Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako vycvičiť psa? (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Prvé okamihy so šteniatkom bývajú plné radosti. Akonáhle sa ale psík doma rozhliadne, stáva sa z neho zvedavý nezbedník, ktorý potrebuje naučiť poslušnosti. Zaujíma vás, ako vychovať šteňa a naučiť ho hygienickým návykom? Ako na výcvik psa zahŕňajúci základné povely aj zábavné triky? Vybudujte si so psom obojstrannú dôveru, vďaka ktorej ho budete môcť púšťať vonku na voľno. Prečítajte si náš článok a dozviete sa, ako na výcvik psa krok za krokom.

Jak vycvičit psa

Ako vycvičiť psa – OBSAH

  1. 7 zásad, ako vycvičiť psa
  2. Pozitívna vs. negatívna motivácia pri výcviku psa
  3. Ako vychovať šteňa, aby z neho vyrástol bezproblémový pes
  4. Základné povely – ako naučiť psa poslušnosti?
  5. Výcvik musí psa baviť – naučte ho aport alebo štekať na povel
  6. Ako odnaučiť psa hrýzť, štekať či skákať?
  7. Kliker tréning – posuňte výcvik psa na vyššiu úroveň

7 zásad, ako vycvičiť psa

Skôr ako sa pustíte do samotného výcviku, mali by ste si osvojiť niekoľko základných pravidiel. Veľakrát totiž môžete na uliciach vidieť bezradných majiteľov, ktorí nevedia, ako na to, a chudáci psi potom netušia, čo sa po nich chce. Aby ste so svojím štvornohým miláčikom nedopadli podobne, naučte sa s ním pracovať. Sebemenšia chyba, ktorú pri výcviku urobíte, sa potom veľmi ťažko napráva. Prečítajte si, čo všetko správny výcvik psa zahŕňa a čomu sa vyhnúť.

#1 Dávajte jasné a jednotné pokyny

Dopredu si naplánujte, aké povely chcete psíka učiť a ako ich budete vykonávať. Zaveďte si určité zvyklosti a nezamieňajte ich. Na toto pravidlo je potrebné myslieť najmä vtedy, keď sa do výcviku zapájajú viacerí členovia rodiny. Hoci je bohaté množstvo synoným slovenského jazyka krásne, nemotajte psíkovi hlavu.

Pes
Na výcvik psa používajte jasné povely a v priebehu času ich nemeňte.

Je dôležité, aby ste boli vždy jednotní a pre povely používali stále rovnaké označenie. Uvedomte si tiež, že psík pri výcviku vníma nielen váš hlas, ale aj rôzne gestá. Pokiaľ teda určíte, že na privolanie budete používať povel „Ku mne!“ a zároveň počas vyrieknutia poklepete ľavou rukou o stehno, mali by takto postupovať všetci, ktorí sú do výcviku psa zapojení.

i

Záleží tiež na intonácii hlasu. Rozlišujte, či psíka učíte novým povelom, alebo sa snažíte eliminovať jeho nežiaduce správanie.

#2 Buďte trpezliví a vyrovnaní

Výchova a výcvik psa vedú k upevňovaniu vzťahu s chovateľom. Pri každom spoločnom kontakte sa pomaly buduje obojstranná dôvera, ktorú však môžete nevhodným konaním v okamihu stratiť. Pes nie je človek a slovné ospravedlnenie nič nespraví. A vedzte, že opätovné získanie psej dôvery nejakú chvíľu trvá. Radšej sa preto zmierte s tým, že pri výcviku psa sa pravdepodobne nespočetnekrát dostanete do situácie, kedy bude potreba mať nad sebou kontrolu a držať nervy na uzde.

Buďte trpezliví a nezvyšujte na psíka hlas, keď práve nerobí to, čo od neho vyžadujete. V žiadnom prípade sa tiež neznižujte k fyzickým trestom. Nesmiete zlyhať – keď má pes počúvať a byť oddaný a verný, potrebuje mať vo vás oporu.

Ako vychovať psa - trpezlivosť
Psík pravdepodobne z počiatku nebude robiť presne to, čo po ňom žiadate. Buďte trpezliví, výcvik psa nie je otázkou jedného dňa.

#3 Výcvik musí psa baviť

Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že psy udržia pozornosť maximálne po dobu 15 minút. Potom je sústredenosť preč a skôr než o pána sa začnú zaujímať o dianie okolo. Každý výcvik psa preto rozdeľte do krátkych, ale zábavných úsekov, počas ktorých sa pes nestihne nudiť. Zároveň je dôležité pre výcvik vyhradiť pokojné miesto a eliminovať všetky zvuky, hoci by to mal byť pustený televízor. S výchovou začnite doma – v prostredí, ktoré psík pozná a nebude ho v ňom zbytočne nič rozrušovať.

Ako vychovať šteňa
Najmä malé šteniatka sú veľmi zvedavé a ťažko udržia pozornosť. V rámci možností preto pri výcviku odpracte z dosahu veci, ktoré nebudete potrebovať.

#4 Určite, čo bude motiváciou k výcviku

Odmena je pre psa motiváciou k výcviku. Môže mať mnoho podôb, záleží na povahe psíka a na vašom rozhodnutí, čím budete psa motivovať k požadovanému výkonu. Dôležité však je, aby pes dané chovanie chápal ako odmenu. Najčastejšie sa používajú maškrty, ktoré platia takmer na všetkých psov, ďalej potom hračky, pohladenie či slovná pochvala. Sami čoskoro zistíte, čo psíkovi stojí za snahu. Či je to jedlo, zábava, alebo vaša pozornosť.

i

Správny chovateľ má pri sebe vždy dostatok maškŕt, aby mohol psa odmeňovať za dobré správanie, a tým utužovať zdravý vzťah.

Odmeňovanie pamlskami za dobré správanie a ako motivácia pri výcviku funguje spoľahlivo u každého psa – odmena je rýchla a psa určite poteší. Pretože sú maškrty súčasťou psieho jedálnička, je pri ich výbere dôležitá kvalita. Pamlsky s umelými ochucovadlami alebo nekvalitnými tukmi môžu psovi spôsobiť zažívacie problémy či nadváhu. Pokiaľ zvolíte výcvikové pamlsky Brit Jerky s prírodným zložením bez obilnín, zato s vysokým podielom kvalitných živočíšnych bielkovín, pri výcviku psa okamžite spoznáte väčšiu snahu aj motiváciu. Navyše vďaka množstvu variantov a príchutí môžete maškrty Brit Jerky ľahko obmieňať.

#5 Odmeňujte a chváľte s mierou

Odmena musí prísť vždy ihneď po vykonaní povelu, aby si psík žiaduce správanie osvojil. Načasovanie je veľmi dôležité, s odmenou neotáľajte, ale ani ju psíkovi nedávajte príliš skoro. Zároveň pamätajte, že všetkého veľa škodí. Pokiaľ psíkovi namiesto malej maškrty ponúknete ihneď celé vrecúško, pohladenie zmeníte v dlhé škrabanie a krátku slovnú pochvalu predĺžite v prejav s niekoľkými vetami, odmena pre psíka stratí význam a chudák nebude vedieť, za čo bol vôbec pochválený. Odmenu preto používajte s mierou tak, aby sa pes tešil na ďalšiu.

ako naučiť psa poslušnosti - odmena
Odmena je riešením, ako naučiť psa poslušnosti. Môže ňou byť aj pohladenie či pochvala.

#6 Neopakujte povel viackrát

Pomerne dôležitou zásadou je trvať si na svojom, a to v každom prípade. Vyrieknutý povel ale viackrát neopakujte, inak si vaše správanie psík vyloží tak, že môže poslúchnuť na druhý, tretí či desiaty povel, a predchádzajúci tréning tak príde navnivoč. Výnimkou je výcvik, kedy psa učíte nový povel – nejakú chvíľu potrvá, než pochopí, čo od neho žiadate.

Čo ale robiť v prípade, keď pes nepočúvne na prvý pokus a nevykoná povel, ktorý by mal vedieť? Určite sa neznižujte k fyzickým trestom. Riešením môže byť chvíľková ignorácia psíka, ktorý na vašu odvrátenú pozornosť zareaguje opätovným záujmom. Ďalšou možnosťou je psovi s vykonaním povelu pomôcť, a to napríklad ľahkým pritlačením na zadok pri povele sadni či jemným pritiahnutím vodítka pri privolaní a podobne.

i

Môže prísť deň, keď budete mať vy alebo váš štvornohý priateľ náladu „pod psa“. V takých chvíľach platí jednoduché pravidlo: Necvičte. Plná hlava starostí a nervozita vám výcvik psa len sťažia.

#7 Každý výcvik psa zakončite zábavou

Aby sa psík na ďalší výcvik tešil, zakončite každý tréning trochou zábavy. Vezmite jeho obľúbenú hračku a chvíľu si spolu hrajte. Niektorí psi radi aportujú, iní sa radi preťahujú – jednoducho chvíľu robte to, čo vášho chlpáča baví. Pokiaľ si váš pes s hračkami nehrá, aspoň ho pohlaďte a slovne pochváľte. Môžete ho aj obmäkčiť drobnou maškrtou za povel, ktorý už spoľahlivo zvládne. Takýmto spôsobom si pes vybuduje k výcviku dobrý vzťah a práca s vami ho bude baviť.

hra so psom
Aby výcvik vášho psa vždy bavil a tešil, zakončite každý tréning spoločnou zábavou.

Pozitívna vs. negatívna motivácia pri výcviku psa

Ak požadujete od psíka nejaký výkon a spoluprácu, musíte ho vedieť aj adekvátne motivovať a stanoviť odmenu. Každý pes je iný a preferuje niečo iné, avšak základné pravidlá motivácie sú rovnaké a fungujú spoľahlivo. Na výcvik psa sa používa dvojaká motivácia, a to pozitívna a negatívna.

Výcvik psa pomocou pozitívnej motivácie

Pozitívna motivácia pri výcviku psa spočíva v odmeňovaní za žiaduce správanie. Či už je odmenou maškrta, hračka alebo slovná pochvala, psa taký tréning baví a učí sa vďaka nemu poslušnosti prirodzenou cestou. Pozitívna motivácia sa najčastejšie využíva na učenie nových povelov.

Negatívna motivácia pri výcviku psa

Negatívna motivácia alebo skôr negatívny výcvik dávnejšie predstavoval fyzické tresty, ktoré nerešpektujú prirodzenú hravosť psa a často vedú k jeho zvýšenej agresivite. Dnes už sa od týchto metód upúšťa, avšak určitú formu negatívneho výcviku niektorí chovatelia stále používajú. Pomocou negatívneho výcviku je možné znížiť frekvenciu alebo časom úplne odstrániť nežiaduce správanie. Používa sa však aj pri bežnom výcviku. Negatívnym trestom je pre psa napríklad dôrazne vyrieknuté „Nie!“ alebo chvíľková ignorácia v prípade, keď neuposlúchne povel.

i

Doplnkovú úlohu vo výcviku môžu hrať elektronické obojky pre psov. Sú jednou z metód negatívneho výcviku. Pes nie je odmenený za žiaduce správanie, ale upozornený na nežiaduce prejavy, a to prostredníctvom zvukov, vibrácií či elektrostatické impulzy rôznej intenzity.

Ako vychovať šteňa, aby z neho vyrástol bezproblémový pes

Na budovanie spoločnej dôvery je veľmi dôležité správne zaobchádzanie so psom. To, ako rýchlo sa psík učí a nakoľko vám bude dôverovať, záleží na skúsenostiach, ktoré v živote a najmä jeho prvých mesiacoch získa. Bohužiaľ stále viac psov trpí najrôznejšími poruchami správania, či už ide o nadmernú úzkostlivosť, či nadmieru agresivity. Vinu na takomto správaní často nesie človek, ktorý toho o potrebách psa nevie dostatok. Prečítajte si preto, ako vychovať šteňa, aby z neho vyrástol bezproblémový pes.

Šteňa a pes
Výcvik psa bude ľahší, keď budete mať správne zvládnutú socializáciu. Nepodceňte zoznamovanie psíka s okolitým svetom. Využite jeho zvedavosť a postupne mu predstavte ruch mesta aj nových psích kamarátov.

Kedy je pravý čas na výcvik psa? Povely aj nácvik čistoty trénujte ihneď

Šteniatku býva zhruba 8 týždňov, keď si ho noví majitelia prinesú domov. Po prvom rozpozeraní a spoločnom pomaznaní prídu čoskoro otázky, kedy a ako začať s tréningom. S výchovou šteniatka nemusíte otáľať, začnite ihneď. Pochopiteľne, všetko má vo výcviku svoj čas a obzvlášť malým, 2 – 3-mesačným šteniatkam je potreba jeho priebeh viac prispôsobiť. Zložitejšie povely nechajte na neskôr. Nižšie sa dozviete, čo všetko musíte v prvých dňoch šteniatko naučiť, aby bolo vaše spolužitie spokojné a mohli ste sa spoločne pustiť do výcviku zložitejších povelov.

7 návykov, ktoré sa šteniatko musí naučiť ako prvé

Starostlivosť o šteňa bude ľahká, keď ho čo najskôr naučíte základným návykom. Ktoré to sú?

  1. Kde sa nachádza jeho miesto a miska s vodou a jedlom.
  2. V akú dennú dobu dostane jedlo.
  3. Kedy je čas na venčenie a kde svoju potrebu konať nesmie.
  4. Kedy sa vstáva a kedy chodí spať.
  5. Kedy je čas na hranie a na výcvik.
  6. Čím bude šteniatko odmenené za dobré správanie.
  7. Aký je signál, že urobilo niečo zle.

i

Dôležitý je tiež nácvik samoty. Ale ako naučiť šteňa byť samo doma? Dôležité je nič neunáhliť, psík musí pochopiť, že príchody a odchody sú bežnou súčasťou dňa. Začnite doma. Šteniatku dajte povel, aby išlo do svojho pelechu a zostalo krátku chvíľu v miestnosti samo. Keď vydrží v pokoji, odmeňte ho a s nasledujúcimi opakovaniami postupne predlžujte dĺžku času, počas ktorého budete preč.

Šteňa a pes
Psy sú sociálne zvieratá a samotu neznášajú dobre. Svojho maznáčika preto nenechávajte doma osamote dlhšie, než je nutné.

A čo ďalej? Vrhnite sa na výcvik poslušnosti

Ako prvé privyknite šteniatko na obojok alebo psiu postroj. Je to dôležité nielen pre chôdzu na vodítku, ale aj pre prípadnú identifikáciu, pretože spravidla býva opatrený známkou. Šteniatko zároveň musí mať denne možnosť dostatočne sa vybehať v parku, na lúke či niekde za mestom. Čo najskôr ho preto naučte základný povel, ktorým je privolanie. Tento povel budete pravdepodobne pilovať po celý psíkov život, pretože ak ho chcete venčiť vonku na voľno, musíte mať kvôli prípadnému nebezpečenstvu istotu, že na privolanie ihneď pribehne.

Postupne učte šteniatko ďalším základným povelom – sadni, ľahni a zostaň. Pri každej prechádzke potom trénujte chôdzu na vodítku. Šteniatku totiž čoskoro otrnie a bude mať tendenciu ťahať vás dopredu. Ste to ale vy, kto určuje cestu, nie pes. Ťahanie je zlozvyk, ktorý často pretrváva aj do dospelosti, preto ani šteňaťu takéto správanie netolerujte. V riadkoch nižšie sa dozviete, ako naučiť psa povely, ktoré využije v mladosti aj v dospelosti.

i

Hovorí sa, že starého psa novým kúskom nenaučíte. Našťastie toto príslovie snáď na žiadneho chlpáča neplatí. Výcvik psa, ktorý je dospelý a niečo si prežil, síce vyžaduje viac úsilia a trpezlivosti, avšak nie je nemožný. Výhodou je, že dospelý pes udrží pozornosť dlhšie ako hravé šteňa, na druhej strane však môže mať všeličo zlé za sebou, a to si vyžaduje ešte väčšiu dávku trpezlivosti.

Starý pes - výcvik
Aj starý pes sa zvládne naučiť niečo nové. Nebojte sa preto osvojiť si psíka z útulku a dať mu šancu na nový život.

Základné povely – ako naučiť psa poslušnosti?

Výcvikom základnej poslušnosti by mal prejsť každý pes, len tak z neho vyrastie bezproblémový jedinec. Niektoré psy tréning baví viac, iné menej, avšak základné povely sa zvládnu naučiť všetci, bez ohľadu na plemeno. Či už sa chystáte na výcvik psa dospelého, či šteniatka, obrňte sa trpezlivosťou a vybavte sa dostatočným množstvom maškŕt či hračiek. Pri výcviku buďte dôslední, stojte vzpriamene a udržujte so psom očný kontakt. Tréningy voľte tak krátke, aby boli pre psíka vždy zábavné.

Aby pes plnil daný povel správne a spoľahlivo, musí byť príprava vykonáva mnohokrát a na rôznych miestach. Zmena prostredia so sebou totiž prináša aj najrôznejšie podmienky, v ktorých sa pes musí naučiť reagovať. Z tréningu v domácom prostredí postupne prejdite von a vyberajte miesta s rôznou frekvenciou ruchu. Napríklad povel „sadni“ najprv trénujte doma v kuchyni, na chodbe, potom vonku v parku, na chodníku či na cvičisku medzi ďalšími psami. Vďaka tomu si pes bezpečne osvojí reakciu na povel a zakaždým ho vykoná úplne spoľahlivo.

i

Niektoré plemená psov, ako sú napríklad border kólia, pudlíky všetkých veľkostí či retrievery a ovčiaky, výcvik a práca s ľuďmi ohromne baví. Pokiaľ práve spoločne nevyrazíte na cvičisko alebo na prechádzku, zabavte sa doma spolu s hlavolamami pre psov. Pri správnom vykonaní úlohy pes získa ukrytú maškrtu, čo zvedavého chlpáča okamžite nadchne. Hlavolamy psa nielen zabavia, ale trénujú aj jeho motoriku, sústredenie a logické myslenie.

výcvik psa - povely netrénujte len doma
Výcvik psa v domácom prostredí je žiaduci len v začiatkoch. Akonáhle si psík povel trochu osvojí, premiestnite sa do rušnejšieho prostredia.

Ako naučiť psa privolanie

Jedným zo základných povelov, ktorý budete potrebovať prakticky každý deň, je privolanie. Tento povel je pre psa zároveň najjednoduchší, ale aby ho vykonával vždy spoľahlivo, musíte byť pri výcviku veľmi dôslední. Zároveň si tento povel psík nesmie spojiť s koncom zábavy. Preto ho pri výcviku vždy po tom, čo na privolanie príde, pustite späť na voľno a spoločne sa hrajte. Prečítajte si, ako naučiť psa privolanie, vďaka ktorému si bude môcť užiť viac slobody.

  • Dennú dávku potravy pre psa rozdeľte na niekoľko častí.
  • Počas dňa psa lákajte k miske zavolaním jeho mena a povelu, ktorý si na privolanie určíte.
  • Keď bude spoľahlivo reagovať, pokračujte s výcvikom pomocou vodítka.
  • Odstúpte od psa a vyslovte jeho meno.
  • Akonáhle na seba upútate pozornosť a psík sa vydá za vami, zaveľte „Ku mne!“.
  • Až pribehne, dajte najavo svoju radosť a odmeňte ho.
  • Akonáhle pes bude zvládať povel spoľahlivo, presuňte sa do rušivejšieho prostredia.

i

Vo chvíľach, keď to pre psíka nebude úplne bezpečné alebo mu ešte nebudete dostatočne veriť, ho z vodítka vonku nepúšťajte. Aby však nemal len obmedzený pohyb, kúpte mu dlhé vodítko, vďaka ktorému sa bude môcť viac prebehnúť.

Ako naučiť psa privolanie
Správne naučený povel „Ku mne!“ pes vykonáva s radosťou a vždy spoľahlivo.

Ako naučiť psa sadnúť

Akonáhle psíka naučíte, aby k vám prišiel na povel, pustite sa do výcviku povelu „Sadni!“. Takisto ide o jednoduchý a intuitívny príkaz, ktorý sa väčšina psov naučí v poriadku maximálne niekoľkých dní. Ako na to?

  • Otočte sa k psovi čelom a ukážte mu maškrtu.
  • Až dôjde k vám, pomaly presuňte ruku s maškrtou nad jeho hlavu – pes si potom sám sadne, aby potravu nestratil z očí.
  • Povel zahláste ihneď, ako si začne sadať, a odmeňte jeho splnenie.
  • Postupne potom predlžujte dobu sedu, kým psík nezotrvá v povele tak dlho, ako budete chcieť.

i

Zaujíma vás, ako naučiť psa tento povel, keď si odmieta sadnúť? Keď odmena nestačí, pomôžte mu a rukou mu ľahko zatlačte na zadok, zatiaľ čo velíte „Sadni!“.

ako naučiť psa sedenie
„Sadni!“ je veľmi jednoduchý základný povel, ktorý sa zvládne naučiť aj malé šteniatko.

Ako naučiť psa ľahnúť

Povel „Ľahni!“ je o niečo ťažší ako „Sadni!“ a vyžaduje tak viac času k nacvičeniu. Môžete však využiť to, že táto činnosť je pre psa prirodzená. Prečítajte si, ako naučiť psa ľahni, a nezabudnite, že akonáhle bude povel spoľahlivo plniť, predlžujte dĺžku trvania príkazu, aby ležal tak dlho, ako požadujete.

  • Usaďte psa vedľa seba a uchopte ho jednou rukou za obojok.
  • V druhej ruke majte maškrtu, ukážte mu ju pred ňufákom a postupne pohybujte rukou smerom nadol.
  • Pes bude maškrtu nasledovať ňufákom, preto posúvajte ruku po zemi tak dlho, až si pes začne líhať.
  • Vo chvíli, kedy si začne líhať, zaveľte „Ľahni!“ a odmeňte ho.
  • Potom začnite postupne používať len slovný pokyn bez pohybu ruky a predlžujte dĺžku trvania povelu.

i

Ak si pes odmieta ľahnúť, opäť je na rade vaša pomoc. Kľaknite si a rukami mu zdvihnite predné laby, pomaly ich pokladajte na brucho a pritom zaveľte „Ľahni!“. Vždy ho včas odmeňte a pochváľte. Dbajte tiež na to, aby ste na psíka netlačili príliš silno, inak by si mohol povel znepríjemniť.

ako naučiť psa ľahni
Malé šteniatko sa tiež zvládne naučiť povel „Ľahni!“. Počas jeho tréningu precvičíte jemnú motoriku, vďaka ktorej šteňa nebude tak neohrabané.

Ako naučiť psa zostať na mieste

Ďalším základným povelom je „Zostaň“. Je veľmi dôležitý, pretože obzvlášť v dnešnej dobe autami preplnených ciest môže ruch mesta pre psíka predstavovať nebezpečenstvo. A povel „Zostaň“ alebo mnohokrát používaný „Stoj!“ môže psovi aj zachrániť život. Ideme na to, ako naučiť psa zostať na mieste?

  • Usaďte psa pred seba a ukážte mu, že máte v ruke maškrtu.
  • Uistite sa, že nadviazal očný kontakt a všíma si vás.
  • Ustúpte od neho pár krokov a súčasne zaveľte „Zostaň“.
  • Ak sa pohne, celý postup opakujte znovu.
  • Pokiaľ zostane sedieť, vráťte sa k nemu a pochváľte ho.
  • Počas výcviku potom predlžujte vzdialenosť, na ktorú sa od psíka vzďaľujete.
  • Postupne sa dostaňte až na dĺžku celého vodítka.
  • Akonáhle budete psíkovi veriť, trénujte povel bez vodítka.
ako naučiť psa zostaň
Povel „Zostaň“ je vhodné sprvu cvičiť s vodítkom, a to na rôznych miestach. Pre psíka sa musí okolitý ruch stať bežnou súčasťou výcviku, ktorá ho nebude od plnenia povelu odrádzať.

i

Trvanie základných povelov by malo byť aspoň zo začiatku krátke, aby bol pes vždy odmenený a vyhli ste sa jeho znudeniu a neposlušnosti. Okrem základných povelov naučte psa tiež povel „Voľno!“, ktorý bude slúžiť na ukončenie trvania daného príkazu. Postupne potom učte psa zotrvať v požadovanej polohe takú dobu, kým mu nedáte povel „Voľno!“. Dĺžku trvania príkazu však voľte vždy takú, aby zodpovedala vytrvalosti a sústredeniu psa.

Ako naučiť psa chodiť pri nohe

Nikto nechce neposlušného chlpáča, ktorý na vodítku ťahá a motá sa okoloidúcim pod nohy. Po dôslednom výcviku základných povelov preto rovnako dobre natrénujte aj chôdzu pri nohe. Bude to náročné, ale nevyhnutné, ak na seba nechcete na ulici strhávať pozornosť kvôli nedisciplinovanosti vášho psa.

  • Pripnite psa na vodítko a postavte sa tak, aby ste ho mali po svojom ľavom boku.
  • Maškrtu držte v pravej ruke, zaveľte „Sadni!“ a psa odmeňte.
  • Potom zaveľte povel „Ideme!“ a vykročte vpred.
  • Akonáhle sa pes zdvihne a vykročí s vami dopredu, zaveľte „K nohe!“.
  • Psa počas chôdze pri nohe neustále odmeňujte a chváľte, aby ste udržali jeho pozornosť.
  • Vodítko majte po celú dobu chôdze prevesené. Nikdy s vodítkom netrhajte.
  • Ak sa pes nebude držať pri nohe, zastavte sa, usaďte ho a začnite znovu.
  • Najskôr ho naučte chôdzu pri nohe v rovnom smere, potom nacvičte aj zatáčanie doprava a doľava.
  • Postupne začnite trénovať v rušivejšom prostredí a znižujte frekvenciu odmeňovania počas chôdze.
  • Po čase starostlivého výcviku potom budete ulicami prechádzať ako skvele zladený tím.
ako naučiť psa chôdzi pri nohe
Spôsobov chôdzí pri nohe je niekoľko. Buď pes musí pri chôdzi udržiavať očný kontakt s pánom alebo sa len držať tesne v blízkosti jeho nohy.

Výcvik musí psa baviť – naučte ho aport či štekať na povel

Výcvik psa nie je len o základnej poslušnosti a drile, ale aj o zábave a radosti z práce s vami ako pánom. Aby výcvik psa bavil, naučte ho tiež zábavné kúsky, vďaka ktorým navyše utužíte spoločný vzťah.

Ako naučiť psa aportovať

Aportovanie najrôznejších hračiek a loptičiek väčšinu psov baví. S týmto povelom by ste preto nemuseli mať toľko práce. Na aport je vhodné vyhradiť si osobitný príkaz aj v prípade, že vám pes nosí hračky sám od seba. Vyhnete sa tak situáciám, kedy sa váš chlpáč nebude chcieť svojho úlovku za žiadnu cenu vzdať. Ako naučiť psa aportovať a púšťať hračku na povel?

  • Vezmite si do ruky psíkovu obľúbenú hračku a ukážte mu ju, aby ste v ňom vzbudili záujem.
  • Chvíľu sa hrajte a súčasne spolu trénujte povely, ktoré budete pri aportovaní potrebovať.
  • Najprv psa naučte povel „Drž!“, a to vo chvíli, keď sa budete preťahovať o aport.
  • Keď ho bude pes držať v papuli, povedzte povel a súčasne psa chváľte.
  • Po chvíli, až sa pes trochu unaví, mu priložte ruku na ňufák a hračku mu súčasne s povelom „Pusť!“ vezmite.
  • Psíka odmeňte a pustite sa do samotného aportovania.
  • Usaďte ho a chvíľu potom hoďte hračku súčasne s povelom „Aport!“.
  • Pes by sa mal za hračkou inštinktívne rozbehnúť.
  • Akonáhle ju bude držať v papuli, privolajte ho povelom k sebe.
  • Potom si s ním chvíľu hrajte, povedzte „Pusť!“ a hračku mu súčasne s pochvalou vezmite.
  • Počas jedného tréningu opakujte aportovanie len do tej chvíle, kým psa baví za hračkou behať a nosiť ju späť.

i

Na aportovanie u nás nájdete skvelé hračky, pešky a dummy. A k nácviku povelu „Drž!“ odporúčame preťahovadlá pre psov.

ako naučiť psa aportovať
Aportovanie väčšinu psov prirodzene baví. Aby hra prebiehala podľa vašich predstáv, naučte psa tiež povely „Drž!“ a „Pusť!“.

Ako naučiť psa štekať na povel

Štekanie je prirodzeným prejavom psa, a tak je veľmi pravdepodobné, že ho tento povel bude nesmierne baviť. Nie každý pes sa ale ihneď rozšteká naplno, preto ho zo začiatku chváľte za akýkoľvek hlasový prejav. Postupom času bude hlasnejší.

Možností, ako naučiť psa štekať na povel, je hneď niekoľko. Môžete použiť buď hračku či maškrtu, ktorú váš psík miluje, alebo predmet či zvuk, ktorý psíkovi vadí. Pokiaľ sa rozhodnete pre jeho obľúbenú vec, držte ju v ruke a psíka s ňou provokujte. Akonáhle zo seba vydá hlásku, odmeňte ho a celý postup opakujte.

ako naučiť psa štekať na povel
S výcvikom štekania na povel väčšinou nebýva problém, pretože je to pre psov prirodzené. Dôležité je, aby psík vedel štekanie tiež skrotiť.

Ak sa uchýlite k druhej možnosti, zaistite predmet alebo zvuk, o ktorom viete, že psíkovi vadí – nesmie sa ale báť. Typicky je to napríklad zmeták, vysávač alebo prachovka. Výcvik prebieha jednoducho. Psíkovi ukážte daný predmet alebo pustite zvuk a počkajte na reakciu. Pokiaľ zašteká, odmeňte ho. Celý priebeh počas výcviku niekoľkokrát opakujte. Správne naučený povel „Štekaj!“ spoznáte tak, že sa pes rozšteká iba na váš príkaz.

i

Niektoré povely môžu znieť veľmi podobne, ako napríklad „Štekaj!“ a „Čakaj!“. Pes má síce citlivý sluch, avšak výcvik sa mu snažte čo najviac uľahčiť. Ak nechcete upúšťať od pomenovania povelu, pridajte k nemu nejaké gesto, napríklad vztýčený ukazovák alebo zatvorenú päsť.

Ako naučiť psa poprosiť

Tento kúsok je obľúbený najmä u majiteľov psov. Pes pri jeho vykonávaní vyzerá roztomilo, a tak sa nie je čomu diviť. Aj pre neho však môže byť povel zábavný, keď ho na konci čaká odmena.

  • Vezmite si do ruky maškrtu.
  • Psíka usaďte najlepšie ku stene či do rohu.
  • Ruku s maškrtou dajte psíkovi nad hlavu a pomaly ju zdvíhajte smerom za neho.
  • Akonáhle pes presunie váhu na zadné a začne dvíhať predné labky, pochváľte ho a všetko opakujte.
  • Postupne potom skúšajte psovi dávať len povel a pokyn dlaňou.
  • Počas výcviku buďte trpezliví, určite sa to naučí.
ako naučiť psa popros
„Popros!“ je psím kúskom, ktorý baví majiteľa aj psíka.

Ako odnaučiť psa hrýzť, štekať či skákať?

Výcvik psa nespočíva iba v učení nových povelov a zručností. Veľakrát je potreba psa pomocou výcviku usmerniť a odbúrať u neho nežiaduce správanie. Môže ísť napríklad o časté štekanie alebo vytie v čase vašej neprítomnosti, skákanie či hryzenie. Hoci pes nemusí svoj prejav myslieť zle, mali by ste mu dať najavo, že to robiť nesmie. Nižšie si prečítajte, ako vycvičiť psa, aby neskákal na návštevu alebo nestekal, kedy nemá.

Ako vycvičiť psa, aby nekúsal

Hryzenie patrí najmä pri malých šteniatkach k bežným prejavom. Približne medzi 6. a 12. mesiacom veku prechádzajú šteňatá fázou vývoja, kedy často rozhryzú všetko, čo im príde do cesty. Koberce, papuče, hračky či nový pelech nevynímajúc. Je potrebné si v tomto období udržať chladnú hlavu a šteniatku z dosahu odstrániť veci, o ktoré nechcete prísť. Namiesto nich mu dajte do pelechu hryzacie hračky, ktoré mu pomôžu s prerezaním zúbkov.

Šteňa sa ale dokáže rýchlo prispôsobiť situácii. Pokiaľ sa stane, že namiesto hryzacej hračky ohrýza roh nábytku, ktorý ste jednoducho z jeho dosahu odstrániť nemohli, musí pochopiť, že tadiaľ cesta nevedie. Ak šteňa pri podobnej nekalosti pristihnete, rázne a jasne ho povelom napomeňte. Ak potrebujete väčší dôraz, pohrajte sa s intonáciou hlasu, na šteňa ale nekričte. Po slovnom napomenutí je vhodné s psíkom vykonať povel, ktorý dokáže a za ktorý ho môžete zase naopak pochváliť.

ako odnaučiť psa kúsať
Výcvik psa môže hociktoré nežiaduce správanie potlačiť. Veľakrát však problém psa okusujúceho veci vyrieši nákup vhodných hračiek. Pes musí mať počas vašej neprítomnosti dostatočné vyžitie, aby sa nenudil.

Ako vycvičiť psa, aby nestekala

Ďalším, pre mnohých veľmi nepríjemným prejavom psa je štekanie. Hoci patrí k prirodzeným prejavom a psy ho využívajú okrem iného aj na prejav nespokojnosti, napríklad v osamelosti či pri pocite ohrozenia, všetkého veľa škodí. Nadmiera štekania potom môže obťažovať nielen vás, ale v horšom prípade aj vašich susedov.

Vhodným riešením, ako vycvičiť psa, aby neštekal, je naučiť ho povel „Ticho!“. Spočíva v tom, že nájdete príčinu toho, čo ho rozptyľuje a núti štekať, a následne všetko využijete na výcvik. Pri štekaní odvediete pozornosť psa jeho obľúbeným predmetom či maškrtou a súčasne prednesiete povel. Pokiaľ prestane štekať, ihneď ho odmeňte za dobré správanie.

Ako vycvičiť psa, aby neskákal po ľuďoch

Je normálne, že psy majú radi spoločnosť. Avšak pri každom kontakte s ľuďmi, a predovšetkým potom deťmi, sa pes musí vedieť ovládať. Na odstránenie nežiaduceho skákania požiadajte o pomoc druhú osobu. Psa pripnite na vodítko a usaďte ho vo chvíli, keď sa osoba priblíži a bude si ho chcieť pohladkať. Prichádzajúci človek sa bude musieť zohnúť, aby psa pohladil. Pokiaľ pes zotrvá v pokoji, pochváľte ho.

Postupujte takto vždy, keď si bude chcieť niekto vášho psíka pohladiť. Pes si tak skoro vytvorí dobrý návyk a nežiaduce správanie zmizne.

ako vycvičiť psa, aby neskákal
Psy svoju radosť často vyjadrujú skákaním. Svoju horlivosť sa však musí každý jedinec naučiť ovládať.

Kliker tréning – posuňte výcvik psa na vyššiu úroveň

Spôsobov, ako naučiť psa poslušnosti, je samozrejme viac. Klasický výcvik, ktorý sme popísali na riadkoch vyššie, môžete na oživenie doplniť špeciálnou výcvikovou pomôckou. Takzvaný kliker predstavuje maličkú plastovú krabičku s kovovým plátkom, ktorá po stlačení vydá cvakavý zvuk. Vďaka klikeru posuniete výcvik na vyššiu úroveň. S jeho pomocou možno psa naučiť nielen základné povely, ale tiež najrôznejšie zložité triky, veľakrát aj za výrazne kratší čas.

Kliker tréning spočíva vo vytvorení a upevnení podmieneného reflexu, ktorý si pes na cvaknutie vytvorí. Po každom cvaknutí nasleduje odmena, s ktorou si pes zvuk klikera čoskoro spojí.

Psíka ale musíte všetko najprv naučiť a uistiť sa, že sa klikeru nebude báť. Pri každom cvaknutí dajte psíkovi odmenu, aby si to takto zafixoval. Celý proces opakujte tak dlho, až bude pes pri cvaknutí automaticky očakávať odmenu. Potom si kliker tréning vyskúšajte na niektorom jednoduchom povele, napríklad „Sadni!“. Ihneď po vykonaní kliknite a psa odmeňte. Tréning vždy prerušujte hrou a prestávkami, tak ako klasický výcvik.

výcvik psa pomáha budovať dôveru
Výcvik psa pomáha budovať dôveru. Naučíte sa pri ňom spolu vychádzať a stanovíte si pravidlá, vďaka ktorým bude vaše spolužitie spokojné.

i

Mohlo by vás zaujímať:

Rada na záver: Nezabudnite, že iba dobre vychovaný pes vám bude robiť každodennú radosť. Aby ste výcvik zvládli, je dôležité psovi správne porozumieť a budovať spoločnú dôveru ihneď od začiatku vášho spolužitia.

4,8 135×
Brit Training Snack Puppies 200 g
Maškrty pre psov – výcvikové, pre všetky plemená s vysokou aktivitou, receptúra: kuracia, hrubé bielkoviny 15,3 %, tuky (kurací) 7,8%
Cenová bomba
2,69 € Ušetríte 0,49 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KRMrk1370
4,5 70×
Puller STANDARD 28/4 cm
Hračka pre psov – pre malé a stredné plemená, výcvik, plávajúce, materiál: guma, fialová farba, rozmery 28×28×4cm (V׊×H)
23,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk0013
4,4 39×
Kliker na výcvik psa Zolux
Kliker – výučbová pomôcka na výcvik psa s pružinkou a karabínou
2,59 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk1993
4,8 85×
Brit Training Snack M 200 g
Maškrty pre psov – výcvikové, pre stredne veľké plemená s vysokou aktivitou, receptúra: kuracia, hrubé bielkoviny 15,3 %, tuky (kurací) 7,8%
Cenová bomba
2,69 € Ušetríte 0,39 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: KRMrk1372
4,9 25×
Olala Pets vrecko na maškrty 15 × 10 cm – čierne
Pamlskovník – pre psa, vrecko, uzatváranie na gumičku, materiál polyester a látka, s karabínou, s pútkom, možnosť prať v práčke, rozmery 10 ×15 cm (Š×D)
6,49 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: CHPrk0342
4,8 85×
Brit Training Snack S 200 g
Maškrty pre psov – výcvikové, pre malé plemená s vysokou aktivitou, receptúra: kuracia, hrubé bielkoviny 15,3 %, tuky (kurací) 7,8%
Cenová bomba
2,69 € Ušetríte 0,39 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: KRMrk1371
5,0 28×
Dokas – Kačacie prsia kúsky 200 g
Maškrty pre psov – výcvikové, pre všetky plemená s normálnou aktivitou, receptúra: kačacia, tuky 3,7%, bez obilnín, bez konzervantov
7,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KRMrk0518
5,0 28×
Dokas – Kačacie prsia kúsky 70 g
Maškrty pre psov – výcvikové, pre všetky plemená s normálnou aktivitou, receptúra: kačacia, čerstvé mäso v sušine 93%, hrubé bielkoviny 49,4 %, tuky 3,7%, bez obilnín, bez konzervantov
2,69 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KRMrk0479
4,5 70×
Puller MIDI 20/3 cm
Hračka pre psov – pre stredné plemená, výcvik, plávajúce, materiál: guma, fialová farba, rozmery 20×20×3cm (V׊×H)
Zľavnené -6 %
15,90 € 16,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk0012
4,5 70×
Puller MICRO 12,5/1,5 cm
Hračka pre psov – pre malé plemená, výcvik, plávajúce, materiál: guma, fialová farba, rozmery 12.5×12.5×1.5cm (V׊×H)
8,99 €
Na sklade > 10 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CHPrk0010
4,5 70×
Puller MINI 18/2 cm
Hračka pre psov – pre malé plemená, výcvik, plávajúce, materiál: guma, fialová farba, rozmery 18×18×2cm (V׊×H)
11,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk0011
5,0
PetSafe elektronický obojok, Standard, 900 m
Elektrický obojok – pre psy, pre plemená všetkých veľkostí, maximálny dosah diaľkového ovládania 900 m, vodotesný, minimálna hmotnosť zvieraťa 3,6 kg, materiál guma, obvod krku od 15 do 71 cm, modrá farba
210,77 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: KRMrk0992
4,5
Kiwi Walker Vrecko na maškrty, modré
Pamlskovník – pre psa, vrecko, uzatváranie na magnet, materiál silikón, odolný voči špine, s pútkom, vodoodolný
8,99 €
Na sklade 2 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CHPrk4747
2,6
Karlie Kliker
Kliker – výcviková akustická pomôcka na pozitívny výcvik, rozmery: 5cm×3cm×1.5cm, rôzne farebné vyhotovenia (podľa aktuálnej skladovej zásoby)
Super cena
2,50 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPvp001
5,0
Maelson Zásobník na pamlsky na 350 g pamlskov – antracitový – 10 × 10 × 14 cm
Pamlskovník – pre psa, vrecúško, okolo pása, uzatváranie na gumičku, materiál nylon, vodoodolný, rozmery 14 ×10 ×10 cm (V׊×D)
15,90 €
Na sklade 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk4393
3,2
Olala pets preťahovadlo pešek 10 × 33 cm – hnedé
Hračka pre psov – pre plemená všetkých veľkostí, výcvik, extrémne odolná, materiál: textil, hnedá farba, rozmery 33×10cm (V׊)
6,29 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk0239
4,5 15×
Flamingo Vrhač tenisových loptičiek 65 cm
Hračka pre psov – pre plemená všetkých veľkostí, výcvik, aport a rozvoj zmyslov, extrémne odolná, materiál: plast, viacfarebná, šírka 65cm
5,89 €
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: CHPhr0318
3,8
Chuckit! 12 Medium Pocket
Vrhač loptičiek – pre plemená všetkých veľkostí, výcvik a aport, materiál plast, viacfarebný, 30×6.5cm (vך)
8,60 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: CHPrk4576
1,88 €
Na sklade > 10 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CHPvp0025
CURLI Vrecko na maškrty pre psov sivé
Pamlskovník – pre psa, vrecko, uzatváranie na gumičku, materiál nylon, s karabínou, nepremokavý, odolný voči špine, s pútkom, rozmery 18,5 ×11,5 ×11,5 cm (V׊×D), čierna a sivá farba
19,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPvp0050
4,4 26×
Karlie-Flamingo LED svetelný obojok ružový obvod 20 – 75 cm
Obojok pre psa – pre plemená všetkých veľkostí, svietiaci, materiál: guma, obvod krku do 75cm
12,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk0636
3,26 €
Na sklade > 10 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CHPvp0026
5,0
Fenica, kapsa na maškrty 15 × 10 cm zelená
Pamlskovník – pre psa, vrecko, uzatváranie na gumičku, materiál polyester, s karabínou, odolný voči špine, možnosť prať v práčke, rozmery 16 ×15 ×15 cm (V׊×D)
5,84 €
Na sklade > 10 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CHPvp0036
5,0
Flamingo Vrhač tenisových loptičiek 47 cm
Hračka pre psov – pre plemená všetkých veľkostí, výcvik, aport a rozvoj zmyslov, extrémne odolná, materiál: plast, viacfarebná, šírka 47cm
9,92 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: CHPhr0332
5,0
BONE MOOS TPR POP 16 cm modrá Zolux
Hračka pre psov – pre plemená všetkých veľkostí, výcvik a aport, plávajúce, materiál: guma, tyrkysová farba, rozmery 3×16×8cm (V׊×H)
7,03 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: CHPrk1846
5,0
M-Pets Splash Boomerangs mix farieb 25 × 21,5 × 3,1 cm
Hračka pre psov – pre plemená všetkých veľkostí, výcvik a aport, plávajúce, materiál: termoplastická guma, modrá, oranžová a žltá farba, rozmery 25×21.5×3.1cm (V׊×H)
4,69 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: CHPhr2170
4,6 23×
Chuckit! Ultra Squeaker Ball Medium – pískacia – 2 na karte
Loptička pre psov – pre stredné plemená, aport, plávajúca, vydáva zvuky, materiál: guma, viacfarebná, súprava 2ks, priemer 6.5cm
11,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk4585
5,0
Kiwi Walker Plávajúca loptička z TPR peny, ružová, 9 cm
Loptička pre psov – pre stredné a veľké plemená, aport, extrémne odolná, plávajúca, materiál: TPR, ružová farba
Super cena
8,69 € Ušetríte 0,46 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CHPrk4717
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií