AD elektro Motorola EDGE 50

Ako správne merať teplotu

Catalogue

Article

Aktualizované

Ak sa o naše zdravie pokúša nejaké ochorenie, prvým príznakom býva zvýšenie teploty. Ľudské telo tak prirodzene reaguje na vznikajúcu infekciu a snaží sa zaktivovať tvorbu protilátok na jej zastavenie. V takom prípade máva vyššia teplota svoj zmysel a mali by sme nechať náš organizmus bojovať prirodzene a teplotu umelo nezrážať. Vysoká teplota, čiže horúčka, však už môže naše zdravie ohroziť a je potrebné nájsť vhodný spôsob na jej zníženie. Ako však správne teplotu merať a aký teplomer na meranie použiť, aby bol výsledok naozaj objektívny? A ako spoznať rozdiel medzi tým, keď ešte ide o teplotu prospešnú nášmu telu a kedy by sme ju naopak mali začať zrážať?

Digitálny teplomer

Obsah článku – Ako správne merať teplotu

Význam telesnej teploty pre ľudské telo

Prirodzená telesná teplota pohybujúca sa v rozmedzí 35,8 °C – 36,9 °C zabezpečuje zdravé fungovanie organizmu, teda všetkých orgánov aj reakcií prebiehajúcich v ľudskom tele. K zmene teploty dochádza v prípade, že je naše telo vystavené podchladeniu, či prehriatiu, najčastejšie však zvyšovanie teploty súvisí s imunitnou reakciou organizmu na vzniknutú infekciu. Teplota preto nie je sama o sebe chorobou, ale je len prejavom či príznakom určitého ochorenia. Zvýšená teplota pomáha telu aktivovať rýchlosť a produkciu ochranných protilátok, zároveň obmedzuje šírenie a množenie určitých patogénov. Preto sa pri zvýšenej teplote neodporúča jej znižovanie. Zrážať teplotu je vhodné až pri prekročení teploty 38,5 °C, čo je hranica, kedy horúčka prestáva plniť svoju liečebnú funkciu a organizmu skôr škodí.

Meranie telesnej teploty

Teplota ľudského tela sa v jednotlivých častiach tela líši, pričom tento rozdiel môže dosahovať až 1 ⁰C. Vyššia teplota býva nameraná v strede tela, smerom k povrchu tela potom teplota klesá. Preto meranie teploty v telesných dutinách, ako sú ústa, uši či rektum, dosahuje vyššie hodnoty, než sú hodnoty teploty dosiahnuté pri meraní v podpazuší či na čele. Pri zisťovaní telesnej teploty je dôležité merať teplotu vždy na rovnakom mieste rovnakým teplomerom, do úvahy je tiež potrebné brať dennú či nočnú dobu merania.

Základné pravidlá merania teploty pre správny výsledok

    • Hodnota nameranej teploty závisí od miesta merania, teplotu preto vždy merajte na jednom mieste.
    • Meranie teploty vykonávajte najmenej 30 minút po fyzickej námahe či po prebudení.
    • Teplota ľudského tela sa môže v priebehu dňa meniť až o 2 ºC.
    • Najnižšiu teplotu nameriame o 4. hodine ráno, najvyššiu teplotu okolo 18. hodiny.
    • Rozsah normálnej teploty rôznych častí tela nájdete v tabuľke nižšie.
    • Teplotu merajte vždy rovnakým teplomerom, rôzne teplomery môžu mať určité odchýlky v meraní.

Rozsah normálnej teploty podľa miesta merania

Miesto merania
Obvyklá hodnota v °C
Najvyššia možná hodnota v °C
Rektálne
36,2
37,7
V ústnej dutine
35,7
37,3
V podpazuší
35,2
36,7
V uchu
35,8
36,9
Na čele
35,8
36,9

Typy teplomerov

Ak premýšľate nad výberom vhodného teplomeru, je vhodné zvážiť kto a ako často bude teplomer používať. Na orientačné meranie teploty u dospelých si vystačíte s klasickým základným modelom, ak však zháňate teplomer na meranie novorodenca alebo potrebujte priebežne sledovať teplotu chronicky chorého, využite skôr bezkontaktný teplomer, ktorý dokáže zaznamenať aj priebeh telesnej teploty.

Ortuťový teplomer
Klasický ortuťový teplomer už dnes vystriedali moderné digitálne teplomery.

Infračervený teplomer

Teplomer snímajúci infračervené lúče nášho tela je dostupný ako v kontaktnom, tak v bezkontaktnom variante, prípadne disponuje obomi možnosťami. Dotykový teplomer sa väčšinou musí vkladať do ušnej dutiny, bezdotykový teplomer meria teplotu cez čelo či spánok. Infračervený teplomer meria rýchlo a presne, je však nutné udržiavať senzor teplomera aj miesto merania v čistote, aby nedošlo ku skreslenému výsledku merania. Jeho bezkontaktný variant je ideálny pre malé deti, pri ktorých je možné merať teplotu v priebehu spánku.

i

Infračervený teplomer má okrem iného tú výhodu, že s ním možno zmerať aj teplotu okolia, čo ocenia hlavne mamičky malých detí pri príprave dojčenskej stravy.

Klasický sklenený teplomer

Klasický kvapalinový teplomer v sklenenom obale funguje na báze rozpínavosti kvapalín. Pôvodnú náplň týchto kvapalinových teplomerov tvorila ortuť, avšak ortuťový teplomer, ktorý bol predtým súčasťou každej domácnosti, je už od roku 2009 Európskou úniou zakázaný. Ortuť preto nahradili iné látky, a tak v dnešnej dobe zoženieme napríklad gáliový teplomer alebo teplomer naplnený indiom s dodatkom zinku. Kvapalinový teplomer nevyžaduje na prevádzku batérie a vyniká tiež nižšou cenou. Nevýhodou je dlhšia doba merania a nízka odolnosť v prípade pádu.

Digitálny teplomer

Digitálny teplomer je vďaka plastovému obalu odolný proti pádu a lepšie modely disponujú pokročilými funkciami, ako je podsvietenie displeja, rýchlosť merania, zvuková signalizácia či pamäť predchádzajúcich hodnôt meraní. Digitálny teplomer nahradil vo väčšine domácností ortuťový teplomer a vyrába sa aj ako detský teplomer v tvare cumlíka, ktorý uľahčuje meranie teploty pri veľmi malých deťoch.

Prúžkový teplomer

Prúžkový teplomer vyzerá ako malé pravítko a používa sa priložením na čelo, do podpazušia alebo sa vkladá pod jazyk. Prúžkový teplomer nevyžaduje na svoju prevádzku batérie, výsledky meraní je však nutné brať len ako orientačné. Vzhľadom na to je vhodný skôr ako záložný teplomer alebo ho možno vďaka jeho nenáročnej skladnosti využívať ako teplomer pri cestovaní.

Smart teplomer

Smart teplomer môžete prepojiť s vaším smartfónom a mať tak neustály prehľad o tom, ako vaša choroba prebieha. Pokiaľ ochorie viac členov domácnosti, inteligentný teplomer je schopný sledovať priebeh teploty pri viac ľuďoch súčasne.

Smart teplomer
Smart teplomer možno napojiť cez mobilnú aplikáciu.

Ako správne merať teplotu podľa miesta merania

Ako merať teplotu na čele bezdotykovým teplomerom

Čelo by malo byť očistené od prípadných nečistôt rovnako ako snímací senzor teplomeru. Zapnutý teplomer priblížime 3 – 5 cm od čela, pridržíme scanovacie tlačidlo a prejdeme teplomerom od stredu čela k spánku. Po niekoľkých sekundách sa na displeji zobrazí nameraná teplota.

Ako merať teplotu na čele dotykovým teplomerom

Čelo aj teplomer očistite a priložte do stredu čela. Po zapnutí scanovacieho tlačidla prejdite teplomerom smerom k spánku a počkajte na zvukový signál, po ktorom sa zobrazí nameraná teplota.

Ako merať teplotu v uchu

Na meranie použite teplomer s nadstavcom na meranie teploty v uchu, ktorý pred použitím riadne očistite. Po zapnutí teplomera zľahka potiahnite ušnice a vložte senzor teplomeru dovnútra ucha. Meranie spustíte stlačením scanovacieho tlačidla a počkajte na signalizáciu nameranej teploty. Po vybratí teplomer dôkladne očistite. Teplotu merajte vždy v rovnakom uchu a v prípade zápalu stredného ucha zvoľte iný spôsob merania.

Ako merať teplotu v konečníku

Na špičku vyčisteného a dezinfikovaného teplomera s ohybným koncom naneste vazelínu alebo detský krém a špičku teplomera zaveďte asi 1,5 cm do análneho otvoru. Po signalizácii nameranej teploty teplomer vysuňte a riadne očistite.

Ako merať teplotu v ústach

Teplotu v ústach merajte minimálne 30 minút po jedle. Vložte špičku teplomera pod jazyk tak, aby došlo k ich vzájomnému dotyku, a počkajte na výsledok merania. Teplomerom v ústach nehýbte a po meraní ho dôkladne očistite.

Ako merať teplotu v podpazuší

Digitálny teplomer vložte do podpazušnej jamky a po zapnutí vyčkajte na signalizáciu nameranej teploty. Klasický kvapalinový teplomer meria výslednú teplotu približne 5 minút, nevyberajte preto teplomer skôr. Pri meraní v podpazuší zotrvajte v pokoji v polohe sede alebo v ľahu a vyvarujte sa prehriatiu.

Charakteristika telesnej teploty podľa nameraných hodnôt

Stav teploty Teplota ucho / čelo v °C
Teplota podpazušie / ústa v °C
Teplota nízka
35,7 a menej
35,8 a menej
Teplota normálna
35,8 – 36,9
35,9 – 37,0
Teplota zvýšená
37,0 – 37,5
37,1 – 37,5
Horúčka ľahká
37,6 – 38,0
37,6 – 38,0
Horúčka stredná
38,1 – 38,5
38,1 – 38,5
Horúčka vysoká
38,6 – 39,4
38,6 – 39,4
Horúčka veľmi vysoká
39,5 – 42,0
39,5 – 42,0

Ako merať teplotu u detí

Teplota u detí, predovšetkým potom u tých najmenších, býva častým strašiakom rodičov. Väčšinou ide o prvý ukazovateľ, že sa v tele dieťaťa dejú určité zmeny. Či už ide o počiatok nejakého ochorenia, alebo teplota stúpa v dôsledku prerezávania zúbkov, je vždy dobré teplotu pravidelne sledovať a zaznamenávať si jej vývoj pre konzultácie s pediatrom.

Na meranie teploty dojčiat sú určené bezkontaktné detské teplomery, ktoré dokážu zmerať teplotu do niekoľkých sekúnd, dosahujú veľmi presných výsledkov a majú pamäť na ukladanie výsledkov meraní. U väčších detí potom môžete používať klasický detský kontaktný teplomer, ktorý predstavuje lacnejší variant, je však nutné počítať s dlhšou dobou merania.

Detský teplomer
Na meranie teploty u detí je vhodné použiť špeciálny detský teplomer.

i

Odborníci odporúčajú vykonávať meranie teploty u detí radšej v uchu než na čele. Zvukovod totiž nie je toľko vystavený vonkajším teplotným vplyvom ako práve čelo.

Znižovanie telesnej teploty

Ako sme už spomínali, zvýšená teplota pomáha nášmu organizmu v boji proti infekčnému ochoreniu, nie je preto účelné teplotu ihneď znižovať.

Kedy je vhodné znižovať telesnú teplotu

Zníženie teploty u dospelého človeka je odporúčané až v prípade strednej či vysokej horúčky, teda až v okamihu, keď hodnota nameranej teploty dosiahne nad 38 ⁰C. Vďaka tomu má imunitný systém dostatočný čas aj priestor na obranu a tvorbu protilátok. Ak by sme však horúčku nechali dosiahnuť hraničných hodnôt nad 40 ⁰C, mohla by spôsobiť vážne poškodenie organizmu, ako sú kŕče, straty vedomia, a dokonca aj poškodenie mozgu.

Teplomer do ucha
Pri znižovaní teploty pravidelne kontrolujte jej hodnoty.

Ako účinne znižovať teplotu

Znižovať telesnú teplotu možno niekoľkými spôsobmi. Z medikamentov sú to hlavne lieky so zložkou paracetamolu alebo ibuprofenu, zníženie telesnej teploty je však možné dosiahnuť aj prírodnou cestou. Osvedčené je napríklad prikladanie chladivých obkladov na ruky a nohy, alebo tvarohový či octový zábal na chodidlá.

i

Pri zvýšenej teplote sa chorému zrýchľuje tep aj frekvencia dýchania a dochádza u neho k nadmernému poteniu, čo má za následok stratu väčšieho množstva vody z organizmu. Túto stratu je nutné dopĺňať dostatočným príjmom vlažných tekutín, aby nedošlo k dehydratácii organizmu.

Kedy je nutné navštíviť lekára

U detí do troch mesiacov navštívte lekára vždy v prípade zvýšenej teploty, u dospelých potom pri horúčke, ktorú sa nedarí zraziť bežne dostupnými metódami po dobu 24 hodín alebo ak sa horúčky opakovane vracajú aj po troch dňoch.

    Zvýšenie telesnej teploty je prirodzená reakcia organizmu, ktorý si potrebuje vyrobiť protilátky na boj s prebiehajúcim ochorením. Teplotu preto strážte, merajte spoľahlivým teplomerom a znižujte až v prípade strednej či vysokej horúčky.

    4.0 39×
    BEURER OT20
    Thermometer - contact, measurement speed 180s, flexible tip
    Great price
    10.90 €
    Buy
    In stock > 10 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BEUOT020
    4.1 429×
    TrueLife Care Q7
    Non-Contact Thermometer - contactless, uses infrared technology, provides fast results, high precision, backlit LCD display, auto-off feature, 32 result memory, ergonomic shape, easy to use, 172g, blue-white
    29.90 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: CH750
    3.9 41×
    Beurer FT 15
    Thermometer - contact armpit, mouth (pacifier type) and rectal, measurement speed 10s, flexible tip
    9.29 €
    Buy
    In stock > 5 pcs
    Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
    Info
    Order Code: BEU402f5
    Print
    P-DC1-WEB14
    We will call you and advise you professionally
    +420 225 340 120
    Order inquiry
    Question about the product
    Please enter your telephone:
    Call me
    We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
    More information Less info