TrueLife

We can deliver TrueLife products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for TrueLife products on Alza.sk

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing TrueLife goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting TrueLife products by popularity or price.

TrueLife brand names you'll find in our offering

Hide description
209 Results
3.0 2×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Travel Box
Toothbrush Cover
  7.59 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH904
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss L-series Jets Dental Plaque 4 pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss, 4 pc(s) in package - 1.52 €/1 pc(s)
  6.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH49
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss L-series jets Standard 4 pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss, interdental type, 4 pc(s) in package - 1.57 €/1 pc(s)
  6.29 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH18
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss L-series jets Orthodontic 4 pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss, 4 pc(s) in package - 1.52 €/1 pc(s)
  6.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH25
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss L-series jets Periodontal 4 pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss, 4 pc(s) in package - 1.52 €/1 pc(s)
  6.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH32
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss L-series Jets Tongue Cleaner 4 pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss, tongue brush, 4 pc(s) in package - 1.52 €/1 pc(s)
  6.09 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH56
Watch Price/Availability
Truelife AquaFloss Station S800 UV
Electric Flosser - 2 programs, 6 nozzle(s) per pack, 840ml tank, timer, water flow rate regulation and the handwheel, power: battery-powered
New arrival 79.59 €
Buy
In stock 4 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLES1205
Watch Price/Availability
TrueLife InterdentBrush I-series 30 pcs
Replacement Head , interdental type, 30 pc(s) in package - 0.18 €/1 pc(s)
  5.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH2386
Watch Price/Availability
Truelife AquaFloss S-series Jets 6pcs
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss Station, oral irrigators, 6 pc(s) in package - 2.08 €/1 pc(s)
New arrival 12.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH1304
4.5 195×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss Compact L100 black
Electric Flosser - 3 programs, 6 nozzle(s) per pack, 300ml tank, timer, power: battery-powered
-6 % off new 43.90 € New 46.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUUS884
4.6 68×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss Mini M50 White
Electric Flosser - 3 programs, 6 nozzle(s) per pack, 180ml tank, timer, power: battery-powered
-4 % off new 39.90 € New 41.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLUS041
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp HR
IPL Replacement Lamp -
  78.82 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLEP649
4.4 29×
Watch Price/Availability
Truelife AquaFloss Compact C200
Electric Flosser - 5 programs, 4 nozzle(s) per pack, 300ml tank, timer, power: battery-powered
-7 % off new 65.90 € New 70.90 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUUS95
4.9 44×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Junior-series heads Soft white 2 pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package, suitable for children - 3.65 €/1 pc(s)
-5 % off new 7.29 € New 7.69 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH608
4.4 30×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush UV - Whiten Pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush UV, sonic type, 3 pc(s) in package - 4.63 €/1 pc(s)
-6 % off new 13.90 € New 14.90 €
Buy
Unsealed - in stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUNH825
4.8 9×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush T-series heads Standard white 2 pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package - 4.60 €/1 pc(s)
-7 % off new 9.19 € New 9.96 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH585
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp AC
IPL Replacement Lamp -
-5 % off new 59.90 € New 63.44 €
Buy
Unsealed - in stock 1 pcs
Order Code: TRLEP663
3.8 4×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Slim-series heads Standard white 2 pack
Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package - 4.05 €/ks - from 4.05 €/1 pc(s)
Great price 8.10 €
Buy
In stock 1 pcs at the supplier's
Order Code: TRUNH79
5.0 3×
Watch Price/Availability
TrueLife AIR Diffuser D8
Aroma Diffuser - container volume: 140ml, led backlight, automatic shutdown and interval mode, number of colours: 2, operating time: 5 h, colour: white
  51.49 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 01/10/2026
Order Code: TRLAD778
5.0 1×
Watch Price/Availability
TrueLife AIR Diffuser WL5
Aroma Diffuser - container volume: 150ml, intensity settings, automatic shutdown and portable design, number of colours: 1, operating time: 23 h, colour: white
  33.90 €
Buy
On the way 1 pcs
Expected 30/09/2026
Order Code: TRLAD1761
5.0 1×
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E3 Lamp AC
IPL Replacement Lamp -
  41.90 €
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP625
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp AC
IPL Replacement Lamp -
  63.44 €
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP663
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E5 Lamp SR
IPL Replacement Lamp -
  63.44 €
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP656
Watch Price/Availability
TrueLife BELLE IPL E3 Lamp HR
IPL Replacement Lamp -
  73.70 €
Buy
Ordered on request
Order Code: TRLEP601