AD homeoffice AD homeoffice

Ako vybrať centrálnu jednotku pre inteligentnú domácnosť

Zobraziť katalóg

Aktualizované

Inteligentná domácnosť dokáže významne uľahčiť život jej obyvateľom. Je možné do nej zapojiť osvetlenie, vykurovanie, zabezpečenie, kamery, rolety, ale aj niektoré smart spotrebiče, a tie potom ľahko ovládať. Srdcom inteligentnej domácnosti je centrálna jednotka, ku ktorej sa používateľ pripojí smartfónom, prípadne ovládačom. S ich pomocou má potom celú inteligentnú domácnosť pod kontrolou. Ako ale centrálnu jednotku vybrať a na čo si dať pozor?

Ako vybrať centrálnu jednotku

Pred výberom centrálnej jednotky pre inteligentnú domácnosť si odpovedzte

  1. Ktoré zariadenia by ste vo svojej inteligentnej domácnosti chceli mať?
  2. Preferujete ovládanie telefónom s iOS, Androidom alebo ovládanie hlasom?
  3. Chcete smart domácnosť zostaviť po častiach alebo zakúpiť celý set?

Najdôležitejšie parametre pre výber centrálnej jednotky

Komunikačný protokol

Inteligentná domácnosť takmer výlučne využíva dva protokoly – ZigBee a Z-Wave. V porovnaní napríklad s WiFi má signál týchto protokolov oveľa väčší dosah, a pritom nižšiu spotrebu, pretože preskakuje z jedného zariadenia inteligentnej domácnosti na druhé.

Rozdiely medzi jednotlivými protokolmi sú pre bežného používateľa minimálne a chybu neurobíte ani s jedným. Dôležité však je, aby bol rovnaký naprieč všetkými zariadeniami. Ak by ste totiž napríklad kúpili centrálnu jednotku s protokolom ZigBee, nebola by kompatibilná s osvetlením Z-Wave.

Spôsob ovládania

Centrálna jednotka komunikuje so všetkými prvkami inteligentnej domácnosti cez vlastný komunikačný protokol. Ako ale môžete komunikovať vy s centrálnou jednotkou? Každá jednotka je iná, zvyčajne však máte jednu z dvoch možností, často obe.

  • WiFi umožňuje komunikáciu s centrálnou jednotkou kdekoľvek, kam dosiahne vaša domáca sieť.
  • Internet otvára komunikačný kanál medzi centrálnou jednotkou a vami kdekoľvek na svete. Môžete si tak napríklad zapnúť vykurovanie domu niekoľko hodín pred návratom z dovolenky. V prípade jednotlivých produktov je táto možnosť označená podporou sietí 4G LTE, 5G a pod.

Ovládacie zariadenia

Už viete, ako môže centrálna jednotka komunikovať s vami a vaším zariadením. Poďme si teraz povedať niečo o tom, aké zariadenie to vlastne môže byť.

  • Mobilný telefón je najčastejší a najpohodlnejší. Celú smart domácnosť máte doslova pod palcom a ovládať ju môžete kedykoľvek a kdekoľvek.
  • Webový prehliadač alebo ovládanie cez internetovú stránku môže byť pre mnohých prehľadnejšie, ale nie je tak časté, ani tak univerzálne.
  • Smart televízor vám dáva prehľad nad celou inteligentnou domácnosťou z pohodlia obývacej izby.

Pravdepodobne najpohodlnejší spôsob ovládania je cez mobilný telefón. Dobrou správou je, že túto možnosť podporuje prevažná väčšina, ak nie všetky centrálne jednotky. Ovládanie cez prehliadač a smart TV je na druhú stranu pomerne vzácne a zvyčajne ide iba o alternatívu práve k mobilnému telefónu.

Rozšíriteľnosť

Základným konceptom inteligentnej domácnosti je možnosť prepojenia desiatok rôznych zariadení do jedného uceleného systému. Pri výbere je však dobré zvážiť otvorenosť systému.

Otvorené systémy umožňujú prepojenie rôznych zariadení nezávisle na značke. Jedinou podmienkou pre kompatibilitu je tak komunikačný protokol. Otvorený systém príde vhod, ak si chcete zostaviť inteligentnú domácnosť po častiach sami.

Uzavreté systémy nebudú komunikovať so zariadeniami inej značky, a to aj keby mali rovnaký komunikačný protokol. To môže na jednu stranu komplikovať skladanie vašej inteligentnej domácnosti, na druhej strane to znamená, že sa do systému nedostanú žiadne cudzie, potenciálne škodlivé zariadenia. Toto riešenie je tak veľmi vhodné aj do firiem a inštitúcií.

Z hľadiska zabezpečenia je na tom určite lepšie uzavretý systém. Neznamená to však, že s otvoreným systémom by ste boli v nejakom ohrození. Zabezpečenie začína byť relevantné predovšetkým vo firmách, ktoré môžu mať na systém pripojené aj rôzne dátové úložiská či bezpečnostné systémy. Práve tam má vyššia bezpečnosť zmysel. Bežný používateľ si v prevažnej väčšine vystačí so systémom otvoreným, a navyše je jeho zariadenie oveľa jednoduchšie. Ak aj napriek tomu preferujete uzavretý systém, odporúčame vám zakúpiť rovno celý set od jedného výrobcu.

Vyhotovenie

Centrálne jednotky sú ponúkané v celom rade vyhotovení. Najčastejšie ide o oddelenú krabičku, ktorú je možné pripevniť na stenu alebo skrátka postaviť na zem či na stôl. Pokročilejšie centrálne jednotky potom mávajú dokonca vlastný dotykový displej, ktorým ich možno priamo ovládať, prípadne podporujú hlasové ovládanie.

Centrálne jednotky

Centrálne jednotky

  • Celá smart domácnosť na jednom mieste
  • Ovládanie smartfónom doma aj na diaľku
  • Vôbec najširšie možnosti využitia

Klasické centrálne jednotky slúžia na pohodlné ovládanie či už uzavretého, alebo otvoreného systému inteligentnej domácnosti. Ovládať ich je možné inteligentným telefónom, špeciálnym ovládačom alebo hlasom a pripojiť k nim môžete osvetlenie, vykurovanie, zabezpečenie, spotrebiče či elektroinštaláciu. Práve v univerzálnosti využitia tkvie ich najväčšia výhoda. Pokiaľ očakávate iba možnosť ovládať inteligentnú domácnosť, klasické centrálne jednotky budú perfektné. Ak hľadáte ešte niečo navyše, skúste hlasových asistentov.

Výhody a nevýhody
  • Ovládanie telefónom, ovládačom alebo hlasom
  • Pripojíte k nim takmer akýkoľvek prvok smart domácnosti
  • Často idú ovládať z domu aj cez internet
  • Nepodporujú streamovacie služby, vyhľadávanie a podobné mobilné aplikácie
Hlasoví asistenti

Hlasoví asistenti

  • Mnohí z vás ich už dávno využívajú
  • Okrem prepojenia s inteligentnou domácnosťou ponúka aj možnosť na diaľku využívať aplikácie z mobilného telefónu
  • Apple HomeKit, Amazon Alexa a Google Assistant

Hlasoví asistenti sú populárni už niekoľko rokov. Je preto dosť možné, že už niektorého používate, či už formou mobilnej aplikácie alebo fyzického zariadenia. Ak zariadenie vlastníte, dobrou správou je, že môže fungovať ako centrálna jednotka pre inteligentnú domácnosť. Ak používate len aplikáciu hlasového asistenta, určite vás poteší, že všetky nastavenia (uložené príkazy, hlas asistenta, kalibrácia na váš hlas, a pod.) sa vám presunú aj do nového fyzického zariadenia. V porovnaní s klasickými centrálnymi jednotkami podporujú aj mobilné aplikácie, ale zvyčajne nejdú prepojiť so všetkými prvkami smart domácnosti.

Výhody a nevýhody
  • Podporujú streamovanie hudby, telefonáty a pod.
  • Nastavenie zo smartfónu sa prenesie do nového zariadenia
  • Často mávajú integrovaný reproduktor
  • Nemusí byť kompatibilný so všetkými prvkami smart domácnosti

Časté otázky k hlasovým asistentom

Ako sa medzi sebou hlasoví asistenti líšia? Ktoré zariadenia podporujú?

Aj keď sú si jednotliví hlasoví asistenti veľmi podobní, nájde sa niekoľko rozdielov, a to predovšetkým v podporovaných zariadeniach. Na najvýraznejší rozdiel narazíte pri zariadení Apple HomeKit. Na rozdiel od dvoch konkurentov je totiž systém Apple uzavretý.

Nevýhodou v porovnaní s bežnými centrálnymi jednotkami je horšia kompatibilita s jednotlivými prvkami inteligentnej domácnosti. Hlasový asistent je zvyčajne schopný ovládať osvetlenie, čerpať dáta z meteostanice, modernejších asistentov Amazon je potom možné prepojiť napríklad aj s vykurovaním. Pokiaľ však chcete ovládať zabezpečovacie systémy, dvere, vráta alebo elektroinštaláciu, veľmi pravdepodobne na to hlasový asistent stačiť nebude. Aby ste si boli istí, môžete skontrolovať podporu priamo na karte jednotlivých produktov.

Aké aplikácie je možné s hlasovým asistentom ovládať?

Výhodou hlasových asistentov v porovnaní s centrálnymi jednotkami je možnosť ovládania aplikácií, ktoré poznáte zo smartfónov. Vďaka zabudovanému reproduktoru môžete využívať streamovacie služby ako Spotify a Apple Music, uskutočňovať telefonáty a pod.

Aké jazyky hlasoví asistenti vedia?

Pre niekoho veľkou nevýhodou, ktorú zdieľajú všetci hlasoví asistenti, sú podporované jazyky. Žiadny totiž, aspoň začiatkom roku 2022, nevie po slovensky. Príkazy je tak nevyhnutné zadávať v niektorom z podporovaných jazykov, a v tomto jazyku sa vám dostane aj odpovede. A ktoré jazyky to sú? V prvom rade je to samozrejme angličtina, niektorým potom môže vyhovovať aj nemčina či francúzština. Pre podporu menej častých jazykov sa pozrite na informácie pri jednotlivých produktoch.

Inteligentná domácnosť

Ako vytvoriť inteligentnú domácnosť

Smartfóny boli iba začiatok. Dnes je možné mať inteligentnú celú domácnosť. Koncept SmartHome už dávno nie je z ríše science fiction. SmRT domácnosť predstavuje dostupný variant pre každého. Získate pomocníka, ktorý zjednoduší každodenné činnosti, zvýši bezpečnosť domova a zníži energetické náklady.

Inteligentné detektory a senzory

Zabezpečenie domácnosti neradno podceňovať. Bohužiaľ, pocit bezpečia je iba zdanlivý, a preto je vždy lepšie potenciálnemu riziku predchádzať zavčasu. Aké možnosti ponúkajú moderné bezpečnostné systémy? V našom sprievodcovi nájdete ucelený prehľad.

Inteligentné termostaty a termostatické hlavice

Začnite riešiť správu vykurovania efektívne a jednoducho s inteligentnými termostatmi a termostatickými hlavicami. Okrem toho, že pomáhajú ušetriť, dokážu sprehľadniť dáta o aktuálnej spotrebe energie, a navyše zabezpečiť vyšší tepelný komfort vášho bývania.

Umelá inteligencia

Už od nepamäti sa človek snaží uľahčiť si prácu. Od mechanických strojov sa vývoj posúva aj do oblastí, ktoré by pred sto rokmi boli len ťažko uveriteľné – nielenže pochopiteľné. V poslednom čase to vyzerá, že všetko, čo nás obklopuje, bude SMART. Smartfóny, chladničky, kamery, domy, autá, lavičky aj celé mestá. To však ešte nie je AI v pravom slova zmysle. Ide však o termín, ktorý počúvame pomerne často. Aká je definícia, využitie a budúcnosť umelej inteligencie? A privedú nás novinky od gigantov ako Google či Apple do éry dobrotivých robotov alebo Skynetu?

Zosilnenie WiFi

Ešte nikdy nebola rýchlosť WiFi taká dôležitá. Schválne si skúste spočítať, koľko máte doma bezdrôtovo pripojených zariadení. Určite ich nebude málo. A keď k tomu pridáte napríklad požiadavku na pohodlné streamovanie videa, on-line výučbu alebo home office, tak drvivej väčšine routerov dôjde dych. Preto je potrebné WiFi sieť nielen zrýchliť, ale taktiež zvýšiť jej dosah. Aké sú vlastne možnosti v oblasti stability a sily WiFi signálu, zistíte v našom článku.

Sieťová bezpečnosť

Povaha útokov na počítačové siete sa neustále mení a nedostatočná obozretnosť vás môže stať pekný balík peňazí. Chrániť by sa mali všetky zariadenia vo všetkých sieťach. Avšak zatiaľ čo zavírený domáci počítač s fotkami z dovolenky oplačete a preinštalujete, počítače vo firmách s hodnotnými dátami sa môžu v rukách kyberzločincov stať nebezpečnými zbraňami proti vám samotným. Útočníci môžu tieto dáta predať alebo ich zašifrovať a následne vás vydierať.

Centrálne jednotky pre inteligentnú domácnosť Ďalšie články v kategórii SmartHome
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií