Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,108 Results
5.0 11×
Watch Price/Availability
Bery Jones Hazelnut flour 1kg
Flour - 2525 kJ/100 g, weight 1 kg, hazelnut flavour, naturally gluten-free - 22.90 €/1 kg
Discounted -11 % 22.90 € 25.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbery010
5.0 5×
Watch Price/Availability
Alpro Coconut-soy drink Matcha 1 l
Plant-based Drink - multi-species, with flavour of matcha - 3.90 €/1 l
  3.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTdan0101
4.5 33×
Watch Price/Availability
Nominal Wholemeal spelt flour finely ground 1000 g
Flour - 342kJ/100g, weight: 1kg, flavour: natural - from 4.20 €/1 kg
  from  3.46 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnom014
4.6 15×
Watch Price/Availability
Nominal BLP Nomix gluten-free flour 1000 g
Flour - 340kJ/100g, weight: 0,1kg, flavour: natural - 7.66 €/1 kg
  7.66 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnom013
4.7 3×
Watch Price/Availability
True Dates Dates with popcorn flavour 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - 23.10 €/1 kg
New arrival 2.31 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe119
4.6 28×
Watch Price/Availability
Allnature Roasted Salted Pistachios 1000 g
Nuts - roasted and salted pistachios, 1000 g - 25.21 €/1 kg
  25.21 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTant3
5.0 9×
Watch Price/Availability
BIG BOY SWEET & SALTY cream 250g
Nut Cream - smooth, peanut, chocolate and caramel flavour, 18 g protein per 100 g, 575 kcal per 100 g, weight 250 g - 31.56 €/1 kg
  7.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig019
4.6 19×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy cheese for pocket - Irish cheddar 20 g
Crispy Cheese - 40 g protein per 100 g, weight 20 g, 595 kcal per 100 g - 0.27 €/pcs - from 134.50 €/1 kg
  2.69 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix310
4.8 13×
Watch Price/Availability
BIG BOY Dark chocolate covered cherries 190g by @kamilasikl
Dried Fruit - sour cherries in chocolate, 190 g - 49.42 €/1 kg
  9.39 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig017
4.8 15×
Watch Price/Availability
GRIZLY Ghee clarified butter 500 ml
Ghee - energy value 883 kcal per 100 g - 21.80 €/1 l
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgriz105
4.6 21×
Watch Price/Availability
GRIZLY Dark chocolate covered almonds 500 g
Nuts - almond roasted and in chocolate, 500 g - 27.80 €/1 kg
  13.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTkols147
4.2 56×
Watch Price/Availability
Medokomerc Flower honey 900 g
Honey - floral - 6.77 €/1 kg
  6.09 €
Currently Unavailable
Order Code: FOOD280
4.1 10×
Watch Price/Availability
Emily Veg Crisps, Vegetable crisps 100 g
Healthy Crisps - 479 kcal per 100 g, weight 100 g - 45.90 €/1 kg
  4.59 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe005
4.5 78×
Watch Price/Availability
SENS Crispy & roasted crickets 20g - Tomato & Oregano
Dried Insects - 330.50 €/1 kg
  6.61 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0021
4.6 13×
Watch Price/Availability
Nutrend Protein Breakfast 350 g, chocolate
Protein Puree - , 363kcal calories per 100g, 30g of protein per 100g - 31.14 €/1 kg
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnut0396
4.8 4×
Watch Price/Availability
True Dates Pistachio flavoured dates 100 g
Dried Fruit - dates, 100 g - 23.10 €/1 kg
  2.31 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe118
4.3 18×
Watch Price/Availability
Yuzu Ginger 1000 g
Syrup - a traditional and medicinal super food with a wide range of uses in the kitchen or in drinks, take advantage of the now larger pack size, engage your imagination and try to prepare something new and unusual - 17.90 €/1 l
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: YUZsi008
4.7 9×
Watch Price/Availability
MOGLi Organic filled raspberry bags 30 g
Cereals palm oil free, gluten free, no added sugar, alternatively sweetened - 79.67 €/1 kg
Amazing Deal 2.39 € Save 0.30 €
Currently Unavailable
Order Code: BABY3831
4.7 24×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Dracarys 350g
Porridge , energy value per 100g: 368 kcal - 31.14 €/1 kg
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig048
5.0 17×
Watch Price/Availability
Mixit crunchies - Raspberry chocolate crumble with almonds, 140 g
Dried Fruit - raspberry, 140 g - 52.36 €/1 kg
  7.33 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix186
4.4 39×
Watch Price/Availability
SENS Hot crispy & roasted crickets - Gift set of 4 flavours
Dried Insects - 323.75 €/1 kg
  25.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0031
5.0 6×
Watch Price/Availability
Lifelike Hazelnut flour 500g
Flour - hazelnut, 500 g - 14.58 €/1 kg
  7.29 €
Currently Unavailable
Order Code: SPT16485
4.4 39×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Gift set of 4 flavours
Dried Insects - 286.25 €/1 kg
  22.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0032
4.9 107×
Watch Price/Availability
. pepper. field Green freeze-dried Kampot pepper with salt - EXCLUSIVE 50 g
Pepper - green, in bag, resealable package, weight 50 g - 358 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpep010
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1108 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews