Záznam zvuku | Ako nahrať zvuk mikrofónom? (NÁVOD)

Catalogue

Aktualizované

Záznam zvuku využijú profesionálni hudobníci a speváci, rovnako ako amatérski fanúšikovia muziky či karaoke, študenti, učitelia a mnohé ďalšie profesie. Kým prvá skupina bude potrebovať špeciálne zvukové karty a programy, druhej nezriedka postačí len kompaktný mikrofón, ktorý pripojíte k mobilnému telefónu a môže sa začať nahrávať – ihneď, lacno a kdekoľvek vás napadne.

Ako nahrať zvuk mikrofónom – OBSAH

Niekoľko tipov na záznam zvuku

  1. Pri štúdiových a dynamických mikrofónoch si skontrolujte, či nevyžadujú fantómové napájanie (18 – 48 V) z mixpultu alebo zosilňovača.
  2. Ak chcete využívať naozaj kvalitný mikrofóny (cca od 120 €), zvážte tiež úpravu akustiky miestnosti (akustické panely).
  3. Začiatočníkom a nenáročným používateľom, ktorým ide iba o zvuk, ideálne poslúžia dynamické mikrofóny.
  4. Na video streaming je vhodný mikrofón typu shotgun.
  5. Väčšinu konektorov na mikrofónoch môžete prevádzať (konvertovať) podľa potreby. XLR na TRS (jack) a pod.
  6. Pre pohybujúcich sa používateľov sú ideálne bezdrôtové súpravy mikrofónov.
Záznam zvuku

Dôležité parametre mikrofónov

Smerovosť mikrofónu

Mikrofóny sa delia do troch základných kategórií podľa smerovosti:

  • Smerové (kardioidné) – mikrofón sníma predovšetkým prednou časťou membrány a bokmi. Snímanie zadnou stranou je potlačené. Ide o najčastejšie používanú charakteristiku pre štúdiové aj pódiové mikrofóny.
  • Všesmerové (guľové) – majú verný zvuk a prirodzený výsledok snímania. Sú ideálne na konferencie, klasickú hudbu a pod. Naopak sa nehodia na hlasné koncertné vystúpenia, pretože snímajú okolitý šum.
  • Prepínateľné – môžete prepínať medzi všesmerovým a smerovým snímaním. Niekedy je možné prepnúť ešte na osmičkovú charakteristiku, ktorá sníma rovnakou intenzitou spredu aj zozadu.

Frekvenčný rozsah mikrofónu

Na kvalitný záznam by mal mikrofón pracovať v rozsahu 40 až 15 000 Hz alebo širšom (s maximálnym zvlnením ±5 dB). Iba tak je zaručená dobrá využiteľnosť výslednej nahrávky.

Citlivosť mikrofónu (mV/Pa alebo V/Pa)

Čím je citlivosť mikrofónu vyššia, tým lepšie. Pokiaľ je totiž citlivosť vysoká, nemusíte toľko zosilňovať výsledný signál (v zosilňovači, mixážnom pulte atď.) a vyhnete sa zvukovému šumu. Citlivosť je frekvenčne závislá, preto sa najčastejšie udáva pri 1 kHz (1 000 Hz).

Maximálny akustický tlak (max. SPL/snímaná hlasitosť)

Maximálny vstupný akustický tlak (Sound Pressure Level) je parameter dôležitý predovšetkým pre pódiové dynamické mikrofóny, napríklad na snímanie bicích nástrojov.

Impedancia (Ohm)

Udáva sa pri 1 kHz, rovnako ako citlivosť. Vstupná impedancia predzosilňovača (mixpultu) by mala byť minimálne 5× väčšia, než je výstupná impedancia mikrofónu. Pri nesplnení tejto podmienky sa zvyšuje šum a skresľuje sa frekvenčná charakteristika výslednej nahrávky.

Pop filter

Pop filter slúži na potlačenie nepríjemných sykaviek, dynamickej artikulácie a ďalších extrémnych zmien akustických tlakov. Ide zvyčajne o nejaký druh rámčeka s priezvučnou tkaninou, sieťkou či molitanom. Dodávajú sa s určitými modelmi mikrofónov, ale môžete ich zakúpiť aj samostatne.

Fantómové napájanie

Fantómové napájanie môžu vyžadovať kondenzátorové mikrofóny s konektormi TRS (jack) alebo XLR. Ide o napájanie, ktoré obsahujú mixážne pulty a iné predzosilňovače (napríklad externé fantómové napájače), čím umožňujú pripojenie práve kondenzátorových mikrofónov. Kondenzátorové mikrofóny s USB si napájanie obstarajú z počítačovej zbernice USB.

Tipy na aplikácie na záznam zvuku

Aplikácia na záznam zvuku do mobilného telefónu či tabletu

BandLab (voľne na stiahnutie Android/iOS)

BandLab patrí medzi najlepšie voľne dostupné aplikácie na záznam zvuku. Obsahuje nastavenia pre celú hudobnú skupinu, 12-stopový mixér, veľa samplov (hudobných vzoriek), slučky a gitarovú ladičku. Na úplne základný záznam zvuku je aplikácia možno až príliš pokročilá, ale ak sa radi vyhráte s rôznorodými nastaveniami, poteší vás.

Easy Voice Recorder (voľne na stiahnutie Android/iOS)

Easy Voice Recorder je základná a veľmi jednoduchá aplikácia. Slúži predovšetkým na nahrávanie schôdzok, osobných poznámok, výučby atď. Vie exportovať nahrávky do MP3 a má aj tmavý režim na nočné použitie. Voľne dostupná verzia obsahuje reklamy, ale môžete si zakúpiť aj variant bez reklám.

Music Maker Jam (voľne na stiahnutie Android/iOS)

Music Maker Jam je jedna z najpopulárnejších aplikácií na nahrávanie a mixovanie hudby. Nájdete v nej hŕbu samplov (hudobných vzoriek), nástrojových zvukov a rôznorodých hudobných funkcií. Môžete samozrejme nahrávať aj vlastnú hudbu a spev. Ide o aplikáciu, ktorá sa výborne hodí na tvorbu elektronickej hudby. Základná aplikácia je zadarmo, rozširujúce moduly a dodatočný obsah si musíte prikúpiť.

Aplikácia na záznam zvuku do počítača

Záznam zvuku vo Windows

Pre veľmi nenáročných používateľov, ktorí chcú len zaznamenávať hovorené slovo, je určená aplikácia Záznam zvuku. Vo Windows stačí rozkliknúť ponuku Štart a do vyhľadávacieho políčka napísať „záznam“, následne už potom kliknúť na zodpovedajúcu aplikáciu.

Záznam zvuku v macOS

V macOS môžete nahrávať zvuk cez vstavané aplikácie QuickTime Player. Kliknete na lupu v pravom hornom rohu -> kliknete na QuickTime Player -> nabehnete myšou smerom nahor na predvoľbu Súbor -> z roletky vyberiete možnosť Nahrať zvukový záznam.

FL Studio (Fruity Loops Studio)

FL Studio je kompletné riešenie pre skladanie, nahrávanie, úpravy, mixovanie a produkovanie hudby (DAW). Ide o pokročilú aplikáciu, ktorá je vhodná predovšetkým pre DJ a používateľov, ktorí sa hudbe venujú profesionálne alebo s ňou trávia veľkú časť voľného času. Dostupné sú verzie pre Windows aj Mac.

Záznam zvuku do mobilného telefónu či tabletu

  • Menej náročným používateľom môže stačiť aj vstavaný mikrofón v mobilnom telefóne či tablete.
  • Lepšiu kvalitu zvuku poskytnú externé mikrofóny.
  • Profesionálneho zvuku však dosiahnete najľahšie konvertorom na zapojenie profesionálneho mikrofónu priamo do telefónu/tabletu.

Je síce pravda, že pri väčšine mobilných telefónov vám postačí stiahnuť niektorú bezplatnú aplikáciu a môžete okamžite nahrávať cez integrovaný mikrofón, ale takéto využitie sa hodí skôr len v prípade požiadavky služby jednoduchého diktafónu.

Výhody a nevýhody
  • Môžete ľahko robiť záznamy a tvoriť na cestách, v škole, v práci a podobne.
  • K profesionálnemu použitiu a tvorbe sa predsa len lepšie hodia počítačové programy.

Mikrofón na telefón, alebo redukcia na profesionálny mikrofón?

Mikrofón na mobilný telefón či tablet

Mikrofóny na mobilAk chcete nahrávať hudobné nástroje a spev, prípadne hlas vo vysokom rozlíšení, budete potrebovať externý mikrofón. V segmente prenosných mikrofónov je k dispozícii rad produktov, ktorých kvalita záznamu bola ešte nedávno dostupná len v domácich štúdiách s drahými zvukovými kartami. Nespornou výhodou je aj to, že k prenosným mikrofónom často získate zadarmo tiež kvalitný softvér.

Výhody a nevýhody

  • Relatívne kvalitný zvuk pri veľmi jednoduchej inštalácii.
  • Špičkové modely telefónov majú už vstavaný mikrofón porovnateľnej kvality s externými pre mobily/tablety.

Redukcia na zapojenie profesionálneho mikrofónu do mobilu

konvertory k mobiluAk požadujete nekompromisnú zvukovú kvalitu, je najlepším riešením zaobstarať si konvertor, napríklad s konektorom Lightning, ktorý vám umožní zapojiť do mobilu či tabletu nejaký profesionálny alebo poloprofesionálny štúdiový mikrofón. Nevýhodou uvedeného riešenia je predovšetkým vyššia hmotnosť, priestorová náročnosť a samozrejme tiež cena.

Výhody a nevýhody

  • Naozaj nekompromisná zvuková kvalita.
  • Vyššia hmotnosť a priestorová náročnosť.
  • Relatívne vysoká cena.

Záznam zvuku na video streaming, videorecenzie a unboxing (shotgun mikrofóny)

  • Zapojíte ich priamo do zrkadlovky cez 3,5 mm jack.
  • Snímajú priestor, kam ich namierite.
  • Ideálne pre YouTuberov.

Ku kvalitným produktovým videám a streamingu prostredníctvom moderných zrkadloviek a videokamier je viac než žiaduce pridať tiež kvalitnú zvukovú stopu. Tú vám zaistia smerové (shotgun) mikrofóny. Ich hlavnou prednosťou je, že snímajú takmer výhradne z oblasti, kam ich namierite a okolité ruchy „ignorujú“. Mikrofón typu shotgun môžete zapojiť priamo do kvalitnejších zrkadloviek a videokamier cez 3,5 mm jack. Alternatívne sa dajú pripojiť do bezdrôtových vysielačov, pre tie sa však častejšie využívajú klopové mikrofóny.

Výhody a nevýhody
  • Dodajú vašim video záznamom perfektný zvuk.
  • Snímajú smer, kam je zamierená zrkadlovka či videokamera, a ostatné ruchy ignorujú.
  • Nehodia sa na snímanie niekoľkých osôb v širokom priestore.

Záznam zvuku do PC cez USB mikrofón

  • Široký kvalitatívny aj cenový rozptyl modelov na rôzne použitia.
  • Ideálne na nahrávanie podcastov.
  • Hodia sa aj pre audio/video streaming na YouTube.

Profesionálne štúdiové mikrofóny vyžadujú spravidla fantómové napájanie, ktoré zaisťuje mixážny pult alebo dedikovaná zvuková karta. Túto požiadavku môžete elegantne obísť použitím USB mikrofónu. V podstate jediná väčšia investícia pre vás tak bude samotná kúpa mikrofónu, prípadne nejakého programu na audio záznam a neskoršie post-processing nahrávky (editáciu záznamu). USB mikrofóny sa výborne hodia na nahrávanie podcastov, ale dajú sa využiť aj na streamovanie na YouTube.

Výhody a nevýhody
  • Napájanie aj dátový prenos rieši jediný kábel (USB).
  • Jednoduchá inštalácia a použitie.
  • Relatívne drahšie proti mikrofónom s klasickými audio konektormi (XLR, TRS jack).
  • Nepripojíte ich priamo do videokamery ani fotoaparátu.

Záznam zvuku cez externý záznamník (diktafón)

  • Základné modely sú vhodné skôr na hovorené slovo.
  • Profesionálne rady potom aj pre hudobné nástroje a spev.
  • Špičkové audio môžete využiť na videá, budete ale musieť synchronizovať zvuk s obrazom.

Prenosné rekordéry nemusia zďaleka slúžiť len na záznam hlasových poznámok. Drahšie modely môžete použiť aj na nahranie zvukovej stopy videa, hudobných nástrojov a spevu. Hlavnou nevýhodou je však najmä fakt, že pri videu budete musieť v počítači zvukovú a obrazovú stopu zase spojiť, čo vyžaduje špecializovaný softvér (ten je ale niekedy súčasťou produktu) a relatívne dosť času.

Výhody a nevýhody
  • Naozaj špičkový zvuk pri drahších modeloch.
  • Môžete ich využívať samostatne na zvuk aj v kombinácii s videom.
  • Pri videonahrávkach musíte následne synchronizovať obraz so zvukom.
  • Špecializovaný softvér na synchronizáciu zvuku s obrazom nemusí byť súčasťou produktu.

Spevové a nástrojové mikrofóny

  • Vhodné pre štúdiá a živé vystúpenia.
  • Sú veľmi odolné.
  • Dobre znášajú vysokú hlasitosť.
  • Uplatnia sa pri snímaní spevu, bicích či gitarových komb na pódiu.

Štúdiové a nástrojové mikrofóny často využívajú asymetrické konektory typu XLR alebo TRS (6,3 mm jack), ktoré sú odolnejšie. Niektoré síce majú klasický 3,5 mm jack, ale keď ich pripojíte do bežnej integrovanej zvukovej karty, nebudú vám fungovať. Štúdiové spravidla preto, že vyžadujú fantómové napájanie (18 – 48 V), a dynamické z toho dôvodu, že sú určené na zapojenie priamo do mixpultu, zosilňovača alebo samostatnej zvukovej karty.

Výhody a nevýhody
  • Vysoko kvalitný zvuk.
  • Rezistentné voči rušeniu.
  • Niektoré vyžadujú fantómové napájanie (18 – 48 V).
  • Spravidla sa nehodia na priame zapojenie do integrovanej zvukovej karty počítača.

Bezdrôtové (detské) mikrofóny na karaoke

  • Vďaka modelom s Bluetooth a reproduktorom už nepotrebujete nič ďalšie.
  • Jednoúčelové využitie na karaoke spev.

Chcete si jednoducho iba užiť karaoke spev bez zložitého nastavovania a zapájania? Potom sú práve pre vás určené bezdrôtové karaoke mikrofóny. Niektoré z nich dokonca obsahujú mikrofón a Bluetooth na spojenie s mobilnými telefónmi či tabletmi.

Výhody a nevýhody
  • Najľahší spôsob, ako si užiť karaoke spev.
  • Modely s Bluetooth ľahko spojíte napriamo s mobilmi a tabletmi.
  • Okrem karaoke sa na iné použitie príliš nehodia.
  • Kvalita zvuku je skôr štandardná (zodpovedá účelu karaoke).

Slovník pojmov – Mikrofóny

Smerové charakteristiky mikrofónu

Guľa (guľová, všesmerová charakteristika) – má verný zvuk a prirodzený výsledok snímania. Je ideálna na konferencie, klasickú hudbu a pod. Naopak sa nehodí na hlasné koncertné vystúpenia, pretože sníma okolitý šum.

Osmička (osmičková charakteristika) – snímanie funguje na princípe rozdielu tlakov, čím ďalej ste od mikrofón, tým silnejšie sú snímané basy, čo využívajú niektorí DJ pri živých vystúpeniach. Osmička sa využíva napríklad v rozhlase.

Oblička – (kardioidná charakteristika) – vylepšená osmička. Mikrofón sníma predovšetkým prednou časťou membrány a bokmi. Snímanie zadnou stranou je potlačené. Ide o najčastejšie používanú charakteristiku pre štúdiové aj pódiové mikrofóny.

Konektor XLR

Ide o konektor na mono signál, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v profesionálnom audiu. Nájdete ho napríklad pri mikrofónoch, ale aj ďalších audio zariadeniach. Má tri kontakty (zem, normálnu polaritu a reverznú polaritu). So správnym káblom ho môžete previesť na konektor TRS (jack).

Konektor TRS (jack)

Ide o konektor na mono signál, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v profesionálnom audiu. Nájdete ho napríklad pri mikrofónoch, gitarových aparátoch a ďalších audio zariadeniach. Má tri kontakty (zem, normálnu polaritu a reverznú polaritu). So správnym káblom ho môžete previesť na konektor XRL (jack). Stereofónny variant sa nazýva TRRS.

Elektroakustistický menič

Elektroakustistický menič je článok akustickej reťazi, ktorý aktívne premieňa elektrický signál na akustické vlnenie (samostatný reproduktor bez kabinetu), alebo naopak akustické vlnenie na elektrický signál (mikrofón, snímač a pod.)

Slovník pojmov

Print
P-DC1-WEB03
We will call you and advise you professionally
+420 225 340 120
Order inquiry
Question about the product
Please enter your telephone:
Call me
We care about your privacy Alza.cz a. s., Company identification number 27082440, uses cookies to ensure the functionality of the website and with your consent also to personalisage the content of our website. By clicking on the “I understand“ button, you agree to the use of cookies and the transfer of data regarding the behavior on the website for displaying targeted advertising on social networks and advertising networks on other websites.
More information Less info