Fén by mal byť neoddeliteľnou súčasťou vybavenia každej kúpeľne. Pomôže vám rýchlo vysušiť vlasy, ale aj vytvoriť dokonalý účes. Na trhu existuje obrovské množstvo fénov. Ionizačné fény, fény s rôznym príkonom aj nastavením teploty, a dokonca aj s rôznou dĺžkou prívodného kábla. Aký sušič vlasov bude vyhovovať práve vám? Pomôžeme vám zorientovať sa vo všetkých dôležitých parametroch a vybrať perfektného osobného kaderníka do vašej kúpeľne.
Horúci vzduch vlasom nesvedčí. A tak by ich fénovanie nemalo zabrať viac času, než je nutné. Preto je dôležité zamerať sa pri výbere fénu na jeho príkon. Príkon totiž určuje okrem spotreby elektrickej energie aj výkonnosť motora. Čím vyšší výkon motora, tým kratšia doba je potrebná na vyfénovanie vlasov do sucha. Vlasoví stylisti odporúčajú vyberať z fénov s príkonom nad 1 750 W. Majiteľom jemných či krátkych vlasov bude taký príkon bohato stačiť. Pokiaľ máte husté či dlhé vlasy, vyberajte z fénov s príkonom nad 1 750 W, ideálne okolo 2 000 W.
Starajte sa o svoje vlasy už pri sušení a vyberte fén s funkciou ionizácie. Tá nielen že eliminuje nežiadúcu statickú elektrinu, takže sa vaše vlasy pri fénovaní nezamotajú, ale tiež dodáva vlasom prirodzenú vlhkosť, a tak zostanú hladké a lesklé. Záporne nabité ióny prúdiace z fénu pomáhajú zároveň aj odparovať vodu z vlasov, a preto nie je nutné nastavovať fén na vysokú teplotu, aby sa vlasy rýchlejšie vysušili.
Ión je molekula s rôznym počtom elektrónov oproti počtu protónov. Buď je teda kladne nabitá, alebo záporne nabitá. Pri sušení vlasov horúcim vzduchom vznikajú medzi vlasmi kladne nabité ióny (katióny). Tie spôsobujú vysušenie vlasov a nežiadúcu statickú elektrinu, ktorá má za následok poletovanie vlasov okolo hlavy. Ionizátor v útrobách fénu pridáva do molekúl vody (ktoré zbiera z okolitého prostredia) elektróny, a tvoria tak záporne nabité ióny (anióny). Tie sa následne prúdom vzduchu prenášajú do vlasov a neutralizujú škodlivé katióny.
Proces ionizácie má blahodarný vplyv na vlasy. Vďaka neutralizácii katiónov sú vlasy vlhkejšie, lesklejšie, hladšie, lepšie držia svoj objem, nekrepia sa a nelietajú všade okolo. Dlhodobé používanie fénu s ionizátorom navyše napomáha k správnej výžive vlasov, ktoré si drží svoj lesk a hebkosť po výnimočne dlhú dobu. Fény s ionizátorom teda odporúčame všetkým, ktorí túžia po kvalitných a zdravých vlasoch.
Niektoré sušiče vlasov s ionizačnou funkciou sú vybavené senzorom vlhkosti vlasov. Ten dokáže nastaviť sušiacu teplotu podľa vlhkosti vlasov a zabrániť ich presušeniu. Ak nechcete senzor používať, stačí ho vypnúť tlačidlom.
Horúci vzduch prúdiaci z fénu sa používa na štylizáciu a tvarovanie vlasov. Ak ale chcete, aby vám vytvorený účes dlho vydržal, je ho potrebné zafixovať. A práve na to slúži funkcia studeného vzduchu, ktorú nájdete v prípade väčšiny lepších fénov.
Nie všetky typy vlasov znesú vysoké teploty. A preto, ak ste majiteľom jemných vlasov, vyberajte fén s možnosťou nastavenia teploty, a to minimálne s dvomi, ale ideálne tromi a viac stupňami. Pri fénovaní nastavte sušič na nižší stupeň teploty a ani pri tvarovaní účesu nevystavujte vlasy horúcemu vzduchu príliš dlho. Horúci vzduch môže jemné vlasy veľmi rýchlo poškodiť a presušiť. Ak hrdo nosíte kvalitné a pevné vlasy, môžete si ich dovoliť tvarovať horúcim vzduchom na najvyšší stupeň.
Mokré vlasy sú veľmi náchylné na lámanie a presušenie. Preto ich najprv presušte vlažným vzduchom a horúci vzduch používajte len na štylizáciu a tvarovanie účesu (a to len po dobu nevyhnutne nutnú), aby sa vlasy zbytočne neničili. Finálny účes vždy zafixujte studeným prúdom vzduchu. Vlasy sa vďaka nemu ochladia a pri ďalšej manipulácii sa nebudú lámať.
Nastavenie intenzity fúkania nie je až tak dôležité pre zdravie vašich vlasov, ako pre celkový komfort fénovania. Fény s nastaviteľnou voľbou intenzity fúkania vám umožnia rýchlo vysušiť vaše vlasy po umývaní aj vytvoriť účes na večernú party pomalým vysúšaním bez rozfúkania vlasov do všetkých strán. Preto je dobré vyberať medzi fénmi s dvoma a viacerými stupňami intenzity fúkania.
Pre cestovné fény sú typické malé rozmery a hmotnosť. Mávajú napríklad sklopné držadlo, aby v batožine nezabrali príliš veľa miesta. Sú ideálne na občasné použitie. Na každodenné použitie sa ale príliš nehodia. Majú obmedzenú výbavu a často nemusia byť šetrné k vlasom. Ak jazdíte na služobné cesty alebo niekoľkokrát do roka na dovolenku, je pre vás cestovný fén ideálnym riešením.
Difuzér patrí k základnému príslušenstvu mnohých fénov. Je ideálnym pomocníkom pri fénovaní kučeravých vlasov. Pomáha totiž rozptýliť teplo rovnomerne po celej hlave, a tak nepoškodí kučery. Pokiaľ máte rovné vlasy, môžete difuzér použiť na zväčšenie ich objemu a veľmi jemné zvlnenie.
Koncentrátor čiže tvarovacia tryska či ondulačná tryska je veľmi často súčasťou balenia lepších fénov. Ide o nadstavec s veľmi tenkým a širokým koncom, ktorý umožňuje sústrediť prúdiaci vzduch z fénu presne tam, kam potrebujete. Koncentrátor využije každý, kto potrebuje vytvarovať účes do dokonalého tvaru napríklad cez plochú či okrúhlu kefu.
Pokiaľ máte zásuvku ďalej od miesta, kde sa potrebujete fénovať, určite sa pri výbere nezabudnite pozrieť na dĺžku napájacieho kábla. Tá sa spravidla pohybuje od 1,8 do 3 metrov.
Niektoré fény majú na rozhraní kábla a rukoväte závesné pútko. To sa vám môže hodiť v prípade, že nemáte v kúpeľni príliš miesta nazvyš. Fén môžete zavesiť na háčik napríklad na vnútornú stranu dvierok kúpeľňovej skrinky či na stenu, a tak uvoľniť miesto v poličke.
Ďalšou vychytávkou je otočný kĺb napájacieho kábla, ktorým predĺžite jeho životnosť. Kábel sa pri fénovaní nekrúti a neláme, a tak nehrozí poškodenie vnútorných spojov kábla.
V prípade niektorých fénov sa môžete stretnúť so šikovnou funkciou automatického navíjania napájacieho kábla, akou sú vybavené napríklad vysávače. Tá kábel jednoducho schová do útrob fénu.
Pri výbere fénu skontrolujte aj umiestnenie ovládacích prvkov fénu. Tlačidlá by mali byť umiestnené tak, aby ste boli schopní ovládať fén jednou rukou, ale zároveň omylom neprepínali tlačidlá počas fénovania. Vyhnete sa tak zbytočným nervom pri každodennom vysúšaní vlasov.
Niektoré fény sú na mieru prispôsobené pravákom, iné zase ľavákom. Ak ste zvyknutí striedať pri fénovaní ruky, vyberajte medzi fénmi s univerzálnym umiestnením ovládacích prvkov na strede rukoväti fénu.
Pokiaľ máte dlhšie vlasy a fénovania vám zaberie pokojne 10 až 20 minút, bude vás pri výbere fénu zaujímať aj jeho hmotnosť. Manipulovať totiž niekoľko desiatok minút s dvojkilovým drobčekom môže byť fyzicky náročné. A preto vyberajte z ľahších fénov. Drobným ženám bude vyhovovať fén s hmotnosťou okolo pol kila, pre silnejšie dámy zase nemusí väčšia hmotnosť znamenať problém.
Skôr či neskôr sa vám fén zanesie prachom a vlasmi. Aby sa neznížil jeho výkon alebo sa neprehrieval a neničil vlasy príliš vysokou teplotou, je potrebné ho vyčistiť. Preto je dobré siahnuť po takom féne, ktorý má odnímateľnú mriežku na zadnej strane. Vďaka nej môžete z fénu odstrániť nečistoty a predĺžiť tak jeho životnosť.
Niektoré fény sú namiesto klasického celokovového vykurovacieho telesa vybavené keramickým modulom. Ten sa stará o rovnomerné rozloženie teploty po celý čas fénovania, a tým vaše vlasy chráni pred poškodením príliš horúcim vzduchom.
Jediným bezpečnostným prvkom v útrobách fénu je tepelná poistka. Tá automaticky vypne fén v prípade jeho prehriatia a nedovolí ho opätovne zapnúť, kým sa fén neochladí na prevádzkovú teplotu.
Vnútorné steny niektorých fénov sú pokryté turmalínom – minerálom, ktorý sa pri vyššej teplote elektrostaticky nabíja a vytvára záporné ióny.
Univerzálny AC motory sú používané v profesionálnych fénoch. Dokážu vyvíjať intenzívny prúd vzduchu a vynikajú dlhou životnosťou. Predpokladaná životnosť motora je 2 000 hodín.
Slovník pojmov