AD elektro Motorola EDGE 50

Recenzia objektívu Canon 24mm f/2.8 STM

Zobraziť katalóg
Recenzia objektívu Canon 24mm f/2.8 STM

Ako krytka fotoaparátu

S kúpou tretieho fotografického tela (ľahučký Canon EOS 760D) som premýšľal aj o nejakom praktickom objektíve, ktorý by ho doplnil. Na krátke prechádzky, alebo do batohu k ťažkému teleobjektívu, aby mohol byť na druhom tele stále nasadený a pripravený na okamžité fotografovanie. Objektív Canon EF 50mm f/1.8 STM bol síce ľahký, ale jeho ohnisko bolo príliš dlhé. Potrebovalo som niečo širšie. Objavil som objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, v bazáre som si použitý za pár eur kúpil, a som nadšený.

Maličký objektív okrem iného používam ako praktickú krytku záložného tela Canon EOS 760D, ktoré so sebou nosím najmä na nahrávanie videa. Objektív používam ako základný pri výletoch, kedy sa mi nechce ťahať veľké a ťažké full frame telo. Najväčšou prednosťou objektívu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM je totiž jeho miniatúrna veľkosť a praktickosť. Ak ho máte nasadený na tele fotoaparátu, zaberie zostava tak málo miesta, ako by objektív na tele vôbec nebol. Uspokojujú ma aj optické vlastnosti objektívu a predovšetkým jeho dokonalá univerzálnosť.

Canon EF-S 24mm f/2.8 STM - skvelý pevný objektív

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektív: Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Clona: 2,8, Doba expozície: 1/250 s, ISO: 200, Ohnisko: 24 mm, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: Nie, 18. apríla 2016 14:24:07

Objektív ako palacinka

Keď objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 prvýkrát vezmete do ruky, možno sa budete čudovať, že môže vôbec fotografovať. Je totiž naozaj maličký. Hrúbka objektívu je iba 22,8 mm a šírka len 68,2 mm. S hmotnosťou 125 g ide o vôbec najmenší objektív, ktorý firma Canon vyrába. Nie náhodou objektív patrí medzi tzv. pancake objektívy, ktoré presne zodpovedajú svojmu názvu (ang. pancake znamená palacinka, lievanec).

Pancake objektívy sú špecifickou skupinou objektívov, ktoré sa vyznačujú miniatúrnymi rozmermi. Podstatou týchto objektívov je predovšetkým skladnosť a jednoduché prenášanie. Objektívy majú zvyčajne hrúbku do 3 cm, takže sú veľmi skladné. To je zvyčajne ten hlavný dôvod, prečo si ich kupovať. Druhým dôvodom môže byť kresba objektívu. Keďže sú pancake objektívy konštruované s pevným ohniskom, výrobca môže ľahšie eliminovať prípadné optické chyby a dosiahnuť tak vyššiu kvalitatívnu úroveň obrazu než pri objektívoch s premenlivým ohniskom.

Objektívy pancake konštrukcie sú praktické najmä v reportážnej fotografii. Sú nenápadné a vďaka tomu, že ide predovšetkým o pevné širšie ohniská, fotografa konštrukcia núti byť priamo v centre diania. Vznikajú tak pôsobivé kontaktné fotografie plné atmosféry. A to aj preto, že často ide o objektívy pomerne svetelné. S premenlivým dlhším ohniskom tak pôsobivé reportážne fotografie nezískate.

Objektívy pancake majú všeobecne len pár drobných limitov, o tých sa však zmienim nižšie (vinetácia, skreslenie).

Na objektíve Canon EF-S 24mm f/2.8 STM napriek jeho malým rozmerom nájdete aj veci, na ktoré ste zvyknutí z tradičných väčších objektívov. Na plášti je tlačidlo AF/MF a tenký prstenec na manuálne ostrenie. Hoci je ostriaci prstenec veľmi malý, dobre sa používa, má krásne hladký a plynulých chod.

Závit na filtre má priemer len 52 mm, čo je veľmi praktické, ďalšie náklady na príslušenstvo nie sú také vysoké. Ja som si kúpil iba filter polarizačný, na ktorý som zvyknutý pri všetkých svojich objektívoch. Bajonet objektívu je poctivý kovový.

Canon EF-S 24mm f/2.8 STM - skvelý základný objektív

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektív: Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Clona: 11, Doba expozície: 1/60 s, ISO: 100, Ohnisko: 24 mm, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: Nie, 1. augusta 2016 09:40:35

Prepočítané ohnisko

Asi jediné, čo ma v súvislosti s objektívom Canon EF-S 24mm f/2.8 STM významnejšie mrzí, je to, že ho nemožno použiť na full frame fotoaparátoch, nemožno ho totiž vôbec nasadiť. Objektív, označený ako EF-S, je konštruovaný len pre fotoaparáty s formátom snímača APS-C, s krop faktorom. Výsledné ohnisko teda zodpovedá 38 mm. To znamená, že diagonálny uhol záberu je 59°10', horizontálny 50°35' a vertikálny 34°55'. Pohľad je síce celkom pekný, zodpovedá záberu ľudského oka, ale tých naozajstných 24 mm by som na full frame fotoaparátoch využil viac.

Hoci to možno niekoho prekvapí, objektív sa skladá zo 6 optických členov v 5 skupinách, nájdete tu aj asférický člen. Clona objektívu je tvorená siedmimi lamelami s kruhovým otvorom a možno ju nastaviť v rozsahu f/2.8 až f/22.

Pri automatickom zaostrovaní dobre funguje tichý STM motor. Zaostrovanie je plynulé a spoľahlivé, ani jeho rýchlosť ma nijako neobmedzovala. Pri ostrení na bližšie objekty sa objektív trochu vysúva (maximálne 1 cm), ale predná príruba sa neotáča.

Canon EF-S 24mm f/2.8 STM ako krajinársky objektív

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektív: Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Clona: 9, Doba expozície: 1/100s, ISO: 100, Ohnisko: 24 mm, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: Nie, 1. augusta 2016 08:54:20

Prekvapivý makroobjektív

Asi najprekvapivejšou prednosťou objektívu je to, že ho možno použiť ako makroobjektív na fotografovanie detailov, ku ktorým sa môžete značne priblížiť. Typicky to bývajú kvety rastlín, ale pokojne takto možno fotografovať aj väčší trpezlivejší hmyz. Napríklad motýle alebo vážky počas chladného rána.

Vďaka pomerne nápaditej konštrukcii objektívu je totiž minimálna zaostriteľná vzdialenosť len 16 cm, k fotografovaným objektom sa môžete priblížiť veľmi tesne. To nie je pre širokouhlé objektívy príliš typické.

Použité ohnisko je pomerne široké, preto môžete k fotografovaným detailom premyslene pridať niečo z okolia, čo výslednú fotografiu krásne dotvorí - napríklad motýľ vo svojom prirodzenom prostredí.

Pútavý výsledok bude umocnený tým, že pri použití minimálnej clony (alebo mierným priclonením f/3.2 - f/3.5) je pozadie vďaka kruhovej sedemlamelovej clone krásne krémovo rozostrené. Pre čo najpôsobivejší bokeh (efekt rozostrenia pozadia mimo hĺbku ostrosti) odporúčam sa čo najviac priblížiť k objektu, ideálne až na hranicu minimálnej zaostriteľnej vzdialenosti. Dôležité je presné zaostrenie, pri clone f/2.8 je hĺbka ostrosti veľmi malá a optické vlastnosti budú najlepšie pri komponovaní drobného objektu na stred fotografie.

Objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vám makroobjektív dlhšieho ohniska úplne nenahradí, ale jeho používanie na fotografovanie detailov je rozhodne viac než núdzové.

Objektív Canon 24mm f/2.8 STM

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 760D, Objektív: Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, Clona: 3.5, Doba expozície: 1/250 s, ISO: 100, Ohnisko: 24 mm, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: Nie, 18. apríla 2016 14:38:00

Superostré fotografie

Ak chcete ostrý objektív pre fotografické telo s APS-C formátom, objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM je ideálne riešenie. Je totiž na podobné využitie dokonale vyvážený. Keď jeho ostrosť na tele Canon EOS 760D porovnáte napríklad s "L" objektívom Canon EF 16-35mm f/4 L IS USM (ktorý je na full frame tele excelentný), pevná "dvacaťštvorka" ostrosťou jasne vedie.

V strede fotografie je snímka pri clone f/2.8 podobne ostrá ako pri clone f/8. Pokiaľ vybrať clonu, pri ktorej je objektív najostrejší, tak je to medzi clonami f/4 a f/5. Ak sa však zameriame aj na rohy fotografie, je to pri f/5.6 lepšie.

Trochu ma zarmútilo len to, že ak objektív pricloníte na viac ako f/8, schopnosť prenášať detaily do fotografie pomerne rýchlo klesá a už clona f/11 je horšia ako clonenie pri f/2.8. Z toho vyplýva, že na dokonalé naclonené krajinky to nebude. Pri podobných motívoch odporúčam maximálne f/8 - f/10.

Aby sme len nechválili, objektív má vďaka svojej jednoduchšej konštrukcii niekoľko menších chýb.

Jedným z pohľadov na obrazovú kvalitu objektívu je vinetácia. Objektív Canon EF-S 24mm f/2,8 STM pri použitej otvorenej clone (f/2.8) viditeľne vinetuje. Avšak stačí nastaviť clonu na hodnotu f/4 a vinetácia klesne na polovicu a už sa stáva prakticky neviditeľnou, pri ďalšom zaclonení je samozrejme už všetko v poriadku.

S vinetáciou si však nie je nutné lámať hlavu, pretože ju možno veľmi dobre odstrániť pri spracovaní fotografií v grafickom editore. Navyše korekciu vinetácie majú v ponuke funkcií priamo vo fotoaparáte aj tie lacnejšie digitálne zrkadlovky. V menu fotoaparátu možno nastaviť aj redukciu chromatickej aberácie, tá však nie je pri objektíve Canon EF-S 24mm f/2.8 STM nijako výrazná.

Čo by však mohlo na objektíve niekomu vadiť, je sférické skreslenie, nerovné zobrazenie rovných línií pri okrajoch fotografie. Čo môže byť zásadné pre toho, kto fotografuje architektúru, najmä jej detaily. Objektív vykazuje viditeľné súdkové skreslenie, obzvlášť pri fotografovaní blízkych objektov. Pri väčšom odstupe je skreslenie väčšinou podstatne menej viditeľné a rušivé. Pri fotografovaní motívov bez rovných línií samozrejme táto chyba nevadí. Navyše, dnes už existuje množstvo nástrojov, ako sa skreslenia pomerne účinne zbaviť. Či už v grafickom programe, alebo pri niektorých novších fotoaparátoch priamo nastavením v menu.

Objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vám makroobjektív dlhšieho ohniska úplne nenahradí, ale jeho používanie na fotografovanie detailov je rozhodne viac než núdzové.

Canon EF-S 24mm f/2.8 STM - skladný objektív

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: iPhone 6s, Clona: 2,2, Doba expozície: 1/836 s, ISO: 25, Ohnisko: 4,2 mm, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Áno, 1. augusta 2016 9:13:46

Stepping motor, ostrenie prostredníctvom STM

Pri digitálnych zrkadlovkách je čím ďalej populárnejšia možnosť používať ich plnohodnotne na nahrávanie videa, pri niektorých z nich sa v blízkej dobe dočkáme aj videa v 4K rozlíšení. Prvých asi šesť rokov bolo nahrávanie videa zrkadlovkou limitované tým, že jedinou schodnou možnosťou bolo používať manuálne ostrenie na objektíve. To už neplatí a pripadá mi, že až ostrenie so STM doviedlo nahrávanie videa zrkadlovkou k dokonalosti.

Pri novom ostrení, ktoré je použité na objektíve Canon EF-S 24mm f/2.8 STM, pracuje viac elektronika ako mechanika a objektív v plnej šírke uplatní svoje prednosti v spolupráci s hybridnými CMOS snímačmi. Výrobca uvádza, že STM je rýchlejšie nielen oproti bežným krokovým motorom, ale aj oproti vyspelejšiemu USM systému. Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť že áno, ale asi hlavne pri nahrávaní videa. Ostrenie je na objektíve Canon EF-S 24mm f/2.8 STM veľmi rýchle a môžem povedať, že je rýchlejšie ako na objektíve Canon EF 50mm f/1.8 STM (vo fotomagazíne tiež testovaný).

Ďalšou výhodou použitého ostrenia je aj taká drobnosť, že nie je velmi náročné na energiu. Batéria dlhšie vydrží, čo sa fotografom, ktorí veľa cestujú, hodí. Šikovná je aj možnosť ručného ostrenia bez nutnosti prepínania AF/MF. Odhadujem, že vďaka konštrukcii bez toľkých mechanických dielov objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM v teréne aj dlhšie vydrží. Technológia STM ostrenia je fajn, ale využije ju najmä ten, kto nahráva videá digitálnou zrkadlovkou. Že spomínaná technológia nie je len pokus, ukazuje to, že firma Canon vyvíja stále nové objektívy so STM ostrením pri ďalších ohniskách.

Objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vám makroobjektív dlhšieho ohniska úplne nenahradí, ale jeho používanie na fotografovanie detailov je rozhodne viac než núdzové.

Canon EF-S 24mm f/2.8 STM - ľahký objektív

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, Model: iPhone 6s, Clona: 2,2, Doba expozície: 1/615 s, ISO: 25, Ohnisko: 4,2 mm, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Áno, 1. augusta 2016 9:14:41

Drobné sklíčko bez konkurencie

Objektív Canon EF-S 24mm f/2.8 STM vďaka svojej konštrukčnej výnimočnosti v podstate nemá alternatívu na porovnanie. Ak niekto potrebuje čo najjednoduchší základný objektív, najľahší objektív na cesty, najlacnejší objektív Canon alebo svetelný jednoducho prenášateľný objektív, nie je v podstate iná možnosť.

Ak si chcete kupovať nejaký univerzálny zoomový objektív rozsahu 18 - 55 mm, radšej by som namiesto toho kúpil zostavu objektívu Canon EF-S 24mm f/2.8 STM a Canon EF 50mm f/1.8 STM. Cenovo to bude porovnateľné a na vážnejšiu prácu to bude ideálne riešenie. Výstupy budú technicky dokonalejšie, budete si môcť hrať s hĺbkou ostrosti vďaka použitej svetelnosti a navyše oba objektívy možno dobre používať aj pri fotografovaní drobnejších objektov, čo využijete najmä v prírode.

Objektív má po roku používania pre mňa teda iba jednu chybu, nemožno ho nasadiť na full frame fotoaparát.

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Technické informácie
Bajonet:Canon EF-S
Technológia zaostrovania:STM
Ohnisková vzdialenosť:22 mm
Rozsah clonových čísel:f/2.8 - 22
Priemer filtra:52 mm
Min. zaostrovacia vzdialenosť:0,16 m
Ekvivalent 35 mm:38 mm

4,9 44×
Canon EF-S 24mm f2.8 STM
Objektív pre digitálne zrkadlovky, bajonet Canon EF-S, určený pre APS-C (ekv. 38mm), závit na filtre 52mm, automatické zaostrovanie, hmotnosť 125g
Super cena
157,90 € Ušetríte 11,10 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: OC321d
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií