Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,106 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
Mixit Mixitella Pistachio
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 9 g protein per 100 g, 607.02 kcal per 100 g, weight 220 g - 49.55 €/1 kg
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix329
4.4 9×
Watch Price/Availability
Medokomerc Flower honey 500 g
Honey - flower, weight 500 g, country of origin: Czech Republic - 11.78 €/1 kg
  5.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmedk004
5.0 1×
Watch Price/Availability
Vilgain Peanut butter crunchy peanuts 1 000 g
Nut Butter - - 8.99 €/1 kg
  8.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil288
4.6 16×
Watch Price/Availability
GymBeam Instant Oatmeal Instant Oats 1000 g apple cinnamon
Oatmeal , energy value per 100g: 349 kcal
  7.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2032
5.0 3×
Watch Price/Availability
Nominal Fit Rice 3 kg
Porridge , energy value per 100g: 365 kcal
  13.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnom029
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Cheddar 90 g + Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 42 g protein per 100 g, weight 170 g, 618 kcal per 100 g - 105.29 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr018
4.8 9×
Watch Price/Availability
GymBeam Chicory Syrup 250 ml
Syrup - liquid, less calorific - 19.60 €/1 l
  4.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym626
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Raspberry Chocolate 350 g
Cream
  5.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPThco026
3.0 2×
Watch Price/Availability
BIG BOY Pistachios with white chocolate 220 g
Nut Cream - smooth, pistachio, white chocolate flavour, 15 g protein per 100 g, 580 kcal per 100 g, weight 408 g - 29.17 €/1 kg
Great price 11.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig120
5.0 3×
Watch Price/Availability
Vilgain Sweet Nuts Topping Peanuts with salted caramel 270 g
Syrup - sweet hazelnut cream, extra creamy texture, only 5 natural ingredients
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil285
4.7 26×
Watch Price/Availability
SENS Hot crispy & roasted crickets - Wasabi 20 g
Dried Insects - 330.50 €/1 kg
  6.61 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0045
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Emmental 80 g + Pale Gold - walnut 75 g
Crispy Cheese - freeze dried, 41 g protein per 100 g, weight 155 g, 547 kcal per 100 g - 115.48 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr020
4.8 23×
Watch Price/Availability
Yuzu Hallabong 550 g
Syrup - 19.82 €/1 l
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: MBaaa2085
4.7 26×
Watch Price/Availability
SENS Hot crispy & roasted crickets - Carolina Reaper 20 g
Dried Insects - from 330.50 €/1 kg
  from  6.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0043
4.7 43×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, Coconut-Chocolate
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
Discounted -6 % 14.90 € 15.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0134
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Caramel 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of caramel - 3.67 €/1 l
  3.67 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe104
4.4 9×
Watch Price/Availability
Medokomerc Forest honey (mixed) 500 g
Honey - forest, weight 500 g, country of origin: Czech Republic - 8.38 €/1 kg
  4.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmedk005
4.4 37×
Watch Price/Availability
SENS Crickets in chocolate 30g - White chocolate
Dried Insects - 220.33 €/1 kg
  6.61 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0029
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Marshmallow Chocolate 350 g
Cream
  5.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPThco027
3.0 4×
Watch Price/Availability
Lifelike PROTEIN Hazelnut 300g
Nut Cream - smooth, hazelnut, natural, 19.1 g protein per 100 g, 614 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 300 g - 38.93 €/1 kg
  11.68 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTlif016
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder chocolate - hazelnut 250 g
Sweetener - powder, chocolate flavour, weight 250 g, 197 calories per 100 g, sugars 6,3 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2038
5.0 1×
Watch Price/Availability
BIG BOY Rice porridge Vanilla semolina 350 g
Porridge , energy value per 100g: 350 kcal
  7.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig139
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder chocolate with chocolate chips 250 g
Sweetener - powder, chocolate flavour, weight 250 g, 238 calories per 100 g, sugars 7 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2039
4.8 109×
Watch Price/Availability
Allnature Xylitol 500 g
Sweetener - xylitol, powder, unflavored, weight 500 g, 240 calories per 100 g, sugars 0,2 g - from 14.18 €/1 kg
  from  6.51 €
Currently Unavailable
Order Code: Allnatu100
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1105 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews