AD elektro AD elektro

Recenzia digitálnej zrkadlovky Canon EOS 1300D

Zobraziť katalóg
Recenzia digitálnej zrkadlovky Canon EOS 1300D

Ľahučké a malé telo fotoaparátu

Fotoaparát Canon EOS 1300D je najjednoduchšou digitálnou zrkadlovkou výrobcu a jej malé telo, keď ju vezmete do ruky, tomu zodpovedá. Váha tela s batériou a kartou je len 485 g a rozmery 129 x 101 x 78 mm.

Telíčku fotoaparátu chýba horný stavový displej, kedy ho úplne nahrádza displej na zadnej strane. Všetky ovládacie prvky na hornej strane fotoaparátu sú presunuté vpravo. Vľavo nie je vďaka malým rozmerom miesto. Asi najväčším prekvapením je umiestenie tlačidla na vysunutie blesku. Trochu dlhšie som ho hľadal, pretože je pomerne netradične medzi spúšťou a páčkou na zapínanie fotoaparátu.

Obrovskú úľavu pri vyberaní fotoaparátu zo škatule som pocítil pri pohľade na otočný volič režimov, áno, režimy, Av, TV a M tam naozaj sú! Obával som sa, že na najmenšej zrkadlovke Canon nebudú.

Čo som na tele fotoaparátu nenašiel je režim BUBL. Ak chcete fotografovať s expozičnými časmi dlhšími ako 30 sekúnd, musíte nastaviť režim M a kolieskom otočiť až za 30 s, režim BUBL tam sám naskočí. Môžete tak snímať napríklad nočné snímky.

Logickosť ovládacích prvkov na zadnej strane je dokonalá. Bez študovania manuálu môžete Canon EOS 1300D začať ihneď používať.

Pri fotografovaní som sa stretol len s jedným problémom, tlačidlá sú príliš zapustené do tela a veľmi zle sa ovládajú. Obzvlášť, ak ste zvyknutí vyberať ostriace body s fotoaparátom pri oku. V praxi to skoro vôbec nie je možné a pri živších momentoch kvôli tomu veľa fotografií zmeškáte.

Podobným problémom pre mňa bola zmena hodnoty ISO. Úplne mi nevadilo, že je to prostredníctvom zadného displeja, ale privádzalo ma k šialenstvu, že sa to musí tlačidlom potvrdzovať. Navyše musíte dať fotoaparát od oka, v hľadáčiku sa to nezobrazuje. Niekoľkokrát som si "po zmene" myslel, že už tam mám potrebné ISO 1 600 a ono nič, stále tam zostalo ISO 100, čo na zachytenie akčných dejov rozhodne nestačí.

Canon EOS 1300D

Ráno pod Großglocknerom
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektív: EF-S24mm f/2.8 STM, Clona: 7,1, Doba expozície: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 11. júna 2016 05:18:00, Nationalpark Hohe Tauern, Rakúsko

Pokročilý kompakt alebo jednoduchá zrkadlovka

Pre toho, kto premýšľa o svojom prvom digitálnom fotoaparáte bude asi zásadnou otázkou, či si kúpiť kvalitný kompaktný fotoaparát alebo tú najlacnejšiu zrkadlovku. Pri rozhodovaní však veľmi záleží na tom, čo budete predovšetkým fotografovať. Ak riešite minimálnu váhu a univerzálnosť na cestách, vyhráva kompakt, ale vo všetkom ostatnom, bude mať vždy navrch jednoduchá digitálna zrkadlovka.
Oproti kompaktu, bude rýchlejšia, môžete použiť akýkoľvek objektív podľa vašich priorít, fotografie budú technicky dokonalejšie, môžete použiť ďalšie príslušenstvo, môžete lepšie pracovať s hĺbkou ostrosti, ak si kúpite objektívy, zostávajú vám aj pri budúcej výmene tela fotoaparátu, môžete používať vyššie hodnoty ISO. Možností ovplyvnenia výslednej fotografie je jednoznačne viac.
Canon EOS 1300D je nástupcom modelu Canon EOS 1200D, ale k veľkým zmenám nedošlo. Starší procesor DIGIC 4 bol nahradený, teraz tu je novší DIGIC 4+, čo však rozhodne nie je nič prevratné. Zvýšilo sa rozlíšenie zadného displeja zo 460 000 bodov na 920 000 a predovšetkým, najmä kvôli tomu asi k inovácii tela došlo, tu nájdete bezdrôtové pripojenie Wi-Fi a technológiu NFC.
Zrkadlovka používa pamäťové karty SD, SDHC a SDXC a nemusia byť ani extrémne rýchle na fotografovanie, snáď len pre toho, kto nahráva videá odporúčam tie rýchlejšie. Li-Ion akumulátor LP-E10 má podľa špecifikácií výrobcu vydržať 500 snímkov pri teplote 23 °C. Pri teplote 0 °C zvládne 410 fotografií.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Hole Taurn
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektív: Canon EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 5,6, Doba expozície: 1/100 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: +2/3, Blesk: Nie, 11. júna 2016 09:17:57, Nationalpark Hohe Tauern, Rakúsko

Použiteľné ostrenie pri fotografovaní svišťov

Recenzované telo Canon EOS 1300D som so sebou zobral do rakúskych Álp, kde som chcel fotografovať svišťa a vyhotoviť niekoľko "pohľadnicových" fotografií. Fotografovanie s malým fotoaparátom ma oproti mojím pôvodným obavám nijako nelimitovalo. Fotoaparát sa aj napriek malým rozmerom pomerne dobre drží, snáď len jedinci z veľkou rukou by mohli mať problém. Ja mám ruku menšiu. Dokonca aj s bizarnou zostavou Canon EOS 1300D a objektívom Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, ktorý váži 3,6 kg, to šlo, aj keď to vyzeralo divne.
Trochu problém som mal s ostrením pomocou krajných ostriacich bodov, skoro vôbec to totiž nebolo možné. Ostriacich bodov je deväť, ale iba ten stredový je krížový, teda naozaj citlivý. V sťažených svetelných podmienkach tak bolo potrebné pri dlhších objektívoch nastavovať stredovú kompozíciu. S tými krajnými by objektív pohotovo nezaostril. Prácu s krajnými bodmi by som prirovnal k fotografovaniu so starším telom Canon EOS 5D Mark II. Ak chcete používať digitálnu zrkadlovku s APC-S senzorom a záleží vám na použiteľnom ostrení, už telo Canon EOS 760D môže splniť to čo potrebujete. Oproti tu recenzovanému telu je to značný pokrok. Pre niekoho môže byť podľa technických špecifikácií limitujúci údaj vyhotovenia iba troch snímok za sekundu, ale ja osobne sa s tým dokážem vyrovnať. Chce to len trochu praxe, s tréningom vám bude stačiť aj jedna snímka. Podobne zvládnem odfotografovať ďatľa čierneho vylietajúceho z dutiny fotoaparátom Canon EOS 5D Mark II, ktorý v sekunde urobí tiež len tri snímky. Buffer pojme iba šesť RAWov (potom musíte čakať až sa uložia), počet JPEG záberov je asi neobmedzený.
K dispozícii sú aj Full HD videosekvencie s rozlíšením 1920 × 1080 pixelov pri 30 snímkach za sekundu. V HD rozlíšení 1280 × 720 pixelov zvládne aj 60 fps. Využívajú sa MOV súbory a kodek H.264. S fotoaparátom Canon EOS 1300D som skúšal svišťa aj nahrávať, ale bolo to ťažšie, ako napríklad pri fotoaparáte Canon EOS 760D. Displej nie je dotykový a nie je výsuvný, čo značne zhoršuje komfort používania pri nahrávaní videa. V režime videa sa zaostruje stlačením spúšte, to síce celkom dobre funguje, ale na pohodlie toho, že na dotykovom displeji kliknete do scény, kam má byť zaostrené, to nemá.

Na pohľad pekné fotografie

Ako dlhoročný používateľ všetkých digitálnych zrkadloviek Canon s full frame senzorom som k telu Canon EOS 1300D pristupoval veľmi opatrne. Keď bolo niečo "pekné" radšej som ho odložil a nasadil Canon EOS 1DX Mark II, ktorý stojí 17-krát viac! Že by však boli fotografie 17-krát lepšie, to teda rozhodne neboli. Výhoda profesionálneho tela je najmä v komforte ovládania a obrazovom výstupe v sťažených svetelných podmienkach. Pri väčšine príležitostí pri bežných podmienkach fotografovania sa však rozdiely strácajú a Canon EOS 1300D vás nebude nijako limitovať.
Základom digitálnej zrkadlovky EOS 1300D je obrazový procesor Canon DIGIC 4+ a snímač CMOS s 18-megapixelovým rozlíšením, čo mi pripadá ideálne. Akékoľvek väčšie rozlíšenie by zbytočne zvýrazňovalo šum pri použití vyšších hodnôt ISO. Rozlíšenie fotoaparátu je úplne dostačujúce a nebude nikoho limitovať.
Čo sa týka šumu, zrkadlovka sa chová veľmi podobne ako ďalšie APS-C zrkadlovky Canon. Fotoaparáty Canon EOS 760D a Canon EOS 7D Mark II sú na tom lepšie pri hodnote ISO 1 600, do ISO 800 je to veľmi porovnateľné. Senzor má trochu menší dynamický rozsah a nižšiu farebnú hĺbku. Maximálnu hodnotu ISO možno nastaviť na 6 400 s možnosťou rozšírenia až na hodnotu 12 800.
Pomerne pekný je prenos detailov pri používaní kvalitných objektov, fotografie možno pomerne pekne spracovať. Telo fotoaparátu som testoval s objektívmi Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Canon EF 70-200mm f/2.8, Canon EF 16-35mm f/2,8 L IS USM a Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM a najviac detailov bolo pri práci s tou "dvojstovkou".
Pri kúpe digitálnej zrkadlovky odporúčam šetriť skôr na tele fotoaparátu a investovať predovšetkým do kvalitných objektívov. Kvalite výslednej fotografie tak pomôžete najviac.
Ak sa nechcete príliš zaťažovať so spracovávaním získaných dát vo formáte RAW, odporúčam si prejsť všetky obrazové možnosti, ktoré fotoaparát ponúka. Počas slnečných dní je vhodný najmä Picture Style Landscape, ktorý fotografiu nádherne oživí a na prvý pohľad doženie nižší dynamický rozsah fotoaparátu. Pikantné bolo najmä porovnanie s fotoaparátom Canon EOS 1DX Mark II, pri rovnakom nastavení (expozícia, vyváženie bielej, Picture Style Landscape) vyzerali fotografie z Canon EOS 1300D na prvý pohľad lepšie. Boli farebnejšie a v tieňoch boli oveľa viac presvetlené. Náhľad fotografie z malej zrkadlovky sa viac blížil výslednému spracovaniu RAW.

Canon EOS 1300D

Svišť horský (Marmota marmot)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektív: Canon EF400mm f/2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozície: 1/125 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: +2/3, Blesk: Nie, 11. júna 2016 10:00:41, Nationalpark Hohe Tauern, Rakúsko

Pokročilé ovládanie a sťahovanie fotografií

Najväčšou prednosťou fotoaparátu Canon EOS 1300D oproti predchodcovi Canon EOS 1200D, je pohodlie a rýchlosť, ktorú im poskytujú Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocou Wi-Fi pripojenia môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie, alebo rovno zálohovať prostredníctvom cloudových služieb (internetové úložiská).
Podobne ako pri prvom zoznámení s Wi-Fi vo fotoaparáte pri Canon EOS 6D a Canon EOS 760D som sa do spárovania s mobilným telefónom pustil bez čítania manuálu. Bolo to intuitívne, netrvalo mi to dlhšie ako minútu.
Pred prvým pripojením si stiahnite do inteligentného telefónu (prípadne tabletu) aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi pripojiť, pomenovať zariadenie, na telefóne nájsť Wi-Fi s vaším pomenovaním, pripojiť sa, overiť číselným heslom a je to. Fotoaparát môžete plnohodnotne ovládať z telefónu alebo vyhotovené fotografie jednoducho stiahnuť do počítača. Po odpojení a opätovnom pripojení nie je už overovanie nutné. Rýchle, jednoduché.

Canon EOS 1400D

Svišť horský (Marmota marmot)
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektív: Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, Ohnisko: 90 mm, Clona: 4, Doba expozície: 1/500 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: +2/3, Blesk: Nie, 5. júna 2016 10:37:08, Nationalpark Hohe Tauern, Rakúsko

Lepšia zrkadlovka, praktickejší kompakt

Pokiaľ o fotoaparáte Canon EOS 1300D uvažujete, odporúčam možno radšej priplatiť a kúpiť Canon EOS 760D. Jeho senzor je lepší, ostrenie rýchlejšie a najmä pohodlie používania je podľa mňa dokonalé (v porovnaní s inými APS-C fotoaparátmi Canon). Najväčšou prednosťou zrkadlovky Canon EOS 1300D tak zostáva najmä cena, tých ani nie 330 eur je silný argument pre niekoho, kto si chce radšej kúpiť viac kvalitných objektívov. Čo jednoznačne odporúčam. Telo za rok dva vymeníte, ale kvalitné objektívy vám zostávajú.
Ak potrebuje niečo naozaj malé na cesty a nerobíte veľké fotografie (formát A3+ a väčší) je pomerne dobrou alternatívou kvalitný kompaktný fotoaparát Canon G7X Mark II, ktorý je vo fotomagazíne tiež recenzovaný. Ak teda odhadujete, že "fotografom" s mnohými objektívmi nikdy nebudete, kvalitný kompakt postačí.
To len pár riadkov k alternatívam. Každý máme priority pri fotografovaní trochu iné, ideálny fotoaparát neexistuje.

Fotografia vyhotovená fotoaparátom Canon EOS 1300D

Nationalpark Hohe Tauern
Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 1300D, Objektív: Canon EF16-35mm f/4L IS USM, Ohnisko: 16 mm, Clona: 14, Doba expozície: 1/20 s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 12. júna 2016 08:30:35, Nationalpark Hohe Tauern, Rakúsko

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.
Technické informácie
TypZrkadlovka
Min. ohnisková vzdialenosť (prepočet na 35 mm)29 mm
Max. ohnisková vzdialenosť (prepočet na 35 mm)50 mm
Min. clona pri min. ohniskovej vzdialenosti88 mm
Uhlopriečka displeja3"
Rozlíšenie snímača18 Mpx
Typ snímačaCMOS
Veľkosť snímača a uhlopriečkaAPS-C (28,3 mm)
Maximálne ISO12 800
Maximálne rozlíšenie Full HD videa(1920 × 1080)
Minimálny čas uzávierky1/4 000 s
Maximálny čas uzávierky30 s
Výdrž batérie500 snímok
RozmeryŠírka 129 mm, výška 101,3 mm, hĺbka 77,6 mm
Hmotnosť485 g

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií