Meranie EKG na Apple Watch

Catalogue

Article

Aktualizované

Inteligentné hodinky Apple Watch patria medzi najpopulárnejšie zariadenia zo segmentu wearables. A vďaka absolútne dokonalému prepojeniu s iPhonom získava ich majiteľ veľké množstvo pokročilých funkcií. Jednou z nich je aj elektrokardiogram (EKG). Ako prebieha samotné meranie? A ktoré generácie Apple Watch túto funkciu podporujú?

i

Pozor: Inteligentné hodinky nenahradia kardiológa alebo iného špecialistu. A nemôžu nahradiť ani pravidelné kontroly u lekára. Podľa výrobcu sú Apple Watch vhodné na meranie EKG u osôb starších ako 22 rokov.

Meranie EKG v hodinkách Apple Watch: Čo by ste mali vedieť

  • Aplikácia EKG nedokáže rozpoznať infarkt. Ak začnete pociťovať bolesť na hrudníku, tlak na prsiach, úzkosť alebo iné príznaky, ktoré podľa vás môžu upozorňovať na infarkt, okamžite si zavolajte záchranku.
  • Aplikácia EKG nedokáže rozpoznať krvné zrazeniny ani mozgové príhody.
  • Aplikácia EKG nedokáže rozpoznať iné srdcové poruchy. K nim patrí zvýšený krvný tlak, kongestívne srdcové zlyhanie, vysoký cholesterol a iné formy srdcovej arytmie.
  • Ak sa necítite dobre alebo ak pociťujete niektoré príznaky, poraďte sa s lekárom alebo vyhľadajte okamžitú zdravotnú pomoc.

Zdroj: support.apple.com.

Apple Watch; EKG; zdravie; wearables;

Meranie EKG v hodinkách Apple Watch – OBSAH

  1. Apple Watch ako zdravotná pomôcka
  2. Ako aktivovať funkciu EKG na Apple Watch?
  3. Ako sa vykonáva test EKG na Apple Watch?
  4. Ktoré Apple Watch podporujú meranie EKG?

Apple Watch ako zdravotná pomôcka

EKG čiže elektrokardiografia je pomerne vzácnou funkciou, ktorá sa v súčasnosti nachádza len v niekoľkých inteligentných hodinkách. A úplne prvýkrát túto funkciu priniesli práve Apple Watch. To je dobre, pretože podľa odhadov sa po svete pohybuje približne 33,5 milióna ľudí s fibriláciou predsiení, teda abnormálnym srdcovým rytmom, pričom mnohí z nich o tomto probléme nemajú ani tušenie. Aj keď inteligentné hodinky nie sú certifikovaný zdravotnícky prístroj, napriek tomu môžu odhaliť a zaznamenať anomálie, ktoré je možné následne konzultovať s patričným špecialistom.

V zahraničí je dokonca už bežné, že namerané hodnoty EKG v hodinkách možno spoločne s ďalšími údajmi online zdieľať so svojím lekárom. Ide o ďalší stupeň elektronizácie zdravotníctva, ktorý nás v budúcnosti určite čaká v masívnejšom meradle.

Apple Watch; EKG; zdravie; wearables;
Spektrum zdravotných funkcií v Apple Watch je tak široké, že ich možno považovať za regulárnu zdravotnícku pomôcku. Zdroj fotografie: apple.com

Je tiež nutné športovo uznať, že spočiatku neverili ani lekárske kapacity tomu, že by EKG zabudované v digitálnej korunke zvládlo namerať kvalitné hodnoty. Postupom času sa však ukázalo, že Apple Watch naozaj plnia svoju funkciu. V osemmesačnej štúdii, ktorej sa zúčastnilo presne 419 297 ľudí, Apple Watch u 2 161 z nich detegovali fibriláciu predsiení, čo je takmer pol percenta. Títo pacienti potom podstúpili ďalšie podrobné lekárske vyšetrenia a u 84 % z nich sa príznaky ukazujúce na fibriláciu predsiení potvrdili. U 34 % z nich potom bolo zistené, že fibriláciou predsiení naozaj trpia. Doktori teda z tejto štúdie potvrdili, že pravdepodobnosť falošnej detekcie fibrilácie predsiení je v prípade EKG Apple Watch naozaj nízka. Pokiaľ vám teda Apple Watch fibriláciu predsiení detegujú, mali by ste čo najskôr navštíviť svojho lekára.

Ako aktivovať funkciu EKG na Apple Watch?

Ešte než si zmeriate svoj prvý elektrokardiogram, bude potrebné túto funkciu aktivovať. Samozrejme v tom prípade, že vlastníte kompatibilné Apple Watch. Najskôr aktualizujte operačný systém watch OS v hodinkách a iOS na iPhone na najnovšiu verziu. Po reštarte oboch zariadení prejdite na iPhone do aplikácie Zdravie (v sekcii Zdravotné dáta -> Srdce -> Elektrokardiogram) a aktivujte funkciu pre meranie EKG. To je otázkou pár okamihov, pretože stačí zadať dátum narodenia a aktivovať lokalizačné služby pre overenie, že sa nachádzate v podporovanej krajine.

Apple Watch; EKG; zdravie; wearables;
Nastavenie EKG v hodinkách je rýchle a jednoduché. Zdroj fotografie: apple.com

Ako sa vykonáva test EKG v hodinkách Apple Watch?

Ak máte po technickej stránke všetko pripravené, môžete prejsť k prvému pokusu o zmeranie EKG. Koniec koncov, nie je to nič zložité.

  • Uistite sa, že máte Apple Watch dobre utiahnuté a máte ich nasadené na zápästí, ktoré je nastavené v aplikácii Watch.
  • Otvorte aplikáciu EKG v hodinkách Apple Watch.
  • Uvoľnite sa a položte ruku na stôl alebo do lona.
  • Podržte prst ruky, na ktorej nenosíte hodinky, na korunke Digital Crown a počkajte, kým Apple Watch nezačnú zaznamenávať EKG.
  • Meranie trvá približne 30 sekúnd a je úplne bezbolestné.

Po dokončení nahrávania sa zobrazí vyhodnotenie. Následne môžete kliknúť na Pridať príznaky a vybrať symptómy, ktoré pociťujete. Uložte symptómy kliknutím na Uložiť a potom kliknite na Hotovo. Ak chcete zobraziť výsledky na iPhone, otvorte na ňom aplikáciu Zdravie, kliknite vpravo dole na Prehľadávanie a potom na Srdce > Elektrokardiogram (EKG).

i V sieti niektorých operátorov si už teraz s hodinkami Apple Watch zatelefonujete aj pošlete správy bez iPhonu.

Ako porozumieť výsledkom EKG?

Po úspešnom meraní sa vám v aplikácii EKG priamo na Apple Watch zobrazia výsledky. Samozrejme, drvivá väčšina používateľov nemá lekárske vzdelanie, preto musel Apple vymyslieť systém, ktorým všetko zrozumiteľne vysvetlí. A to sa podarilo.

  • Sínusový rytmus – v tomto prípade je všetko v poriadku a vaše srdce bije v danom okamihu tak, ako má.
  • Fibrilácia siení – srdce bije v nepravidelnom rytme, čo je najbežnejšia forma arytmie. Ak si opakovane nameriate fibriláciu predsiení a nemáte ju ešte diagnostikovanú, mali by ste sa poradiť s lekárom.
  • Pomalá alebo rýchla tepová frekvencia – tepová frekvencia pod 50 alebo nad 150 tepov za minútu znemožňuje aplikácii EKG namerať správne hodnoty. Skúste meranie zopakovať neskôr a sledujte vonkajšie vplyvy, ako je stres, nervozita, alkohol alebo naopak dehydratácia. Tiež napríklad často trénujúci športovci majú pokojovú tepovú frekvenciu práve na úrovni 50 úderov.
  • Nejednoznačný výsledok – existuje celý rad dôvodov, kedy hodinky nedokážu EKG zaznamenať. Medzi tie najčastejšie patrí fakt, že máte kardiostimulátor alebo vykazujete príznaky iného typu arytmie, ktorú nedokáže aplikácia rozpoznať.
  • Nízka kvalita záznamu – výsledok merania sa nedá nijako klasifikovať, preto bude potrebné prekontrolovať hneď niekoľko vecí. Presvedčte sa, že vaše zápästie aj Apple Watch sú suché a čisté. Voda a pot môžu spôsobiť chyby merania. Tiež skontrolujte, či nemáte Apple Watch príliš navoľno. Remienok by mal byť utiahnutý a zadná strana Apple Watch sa musí dotýkať zápästia.

Namerané hodnoty sa automaticky ukladajú v aplikácii Zdravie na iPhone, odkiaľ je možné vykonať export do PDF. Ak chcete byť kontrolovaní pravidelne, možno v aplikácii Zdravie nastaviť automatické stráženie fibrilácie predsiení, kedy hodinky čas od času samy vykonajú sken srdcového rytmu, ak vyhodnotia, že ste práve v pokoji.

Apple Watch; EKG; zdravia; wearables;
Vyhodnotenie nameraného EKG možno jednoducho vykonať na iPhone, iPade alebo exportovať do PDF a odoslať ho lekárovi.

Ktoré Apple Watch podporujú meranie EKG?

Je jasné, že každá nová generácia hodiniek Apple Watch prináša nové funkcie. Konkrétne meranie EKG sa prvýkrát objavilo v Apple Watch 4, ktoré boli uvedené do predaja v septembri 2018. Všetky predchádzajúce Apple Watch môžu merať iba váš srdcový tep, pretože neobsahujú žiadne senzory pre záznam EKG. Z pochopiteľných dôvodov totiž nejde len o softvérovú funkciu, ale naopak o veľmi pokročilú sústavu senzorov vrátane elektrického snímača.

Meranie EKG v hodinkách je tak dostupné na Apple Watch 4, Apple Watch 5 aj aktuálnych Apple Watch 6. Je prakticky isté, že EKG nebude chýbať ani v pripravovaných Apple Watch 7. Avšak v odľahčenej edícii Apple Watch SE budete túto zdravotnú funkcionalitu hľadať márne.

i Mohlo by vás zaujímať

Apple Watch sú z mnohých uhlov pohľadu tie najlepšie hodinky na analýzu zdravotných informácií. A ako jedny z mála dokážu od 4. generácie aj meranie EKG, ktoré môže odhaliť závažný zdravotný problém.

Print
P-DC1-WEB06
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info