AD homeoffice PET

Canon EOS 2000D (PREVIEW)

Zobraziť katalóg
Canon EOS 2000D (PREVIEW)

Recenzia

Aktualizované

Canon dnes predstavil novú bezzrkadlovku Canon EOS M50, do istej miery prevratný blesk Canon Speedlite 470EX-AI a tiež dvojicu digitálnych zrkadloviek Canon EOS 4000D a Canon EOS 2000D, čím trošku pozmenil doterajšiu logiku číslovania modelových radov. Obe zrkadlovky sú si dosť podobné, ale rozhodne nie sú rovnaké. Model EOS 2000D je v hierarchii jednotlivých prístrojov o niečo vyššie (v podstate ide o nástupcu modelu Canon EOS 1300D), a tak je tiež o niečo lepšie vybavený, hoci je rovnako ako nižší model EOS 4000D zameraný predovšetkým na začínajúcich fotografov, ktorým je čo najviac prispôsobený. Napriek zaradeniu na spodné priečky cenového rebríčka, ide o úplne plnohodnotnú zrkadlovku so všetkým, čo k tomu v dnešnej dobe patrí, a to predovšetkým s ohľadom na vysokú úžitkovú hodnotu a solídny pomer ceny a výkonu. Môže však perfektne poslúžiť aktívnym používateľom a cestovateľom, vďaka minimálnym rozmerom a nízkej hmotnosti.

Zrkadlovkou EOS 2000D chce Canon zlákať používateľov mobilov

Základom fotoaparátu je CMOS snímací čip formátu APS-C s rozlíšením 24 Mpx a inštalovaným Low-pass filtrom, čo už dnes nie je tak časté, pretože väčšina súčasných fotoaparátov (nielen značky Canon) už u 24 Mpx CMOS čipov Low-pass filter nepoužíva. Čip ale bohužiaľ nie je osadený integrovaným ultrazvukovým čistením. Napriek tomu sa dá už dopredu očakávať pomerne kvalitný výstup. Výrobca tiež evidentne mieri aj na používateľov mobilných telefónov, ktorých sa snaží presvedčiť o tom, že toto je jednoducho úplne iná liga. Vo svojich propagačných materiáloch zdôrazňuje pri tomto fotoaparáte to, že čip APS-C je hneď 19× väčší, ako čip priemerného mobilu, čo znamená množstvo výhod – od zásadne vyššej kvality samotných fotografií, až po dynamický rozsah, či prácu s hĺbkou ostrosti. Citlivosť čipu je možné nastaviť v rozmedzí ISO 100 až ISO 6 400, používateľsky potom až na ISO 12 800 (neplatí pre video).

Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D
Novinka Canon EOS 2000D je určená predovšetkým pre začiatočníkov. Je na to prispôsobené používateľské prostredie, ovládacie prvky a taktiež cena.

Ako obrazový procesor je použitý Canon DIGIC 4+. Fotografie je možné vyhotovovať pri kontinuálnom snímaní rýchlosťou 3 snímky za sekundu, pričom vyrovnávacia pamäť poberie približne 150 fotografií v plnom rozlíšení 24 Mpx vo formáte JPG, alebo 11 vo formáte RAW. Ak budete chcieť natáčať video, potom je jeho maximálne rozlíšenie Full HD (1 920 × 1 080 pixelov) a je možné ho točiť rýchlosťou 30 snímok za sekundu, alebo v HD rozlíšení (1 280 × 720 pixelov) rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Systém automatického zaostrovania disponuje 9 ostriacimi bodmi, pričom prostredný bod je zdvojený, teda krížový. Citlivosť AF však nie je nič extra, u stredového krížového bodu je to 0EV, u ostatných bodov AF dokonca 1 EV, takže za zlých svetelných podmienok nemožno očakávať, že by sa AF chytal na „prvý dobrú“. Nechýba ani vstavaný blesk s možnosťou automatického vyklopenia, ktorého smerné číslo GN je 9,2 pri ISO 100, čo je v dnešnej dobe pomerne dosť slušný výkon na integrovaný blesk. Synchronizačný čas záblesku je 1/200 sekundy. Celkový rozsah expozičných časov je 1/4 000 až 30 sekúnd alebo trvalo otvorená uzávierka, teda čas B. Expozíciu je možné ručne korigovať v rozmedzí +/- 5EV a nechýba ani expozičný bracketing.

Technická špecifikácia Canon EOS 2000D

Parametre Canon EOS 2000D
Snímací čipAPS-C, CMOS, 24 Mpx
Pomer strán3 : 2
Rozsah citlivosti ISOISO 100 – 6 400 (12 800)
Automatické čistenie čipuNie
Low-pass filterÁno
Obrazový procesorDIGIC 4+
VideoFull HD/30p
Rozsah expozičných časov1/4 000 – 30 s + B
Rýchlosť sériového snímania3 fps
Automatické zaostrovanie9 AF bodov, z toho 1 krížový
LCD monitor3" (7,5 cm)/920 000 pixelov
Vstavaný bleskGN 9,2 pri ISO 100
Pamäťové kartySD/SDHC/SDXC
Bezdrôtové rozhranieWiFi, NFC
Batéria/výdržLi-ion, Canon LP-E10/cca 500 snímok
Rozmery129 × 101 × 77 mm
Hmotnosť475 g (len telo, vrátane batérie a karty)
i Spoločne s modelom Canon EOS 2000D bol predstavený tiež Canon EOS 4000D, ktorý bude ešte lacnejší. Obe zrkadlovky sú na tom s parametrami podobne, EOS 4000D však ponúkne vyššie rozlíšenie snímača, väčší a jemnejší displej a tiež bezdrôtové NFC.

Canon EOS 2000D je nástupcom začiatočníckeho modelu 1300D

Bezdrôtová konektivita fotoaparátu s inteligentným telefónom či tabletom je zaistená pomocou rozhrania WiFi a NFC. Pomocou aplikácie Canon Camera Connect môžete fotoaparát diaľkovo ovládať, sťahovať fotografie, zálohovať, zdieľať a podobne. Za zmienku stojí aj aplikácia Canon Photo Companion, ktorá slúži ako inšpirácia a poskytuje tipy pre prácu s digitálnou zrkadlovkou. Všetky aplikácie Canon, vrátane odkazov na ich stiahnutie pre Android aj pre iOS nájdete tu: Aplikácie Canon

Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D Canon EOS 2000D
Narozdiel od ďalšej novinky, modelu EOS 4000D, má Canon EOS 2000D kovový bajonet a celkovo nebude zameraný na kompromisy.

Pre konzervatívnych používateľov je pripravená obvyklá štvorica expozičných režimov, počnúc plne manuálnym režimom cez predvoľbu clony a predvoľbu času, až po režim P. Na otočnom voliči na hornej strane fotoaparátu je možné nastaviť klasický zelený režim plnej automatiky, alebo niektorý z prednastavených scénických režimov, ako portrét, krajina, šport a podobne. Nechýba samozrejme ani automatický inteligentný scénický režim a vstavaný sprievodca funkciami a nastaveniami, čo ocenia predovšetkým začínajúci používatelia. Rovnako tak kreatívne filtre, ktoré možno najlepšie využiť pri živom náhľade, kedy potom na ich aplikáciu stačí už len stlačiť spúšť. Je jednoducho vidieť celkové zameranie na skupinu používateľov, ktorí preferujú jednoduché, ľahko pochopiteľné a maximálne intuitívne ovládanie.

Výklopný displej by ste u Canon EOS 2000D hľadali márne

Samotné telo fotoaparátu Canon EOS 2000D je vyrobené z polykarbonátu, vystuženého sklenými vláknami. Dobre sa drží, a hoci nie je kovové, tak pôsobí pomerne robustným dojmom – teda aspoň tak na mňa pôsobilo, keď som si mohol na tlačovej konferencii Canonu ohmatať prvú predprodukčnú ukážkovú vzorku. Na rozdiel od lacnejšieho modelu Canon EOS 4000D má ale kovový bajonet pre objektív a tiež dioptrickú korekciu hľadáčika. Samotný hľadáčik je riešený ako zrkadlový (Pentagonálne zrkadlo), so zväčšením 0,8× a zobrazením približne 95 % fotografovanej scény. LCD monitor na zadnej strane má uhlopriečku 3" (7,5 cm) a rozlíšenie 920 000 pixelov, ale nie je vyklápací. Fotografie a videá sa ukladajú na obvyklé pamäťové karty SD/SDHC/SDXC.

Li-ion batéria Canon LP-E10 vystačí fotoaparátu na približne 500 fotografií za bežných teplôt, pokiaľ ale teplota klesne k nule, potom kapacita batérie klesne na približne 410 fotografií. Rozmery fotoaparátu sú 129 × 101 × 77 milimetrov a hmotnosť je 475 gramov (samotné telo, ale s vloženou batériou aj kartou). Do predaja sa fotoaparát dostane v priebehu apríla 2018, a to aj v súprave s objektívom Canon EF-S 18–55mm f/3,5–5,6 III.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s radom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií