FIFA 19 (RECENZIA) – Hviezdy zeleného trávnika vykročili na šampiónsku cestu

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Začalo padať lístie zo stromov a ráno pekne prituhuje, čo je neklamným znamením príchodu jesene. Kým veľa ľudí začína vyťahovať nepremokavé oblečenie a v skrini hrabe po teplom svetri, futbaloví nadšenci vítajú koniec leta ako sviatok. V ich očiach totiž nastáva čas, kedy sa zašijú pri svojich počítačoch či konzolách a budú si užívať nový ročník digitálneho futbalu. Fanúšikovia PES 2019 už mesiac drvia svoje ovládače, ale priaznivci FIFA 19 si museli počkať. Ich pôst, skrátený demom, skončil v závere septembra, kedy EA Sports vypustilo na svet najnovší ročník svojej poprednej značky. Či sa oplatilo čakať, sa dozviete v našej recenzii.


• Žáner: Športové • Vývojár: EA Vancouver • Vydavateľ: EA Sports • Platformy a Dátum vydania: PC, PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Switch (28. septembra 2018) • Homepage: easports.com/cz/fifa


Časti článku:

Obsah recenzie FIFA 19 (PS4 Pro)

 1. FIFA 19 hýri novinkami
 2. Inovácia streľby nebude každému po chuti
 3. Alex Hunter nie je vo FIFA 19 sám
 4. Zabudnite na všetko, čo viete o FUT
 5. Zabudnite na pravidlá
 6. Nečakaný realizmus
 7. Kde FIFA 19 stráca dych?
 8. FIFA 19 tohtoročným kráľom
 9. Recenzia FIFA 19: záverečné hodnotenie
 10. HW nároky na hru FIFA 19 PC

FIFA 19 hýri novinkami

• Recenzia: 3. 10. 2018 • Autor: Jakub Němec

Snáď každý trailer či materiál, ktorý v priebehu reklamnej kampane ukázal vydavateľ EA k najnovšiemu ročníku svojej futbalovej simulácie, hrdo dával najavo, že sa vo FIFA 19 konečne objaví Liga majstrov (a tiež Európska liga so Superpohárom, nezaslúži si, aby sme na nich stále zabúdali). Takže by človek čakal, že prvá vec, ktorá sa na neho pri spustení hry vyrúti, bude práve Champions League. A rozhodne by sa nepomýlil – finále najprestížnejšieho európskeho pohára medzi Juventusom (Ronaldo) a PSG (Neymar) je prvotným kontaktom s najnovším ročníkom. Potom sa ale reflektory majstrovskej súťaže poslušne stlmia v prospech ostatných noviniek, ktorých je tento rok naozaj kopec.

FIFA 19; screenshot: Neymar

Najladnejšie parádičky vo FIFA 19 predvádza Brazílčan Neymar.

Začnem od toho najdôležitejšieho – hrateľnosti. Nebudeme si nahovárať, že by séria FIFA neinklinovala k arkádovému hraniu, ešte navyše v porovnaní s PES 2019. To však neznamená, že by tvorcovia úplne kašľali na reálnosť zážitku, práve naopak. Už počas prvého zápasu spoznáte, že sa veľa pracovalo s fyzikou lopty a hráčov. Hráči totiž nie sú bezchybnými robotmi, ktorí sú schopní do bodky vyplniť všetky vaše príkazy. Menej hviezdni jedinci tak budú strácať loptu pri spracovaní, počas prihrávok dokážu urobiť poriadnu chybu a v kontakte s mohutnejším protivníkom odletia ako páperie vo vetre.

Inovácia streľby nebude každému po chuti

S rastúcou kvalitou futbalistov sa samozrejme chyby strácajú, ale ani najžiarivejšia superstar nie je bez chyby. Síce oveľa lepšie zvládnu kľučky, ale v priamom súboji dvoch hráčov sa guľatý nezmysel preháňa dosť náhodne (50/50), čo dobre približuje dianie na ihrisku reálnemu futbalu. A to ešte zďaleka nie sme na konci. Ako leitmotív tohtoročnej FIFA 19 by sa totiž dalo označiť perfektné načasovanie streľby, ktoré vám umožní vykúzliť dokonalú dráhu lopty priamo do bránky. Pri hlavičkovaní alebo pálení z voleja skrátka v správny čas stlačíte tlačidlo na streľbu a potom ho vo vhodný okamih stlačíte ešte raz. Funguje to skvele a pocit, že ste dokázali niečo parádne, je potvrdený spokojným zavrnením gamepadu.

FIFA 19; gameplay: koleso FIFA 19; gameplay: timing FIFA 19; gameplay: koleno

Obrázok 1: Ak správne odhadnete chvíľu vhodnú pre strelu, dokážu nadaní futbalisti vo FIFA 19 úžasné kúsky. Obrázok 2: Správny timing je dôležitý tiež tvárou v tvár brankárovi, inak skončí lopta mimo, popr. v jeho moci. Obrázok 3: Z počiatku bude streľba problematická. Potom sa vám miesto elegantných nožníc podarí trafiť loptu kolenom. To však neznamená, že neskončí v bráne.

Živo si dokážem predstaviť, že táto novinka nebude pre každého, čo si našťastie uvedomili tiež v EA. Menej zruční hráči sa tak môžu spoľahnúť na rokmi osvedčenú streľbu, ktorá nebude obsahovať také množstvo minel ako v časovanom variante. Ja som si však timing veľmi obľúbil a zaznamenal som oveľa tvrdšie a presnejšie rany v prípade splnenia všetkých podmienok. Všetkým váhavcom odporučím venovať polhodinku špeciálnemu skúsenostnému tréningu prístupnému z menu. Síce z počiatku budete vyzerať ako totálny amatér, ale pravidelné precvičovanie sa vám stonásobne vráti.

Alex Hunter nie je vo FIFA 19 sám

Ďalšiu príjemnú zmenu zaznamenáte v režime Cesty, ktorá v aktuálnom ročníku nesie podtitul Zrodenie šampiónov. Do ďalšej kapitoly životného príbehu Alexa Huntera, ktorý zažíva krušný osud superhviezdy, sa zapája jeho sestra Kim túžiaca stať sa národnou reprezentantkou (ale čo štúdium?!) a jeho kamarát Danny Williams bojujúci o miesto v zostave Arsenalu. Prelínanie jednotlivých dejových línií sa vôbec neruší, naopak sa skvele dopĺňajú. Popri dôležitých zápasoch ligy, reprezentácie či Champions League pravidelne podstupujete tréningy, takže by som režim Journey odporučil ako vstupný krok všetkým začiatočníkom v sérii. Matadori ho budú hrať dobrovoľne kvôli slušne napísanému scenáru na báze predchádzajúcich dielov.

FIFA 19; gameplay: Hunter, ikona FIFA 19; gameplay: cesta FIFA 19; gameplay: Williams

Obrázok 1: Podarí sa vám vytvoriť z Alexa ikonu Realu Madrid? Obrázok 2: Vo FIFA 19 prežijete futbalový príbeh troch zaujímavých hrdinov. Obrázok 3: Alex sa neraz stretne so svojím kamarátom Dannym priamo na ihrisku.

Aj keď FIFA 19 nie je príbehovou hrou, dali si tvorcovia toľko práce, aby sa do osudov trojlístka hrdinov prejavili udalosti z predchádzajúceho dielu (ak ste ho hrali). Principiálne však veľa zmien v príbehovom režime nezaznamenáte (za obe postavy sme si mohli zahrať aj vlani), čo môžem potvrdiť aj u módu kariéry trénera alebo vybraného futbalistu, ktorého môžete z gruntu vytvoriť alebo siahnuť po už existujúcom kúzelníkovi s loptou. Oveľa viac ako od manažérskeho stola môžete do priebehu zápasu prehovoriť trénerskou prácou.

EA zapracovala na predzápasovej príprave, vďaka čomu môžete svojmu tímu naordinovať na mieru mimo rozostavenia tiež útočnú a obrannú aktivitu v rôznych situáciách. Vaši obrancovia môžu stáť pevne v rade a vyštartovať proti útočníkovi až v prípade zlého spracovania lopty, zatiaľ čo útočníci sa naučia rozohrávať svoje akcie z hĺbky poľa alebo nakopávať na vysokého útočníka. Počas zápasu možno medzi jednotlivými taktikami voľne prepínať, čím spoľahlivo zamotáte hlavu nielen umelej inteligencii, ale tiež živým oponentom v rámci multiplayeru.

FIFA 19; gameplay: Petr Čech

Vyjednávanie o novej zmluve prináša rad nebezpečenstiev, preto je nutné si na neho priniesť povolené ochranné prvky. FIFA 19 občas dokáže nečakane prekvapiť v detailoch.

Zabudnite na všetko, čo viete o FUT

Práve vďaka zápoleniu na sieti totiž rad hráčov vyhľadáva a pravidelne kupuje jednotlivé diely zo série FIFA. Tento rok opäť budete skladať svoj tím z kartičiek vysnívaných futbalistov, pátrať po vhodnom trénerovi, predlžovať zmluvy, hľadať hosťujúce superhviezdy a organizovať hru celého mančaftu, to sa samozrejme zmeniť nedá. Ale pretvorený bol princíp zisku meny na nákup ďalších balíčkov alebo priamo jednotlivých futbalistov. Ak teda nechcete siahať po svojej (či maminej) kreditnej karte častejšie, než by bolo zdravé, túto zmenu oceníte. Mikrotransakcie síce nezmizli, ale nie sú tak agresívne ako napríklad v nami recenzovanej NBA 2K19.

FIFA 19; gameplay: trénerská práca FIFA 19; gameplay: Klopp FIFA 19; gameplay: štatistiky

Obrázok 1: Kvalitná predzápasová príprava je základom úspechu na ihrisku. Obrázok 2: Úloha trénera nadobúda na dôležitosti. Najväčšie ikony sa pritom budú radovať priamo so svojimi zverencami na ihrisku. Obrázok 3: Správne vyhodnotenie štatistík môže vo FIFA 19 pomôcť k zlepšeniu výkonu. Herným atribútom sa dopodrobna môžete venovať v režime Výkop.

Namiesto tradičných sezón sa totiž budete chcieť skrz vyhrávania zápasy kvalifikovať do víkendovej súťaže lákajúce obrovským prísunom kreditov v prípade úspechu. Počas týždňa sa tak snažíte nasyslit čo najviac bodov, ktoré potom premeníte v priepustku do exkluzívnej spoločnosti najlepších FUT hráčov týždňa. Dobre si však premyslite, či disponujete tímom schopným podstúpiť takú skúšku. Dravci, ktorí sa proti vám postaví, vás pri sebemenší chybičce rozmetajú po celom ihrisku. Práve výnimočnosť turnaja totiž dáva zmysel týždennému snaženia, ale pritiahne aj tých najlepších hráčov FIFA 19 na sieti.

Zabudnite na pravidlá

Vo FUT nie je veľa priestoru na experimenty, preto je potrebné nájsť pôdu, na ktorej sa dá patrične vyblázniť. Tradicionalistov možno trafí šľak, ale vo FIFA 19 existuje miesto, kde si môžete prispôsobiť dianie na ihrisku čisto podľa svojho gusta. Nemyslím tým rôzne vypínanie asistencie, ladenie umelej inteligencie, nastavenie obťažnosti či uhla kamery, ale priamo podstatu samotnej hry. V záložke výkopom totiž okrem tradičného rýchleho zápasu a rôznych turnajov (vrátane spomínanej Ligy majstrov a Európskej ligy, kde si možno zvoliť kompletný priebeh alebo napríklad len finálový zápas) si môžete vybrať aj netradičné varianty zápasov.

FIFA 19 – UEFA Champions League (trailer)

Pri prvých tónoch hymny Ligy majstrov sa vám naleje do žíl adrenalín. Konečne môžeme hrať o najslávnejší európsky pohár.

Pravdepodobne ste čítali o survivalovom variante, v ktorom prídete o hráča za streleným gólom. Vďaka tomu síce víťazíte, ale dostávate sa do stále náročnejšej situácie, keď hráte proti stále väčšej presile (pokiaľ sami nejaký gól nedostanete). Ja som si najviac užíval volejovú verziu, v ktorej platia len góly strelené z prvej. Super som si tak nacvičili timing dokonalého kopu, o ktorom píšem vyššie. Zaujme tiež možnosť dvojnásobného ohodnotenia metelíc spoza vápna alebo totálny masaker, v ktorom sú vypnuté všetky pravidlá. Neotravuje vás tak síce ofsajd, ale samovražední obrancovia vám budú v jednom kuse skákať pod nohy v červeno žiariacich zákrokoch.

Nečakaný realizmus

Musím uznať, že nový ročník šliape ako hodinky, aj keď občas mierne drhne. Trošku ironicky si rýpnem, že najlepšie novinky, vrátane trénerských postupov a označovania hráčov na prevzatie ovládania, si FIFA 19 požičala od série Pro Evolution Soccer. Ale čo už, fungujú skvele. Štatistiky hráčov sa dokonca podarilo preniesť tak dokonale, že slabšie tímy nemajú na vyšších obťažnostiach proti najväčším gigantom šancu. Kým na úrovni „amatér“ aj najväčší superstar hrajú ako chalani z okresného klubu, tak od „profesionála“ si dajú slabšie mančafty ako tréningovú rozcvičku.

FIFA 19; gameplay: šampióni FIFA 19; gameplay: radosť FIFA 19; gameplay: Šural

Obrázok 1: Vyhrať s Liverpoolom Ligu majstrov nie je žiadny problém. Slabšie tímy si na vyššej obťažnosti daného privilégia zrejme neužijú. Obrázok 2: strelenie krásneho gólu sa musí vo FIFA 19 riadne osláviť. Obrázok 3: Kto by tušil u Josefa Šurala také gymnastické nadanie?

Rozdiely zaznamenáte už u slabších klubov v rámci jednotlivých líg počas sezóny, ale až pri náhodných zápasoch horších tímov s mužstvom našlapaným živými miliónmi eur narazíte na krutú realitu. Už si tak nebudete môcť trúfnuť s českým klubom (Sparta, Slavia, Viktoria Plzeň) na Barcelonu alebo Bayern. Dostanete skrátka na zadok, nech ste ten najlepší, pretože váš vyvolený tím jednoducho nemá tak kvalitných futbalistov. Vyššie uvedený príklad v podstate nie je ani výhrada, ako skôr prekvapivý fakt v titule razenia FIFA 19, kde ste si predtým mohli plniť detské fanúšikovské sny a s Arsenalom vyhrať Ligu majstrov.

Kde FIFA 19 stráca dych?

Zatiaľ som aktuálny ročník futbalu od EA chválil a myslím, že zaslúžene. Tvorcom sa totiž podarilo skĺbiť zábavnú podstatu futbalu v tých najčistejších kontúrach a obohatiť ich o dostatočnú mieru reálnosti. Dokonca sa zlepšili tiež mnou skôr kritizovaní brankári, ktorí sa už vedia vyrovnať aj s jednoduchšími dorážkami (aj keď z ich zalomených zápästí počas zákrokov budem mať asi dlhší čas nočné mory). Napriek tomu sa nájdu prvky, ktoré sa nepodarilo úplne vychytať.

FIFA 19; gameplay: Neuro FIFA 19; gameplay: odkop FIFA 19; gameplay: gól

Obrázok 1: Brankári sú poslednou záchranou od obdržania gólu. Obrázok 2: Tvrdé strety budú prebiehať nielen v obrannej fáze. Obrázok 3: Proti dokonale umiestneným strelám nemajú gólmani vo FIFA 19 šancu.

Správne načasovaná prihrávka do behu je totiž smrtiaca a v podstate nezastaviteľná. Občas som sa pristihol, že hľadám akúkoľvek medzeru, ktorou by som loptu dostal za obranu, pretože potom takmer vždy išlo o strelený gól. Menšiu mieru oslabenia by si možno zaslúžila aj hra telom, pri ktorej niektorí hráči odlietajú v krkolomných pádoch smerom k trávniku. Chápem, že stret Jerome Boatenga vo vzduchu s Davidom Silou by v realite asi nedopadol dobre, ale rokov na tri metre by to asi nebol.

Podobne by si zaslúžilo trošku starostlivosti rozohrávanie štandardných situácií. Nesťažujem sa na trestné alebo penaltové kopy, tie fungujú už od minulého dielu viac ako solídne, ale mám na mysli centrované lopty zo stoja. Keď už môžem trénersky viesť celé mužstvo, tak prečo by som nemohol rozfázovať taky nejaký priamy kop a prekvapiť tým súpera? Nemyslím úplne manévre typu amerického futbalu, ale troška tvorivosti by FIFA 19 určite pristala.

FIFA 19; screenshot: Bruyne

Bezproblémovo spracovať loptu dokáže vo FIFA 19 len niekoľko vyvolených hráčov.

FIFA 19 tohtoročným kráľom

Nerád vynášam súdy nad témami rozdeľujúce spoločnosť, ale tento rok sa budem musieť snáď prvýkrát, čo mi pamäť slúži, jasnejšie prikloniť k FIFA 19 na úkor PES 2019. Kým titul od Konami stále zdobia jeho reálnosť a dôraz na skutočný priebeh zápasu, tak tento rok EA víťazí so svojou zábavnosťou v spojení s fyzikálnym modelom poháňaným enginom Frostbite. Grafická stránka FIFA 19 nestráca nič na svojej atraktivite, hoci osobne dávam prednosť Pro Evu). Podivnosti, kedy občas niektorý hráč dokáže prebehnúť zástavkou, sú v rámci celku malichernosťou.

Tohtoročný diel FIFA 19 síce vyzerá na prvý pohľad rovnako ako jeho predchodca, ale každý fanúšik spozná na vlastné ovládače, ako veľmi sa jadro hrateľnosti posunulo. Spracovanie lopty, osobné súboje a kontrola streľby v spojení s timingom skrátka ukazujú, že súčasný diel nie je len o aktualizácii súpisiek jednotlivých tímov. Zároveň sa v zápase oveľa viac prejavujú trénerskej pokyny, čo môžem len kvitovať. Ak ste nehrali minuloročný diel, môžem FIFA 19 len odporučiť. Skalných fanúšikov odkážem na demo, ale myslím, že budú spokojní.

Táto recenzia bola napísaná na verziu PS4 Pro.

Recenzia FIFA 19: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 89 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
90 %
Opätovná hrateľnosť
95 %
FIFA 19; recenzia

Klady

 • Arkádová zábavnosť v spojení s veľkou dávkou reálnosti
 • Prepracovaná fyzika lopty a hráčov
 • Nová mechanika presného kopu s dôrazom na správne načasovanie
 • Trénerské možnosti ovplyvňujúce chod zápasu
 • Podanie atmosféry zápasov
 • Príbehový režim Cesta s trojicou hrdinov
 • Mód upravujúci pravidlá futbalu
 • Ženské tímy
 • Česká lokalizácia (+ trojica českých tímov)

zápory

 • Prepálená sila prienikových prihrávok
 • Slabšie tímy nemajú proti hviezdnym mužstvám šancu (chceli ste reálnosť?)
 • Občas stále ešte zmätení brankári
Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

FIFA 19 – dojmy z hrania

 1. Reflektory sa zameriavajú na Champions League
 2. Vo FIFA 19 má premiéru množstvo noviniek
 3. FIFA 19 nie je len o tímovom poňatí, ale aj o individuálnych výkonoch
 4. Približuje sa FIFA 19 k dokonalosti?
 5. HW nároky pre FIFA 19 PC

Reflektory sa zameriavajú na Champions League

• Dojmy z hrania: 16. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Úprimne, lepšie predpoklady pre nadšenie z novej FIFA 19 som si nemohol pripraviť. Pred prvým spustením dema som totiž sledoval priamy prenos z českej Fortuna ligy, z ktorej sa má v novom ročníku futbalu od EA objaviť Sparta, Slavia a Plzeň. Po zápase som pustil svoju PS4 Pro a nechal sa vtiahnuť energickou atmosférou svetového formátu – Ligou majstrov. V hrateľnom deme FIFA 19 totiž nič iné nevyskúšate, ako som správne predpokladal v minulom update. Na druhú stranu sa nemôžeme tvorcom čudovať, že svoju najnovšiu a pre mnohých najcennejšiu akvizíciu vystavujú do popredia.

FIFA 19 – Demo (trailer)

Trailer lákajúci na demo FIFA 19.

Do bojov o prvé body v Champions League sa môžete pustiť s desiatkou tímov anglickej (Manchester United a City, Tottenham), nemeckej (Bayern, Borussia), španielskej (Real a Atletico Madrid), talianskej (Juventus, AS Rím) a francúzskej (PSG) ligy. Zostavy celkov sú aktualizované podľa najnovších údajov, takže CR7 už behá po trávnikoch v pruhovanom drese starej dámy, zatiaľ čo Patrick Schick spoľahlivo zahrieva lavičku rímskeho veľkoklubu.

Okrem súbojov existujúcich tímov môžete posúdiť krátky úsek príbehového režimu Cesta v koži Alexa Huntera. Náhľad v menu ukazuje, že pozornosť sa počas celej sezóny naozaj bude deliť medzi tri hrateľné postavy (teda okrem Huntera aj Dannyho Williamsa a Kim Hunter). Za Alexa avšak v deme odohráme len necelý polčas v drese Realu Madrid, takže si netrúfam posudzovať kvality tohto módu a radšej sa vrhnem na analýzu predvedenej tímovej hry v režime krátkych zápasov.

FIFA 19; gameplay: Alex Hunter FIFA 19; gameplay: Alex Hunter, Real Madrid FIFA 19; gameplay: trojica, príbehový mód

Obrázok 1: Alex Hunter sa konečne dopracuje do tímu Realu Madrid a pocíti hlučnú kulisu Champions League na vlastnej koži. Obrázok 2: Ani v novom angažmáne nezabudol strieľať dôležité góly. Obrázok 3: V príbehovom móde Cesta sa budeme venovať taktiež Alexovej sestre Kim a kamarátovi Dannymu.

Vo FIFA 19 sa predstaví množstvo noviniek

Už počas prázdninovej propagačnej kampane sa pokúšala EA presvedčiť fanúšikov o kvalitách nadchádzajúcej sezóny simulovaného futbalu. FIFA 19 mala priniesť tak veľa závratných noviniek, že som tomu ani nechcel veriť. A čuduj sa svete, stalo sa. Navyše jednotlivé mechaniky nie sú vôbec na okrasu, práve naopak sú veľmi funkčné a ich ovládnutie bude hlavnou zbraňou v zápolení proti umelej inteligencii či živým protivníkom v multiplayeri. Keď už som načal úroveň AI – zdá sa mi, že spoluhráči sú múdrejší, dokážu sa ponúkať a lepšie nabiehať, zatiaľ čo súperi sú prefíkanejší a prichádzajú s nečakanými riešeniami. S každou náročnostnou úrovňou sa výrazne posunie náročnosť, ktorú pred vás hra postaví.

S taktickou prípravou sa viaže tiež určenie rozostavenia a dodržiavanie pokynov jednotlivých hráčov. Je vidieť, že sa FIFA 19 na trénerstvo zamerala. Útočná aj defenzívna fáza má niekoľko prednastavených schém, u ktorých hneď vidíte klady a zápory pre vašu hru. Zároveň môžete navoliť mieru ich dodržiavania, možno tak zviazať svojich zverencov brutálnou taktikou, alebo im dať určitú voľnosť. Na príklade sa vždy všetko vysvetlí najlepšie – ak máte radšej kombinačný futbal, siahnete pravdepodobne po PSG, ak sa viac vyžívate v rýchlych protiútokoch, tak by vám malo vyhovovať Atletico Madrid a silovo založení jedinci siahnu po Manchestri United.

FIFA 19; gameplay: taktika FIFA 19; gameplay: útočná taktika FIFA 19; gameplay: tréner

Obrázok 1: Príprava správnej taktiky bude hlavným receptom na víťazstvo v každom zápase FIFA 19. Obrázok 2: Svoju úlohu majú tiež rýchle voľby v priebehu zápasu. Obrázok 3: Trénerská práca sa prejaví na výsledku každého stretnutia.

Trénerské srdiečka poskočia vďaka možnosti bleskovo upravovať pokyny v priebehu zápasu. Podobne ako v PES 2019, od ktorého si FIFA požičala tiež označenie ponúkaného hráča pre prepnutie ovládania, sa dá pracovať s agresivitou tímu a priraďovať niektoré základné pokyny – útočník do vápna navyše, zhustená obrana a podobne. Svižne tak môžete reagovať na priebeh zápasu, bez toho aby ste museli dlho preskladať celú zostavu. Pri zmene rozostavenia či priraďovania špecifických úloh hráčom sa návšteve trénerskej záložky v menu nevyhnete, ale aj tak ide pre FIFA 19 o dosť veľký posun dopredu.

FIFA 19 nie je len o tímovom poňatí, ale aj o individuálnych výkonoch

Zohľadnenie potrieb tímu je nevyhnutné. Určite by bola hlúposť snažiť sa predvádzať barcelonskú tiky-taku s Mourinhovými Red Devils. Pogba či Lukaku majú radšej súboje vo vápne, kde sa môžu presadiť svojím dôrazom. Preto je potrebné sledovať atribúty hráčov, ktoré budú hrať v tomto ročníku FIFA naozaj veľkú úlohu. David Silva z Manchester City nebude žiariť v silových súbojoch, ale ak mu dáte voľnosť pohybu po ihrisku, bude svojím driblingom a mrštnosťou prekvapovať súperov prienikovými prihrávkami.

FIFA 19; gameplay: parádičky FIFA 19; gameplay: Bale FIFA 19; gameplay: Ramos

Obrázok 1: Počas zápasov FIFA 19 budeme svedkami parádnych spracovaní a efektných kľučiek. Obrázok 2: Nezabudlo sa ani na typické oslavy gólov... Obrázok 3:... a charakteristické vlastnosti najväčších hviezd.

Individuálne charakteristiky hráčov tak veľmi výrazne ovplyvnia chod vášho mužstva. Dobrá fyzická pripravenosť zlepší možnosti krytia lopty a stabilizuje pozíciu v súbojoch, zatiaľ čo práca s loptou poskytuje väčšie predpoklady na úspešné kľučky vo veľkých rýchlostiach. Musím priznať, že pokusy o fintičky s Neymarom ma zabavili najmenej na pol hodiny a boli perfektné. Radosť sa na to pozerať. Tvorcom sa podarilo vytvoriť tiež plynulejšie a kreatívnejšie spracovanie lopty a jej ovládanie. Napríklad zasekávačky jednoduchým protipohybom ľavého triggera alebo obtočenia okolo protihráča vyzerajú skvele. Celkovo sa tak podarilo posunúť FIFA 19 bližšie k realite.

FIFA 19 – Demo kompilácia fínt (gameplay)

Kompilácia fínt a nádherných gólov z dema. Autor: Color Cocos.

K uveriteľnosti diania na ihrisku prispieva aj systém 50/50, ktorý posudzuje výsledky súbojov. Ak majú na zisk lopty šancu obaja hráči, algoritmus na základe štatistík hráčov a istej miery náhody vyhodnotí výsledok stretu. Loptu tak môže získať jeden z futbalistov, alebo môže pokojne odskákať úplne iným smerom. Vďaka tomu pôsobí FIFA 19 neobvykle živým dojmom, ktorý vás bude dvíhať z gauča, či už od úžasu alebo zlosti. Podobne funguje aj nový systém streľby, pri ktorom nezáleží len na dĺžke stlačenia tlačidla, ale aj na jeho načasovaní.

Približuje sa FIFA 19 k dokonalosti?

To je otázka, na ktorú si odpovieme až koncom septembra, ale už teraz môžeme predpokladať nadšené reakcie. Demo nám totiž predviedlo lepšiu prácu s loptou, vylepšenú fyziku hráčov (aj keď sa v opakovaných záberoch občas hráči zaseknú do seba – snáď sa problém v plnej verzii neobjaví) a celkovo skvelú prezentáciu najobľúbenejšej kolektívnej hry sveta. Už sme si zvykli na to, že športové hry od EA sú nablýskané a dokážu vytvoriť pôsobivú atmosféru, a tá s chorálmi Ligy majstrov dostala ešte väčší šmrnc. FIFA 19 skrátka využíva Frostbite engine a licencie až do kosti, čím vyčarila lákavý mix pre všetkých fanúšikov.

FIFA 19; gameplay: streľba

Ovládnutie streľby vo FIFA 19 bude chcieť trochu cviku, ale odmenou budú nádherné góly.

Počas hrania dema som nezažíval žiadne výraznejšie negatívne pocity (aj u brankárov som zaznamenal čiastočné zlepšenie) a názor na niektoré muchy si zatiaľ ponechám pre seba, pokiaľ si nezahrám plnú verziu. Veľmi som sa chcel zlostiť kvôli absencii trestania hrania rukou, než som sa pozrel do nastavenia pravidiel – posudzovanie hry hornou končatinou je defaultne vypnuté, pozor na to. Osobne sa teda nemôžem dočkať konca septembra, kedy sa budem preháňať po trávniku bez obmedzenia hrateľnou ukážkou.

Tieto dojmy z hrania boli napísané pre PS4 Pro verziu.

FIFA 19 – Novinky

 1. (11. 9. 2018) FIFA 19 si zahráme v predstihu
 2. (24. 8. 2018) Liga majstrov vo FIFA 19 volá tiež Alexa Huntera
 3. (14. 8. 2018) Finále Ligy majstrov bez práce? Vo FIFA 19 je všetko možné
 4. (8. 8. 2018) Vo FIFA 19 rozhodcovia s páskou cez oči
 5. (6. 8. 2018) Spolupráca trénerských hviezd na FIFA 19
 6. (26. 7. 2018) FIFA 19 predstavuje novú technológiu
 7. (18. 7. 2018) Cristiano Ronaldo prekliatím FIFA 19
 8. (15. 6. 2018) FIFA 19 sa chce radom detailov priblížiť realite
 9. (10. 6. 2018) Champions League vládne FIFA 19
 10. HW nároky pre FIFA 19 PC

FIFA 19 si zahráme v predstihu

• Update: 11. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Každý rok si môžeme klásť otázku, aká bude konštelácia na digitálnom futbalovom ihrisku po vydaní oboch priamych konkurentov v boji o srdce a pevné disky počítačových a konzolových hráčov. V tomto roku má PES 2019 približne mesačný náskok, ktorý budú vydavatelia FIFA 19 redukovať vydaním demoverzie. Zatiaľ nie sú známe detailnejšie informácie o náplni hrateľnej ukážky, ale dá sa predpokladať, že sa EA bude chcieť predviesť s novinkami.

FIFA 19; screenshot: Alex Hunter, Liga Majstrov

FIFA 19 predstaví 13. septembra demoverziu. Na čo sa môžeme v tejto hrateľnej ukážke tešiť, zatiaľ nie je jasné.

Bol by som veľmi prekvapený, keby nedošlo na zápasy Ligy majstrov okrem rýchleho zápasu, čo určuje tímy, ktoré si budete môcť vybrať. Takmer na sto percent by som čakal Real Madrid (v PES 2019 nie je), Juventus Turín (Ronaldo) a PSG (Neymar). Zabudnúť nemôžeme ani na ženské tímy, ktorými sa FIFA 19 chváli veľmi rada, pretože konkurent od Konami na ne pravidelne zabúda. Uvidíme, či sa počas nasledujúcich dní objaví aj trailer, ktorý by moje domnienky potvrdil. Zatiaľ máme pevne stanovený dátum vydania dema na 13. septembra.

Odhaľovanie hráčov už vo FIFA 19 začalo

Ako každý rok je súčasťou stupňovanej reklamnej kampane tiež odhaľovanie atribútov jednotlivých hráčov pre novú sezónu. Aby bola napätosť ešte väčšia, tak sa tradične odpočítava od stého hráča k vrcholu, na ktorom bude zase Cristiano Ronaldo. Asi by som sa dosť čudoval, keby ho o jeho prvenstvo niekto pripravil. Ak vás jednotlivé štatistiky zaujímajú, môžete nakuknúť na oficiálne stránky FIFA 19.

FIFA 19 – Rebríček hráčov (trailer)

Zábavný trailer ukazuje svetové hviezdy diskutujúce o svojich kvalitách vo FIFA 19.

Futbal od EA má pravidelne tiež kultúrny presah vďaka hudobnej zložke podkresľujúcej váš pobyt v menu hry. Každoročne objavím niekoľko zaujímavých a nadaných umelcov, ktorí sa vďaka FIFA 19 dostanú do môjho záberu. Tento rok sa okrem menej známych hudobníkov objaví v pesničkovom mixe tiež Gorillaz alebo Sia. Soundtrack môžete bližšie preskúmať opäť na oficiálnych stránkach, kde nájdete tiež ukážky z jednotlivých skladieb.Liga majstrov vo FIFA 19 volá tiež Alexa Huntera

• Update: 24. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Alex Hunter, to je mladá perspektívna hviezda, ktorej kariéra bola už niekoľkokrát na pomyselnom okraji priepasti... Mladý futbalista sa však vlani dostal do najväčších klubov Európy a navyše stihol ohromiť americký kontinent. Vďaka svojim výkonom zaujal tiež skautov Realu Madrid, hľadajúcich náhradu za odchod hviezdneho Cristiana Ronalda (scenáristi sa zrejme dokázali vyrovnať s odchodom CR7 počas reklamnej kampane, o čom sme vás informovali v staršej novinke). Alex sa tak dostane do stredu záujmu, bude viac sledovaný médiami a jeho rodinné spolužitie určite zažije nejeden emocionálny otras. Mód FIFA 19 The Journey: Champions samozrejme nasmeruje Huntera do Ligy majstrov.

FIFA 19 – The Journey: Champions (Trailer)

Emotívne momenty sa Alexovi Hunterovi nevyhnú ani vo FIFA 19.

Podľa prezentovaných materiálov sa v tejto prestížnej súťaži postaví proti svojmu kamarátovi z detstva, Dannymu Williamsovi, ktorému jeho prchká povaha neraz zavrela dvere do šatní najslávnejších anglických klubov. Vo vydanom traileri ho však vidíme v drese Manchestru United, ktorý ide do súboja o trofej práve proti Hunterovmu Realu. Nenaruší sa tým ich celoživotné priateľstvo? O svoj životný úspech sa snaží tiež Alexova nevlastná sestra Kim, ktorá zažila premiéru v americkej reprezentácii a zrejme by vo svojej kariére rada ďalej pokračovala. Ako spojí svoj študijný život s náročným tréningovým programom, sa dozvieme 28. septembra, kedy FIFA 19 vychádza na PC, PS4, Xbox One a Switch.Finále Ligy majstrov bez práce? Vo FIFA 19 je všetko možné

(Update 14. 8. 2018) Nie každý deň má človek chuť púšťať sa do dlhodobých záležitostí a ani digitálny futbal nie je výnimkou. Našťastie aj vo FIFA 19 nájdeme od nepamäti prítomný režim Kick Off, teda Výkop. Odjakživa sme si v ňom mohli vybrať dva tímy, ktorým sme priradili dresy, vykonali potrebné úpravy v zostavách a následne sme spokojne vstúpili do zápasu. Tento rok však tvorcovia pritlačili na pílu a pripravili niekoľko variantov, ktoré by mohli ozvláštniť zavedenú hrateľnosť futbalovej simulácie.

FIFA 19 – Trailer k módu Kick off

Trailer vás prevedie všetkými dostupnými možnosťami výkopu.

Veľmi atraktívna bude možnosť zahrať si Ligu majstrov v akejkoľvek jej fáze. Môžete si nechať náhodne nalosovať skupiny, prípadne začať od vyraďovacích bojov. Nemusíte sa tak pachtiť celou sezónou, aby ste sa mohli so svojím tímom zúčastniť najprestížnejšej klubovej súťaže. Veď v režime Pohárové finále si v podstate môžete skúsiť atmosféru ktoréhokoľvek z licencovaných pohárov, napríklad FA Cupu. Na vlne medzinárodných líg sa vezú tiež režimy Víťaz série, v ktorom záleží na počte vyhraných stretnutí (dva až tri), alebo Domáci a hostia, u ktorého sa kladie dôraz na strelené góly na ihrisku súpera, ako sme zvyknutí z vyraďovacích bojov európskych líg.

Vďaka novým režimom si doma môžete bez problémov pripraviť súboje v takom garde, ktoré poznáme z progamingovej scény FIFA 19. Priame sledovanie štatistík proti jednotlivým súperom vám pomôže určiť vaše slabiny a silné stránky. Môžete tak okúsiť atmosféru veľkých súbojov, čo vás možno oslní natoľko, že sa vrhnete do kariéry profesionálneho esportového hráča. Sme zvedaví, s čím ešte EA vyrukuje do 28. septembra, kedy obľúbený digitálny futbal vyjde na PC, PS4, Xbox One a Switch.Vo FIFA 19 rozhodcovia s páskou cez oči

(Update 8. 8. 2018) Rozhodcovia majú neľahkú pozíciu. Musia vedieť posúdiť situáciu v priebehu niekoľkých sekúnd a priznajme si, že sa im to občas nepodarí (a nie je to len problém naozajstnej ligy). Koľkokrát sme si na mužov s píšťalkami zanadávali tiež v digitálnom svete, kde sú ich výroky občas veľmi rozporuplné. Preto možno niektorí z vás uvítajú možnosť rozhodcu v rámci priateľských zápasov s kamarátom pri jednej obrazovke úplne vypnúť v tzv. House Rules. Z futbalových zápolení, v ktorých sa bojíte druhej žltej karty, sa tak vo FIFA 19 môžu stať arénové súboje, v ktorých uspejú len tí najšikovnejší a najobratnejší, podobne ako v móde NHL Threes v NHL 19.

V rámci úprav rýchlych zápasov však môžete zájsť ešte oveľa ďalej. Veľmi sa nám páči možnosť počítania gólov ako v basketbale, kedy strelené góly mimo pokutového územia majú dvojnásobnú hodnotu. Milovníci trikov celkom určite ocenia verziu, v ktorej platia góly iba z voleja alebo hlavičkou. O zaujímavé situácie potom nebude núdza a príslušná modifikácia pravidiel vás donúti vypilovať svoje zručnosti k dokonalosti. Najväčšiu perličku si pre vás však nechávame na koniec, a tým je spomínaný režim Survival.

FIFA 19; screenshot: streľba

Ponuka nových módov vo FIFA 19 je prekvapivo celkom pestrá. Môže ísť o príjemné spestrenie od zápasov v sezóne, popr. bojov vo FUT lige.

Kto zostane na ihrisku, v survival móde FIFA 19 prehral

Tvorivé hlavy v Electronic Arts sa totiž snažia k svojim športovým titulom pripájať nové režimy, ktoré sa na tímové zápolenie pozerajú z iného uhla. Príbehové linky FIFA 19 a Madden NFL 19 budú pokračovať, NHL 19 ponúka boj troch hráčov proti sebe navzájom alebo arkádové korčuľovanie traja na troch, ktorým sa inšpirovalo streetové vyčíňanie v NBA Live 19. Tohtoročný ročník FIFY prichádza so zaujímavou verziou hry na (ne) prežitie, ktorá napodobňuje veľmi populárne battle royale režimy v multiplayerových strieľačkách. Špekulácie o pouličnom futbale sa tak síce nepotvrdili, ale napriek tomu sa pamätníci FIFA Street z roku 2012 potešia.

Pri režime Survival totiž prídete pri strelení gólu o jedného náhodne vybraného hráča, ktorý bude musieť odísť do kabín. S kvalitným útokom tak dokážete svojho súpera poraziť v priebehu niekoľkých minút a nemusíte čakať do záverečného hvizdu v deväťdesiatej minúte. Podľa futbalových pravidiel totiž nemôže pokračovať tím s menej ako siedmimi hráčmi. Po strelení piateho gólu je tak zápas ukončený vašou výhrou. Na hlavu postavený mód FIFA 19, o ktorom informuje stránka Eurogamer.net, sa tak stane výzvou pre všetkých milovníkov netradičných konceptov.

FIFA 19 – Prvé zábery zo survival módu (gameplay)

Prostredníctvom youtube kanálu FootyManagerTV. FIFA 19 survival mode bol predstavený počas majstrovstiev sveta v hre FIFA 18.

Všetky vyššie zmienené možnosti ešte môžete sťažiť poupravením umelej inteligencie. Ak dáte hráčom svojho oponenta legendárnu AI, zatiaľ čo svojmu tímu zostane začiatočnícke uvažovanie, veľmi sa pri obrazovkách zapotíte, aby ste dosiahli úspech. Uvidíme, či sa vo FIFA 19 dočkáme tiež prašných ihrisiek medzi panelákmi, ako niektorí novinári špekulujú, aj bez nich sa však môžeme tešiť na zaujímavé a osviežujúce zmeny.Spolupráca trénerských hviezd na FIFA 19

(Update 6. 8. 2018) Už v minulých ročníkoch FIFA sme si mohli užívať taktické rozostavenie a mierne poupravené taktiky, ktoré vyhovovali našej hre. V sezóne FIFA 19 sa však strategicky vybláznime oveľa viac. Nebude záležať iba na počte obrancov, záložníkov a útočníkov v jednotlivých radoch a systéme ich hry, ale aj na zvolenej agresivite/pasivite hráčov, popr. na špecifických pokynoch. Môžeme sa zamerať na pendlovanie obrancov pozdĺž postranných čiar ako falošných krídel, prikázať svojim zverencom hrať na nakopávané lopty alebo zvýšiť pressing proti zasunutému bloku pred bránkou súpera. Spolu s možnosťou určiť hráčom jednotlivé časti ihriska, v ktorých sa majú pohybovať, ide o naozaj komplexnú ponuku.

Svoje strategické pokyny si pripravíme pred zápasom a počas hry ich budeme môcť dynamicky aplikovať (poznáte predsa skákajúcich trénerov pozdĺž čiary, nie?), aby sme sa prispôsobili aktuálnemu dianiu na trávniku. Čo najreprezentatívnejšie koučovanie si EA poistilo spoluprácou s najväčšími trénerskými celebritami sveta, ktorých tvárou sa stal Pep Guardiola z Manchestru City (predtým Bayern alebo Barcelona). Sme naozaj zvedaví, ako veľmi sa naše voľby vo vedení mužstiev nakoniec skutočne prejavia na ihrisku a či od autorov FIFA 19 nepočúvame len prázdne sľuby.

FIFA 19; screenshot: tréneri, taktika

Pep Guardiola (vľavo) nie je jedinou trénerskou hviezdou, ktorá prepožičia svoje rozsiahle znalosti FIFE 19.

Na záver dovoľte menšiu špekuláciu, ktorá sa šíri internetovým priestorom ako vietor (sportbible.com, dreamteamfc.com a mnoho ďalších). Hovorí sa totiž o zavedení módu 5 proti 5, ktorý bol známy z FIFA Street. Napovedá tomu uniknutý obrázok na twitteri. Môže však ísť o klasickú novinársku kačicu. Pre potvrdenie dohadov musíme počkať na oficiálne vyhlásenie EA Sports.FIFA 19 predstavuje novú technológiu

(Update 26. 7. 2018) O výhodách enginu Frostbite v športových hrách od EA Sports sme sa už niekoľkokrát rozpisovali. Realistické spracovanie virtuálneho futbalu dokáže preniesť na vaše obrazovky čím ďalej reálnejšie pohyby hráčov a zlepšuje sa aj fyzika lopty. A práve na prácu s touto guľatou vecou sa tvorcovia tohtoročnej FIFA 19 zamerali naozaj detailne. Môžete zabudnúť na zbesilé stláčanie tlačidla pre náhodnú strelu či prihrávku, pretože odhadnutie vhodného načasovania bude teraz kľúčové. Vďaka technológii Active Touch System totiž prvý dotyk rozhodne o vašom spracovaní lopty. Buď vám uskočí k súperovým kopačkám, alebo predvediete nečakanú prihrávku či pohotové zakončenie.

Najzaujímavejšie kúsky samozrejme môžeme čakať u najnadanejších futbalistov dnešnej doby. Takže zatiaľ čo francúzsky mladík Mbappé si strihne nožnice, argentínčan Agüero si posunie pätičkou loptu do behu a brazílsky kúzelník Neymar si urobí dobrý deň z celej obrany, ostatní hráči sa vo väčšine prípadov rozprsknú pri svojej snahe po celom ihrisku. Nikoho neprekvapia nové kľučky a ďalšie zručnosti, po ktorých ovládnutí budete svojich súperov prekvapovať nečakanými úskokmi. Avšak od 28. septembra sami na vašich počítačoch či konzolách PS4 a Xbox One zistíte, ako bude ovládanie svetových hviezd na zelenom ihrisku fungovať v skutočnosti.Cristiano Ronaldo prekliatím FIFA 19

(Update 18. 7. 2018) Cristiano Ronaldo je tak veľkou hviezdou, že jeho prestup musel poznamenať viac lukratívnych reklamných kampaní a medzi nimi aj počítačovú hru FIFA 19. Z nášho pohľadu ide však o najzásadnejší zásah, pretože spoločnosť Electronic Arts na jeho tvári v pozadí s Ušatým pohárom Champions League postavila svoju kampaň. Teraz musí svižne reagovať na vzniknutú situáciu a sme si istí, že zamestnancom marketingového oddelenia pripravil CR7 nejednu bezsennú noc. To by až tak nevadilo, materiály sa pretlačia a straty odpíšu, oveľa viac by sme sa mohli báť o tretí diel obľúbeného príbehového režimu Journey (Cesta) s Alexom Hunterom.

Podľa náznakov z konca Hunterovej sezóny sme totiž mohli dúfať v jeho prestup do Realu Madrid, kde mal spojiť sily spoločne s Ronaldom, aby získali ďalší triumf v Lige majstrov pre svojho zamestnávateľa. Otázka, či sú dejové videosekvencie už dokončené, je tak úplne na mieste. Išlo by totiž nielen o renderovanie nových scén, ale aj o ich dabing a ďalšie detaily (Hunter do Juventusu predsa nechcel ísť). Uvidíme, ako si so vzniknutou situáciou EA poradí a rozhodne im ich problémy nezávidím. Nás zaujíma, či nebude ohrozený dátum vydania FIFA 19, ktorý je stanovený na 28. septembra. Dúfajme, že sa tak nestane.FIFA 19 sa chce radom detailov priblížiť realite

(Update 15. 6. 2018) Vývojári z EA Sports sa pochválili s najvýraznejšími zmenami vo futbale FIFA 19. Asi najväčším lákadlom bude systém aktívneho spracovania lopty, ktorý sme mohli vidieť už vo vydanom traileri. Na základe schopností hráčov si môžete guľatú záležitosť prilepiť k nohe, pokopnúť v rámci prípravy na strelu alebo ju trikom prehodiť cez brániaceho hráča. Najväčšie hviezdy budú mať v zálohe ešte unikátne lahôdky známe z ich pôsobenia na ihriskách sveta. Špecifické by malo byť tiež správanie sa lopty na trávniku počas toho, ako si ju hráči povedú. Evidentne sa tvorcovia chcú priblížiť odborníkmi chválenej fyzike lopty z PES 2018.

FIFA 19; screenshot: ikony

Vo FIFA 19 dostanú veľký priestor hviezdy svetového formátu, ktoré budeme schopní spoznať aj podľa ich špecifických pohybov.

Väčší dôraz dávajú tvorcovia tiež na dynamiku hry. Pri súbojoch o loptu sa prejaví fyzická stavba hráča a jeho zručnosť. Napriek tomu ho vhodným timingom môže menej nadaný futbalista obohrať. Dôležité bude tiež pokrytie priestoru spoluhráčmi, ktorí by mali lepšie reagovať na vývoj hry. Zmenou má prejsť aj streľba, ktorá vsádza oveľa viac na presné načasovanie vypustenia lopty smerom na bránku. Osobne nie sme z textového popisu nijako múdri, pretože systém dvojitého stlačenia tlačidla sa zle chápe, takže si počkáme na gameplaye alebo vlastnú skúsenosť. Pravdepodobne bude oveľa náročnejšie streliť gól bez poriadneho tréningu.

Vyblázniť by sa vo FIFA 19 mali tiež zaprisahaní taktici, ktorí sa vyžívajú v posunovaní každého futbalistu podľa svojich predstáv. Okrem primárnej voľby rozostavenia základnej jedenástky totiž budeme môcť pracovať s útočnou či defenzívnou náladou tímu, popr. sa zamerať na aplikovaný herný štýl. Nám sa myšlienka dynamického premenenia formácií pomocou vedľajších ukazovateľov celkom páči, otázkou však je, ako bude fungovať v praxi.

FIFA 19; screenshot: počasie

Do taktických pokynov trénera svojim zverencom by sa malo tiež počítať s aktuálnym počasím počas zápasu.

Oveľa presvedčenejší sme o technickej dokonalosti pohybu hráčov na ihrisku, pretože EA opäť investovala množstvo peňazí aj času do špecifického pohybu futbalistov vďaka pokročilému motion capturingu prakticky nazvaného „Real Player Motion“. Vo FIFA 19 by tak mali docieliť vernejšie podanie clonenia protivníka, pokrytie lopty, udržanie rovnováhy po súboji či individuálne prejavy najväčších hviezd.

Budú zmeny vo FIFA 19 stačiť?

Musíme si priznať, že nevieme, ako väčšina menovaných drobností zmení doteraz ladenú hrateľnosť titulu. Veľmi bude záležať na samotnom hráčskom zážitku s gamepadom v ruke. Predpokladáme, že sa zmení práca s loptou, väčší priestor dostane náhoda a prejavia sa fyzické atribúty hráčov, ale vo svojej podstate sa arkádovosť FIFY udrží. Hlavným lákadlom tak bude Liga Majstrov, teraz už potvrdená Európska liga a následný Superpohár. Už predtým bolo prezradené, že nové súťaže ovplyvnia Cestu Alexa Huntera, ktorý sa pustí do svojej tretej sezóny vo svetových kluboch.

FIFA 19; screenshot: motion capture

FIFA 19 by mala predviesť ikonických hráčov v ich najlepšej forme vďaka poctivému mapovaniu ich pohybov.Champions League vládne FIFA 19

(10. 6. 2018) Najprestížnejšia klubová súťaž sveta sa oslobodila z pazúrov série PES, ako sme vás informovali predtým, aby sa po nej okamžite vrhol ešte väčší gigant, konkrétne EA Sports. Musíme priznať, že v arkádovejšie poňatom futbale Liga majstrov výrazne chýbala, a preto sa nečudujem tomu, ako lačne po nej americká EA skočila. Trošku nás zaskočilo, že sa zatiaľ nikde nezmienila Európska liga, ktorá ku klubovým súťažiam neodmysliteľne patrí, a otázkou zostáva, či sa vo FIFA 19 stretneme s trofejami podobného razenia z ostatných kontinentov (aspoň Južnú Ameriku by sa mohlo podariť zariadiť).

FIFA 19; screenshot: liga majstrov

Atmosféra na štadiónoch by mala byť počas zápasov Champions League elektrizujúca.

Tvárou FIFA 19 sa opäť stane jeden z najslávnejších hráčov planéty Cristiano Ronaldo, ale v traileri vypustenom na E3 2018 dostal veľký priestor aj Brazílčan Neymar, ktorý v sprievode remixovanej znelky Ligy majstrov predvádza svoje neuveriteľné triky. Okolo zápasov o pohár by sa mala točiť aj ďalšia časť cesty Alexa Hunetra, na ktorý tvorcovia ani tento rok nezabudli. Z krátkej ukážky môžeme ešte predpovedať ďalšie zameranie na emócie hráčov na ihrisku a trénerov za autovou čiarou, väčší dôraz na efekty počasia a samozrejme pokus o ešte detailnejšie zobrazenie najobľúbenejšej hry na svete. Ďalšie podrobnosti sa objavia počas prázdnin, takže sledujte náš kanál. Dovtedy krúžkujte v kalendári dátum 22. septembra.

FIFA 19; screenshot: cesta na vrchol FIFA 19; screenshot: Neymar

Obrázok 1: Dovediete vo FIFA 19 Real Madrid k štvrtému úspechu v Lige majstrov v rade? Obrázok 2: Brazílsky kúzelník Neymar ukázal v traileri na FIFA 19 niekoľko nových trikov pre nadchádzajúci ročník digitálneho futbalu.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre FIFA 19 PC

Minimálne HW požiadavkyPredpokladané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i3-2100 3.1GHz/AMD Phenom II X4 965Intel Core i5-2300 2.8GHz/AMD FX-8120
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTX 460/Radeon R7 260NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti/Radeon RX 560
DirectXDirectX 11.0DirectX 12.0
Operačná pamäť8 GB8 GB
Pevný disk50 GB50 GB

S akým herným PC na FIFA 19?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Lite GTX1050

Minimálne požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1050

Alza GameBox Lite GTX1060

Predpokladané požiadavky:

Alza GameBox Lite GTX1060

Alza GameBox GTX1080Ti

Pre náročných:

Alza GameBox GTX1080Ti

i Mohlo by vás zaujímať

FIFA 19 vyšla 28. septembra 2018 na PC, PS4, PS3, Xbox One, Xbox 360 a Switch. Ďalšie novinky pre vás budeme pozorne sledovať, aby ste o žiadnu neprišli.

Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií