Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,108 Results
5.0 3×
Watch Price/Availability
Medokomerc Czech flower honey 500 g
Honey - Floral, weight 500 g, country of origin: Czech Republic - 9.98 €/1 kg
  4.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmedk007
4.9 43×
Watch Price/Availability
4Slim Pecan Topping Chocolate Flavour 700 g
Syrup - 700 g, chocolate flavour
  12.17 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfsli010
5.0 2×
Watch Price/Availability
HealthyCo Nella Hazelnut 350 g
Cream
  6.29 €
Currently Unavailable
Order Code: SPThco028
5.0 3×
Watch Price/Availability
GymBeam Flavour powder banana with chocolate chips 250 g
Sweetener - powder, flavour banana and chocolate, weight 250 g, 201 calories per 100 g, sugars 14 g - 47.60 €/1 kg
  11.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym2037
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Strawberry Snack 90 g
Nut Cream - smooth, coconut, strawberry flavour, 21 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, gluten-free, weight 90 g - 49.89 €/1 kg
  4.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl014
5.0 3×
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Almond Snack 90 g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 24 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, gluten-free, weight 90 g - 49.89 €/1 kg
  4.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl013
4.5 6×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Lunar Cheese Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 40 g protein per 100 g, weight 80 g, 567 kcal per 100 g - 109.88 €/1 kg
  8.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr006
3.3 7×
Watch Price/Availability
Other foods Crispy mushroom chips from oyster mushrooms 40 g
Healthy Crisps - 440 kcal per 100 g, weight 40 g - from 77.25 €/1 kg
  from  2.61 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe007
4.7 43×
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Oat Mash, 2000g, Double Dutch Chocolate
Protein Puree - , 339,6kcal calories per 100g, 8,8g of protein per 100g
Discounted -6 % 14.90 € 15.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0135
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Peri Peri & Cayenne 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.66 €/1 kg
  5.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix363
4.3 21×
Watch Price/Availability
FOOD FORGE Set Lunar Cheese Emmental 80 g + Herold 80 g
Crispy Cheese - freeze dried, 41 g protein per 100 g, weight 160 g, 567 kcal per 100 g - 111.88 €/1 kg
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfobr019
3.4 20×
Watch Price/Availability
GRIZLY Dates Medjool with stone 1000 g
Dried Fruit - dates, 1000 g - 17.41 €/1 kg
  17.41 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgriz091
4.5 2×
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Protein Oatmeal Cacao & Peanut 350 g
Oatmeal , energy value per 100g: 410 kcal
Great price 9.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl029
4.8 34×
Watch Price/Availability
Allnature Himalayan Pink Salt 1000 g
Salt - 5.19 €/1 kg
  5.19 €
Currently Unavailable
Order Code: Allnatu107
4.3 11×
Watch Price/Availability
Allnature Walnuts 1000 g
Nuts - walnut, 1000 g - 14.35 €/1 kg
  14.35 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTant6
4.7 17×
Watch Price/Availability
SENS Spice worms - Onion & Parsley 15 g
Dried Insects - 440.67 €/1 kg
  6.61 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0041
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Coconut 1L
Plant-based Drink - oat, with flavour of nuts - 3.79 €/1 l
New arrival 3.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe127
5.0 3×
Watch Price/Availability
NATU Granolove Forest fruits 350 g
Granola - 1800kJ/100g, weight: 0,35kg, flavour: forest berries - 20.54 €/1 kg
  7.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu001
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Chocolate cocoa nibs 600 g
Protein Puree - , 359kcal calories per 100g, 18,5g of protein per 100g
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox031
Watch Price/Availability
BIG BOY Porridge Big Bueno 350 g
Porridge , energy value per 100g: 416 kcal
  7.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig142
Watch Price/Availability
Vilgain Peanut butter fine peanuts 500 g
Nut Butter - - 10.78 €/1 kg
  5.39 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil287
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Salted Caramel Almond 600 g
Protein Puree - , 344kcal calories per 100g, 18,4g of protein per 100g
  17.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox032
Watch Price/Availability
BIG BOY Big Confectionery: love mouse 440 g
Gift Set - contains hazelnut cream with milk and caramel 220 g, fine sweet hazelnut cream 220 g
  22.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig096
Watch Price/Availability
BIG BOY Porridge Big Rafael 350 g
Porridge , energy value per 100g: 479 kcal
  7.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig143
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1108 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews