P&G boost Effaclar

Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART (RECENZIA)

Catalogue
Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART (RECENZIA)

Review

Aktualizované

Objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART je hneď v niekoľkých ohľadoch jedinečný a zaujímavý. Objektívov pre full-frame formát s takto širokým uhlom záberu totiž nie je veľa, a navyše s takto vysokou svetelnosťou vlastne neexistuje žiadny iný. To bol jeden z hlavných dôvodov, prečo som si zo širokej ponuky objektívov Sigma vybral do ďalšieho redakčného testu práve tento konkrétny model, o ktorom sa medzi fotografmi pre jeho jedinečnosť poslednou dobou tiež veľa hovorí. Avšak jedinečné „papierové“ parametre sú jedna vec a samotná optická kvalita je vec druhá, preto som aj ja sám bol celkom dosť zvedavý na výsledky, keď si tento objektív poriadne vyskúšam.

Objektív Sigma 14 mm f/1,8 DG HSM ART – bucko, ktorý fotí takmer dokonale

V prvom momente po uchopení objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART prvýkrát do ruky si človek povie, že má poriadne kypré tvary. Niet divu, vzhľadom na pomer ohniskovej vzdialenosti a veľmi vysokej svetelnosti je jasné, že len samotná optická sústava bude obsahovať poriadny kus skla. Ako celok teda objektív váži viac ako jeden kilogram, konkrétne vo vyhotovení s bajonetom Nikon váži presne 1 120 gramov. Prvý dojem ale nie je len o tom, že je objektív relatívne ťažký, ale aj o tom, že pôsobí skutočne mimoriadne robustným dojmom, koniec koncov ako všetky nové objektívy Sigma z modelového radu označovaného ako ART. Mechanické vyhotovenie je teda skutočne príkladné, robustné a tiež odolné, vrátane utesnenia proti poveternostným vplyvom a gumového tesnenia na bajonetu.

Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – telo objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART
Vzhľadovo objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART nemá čím prekvapiť až na integrovanú slnečnú clonu a atypický kryt objektívu.

Taktiež aj dizajn objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART je moderný a oku lahodiaci, hoci možno pre niekoho trochu strohý. Vzhľadom na optické parametre a veľmi vypuklú prednú šošovku neprekvapí, že objektív má pre istotu slnečnú clonu realizovanú ako pevnú a neodoberateľnú súčasť. Integrovaná slnečná clona tak súčasne slúži ako ochrana frontálnej šošovky. Kvôli vypuklej šošovke a slnečnej clone tak ale objektív vôbec nemá klasický filtrový závit a bežné skrutkovacie fotografické filtre tak nemožno vôbec použiť. Pokiaľ ale predsa len chcete nejaké filtre používať, tak si môžete zaobstarať držiak filtrov Sigma FHR-11 (nie je súčasťou balenia), ktorý sa pripevní na zadnú časť objektívu a je možné do neho použiť iba špeciálne želatínové filtre. V praxi to teda možné je, ale príliš veľa fotografov túto možnosť nevyužíva a s takým objektívom radšej fotia bez filtra. Aj predná krytka objektívu je z týchto dôvodov trochu atypická.

i Objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART je skutočne vynikajúci, ale rozhodne nie je pre každého a ak si nie ste úplne istí, čo vám kombinácia extrémne širokého uhla záberu s vysokou svetelnosťou prinesie, potom si všetko radšej v predstihu naštudujte, aby ste sa uistili, že ho dostatočne využijete. Pokiaľ ale viete, ako a na čo ho využiť, potom neváhajte, pretože podobných objektívov nie je veľa. Nehovoriac potom o tom, že fotografií s takto širokouhlým záberom a vhodne využitou nízkou hĺbkou ostrosti je zatiaľ ešte stále veľmi málo a o to efektnejšie a atraktívnejšie pôsobia.

Pokiaľ ide o ovládanie objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART, tak to je takmer minimalistické, pretože na ňom nájdeme iba prstenec pre ručné zaostrovanie a prepínač medzi ručným a automatickým zaostrovaním. Vyhotovenie prstenca je rovnako ako celý objektív tiež perfektné, má dokonale hladký chod a nevykazuje ani sebemenšiu vôľu. Nechýba ale ani krytá stupnica zaostrenej vzdialenosti, ktorá je ale v dnešnej dobe už naozaj len orientačná a podľa mňa ich na novšie objektívy dávajú ich výrobcovia už len tak nejako z povinnosti. Ja osobne by som sa bez nej pokojne obišiel.

Každopádne celkovo, z hľadiska mechanického vyhotovenia a ovládania, nemám k objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART najmenšie výhrady, a dokonca by som povedal, že kiežby všetky objektívy boli takto robustné a poctivo vyhotovené. Snáď len tá hmotnosť môže niekomu vadiť, tu je však potrebné si uvedomiť, že to je vlastnosť, nie chyba, pretože ak chcete takú svetelnosť na takom ohnisku, tak taký objektív jednoducho vreckový nikdy nebude.

Ako sa s objektívom Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART fotí?

Pokiaľ ide o samotné praktické použitie objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART, tak sa s ním pracuje skvele, dobre sa drží aj ovláda, systém automatického zaostrovania HSM je taktiež úplne tichý aj dostatočne rýchly. Jednoducho všetko tak, ako by človek očakával a ako by to pri objektíve v tejto cenovej relácii malo byť. Snáď je len potrebné dávať trošku väčší pozor na čistotu šošoviek, pretože prípadné nečistoty môžu byť pri väčšom zaclonení (napríklad pri klasickej krajinnej fotografii) viditeľné – to je ale prostá optická vlastnosť vzhľadom k ohnisku, nie chyba objektívu.

Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – ukážkové foto
Pri používaní objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART počítajte s reflexami pri fotografovaní so slnkom v priamom zábere.

Zaujímavejšie sú ale samotné optické vlastnosti objektívu, napríklad antireflexné vrstvy. Optická sústava je mierne zložitejšia a hneď dve predné šošovky sú dosť vypuklé, preto nie je divu, že ak chcete fotografovať so slnkom v priamom zábere, tak sa nejakému tomu reflexu jednoducho nevyhnete. Ako obvykle u takto širokouhlého objektívu veľmi záleží na konkrétnej kompozícii a ak sa nejaké reflexy objavia, tak často stačí len nepatrne zmeniť kompozíciu a sú preč (čo ale samozrejme môže byť aj naopak), chce to jednoducho v takom prípade kontrolovať fotografie hneď na mieste. Ukážkové fotografie v prílohách sú tak nejako stredným stavom, niekedy je reflexov viac, inokedy zase menej, ale pre hrubú predstavu to bohato stačí.

Podobné je to aj s vinetáciou – vzhľadom na špecifikácie sa dalo už vopred predpokladať, že objektív bude pri úplne otvorenej clone celkom dosť vinetovať, čo sa potvrdilo aj v praxi. Na druhú stranu by som si z toho hlavu nerobil, pretože nie vždy vinetácia vadí (občas môže byť aj žiadúca), niekedy dokonca ani nie je poriadne vidieť a približne niekde od clony f/2,8 už v podstate mizne úplne. Nehovoriac potom o tom, že prípadnú vinetáciu možno veľmi jednoducho odstrániť pri spracovaní fotografií v grafickom editore.

Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART – clonenie Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART
Najmä vďaka 9-lamelovej clone vytvára objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART krásny a prirodzený bokeh.

To isté potom v podstate v plnej miere platí aj pre často diskutovanú chromatickú aberáciu, ktorá je síce celkovo skôr slabá, ale občas sa nejaký ten náznak objaví, ale rozhodne nie v miere, s ktorou by si neporadil sám fotoaparát alebo pri následnom spracovaní grafický editor. Vo väčšine prípadov a bežných situácií sa ale jednoducho neobjaví alebo si ju ani nevšimnete.

Hlavná technická špecifikácia objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART:

ParametreSigma 14mm f/1,8 DG HSM ART
Ohnisková vzdialenosť14 mm
Svetelnosťf/1,8
Optická sústava16 šošoviek/11 skupín
Clona9 lamiel
Uhol záberu114°
Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť270 mm
Filtrový závit
Slnečná clonaSúčasť objektívu
Utesnenie proti poveternostným vplyvom
Bajonet – materiálkov
Rozmery95 × 126 mm
Hmotnosť1 120 gramov

Perfektná ostrosť pri každom zaclonení

Ďalšie optické výsledky objektívu Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART sú priamo skvelé, napríklad geometrické (sférické) skreslenie je vzhľadom na šírku záberu až prekvapivo malé a objektív je tak skvelým spoločníkom aj pri fotografovaní architektúry. Taktiež ostrosť je vynikajúca v podstate pri všetkých nastaveniach clonových čísel, aj keď samozrejme drobné rozdiely medzi jednotlivými clonami sú viditeľné, ako u všetkých objektívov. Otázkou však tiež je, nakoľko je vôbec podstatné zaoberať sa kresbou v rohoch pri najnižších clonách, keď je hĺbka ostrosti tak malá, že by sa musel fotiť veľký a úplne rovný motív, navyše presne v rovine čipu (čo je veľmi nepravdepodobné), aby to prípadne vôbec mohlo byť nejako vidieť.

Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART
Objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART sa vďaka nízkemu geometrickému skresleniu hodí aj na fotenie architektúry.

Objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART tak vďaka výbornej ostrosti celkom v pohode vyhovie aj profesionálnym fotoaparátom s veľmi vysokým rozlíšením. Len je potrebné si uvedomiť, že aj u tohto ohniska je na „plnú dieru“ hĺbka ostrosti veľmi malá, takže sa fotografovaný objekt môže veľmi ľahko dostať mimo hĺbku ostrosti. Kto je ale kreatívny a vie to aj využiť, tak týmto naopak získa skvelý nástroj pre jedinečné fotky. Tým sa dostávam aj k bokehu, ktorý je veľmi pekný, jemný a prirodzený, a to najmä vďaka kvalitnej deväťlamelovej clone.

Záverečné hodnotenie Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART

Objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART možno samozrejme použiť aj pre digitálne zrkadlovky s čipom formátu APS-C, ale jeho kvality naplno doceníte predovšetkým na fotoaparátoch s väčším full-frame čipom. Nedá sa síce povedať, že by to bol zrovna lacný objektív, jeho cena sa aktuálne (08/2018) pohybuje tesne pod hranicou 1 520 € vrátane DPH, ale aj tak možno túto cenu vzhľadom na celkové vlastnosti a bezkonkurenčnú kombináciu ohniska a svetelnosti považovať za veľmi dobrú.

Objektív Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART je pomerne univerzálny, pretože jeho využitie je široké – od klasickej krajiny a architektúry cez nočné zábery až napríklad po menej tradičné portréty s využitím nízkej hĺbky ostrosti. Napriek tomu to asi nie je objektív úplne pre každého a jeho kvality využijú skôr skúsenejší fotografi, najmä kreatívci, ktorí dokážu využiť nielen skvelú ostrosť a ďalšie parametre, ale predovšetkým nízku hĺbku ostrosti.

i Recenzie objektívov:
Nikon 35mm f/1,8 AF-S DX (RECENZIA)
Olympus 60 mm f/2,8 Macro (RECENZIA)
Nikon AF-S 28mm f/1,8 G (RECENZIA)

V záverečnom hodnotení tiež musím spomenúť, že k ďalším výhodám tohto objektívu patrí možnosť jeho presnej kalibrácie pomocou sondy Sigma USB Dock a v neposlednom rade tiež plná záruka na dobu 4 rokov, pre všetky objektívy zakúpené z oficiálnej distribúcie pre Českú a Slovenskú republiku. Na druhú stranu snáď musím dodať iba to, že daňou za vynikajúce vlastnosti je relatívne vysoká hmotnosť.

Ukážkové snímky vyhotovené objektívom Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART

Hlavné výhody aj nevýhody Sigma 14mm f/1,8 DG HSM ART

Hodnotenie 95 % Alza.sk
Hlavné parametre:Vyhotovenie
95 %
Obrazová kvalita
95 %
Pomer cena/výkon
95 %

Klady

  • Vydarený dizajn
  • Robustné mechanické vyhotovenie
  • Bezkonkurenčná svetelnosť
  • Celkovo vynikajúce optické vlastnosti
  • Rýchle zaostrovanie
  • Možnosť kalibrácie
  • 4-ročná záruka

Zápory

  • Vyššia hmotnosť
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa was born in Brno in 1970. He began photography when he was 15 years old and started with journalism three years later. He has collaborated with a number of prestigious Czech and foreign media companies including Czech Television, Czech Radio, National Geographic, the US National Library, iDNES, People in Need and most Czech magazines about photography. Now, he mainly focuses on travel articles, photographic reviews, and photography courses.

Print
P-DC1-WEB09
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info