Plienková dermatitída: Ako liečiť zapareniny u detí?

Catalogue

Article

Aktualizované

Zapareniny u detí sú problém, ktorý musia mamičky bohužiaľ často riešiť. Či už ide o zapareniny na stehnách, zapareniny v slabinách, zaparené podpazušie alebo plienkovú dermatitídu, vždy ide o bolestivé a nepríjemné kožné ochorenie, ktoré sa musí okamžite liečiť. Našťastie liečba je pomerne rýchla a účinná, stačí len vedieť čo na zapareniny. Ako sa zbaviť zaparenín, čo je to plienková dermatitída a ako zapareninám predchádzať? Poradíme vám, ako liečiť zapareniny u bábätka, ale aj u dospelých a aké preventívne opatrenia sú dôležité.

Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť?

Zapareniny a ako ich liečiť – OBSAH

  1. Ako vyzerá zaparenina
  2. Plienková dermatitída – prejavy a príčiny
  3. Zapareniny u detí – liečba
  4. Ako predchádzať plienkovej dermatitíde
  5. Zapareniny u dospelých
  6. Ako predchádzať zapareninám u dospelých

Ako vyzerá zaparenina

Mať vlka – ľudový výraz pre zapareniny, ktoré zažil snáď každý. Zapareniny vzniknú veľmi ľahko a postihujú deti aj dospelých. Predovšetkým v lete im hrá do kariet horúco a vlhko. Prvým príznakom, ktorý predostiera vznik zapareniny, býva svrbenie pokožky. Nasleduje pálenie a sčervenanie kože, niekedy sa objavujú aj drobné vyrážky. Začervenané, pálivé a bolestivé ložiská v kožných záhyboch sú na obyčajný dotyk veľmi citlivé. Postihnutá pokožka je vlhká, leskne sa a vo výnimočných prípadoch môže aj mokvať.

Plienková dermatitída – prejavy a príčiny

Zvláštnou formou zaparenín u detí je plienková dermatitída. Zapareniny u detí sú bohužiaľ veľmi časté a snáď každá mamička ich v plienkovej fáze svojho dieťaťa musí riešiť. Ide o špecifické zapareniny v rozkroku aj na zadku, ale aj v slabinách u bábätiek a dojčiat. Predstavujú najčastejšie kožné zápalové ochorenie v dojčenskom a batoľaťom veku. Liečbu plienkovej dermatitídy je potrebné začať ihneď pri prvých príznakoch lebo pri zanedbanej liečbe hrozí dokonca infekcia. Ešte vhodnejšie je plienkovej dermatitíde predchádzať.

Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť
Plienková dermatitída je špecifická forma zaparenín u detí, ktorú treba okamžite liečiť

Ako vzniká plienková dermatitída

Plienková dermatitída vzniká všade tam, kde dochádza k treniu plienok o citlivú detskú pokožku a kde v teplom a vlhkom prostredí pokožku dráždi moč a stolica. Častým faktorom na vznik plienkovej dermatitídy býva kontakt kože so stolicou pri hnačke. V stolici sa totiž nachádzajú aktivované enzýmy, ktoré na pokožku pôsobia priamo dráždivo. Akonáhle sa zanedbá prebaľovanie, plienková dermatitída u novorodencov, batoliat, ale aj seniorov, ktorí musia nosiť plienky, je na svete. V počiatočnej fáze môžu vzniknúť zapareniny na zadku, ale ak nie sú liečené, rýchlo sa potom rozširujú ďalej po koži. Veľmi často sa objavujú zapareniny v slabinách a rozkroku.

Plienky sú však neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o novorodenca alebo batoľaťa a plienková dermatitída sa tak v tomto období vyskytne minimálne 1× až u 50 % detí. Zaparený zadoček, zapareniny v slabinách či zapareniny na genitáliách trápia deti predovšetkým vo veku medzi 9. a 12. mesiacom. Avšak ani zapareniny u novorodenca nie sú žiadnou výnimkou, niektoré deti sú na ne náchylnejšie viac než ostatní.

Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť
Ani zapareniny u novorodencov nie sú bohužiaľ ničím výnimočným

Zapareniny môžu vznikať tak v látkovej, tak aj v jednorazovej plienke. Aj keď v jednorazových plienkach sa môže zdať, že dieťa je v suchu, pokiaľ je horúco, pokožka sa v nej jednoducho spotí. K tomu sa potom uvoľňuje z moču amoniak a jemnú detskú pokožku dráždi. Dochádza tak k porušeniu pokožky a tým aj jej ochrannej funkcie. Poškodená pokožka je potom náchylná ku kvasinkovej či bakteriálnej infekcii.

Plienková dermatitída – prejavy

A ako sa plienková dermatitída prejavuje? Postihnutá koža je začervenaná, lesklá, opuchnutá. Prejavom plienkovej dermatitídy môže byť aj drobná žihľavka, čo niekedy vedie k mylným domnienkam, že ide o ekzém či prejav alergie. Pri druhotnej infekcii kvasinkami či baktériami môže byť viditeľná až mokvajúca zaparenina alebo sa môžu na pokožke vytvárať pľuzgieriky. Zaparený zadoček bábätko páli a bolí, a preto je dieťa nepokojné a plačlivé viac než obvykle.

Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť
Detská pokožka je päťkrát tenšia ako pokožka dospelého človeka, je teda oveľa citlivejšia a náchylnejšia.

Plienková dermatitída – príčiny

A aké sú najčastejšie príčiny zaparenín u novorodenca alebo batoliat?

Plienková dermatitída vzniká pri ponechaní dieťaťa v plienkach bez výmeny dlhší čas. Aj keď sa moč v jednorazových plienkach vsiakne, výpary amoniaku v teplej plienke pôsobia na pokožku dráždivo. Stolica má na pokožku ešte viac dráždivý účinok. Príčinou môže byť aj nevhodná veľkosť plienky (malá alebo naopak príliš veľká), použitie látkových plienok, ktoré zle absorbujú, výnimkou nie je ani alergia na plienku, obrúsky či používaný krém.

Avšak nepriaznivo môže pôsobiť aj nadmerná starostlivosť o detský zadoček. Časté umývanie mydlom alebo nevhodná kozmetika totiž porušujú ochrannú vrstvu detskej pokožky, ktorá sa potom stáva oveľa náchylnejšou.

i

Vlhčené obrúsky môžu podráždenú pokožku ešte viac zaťažiť. Pokiaľ má vaše bábätko zapareniny, skúste mu zadoček aspoň dočasne umývať pod vodou alebo vyskúšajte domáce vlhčené obrúsky bez chémie, ktoré pokožku zaručene nepodráždia. Viac o ich výrobe sa dozviete v článku Domáce vlhčené obrúsky (NÁVOD).

Zapareniny u detí – liečba

Liečba zaparenín u detí, rovnako tak ako všetky s ňou súvisiace opatrenia, sa musí začať hneď, ako sa objavia príznaky. Detská pokožka je oveľa jemnejšia a citlivejšia ako u dospelého človeka a vyžaduje opatrnosť a špeciálnu starostlivosť. Zaparený zadoček bábätko bolí, páli a svrbí, nemôže pokojne spať ani odpočívať. Našťastie liečba zaparenín je pomerne jednoduchá a pokiaľ sa nevyskytnú komplikácie, zvládnete ju doma.

Plienková dermatitída Plienková dermatitída
Na detskú pokožku voľte iba krémy s jemným, ale zároveň účinným zložením, ktoré sa šetrne starajú o citlivú detskú pokožku. Krémy s obsahom organických a prírodných zložiek sú vhodné pre deti už od narodenia.

Hlavnou úlohou je znížiť vlhkosť kože, zamedziť treniu v postihnutej oblasti a maximálne zabrániť kontaktu pokožky so stolicou. Zaparený zadoček je potrebné čo najviac vetrať a dopriať mu tak pobyt na vzduchu. Zaparený zadoček a všeobecne zapareniny u detí vyžadujú tieto dôležité opatrenia:

  1. Časté prebaľovanie

    Prvým a základným opatrením je dieťa častejšie prebaľovať, aby sa čo najviac zabránilo kontaktu pokožky s močom a stolicou. Samozrejme bábätko vám samo nepovie, že sa pocikalo, a tak je na rodičoch, aby to odsledovali. Frekvencia výmeny plienky je závislá od veku dieťaťa. Novorodenec močí 20× za deň a viac. Takže ak sa vyskytujú zapareniny u novorodenca, je nutné ho prebaľovať približne 12× za 24 hodín. Frekvencia močenia sa vekom znižuje. Takže ročný kojenec močí približne 7× denne. Avšak porcie moču sú podstatne väčšie. Prebaľovať by ste ho mali minimálne 6 – 7-krát denne. Keďže stolica má väčší dráždiaci efekt, je potrebné vypozorovať, kedy dieťa plienku zašpinilo a znečistenú plienku čo najskôr vymeniť. Najčastejšie sa to deje po jedle. Viac o prebaľovaní sa dočítate v našom článku Prebaľovanie bábätka: Všetko, čo potrebujete vedieť.

  2. Vhodné plienky

    V čase akútnych prejavov plienkovej dermatitídy odporúčame používať plienky o jedno číslo väčšie. Jednak lepšie zabránite treniu a jednak majú väčšie savé jadro. Pokiaľ používate látkové plienky, je nutné ich po vypraní dôkladne vyplákať od zvyškov pracieho prášku a aviváž radšej vynechajte úplne. Plienku po vypraní prežehlite alebo vysušte v sušičke prádla. Používajte len látkové plienky vyrobené z mäkkej bavlny a len dobre priedušné nohavičky cez plienku. Ak dôvodom používania látkových plienok nie je alergia na plienky, odporúčame predsa len po dobu liečby zaparenín dať prednosť jednorazovým plienkam – nasávajú moč do spodných vrstiev, pokožka je teda mokrá len krátko. Naviac je separovaný moč od stolice, a preto medzi nimi nedochádza k enzymatickým interakciám.

  3. Dodržiavanie správnej hygieny

    Dôležité je aj dôkladné očistenie kože od zvyškov stolice pod tečúcou vodou alebo čistiacimi obrúskami. Pri večernom kúpaní je dobré pridať do kúpeľa repík alebo harmanček. Zaparený zadoček bábätka môžete tiež priamo ponoriť do odvaru repíka na 5 minút. Vodu a detské mydlo na citlivú pleť je vhodné použiť len po stolici. Vhodné je umyť oblasť vlažnou vodou a potom starostlivo bez trenia osušiť. Nezabúdajte, že aj prehnane časté umývanie môže bábätku škodiť.

  4. Dostatočné vetranie pokožky

    Pokožka potrebuje dýchať. Pri prebaľovaní nechajte zadoček voľne na vzduchu čo najdlhšie. Je to jednak dobrá prevencia a bábätko navyše ocení chvíľu voľnosti.

  5. Použitie hojivej masti či krému

    Ak podchytíme zapareniny včas, na liečbu postačí bežne dostupná masť či krém na zapareniny s obsahom zinku, panthenolu, vitamínu E a D. Voľte krém, ktorý má jednoduchú receptúru, je bez parfumácie a neobsahuje žiadne toxické a konzervačné látky. Platí ale dôležité pravidlo: mastičky proti zapareninám nanášajte len na dobre osušenú kožu a len v tenkej vrstve. Silná vrstva ochranného krému totiž spôsobí nechcený okluzívny efekt a stav pokožky ešte zhorší. Zásyp sa na zaparený zadoček, kde je podráždená a vlhká pokožka, nehodí.

Plenková dermatitida Plenková dermatitida
Tenkú vrstvu krému proti zapareninám aplikujte na čistú a suchú pokožku pri každej výmene plienok

Zapareniny u dievčatkách/u chlapčekov

Zapareniny u dievčatkách vyžadujú veľmi opatrný prístup. Zapareniny v slabinách, a predovšetkým zapareniny v rozkroku môžu byť pre ne veľmi nebezpečné. Dôkladne očistite pokožku od všetkých nečistôt a genitálie umývajte odpredu dozadu, aby sa do pošvy nezaniesla infekcia. Po umytí dôkladne, ale jemne utrite do sucha a nechávajte ich čo možno najviac bez plienky.

U chlapčekov opatrne na kožu pod mieškom a pod penisom, kde je veľmi citlivá pokožka. Po kúpaní je potrebné aj tieto záhyby dôkladne vysušiť, aby koža pod penisom a mieškom nezostala vlhká. Sušte ich len citlivým prikladaním uteráka na pokožku a nechajte pokožku chvíľu na vzduchu.

Zapareniny u detí – kedy navštíviť lekára

Ak sa zapareniny u detí ani niekoľko dní po začatí liečby nehoja, je potrebné navštíviť pediatra. Mokvajúca zaparenina vyžaduje okamžitú návštevu detského lekára. V prípade nehojacej sa alebo mokvajúcej zapareniny možno predpokladať premnoženie kvasiniek v postihnutom mieste alebo bakteriálnu infekciu. A preto okrem vyššie uvedených opatrení predpíše lekár na efektívnu liečbu zaparenín protiplesňové či antiseptické masti alebo krémy. Veľmi závažné prejavy plienkovej dermatitídy je nutné liečiť krémami s obsahom slabého lokálneho kortikosteroidu.

i Zaparený zadoček vyžaduje časté vetranie a voľnosť bez dráždenia. Odporúčame teda pri každom prebaľovaní nechať dieťa chvíľu na prebaľovacej podložke, ktorá zachytí mokro v prípade „nehody“.
Plienková dermatitída
Zapareniny u detí môžete dobre liečiť aj doma. Avšak nehojace sa alebo mokvajúce zapareniny už vyžadujú návštevu lekára

Ako predchádzať plienkovej dermatitíde

Aj keď je pokožka novorodenca či batoľaťa zdravá, je dôležité dodržiavať preventívny režim, aby sa zabránilo vzniku plienkovej dermatitídy. Predovšetkým potom v lete alebo v čase, keď dieťa trpí hnačkou, je prevencia obzvlášť dôležitá.

Zaparený zadoček – prevencia

  • Používajte dobre savé plienky správnej veľkosti.
  • Dieťa často prebaľujte, plienku meňte čo najskôr po stolici.
  • Dbajte na to, aby ste pokožku bábätka vždy starostlivo, ale jemne očistili od akýchkoľvek zvyškov stolice a moču. Zadoček umývajte vlažnou vodou alebo detskými vlhčenými obrúskami vhodnými na citlivú detskú pokožku. Mydlo používajte iba po stoličke a výhradne len detské mydlo vhodné na detskú pokožku.
  • Bábätko večer kúpte v nie príliš horúcej vode a kratšiu dobu. Postačí maximálne 10 minút.
  • Po umytí pokožku šetrne vysušte jemným prikladaním uteráka, nie trením.
  • Pri každom prebaľovaní nechajte detskú pokožku aspoň niekoľko minút odpočinúť a voľne „dýchať“.
  • Po osušení natrite kritické miesta tenkou vrstvou ochranného bariérového krému vhodného proti zapareninám.
  • Na zadoček radšej nepoužívajte púdre ani zásypy. Pokiaľ sa totiž prášok zmieša spolu s močom alebo potom, vytvoria sa hrudky, ktoré pokožku dráždia.
  • Ak používate látkové plienky, perte ich v pracom prášku vhodnom na citlivú pokožku a plienky vždy dôkladne vypláchajte.
Plienková dermatitída Plienková dermatitída
Zapareniny u novorodenca vyžadujú prírodnú starostlivosť bez parfumácie a farbív, ktorá vzniknuté zapareniny jemne ošetrí a upokojí a pokožku pomôže regenerovať aj chrániť.

Zapareniny u dospelých

Zapareniny sa nevyhýbajú ani dospelým. Práve naopak. Najčastejšou príčinou vzniku zaparenín u dospelých ľudí je potenie. Niet teda divu, že sa s nimi najčastejšie stretnete v lete. A čím je človek priestorovo výraznejší, resp. čím viac kožných záhybov na tele má, tým je vystavený väčšiemu riziku zaparenín. Najčastejšie sa vyskytujú zapareniny v slabinách a na vnútorných stranách stehien. Časté sú zapareniny v rozkroku, na zadku, výnimkou nie sú ani zapareniny v podpazuší a v miestach pod prsiami.

Či už vás trápia zapareniny na stehnách, zapareniny v slabinách, zapareniny na genitáliách alebo zapareniny v podpazuší, je potreba postihnuté miesto okamžite liečiť. Okrem nepríjemnej bolesti totiž ide o kožné ochorenie, ktoré môže byť sekundárne infikované, napríklad baktériami alebo kvasinkami, ktoré sa na koži bežne vyskytujú, ale za vhodných podmienok sa môžu premnožiť.

Zapareniny – liečba a dôležité opatrenia:

  1. Predovšetkým dbajte na to, aby ste zabránili ďalšiemu zaparovaniu. Pokožku udržujte čistú a suchú. Uprednostnite spodnú bielizeň z prírodných materiálov a voľné, dobre priedušné oblečenie. V domácom prostredí noste čo najmenej oblečenia, aby postihnuté miesto bolo čo najviac na vzduchu.
  2. Pri intímnej hygiene používajte čistú vlažnú vodu alebo antibakteriálne mydlo.
  3. Na cesty sa vybavte vlhčenými obrúskami, ktoré sú napustené antimykotickým alebo antibakteriálnym roztokom.
  4. Pokožku pravidelne natierajte krémom vhodným na liečbu zaparenín. Krém proti zapareninám nanášajte na dobre osušenú kožu a len v tenkej vrstve.
  5. Pokožku nevystavujte slnku.
  6. Ak zapareniny neustupujú alebo dokonca mokvajú, navštívte lekára. Mokvajúca zaparenina môže byť spôsobená kvasinkami alebo plesňami. Lekár potom odporučí vhodnú liečbu.
Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť
Pri prevencii aj liečbe zaparenín používajte ideálne antibakteriálne mydlo

Čo pomáha na zapareniny

Liečbu zaparenín výrazne urýchľujú hojivé masti a krémy s obsahom účinných látok ako je zinok, ktorý vysušuje kožnú sekréciu pri zapareninách a vytvára na pokožke ochranný film a tým pôsobí aj preventívne. Alebo tiež panthenol, ktorý je nenahraditeľný pri tvorbe a regenerácii kože. Pomôžu aj bylinky, z ktorých si pripravíte odvar alebo ich pridáte do kúpeľa.

  • Kalciová masť – krém s obsahom Calcium pantothenicum
  • Bepanthen – jemný krém s panthenolom
  • Sudocrem – zinková masť
  • Rybilka – s obsahom rybieho tuku, ktorý vďaka vitamínu D podporuje granuláciu tkaniva a regeneráciu horných vrstiev pokožky aj podkožia, dobre premasťuje a zvláčňuje pokožku
  • Imazol krémpasta – vhodný aj na mokvajúce zapareniny (nie však do otvorených rán)
  • Repík lekársky – poškodenú kožu zatiahne a podporuje rýchle hojenie
  • Nechtík – či už vo forme nálevu alebo masti, nechtík má výrazne hojivé a antibiotické účinky na pokožku. Je skvelý ako pri liečbe, tak aj pri prevencii.
Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť Zapareniny – ako vyzerajú a ako ich liečiť
Ochranný krém proti zapareninám nanášajte len v tenkej vrstve

Ako predchádzať zapareninám u dospelých

Ako u všetkého, aj tu platí, že najlepšia a najjednoduchšia je prevencia zaparenín. Pokiaľ máte sklony k zapareninám, treba chúlostivé miesta udržiavať čisté, suché a zabrániť zaparovaniu. Rizikové miesta je vhodné strážiť a ošetriť ich vopred. Odporúčame byť obozretný a dodržiavať prevenciu aj v prípade, že na zapareniny trpíte len výnimočne. Predovšetkým ak vás čaká aktivita, pri ktorej hrozí spotenie a zaparenie pokožky (napríklad dlhá cesta autom či výlet v horúcom lete).

Prevencia zaparenín – tipy a odporúčania

  • Základnou prevenciou je, aby ste minimalizovali mechanické trenie o pokožku podráždenú potom. To býva niekedy problém, predovšetkým keď vás trápia zapareniny v slabinách alebo na vnútornej strane stehien. Voľte teda dostatočne vzdušné, mäkké a savé oblečenie. Napríklad bavlnené alebo špeciálne funkčné spodné prádlo ako prevencia zaparenín na genitáliách. Ďalej funkčné tričko sajúce pot, ktoré zabráni zapareninám v podpazuší či nohavice zo vzdušného funkčného materiálu, ktoré minimalizujú zapareniny na stehnách.
  • Doma by malo byť voľné a vzdušné oblečenie samozrejmosťou.
  • Bielizeň a oblečenie perte v pracom prášku na citlivú pokožku.
  • Po športovom výkone alebo inej aktivite, pri ktorej ste sa spotili, je dôležitá čo najrýchlejšia sprcha.
  • V sparných dňoch sa sprchujte aj viackrát denne, ale používajte antibakteriálne mydlo alebo len vodu s osviežujúcou teplotou. Pokožku osušte jemne uterákom. Nikdy sa neobliekajte na vlhkú kožu. Nepoužívajte pokiaľ možno telové krémy.
  • Kritické miesta preventívne potierajte pred plánovanou rizikovou činnosťou (napr. výlet, šport, dlhá prechádzka) masťou s panthenolom alebo zinkom. Ale iba vo veľmi tenkej vrstve, aby sa vytvoril jemný ochranný filter.
  • Majte pri sebe na cestách a výletoch k dispozícii vlhčené obrúsky, ideálne napustené antibakteriálnou látkou alebo výťažkom z harmančeka, ktoré vám pomôžu očistiť a ošetriť zaparená miesta.
  • Nemenej dôležitou radou je, aby ste s liečbou zaparenín začali včas. T.j. akonáhle začne byť vaša pokožka podráždená, venujte tomuto miestu zvýšené preventívne opatrenia.
i Mohlo by vás zaujímať:

Prebaľovanie bábätka: Všetko, čo potrebujete vedieť

Testované mamičkami: nové plienky Pampers Premium Care

Tehotenstvo po týždňoch

Ako sa starať o pokožku v tehotenstve?

Nosíme deti s láskou a ergonomicky

Pri prevencii aj liečbe zaparenín je dôležité udržiavať pokožku čistú a suchú a používať vhodný ochranný krém na zapareniny, ktorý pokožku ošetrí, regeneruje a chráni.

4.9 37×
WELEDA Calendula Nappy Change Cream 75ml
Nappy cream – volume of 75ml, calming, hypoallergenic, softening and nourishing effect, suitable from the age of 0 year(s), for sensitive and infant skin, active substances: camomile, almond oil and english marigold
7.60 €
1 pcs
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: KSBA0150
4.9 92×
Sudocrem 400g
Nappy cream – volume of 400ml, calming and nourishing effect, suitable from the age of 0 year(s), for sensitive and infant skin
13.90 €
1 pcs
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: AVE088
4.8
SEBAMED BABY Children´s cream against gall 100ml
Nappy cream – volume of 100ml, calming and softening effect, suitable from the age of 0 year(s), for sensitive and infant skin, active substances: camomile
5.89 €
1 pcs
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: DKO138
4.8 170×
PANDA (10 pieces)
Changing Pad disposable, suitable for travelling - 0.35 €/pcs
3.49 €
1 pack
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PLN028
4.9 33×
BELLA Happy Baby changing pads (5 pieces)
Changing Pad disposable, suitable for travelling - 0.54 €/pcs
2.69 €
1 pack
Buy
In stock > 20 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PLN022
4.8 107×
MonPeri Pads size L (25 pcs)
Changing Pad disposable, suitable for travelling - 0.48 €/pcs
11.90 €
1 pack
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BABYo53
4.8
MonPeri Mega Pack (12× 72 pcs)
Baby Wet Wipes designed for sensitive skin, no alcohol and eco/bio, perfume free - 0.04 €/pcs
Great price
30.90 €
1 pack
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: UBR064
4.8 23×
NATY Sensitive (56 ks)
Eco Wet Napkins – designed for sensitive skin, eco/bio and with plant extracts, perfume free - 0.06 €/napkin
3.29 €
1 pack
Buy
In stock 5 pcs
Order Code: UBR022
4.8 26×
NATY Maxi size 4 (26 pcs)
Eco-Friendly Nappies - for babies of 7 – 18kg, size 4, hypoallergenic, elastic Band, extra Breathable, fragrance free and without chlorine bleaching - 0.50 €/pcs
12.90 €
1 pack
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PLN193
4.9 40×
MUUMI BABY Maxi size 4 - Monthly Pack EKO Nappies (138 pcs)
Eco-Friendly Nappies - for babies of 7 – 14kg, size 4, hypoallergenic, prevents diaper rash, extra Breathable, fragrance free and without chlorine bleaching - 0.42 €/pcs
Amazing Deal
50.90 € Save 10.90 €
1 pack
Buy
In stock 5 pcs
Order Code: PLN200
4.5 22×
MonPeri Pants, size L (20pcs)
Nappies for children 8 – 14 kg, size 4, moisture Indicator, hypoallergenic, prevents diaper rash, elastic Band, fragrance free and without chlorine bleaching - 0.40 €/pcs
7.90 €
1 pack
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PLN226
4.3
BIO BABBY Maxi 7 - 16 kg (32 pcs)
Eco-Friendly Nappies - for babies of 7 – 16kg, size 4, extra Breathable, fragrance free and without chlorine bleaching - 0.34 €/pcs
10.91 €
Currently Unavailable
Order Code: PLN131
4.8 15×
T-tomi Changing Pad, Zoo
Changing Pad fabric (washable), suitable for travelling
14.90 €
Currently Unavailable
Order Code: BABY8536
4.8 107×
MonPeri Changing Mat size XL (10 pcs)
Changing Pad disposable, suitable for travelling - 0.76 €/pcs
7.60 €
Currently Unavailable
Order Code: BABY8592
4.9 109×
LACTACYD Retail Daily Lotion 400ml
Intimate Hygiene Gel - emulsion - 22.48 €/1 l
+Gift Antibacterial Gel ALCOGEL with a value of 3.70 €
8.99 €
1 pcs
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: INT032
4.9 25×
LACTACYD Wipes Antibacterial 15 pcs
Wet Wipes - wet wipes for intimate hygiene, contain natural L-lactic acid to maintain the natural balance of intimate parts and thyme extract for extra protection against bad bacteria - 0.34 €/napkin
+Gift Antibacterial Gel ALCOGEL with a value of 3.70 €
5.09 €
1 pack
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: OMlact632
Print
P-DC1-WEB19
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info