Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Black Friday leden Začněte myslet na sebe!

Fototerapia – bojovník proti zimnej únave

Zobraziť katalóg

Prebúdzať sa svieži, odpočinutý a s dobrou náladou aj za dlhých zimných nocí – to je cieľ, na ktorý sa zamerala fototerapia. Vedecky uznávaná liečba svetlom, ktorá imituje slnečný svit, dokáže bojovať so zimnou únavou z nedostatku svetla, ale aj s ťažšími depresiami. Vďaka vplyvu na hormón melatonín spoznáte pozitívny rozdiel v nálade a množstvo energie do 14 dní.

Fototerapia

  1. Prečo je svetlo dôležité pre naše zdravie?
  2. Ako bojovať proti únave
  3. Ako funguje svetelná terapia pomocou fototerapeutickej lampy
  4. Ako používať lampu na fototerapiu
  5. Najčastejšie otázky pri fototerapii

Prečo je svetlo dôležité pre naše zdravie?

Svetelné žiarenie je nevyhnutné pre správnu funkciu hormónu melatonínu, ktorý podporuje spánok v rámci rytmu dňa a noci. Hladina melatonínu v krvi sa po nástupe tmy začína zvyšovať a jeho produkcia vrcholí v druhej polovici noci, kedy je spánok najkvalitnejší. Ranné svetlo potom produkciu melatonínu zastaví a odbúrava ho z krvi preč, čo pôsobí na zlepšenie nálady a zvýšenie energie. Problém ale nastáva v jesenných a zimných mesiacoch, kedy je svetla menej a môžu vznikať sezónne podmienené depresie (zimná depresia), poruchy spánku a sme rýchlejšie unavení.

i Lampy na svetelnú terapiu pôsobia na hormón melatonín. Ten sa v tele hromadí počas dňa a jeho produkcia vrcholí v spánku. Svetlom sa z krvi odbúrava, čím dochádza k zvýšeniu energie a zlepšeniu nálady. Lampu využijete predovšetkým v zimných mesiacoch, kedy je svetla nedostatok a môžu tak vznikať zimné depresie.

Ako bojovať proti únave?

Najlepším zdrojom svetla, ktoré pozitívne účinkuje na vaše telo, je jednoznačne slnečný svit, preto, pokiaľ môžete, buďte čo najviac cez deň vonku a nezatieňujte okná. V zime je ale zložitejšie pojať dostatok slnečného žiarenia a môže sa stať, že budete vstávať a chodiť z práce za tmy. V takýchto prípadoch môžete denné svetlo suplovať svetlom umelým. Aj klasické žiarovky pomôžu vášmu zdravotnému stavu, preto v miestnostiach naplno rozsvieťte. Pre cielenú liečbu a prevenciu využite lampy na fototerapiu, ktoré sú vďaka svetelnej expozícii až 10 000 Luxov 20× účinnejšie ako klasické žiarovky a efekt sa dostaví už za 30 minút.

Lampa na svetelnú terapiu
Svetelná terapia je účinná predovšetkým v zimných mesiacoch, kedy je svetla nedostatok a vstávame často za tmy.
Lampa na fototerapiu s funkciou rádia a budíku
Lampy na fototerapiu môžu mať navyše funkciu budíka. Svetlo sa pred prebudením pomaly rozsvecuje pre príjemné vstávanie.

Ako funguje svetelná terapia pomocou fototerapeutickej lampy?

Lampy na fototerapiu využívajú plnospektrálne svetlo, ktoré napodobňuje slnečné žiarenie a tým ho pri nedostatku nahrádza. Ide o vedecky uznávanú metódu, ktorou sa liečia najmä sezónne afektívne poruchy, ktorými môžeme trpieť v zimnom období pri nedostatku svetla – tzv. zimný splín. Používa sa ale aj pri liečbe depresií, predmenštruačných poruchách, poruchách osobnosti, pre zlepšenie spánku alebo pri cestovaní ako nástroj na predchádzanie problémov pri posune času (jet-lagu). Terapeutické lampy svietia inkoherentným polarizovaným svetlom a majú vysokú svetelnú expozíciu (až 10 000 Luxov), a preto sú účinné už za 30 minút.

Ako používať lampu na fototerapiu

Lampu používajte pokiaľ možno ihneď po prebudení, aby sa ukončilo vylučovanie melatonínu (hormón riadiaci režim dňa a noci, ktorý reaguje na svetlo). Lampu umiestnite do úrovne očí do vzdialenosti jedného metra tak, aby svetlo dopadalo na sietnicu oka. Účinnosť je preukázaná pri expozícii svetlom so silou 10 000 Luxov po dobu pol hodiny alebo 2 500 Luxov po dobu 2 hodín.

Najčastejšie otázky pri fototerapii

Na čo si dať pozor pri výbere fototerapeutickej lampy?

Lampa musí mať dostatočnú svetelnú expozíciu. Preukázaný účinok v 30 minútach ponúkne lampa s expozíciou 10 000 Luxov. Pokiaľ chcete svietiť dlhšie, vyberte lampu s nižším výkonom (2 500 Luxov účinkuje za 2 hodiny). Často majú lampy viac úrovní svitu.

Môžem terapeutickú lampu používať aj ako svietidlo?

Skôr nie. Niektoré lampy majú rôzne režimy svietenia, ktoré môžete využiť práve ako večerné osvetlenie. Pri kontakte s klasickou lampou s expozíciou 10 000 Luxov vo večerných hodinách by sa ale mohol váš biorytmus rozhodiť.

Nepozorujem žiadne účinky, čo mám robiť?

Uistite sa, že používate prístroj s dostatočnou expozíciou po správnu dobu – pri expozícii 10 000 Luxov stačí 30 minút pre zaručený účinok. Expozícia 2 500 Luxov bude účinkovať po dvoch hodinách. Pri každodennom použití po prebudení môžete vidieť účinok už za týždeň, najdlhšie za 14 dní.

Je pre niekoho fototerapia nevhodná?

Nepoužívajte fototerapiu, pokiaľ užívate lieky zvyšujúce citlivosť na svetlo. Príkladom sú lieky s obsahom lítia, melatonínu, lieky proti akné alebo niektoré antibiotiká.

Slovník pojmov o fototerapii

Fototerapia

Fototerapia je vedecky uznávaná metóda liečby či prevencia viditeľnou a neviditeľnou časťou svetelného spektra, ktorá sa využíva napríklad pri kožných problémoch, v pôrodníctve pre liečbu novorodeneckej žltačky, pri psychických poruchách či pri kozmetických procedúrach.

Lampová fototerapia

Liečba pomocou viditeľnej časti svetelného spektra, ktorá priaznivo ovplyvňuje biorytmus človeka vďaka vplyvu na hormón melatonín. Svetelná terapia nahrádza slnečné svetlo pri jeho nedostatku, napríklad v zimných mesiacoch.

Plnospektrálne (celospektrálne) svetlo

Svetlo blízke prirodzenému slnečnému žiareniu, zahŕňa v sebe tak teplú červenú, tak studenú modrú zložku svetla. Modrá zložka je dôležitá kvôli biorytmu človeka a mala by byť obsiahnutá v dennom svetle. Červená je zase príjemná pre oči.

Inkoherentné svetlo

Svetlo, ktorého lúče sú rozptýlené. Príkladom môže byť svit slnka, lámp i žiaroviek. Opakom je svetlo koherentné, ktoré je koncentrované iba na jeden bod (napr. laser).

Polarizované svetlo

Svetlo, ktoré zo svojho prirodzeného nepolarizovaného stavu prešlo cez polarizátor (alebo lom svetla) do stavu polarizovaného. Nepolarizované svetlo je elektromagnetické žiarenie kmitajúce vo všetkých smeroch. Po polarizáciu žiarenia kmitá len v jednej rovine. Jeho využitie je v rade odvetví, od elektroniky, kinematografie a fyziky, až po hojenie rán na koži.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi