Zľava 15 % na Whirpool a Indesit 30% zľava na vybrané elektrobicykle

Ako vyčistiť digestor (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Špinavý a mastný digestor pôsobí dosť odpudivo. Nie je to ale „len“ estetický problém. Takto zanesený digestor neplní svoju základnú funkciu. Digestor je odsávač pár a výparov z varenia. Pokiaľ chcete, aby bol čo najefektívnejší, nesmiete podceniť jeho údržbu. Ak navyše vlastníte recirkulačný digestor, pravidelné čistenie filtra je absolútne zásadné. Našťastie nie je čistenie digestorov nič zložité. S našim návodom zvládnete pravidelnú údržbu ľavou zadnou. Máme pre vás rady a tipy, ako vyčistiť digestor, aby bol čistý nielen z vonku, ale aj zvnútra a efektívne plnil svoj účel.

Ako vyčistiť digestor

Ako vyčistiť digestor – OBSAH

 1. Prečo čistiť digestor?
 2. Čistenie vonkajšieho plášťa digestora
 3. Ako vyčistiť filter digestora
 4. Montáž – ako prirobiť digestor
 5. Aký digestor sa hodí do vašej kuchyne?

Prečo čistiť digestor?

Digestoru sa hovorí tiež odsávač pár, avšak akonáhle je filter digestora zanesený, digestor neťahá a jeho funkčnosť klesá. V kuchyni vám potom zostávajú nechcené výpary a pachy. Odsávač pár ale neodsáva iba pary vznikajúce pri varení. Pokiaľ máte plynový sporák, odvádza z miestnosti takisto oxidy dusíka, vznikajúce pri horení plynu. V prípade odťahového digestora sa zbavujete tiež horúčavy, ktorá okolo sporáka vzniká. Čistenie digestora sa teda oplatí nezanedbávať.

Ak sa chceme baviť o tom, ako umyť digestor, je potrebné celé čistenie rozdeliť do dvoch častí. Čistenie vonkajšieho plášťa digestora, aby bol pekný a čistý zvonku. Čistenie filtra digestora, aby účinne a efektívne odsával výpary pri varení.

Čistenie vonkajšieho plášťa digestora

Umývanie vonkajšieho plášťa odsávača pár, pri ktorom sa zbavíte mastných usadenín, sa odporúča 1× za mesiac. Pri čistení digestora nikdy nepoužívajte agresívne chemické prostriedky, predovšetkým nie prostriedky s chlórom alebo alkoholom či rôzne rozpúšťadlá. Rovnako tak sa vyvarujte ostrým predmetom na odstránenie zaschnutej špiny, inak plášť digestora poškriabete. Na umývanie digestora používajte mäkkú handričku alebo špongiu. Nikdy nie drôtenku. Lakované povrchy umývajte teplou vodou so saponátom.

Ako vyčistiť antikorový digestor

Pokiaľ máte plášť digestora z nerezovej ocele, dávajte si pozor, aby ste mechanicky alebo chemicky nenarušili vrstvu oxidu chrómu, ktorý bráni prístupu kyslíka k oceli a zaisťuje tak, že oceľ nekoroduje. Povrch umývajte jemnou handričkou namočenou v čistiacom prostriedku určenom na antikoro, prípadne namočenou v teplej vode a saponáte. Ideálne potom na vyleštenie povrchu použite prostriedok s obsahom parafínu, ktorý vytvorí neviditeľný film odolný proti odtlačkom prstov a zároveň eliminuje usadzovanie prachu. Prostriedky na čistenie antikorových drezov či vodovodných batérií nie sú vhodné na čistenie digestorov z antikora.

Ako vyčistiť digestor
Nerezový digestor umývajte len jemnou handričkou a čističom na antikorové povrchy, ktorý nielen odstráni špinu, ale zanechá aj ochranný film proti odtlačkom prstov.

Ako vyčistiť filter digestora

Druhou časťou údržby odsávača pár je čistenie filtra do digestora. Všetky odťahové i recirkulačné digestory sú vybavené tukovými filtrami, vo väčšine prípadov kovovými. Stretnúť sa môžete ale aj s textilnými. Recirkulačné digestory majú navyše uhlíkový filter. A ako teda vyčistiť filtre digestora?

Ako vyčistiť vnútrajšok digestora naozaj dôkladne – čistenie tukového filtra

 • Kovový tukový filter – para z varenia stúpajúca do digestora obsahuje aj tukové častice, ktoré má práve kovový tukový filter zachytiť, aby sa nedostali do motora. Kovové tukové filtre sú umývateľné a najľahšia cesta, ako ich umyť, je dať ich do umývačky. Môžete ich tiež umývať v teplej vode so saponátom. Po dôkladnom osušení vráťte filter späť na miesto. Kovové tukové filtre vydržia po celú dobu životnosti digestora. Kovový filter umývajte 1× do mesiaca.
 • Textilný tukový filter – plní rovnakú funkciu ako kovový tukový filter a môžete sa s ním stretnúť pri lacnejších modeloch digestorov. Textilné tukové filtre odporúčame čistiť cca po 100 hodinách prevádzky. Môžete ich raz vyprať v ruke, ale už po jednom vypraní sa budú pravdepodobne trhať a v tom prípade bude potrebné ich vymeniť. Textilné tukové filtre sa predávajú ako náhradné diely.
i Pokiaľ je filter digestora výraznejšie zanesený zaschnutou mastnotou, použite pri čistení jedlú sódu, ktorá je už tradičným a overeným pomocníkom v domácnosti. Vrecko jedlej sódy rozpustite v horúcej vode a filter ponorte dovnútra. Nechajte pôsobiť, než bude čistý.
Ako vyčistiť digestor Ako vyčistiť digestor
Len čistý tukový filter zadrží mastnoty a nepríjemné pachy vznikajúce pri varení.

Čistenie uhlíkového filtra digestora

S uhlíkovým filtrom sa stretnete pri recirkulačných digestoroch. Klasický uhlíkový filter čistite ručne v teplej vode (ak je filter zasadený v plastovom ráme, vyberte ho z neho), prípadne v umývačke pri 65 °C, ale nedávajte k nemu žiadne riady. Potom ho sušte desať minút v elektrickej rúre pri 100 °C alebo na radiátore. Uhlíkový filter je potrebné čistiť raz za dva alebo tri mesiace (cca po 200 prevádzkových hodinách). Raz alebo dvakrát za rok v závislosti od toho, ako často digestor používate, je potrebné uhlíkový filter vymeniť. Inak prestáva plniť svoju funkciu a pachy už nepohlcuje.

Filter s aktívnym uhlím

Ak je váš recirkulačný digestor vybavený filtrom s aktívnym uhlím, umývajte ho cca 1× do mesiaca (podľa intenzity použitia) v umývačke pri najvyššej teplote bežným čistiacim prostriedkom do umývačky. Do umývačky k nemu žiadny riad nedávajte. Po umytí ho usušte v elektrickej rúre pri 100 °C počas 10 minút, aby došlo k opätovnej aktivácii. Filter s aktívnym uhlím je potrebné meniť zhruba po troch rokoch bežného používania.

XAVAX filter s aktívnym uhlím do odsávača pár s indikátorom nasýtenosti
Niektoré filtre sú vybavené indikátorom, ktorý vás zmenou farby upozorní na to, že filter je plne nasýtený a je čas ho vymeniť. Napríklad XAVAX filter s aktívnym uhlím do odsávača pár.

Montáž – ako prirobiť digestor

Či už zariaďujete novú kuchyňu alebo renovujete tú pôvodnú, budete potrebovať zapojiť nový digestor. Ak sa rozhodnete montáž vykonať svojpomocne, máme pre vás pár rád, ako na to.

Správna výška umiestnenia digestora

Pri montáži digestora je dôležitá výška umiestnenia. Ide o to, aby bola zaistená čo najvyššia efektivita odsávania s ohľadom na bezpečnú vzdialenosť od sporáka. Výška umiestnenia digestora je závislá od toho, aký typ sporáku máte. Pri elektrickom sporáku je optimálna výška od 65 cm a pri plynovom sporáku sa odporúča výška od 75 cm. Pri modeloch, ktoré majú šikmé sklo, je možné túto výšku o niečo znížiť. Do úvahy musíte vziať aj to, aby sa vám nad sporákom dobre a bezpečne manipulovalo.

Montáž recirkulačného digestora

Montáž recirkulačného digestora, teda digestora bez odťahu, je úplne jednoduchá. Digestor zavesíte pod hornú skrinku alebo do voľného priestoru nad sporák do odporúčanej výšky. Potom digestor už len zapojíte do zásuvky. V priebehu nasledujúcich mesiacov a rokov nezabúdajte na pravidelnú výmenu uhlíkového filtra.

Ako vyčistiť digestor Ako vyčistiť digestor Ako vyčistiť digestor
Na trhu je nepreberné množstvo recirkulačných odsávačov pár, ktoré vyhovejú dizajnu každej kuchynskej linky.

Montáž digestora s odťahom

Už pri výbere digestora myslite na to, kde bude digestor umiestnený a ako ho budete zapájať. Odťahový digestor vás zbaví nielen výparov a zápachov pri varení, ale aj horúčavy, ktorá pri platni vzniká. Avšak ak by mal byť digestor s odťahom umiestnený ďaleko od vstupu do komína (odťahovej šachty), bol by lepším riešením recirkulačný digestor.

Rovnako tak počítajte s tým, že každý pravý uhol pri odťahovom potrubí zníži výkon digestora o cca 30 % alebo aj viac a zároveň sa zvýši hlučnosť. Preto majte na pamäti, že odťahové potrubie by malo byť čo najkratšie a malo by mať čo najmenej ohybov. Odporúčaný maximálny počet ohybov sú 2, inak bráni voľnému prúdeniu odsávaného vzduchu.

i Alza odporúča: digestory ELICA

Napojenie digestora do komína

Pred inštaláciou digestora s odťahom je potrebné najskôr vyriešiť správne napojenie do komína. Digestory disponujú dvoma vývodmi na odťah (bočným a horným), aby ste mohli zvoliť ten, ktorý najlepšie vyhovuje dispozícii vašej kuchynskej linky a umiestneniu odťahového vývodu. Otvor, ktorý nepoužijete, zaslepíte krytom, ktorý dostanete v súprave zakúpeného digestora.

Dbajte tiež na správnu veľkosť podľa potrubia. Ideálny priemer odťahového potrubia je rovnaký ako maximálny priemer inštalovaný na digestore. Najčastejšie sa stretnete s odťahovým priemerom 120 alebo 150 mm. Neodporúčame tieto priemery zmenšovať, pretože potom riskujete zníženie výkonu odťahu a zvýšenie hlučnosti.

Zapojenie digestora do elektroinštalácie v byte radíme už prenechať elektrikárovi, aby ste sa vyhli zbytočným úrazom.

Ako vyčistiť digestor Ako vyčistiť digestor
Komínový odsávač pár odsaje nielen výpary a pachy vznikajúce pri varení, ale tiež teplo tvoriace sa pri sporáku. Možnosť recirkulácie je pri väčšine modelov samozrejmosťou. Inštalácia digestora s odťahom vyžaduje avšak čo najkratšiu a najpriamejšiu cestu do komína či odťahovej šachty.

Aký digestor sa hodí do vašej kuchyne?

Dispozícia každej kuchyne je iná. A vy musíte premýšľať nielen nad tým, aký digestor sa hodí dizajnovo do vašej kuchyne, ale aj z pohľadu praktickosti. Na výber máte niekoľko typov digestorov a vy si tak môžete vybrať taký, ktorý bude vašej kuchyni vyhovovať najviac.

i Ako vybrať digestor?
Potrebujete poradiť, aký digestor vybrať? Komínový, ostrovčekový, podstavný či výsuvný? Ktorý bude do vašej kuchyne najvhodnejší a na aké parametre sa sústrediť? Všetky dôležité informácie nájdete prehľadne v našom sprievodcovi Ako vybrať digestor

Typy odsávačov pár

 • Komínový – je určený na odvod pár cez komín či odvetrávaciu šachtu. Potrebuje teda čo najkratší prístup do komína a dostatočný priestor nad pracovnou plochou na pripevnenie. Komínový digestor sa vyznačuje vysokým výkonom a dokáže odvádzať nielen paru a pachy, ale tiež teplo.
 • Recirkulačný – ak z akéhokoľvek dôvodu nie je možné odvádzať odsávaný vzduch mimo váš dom alebo byt, možno väčšinu digestorov používať ako recirkulačné respektíve filtračné. Stačí, ak svoj digestor vybavíte uhlíkovým filtrom. Ten pohltí nepríjemné arómy a vôňa a vyčistený vzduch je potom vháňaný späť do miestnosti.
 • Ostrovčekový – ak máte varnú dosku a pracovnú plochu riešenú tzv. ostrovčekom, tj. uprostred kuchyne, je ostrovčekový digestor tou správnou voľbou. Ostrovčekové digestory sú vysoko výkonné, aby boli schopné zabezpečiť odsávanie pár z väčšieho priestoru.
 • Výsuvný – ide o diskrétny odsávač pár, ktorý sa ukrýva v skrinke nad varnou doskou a je viditeľný iba vtedy, keď ho potrebujete. Výsuvné digestory sú vhodné skôr do menšej kuchyne, pretože zvyčajne nemajú tak silný výkon.
 • Podskrinkový – kompaktný digestor určený na inštaláciu pod závesnú skrinku alebo voľne nad sporák. Je vhodný do menších kuchýň vzhľadom na svoju kompaktnosť a nižší výkon.
 • Vstavaný – určený na zabudovanie do kuchynskej linky, vďaka čomu dokonale splynie s celkovým dizajnom kuchyne. Vstavané odsávače pár sú výkonné a hodia sa do stredne veľkých až veľkých kuchýň. 
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií