Forza Horizon 5 (INFO) – Hot Wheels DLC a ďalšie novinky

Zobraziť katalóg

Forza Horizon 5; wallpaper: cover

Forza Horizon 5 (INFO) – Hot Wheels DLC a ďalšie novinky

(Update): Článok aktualizovaný o zahraničné recenzie Hot Wheels DLC.

Forza Horizon 5 presunula pretekársky festival Horizon z upršaného Anglicka do Mexika, kde okrem striedajúcich sa ročných období mení hrateľnosť aj vizuál niekoľko rozličných biómov, vďaka ktorým vám pretekanie v stovkách áut v otvorenom svete len tak nezovšednie. Pokiaľ chcete byť neustále v obraze a vedieť, aký nový obsah autori do hry pridali alebo sa ju ešte len chystáte vyskúšať, všetko potrebné nájdete v tomto článku.


Autor: Filip NěmecInfo


Zdroj obrázku: Xbox

Forza Horizon 5 v skratke

  Forza Horizon 5

 • Žáner: Pretekárska hra
 • Vývojár: Playground Games
 • Vydavateľ: Xbox Game Studios
 • Čeština, česká lokalizácia: Áno

 • Dátum vydania a platformy: 9. 11. 2021 na PC, Xbox Series X/S a Xbox One | dostupné na Xbox/PC Game Passe

Forza Horizon 5 (INFO) – OBSAH

Forza Horizon 5: DLC, season pass, car pass


Do Forzy Horizon sa opäť vracajú autíčka Hot Wheels, ktoré sa predstavili už vo štvrtom dieli. Prvé z dvoch veľkých platených DLC pre Forzu Horizon 5 v štýle populárnych autodráh a modelov reálnych aj fiktívnych áut vyšlo 19. júla 2022 a pridalo do hry veľa nového obsahu.

Forza Horizon 5: Hot Wheels - Official Announce Trailer - Xbox & Bethesda Games Showcase 2022

zdroj: Xbox

Pokiaľ bude Hot Wheels DLC podarené podobne aké prídavky pre predchádzajúci diel, fanúšikovia arkádového pretekania sa rozhodne majú na čo tešiť.

Hneď štyri nové biómy a na ne nadväzujúci príbeh v rámci Horizon Story, 10 nových vozidiel a k tomu Horizon Hot Wheels Park s celkom 200 km gravitáciou popierajúcich Hot Wheels tratí – to a ďalšie novinky prinieslo Hot Wheels DLC. Novým Hot Wheels vozidlám sa venujeme v tejto kapitole. Aj pôvodná hra sa ale môže tešiť na nový obsah, nechýbajú napríklad čerstvé sezónne eventy, kaskadérske kúsky, preteky a podľa očakávania napučal aj režim Event Lab, do ktorého pribudli nové stavebné súčiastky a ďalšie prvky, z ktorých si môžete postaviť svoje vlastné Hot Wheels trate.

Hot Wheels DLC je možné zaobstarať samostatne, zatiaľ čo majitelia Premium edície majú oba dodatočné prídavky už predplatené. Forza Horizon 5 neponúka klasický Season Pass, ale je možné zaobstarať si Forza Horizon 5 Premium Add-Ons Bundle, ktorý základnú verziu hry upgraduje na Premium a popri ďalších výhodách tak funguje práve ako klasický Season Pass. Pre majiteľov Game Passu je navyše tento balíček so zľavou. Ďalšie podrobnosti o Hot Wheels DLC nájdete v oficiálnom oznámení.

Forza Horizon 5: Hot Wheels; screenshot: mapa

zdroj: Playground Games

Mapu Hot Wheels DLC tvoria tri oddelené biómy, ktoré sú pospájané Hot Wheels traťami.

Samostatne dostupný je aj Car Pass, ktorý jeho majiteľom nepravidelne pridáva nové vozidlá priamo do ich garáže. Car Pass je možné kúpiť samostatne alebo ako súčasť Deluxe a Premium edície hry, či ako súčasť spomínaného Forza Horizon 5 Premium Add-Ons Bundlu.

Forza Horizon 5: Aktualizácie a nový obsah


Zatiaľ čo aprílový bezplatný update priniesol v mene sviatku Cinco de Mayo veľké množstvo nového obsahu, ten májový bol výrazne chudobnejší. Vývojári sa zamerali na nemecké automobilky, a tak okrem 7 nových áut od výrobcov ako BMW, Volkswagen alebo Audi, pridali do hry aj niekoľko kozmetických doplnkov práve v štýle nemeckého auto priemyslu. O aké nové vozidlá išlo, zistíte v tejto kapitole venovanej čerstvo pridaným autám.

V júli potom Forzu Horizon 5 rozšíri prvé platené DLC Hot Wheels. Čo všetko prinesie zistíte v tejto kapitole.

Aktualizácie apríl 2022

V Mexiku začína 5. mája sviatok Cinco de Mayo oslavujúci víťazstvo mexickej armády pri Pueble, ktorý my však poznáme predovšetkým ako pestrofarebnú estrádu mexických krojov, tancov a jedla. Nie je tak prekvapením, že sa virtuálne dejisko piatej Forzy Horizon s týmto updatom premení aj vizuálne a na celé štyri týždne bude ešte viac hýriť farbami. Chýbať nebudú ani obrovské dinosaurie piňaty alebo tematické oblečenie pre vášho avatara.

Forza Horizon 5; screenshot: Sinco do Mayo

zdroj: Playground Games

V marci pridaní T-Rexovia sa na štyri týždne prefarbia do festivalových odtieňov.

Obmeny sa podľa očakávania dostanú aj multiplayerovému režimu Horizon Tour, ktorý ponúkne nové šampionáty, rovnako ako festivalový playlist, takže pravidelní hráči budú mať opäť novú zábavu. Noviniek sa dočkal aj režim EventLab, ktorý v poslednom update pridal možnosť upravovať fyzikálne zákony, zatiaľ čo teraz sa dá pohrať s krútiacim momentom motora a pripraviť tak ešte o kus bláznivejšie preteky či minihry.

Osláviť sviatok Cinco de Mayo navyše budeme môcť v nových vozidlách, pričom väčšinu z nich doviezla talianska automobilka Ferrari. Nechýbajú tu pamätné kúsky ako Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso z roku 1962 alebo naopak moderný asfalt trhajúci superšport Ferrari SF90 Stradale. Celkom update č. 7 priváža do hry hneď 9 nových vozidiel (5 zadarmo a 4 pre majiteľov Car Passu), ktorým sa podrobnejšie venujeme v nasledujúcej kapitole. Kompletné informácie o aktualizácii si môžete prečítať na oficiálnych stránkach.

Forza Horizon 5; screenshot: Sinco de Mayo nové autá

zdroj: Playground Games

Zadarmo pridané vozidlá sú všetky od automobilky Ferrari.

Aktualizácie marec 2022

Po menej výrazných aktualizáciách dorazil do piatej Forzy Horizon 31. marca v rámci šiestej série nový update pridávajúci do hry rad noviniek, na čele s úplne novým príbehovým režimom Drift Club. V ňom bude možné okrem nových drift pretekov zasadnúť do driftovacích špeciálov, a ak sa vám podarí splniť všetky výzvy, okrem najrôznejších kozmetických odmien do vašej garáže príde elektrická beštia Ford Mustang Mach-E 1400 so siedmimi elektromotormi a výkonom 1 400 mustangov... teda koní. Season 6 update pridá do Forzy Horizon 5 celkom 9 áut, ich zoznam nájdete v nasledujúcej kapitole vyhradenej novým vozidlám.

Forza Horizon 5; screenshot: Drift Story Mode

zdroj: Playground Games

Driftovanie má v sérii Forza Horizon dlhú históriu a nový príbehový režim zameraný na (pokiaľ možno) kontrolované šmýkanie sa po vozovke je tak vítaným prídavkom.

Veľkou premenou prešiel aj systém vlastných pretekov a ich editor EventLab. Hráčmi vytvorené trate po vydaní hry predstavujú veľkú časť obsahu, a pretože sú mnohokrát od vývojárov vytvorených pretekov veľmi odlišné, dostali teraz vlastný systém postupu a odmien. Vytváranie nielen pretekárskych aktivít tiež spestrujú nové stavebné prvky, ako sú múry, neónové cedule, šípky a výzdoba, hlavným prídavkom je však možnosť meniť gravitáciu a ďalšie fyzikálne zákony, takže môžete vytvoriť situácie ako vystrihnuté z filmov Rýchlo a zbesilo.

Vylepšenia sa dočkal aj režim Horizon Open, teda forzácky online multiplayer. Aj ten má teraz vlastný systém progresu, aby hráči vyžívajúci sa najmä v online pretekaní boli spravodlivo odmeňovaní. Horizon Open ale tiež uľahčuje hľadanie pretekov podľa zvolených preferencií (výkon vozidiel alebo druh pretekov) a konečne je možné tiež s konvojom ostatných jazdcov spúšťať vlastné preteky iných hráčov, nielen tie vytvorené vývojármi.

Okrem toho svet Forzy Horizon 5 napučal aj o ďalšie formy obsahu – aby sa dlhodobí pretekári nezačali nudiť, po celej mape napríklad pribudli pomaľované barely a miniatúry Tyranosaura rexa, pre prípad, že by ste snáď už rozflákali všetky bonusové tabule. Všetky detaily o Season 6 update, ktorý je kompletne zadarmo, nájdete tu.

Forza Horizon 5: Nové autá, zoznam vozidiel


10 nových vozidiel pridalo 19. júla platené DLC Hot Wheels prinášajúce do hry ikonické Hot Wheels autíčka v reálnej veľkosti. Autori vdýchli život napríklad formulou inšpirovanému dizajnu stíhačiek Hot Wheels Bad to the Blade alebo konceptu predstavenom v roku 2019 na ženevskej Motor Show oslavujúceho jedného z najväčších renesančných umelcov – plne elektrický superšport 2019 Italdesign DaVinci Concept.

Kompletný zoznam nových vozidiel z DLC Hot Wheels:

 • 2018 Chevrolet Hot Wheels COPO Camaro
 • 2012 Hot Wheels Bad to the Blade
 • 2013 Hot Wheels Baja Bone Shaker
 • 2000 Hot Wheels Deora II
 • 2021 Hennessey Venom F5
 • 2019 Brabham BT62
 • 2006 Mosler MT900 GT3
 • 2020 SIERRA Cars #23 Yokohama ALPHA
 • 2018 SUBARU WRX STI ARX Supercar
 • 2019 Italdesign DaVinci Concept
Forza Horizon 5; screenshot: Hot Wheels DLC

zdroj: Forza.net

Po Horizon Hot Wheels Parku a hráčmi vytvorených Hot Wheels tratiach sa môžete pochopiteľne preháňať aj vo všetkých ostatných vozidlách.

Zatiaľ posledný bezplatný májový update č. 8 sa zameral na nemecké vozidlá, pričom v rámci bezplatnej aktualizácie dorazili tieto kúsky:

 • 2021 Porsche 911 GT3
 • 2015 Mercedes-AMG GT S
 • 2018 Audi RS 4 Avant

Majitelia Car Passu potom vo svojej garáži našli tieto taktiež nemecké klenoty:

 • 2020 BMW M8 Competition Coupe
 • 2020 Audi RS 3 Sedan
 • 2018 Audi RS 5 Coupé
 • 1982 Volkswagen Pickup LX
Forza Horizon 5; screenshot: BMW M8 Forza Horizon 5; screenshot: Volkswagen pickup LX

zdroj: Forza.net

Obrázok 1: Najlákavejším vozidlom je pravdepodobne BMW M8 Competition Coupe s osemvalcom so silou 625 koní. Obrázok 2: Nostalgiu naopak zapáli Volkswagen Pickup LX, prezývaný Golf Mk1 Caddy.

Rovnako ako predchádzajúce diely, aj Forza Horizon 5 prekonáva svoju konkurenciu širokou ponukou vozidiel, ktorá sa nepočíta na desiatky, ale stovky áut. Aktuálne Forza Horizon 5 ponúka viac ako 500 vozidiel a ďalšie do hry postupne pribúdajú. Samozrejme nechýbajú tradiční výrobcovia ako Audi, Ferrari, Honda, Lamborghini, Aston Martin, Chevrolet, Porsche, Volkswagen alebo napríklad Jaguar. Poprevážať sa ale môžete aj v špeciálnych vozidlách, ako je majestátny Chevrolet 150 z roku 1955 či naopak Warthog zo série Halo vyrobený v roku 2554.

Kompletný zoznam vozidiel nájdete tu.

Forza Horizon 5; wallpaper: cover

zdroj: Xbox

Na prebale hry je športový plug-in hybrid Mercedes-AMG ONE a SUV Bronco Badlands, minuloročná novinka od Fordu.

Nové autá apríl 2022

Update č. 7 pridáva zadarmo do hry 5 nových vozidiel, všetko z talianskej stajne Ferrari, autori sa pritom zamerali na najzaujímavejšie kúsky naprieč poslednými šesťdesiatimi rokmi automobilky, nás však zaujalo predovšetkým Ferrari SF90 Stradale, superšport na prvý pohľad pripomínajúci športové vozidlá značky McLaren. Ferrari SF90 nie je ale zaujímavé len vzhľadom alebo výkonom – SF90 je vôbec prvý plug-in hybrid od Ferrari a navyše ide o cestnú verziu pretekárskej formuly Sebastiana Vettela a Charlesa Leclerca. To ale pochopiteľne nie je všetko, tu je kompletný zoznam zadarmo pridaných vozidiel, ktoré môžete získať len samotným pretekaním:

 • 2020 Ferrari SF90 Stradale
 • 1962 Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso
 • 2014 Ferrari California T
 • 1992 Ferrari 512 TR
 • 2020 Ferrari F8 Tributo
Forza Horizon 5; screenshot: Ferrari sf90 Forza Horizon; screenshot: Ferrari Berlinetta Lusso

zdroj: Forza Motorsport

Mladú krv zastupuje Ferrari SF90 Stradale, zatiaľ čo milovníci klasiky zatrúbia radostne klaksónom nad Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso z roku 1962.

Ani tentoraz pochopiteľne neprídu skrátka majitelia Car Passu, ktorí vo svojej garáží nájdu nasledujúce klenoty:

 • 2003 Ford F-150 SVT Lightning
 • 2014 Forsberg Racing Nissan 'SafariZ' 370Z Safari Rally Tribute
 • 2019 Toyota Tacoma TRD Pro
 • 2008 Dodge Magnum SRT8

Nové autá marec 2022

Marcový update pridal do hry deväť nových vozidiel, z ktorých hlavnou dominantou je plne elektrický Ford Mustang Mach-E 1400. Ten síce vychádza z masovo vyrábaného modelu Mach-E, ale je špeciálne upravený na driftovanie, ktoré je hlavnou novinkou spomínanej aktualizácie Forzy Horizon 5 a ako už názov modelu napovedá, pod kapotou má pripravených vďaka perfektnému krútiacemu momentu k takmer okamžitému výkonu 1 400 koní, ktoré uvádza do klusu rovno sedem elektromotorov. Ani ďalšie zadarmo pridané vozidlá ale nie sú nezaujímavé, do hry sú novo pridané:

Zoznam novo pridaných vozidiel:

 • 2012 Ascari KZ1R
 • 2014 McLaren 650S Spider
 • 2018 ATS GT
 • 2021 Ford Mustang Mach-E 1400
 • 2021 McLaren 765LT

Majitelia plateného Car Passu zároveň našli priamo vo svojej garáži nasledujúcu štvoricu áut:

 • 1966 Oldsmobile Toronado
 • 2019 Porsche 911 Speedster
 • 2021 McLaren 620R
 • 2021 Mini John Cooper Works GP

Kompletný zoznam vozidiel nájdete tu.

Nové autá január 2022

V januárovom update pribudlo do hry 8 nových vozidiel. Zoznamu dominuje Ford Mustang Mach 1 z roku 1971, ktorý odštartoval kultový modelový rad Mach 1. Z novších vozidiel zaujme milovníkov superšportov dánska beštia Zenvo TS1, zatiaľ čo fanúšikovia bahnitého rally budú vrnieť blahom nad Toyotou Hilux a Land Cruiser. Autori pridali aj 5 nových zvukov pre klaksóny v štýle ohňostroja, tigrieho revu či mačacieho mňaukania.

Zoznam novo pridaných vozidiel:

 • 2013 Donkervoort D8 GTO
 • 1971 Ford Mustang Mach 1
 • 2015 Jaguar XKR-S GT
 • 1990 Vauxhall Lotus Carlton
 • 2003 Toyota Celica SS-I
 • 2007 Toyota Hilux Arctic Trucks AT38
 • 2016 Toyota Land Cruiser Arctic Trucks AT37
 • 2016 Zenvo TS1

Kompletný zoznam vozidiel nájdete tu.

Forza Horizon 5: Hodnotenie a metacritic


i Ako hodnotíme Forza Horizon 5?

„Forza Horizon 5 je bezpochyby najlepšou open-world pretekárskou hrou súčasnosti, už však nejde o takú veľkú revolúciu ako v prípade predchádzajúceho dielu, s ktorým Forza Horizon 5 zdieľa mnoho podobností a nesie si ďalej aj niektoré neduhy. Aj napriek všetkým chybám však ide o výbornú pretekársku arkádu so skvelým jazdným modelom, širokou ponukou vozidiel a pretekov aj perfektnou grafikou.“

Pozrite sa na celú recenziu (Xbox Series X) vrátane hodnotenia.

A ako hodnotí svet?

Tieto hodnotenia sú platné k 4. 11. 2021.


Hodnotenie Forza Horizon 5: Hot Wheels DLC vo svete:

Autori Forzy Horizon pokračujú v sérii kvalitných DLC, a tak sa rozšírenie Hot Wheels dočkalo veľmi kladného prijatia. Recenzenti chvália úplne nový herný zážitok odlišný od pôvodnej hry a úplne nové prostredie pripravené pre fyzikálne zákony popierajúce pretekanie.

Tieto hodnotenia sú platné k 26. 7. 2022.

Forza Horizon 5: Dátum vydania, platformy


Piaty diel Forzy Horizon vychádza na PC (Microsoft Store a Steam), Xbox One a Xbox Series X/S 9. novembra, pričom hneď od dňa vydania je Forza Horizon 5 dostupná aj v knižnici Xbox Game Pass a pripravená na streamovanie prostredníctvom služby Xbox Cloud Gaming.

Majitelia Premium edície mohli naskočiť do Mexika už 5. novembra, teda o štyri dni skôr. Obsahu jednotlivých edícií sa venujeme v nasledujúcej kapitole.

Forza Horizon 5 Official Announce Trailer

zdroj: Playground Games

Forza Horizon 5 bola oznámená 13. júna na E3 prezentácií Xbox & Bethesda Games Showcase.

Forza Horizon 5: Deluxe, Premium edície


Okrem klasickej verzie, ktorá bude dostupná v rámci fyzickej aj digitálnej distribúcie, bude v predaji aj digitálna Deluxe edícia obsahujúca Car Pass pridávajúci po vydaní hry do vašej garáže nové autá. S výnimkou prvého balíčka obsahujúceho osem áut budú nasledujúce vozidlá pridávané vo frekvencii jedno auto týždenne.

Premium edícia okrem Car Passu ponúkne aj možnosť začať hrať Forzu Horizon 5 o štyri dni skôr, teda už 5. novembra. Ďalej premium edícia obsahuje uvítací balíček, VIP členstvo a dve dodatočné rozšírenia (viac informácií o prvom DLC Hot Wheels nájdete tu).

V knižnici Xbox Game Pass a tiež na streamovanie bude dostupná klasická verzia, ktorú však bude možné zakúpením Forza Horizon 5 Premium Add-Ons Bundle upgradovať na premium verziu. Majitelia Game Pass členstva budú mať aj 10 % zľavu na všetok sťahovateľný obsah.

K príležitosti vydania Forzy Horizon 5 pripravil Microsoft aj limitovanú edíciu Xbox ovládača inšpirovanú práškovými ohňostrojmi Horizon festivalu. K ovládaču dostanete nový víťazný tanček, kozmetické úpravy a ďalšie ingame bonusy.

Xbox Wireless Controller - Forza Horizon 5 Limited Edition

zdroj: Xbox

Okrem výrazných farieb ponúkne ovládač čiastočne priehľadné telo s viditeľnými vibračnými motorčekmi so svetelnými efektmi, špeciálny povrch na triggeroch a bumperoch a na spodnej strane textúru inšpirovanú perforovanými povrchmi pretekárskych volantov.

Forza Horizon 5: Čeština, česká lokalizácia


Aj piaty ponúkne po vzore Forzy Horizon 4 českú lokalizáciu vo forme titulkov. Forzu Horizon 5 si tak budú môcť naplno užiť aj hráči angličtinou nepobozkaní.

Forza Horizon 5: Gameplay


Gameplay novej Forzy Horizon nadväzuje na úspešný jazdný model predchádzajúceho dielu, vďaka ktorému bola hra dostupná všetkým skupinám hráčom. Základ tvorí zábavná arkádová hrateľnosť, ktorá dokáže všeličo odpustiť, avšak nečakajte žiadne Need for Speed. Forza Horizon 5 navyše umožní upraviť či úplne vypnúť rad asistentov ako kontrola trakcie alebo ABS, a tak si na svoje prídu aj fanúšikovia simulácie.

Forza Horizon 5 Official Initial Drive Trailer

zdroj: xbox

Vývojári v rámci Gamescomu 2021 ukázali prvých deväť minút z hrania. Presne toto budeme môcť prežiť po prvom zapnutí Forzy Horizon 5.

Stredobodom zábavy budú samozrejme preteky, ktorých pestrosť je na pomery pretekárskych hier pekne široká: čakajú nás tak offroadové trate so striekajúcim blatom, orientačné diaľkové trate, kaskadérske kúsky, ale aj klasické okruhové preteky na pevnom asfalte. Vďaka otvorenému svetu však autori radi jednotlivé pretekárske štýly kombinujú, a tak nie je neobvyklé, že sa z priľnavej cesty v priebehu pár sekúnd presuniete do piesku na pobreží alebo lesného machu.

Pretekať ale nebudete len tak pre dobrý pocit, všetko sa bude opäť točiť okolo festivalu Horizon, na ktorý už neprichádzate ako úplný nováčik, ale naopak ho pomáhate riadiť a budovať. Medzi hernými aktivitami tak nebude chýbať napríklad aj prieskum nového územia a výber oblastí pre ďalšie preteky. Úplnou novinkou medzi hernými režimami bude napríklad multiplayerovo zameraný editor Event Lab mierne pripomínajúci napríklad Trackmaniu alebo battle royale režim až pre 72 jazdcov.

Forza Horizon 5 - 14 Minutes of Xbox Series X Direct Feed Gameplay

zdroj: IGN

Magazín IGN dostal od vývojárov k dispozícii gameplay zábery z konzoly Xbox Series X.

Forza Horizon 5: Herný svet, počasie, rozsah a dĺžka hry


Z domoviny štúdia Playground Games sa dejisko festivalu Horizon presúva do Mexika, ktoré si autori vybrali predovšetkým vďaka diverzite prostredia aj kultúrnej rozmanitosti. Vo Forze Horizon 5 tak nebudú chýbať vyschnuté piesočné pláne posiate kaktusmi, ale aj husté porasty pripomínajúce dažďové pralesy či zastavané mestské oblasti. Celkom hra ponúkne 11 odlišných biómov, ktorých vizuál, ale aj funkčnosť bude nadväzovať na pravidelne sa meniacu štvoricu ročných období.

Forza Horizon 5; screenshot: farmy Forza Horizon 5; screenshot: mesto

zdroj: Xbox

"Od začiatku sme vedeli, že chceme, aby to bola zatiaľ najväčšia Forza Horizon. Ak sme však chceli byť najväčší, cítili sme, že musíme ponúknuť aj čo najväčšiu rozmanitosť a kontrast," vysvetľuje zasadenie hry do Mexika Mike Brown, kreatívny riaditeľ štúdia Playground Games.

Niektoré oblasti tak nebudú dostupné stále, pretože na jar sú po období dažďov zaplavené, iné sa zasa výrazne zmenia s príchodom zimy. Oproti Forze Horizon 4 pridáva piaty diel na intenzite zmien, ale aj ich rozmanitosti. Každý bióm bude mať svoj vlastný systém počasia, môžete sa tak napríklad pohybovať v časti mapy, kde je slnečno, a z diaľky pozorovať, ako v inej oblasti husto prší.

Mapa Forzy Horizon 5 je približne 1,5× väčšia ako v prípade predchádzajúceho dielu, či však ponúka dostatok priestoru pre celkom 11 rozličných biómov takým spôsobom, aby prechod medzi nimi bol dostatočne plynulý, zatiaľ nevieme. Je však zrejmé, že nás rovnako ako v prípade Forzy Horizon 4 čaká obrovský herný svet, ktorý nás pripúta za virtuálny volant na desiatky hodín. Samotná kampaň by podľa autorov mala zabrať medzi 10 a 20 hodinami. Autori navyše budú postupne pridávať ďalšie preteky a herné režimy, z Forzy Horizon 5 sa tak môže stať pretekárska zábava na dlhé týždne až mesiace.

Forza Horizon 5; screenshot: mapa

zdroj: Xbox

Mapa Forzy Horizon 5 obsiahne najrôznejšie prostredia od obrovského vulkánu, džungle či močiara až po tropické pobrežie, obrovský štadión či skalnaté výbežky so snehovou pokrývkou.

Forza Horizon 5: Príbeh, kariérny režim


Pretekárske hry nikdy nevynikali prepracovaným príbehom, séria Forza Horizon sa však snaží aj do tohto žánru priniesť pútavé rozprávanie, ktoré vás prepojí s radom vedľajších postáv a pomôže vykresliť čo najuveriteľnejšiu tvár Horizon festivalu. Ten sa z Veľkej Británie presunul do Mexika, kam samozrejme mierite aj vy. Lenže zatiaľ čo do Británie ste prišli ako úplný nováčik, do Spojených štátov mexických sa vydávate ako hviezda Horizon festivalu a nie je teda náhodou, že budete udávať jeho smer. Budete tak môcť vyberať lokácie pre nové preteky a ďalšie aktivity, stále však bude vaším hlavným cieľom stať sa najlepším jazdcom festivalu.

Forza Horizon 5 prichádza s novým štýlom príbehovej singleplayer kampane pomocou tzv. Horizon Stories, ktoré boli predstavené už vo štvrtom dieli. Vývojári tieto misie opisujú ako „hlbokú a odmeňujúcu kampaň,“ v ktorej stretneme veľa nových postáv a bude len na nás, ako s ich osudmi a príbehmi naložíme. To sa má týkať najmä Expedition módu, v ktorom budete preskúmavať nové časti virtuálneho Mexika, čím si rozšírite hernú mapu, ale tiež môžete objavovať nové autá a zvyšovať pôsobnosť celého festivalu, čím sa odomknú aj nové preteky a ďalšie aktivity. Vďaka aktualizácii je možné teraz absolvovať príbehové misie v online kooperácii až s ďalšími 5 hráčmi.

Forza Horizon 5; screenshot: expeditions

zdroj: Xbox

Forza Horizon 5 bude vďaka rozlohe herného sveta, jeho rozmanitosti a tiež vzhľadom na vašu úlohu v rámci Horizon festivalu viac o prieskume neprebádaných oblastí.

Forza Horizon 5: Multiplayer, Forza Open


Štvrtý diel ukázal ostatným pretekárskym open-world hrám, ako má vyzerať integrácia hry viacerých hráčov do otvoreného sveta, autori však chcú multiplayerový zážitok ešte vylepšiť a pracujú tak na systéme s názvom Horizon Open. Ten opäť umožní preháňať sa svetom s ostatnými hráčmi a stlačením jedného tlačidla sa pustiť do spoločného pretekania, pričom pointou Horizon Open má byť predovšetkým to, aby spoločné hranie bolo viac inkluzívne a ešte jednoduchšie.

Na detaily týkajúce sa Horizon Open si budeme musieť počkať, už teraz však môžeme počítať s tým, že sa opäť budeme po mape naháňať s ďalšími živými hráčmi (pokiaľ teda túto možnosť povolíte) a spoločne sa môžeme okrem klasických pretekov pustiť do 130 najrôznejších minihier, stavať vlastné trate v editore Event Lab alebo sa stretnúť v battle royale režime pre až 72 jazdcov.

Forza Horizon 5 bude podporovať cross-play a cross-save medzi všetkými platformami, presúvať uložené pozície nebude možné iba medzi Steam verziou hry a tou konzolovou.

Forza Horizon 5; screenshot: multiplayer

zdroj: Xbox

Bude iba na vás, či zapnete možnosť stretávať v hre aj ostatných hráčov, alebo si z Forzy Horizon 5 urobíte čisto singleplayerový zážitok.

Forza Horizon 5: Grafika, engine, zvuk a soundtrack


Forza Horizon 5 sa zatiaľ prezentuje predovšetkým nádhernou a detailnou grafikou, za ktorou stoja okrem iného fotogrammetrické dáta zhotovené vývojármi priamo v Mexiku, kde nafotili tisíce snímok skutočných lokácií, miest aj menších vecí od kameňov pokrývajúcich sopku až po pichliače kaktusov. Realizmom hýri aj obloha poskladaná zo 400 hodín záberov (v rozlíšení 12K) skutočného mexického neba. Nie je tak prekvapením, že Forza Horizon 5 vyzerá nádherne, teda aspoň na doteraz vypustených videách.

Forza Horizon 5; screenshot: džungľa

zdroj: Xbox

Forza Horizon 5 tiež rozšíri možnosti zničiteľného prostredia. Podľa vývojárov bude napríklad možné v močiaroch rozbiť korene mangrovníkov a zmeniť tak trasu pretekov.

Majitelia Xboxu Series X/S si budú môcť vyberať medzi performance (výkon) a quality (kvalita) režimami. Performance mód na Series X zvládne kombináciu 4K a 60 fps so zníženými detailmi, zatiaľ čo na Series S 1080p a 60 fps. V prípade režimu fidelity klesne snímkovacia frekvencia na 30 fps, avšak zvýši sa úroveň detailov. Na Xboxe One má hra plynule bežať pri rozlíšení 1080p a 30 fps. Ray-tracing bude bohužiaľ podporovaný iba v režime Forza Vista. Odborníci na technické spracovanie z Digital Foundry mali možnosť zahrať si úvod Forzy Horizon 5 a sú nadšení nielen z grafického spracovania, ale aj použitých technológií.

Dôležitú úlohu zohrá aj audio. Autori nahrali zvuk viac ako 320 vozidiel, čím reagujú na kritiku menej autentických zvukov motorov v štvrtom dieli. Chýbať nebude ani šestica rádiových staníc ponúkajúca všetko od pop music cez duniace techno až po relaxačné skladby stanice Eterna. Okrem lahôdok z predchádzajúcich dielov budete počuť aj novinky španielsky spievajúcich autorov či vlastnú hudbu určenú pre prvé hodiny hrania. Kompletný zoznam skladieb jednotlivých staníc nájdete tu.

Forza Horizon 5 is Stunning - Xbox Series X/S Hands-On - A DF Direct Special

zdroj: Digital Foundry

Špecialisti na vizuálne a technické spracovanie z Digital Foundry nešetria chválou. Forza Horizon 5 podľa nich vyzerá a hrá sa skvele. Na ich videu môžete vidieť zábery z hrania na Xboxe Series X v režime kvality obrazu s 30 fps.

Forza Horizon 5: Videá, trailery, screenshoty


Trailery a ďalšie videá môžete nájsť na oficiálnom YouTube kanáli série Forza a obrazové materiály na homepage stránkach hry Forza Horizon 5.

Forza Horizon 5: Hardvérové nároky na PC


Oficiálne hardvérové požiadavky pre Forza Horizon 5:


Minimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky Ideálne HW požiadavky
Operačný systém Windows 10 Windows 10 Windows 10
Procesor Intel i5-4460 | Ryzen 3 1200 Intel i5-8400 | Ryzen 5 1500X Intel i7-10700K | Ryzen 7 3800XT
Grafická karta NVIDIA GTX 970, 4 GB | Radeon RX 470, 4 GB NVIDIA GTX 1070, 8 GB | Radeon RX 590, 8 GB NVIDIA RTX 3080, 10 GB | Radeon RX 6800 XT, 16 GB
Operačná pamäť 8 GB 16 GB 16 GB
Pevný disk 110 GB 110 GB 110 GB (SSD)

• Zdroj: Forza Horizon Twitter (1. 10. 2021)

S akým herným PC na Forza Horizon 5?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i

• Zdroje: xbox.com, forzamotorsport.net


4,8
Forza Horizon 5: Deluxe Edition – Xbox/Win 10 Digital
Hra na PC a Xbox – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live a Microsoft Store, žáner: pretekársky, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – tvoje ultimátne dobrodružstvo Horizonu čaká! Preskúmaj prekrásne kraje Mexika, ktoré sa neustále vyvíjajú a v ktorých si vychutnáš neobmedzenú a zábavnú vodičskú akciu v stovkách najlepších áut na svete. Deluxe Edition obsahuje plnú verziu hry a Car Pass.
81,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1798
4,5 29×
Forza Horizon 5: Standard Edition – Xbox/Win 10 Digital
Hra na PC a Xbox – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live a Microsoft Store, žáner: pretekársky, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – tvoje ultimátne dobrodružstvo Horizonu čaká! Preskúmaj prekrásne kraje Mexika, ktoré sa neustále vyvíjajú a v ktorých si vychutnáš neobmedzenú a zábavnú vodičskú akciu v stovkách najlepších áut na svete.
69,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1797
4,9 26×
Forza Horizon 5: Premium Edition – Xbox/Win 10 Digital
Hra na PC a Xbox – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live a Microsoft Store, žáner: pretekársky, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – tvoje ultimátne dobrodružstvo Horizonu čaká! Preskúmaj prekrásne kraje Mexika, ktoré sa neustále vyvíjajú a v ktorých si vychutnáš neobmedzenú a zábavnú vodičskú akciu v stovkách najlepších áut na svete. Premium Edition obsahuje prednostný prístup, ktorý ti umožní hrať hru o štyri dni skôr, a to od 5. novembra 2021. Súčasťou edície je aj Uvítací balíček, Car Pass, VIP členstvo a dve rozšírenia hry, ktoré budú k dispozícii neskôr.
98,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1799
Xbox Series X + 2x Xbox Wirless Controller
Herná konzola - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnosť hrania v 4K, menu v češtine, 2× herný ovládač, farba čierna
549 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MXO001ab1
1,0
Thrustmaster eSwap XR PRO Controller – Forza Horizon 5 Edition
Gamepad pre PC, Xbox Series X|S a Xbox One, kompatibilný so systémom Windows 10, káblové pripojenie, USB-C, haptická odozva, používateľské mapovanie tlačidiel, biela farba
189,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MA647a
5,0
Forza Horizon 5: Premium Add-Ons Bundle – Xbox Digital
Herný doplnok /DLC–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Microsoft Store, české titulky, žáner: pretekársky, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live
51,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1800
Forza Horizon 5: Expansions Bundle – Xbox Digital
Herný doplnok /DLC–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, české titulky, žáner: pretekársky, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live
Novinka
34,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1800b
5,0
Forza Horizon 5: VIP Membership – Xbox Digital
Herný doplnok /DLC–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Microsoft Store, české titulky, žáner: pretekársky, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live
19,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1802
Forza Horizon 5: Car Pass – Xbox Digital
Herný doplnok /DLC–Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Microsoft Store, české titulky, žáner: pretekársky, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra, na online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live
29,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD1801
4,3 276×
Xbox Game Pass Ultimate – 3 mesačné predplatné
Dobíjacia karta – na PC (Win 10), mobilný telefón/tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licencia: na stiahnutie, kľúč pre Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, dĺžka členstva 3 mesiace, - 13,30 €/mesiac
39,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MX029gu2
4,3 276×
Xbox Game Pass Ultimate – 1 mesačné predplatné
Dobíjacia karta – na PC (Win 10), mobilný telefón/tablet (Android), Xbox 360, Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licencia: na stiahnutie, kľúč pre Xbox Live, Microsoft Store a Xbox Mobile app, dĺžka členstva 1 mesiac,
14,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MX029gu1
4,3 69×
Xbox Game Pass – 6 mesačné predplatné
Dobíjacia karta – na Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licencia: na stiahnutie, kľúč pre Xbox Live, dĺžka členstva 6 mesiacov, - 9,98 €/mesiac
59,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MX029gp2
4,3 69×
Xbox Game Pass – 3 mesačné predplatné
Dobíjacia karta – na Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, licencia: na stiahnutie, kľúč pre Xbox Live, dĺžka členstva 3 mesiace, - 9,97 €/mesiac
29,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MX029gp3
4,2 12×
PC Game Pass – 3 mesačné predplatné (pre PC s Windows 10)
Dobíjacia karta – na PC (Win 10), licencia: na stiahnutie, kľúč pre Microsoft Store, dĺžka členstva 3 mesiace, - 9,30 €/mesiac
27,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MX029gpc1
4,9
Forza Motorsport – Xbox Series X
Hra na konzolu – Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: simulátor a pretekársky, – Ponorte sa do viac ako 500 skutočných vozidiel na 20 svetoznámych tratiach, vrátane fanúšikov obľúbených lokalít a niekoľkých rozvrhnutí tratí, z ktorých každá ponúka úplne dynamickú dennú dobu s počasím a jedinečnými jazdnými podmienkami.
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: XBSE0222
5,0
Forza Motorsport: Premium Edition – Xbox Series X|S/Windows Digital
Hra na PC a Xbox – Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live a Microsoft Store, žáner: simulátor a pretekársky, – Ponorte sa do viac než 500-skutočných vozidiel na 20-svetoznámých tratiach, vrátane fanúšikmi obľúbených lokalít a niekoľkých rozvrhnutí tratí, z nich každá ponúka plne dynamickú dennú dobu s počasím a jedinečnými pretekárskymi podmienkami.
99,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD2130
5,0
Forza Motorsport: Štandard Edition – Xbox Series X|S/Windows Digital
Hra na PC a Xbox – Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live a Microsoft Store, žáner: simulátor a pretekársky, – Ponorte sa do viac než 500-skutočných vozidiel na 20-svetoznámých tratiach, vrátane fanúšikmi obľúbených lokalít a niekoľko rozvrhnutých tratí, z nich každá ponúka plne dynamickú dennú dobu s počasím a jedinečnými pretekárskymi podmienkami.
79,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD2129
Forza Motorsport: Premium Add-Ons Bundle – Xbox Series X|S/Windows Digitál
Herný doplnok /DLC–Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live a Microsoft Store, české titulky, žáner: simulátor a pretekársky, na uplatnenie je vyžadovaná základná hra – Ponorte sa do viac než 500-skutočných vozidiel na 20-svetoznámých tratiach, vrátane fanúšikmi obľúbených lokalít a niekoľkých rozvrhnutí tratí, z nich každá ponúka plne dynamickú dennú dobu s počasím a jedinečnými pretekárskymi podmienkami.
39,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD2131
5,0
The Crew Motorfest: Special Edition - Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, krabicová verzia, žáner: pretekársky a arkády, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – Vitajte na Motorfestu, dokonalom zážitku z jazdy! Preskúmajte pulzujúci otvorený svet havajského ostrova O'ahu a zúčastnite sa intenzívnych pretekov, tematických akcií a mnoho ďalších! Vďaka stovkám ikonickým vozidlám, ktoré môžete zbierať, budete mať mnoho príležitostí predviesť svoje schopnosti.
Zľavnené -3 %
24,90 € 25,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MXO896
5,0
The Crew Motorfest: Special Edition - Xbox Series X
Hra na konzolu – Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: pretekársky a arkády, – Vitajte na Motorfestu, dokonalom zážitku z jazdy! Preskúmajte pulzujúci otvorený svet havajského ostrova O'ahu a zúčastnite sa intenzívnych pretekov, tematických akcií a mnoho ďalších! Vďaka stovkám ikonickým vozidlám ktoré môžete zbierať, budete mať mnoho príležitostí predviesť svoje schopnosti.
Zľavnené -20 %
27,90 € 34,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: XBSE0374
4,5 19×
Forza Horizon 4: Standard Edition – Xbox One/Win 10 Digital
Hra na konzolu – Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: pretekársky, – ďalší diel úspešného radu pretekárskych hier. Úžasný otvorený svet inšpirovaný Veľkou Britániou. Meniace sa ročné obdobia, ktoré má zásadný vplyv na jazdné vlastnosti. Veľký výber vozidiel s možnosťou úprav.
63,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD0816
4,7 165×
Gran Turismo 7 – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: pretekársky, – či už si pretekový alebo príležitostný jazdec, zberateľ, tuner, dizajnér alebo fotograf – nájdi si svoju líniu vďaka ohromujúcej zbierke herných režimov vrátane obľúbenej kampane, arkády a autoškoly
Super cena
58,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0002
4,7 57×
Gran Turismo 7 – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: pretekársky, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – či si pretekový alebo príležitostný jazdec, zberateľ, tuner, dizajnér alebo fotograf, nájdi si svoju líniu vďaka ohromujúcej zbierke herných režimov vrátane obľúbenej kampane, arkády a autoškoly
54,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX1207
Wreckreation – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a pretekársky, – Wreckreation je domov vášho vlastného MixWorld, 400 štvorcových kilometrov veľkej pretekárskej trate, ktorú môžete tvoriť, pretvárať a ničiť.
Novinka
39,90 €
Očakávame december 2024
Objednávací kód: PSV0338
Wreckreation – Xbox Series X
Hra na konzolu – Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: akčný a pretekársky, – Wreckreation je domov vášho vlastného MixWorld, 400 štvorcových kilometrov veľkej pretekárskej trate, ktorú môžete tvoriť, pretvárať a ničiť.
Novinka
39,90 €
Očakávame december 2024
Objednávací kód: XBSE0287
Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií