AlzaBoxy Q1 20 % zľava na krmivo PrimaCat a PrimaDog

Pes a všetko okolo neho

Štvornohý kamarát potrebuje starostlivosť. A ako mu dať 
to najlepšie, to vám napovie náš psí sprievodca.

Pes a všetko okolo neho

Na čo treba myslieť, než si psa privediete domov?

Pes znamená zodpovednosť

Pes nie je hračka ani doplnok. Je to najlepší priateľ človeka a potrebuje pozornosť, lásku a pohyb. Ak by váš pes strávil väčšinu života sám zatvorený v byte, zvážte, či je múdre si ho vôbec kupovať. Prihliadnite aj na finančnú náročnosť – v priemere za psa ročne zaplatíte do 800 €. Pri veľkých plemenách to ale môže byť násobne viac. 

Nepodceniť výber

Vyberáte psa len podľa vzhľadu? Potom si zarábate na problém. Pokiaľ chcete pokojný život s vyrovnaným parťákom a privediete si domov napríklad borderskú kóliu, je už neskoro zisťovať, že máte doma maniaka na steroidoch. Venujte preto dostatočný čas čítaniu o povahových rysoch a náročnosti jednotlivých rás. Vzhľad a veľkosť psa totiž často klame. 

Pozor na množiarne! 

Kto šetrí, má za troch? Pri výbere psa to neplatí. Pes odchovaný v množiarni môže mať množstvo chorôb, parazitov a jaziev na duši, ktoré navždy zmenia jeho povahu. Nehľadiac na bolestný život rodičov, ktorí zostanú v množiarni. Elementárnu istotu dáva obstaranie psa s preukazom pôvodu, osobná návšteva a zoznámenie s matkou. 

Šteňa je na ceste? 

Než si šteňa privediete domov, treba vykonať veľa vecí, aby ste boli na príchod pripravení. Okrem nákupu dôležitého vybavenia a hračiek je nevyhnutné vykonať vhodné úpravy aj doma. Zabezpečte káble, odstráňte z dosahu šteňaťa jedovaté rastliny a pod. V rámci rodiny si tiež rozdeľte zodpovednosť ohľadom venčenia. Nezabudnite ani na plienku, najmä pokiaľ je na ňu šteňa zvyknuté. 

Náš TIP

Šteňa k dospelej mačke? Jedná sa o chúlostivú operáciu s radom nástrah, ale také spolužitie môže bez problémov fungovať. Než tak ale urobíte, dostatočne si prečítajte, ako vykonať zoznámenie. Zoznámenie dospelého psa a dospelej mačky je potom už rizikovejšie a záleží na povahe oboch zúčastnených. Napríklad prvé stretnutie priateľského retrievera a rovnako tak priateľskej ragdollky môže byť láska na prvý pohľad. Naopak nevhodné sú plemená psov so silným loveckým pudom.

Viac v našom článku


Aké sú najobľúbenejšie plemená pre začiatočníkov?

Nie je pes ako pes. Hoci vždy záleží na osobnosti daného psa, niektoré psy sú vhodné len pre skúsených chovateľov. O bojových plemenách sa hovorí pravidelne. V skutočnosti taká rasa neexistuje. Problém je, že zatiaľ čo nezvládnutá výchova yorkshirského teriéra nemá potenciál ublížiť, pri iných rasách to tak byť nemusí. Nižšie nájdete 4 psie rasy, ktoré sa hodia aj pre začiatočníkov.  

Zlatý retriever

Zlatý retriever

Retriever je etalón priateľského psa. Vynikajú inteligenciou, vľúdnosťou k deťom aj mačkám. Pre ich nákazlivý úsmev si ich zamilujete od prvého dňa.

Viac informácií


Papillon

Papillon

Papillon je malý a priateľský pes. Sú to veselí a milí spoločníci, ktorí nie sú plachí ani agresívni. Prispôsobia sa tak životu v byte, ako aj vonku.

Viac informácií


Pudel

Pudel

Pudel prekvapí svojou učenlivosťou, exceluje aj v psích športoch. Rovnako ako papillon je prispôsobivý. Veľkým kladom je hypoalergénna srsť.

Viac informácií


Bišónik

Bišónik

Bišónik bol vyšľachtený ako spoločník. Je to ale nezbedník, nie náhodou bol často vidieť v cirkusoch.

Viac informácií


Viete, že?

Info
  • Zlatý retriever sa často zdržiaval na vojnových lodiach, kde sa staral o rozptýlenie námorníkov.
  • Milujú vodu a plávanie! Ale čo iné čakať od psa, ktorý slúžil na lodiach.
  • Úplne prvá fotografia publikovaná na Instagrame bola fotografia zlatého retrievera.
  • Zlatí retrievery dokážu uzdravovať. Ide o jedno z najobľúbenejších plemien pre canisterapiu.
Info

Trpíte v lete pri ceste mestskou hromadnou dopravou a spisujete pravidelne výzvy na používanie dezodorantu? Potom si predstavte, že pes cíti pachy až 40-krát lepšie. Má navyše čuchovú pamäť, takže vždy vie, kde ste boli. Počítajte teda s tým, že ak ste boli v pet centre a nič mu nedoniesli, máte čo vysvetľovať. 

Fotografie našich (a vašich psov)

Máte fotografiu vášho psa, ktorou by ste sa chceli pochváliť? Potom ju zašlite na [email protected]. K fotografii ideálne pripojte krátky sprievodný text. 

Kŕmenie psa – na čo si dať pozor?

Pravidelnosť kŕmenia

Kŕmenie vykonávajte vždy v rovnakom čase. Pomáha to stabilizovať návyky psa a vytvoriť zdravú túžbu po jedle, ktorá je potrebná na výcvik. Spravidla sa odporúča dospelého psa kŕmiť raz až dvakrát denne. 

Pokojné prostredie

Kŕmenie psa by malo prebiehať v pokojnom prostredí, mimo dosahu ostatných domácich zvierat a detí. Zabránite tak prípadným zbytočným konfliktom. 

Strážte váhu a chuť do jedla

Váha vášho psa môže pribúdať postupne, takže si to ani nevšimnete. Preto je vhodné z času na čas psa zvážiť, aby ste boli konfrontovaní s realitou. Pokiaľ o jedlo naopak začne strácať záujem, môže to značiť chorobu (prípadne tajné prikrmovanie iným členom domácnosti). 

Maškrty s mierou

Psie oči dokážu obmäkčiť aj najprísnejšieho pána. Buďte silní. Pes nie je „prežúvavec“, ktorý sa má pásť celý deň. Maškrty by mal dostávať vždy za odmenu. 

Môže pes jesť ľudské jedlo? 

Či môže, nie je až také dôležité. Teoreticky môže – nakoniec sa to často deje. Lenže je tu rad „ale“. Otázkou preto skôr je, či je to pre neho dobré. A tu platí, že rozhodne nie je. Tráviaci systém psa sa líši od ľudského. Typická ľudská strava je pre psa náročná na trávenie: je často tučná a slaná. Ľudia navyše majú často na tanieri potraviny obsahujúce pre psov toxické zložky: hrozienka, mandle, cibuľu, cesnak alebo napríklad čokoládu. Pre psov sú toxické aj umelé sladidlá ako xylitol. 

Psia výbava: na čo nesmiete zabudnúť?

Poriadny pelech

Pelech by mal šteniatku poskytnúť pocit súkromia a bezpečia a zároveň by malo mať z pelechu prehľad, čo sa v jeho okolí deje, aby mu nič neutieklo. Rozmery pelechu voľte podľa veľkosti plemena a určite vyberte ten, ktorý sa bude aj ľahko čistiť. 

Krmivo

Šteňa by malo spočiatku dostávať rovnaký typ krmiva, na ktoré bolo zvyknuté u chovateľa. Na každú zmenu jedálnička šteňa privykajte postupne, vyhnete sa tak prípadným zažívacím problémom. 

Misky

Kúpte šteniatku 2 misky, jednu na vodu a druhú na krmivo, ideálne s protišmykovým dnom a veľkosťou zodpovedajúcou veku a plemenu. Pre šteňa veľkého plemena potom odporúčame zaobstarať nastaviteľné misky, ktorých výšku je možné upravovať podľa toho, ako šteňa rastie.

Obojok a vôdzka

Obojok sa rýchlejšie nasadzuje a šteňa s ním môžete pri výcviku lepšie usmerňovať, na druhej strane postroj je pre šteňa pohodlnejší. Záleží len na vás. Šírku vôdzky aj materiál potom voľte s ohľadom na veľkosť plemena.

Ako zvládnuť výchovu psa?

Dávajte jasné a jednotné pokyny

Stanovte si, aké povely svojho psíka chcete naučiť. Zaveďte zvyklosti a tých sa držte, najmä ak sa do výcviku zapája viac členov rodiny. Hoci je bohaté množstvo synoným slovenského jazyka krásne, nemotajte psíkovi hlavu rôznymi povelmi pre totožnú úlohu.

Buďte trpezliví a vyrovnaní

Buďte trpezliví a nezvyšujte na psa hlas, keď práve nerobí to, čo od neho vyžadujete. V žiadnom prípade sa tiež neznižujte k fyzickým trestom. Nesmiete zlyhať – ak má pes počúvať a byť oddaný a verný, potrebuje vo vás mať oporu.

Výcvik musí psa baviť

Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že psy udržia pozornosť v intervale maximálne 15 minút. Potom je sústredenie preč a skôr než o pána sa začnú zaujímať o dianie okolo. Každý výcvik psa preto rozdeľte do krátkych, ale zábavných úsekov, počas ktorých sa pes nestihne nudiť.

Každý výcvik psa zakončite zábavou

Aby sa psík na ďalší výcvik tešil, zakončite každý tréning trochou zábavy. Vezmite jeho obľúbenú hračku a chvíľu sa spolu hrajte. Niektoré psy rady aportujú, iné sa rady preťahujú – skrátka chvíľu robte to, čo vášho chlpáča baví.

Elektrický obojok: kontroverzný pomocník na zvládanie psa

Info

Ak sa trápite s výcvikom svojho psíka, môže vám pomôcť elektrický obojok. Elektronické obojky fungujú na princípe výbojov, ktoré sú pre psíka bolestivé, nijako však neohrozujú jeho zdravie.

Obojok funguje tak, že najskôr vydá varovný zvukový signál alebo vibrácie, ktoré dajú psovi šancu s nežiaducim správaním prestať, a pokiaľ sa tak nestane, nasleduje elektrický šok. 

Najčastejším využitím je snaha zabrániť v útekoch: pri prekročení určitej hranice sa obojok aktivuje. Myšlienka spočíva vo vytvorení podmienenej reakcie, kedy pes bude reagovať na výstrahu a s nežiaducim správaním prestane skôr, než bude nutné udeliť šok. 

Aj keď sú elektrické obojky (právom) kontroverzné, pri správnom využití môžu byť účinným nástrojom na zmenu správania. 

Info

Prečo sú elektrické obojky medzi chovateľmi kontroverzné? Pri výcviku by mal chovateľ vždy využívať pozitívnu motiváciu, nie tresty. Preto platí: elektrický obojok by nemal byť používaný v situácii, keď existuje alternatívne riešenie. Siahnite po ňom vždy ako po poslednom nástroji, keď všetko ostatné zlyhá. 

Pamätajte, že problémové správanie psa má často hlbšie príčiny. Elektrický obojok je ľahké a rýchle riešenie symptómov, nie pravého dôvodu. 

Elektrické obojky sú v rukách neskúsených chovateľov dvojsečnou zbraňou. Pokiaľ sa pes chová zle napríklad kvôli strachu, obojok by mohol strach umocniť a zhoršiť. Typicky štekanie je často zapríčinené úzkosťou. A hoci s obojkom štekot eliminujete, úzkosť tým nevyriešite, práve naopak. 

Info

Pri elektrickom obojku je zásadné, aby váš pes pochopil príčinnú súvislosť medzi určitým správaním a trestom. Môže sa stať, že pes si trest vyloží zle. Napríklad si začne bolesť spájať s ľuďmi, určitými predmetmi alebo situáciami. 

Rizík spojených s elektrickými obojkami je celý rad. Ich efektivita je napriek tomu nesporná a často ide o jediné riešenie. Vždy sa ale prosím uistite, že ste vyčerpali všetky metódy založené na pozitívnej motivácii. 

Ako sa starať o psa seniora?

Dostatok pohybu

S pribúdajúcim vekom psov je dôležité, aby mali aj naďalej dostatok pohybu. Bez pohybu sa psy dožívajú kratšieho veku. Prečo? Svalová hmota je hlavným motorom metabolizmu. Psy bez pohybu svalovú hmotu rýchlo strácajú a rozvíja sa u nich syndróm krehkosti, ktorý urýchľuje proces starnutia. 

Pravidelné návštevy veterinára

S pribúdajúcim vekom psa je dobré ho pravidelne brať k veterinárnemu lekárovi na preventívne prehliadky. Okrem každoročnej alebo polročnej prehliadky sa odporúča, aby majitelia nechali svojim starším psíkom raz za rok vykonať krvné testy. 

Vyhrievaný pelech pre psy

Ak sa chcete postarať o psa, ktorý sa dožíva vyššieho veku, možno starším psom, ktoré trpia artritídou a inými kĺbovými problémami, pomôcť zaobstaraním ortopedického pelechu alebo vyhrievaného pelechu. Bezbolestný a pokojný spánok má pre starších psov obrovský význam. Môže zlepšiť pohyblivosť, znížiť bolesť a zlepšiť tak kvalitu života. 

Upravte prostredie

Pokiaľ máte psa seniora, môžu mať malé úpravy domova veľký vplyv na jeho pohyblivosť a zdravie. Napríklad v prípade, že máte plávajúcu podlahu, je potrebné položiť v domácnosti viac kobercov. Ak sa to nedá, môžete siahnuť po protišmykových ponožkách. Rovnako zvážte, či nie je vhodné umiestniť na vybrané miesta psie rampy. 

Psie roky

Chcete vedieť, koľko ľudských rokov má váš pes? Na prepočet psích rokov na ľudské nestačí len aktuálny vek psíka vynásobiť siedmimi. Presný vzorec na výpočet je o niečo komplikovanejší. Na získanie čo najpresnejšieho výsledku je nutné zohľadniť veľkosť, váhu a plemeno vášho chlpáča a ďalšie dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú proces starnutia. 

Viac informácií v našom článku: Ako prepočítať psie roky na ľudské

Kedy nechať psa odísť

Keď príde čas rozlúčky… 

Každý majiteľ na svojom psovi určite spozná, že sa už čas jeho života pomaly chýli ku koncu a bude nutné sa pomaly zmieriť so skorým odchodom štvornohého priateľa. Pokiaľ psík netrpí predchádzajúcimi zdravotnými problémami a nastane čas prirodzeného odchodu napríklad v spánku, odpadá nám nutnosť riešiť zložité rozhodnutie týkajúce sa uspania psa. Ak je však zdravotný stav nášho psa natoľko vážny a pre psa predstavuje každodenné utrpenie, mali by sme mu po porade s veterinárom zaistiť dôstojný a pokojný odchod. 

Pes odchádzanie

Kedy pristúpiť k uspaniu psa

Poslednú rozlúčku so psíkom by sme nemali odkladať v situácii, keď: 

  • Pes už nedokáže sám prijímať potravu ani vodu,
  • nezvláda ovládať svoje vyprázdňovanie,
  • samotná chôdza mu robí veľké problémy aj bolesti,
  • trpí bolesťami, ktoré už nemožno účinne tlmiť,
  • postihne ho nevyliečiteľná choroba zásadne ovplyvňujúca kvalitu jeho života.
Pes smutný pohľad

Uspanie čiže eutanáziu psa možno vykonať ako v ordinácii veterinárneho lekára, tak v domácom prostredí, ktoré býva pre psíka menej stresujúce. Pre ďalšie informácie k tejto téme si prečítajte náš článok: Smrť psa: kedy nechať nášho priateľa odísť

Starostlivosť o psa: na čo si dať pozor?

Čistá voda a kvalitná strava

Udržiavanie optimálnej hydratácie je dôležité pre zdravie a energiu. Misku na vodu minimálne dvakrát týždenne vymyte, misku na jedlo je potrebné umyť po každom jedle. Pre zdravie psa je dôležitá kvalitná a vyvážená strava. A nepreháňať to s maškrtami. 

Dajte mu lásku a trpezlivosť

Váš pes vám dá vrchovatú porciu lásky a vernosti. A tú potrebuje na oplátku aj od vás. Pes nie je človek a vo všetkom vám hneď nerozumie, preto je tiež nutné vybaviť sa trpezlivosťou. Nikdy netrestať! Vždy používajte pozitívnu motiváciu. 

Dostatok pohybu

Doprajte svojmu psovi dostatok pohybu, aby bol fyzicky fit. Spravidla stačí venčenie trikrát denne – záleží však na rase vášho psa. Prechádzky navyše prospievajú ľuďom rovnako ako psom. Nie je náhoda, že psičkári majú nižší krvný tlak ako zvyšok populácie. 

Pravidelné kefovanie

Pravidelné kefovanie a vyčesávanie srsti psa je dôležitejšie, než sa môže zdať. Kefovanie stimuluje krvný obeh a pomáha k udržaniu zdravej lesklej srsti. Frekvencia vyčesávania potom závisí od typu srsti, ktorý sa môže líšiť podľa rasy psa. 

Pes a voľný čas: ako žiť naplno v spoločnosti psieho parťáka?

Canicross

Radi beháte? A máte psa? Potom môžete behať spoločne. Pre psa aj človeka je beh prirodzeným spôsobom pohybu, naviac spolu budete tráviť viac času, zlepšíte si kondíciu, potrénujete poslušnosť a naučíte sa vzájomne lepšie vnímať a spolupracovať. Behať so psom pre radosť môžete aj bez špeciálneho vybavenia. 

Agility

Pokiaľ vás neláka obyčajné behanie či jazda na bicykli, a pritom by ste radi vyskúšali niečo nové, potom je tu šport nazvaný agility – prekážkový beh pre psa a jeho pána inšpirovaný parkúrom a športová disciplína vhodná skutočne pre každého psa. Aj keď tí svižnejší a ohybnejší majú trochu výhodu. 

Flyball

Flyball je ideálna športová disciplína pre psy milujúce loptičky a aportovanie. Psy súťažia ako v štafete, striedajú sa, behajú po jednom a musia chytiť loptičku vystrelenú z boxu a doniesť ju späť. A to im v ceste navyše stoja 4 skokové prekážky. Vyhráva tím, ktorý má ako prvý späť všetky loptičky a psy. 

Coursing

Ak je váš pes rodený lovec, budú ho baviť psie dostihy alebo coursing. Pôvodne to bola športová disciplína určená pre chrty, ale dnes sa coursingu venujú psy rôznych plemien, pretože lovecký pud má väčšina psích športovcov v krvi. Behá sa obvykle na lúke za strapcom na navijaku, ktorý napodobňuje beh zajaca. Hodnotí sa rýchlosť, vytrvalosť a zahryznutie. 

Info

Cestovanie so psom

Pokiaľ máte v pláne svojho štvornohého kamaráta vziať na dovolenku autom, potom ho pred cestou vezmite na prehliadku k veterinárovi. Uistite sa, že má aktuálne potrebné očkovania (a nezabudnite si vziať potvrdenie). Spýtajte sa svojho veterinárneho lekára, či je váš pes vo fyzickej kondícii potrebnej na cestovanie. 

Info
  • Psa s cestovaním autom zoznámte s predstihom: ideálne ho vezmite na niekoľko krátkych prechádzok, aby vedel, že sa nemá čoho báť.
  • Aby sa vášmu zverencovi neurobilo zle, nechajte ho cestovať s prázdnym žalúdkom. Dbajte ale na to, aby mal neobmedzený prístup k vode.
  • Zvážte použitie bezpečnostného pásu alebo autosedačky pre psy. Zvýšite tak nielen bezpečie vášho štvornohého zverenca, ale aj svoje.
  • Nenechávajte psa jazdiť s hlavou vystrčenou z okna. Pri vyšších rýchlostiach môže dôjsť k poraneniu očí, pri nižších rýchlostiach môže váš zverenec zase zatúžiť po opustení vozidla.
  • Viac informácií v našom článku: Cestovanie so psom v aute bezpečne, podľa zákona a bez stresu (RADY A TIPY)

Pes domáci a zaujímavosti

Evolúcia psa

Hoci je to pri pohľade na čivavu neuveriteľné, psy pochádzajú z vlka šedého, ktorý bol domestikovaný asi pred 130 tisíc rokmi. Jednotlivé rasy, ako ich poznáme dnes, vznikli dlhodobým selektívnym šľachtením. 

Koľko existuje psích plemien? 

Ťažko povedať. FCI aktuálne uznáva 350 plemien. Ďalšie spolky ako AKC (USA), prípadne KC (Veľká Británia) uznávajú len zhruba 200 rás. Naopak UKC (ďalší spolok z USA) uznáva 450 plemien psov. 

Najobľúbenejšie psie plemená v SR

Dlhodobo medzi najobľúbenejšie psie plemená v SR patrí nemecký ovčiak, jazvečík, yorkšír, čivava a borderská kólia. Najhľadanejšou rasou na Googli je ale (prekvapivo) nemecký špic trpasličí. Na druhej pozícii austrálsky ovčiak a potom francúzsky buldoček. 

Najslávnejší pes histórie? 

Najslávnejším psom je kólia Lassie. Filmová hrdinka ožila na základe poviedky Erica Knighta z roku 1940. Celosvetovú pozornosť si získal tentoraz už reálny a o to smutnejší príbeh psa Hačikó. Toho si adoptoval profesor, ktorý však náhle zomrel. Hačikó ho napriek tomu až do svojej smrti neprestal vyzerať. Jeho vernosť dnes pripomína socha. 

Obľúbené kategórie

Info

Vlk ako domáci maznáčik?


Vlk je nádherné zviera, a navyše veľmi podobné psovi. Nejedného nadšeného psičkára teda napadne otázka, či by išlo vlka skrotiť. Asi tušíte, že je to v mnohých ohľadoch pochabý nápad. Od 1. júna 2023 je vlk na Slovensku nedotknuteľný. Podľa novej vyhlášky je zakázané ho odchytávať, zraňovať, zabíjať, držať, chovať, prepravovať či vymieňať. Napriek tomu by ste mali vedieť, že vlk by bol príšerný domáci maznáčik. Prečo? 

Info
  • Vlk neprešiel evolúciou s človekom, mohol by byť preto nebezpečný ako pre svojho chovateľa, tak aj pre ostatné zvieratá. Mnoho psov má silný teritoriálny pud a každý, kto vstúpi na ich územie, toho čoskoro ľutuje. Nie je to ale nič oproti teritoriálnemu pudu vlka. Verte nám, že s vlkom na záhrade by ste si u poštárov neškrtli.
  • Rozhodne by ste nemohli očakávať, že vlk bude predvádzať cirkusové kúsky. Všeobecná ovládateľnosť vlkov je veľmi nízka a aj na získanie základnej poslušnosti by musel chovateľ vynaložiť obrovské úsilie.
  • Okno na socializáciu vlčích šteniat je veľmi krátke: iba 19 dní. Oproti tomu psie šteňa sa socializuje 16 týždňov. Prvé 4 mesiace by ste museli byť s vlčím šteniatkom takmer nepretržite, aby si na vás navyklo. Súčasne by bolo počas tohto času nutné, s výnimkou niekoľkých krátkych návštev, držať vlčie šteňa izolované od ostatných psov.
  • Vlk by mal byť chovaný vo svorke ďalších vlkov, inak sa u neho môžu objaviť poruchy správania.
  • Vlky sú plaché a vyhýbajú sa očnému kontaktu (s výnimkou svojho majiteľa). Vlk poslúchne príkaz len od svojho „človeka“, povely cudzích ľudí by okázalo ignoroval (a piškóty by vám nepomohli).
Info

Aj k zdanlivo priateľským vlkom treba pristupovať opatrne, pretože vlky v zajatí by mohli mať tendenciu vnímať ľudí ako iných vlkov a tiež sa k nim tak správať. Napríklad pohladiť cudzieho (hoci domestikovaného a priateľského) vlka po hlave je takmer zaručený lístok do nemocnice. Pre vlkov je totiž toto zdanlivo nevinné gesto vnímané ako akt dominancie, ktorý si môže dovoliť len vodca svorky. To najlepšie, v čo môžete pri pohladení cudzieho vlka dúfať, je dôrazné zavrčanie.

Podobných prípadov, keď určité nevinné správanie vníma vlk úplne odlišne, je celý rad. Zatiaľ čo bežný pes vám množstvo vecí odpustí (ale napríklad hladenie cudzieho psa po hlave sa tiež pri prvom kontakte neodporúča), pri vlkovi žiadnu toleranciu k prešľapom voči vlčej etikete nečakajte.

Snáď ste už pochopili, že vlk je síce nádherné zviera, ale rola domáceho maznáčika by mu príliš nešla. Pokiaľ sa vám vlk naozaj veľmi páči, odporúčame nejaké psie plemeno, ktoré má čiastočne „vlčiu krv“. Takým je napríklad československý vlčiak, prípadne sibírsky husky.

Nemáte ešte aplikáciu Alza?

Stiahnuť aplikáciu Alza v Google Play Stiahnuť aplikáciu Alza v App Store

Podeľte sa s priateľmi

Zaujala vás ponuka? Tak prečo si to nechávať pre seba.
Urobte svojim priateľom radosť!

Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií