Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,108 Results
Watch Price/Availability
Powerlogy Upgraded Nougat Cream 330 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, nugát flavour, 13 g protein per 100 g, 550 kcal per 100 g, weight 330 g - 51.21 €/1 kg
  16.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl054
Watch Price/Availability
SENS Cricket Protein Bars in gift pack - starter pack 6 bars
Gift Set - six protein bars, a selection of the best flavours, suitable as a tasty gift
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0057
Watch Price/Availability
Mixit Large Organic Popcorn Raspberry
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 85.2 g - 40.96 €/1 kg
  3.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix343
Watch Price/Availability
SENS Dark chocolate protein tasting pack 3 × 2 pcs - 6 × 60 g
Gift Set - tasting set of six dark chocolate protein bars, 2 × banana & chocolate, 2 × caramel & peanut butter, 2 × chocolate brownie
Discounted -5 % 17.90 € 18.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0059
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Strawberry & Chia 60 g
Protein Puree - , 341kcal calories per 100g, 18,2g of protein per 100g
  2.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox040
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Apple Cinnamon 60 g
Protein Puree - , 325kcal calories per 100g, 17,4g of protein per 100g
  2.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox037
Watch Price/Availability
Mixit Large Organic Popcorn Strawberry
Healthy Crisps - lactose free, gluten free and palm oil-free, weight 85.2 g - 40.96 €/1 kg
  3.49 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix344
Watch Price/Availability
Powerlogy Protein Almond Cream 300 g
Nut Cream - smooth, almond, natural, 24 g protein per 100 g, 543 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 36.33 €/1 kg
  10.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTpowl052
Watch Price/Availability
SENS Pleasure Protein tasting pack of cricket protein bars 3 × 2 pcs - 6 × 40 g
Gift Set - tasting set of six fruit protein pleasure bars, 2 × pineapple & coconut, 2 × dark chocolate & cherry, 2 × dark chocolate & orange
  13.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTsens0060
Watch Price/Availability
Viridian Nutrition MCT Oil 200 ml Organic
Oil - support for weight loss diets, contains MCT C8, C10, C6 and C12 - 144.50 €/1 l
  28.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTfoa067
4.0 4×
Watch Price/Availability
NATU Super Veggie Green Peas 40 g
Freeze-Dried Fruit -, 40 g - 114.75 €/1 kg
  4.59 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu122
Watch Price/Availability
BIG BOY Grand zero with dark chocolate 220 g
Nut Cream - peanut, chocolate flavour, 20 g protein per 100 g, 598 kcal per 100 g, weight 408 g - 18.85 €/1 kg
  7.69 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig126
Watch Price/Availability
Lucky Alvin sugarfree cinnamon granola 200 g
Granola - 95.70 €/1 kg
  19.14 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTlual0022
Watch Price/Availability
BIG BOY Blue Raspberry Flavored Porridge with Spirulina 300 g
Porridge , energy value per 100g: 382 kcal
  8.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig148
2.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Walnut Butter 340 g
Nut Cream - smooth, walnut, natural, 15.2 g protein per 100 g, 654 kcal per 100 g, gluten-free, weight 340 g - 29.09 €/1 kg
  9.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgym1992
Watch Price/Availability
BIG BOY Granola with maple syrup 350 g
Granola - 23.11 €/1 kg
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig144
4.0 3×
Watch Price/Availability
Oatly Oat Barista Vanilla 1 l
Plant-based Drink - oat, with flavour of vanilla - 3.67 €/1 l
New arrival 3.67 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTgrhe106
Watch Price/Availability
BIG BOY Hazelnut cream super smooth 220 g
Nut Cream - smooth, hazelnut, 15 g protein per 100 g, 556 kcal per 100 g, weight 408 g - 19.83 €/1 kg
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig118
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal Salted Caramel Almond 60 g
Protein Puree - , 344kcal calories per 100g, 18,4g of protein per 100g
  2.99 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox036
3.7 3×
Watch Price/Availability
Mixit Crunchy corn Tomatoes & basil 175 g
Healthy Crisps - gluten free, palm oil-free and vegan, allergens: soya beans (soya) and soy products, 549,69 kcal per 100 g, weight 175 g - 33.66 €/1 kg
  5.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTmix365
4.6 11×
Watch Price/Availability
Vilgain Prebiotic Topping chocolate and hazelnut 320 g
Syrup - natural thick topping, high in fibre, no artificial sweeteners or colours
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil282
4.6 11×
Watch Price/Availability
Vilgain Prebiotic Topping salted caramel 320 g
Syrup - natural thick topping, high in fibre, no artificial sweeteners or colours
  8.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvil284
4.8 4×
Watch Price/Availability
NATU Coconut sugar BIO 300 g
Sweetener - sucralose, powder, coconut flavour, weight 300 g, 391 calories per 100 g, sugars 94 g - 19.63 €/1 kg
  5.89 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu108
5.0 4×
Watch Price/Availability
NATU Tiger nut flour BIO 500 g
Flour - Tiger, 500 g - 19.32 €/1 kg
  9.66 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu107
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1108 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews