Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Predĺžili sme pre vás otváraciu dobu našich predajní, aby ste mohli tento rok nakúpiť darčeky v pokoji a bez stresu.

Všechny dárky Alza pro firmy

Cooler Master Masterbox MB500 (RECENZIA) – dostupná PC skrinka pre hráčov

Zľavové tornádo práve zľavnilo tisíce produktov vo všetkých kategóriách. Poponáhľajte sa!
Zobraziť katalóg
Cooler Master Masterbox MB500 (RECENZIA) – dostupná PC skrinka pre hráčov

Recenzia

Aktualizované

Spoločnosť Cooler Master bola založená roku 1992 a od tej doby sa jej darí držať pozíciu vplyvného hráča na trhu s PC skriňami a chladením. Dosiahla to okrem iného vďaka tomu, že sa nikdy nebála svoje produkty podrobovať neustálym inováciám. Od uvedenia Master série na trh sme boli už niekoľkokrát svedkami toho, ako Cooler Master dokáže efektívne zohľadňovať spätnú väzbu svojich koncových používateľov, recenzentov či modderov. Výsledkom je väčšia rozmanitosť produktov a tiež počítačová skrinka Cooler Master MasterBox MB500.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka

Cooler Master Masterbox MB500 (RECENZIA) – OBSAH

 1. Recenzia Cooler Master Masterbox MB500: Parametre a špecifikácie
 2. Bližší pohľad na skrinku Cooler Master Masterbox MB500
 3. Cooler Master Masterbox MB500 a úložisko
 4. Cooler Master Masterbox MB500 a chladenie
 5. Cooler Master Masterbox MB500 ponúka celkom tri prachové filtre
 6. Predný panel prepožičiava Cooler Master Masterbox MB500 moderný vzhľad
 7. Cooler Master Masterbox MB500: RGB radič
 8. Recenzia Cooler Master Masterbox MB500: Testovacia zostava
 9. Cooler Master Masterbox MB500: Testovanie teploty
 10. Záver recenzie – ako hodnotíme skrinku Cooler Master Masterbox MB500?
i Rad MasterBox je vlastne zjednodušenou verziou úplne customizovateľného radu MasterCase. MasterBox skrine sú dizajnom mid-tower a sú navrhnuté tak, aby boli plne kompatibilné so špičkovým hardvérom pri zachovaní dostupnej ceny.

Recenzia Cooler Master Masterbox MB500: Parametre a špecifikácie

Dnes sa pozrieme na MasterBox MB500, nástupcu radu MasterBox Lite 5. Nová skriňa spoločnosti Cooler Master vyžaruje futuristický agresívny vzhľad. Bočný panel z tvrdeného skla s rozmermi 4 mm vám umožňuje postaviť svoje komponenty na obdiv. Ihneď po vybalení z krabice MB500 zaručuje skvelý prietok vzduchu a základné funkcie RGB.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, rozmery
Prehľadne zobrazené rozmery skrine Cooler Master Masterbox MB500.

Skrinka MB500 je kompatibilná so základnými doskami veľkosti ATX, mATX a mITX. Čo sa týka chladenia, skriňa pojme vzduchové chladiče procesora až do výšky 160 mm. Zarytí zástancovia chladenia vodou si potom v prednej časti skrine môžu namontovať chladič až do 360 mm. Dodatočný chladič s veľkosťou 120 mm je možné nainštalovať na zadnej strane skrine. Maximálna dĺžka grafických kariet je obmedzená na 400 mm. MB500 umožňuje pripojiť zdroj do maximálnej dĺžky 180 mm. Než si na skriňu posvietime zblízka, pozrite sa na parametre skrinky Cooler Master MB500:

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, parametre Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, parametre
Základné parametre PC skrinky Cooler Master Masterbox MB500.

Bližší pohľad na skrinku Cooler Master Masterbox MB500

Skriňa Cooler MasterBox 500 má dve komory: horná je určená pre základnú dosku, grafickú kartu a dva 2,5" SSD disky, spodná pre zdroj a zmestia sa sem napríklad dva 3,5" pevné disky, ak by ste potrebovali navýšiť kapacitu svojho úložiska. Toto dvojkomorové riešenie lepšie izoluje teplo, a umožňuje tak lepšie prúdenie vzduchu. Zároveň zjednodušuje celý proces inštalácie, takže to zvládne naozaj každý.

i MasterBox MB500 je plne kompatibilná so základnými doskami od mITX po ATX. Táto obmedzenosť nie je až tak prekvapujúca, pretože MB500 je stále cenovo dostupná.

Akonáhle vyberieme bočnú stenu z tvrdeného skla a predný panel, získame jasnejší pohľad na vnútornosti skrine MB500. Ako sme očakávali, blízko miesta vyhradeného pre procesor sa nachádza obrovský výrez, ktorý uľahčuje inštaláciu chladiča. Niekoľko dobre umiestnených výrezov u základnej dosky potom umožňuje jednoduché napájanie a smerovanie káblov SATA. Len poloha výrezu pre 8-pinové konektory sa zdá byť trochu mimo, ale k tomu sa ešte dostaneme. Keďže skriňa Cooler Master MB500 poskytuje určitú vzdialenosť (asi 23 mm) medzi základnou doskou a štandardným bočným panelom, množstvo káblov na zadnej strane základnej dosky je možné „schovať“. Všimnite si, že na bočnom paneli nie je nainštalovaná žiadna vrstva na tlmenie hluku.

Cooler Master Masterbox MB500 a úložisko

V hornej komore na strane základnej dosky poskytuje skrinka MB500 priestor pre dva ľahko vyberateľné 2,5" SSD rámčeky. Ak chcete nainštalovať SSD disky, skrutkovaniu sa nevyhnete.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, SSD Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, SSD
Skriňa Cooler Master Masterbox MB500 ponúka priestor pre dva SSD disky.

V spodnej komore sú dva ľahko vyberateľné plastové rámčeky pre HDD disky. Pevné disky s veľkosťou 3,5" sa do rámčekov len zaklapnú, pokiaľ sa však rozhodnete pre veľkosť 2,5", pripravte si skrutkovač.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, HDD Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, HDD
Konštrukcia skrinky Cooler Master Masterbox MB500 – vyberateľné plastové rámčeky pre HDD.

Takto predurčená lokácia pre pevné disky trochu obmedzuje maximálnu dĺžku zdroja. Inžinieri spoločnosti Cooler Master zrejme uprednostnili variant maximálneho „upgradovanie“ chladenia, než aby umožnili premiestnenie diskov, čo by viedlo ku kompatibilite s dlhšími zdrojmi.

Cooler Master Masterbox MB500 a chladenie

Skriňa MB500 je dodávaná hneď s tromi 120 mm RGB ventilátormi. Dvojica predných predinštalovaných ventilátorov poskytuje skvelý prietok vzduchu smerom k základnej doske a grafickým komponentom. Posledný RGB 120 mm ventilátor je inštalovaný v zadnej časti, aby odstránil zvyškové teplo.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka
Pohľad na chladiaci systém skrine Cooler Master Masterbox MB500.

Skriňa MB500 má však oveľa väčší chladiaci potenciál. Dopredu sa zmestí ešte jeden 120 mm ventilátor – používateľ tak dosiahne konfiguráciu s tromi prednými vetrákmi. Ďalšie dva 120 mm voliteľné ventilátory možno inštalovať v hornej časti skrine. Sú šikovne rozmiestnené, čo znamená, že nebudú súperiť o priestor s chladičmi základnej dosky a nainštalovanými pamäťovými modulmi. MB500 tiež umožňuje vymeniť dva predné 120 mm ventilátory za tichšie 140 mm verzie.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka
Jeden z dvoch predných ventilátorov v skrini Cooler Master Masterbox MB500.

Skriňa MB500 nesklame ani fanúšikov chladenia „všetko v jednom“, alebo snáď tých, čo nedajú dopustiť na vodné chladenie. Predná strana pojme radiátory v rozmedzí 120 – 140 – 240 – 280, a dokonca aj 360. Jediným obmedzením je maximálna hrúbka chladiča (50 mm) bez nainštalovaných ventilátorov. Na mid-tower PC skrinku sú to výborné parametre.

Cooler Master Masterbox MB500 ponúka celkom tri prachové filtre

Počítačová skriňa MB500 má celkom tri filtre na prach. Ten hore je prichytený magnetmi, predný zabudovaný do ľahko odnímateľného predného panela. Dolný prachový filter sa nachádza tesne pod zdrojom a pôsobí trochu lacno, keďže nie je posuvný ani magnetický.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, filtre Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, filtre
PC skrinka Cooler Master Masterbox MB500 – prachové filtre.

Predný panel prepožičiava Cooler Master Masterbox MB500 moderný vzhľad

Ako už bolo spomenuté, čelný panel možno ľahko vytiahnuť. Panel I/O je fixný á a obsahuje obvyklé dva porty USB 3.0, tlačidlo na zapnutie/vypnutie a reset, vstupné a výstupné zvukové konektory a tiež LED diódy monitorujúce aktivitu HDD a napájanie. Veľké tlačidlo na zapnutie (osvetlené LED diódou) dodáva skrinke moderný vzhľad.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, panelCooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, panelCooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, panel
Detail predného panela PC skrine Cooler Master Masterbox MB500.

Cooler Master Masterbox MB500: RGB radič

Spoločnosť Cooler Master dodáva MB500 s malým RGB radičom, čo ocenia najmä tí, ktorí majú stále základnú dosku bez tejto funkčnosti. Tento radič je potrebné pripojiť k napájaciemu konektoru SATA. Možno pripojiť až tri zariadenia. Ovládateľnosť už ani nemôže byť jednoduchšia – jedným tlačidlom môžete meniť medzi rôznymi motívmi a farbami.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, RGB radič
PC skriňa Cooler Master Masterbox MB500 – RGB radič.

Keby sa toto tlačidlo nachádzalo na prednom I/O paneli, bolo by to o poznanie lepšie. Takto totiž musíte skriňu otvoriť zakaždým, keď sa vám zachce zmeny motívu alebo farby.

Recenzia Cooler Master Masterbox MB500: Testovacia zostava

Pri každej skrinke, ktorú testujeme, nám ide cheme overiť, že je montáž u daného modelu bezproblémová a že nenastanú žiadne chyby s vyššie spomínaným hardvérom. Ďalej meriame teploty, aké zostava dosahuje pri pretaktovaní procesora Core i7-7900X po delide s tekutým kovom od nášho partnera Delid.cz (test stability AIDA64). O zaznamenávanie teploty jadra procesora Intel sa stará softvér RealTemp. Priložený softvér Thermal Radar 3 spoločnosti ASUS umožňuje sledovať teploty na niekoľkých oblastiach základnej dosky.

Testujeme PC skriňu Cooler Master Masterbox MB500

Cooler Master Masterbox MB500 – skúšobná zostava

Cooler Master Masterbox MB500 – čo testujeme?

 • Sensor VRM: chladič napájania procesora na základnej doske
 • Sensor PCH: čipová sada základnej dosky
 • Sensor DRAM: záznam teploty štvorkanálovej pamäte

GPU-Z monitoruje teploty grafickej karty ASUS 980T Matrix pri voľnobehu a pri testovaní pomocou benchmarku Futuremark DX12 Timespy. V neposlednom rade meriame hluk, ktorý vyprodukujú vstavané ventilátory, a to vo vzdialenosti približne jedného metra. Montáž vyššie spomínaného hardvéru bola priamočiara, no pár výčitiek predsa len máme. Najprv sa ale pozrite, ako naša zostava vyzerá. Montáž zabrala približne 30 minút.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, zostava
Testujeme skriňu Cooler Master Masterbox MB500 – montáž testovacej zostavy.

V skrini MB500 je priestor pre napájacie káble značne obmedzený, pretože rámček na pevný disk je umiestnený hneď vedľa. Najlepšie asi bude rovno zaobstarať modulárny napájací zdroj, aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom pri inštalácii v dolnej komore.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, zostava Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, zostava
Testujeme skrinku Cooler Master Masterbox MB500 – systém vedenia káblov.

Ďalším neduhom je umiestnenie horného výrezu na rámčeku pre základnú dosku, ktorý slúži na vedenie 8-pinového napájacieho konektora. Výrez je príliš naľavo, čo môže sťažiť pripojenie konektora k základnej doske. Gumové antivibračné kolieska spojené s napájacím zdrojom sa pri vysunutí zdroja uvoľnia a vrátiť ich späť na miesto je maličká práca – toto by mal Cooler Master riešiť čo najskôr.

Cooler Master Masterbox MB500: Testovanie teploty

V porovnaní s testami Open BenchTable (OBT) sa skrini CM MB500 darí solídne. Splnila tak sľub, že ide o skrinku určenú pre hráčov.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, teploty Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, IDLE Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, LOAD
Porovnávaním teplôt sme zistili, že skriňa Cooler Master Masterbox MB500 si zachováva podobné teploty, ako keď je zostava otvorená (OBT).

Skvelé prevádzkové teploty znamenajú pre životnosť všetkých hardvérových komponentov skvelú správu. Teploty GPU sú tiež v norme, ale ventilátor 980Ti sa otáča o 300 otáčok za minútu rýchlejšie v modeli MB500 než pri teste na OBT.

i Mohlo by vás zaujímať

Vynikajúce chladenie však so sebou prináša aj nevýhody. Tri vstavané ventilátory vytvárajú až 41 dB (a). Tým, ktorí vyžadujú tichšiu prevádzku, odporúčame riadiť rýchlosť ventilátorov pomocou biosu základnej dosky alebo priloženého softvéru.

Záver recenzie – ako hodnotíme skrinku Cooler Master Masterbox MB500?

Cooler Master MB500 je solídna mid-tower skriňa, ktorá toho za dostupnú cenu ponúka pomerne dosť. Tak napríklad pravý bočný panel z tvrdeného skla sa zvyčajne nachádza iba na skrinkách vyššej cenovej kategórie. Čo sa týka úložného priestoru, skriňa MB500 pojme dvojicu SSD a dvojicu 3,5" HDD diskov. Kvalita spracovania je dobrá, čo sa od etablovaných výrobcov ako Cooler Master dá očakávať. Integrovaná trojica ventilátorov poskytuje masívny prietok vzduchu, ktorý zaručí optimálne chladenie vášho hardvéru.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, hodnotenie, dizajn
Skrinka Cooler Master Masterbox MB500 poteší kvalitou spracovania a nápaditým dizajnom.

Počas montáže sme narazili na niekoľko drobných nedostatkov, všetky zapríčinené napájacími káblami z inštalovaného zdroja. S určitou dávkou trpezlivosti je možné dosiahnuť „čisté“ zostavy, ale vrelo odporúčame modulárne napájanie.

Cooler Master Masterbox MB500, recenzia, PC skrinka, hodnotenie, dizajn
Väčšina odhalených nedostatkov skrine Cooler Master Masterbox MB500 bola spojená s napájacími káblami z inštalovaného zdroja.

Teploty v skrini sa blížili hodnotám nameraným u zostavy OBT – trojica ventilátorov je tak dostačujúca, aby všetok hardvér zostal v bezpečnej prevádzkovej teplote. Ventilátory však nie sú tiché, najmä ak bežia naplno. To sa dá vyriešiť zapojením do základnej dosky. Priložený radič RGB je čerešničkou na torte, avšak uvítali by sme, aby bolo jeho ovládanie integrované do panela I/O.

Cooler Master MasterBox MB500

Cooler Master MasterBox MB500

PC skrine

Cooler Master MB500 je ďalší solídny kúsok z tovární taiwanského giganta na PC skrinky. Kombinácia elegantného hráčskeho dizajnu, priehľadného bočného panelu a úžasného air-flow vďaka trojici RGB ventilátorov. To všetko za veľmi prívetivú cenu.

Klady

 • Kvalita spracovania
 • Panel z tvrdeného skla
 • Skvelé prúdenie vzduchu (3 RGB ventilátory)
 • Hardvérová kompatibilita pre mid-tower skrine
 • Dostupná cena

Zápory

 • Ventilátory sú hlučné v maximálnom zaťažení
 • Nastavenie radiča RGB vyžaduje otvorenie skrine
 • Upevnenie tlmiča napájacieho zdroja

Albrecht Mesotten

Albrecht Mesotten

Albrechtovi je 45 rokov a jeho vášeň k počítačom vzplanula už na začiatku roka 1995. Začínal so vzduchom chladenými zostavami, ale postupom času sa prepracoval až k efektívnym „vodníkom“, aby čo možno najviac navýšil výkon a znížil teplotu svojich herných zostáv. K overclockingu sa prvýkrát dostal v roku 2000, kedy sa snažil získať vyšší počet snímok za sekundu (fps) vo svojej obľúbenej first-person strieľačke – Quake III Arena. Ako horlivý hráč bol súčasťou herného personálu v Barryworlds UK pre sériu Quake od spoločnosti ID Software. Avšak jeho zaujatie overclockingom stále rástlo a rástlo, až sa v roku 2007 pripojil k recenzentskému tímu Madshrimps BE OC, kde začal vystupovať pod prezývkou Leeghoofd. Najprv sa tu zameriaval na základné dosky a procesory, avšak neskôr došlo aj na hrátky s pamäťou a recenzie najrôznejších chladení či PC skríň. Vzhľadom na časové obmedzenie sa Albrecht teraz sústredí výhradne na prevádzkovanie webových stránok HWBOT a pridružených súťaží.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi