AD květen univerzal P&G boost

Ako vybrať digitálnu zrkadlovku

Zobraziť katalóg

Digitálne zrkadlovky patria k extra triede medzi fotoaparátmi. Hlavnou výhodou sú výmenné objektívy a manuálne nastavenie, čím možno docieliť špičkovú kvalitu výsledných fotografií. Plusom je aj široká ponuka doplnkového príslušenstva. Zrkadlovky využívajú optický hľadáčik, do ktorého sa odráža obraz z objektívu pomocou zrkadla. Fotografovaný cieľ možno teda vidieť priamo bez skreslenia.

Jak vybrat digitální zrcadlovku
Výhody a nevýhody
  • Kvalitný snímací čip
  • Plne manuálny režim
  • Plná kontrola nad expozíciou a ostrením
  • Veľmi dobrá ergonómia
  • Výmenné objektívy
  • Mnoho príslušenstva
  • Väčšie rozmery a hmotnosť
  • Ovládanie vyžaduje skúsenosti
  • Vyššia cena

Najčastejšie otázky pri výbere digitálnych zrkadloviek

Prečo si vybrať digitálnu zrkadlovku?

Pre výber digitálnej zrkadlovky hovorí veľa dôvodov. Stále je kráľom fotoaparátov a jasnou voľbou nielen profesionálov, ale aj mnohých amatérov. Digitálne zrkadlovky majú kvalitný snímač a ponúkajú veľa možností, ako ovplyvňovať expozíciu a ostrenie. Vyžadujú kreatívny prístup a optimálne nastavenie v konkrétnej situácii.

Okrem najvyššej obrazovej kvality je zrkadlovkám vlastná veľmi dobrá ergonómia a optický hľadáčik, umožňujú tiež snímať do formátu RAW. K tomuto typu fotoaparátu tiež zoženiete veľké množstvo najrôznejších objektívov aj ďalšieho príslušenstva. Digitálne zrkadlovky sú pre ľudí, ktorých prvotne zaujíma fotografia a fotenie ako také.

Ako funguje digitálna zrkadlovka?

Digitálne zrkadlovky pracujú so sklopným zrkadlom umiestneným pred snímacím čipom (najčastejšie typu CMOS alebo CCD). Jeho úlohou je odrážať svetlo, ktoré prejde objektívom, priamo do optického hľadáčika. V ňom reálne vidíte snímaný objekt v takom stave a kvalite ako na výslednej fotografii. Pri stlačení spúšte sa totiž zrkadlo len preklopí (a narazí do zábrany, čo vydáva typické hlasné cvaknutie pri fotení) a svetlo prejde až na snímací čip. Moderné digitálne zrkadlovky bývajú tiež vybavené LCD displejom s funkciou živého náhľadu Live View.

Sú digitálne zrkadlovky vhodné pre začiatočníkov?

Digitálne zrkadlovky sú zložitejšie na ovládanie, napriek tomu možno povedať, že sú vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí majú o fotenie záujem. Jedine na zrkadlovke sa naučíte, ako všetko funguje. Vyskúšate si, ako sa to či ono nastavenie prejaví na výsledku, čo môže vo vás doslova prebudiť vaše kreatívne ja.

Ak ste teda začiatočník a viete iste, že sa budete foteniu venovať, pre začiatok odporúčame vyberať medzi digitálnymi zrkadlovkami do 925 EUR . Môžete si zvoliť telo bez objektívu alebo cenovo výhodný   kit s objektívom . Najžiadanejšie sú digitálne zrkadlovky Canon a Nikon .

Ako sa pozerať na cenu zrkadlovky?

Zrkadlovky možno kúpiť v kite s objektívom , alebo telo a objektív zvlášť. Bude vám objektív v sade s telom vyhovovať, alebo ušetríte na tele fotoaparátu a zaobstaráte si drahší objektív, prípadne naopak? Ku konečnej cene si pripočítajte tiež doplnky, ako sú statívy , blesky , fotobrašne či fotobatohy a čítačky pamäťových kariet .

Digitálne zrkadlovky
  • Široké možnosti manuálneho nastavenia
  • K dispozícii mnoho objektívov a príslušenstva
  • Cena od 320 EUR
Digitální zrcadlovky

Čo je dôležité pri výbere digitálnej zrkadlovky?

Velikost čipu
Veľkosť čipu

V digitálnych zrkadlovkách sa najčastejšie používa snímací čip APS-C, ktorého rozmery sa nadrobno líšia v závislosti na konkrétnom výrobcovi. Druhým typom je full frame čip s rozmermi kinofilmu (35 mm).

Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť udáva zorný uhol objektívu a podľa neho rozlišujeme objektívy s pevným ohniskom a objektívy s premenlivým ohniskom .

Typy objektívov

Rybie oko (8-14 mm) - pre širokouhlé fotografie. Ich charakteristickým znakom je deformácia perspektívy.

Super širokouhlé (15-24) - vhodné pre fotografiu krajiny, interiérov a architektúry. Oproti rybím okám je deformácia už z veľkej časti potlačená.

Širokouhlé (25-34 mm) - vedľa interiérovej a krajinárskej fotografie vhodné taktiež aj na fotografiu reportážnu.

Perspektíva ľudského oka (50 mm) - zodpovedá zornému uhlu ľudského zraku. Objektívy tohto typu sú označované ako tzv. "záklaďáky". Hodí sa pre reportážne a portrétne fotografie.

Stredná objektívy (35-100 mm) - svojou perspektívou sú blízke ľudskému oku. Svoje využitie teda nájdu najmä pri bežných situáciách a fotografii portrétu.

Teleobjektívy (100-300 mm) - vhodné pre fotografiu portrétu, reportáže a krajiny. Pri rýchlom ostrení potom rovnako pre športovú fotografiu.

Super teleobjektívy (nad 300 mm) - svoje využitie nájdu najmä pri fotení divokých zvierat a športu.

Světelnost
Svetelnosť

Svetelnosť je schopnosť objektívu prepúšťať svetlo. Čím vyššia svetelnosť, tým viac svetla je objektív schopný prepustiť v daný okamih, čo má zásadný vplyv na dĺžku expozičného času. Žiaduci stav sú primerane nízke expozičné časy. Naopak nedostatočná svetelnosť môže predznamenať dlhší expozičný čas, ktorý sa prejaví roztrasením (fotograf neudrží objektív počas expozície v nemennej pozícii) a pohybovú neostrosťou (fotografovaný objekt sa počas expozície pohne). Svetelnosť je zároveň zásadná pre hĺbku ostrosti (schopnosť objektívu rozmazať pozadie za fotografovaným objektom).

- F / 1.8 a nižšie je vhodná pre portrétne objektívy, kde je dôležitá malá hĺbka ostrosti. Takto nízke svetelnosti sú dosiahnuteľné najmä na pevných objektívoch.

- Svetelnosť okolo f / 2.8 je dosiahnuteľná pri lepších objektívoch s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou. Svoje využitie nájde najmä v reportážnej a športovej fotografii.

- Vysoké clonové čísla (napr. F / 16) majú svoje využitie pri fotografii krajiny a architektúry. Oproti portrétnej fotografii je tu žiaduce, aby bolo ostré všetko.

Stabilizace
Stabilizácia

Vybrané objektívy majú optickú stabilizáciu , ktorá dokáže minimalizovať neostrosť spôsobenú roztrasením rúk. Stabilizáciu oceníte najmä u reportážnej a portrétnej fotografie.

Ostření
Ostrenie

Rýchle a presné ostrenie je žiadúce pri fotení rýchlych pohybov, typicky športu. Ostrenie poháňa buď motor obsiahnutý v tele digitálnej zrkadlovky, alebo v lepšom prípade vlastný ultrazvukový vnútorný motor, ktorý je rýchlejší.

Odolné tělo
Odolné telo

Digitálne zrkadlovky vynikajú precíznym spracovaním tela. Drahšie typy fotoaparátov sú odolné aj voči prachu a vode.

Set s objektivem
Set s objektívom

Digitálne zrkadlovky je možné zakúpiť samostatne alebo vo výhodnom sete s jedným alebo dvoma objektívmi.

Příslušenství
Príslušenstvo

Dôležitým parametrom pre výber fotoaparátu je aj rozsah ponuky kompatibilného príslušenstva.

Objektívy
Batérie
Pamäťové karty
Púzdra
Brašne
Statívy

Slovník pojmov - Digitálne zrkadlovky
CMOS čip

CMOS čipy sú najpoužívanejšie pre digitálne fotoaparáty. Na výrobu sú lacnejšie, majú nižšiu spotrebu energie a rýchlejšie prenášajú dáta ako CCD čipy. Preto sú používané hlavne pre digitálne zrkadlovky, kde napomáhajú sériovému snímaniu s rýchlejším prevodom dát. CMOS senzor dokáže prenášať dáta z každého bodu samostatne, zatiaľ čo CCD po riadkoch. CMOS snímač sa niekedy označuje skratkou APS (Active-Pixel Sensor).

Charakteristika CMOS snímača
Nižšia spotreba energie
Vyššia rýchlosť spracovania dát
Nižšie náklady na výrobu
Oba typy snímacích čipov predstavujú pre bežné fotografovanie ideálnu variantu.

ISO citlivosť

Parameter ISO vyjadruje citlivosť snímača fotoaparátu na svetlo. Vyššia citlivosť je žiaduca najmä pri horších svetelných podmienkach pre zamedzenie vzniku nežiaduceho šumu a rozmazaniu snímky. Hodnoty ISO sú ale veľkým nepriateľom čistoty fotografií, pretože spôsobujú rušivý šum. Preto by sme mali byť s touto hodnotou opatrní.

Citlivosť sa dá nastaviť jednotlivo pre každú snímku. S vyššou hodnotou ISO rastie hladina šumu. Hodnoty sa uvádzajú ako dvojnásobok hodnoty predchádzajúcej a zvyčajne dosahujú čísla 100, 200, 400, 800 a 1600. Ak je nastavená citlivosť ISO 400, bude pre tento záber potreba polovičné množstvo svetla ako pri ISO 200. Zároveň sa skráti expozičný čas na polovicu a tým sa zredukuje aj možné rozmazanie a šum.

RAW

RAW je bezstratový formát snímok najvyššej kvality, ktorý podporujú poloprofesionálne a profesionálne fotoaparáty. Tieto snímky je možné pomocou špeciálneho softvéru detailne upravovať a ovplyvňovať ich podobu pomocou nastavenia ostrosti, sýtosti farieb alebo kontrastov bez zníženia výslednej kvality.

Výhody RAW
- Maximálna kvalita
- Možnosť dodatočných úprav snímky bez vplyvu na jeho kvalitu

Nevýhody RAW
- Veľkosť súboru
- Pomalší zápis na pamäťovú kartu

Slovník pojmov
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií