Ako vytvoriť HiFi zostavu

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Súčasné HiFi kombinuje dotiahnutý vzhľad s kvalitným zvukom. Moderné reprosústavy sa tak často stávajú pevnou súčasťou interiéru, nie iba nástrojom na prednes hudby. Aké komponenty ale zvoliť, aby výsledok presne vyhovoval vašim požiadavkám? To sa dozviete v nasledujúcich odstavcoch.

Ako vytvoriť HiFi zostavu – OBSAH

 1. Tipy pre výber HiFi zostavy
 2. Tipy na HiFi zostavy podľa použitia
 3. Reproduktory (reprosústavy)
 4. Subwoofery
 5. Stereo receivery
 6. Stereo zosilňovače (integrované zosilňovače)
 7. Gramofóny
 8. Sieťové audio prehrávače
 9. CD prehrávače
 10. Káble
 11. Slovník pojmov – HiFi komponenty

Tipy pre výber HiFi zostavy

 1. Začať môžete so stereo receiverom a reproduktormi, zvyšok komponentov prípadne dokúpiť neskôr
 2. Zostava by mala byť kvalitatívne vyvážená
 3. Správne umiestnenie reproduktorov je mnohokrát dôležitejšie ako ich cena

 4. V katalógovej cene do 400 eur vám výrazne lepšie zahrajú regálové sústavy ako stĺpové

 5. Zosilňovač a zdroje signálu (prehrávače) ovplyvňujú skôr charakter a kontúry zvuku, najdôležitejšie sú reproduktory (reprosústavy)

 6. Stereo receivery ponúknu výrazne lepší zvuk ako viackanálové (AV) receivery rovnakej ceny
 7. Gramofóny s piezoelektrickou (keramickou/kryštálovou) prenoskou nehrajú kvalitne, a navyše poškodzujú povrch vinylových platní
Ako vytvoriť HiFi zostavu

Tipy na HiFi zostavy podľa použitia

HiFi zostava na streamovanie hudby

Chcete počúvať hudbu zo služieb Spotify, Deezer, Tidal, Google či Apple Music, prehrávať obsah z domácej siete či internetových rádií? Potom by streamovacia zostava mala pokryť vaše požiadavky.

Dostupná zostava pre nenáročných (cca 400 eur)

V takto obmedzenom rozpočte budete musieť siahnuť po aktívnych reproduktoroch, ktoré na bezdrôtový streaming doplníte napríklad o Google Chromecast Audio/iEAST M5 Connect. A nemusíte mať strach ani o komfort, k mnohým sadám aktívnych reproduktorov získate tiež diaľkový ovládač na obsluhu hlasitosti z pohodlia gauča.

Základná zostava z komponentov (cca 580 eur)

Menej ako 600 eur – to je približná štartovacia suma, za ktorú možno skombinovať stereo zosilňovač, Chromecast audio/iEAST M5 Connect a nejaké solídne regálové reproduktory. Pokiaľ do budúcna našetríte ďalšie peniaze, môžete zostavu rozšíriť o plnohodnotný sieťový audio prehrávač segmentu HiFi.

Ideálna zostava na streaming (cca 780 eur)

Stereo receiver, ktorý je nadupaný sieťovými funkciami, kúpite už od 400 eur. K tomu vám stačí prikúpiť iba kvalitné regálové, prípadne stĺpové repro (za to budete musieť ešte tak 200 eur priplatiť), a máte systém na počúvanie zo všetkých sieťových služieb, televízora a ďalších zdrojov.

HiFi zostava pre gramofón

Chcete počúvať takmer výhradne platne a zvyšné zdroje vás príliš nezaujímajú? Aj tak radšej zabudnite na gramofóny typu „všetko v jednom“, ktoré neposkytnú kvalitný zvuk ani šetrné snímanie zvuku z drážky vinylovej platne.

Dostupná zostava pre nenáročných (do 400 eur)

Základom musia byť kvalitné gramofóny s prenoskou typu MM a linkovým výstupom LINE (aby ho bolo možné zapojiť bez predzosilňovača), ten môžete pripojiť priamo do aktívnych reproduktorov, a nízkorozpočtová zostava je na svete :-). 

Základná zostava HiFi štandardu (do 600 eur)

Gramofón s prenoskou typu MM tu doplní stereofónny zosilňovač a následne už postačia pasívne regálové reproduktory. Len nezabúdajte, že gramofón alebo zosilňovač musí mať vstavaný gramofónový predzosilňovač. Fanúšikom minimalistických riešení poslúži tiež Pro Project Juke Box E, ku ktorému vám stačí pripojiť len reproduktory. Je však potrebné poznamenať, že nie je o mnoho lacnejší ako gramofón Pro-Ject Primary, z ktorého vychádza, v kombinácii s nejakým základným stereo zosilňovačom.

Ideálna zostava HiFi pre gramofón (do 800 eur)

Ak už chcete niečo kvalitnejšie, vyberajte gramofóny nielen s MM prenoskou, ale aj také, ktoré majú prenosku oddeliteľnú od ramienka, a teda aj vymeniteľnú. Gramofón vám vďaka tomu vydrží dlhšie, a navyše budete mať možnosť rôznorodo pracovať so zvukom inštalácií rôznych prenosiek. Zvyšok zostavy už je rovnaký ako v predchádzajúcom odseku. Pokiaľ chcete navyše stĺpové reproduktory, budete musieť rozpočet ešte približne o 200 eur navýšiť. Útratu by vám tiež ľahko navýšilo, keby ste sa rozhodli kúpiť si nejaký externý predzosilňovač. Ten ale môžete zakúpiť aj neskôr.

Ako skladať jednotlivé komponenty všeobecne

Každá zostava by mala mať súčasti aspoň približne vyvážené. Pri tvorbe HiFi systému z komponentov rovnakej značky sa môžete pomerne pohodlne orientovať podľa číselného značenia, ktoré prechádza celým radom (zosilňovač/CD prehrávač/sieťový prehrávač atď.). Pri skladaní prvého systému z komponentov rôznych značiek sa môžete približne riadiť podľa nasledujúcej tabuľky.

HiFi\Cena Stĺpové/regálové repro Sieťový stereo receiver/stereo zosilňovač Gramofón Sieťový audio  prehrávač* CD prehrávač
Štartovné 380/195 € 400/190 € 190 € 37 € (Chromecast audio) 190 €
Štandardné 700/380 € 550/430 € 370 € 390 – 580 € (podľa funkcií) 360 €
Vyššia trieda 800/460 € 660/500 € 465€ 580 – 690 € (podľa funkcií) 600 €
Relatívne v % 100 %/50 % 100 %/50 % 50 – 75 % 50 – 100 % (podľa funkcií) 50 %
iK správnemu pochopeniu posledného riadku musíte voči sebe relatívne vztiahnuť aspoň dva komponenty. Zobrazuje teda relatívnu hodnotu jedného vo vzťahu k ďalším. Ak vyberáte napríklad stereo zosilňovač a CD prehrávač, u oboch je 50 %, teda budú stáť približne rovnako. Ak kupujete naopak stĺpové repro a stereo zosilňovač, bude stáť stĺpové repro 100 % a integrovaný zosilňovač 50 % ceny stĺpového repra.
*U sieťových audio prehrávačov je situácia so vzťahom relatívnej katalógovej ceny k ostatným komponentom komplikovanejšia, kvalitu zvukového výstupu u nich určuje predovšetkým použitý digitálny analógový prevodník. Okrem neho ale každý zo sieťových audio prehrávačov ponúka iné funkcie, za ktoré sa tiež platí. Napríklad môžu obsahovať CD prehrávač, ktorý už si potom nemusíte kupovať samostatne.

Reproduktory (reprosústavy)

 • Sú najdôležitejším prvkom celej HiFi zostavy
 • Môžu byť dominantou aj nenápadným doplnkom interiéru
 • Môžu byť lakované, dokončené vinylovou tapetou aj drevenou dyhou

Reproduktory sú spravidla prvou súčasťou vašej HiFi zostavy, ktorú si všimne každá návšteva. Ak nie ste práve vo fáze, keď zariaďujete domov nábytkom, tak si dobre premyslite, na aké reproduktory máte dostatok priestoru. Nie je nič horšie ako regálovka zasadená v knižnici alebo stĺpovky natlačené v rohu miestnosti.


Regálové, stĺpové, alebo aktívne reproduktory?

Stĺpové reproduktory

Sloupové reproduktoryObzvlášť pri stĺpových reproduktoroch (reprosústavách) je nutné počítať s tým, že si vyžiadajú relatívne dosť priestoru (minimálne 20 cm od steny a 50 cm od rohu miestnosti). Určite sa nehodia ani pre malé miestnosti do 15 metrov štvorcových. Keď im doprajete dostatok priestoru, získate „veľký zvuk“, aký vám, napríklad u symfonického orchestra, žiadna regálovka nesprostredkuje (bez subwoofera).

Výhody a nevýhody

 • Mohutnejší basový základ než v prípade regálových sústav
 • Nepotrebujete k nim stojany, jednoducho ich postavíte na podlahu
 • Vzhľadom na vyššiu hmotnosť sú rezistentnejšie voči prevrhnutiu
 • Získate naozaj „kus“ nábytku
 • Keď im nedáte priestor, môžete sa dočkať skôr basovej gule
 • Nehodia sa do malých miestností (do 15 m2)
 • Relatívne vyššia cena v porovnaní s rovnako kvalitnými regálovkami

Regálové (stojanové) reproduktory

Regálové reproduktoryRegálové reprosústavy (reproduktory) majú jednu nespornú výhodu – spravidla obsahujú len dva reproduktory (meniče), a aj keď ich vybavíte len veľmi úspornou výhybkou, znesú to lepšie ako väčšina reproduktorov s niekoľkými meničmi. Všeobecne je lepšie držať sa v segmente regálových repro skôr konštrukcie s výškou a jedným stredobasovým meničom. Táto konštrukcia sa rokmi osvedčila a poskytuje celistvý prednes. Pokiaľ zháňate regálovku, ktorá dokáže tiež solídne zabasovať, voľte modely s väčším stredobasovým meničom (minimálne 6,5"/165 mm).

Výhody a nevýhody

 • Solídny zvuk už za nízku cenu (cca 75 €)
 • Variabilná možnosť umiestnenia (na stojan, na komodu, do držiaka)
 • Aj keď ich umiestnite nie príliš vhodne, stále by mali byť počuteľné
 • Dva meniče je ľahšie precízne zladiť
 • Gitara, husle a ďalšie akustické nástroje znejú často najlepšie z dobrej regálovky
 • Naozaj hlboký bas pod 50 Hz už hrá spravidla s vyšším útlmom
 • Neozvučíte s nimi plnohodnotne veľké miestnosti (cez 30 m2)

Aktívne reproduktory

Aktívne reproduktoryAktívne reproduktory (ujednodušene povedané reproduktory so zosilňovačom) stoja pri výbere väčšiny používateľov stranou, hoci si to vôbec nezaslúžia. Ak viete, že budete počúvať zvuk len z niekoľkých málo zdrojov (do 3) a súčasne máte málo miesta na umiestnenie štandardného zosilňovača, určite sa môžu hodiť. Používatelia typicky hľadajú reproduktory na pripojenie ku kvalitnejšiemu gramofónu a aj na prehrávanie hudby z mobilov a tabletov cez Bluetooth. V tomto prípade sú aktívne reproduktory výborným riešením. Vôbec pritom nevadí, ak váš gramofón ani aktívne repro neobsahujú predzosilňovač pre prenosku MM/MC, ten sa dá kúpiť aj samostatne.


Výhody a nevýhody

 • Zosilňovač spolu s reproduktormi a za veľmi príjemnú cenu
 • Vo výbave býva aj bezdrôtový prenos cez Bluetooth
 • V menších interiéroch ušetrí aj priestor
 • Súčasťou je niekedy aj diaľkové ovládanie
 • Solídny zvuk „za pár eur“
 • Spravidla k nim nepripojíte viac ako 2 – 3 zdroje
 • Takmer výhradne vo vyhotovení dvojpásmových regáloviek
 • Zosilňovač s reproduktormi tvorí neoddeliteľný celok

Najdôležitejšie pri výbere reproduktorov

Udávaný frekvenčný rozsah príliš neriešte, skôr hľaďte na počet meničov

Vzhľadom na to, že väčšina výrobcov udáva frekvenčné charakteristiky za iných podmienok, je vhodné riadiť sa pri výbere skôr porovnaním „fyzických“ parametrov reproduktorov. Ak teda majú jedny reprosústavy iba jeden basový reproduktor (menič), a iné naopak dva/tri, spravidla dokážu vyprodukovať viac basov.

Dôležitá je tiež plocha basových reproduktorov. Dôvodom je fakt, že pre hlboké frekvencie musí reprosústava rozhýbať relatívne veľké množstvo vzduchu. To znamená, že napríklad 8" (200 mm) basák zvládne spravidla hlbšie frekvencie ako 6,5" (165 mm). Ekvivalentne to platí aj v prípade iných priemerov. Pokiaľ má jedna sústava 8" basák a druhá 2× 6,5", čisto plochou majú navrch dva 6,5", ale spravidla to je plus mínus „50/50“. 

V skutočnosti je to ešte o veľa zložitejšie, úlohu hrá tiež citlivosť, respektíve tuhosť meničov, objem kabinetu a ďalšie parametre. V reáli ale väčšinou tieto predpoklady rovnako musíte potvrdiť počúvaním.

Výkon reproduktorov

Dôležitý parameter je aj výkon reproduktorov. Uvádza sa v štandarde RMS a udáva, aký výkon je možné do reprosústav poslať bez toho, aby sa zničili. RMS výkon je väčšinou polovicou najvyššieho možného výkonu daného zariadenia. Najčastejšie sa pohybuje od 20 do 200 W. Výkon zdroja môže byť pokojne vyšší, než výkon reproduktorov, nie je totiž nutné, aby hrali naplno. Nevadí teda, keď je silnejší zosilňovač ako reproduktory. Na druhej strane, príliš nízky výkon sa prejaví na tom, že nebudú hrať dostatočne nahlas.

Hmotnosť

Hmotnosť môže byť naopak pomerne dobrým ukazovateľom toho, ako rigidný (tuhý) je kabinet a ako si dal výrobca na reproduktore záležať. Tuhý kabinet je vždy dobrý, pretože minimalizuje parazitné rezonancie, ktoré počuť nechcete. Samozrejme je vhodné vždy porovnávať len hmotnosť relatívne rovnako veľkých reprosústav.

Časté otázky pri výbere reproduktorov

Čím viac pásiem, tým viac rockenrol? 

Ani náhodou. Pásma iba určujú, na koľko dielov výhybka frekvenčne rozdelí výstup zosilňovača, než ho pošle do reproduktorov (meničov). 2-pásmová sústava môže pokojne obsahovať dva stredobasové reproduktory a výšku (konštrukcia D'Appolito) a hrať výraznejšie basy než nejaká iná 3-pásmová debna. Naša rada znie: „Ak sa vo výhybkách nevyznáte, radšej na pásma ani nepozerajte.“

Keď mám zosilňovač 2× 200 W a repro 2× 100 W, môžem ich zničiť?

V podstate akékoľvek reproduktory môžete zničiť, ale spravidla nie bežným počúvaním. Ak počúvate hudbu so silným zosilňovačom, spoznáte preťaženie reproduktorov najprv tak, že začnú skresľovať. Niekedy dokonca býva problém úplne opačný. Ak máte veľmi slabý zosilňovač (napr. 2× 25 W) a stláčate ho na maximum, môže pri prevádzke prejsť do limitácie, čo znamená takmer okamžitú deštrukciu reproduktorov.

Ako zapojiť reproduktory do zosilňovača?

Veľmi jednoducho. V zásade existujú dva spôsoby podľa typu zosilňovača. Reproduktory sa v každom prípade pripájajú do výstupu (output) zosilňovača. Pasívne reproduktory sú vybavené konektormi cinch (RCA), staršie typy bývajú zakončené holým káblom, ktorý sa „zacvakne“ do svoriek na zosilňovači. Alternatívou sú aj reproduktory so svorkami, tie sa potom so zosilňovačom prepájajú dvojicou audiokáblov (ľavý a pravý signál), ktorý má oba konce očistené od izolácie.

Subwoofery

 • Dodajú hudbe hĺbku a majestátnosť
 • Regálovku + subwoofer ľahšie prispôsobíte malej/problematickej miestnosti ako stĺpy
 • Oceníte ich tiež pri sledovaní filmov

Subwoofery sa dajú výborne použiť aj na stereo počúvanie. Chce to len vyhnúť sa tým najlacnejším modelom, ktoré zvládnu maximálne výbuchy pri filme. Dobré subwoofery začínajú približne na 300 eurách. Nepočítajte ale s tým, že dáte subwoofer k maličkým regálovkám so 4" stredobasom a získate plnohodnotný zvuk bez roztrhnutia stereofónneho spektra. Ľudské ucho prestáva vnímať smerovosť u 50 až 60 Hz, takže je žiadúce, aby aj regálovka poznala „plnohodnotný zvuk“ aspoň niekam k 70 Hz (-3 dB).

Výhody a nevýhody
 • Môžete dokonale prispôsobiť intenzitu basov miestnosti
 • Subwoofer nemusíte kupovať hneď, môžete oň zostavu doplniť až neskôr
 • Zladenie subwoofera s reproduktormi nie je úplne jednoduché
iFrekvenčný rozsah reproduktora nemá tvrdé konce, reproduktor teda prenáša frekvencie a na koncoch jeho rozsahu účinnosť reprodukcie (hlasitosť) klesá. Stredový reproduktor typicky pri vstupe jedného wattu hrá 90 dB na 1 000 Hz (1 kHz), ale ak do neho pustíte rovnakým výkonom (1 W) 50 Hz, vyprodukuje napríklad len 80 dB. U kvalitnejších reprosústav (reproduktorov) preto výrobcovia udávajú frekvenčný rozsah s útlmom 3 dB na krajoch. Môžete si to predstaviť ako plochý kopec, ktorý na krajoch klesá, a vo chvíli, keď pokles dosiahne 3 dB voči stredu, udáva sa frekvenčný rozsah. Napríklad 50 – 20 000 Hz (-3 dB).

Najdôležitejšie parametre pri výbere subwoofera

Veľkosť basového reproduktora

Pre hlboké basy je nevyhnutné rozhýbať veľké množstvo vzduchu. Preto je pre seriózne počúvanie vhodné začínať minimálne na membráne veľkosti 10" (250 mm). Bokom nestojí ani výkon vstavaného zosilňovača. Pochopiteľne, čím je vyšší, tým lepšie.


Možnosti pripojenia k zosilňovaču

Pokiaľ už pri kúpe zosilňovača či receivera plánujete, že reproduktory v budúcnosti rozšírite o subwoofer, strážte si, aby mal zosilňovač či receiver predzosilnený nízkofrekvenčný výstup (označuje sa subwoofer/sub pre-out). K subwooferu ho potom pripojíte káblom cinch do nízkofrekvenčného vstupu (označuje sa LFE/LF in). Niektoré subwoofery majú nízkofrekvenčné vstupy pre pravý aj ľavý kanál, vďaka tomu k nim môžete pripojiť ľubovoľný predzosilnený výstup (pre-out) a ony si potom signály zlúčia. Ak má váš zosilňovač subwoofer pre-out v mono vyhotovení, spravidla sa odporúča pripojiť ho do ľavého (L) kanálu na subwooferi.

Niektoré subwoofery možno spojiť so signálom zo zosilňovača aj pomocou klasických reprokáblov. Funguje to tak, že priamo z reprosvoriek zosilňovača privediete signál do vstupných reprosvoriek subwoofera a z výstupných reprosvoriek subwoofera potom pripojíte reproduktory. Subwoofer si pri tomto pripojení sám odfiltruje hlboké frekvencie, takže nimi už pripojené reproduktory nezaťažuje. Uvedené pripojenie je však vhodné skôr pre prípad, že nemôžete využiť spojenie pomocou kábla signálu cinch (pre-out do LFE).

Deliaca frekvencia/dolná priepusť (low-pass filter)

Určuje, aké frekvencie bude subwoofer reprodukovať. Ak nemáte meraciu aparatúru, môžete frekvenciu nastaviť na dolnú hodnotu frekvenčného rozsahu hlavných reproduktorov v tolerancii +/- 3 dB. Prípadne potom presnejšie upraviť počúvaním. Dôležité je, aby ste mali deliacu frekvenciu nastavenú iba raz. Najmä v prípade AV receiverov dokáže optimálny kmitočet nastaviť sám receiver pri kalibrácii mikrofónom. V takom prípade je ideálne nechať dolnú priepusť na subwooferi na maxime a nechať jej reguláciu na subwooferi.


Prepínač fázy

Fáza určuje okamih, kedy sa k vám dostane zvukový signál. Vo chvíľach, keď máte správne nastavenú deliacu frekvenciu a stále máte pocit, že k vám basy prichádzajú skôr, alebo naopak neskôr ako zvuk z hlavných reprosústav, treba otočiť fázu. Prepínač fázy spravidla umožňuje nastavenie dvoch polôh, základnej (označuje sa 0°) a prevrátenej (označuje sa 180°). Vybrané modely majú polohy dokonca štyri. Princíp je vždy rovnaký, zladiť čas, kedy sa dostane zvuk subwoofera do počúvania, so zvukom hlavných reproduktorov.

Hlasitosť (Gain)

Každý reproduktor má inú citlivosť, preto je potrebné aj hlasitosť subwoofera prispôsobiť konkrétnej inštalácii. Na to slúži gombík Gain/Volume.

Automatické zapnutie/vypnutie (auto power switch)

Využijete ich, aby ste nemuseli zakaždým zapínať a vypínať subwoofery ručne. Obsahujú automatiku, ktorá ich zapne pri vstupe signálu a vypne po niekoľkých minútach bez signálu. Túto funkciu môžete aktivovať prepínačom, ktorého druhá poloha je spravidla „vypnuté“.

Stereo receivery

Stereo receivery

 • Všetky funkcie v jednej škatuli, stačí pripojiť reproduktor
 • WiFi, AirPlay, Bluetooth, DLNA, Spotify, Deezer, Tidal, DAB+/FM, internetové rádiá ...
 • Výrazne lepší zvuk ako AV receivery v rovnakej cene
 • Digitálne vstupy pre TV, Xbox, PlayStation ...
 • Analógové vstupy pre gramofón, CD prehrávač a ďalšie komponenty
 • Bezplatné aplikácie na ovládanie cez mobil/tablet (iOS/Android)

V dnešnej dobe si klasický stereo zosilňovač (ide o zosilňovač signálu, ktorý ide od zdroja zvuku nie nesprávne uvádzaný zosilňovač reproduktorov) zadovažuje skôr menšie množstvo zákazníkov. Dôvody sú jasné, stereo receivery ponúknu rovnakú kvalitu zvuku, ale súčasne obsahujú ešte FM/DAB+ tunery, internetové rádiá, streamovacie služby Deezer, Spotify, Tidal a podobne. Pripojíte ich cez WiFi do domácej siete a spravidla môžete prehrávať hudbu aj cez Bluetooth. K tomu obsahujú digitálne aj analógové vstupy, takže k nim pohodlne pripojíte aj moderné televízory a rôznorodé prehrávače alebo herné konzoly. Výbava je samozrejme stupňovaná podľa ceny, základné modely majú len FM rádio a tie najdrahšie všetko, na čo si spomeniete.

Výhody a nevýhody
 • To najlepšie pre stereofónne počúvanie, ak chcete využívať moderné funkcie
 • Okrem reproduktorov k nim nepotrebujete nič ďalšie
 • Modely so zosilňovačmi triedy D sú často veľmi kompaktné
 • Vyššia počiatočná investícia (ale nepotrebujete nič ďalšie)

Najdôležitejšie parametre pri výbere stereo receivera

Streamovacie služby (Spotify, Deezer, Tidal atď.) a internetové rádiá

Vstavaní klienti na počúvanie z hudobných služieb vám umožnia prehrávať takmer ľubovoľný obsah. Sú kľúčom k tomu, aby ste okrem receivera nepotrebovali žiadny iný sieťový prehrávač. Na internetových rádiách potom nájdete takmer ľubovoľný obsah.

Google Cast

Receiver má vstavaného klienta Google/ChromeCast, čo znamená, že môžete využívať všetky schopnosti a aplikácie, ktoré má separátny ChromeCast Audio.

HDMI konektory

HDMI je jediným digitálnym konektorom, cez ktorý sa dajú prenášať HD formáty priestorového zvuku. Hoci u stereo receivera nie je táto funkcia nevyhnutná, môžete receiver napríklad využiť ako hub, vďaka ktorému do televízora povediete jediný HDMI kábel a receiver vám zlúči signály z herných konzol a rôznorodých prehrávačov. Pomocou ARC potom do receivera môžete rovnakým káblom viesť zvuk z televízora.

Digitálny optický a koaxiálny konektor

Najmä ak receiver nemá HDMI porty, môžete cez ne pripojiť televízor, herné konzoly a rôzne prehrávače.

Časté otázky pri výbere stereo receivera

V čom je stereo receiver lepší ako multikanálový AV receiver?

Laikovi sa môže zdať, že viackanálové receivery majú viac rôznych funkcií, skvelé výkony a môžete k nim pripojiť 5, 7 aj viac reprosústav. Trik je však v tom, že pod tlakom na integráciu všemožných systémov spracovania videa ide u viackanálových receiverov kvalita zosilňovacej časti stranou.

Často sa stáva, že viackanálový receiver má horšie kvalitatívne/výkonové parametre ako cenovo porovnateľný stereo receiver, aj keď zlúčite všetky kanály AV receivera spolu (napríklad kapacitu filtračných kondenzátorov pre celú zosilňovaciu časť). Ďalšou vecou je, že ak u viackanálového receivera udáva výrobca napríklad 5× 100 W, zďaleka to neznamená, že by receiver dokázal vyprodukovať výkon 500 W. Ak pošlete do predných repro 100 W, na ostatné kanály vám môže ostať pokojne aj menej ako polovica deklarovaného výkonu. Pokiaľ je teda vašou prioritou zvuková kvalita, viackanálovým receiverom sa radšej vyhnite. 

Je lepší stereo receiver, alebo integrovaný zosilňovač?

To závisí predovšetkým od vášho pohľadu na vec. Stereo receiver vychádza bezpochyby lacnejšie ako kombinácia klasického zosilňovača a sieťového audio prehrávača. Pokiaľ už ale doma máte kvalitný zosilňovač, s ktorým ste spokojní, alebo ste priaznivcom občasnej výmeny jednotlivých komponentov, môžete pokojne využívať samostatný zosilňovač a sieťový audio prehrávač. Samozrejme môžete byť aj zarytým odporcom bezdrôtového streamovania zvuku a vystačíte si so zosilňovačom a CD prehrávačom, prípadne gramofónom. V tom prípade môžete stereo receiver pokojne vynechať.

Ako je to s impedanciou pripojených reproduktorov?

Impedancia je zjednodušene odpor. V prípade zosilňovačov a receiverov je preto vždy pri reprosvorkách napísané, aký minimálny odpor musia pripojené reprosústavy mať, aby nedošlo pri reprodukcii k poškodeniu zosilňovača a teoreticky aj pripojených reproduktorov. Spravidla to vyzerá nasledovne:

 • Minimal impedance 4 ohm – môžete pripojiť ľubovoľné reproduktory s impedanciou od 4 ohmov (4/6/8 ohm a vyššie), ak chcete hrať z dvoch párov reproduktorov súčasne, musia mať impedanciu minimálne 8 ohmov (8/16 ohm a vyššie).
 • Minimal impedance 6 ohm – môžete pripojiť ľubovoľné reproduktory s impedanciou od 6 ohmov (6/8 ohm a vyššie), ak chcete hrať z dvoch párov reproduktorov súčasne, musia mať impedanciu minimálne 12 ohmov (typicky 16 ohm a vyššie).
 • Minimal impedance 8 ohm – môžete pripojiť ľubovoľné reproduktory s impedanciou od 8 ohmov (8 ohm a vyššie), ak chcete hrať z dvoch párov reproduktorov súčasne, musia mať impedanciu minimálne 16 ohmov (16 ohm a vyššie).

Niektoré zosilňovače/receivery majú prepínač 4/8 ohm. U nich je potrebné prepnúť vždy do tej polohy, ktorá zodpovedá impedancii pripojených reproduktorov. Ak je na reproduktoroch 4 – 8 ohm alebo 6 ohm, prepínajte zosilňovač/receiver vždy na nižšiu hodnotu (teda 4 ohm).

Stereo zosilňovače (integrované zosilňovače)

 • Relatívne lacné obstaranie (už od cca 190 eur)
 • Analógovými vstupmi môžete rozšíriť o lokálny alebo sieťový prehrávač
 • Vybrané modely majú aj digitálne vstupy (napr. pre TV)
 • Ideálne, ak často meníte jednotlivé komponenty zostavy

Stereo zosilňovače zosilňujú signál z rôznorodých prehrávačov a následne ho posielajú do reproduktorov. V poslednej dobe ich nekompromisne vytláčajú stereo receivery. Stále sa však nájde nemalý počet používateľov, ktorí chcú mať každý komponent samostatne (zosilňovač + sieťový audio prehrávač), prípadne počúvajú hudbu výlučne z gramofónových platní. Pre nich je „čistý“ integrovaný zosilňovač skvelou voľbou.

Výhody a nevýhody
 • Samostatné šasi na excelentné tienenie pred digitálnym šumom
 • Nemusíte vydávať jednorazovo veľké čiastky, ale môžete upgradovať/rozširovať postupne
 • Šasi bez displeja je garanciou čistého dizajnu
 • Ideálny parťák ku kvalitnému gramofónu
 • Zosilňovač + sieťový prehrávač je v súčte drahší ako stereo receiver
 • Neumožňuje obsluhu cez telefóny/tablety

Najdôležitejšie parametre pri výbere stereo zosilňovača

Výkon RMS/dynamický

Výkon vo všeobecnosti nie je príliš kľúčový parameter, najmä pre bežné domáce počúvanie. Výrobcovia navyše často výkony udávajú za odlišných podmienok, takže precízneho porovnania sa dočkáte najlepšie pri porovnávaní jednotlivých modelov v rámci jednej značky. Na druhej strane, vyššie modely majú spravidla tiež lepšiu vnútornú konštrukciu a jednotlivé komponenty, takže môžete počuť rozdiel medzi vyšším (s vyšším výkonom) a nižším modelom, bez toho aby ste hrali výrazne nahlas.

Ak napriek tomu chcete porovnávať výkony, strážte si, aby ste porovnávali hodnoty RMS proti RMS, IHF proti IHF atď. To všetko samozrejme pri rovnakej impedancii a s rovnakým skreslením (THD).


Vstup pre gramofón (Phono MM)

Ak si už kupujete kvalitný stereofónny zosilňovač, predpokladá sa, že si súčasne zaobstaráte kvalitný gramofón s vymeniteľnou prenoskou MM. Audiofilské prístroje (napríklad Pro-ject) ale nemajú vstavaný predzosilňovač linkovej úrovne. Jediný vstup, kde vám takýto gramofón bude fungovať bez externého predzosilňovača, je práve Phono MM.

Digitálne vstupy

Hodia sa najmä na pripojenie moderných plochých televízorov, ale môžete ich využiť aj pre CD či sieťové audio prehrávače a ďalšie podobné komponenty. Ak zosilňovač ani váš televízor nemá digitálne konektory, budete musieť využiť služby nejakého externého prevodníka (DACu).

Tónové korekcie, Loudness Source Direct a Tone Defeat

Tónové korekcie môžete použiť na prispôsobenie zvukového výstupu vašich reprosústav. Loudness sú natvrdo nastavené tónové korekcie, ktoré sa používajú pri tichom počúvaní a aktivujete ich tlačidlom. Source Direct a Tone Defeat je naopak tlačidlo, ktoré jedným stlačením vyradí tónové korekcie (signál ide úplne mimo nich). 

Výstup pre aktívny subwoofer (sub pre-out)

Ak plánujete v budúcnosti obstaranie aktívneho subwoofera, vyberajte si zosilňovače, ktoré obsahujú subwoofer pre-out. 

Časté otázky pri výbere stereo zosilňovača

Je lepší stereo receiver, alebo integrovaný zosilňovač?

To závisí predovšetkým na vašom pohľade na vec. Stereo receiver vychádza bezpochyby lacnejšie ako kombinácia klasického zosilňovača a sieťového audio prehrávača. Pokiaľ už ale doma máte kvalitný sieťový audio prehrávač, s ktorým ste spokojní, alebo ste priaznivcom občasnej výmeny jednotlivých komponentov, môžete pokojne využívať samostatný zosilňovač a sieťový audio prehrávač. Samozrejme môžete byť aj zarytým odporcom bezdrôtového streamovania zvuku a vystačíte si so zosilňovačom a CD prehrávačom, prípadne gramofónom.

Ako je to s impedanciou pripojených reproduktorov?

Impedancia je zjednodušene odpor. U zosilňovačov a receiverov je preto vždy u reprosvoriek napísané, aký minimálny odpor musia pripojené reprosústavy mať, aby nedošlo pri reprodukcii k poškodeniu zosilňovača a teoreticky aj pripojených reproduktorov. Spravidla to vyzerá nasledovne:

 • Minimal impedance 4 ohm – môžete pripojiť ľubovoľné reproduktory s impedanciou od 4 ohmov (4/6/8 ohm a vyššie), ak chcete hrať z dvoch párov reproduktorov súčasne, musia mať impedanciu minimálne 8 ohmov (8/16 ohm a vyššie).
 • Minimal impedance 6 ohm – môžete pripojiť ľubovoľné reproduktory s impedanciou od 6 ohmov (6/8 ohm a vyššie), ak chcete hrať z dvoch párov reproduktorov súčasne, musia mať impedanciu minimálne 12 ohmov (typicky 16 ohm a vyššie).
 • Minimal impedance 8 ohm – môžete pripojiť ľubovoľné reproduktory s impedanciou od 8 ohmov (8 ohm a vyššie), ak chcete hrať z dvoch párov reproduktorov súčasne, musia mať impedanciu minimálne 16 ohmov (16 ohm a vyššie).

Niektoré zosilňovače/receivery majú prepínač 4/8 ohm. U nich je potrebné prepnúť vždy do tej polohy, ktorá zodpovedá impedancii pripojených repro. Ak je na reproduktoroch 4 – 8 ohm alebo 6 ohm, prepínajte zosilňovač/receiver vždy na nižšiu hodnotu (teda 4 ohm).

Gramofóny

 • Ponúknu jedinečne spojitý analógový zvuk
 • Vlastné prehrávanie je rituálom, ktorý u digitálnych zdrojov nenájdete
 • Výmenami prenosiek môžete veľmi výrazne ovplyvniť výsledný charakter zvuku

Česká republika má vo výrobe HiFi gramofónov dlhoročnú tradíciu, na ktorú nadväzuje Pro-Ject Litovel (bývalá Tesla). Ak teda hľadáte gramofón, ktorý bude spĺňať všetky požiadavky pre počúvanie HiFi, s gramofónmi Pro-Ject určite chybu neurobíte.

Výhody a nevýhody
 • Príjemne teplý analógový zvuk a jedinečný audiovizuálny vnem pri prehrávaní
 • S platňami ľahko uspokojíte zberateľskú vášeň
 • Solídny HiFi gramofón kúpite už od cca 200 eur
 • Platne nie sú úplne lacnou záležitosťou (a starostlivosť o ne tiež niečo stojí)
 • Nejaký čas strávite udržiavaním platní aj gramofónu v čistote
 • Na prepínanie skladieb a tvorbu playlistov môžete zabudnúť

Najdôležitejšie parametre pri výbere HiFi gramofónu

Prenoska (vložka, cartridge)

Ak sa chcete dočkať kvalitného zvuku, ako prvé vyraďte z výberu gramofóny s piezoelektrickými (keramickými/kryštálovými) prenoskami. Zvukovo sú veľmi slabé a kvôli zvýšenému prítlaku vám do platní doslova vydrú drážky. Z pohľadu zvuku sú bezpochyby lepšie automatické gramofóny s prenoskou MM. Aj u nich je však často prenoska integrálnou (neoddeliteľnou) súčasťou ramienka. Vymeniť sa dá iba ihla, a keď vám raz prenoska doslúži, pravdepodobne budete môcť gramofón jedine vyhodiť.

Ak teda chcete niečo kvalitnejšie, vyberajte si gramofóny nielen s prenoskou MM, ale aj také, ktoré majú prenosku oddeliteľnú od ramienka, a teda aj vymeniteľnú. Gramofón vám vďaka tomu vydrží dlhšie, a navyše budete mať možnosť rôznorodo pracovať so zvukom inštaláciou rôznych prenosiek.

Ovládanie gramofónu

Najkvalitnejšie HiFi gramofóny sú výhradne plne manuálne, čo znamená, že začatie aj ukončenie prehrávania je na vás. Gramofón sa nevypína ani na konci dosky a otáča sa, pokiaľ ho nevypnete sami. U strednej triedy nájdete aj poloautomatické ovládanie, ktoré znamená, že na konci platne sa gramofón vypne alebo sa zdvihne ramienko, prípadne sa ramienko gramofónu vráti do základne. Na vás je teda len zahájenie prehrávania a spustenie ramienka na dosku. Automatické gramofóny nie sú spravidla príliš kvalitné a pre HiFi sa nehodia. U nich vám stačí stlačiť tlačidlo štart a začatie aj ukončenie prehrávania obslúžia za vás.

Náhon gramofónu

Priamy náhon so stredovým motorom sa využíva najmä v prípade gramofónov pre DJov, kde je kvôli presnému riadeniu otáčok, silnému krútiacemu momentu na skrečovanie a jemnému nastaveniu rôznych parametrov jediným použiteľným riešením. Pre HiFi gramofóny na domáce počúvanie sa ale príliš nehodia, pretože prenášajú relatívne veľké množstvo vibrácií na platňu. HiFi gramofóny preto využívajú takmer výhradne náhon remienkom. Ak je motor dokonale oddelený od šasi gramofónu (ideálne uložený úplne mimo tanier), prináša to výhodu minimálneho prenosu vibrácií na dosku a maximálnu čistotu zvuku. Remienok ale musíte raz za čas vymeniť.

Časté otázky pri výbere gramofónu

Aké otáčky by mal gramofón podporovať?

U súčasných, ale aj drvivej väčšiny platní z minulosti si vystačíte s rýchlosťami 33,3 a 45 ot./min. Tieto dve rýchlosti podporujú všetky gramofóny. Rýchlosť prehrávania 78 ot./min vyžadujú iba staré šelakové platne, ktorých výroba skončila v 60. rokoch. Na ich prehrávanie však spravidla potrebujete aj špeciálnu prenosku, alebo minimálne ihlu (kvôli inej šírke drážky na platniach pre rýchlosť 33/45 a 78 ot./min).

Ako je to s gramofónnym predzosilňovačom?

Prenosky MM a MC vydávajú relatívne slabý signál a na spracovanie bežným zosilňovačom alebo receiverom je nevyhnutné tento signál ešte zosilniť do bežnej linkovej úrovne, ako má napríklad CD prehrávač a všetky ďalšie komponenty. Gramofónový predzosilňovač môže mať už gramofón vstavaný (zapína sa prepnutím jazdca do polohy Line). Pokiaľ necháte jazdec v polohe Phono, alebo gramofón predzosilňovač vôbec neobsahuje, môžete využiť predzosilňovač, ktorý majú vybrané zosilňovače a receivery vstavaný. Tento vstup s gramofónnym predzosilňovačom je na zosilňovači označený Phono. Ak predzosilňovač nemáte ani na gramofóne, ani na zosilňovači, môžete využiť externý gramofónové predzosilňovače. Tie sa môžu hodiť tiež v prípadoch, keď vyžadujete extra kvalitné predzosilnenie.

Sieťové audio prehrávače

 • Obsahujú klientov pre hudobné služby (Spotify, Deezer, Tidal...), FM/DAB+ a internetové rádiá
 • Umožňujú streamovanie z domácej siete cez WiFi alebo LAN (DLNA, UPnP, AirPlay)
 • Hodia sa aj na priame prehrávanie z mobilných telefónov a tabletov cez Bluetooth
 • Často majú vstavaný DAC s USB, optickým a koaxiálnym vstupom
 • Súčasťou sú bezplatné aplikácie na ovládanie prehrávača cez mobil/tablet (iOS/Android)

Sieťové audio prehrávače urobia z ľubovoľného stereo zosilňovača inteligentné centrum na prehrávanie hudby z rôznorodých zdrojov. Ich súčasťou bývajú tiež digitálne analógové prevodníky s USB portom na asynchrónny prenos z počítača a optikou či koaxiálnym konektorom pre ďalšie zdroje. Občas sa dokonca vyskytne kombinácia sieťového prehrávača s CD prehrávačom.

Výbava prehrávačov je často stupňovaná podľa ich obstarávacej ceny. Ak teda nie ste priaznivcom streamovanej hudby, ale súčasne chcete pre návštevy či kamarátov zachovať možnosť bezdrôtového prehrávania z mobilu či tabletu, môžete si zaobstarať napríklad Google Chromecast Audio/iEAST M5 Connect, ktorý vám dieru do peňaženky rozhodne neurobí.

Výhody a nevýhody
 • Široké cenové a funkčné rozpätie, od desiatok eur až po stovky
 • Pripojíte ich k ľubovoľnému stereofónnemu zosilňovaču
 • Často môžu slúžiť aj ako DAC
 • Vybrané modely majú vstavaný slúchadlový zosilňovač
 • Sieťový prehrávač + zosilňovač je spravidla drahší ako stereo receiver
 • Nie je to komponent na celý život, technológie idú rýchlo dopredu

Najdôležitejšie pri výbere sieťového audio prehrávača

Streamovacie služby (Spotify, Deezer, Tidal atď.) a internetové rádiá

Vstavaní klienti na počúvanie z hudobných služieb vám umožnia prehrávať takmer ľubovoľný obsah. Na klientovi internetových rádií potom nájdete mnoho rádií k takmer akémukoľvek žánru.

Google Cast/ChromeCast built-in

Sieťový prehrávač má vstavaný klient Google/ChromeCast, čo znamená, že môžete využívať všetky schopnosti a aplikácie, ktoré má separátny ChromeCast Audio.

Vstavaný DAC (D/A prevodník)

Niektorí puristi neuznávajú bezdrôtový prenos ako dostatočne kvalitný. Najkvalitnejší je bezpochyby prenos cez USB v asynchrónnom režime, hneď v závese potom prenos cez digitálny optický a koaxiálny konektor.

USB typu B na zadnej strane je spravidla určený pre počítač, klasické porty USB-A na čelnom paneli potom pre flash disky. Optické a koaxiálne konektory sú určené predovšetkým pre CD prehrávače a televízory. Samozrejme sa ale dajú použiť aj pre počítač.

Časté otázky pri výbere sieťového prehrávača

Ponúkne lepší zvuk WiFi, LAN, USB, alebo Bluetooth?

Zo všetkých uvedených možností konektivity je na bežných zostavách počuteľná horšia kvalita zvuku iba pri prenose cez Bluetooth. Audiofilovia preferujú drôtový asynchrónny prenos cez USB priamo z počítača. Pokiaľ sa ale so sluchom neradíte medzi netopierov, môžete s kľudom používať WiFi aj káblové pripojenie cez RJ-45 LAN.

Akú bitovú hĺbku zvoliť?

Drvivej väčšine poslucháčov by mali bez problémov poslúžiť prevodníky sa vzorkovaním 192 kHz/24-bit. Prehráte s nimi pravdepodobne všetky svoje hudobné súbory a vystačia aj pre HiFi kvalitu streamovacích služieb, akú ponúka Tidal alebo Deezer. Vyššie bitové hĺbky a DSD sú určené len pre zlomok tých najnáročnejších hudobných fajnšmekrov. Druhou vecou ale je, že každý prevodník má trochu iný charakter zvuku. Z celkovej HiFi zostavy je ale jeho vplyv na výsledný zvuk relatívne malý.

CD prehrávače

 • Ten najlepší spôsob, ako prehrávať zbierku vašich audio CD
 • Prehrávajú Audio CD a často aj MP3-CD
 • Niektoré modely prehrajú hudbu tiež z flash disku

Kúpa špecializovaného CD prehrávača môže dnes pôsobiť trochu ako anachronizmus. Pokiaľ vás ale minul fenomén bezdrôtového streamovania obsahu, môže vám CD prehrávač veľmi dobre poslúžiť. Za priaznivú cenu ponúkne kvalitné prevodníky a výrazne kvalitnejší zvuk aj tichšiu prevádzku ako viacúčelové Blu-ray a DVD prehrávače. Väčšina dnes dostupných modelov dokáže navyše aj prehrávať MP3 skladby z USB flash disku. Niektoré modely majú aj výstup na slúchadlá, takže môžete počúvať hudbu bez kupovania zosilňovača.

Výhody a nevýhody
 • Cenovo dostupný spôsob, ako získať kvalitný zvuk z CD
 • Niekedy majú aj výstup na slúchadlá, takže z nich môžete priamo počúvať hudbu
 • Takmer všetok obsah CD je dnes dostupný v službách typu Tidal, Spotify či Deezer
 • Streamovanie je výrazne pohodlnejšie a flexibilnejšie

Časté otázky pri výbere CD prehrávača

Je CD prehrávač lepší ako univerzálny Blu-ray/DVD prehrávač?

Pri DVD a Blu-ray prehrávačoch platíte hlavnú časť ceny za obvody pre spracovanie videa. Ak vôbec majú BD/DVD prehrávače nejaké analógové výstupy zvuku, potom sú väčšinou zvukovo veľmi slabé. Ak teda vedľa seba postavíte rovnako drahý CD a Blu-ray prehrávač, zvukovo bude vždy výrazne lepšie špecializovaný CD prehrávač

Prehrá mi CD prehrávač napálené CD?

Akékoľvek súčasne predávané CD prehrávače si bez problémov poradia nielen s napálenými audio-CD, ale vo väčšine prípadov aj s napálenými CD, na ktorých sú uložené skladby vo formáte MP3.

Káble

 • Môžu stáť pár eur, alebo ako osobné auto
 • Delia sa na napájajúce, signálové a reproduktorové
 • Najväčší vplyv na zvuk majú analógové signálové káble (RCA – cinch alebo jack)

Pokiaľ s HiFi začínate, nie je nevyhnutné utrácať za káble vysoké sumy. Príliš vhodné však nie je ani kupovať tie najlacnejšie šnúrky za pár eur. Váš prístup by sa mal vo všeobecnosti líšiť aj v tom, či kupujete napájacie, signálové, alebo reproduktorové káble.

Najdôležitejšie parametre pri výbere HiFi káblov

Reproduktorové káble (prierez a materiál)

Ak to myslíte s počúvaním hudby vážne, vyhnite sa pomedeným hliníkovým káblom (CCAW – Copper Clad Aluminium Wire), parametricky sa dajú porovnať s medenými káblami s polovičným prierezom, takže sa ich kúpa väčšinou neoplatí ani cenovo. Pomedené hliníkové káble ľahko spoznáte tak, že sú až podozrivo ľahké a na reze strieborné.

S rastúcou dĺžkou kábla narastá aj jeho odpor, ktorý by mal byť minimálny. Klasické medené káble (CU) vyberajte podľa ich prierezu.

 • do 2 metrov dĺžky kábla – 2× 1,5 mm2 prierez (CU – meď) alebo 2× 2,5 mm2 prierez (CCAW – pomedený hliník)
 • do 4 metrov dĺžky kábla –  2× 2,5 mm2 prierez (CU) alebo 2× 4 mm2 prierez (CCAW)
 • do 6 metrov dĺžky kábla – 2× 4 mm2 prierez (CU) alebo 2× 6 mm2 prierez (CCAW)
 • do 10 metrov dĺžky kábla – 2× 6 mm2 prierez (CU)

Vyššie uvedené platí pre stereo počúvanie. Ak kupujete káble na zapojenie efektových reproduktorov domáceho kina alebo nejakých dodatočných „kulisových“ reproduktorov, napríklad v kuchyni, nie je nevyhnutné kupovať veľké prierezy. Mali by ste si vystačiť s medenou (CU) dvojlinkou s prierezom 1,5 mm2 (do 10 m) alebo 2,5 mm2 (do 20 m). Pre naozaj nenáročné aplikácie môžete použiť aj pomedené hliníkové (CCAW) káble.

Digitálne signálové káble (optické – TosLink/koaxiálny – cinch (RCA))

Pri digitálnych optických kábloch je vplyv na zvukový prenos skôr psychologickou záležitosťou. Pokiaľ chcete niečo lepšie, môžete minúť niekoľko desiatok eur, viac nedáva zmysel. U koaxiálnych káblov je všetko trochu zložitejšie, vstupuje do hry tienenie a kvalita vodiča. Ani tu nemá veľký význam kupovať kábel drahší ako pár desiatok eur.

Analógové signálové káble (RCA – cinch/jack)

Ak už chcete utrácať za káble, sú analógové signálové káble tým pravým objektom. Pomerne veľká časť audiofilov sa dokonca zhoduje, že medzi sebou dokáže rozoznať rôznorodé analógové káble cinch. Ak utrácať nechcete, ale napriek tomu by ste sa neradi okradli o plnohodnotný prednes, vyhnite sa najlacnejším nitkám, RCA kábel za niekoľko desiatok eur by však mal stačiť úplnej väčšine začínajúcich hifistov.

Napájacie káble

Napájací kábel nájdete pri každom HiFi komponente. Aj tu však výrobcovia káblov dodávajú špeciálne audiofilské modely. Prínos takéhoto napájacieho kábla je však poznať až u sústav za tisíce eur, ak vôbec. Vo chvíli, keď si kupujete prvú zostavu, si bez problémov vystačíte s dodávanými napájacími káblami. Na čo by ste naopak zabudnúť nemali, je obstaranie kvalitnej prepäťovej ochrany, ktorá ochráni napájacie zdroje jednotlivých komponentov pred výkyvmi v elektrickej sieti, a predĺži tak ich životnosť.

*Ak dodávaný napájací kábel náhodou poškodíte alebo stratíte, spravidla vám na náhradu postačí obyčajný napájací kábel k počítačovému zdroju (stolnému počítaču). 

Časté otázky pri výbere káblov

Akú dĺžku kábla zvoliť?

V oblasti káblov nie je príliš vhodné zbytočne šetriť. Pokiaľ máte zmerané, že vám vystačí 0,75 m kábla signálu cinch a súčasne chcete mať manévrovací priestor, kúpte si 1,5 m dlhý kábel. Zvukovým ideálom je totiž kábel nulovej dĺžky a pozapletané klbká rozhodne kvalite prednesu nepridajú.

Musia byť reprokáble na stereo počúvanie rovnako dlhé?

Pri stereofónnom počúvaní by naozaj mali byť reprokáble rovnako dlhé, pri nejakom drobnom rozdieli dĺžky (do 10 %) sa však nič nestane. Poriadkumilovných poslucháčov by sme len radi upozornili, že nie je príliš vhodné prebytočnú dĺžku kábla sťahovať do úzkych slučiek, teoreticky by ste si tak mohli vytvoriť cievku (filter vysokých frekvencií).

Slovník pojmov – HiFi komponenty

Aktívne alebo pasívne reproduktory?

Aktívny reproduktor má v tele vstavaný zosilňovač. Pasívny naopak vyžaduje ešte externý zosilňovač alebo receiver.

Čo je to reprosústava?

Reprosústava je fakticky akákoľvek debnička (ozvučnica), v ktorej je osadený viac ako jeden reproduktor (elektroakustistický menič). Teoreticky by sme tak mali takmer všetky reproduktory pomenovávať skôr slovom „reprosústava“. Výnimku tvoria len koaxiálne reproduktory do auta, niektoré prenosné repro k mobilu a širokopásmové HiFi reproduktory, ktoré využívajú iba jediný elektroakustistický menič.

Výkon zosilňovača a receivera

Ak porovnávate výkonnosť dvoch zosilňovačov od rôznych výrobcov, je dôležité dať si pozor na to, pri akých podmienkach zosilňovač udávaný výkon dosahuje. Napríklad výkon RMS môže byť len zlomkom špičkového výkonu IHF. Dôležité tiež je, pri akom skreslení (THD) zosilňovač/receiver výkon dosahuje a či je výkon udávaný pre oboch/všetky súčasne budené kanály, alebo len pre jeden.

Akustický tlak (akustický výkon)

Akustický tlak je meradlom zvukovej energie (hlasitosti) vyžarovanej zdrojom zvuku (napr. reprosústavami). Najčastejšie sa udáva v dB. Aby ste mohli odhadnúť, aké hlasitosti budete s určitými reprosústavami schopní dosiahnuť, je dôležité sledovať parameter citlivosti (SPL [dB/W/m]).

Maximálny dlhodobý príkon reproduktora (RMS)

Maximálny dlhodobý príkon reproduktora sa najčastejšie ukrýva pod skratkou RMS, AES alebo nominal power. Ide o maximálny príkon, ktorý dokáže reproduktor dlhodobo spracovávať bez toho, aby hrozilo riziko jeho poškodenia. Všeobecne nijako nevadí, ak bude mať váš zosilňovač vyšší výkon RMS, než je maximálny dlhodobý príkon reproduktorov. Výkonová rezerva sa naopak môže hodiť na vykrytie dynamických špičiek. Akonáhle však reproduktory začnú skresľovať, dávajú vám najavo, že by ste mali ubrať hlasitosť.

Elektroakustický menič

Elektroakustický menič je článok akustickej reťaze, ktorý aktívne premieňa elektrický signál na akustické vlnenie (samostatný reproduktor bez kabinetu), alebo naopak akustické vlnenie na elektrický signál (mikrofón, snímač pod.)

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií