Healthy Eating

Healthy Eating – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.sk.

Continue

7 reasons to shop for Healthy Eating on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Healthy Eating?

If you're planning to get Healthy Eating, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Healthy Eating

Are you looking for the best Healthy Eating? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Healthy Eating

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Healthy Eating, or choose to sort by price from highest to lowest.

Healthy Eating – main types

Hide description
1,106 Results
5.0 1×
Watch Price/Availability
GymBeam Pistachio butter 340 g
Nut Cream - smooth, pistachio, natural, 20 g protein per 100 g, 581 kcal per 100 g, palm oil-free, weight 340 g - 58.24 €/1 kg
  19.80 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTaaa4424
4.0 2×
Watch Price/Availability
GymBeam Protein granola with chocolate 300 g
Granola - chocolate flavour, weight 300 g, energy value per 100 g is 1718 kcal - 29.93 €/1 kg
  8.98 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTaaa4423
Watch Price/Availability
BOMBUS Nuts Cream 300g Almond 100%
Nut Cream - smooth, almond, natural, 21 g protein per 100 g, 623 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 40.30 €/1 kg
  12.09 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbom0079
Watch Price/Availability
BOMBUS Tahini 100% Sesame Paste 300g
Nut Cream - smooth, tahini, natural, 26 g protein per 100 g, 664 kcal per 100 g, gluten-free, weight 300 g - 18.63 €/1 kg
  5.59 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbom0077
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal White Chocolate Coconut 600 g
Protein Puree - , 367kcal calories per 100g, 19g of protein per 100g
  19.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox034
Watch Price/Availability
VOXBERG Protein Rice Meal White Chocolate Coconut 60 g
Protein Puree - , 367kcal calories per 100g, 19g of protein per 100g
  4.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvox038
Watch Price/Availability
Viridian Nutrition Pumpkin Seed Oil 200 ml Organic
Oil - from pumpkin seeds, Organic, 200 ml - 104.50 €/1 l
  20.90 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTvrd047
Watch Price/Availability
Ghee from the Heart "Sweet"
Ghee - 99,5 % butterfat, free of milk protein, with cloves and cinnamon, in hot and cold dishes, can be used to grease baking trays and moulds and can also be added instead of traditional fat in buns and cakes, High smoke point up to 250 °C - 34.34 €/1 l
  8.07 €
Currently Unavailable
Order Code: HEALaaa0492
Watch Price/Availability
Ghi from Heart "Chicken"
Ghee - 99% butter fat, free from milk protein, with basil and turmeric, for the preparation of chicken, tofu and roasted vegetables, high smoke point up to 250 °C - 34.34 €/1 l
  8.07 €
Currently Unavailable
Order Code: HEALaaa0491
Watch Price/Availability
Ghee from the Heart "Steak"
Ghee - intended mainly for the preparation of beef and pork steaks, contains a mixture of 4 types of pepper and thyme, 0% LACTOSE content, volume 235 ml - 30.60 €/1 l
  7.19 €
Currently Unavailable
Order Code: HEALaaa0490
Watch Price/Availability
Ghee from Heart 1000 ml
Ghee - made by slow dissolution, the milk protein and water are removed from the butter, 0% LACTOSE content, preserves vitamins A after straining, E, D, K, Mg, Fe, and Omega 3, volume 1000 ml - 27.71 €/1 l
  27.71 €
Currently Unavailable
Order Code: HEALaaa0489
4.5 2×
Watch Price/Availability
NATU Cashew cream 140 g
Nut Cream - smooth, cashew, natural, 18.2 g protein per 100 g, 553 kcal per 100 g, gluten-free, palm oil-free, weight 140 g - 44.93 €/1 kg
  6.29 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTnatu163
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low Carb Fitness Mash 600 g Apple and Cinnamon
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 35.32 €/1 kg
  21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0370
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low Carb Fitness Mash 600 g Vanilla-Strawberry
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 35.32 €/1 kg
  21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0372
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – RiceMash® natural pure 1500 g
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 14.13 €/1 kg
  21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0381
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – RiceMash® Double Dutch Chocolate 1500 g
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 14.13 €/1 kg
  21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0380
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low-Carb Protein Muesli 500 g raspberry-vanilla
Muesli - 29.66 €/1 kg
  18.39 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0376
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – RiceMash® strawberry-yoghurt 1500 g
Protein Puree - , 337kcal calories per 100g, 25,6g of protein per 100g - 14.13 €/1 kg
  21.19 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0383
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Cream of Rice 1000 g doypack, double chocolate
Rice Porridge , energy value per 100g: 356 kcal - 14.16 €/1 kg
  15.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0387
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Cream of Rice 1000 g doypack, banoffee flavour
Rice Porridge , energy value per 100g: 353 kcal - 14.16 €/1 kg
New arrival 15.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0385
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Low-Carb Protein Muesli 500 g, chocolate and banana flavour
Muesli - - 29.66 €/1 kg
  18.39 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0374
Watch Price/Availability
BIG BOY Birthday Tasting Set
Gift Set - weight 1kg, contains 6 × 55g nut butters (BIG Bueno Hazelnut, Hrošík Light Protein, Big Rafael Almond-Coconut, Salted Caramel Peanut, Kremo Pistachio Protein, Carrot Cake Peanut-Walnut with Cinnamon) and 2 × 45g protein bars (Peanut Caramel, Hazelnut Nougat), ideal as a birthday set for direct consumption and for flavouring sweet dishes, protect from heat and direct sunlight
New arrival 24.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTbig157
Watch Price/Availability
Amix Nutrition Mr. Popper’s – Cream of Rice 1000 g doypack, natural
Rice Porridge , energy value per 100g: 361 kcal - 14.16 €/1 kg
New arrival 15.79 €
Currently Unavailable
Order Code: SPTami0388
Watch Price/Availability
Oat Cult Overnight Oats Cinnamon 9 × 60 g
Oatmeal , energy value per 100g: 389 kcal
  28.59 €
Currently Unavailable
Order Code: SPToatc002
In the category Healthy Eating on Alza.sk, we currently have a total of 1106 products, which you can easily buy online and get quickly delivered. See all of your purchases and make orders on our easy-to-use app.
Check out products sorted by price starting with the lowest price in the category cheap healthy Eating Find products sorted from the most expensive to the cheapest in the category most expensive healthy Eating Check out products sorted by price starting with the highest price in the category best sellers, best healthy Eating You’ll find products sorted by reviews starting from the highest ranked in healthy Eating reviews