Stellar Blade Stellar Blade

Asus Zenfone AR (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Asus Zenfone AR (RECENZIA)

Na tohtoročnom veľtrhu CES sa objavil nový prírastok do rodiny Zenfonov od spoločnosti Asus: Zenfone AR. Novinka však nie je obyčajným telefónom. Asus Zenfone AR je prvým smartfónom podporujúcim ako rozšírenú realitu Google Tango, tak aj virtuálnu realitu Daydream. Schováva si výrobca ešte nejaké prvenstvo?

Smartfón Asus Zenfone AR

Recenzia smartfónu Asus Zenfone AR – obsah

Vzhľad a konštrukcia, aký je náš pocit z Asus Zenfone AR?

Niekoľko rokov po sebe sme boli zvyknutí na typický vzhľad telefónov sa zenovými kruhmi, ktoré sa opakovali na rôznych prvkoch telefónov. Vzhľad Asusu Zenfone AR sa však dramaticky odlišuje. Výrobca tentoraz stavil na umiernený vzhľad smartfónu.

Musíme uznať, že dizajnové doby telefónu Asus Zenfone 2 alebo Zenfone GO boli zaujímavejšie, napriek tomu novinka neurazí. Výrobca sa odhodlal ku koženkovému materiálu na zadnej strane, ktorý má aj svoje funkčné opodstatnenie. Vďaka podpore virtuálnej reality (VR) aj rozšírenej reality (AR) od Googlu sa komponenty telefónu dokážu pekne rozpáliť a kov alebo sklo by pre ruky neboli najpríjemnejšie.

Asus Zenfone AR, čelná strana, 5,7" QHD displej

Čelnú stranu smartfónu Asus Zenfone AR z veľkej časti zaberá veľký 5,7" displej s QHD rozlíšením. Rámčeky hore a dole sú, bohužiaľ, o niečo väčšie.

Na zadnej strane tiež zaujme vystúpený modul s fotoaparátom, prisvetľovacou diódou a ďalšími dvoma kamerami pre Google Tango. Modul je kovový a šošovky, bohužiaľ, nič nechráni, takže skorému poškriabaniu zabránite len puzdrom, ktoré však Asus poskytne rovno v balení aj s tvrdeným sklom na displej.

Prednej strane dominuje 5,7" displej, chránený odolným sklom Gorilla Glass 4. Sklo, bohužiaľ, nie je ohnuté a kovové boky telefónu vás budú mierne drieť do rúk. Navyše vďaka veľkému miestu nad displejom a pod ním je Asus Zenfone AR velikán a nemáte šancu ovládať telefón jednou rukou. Pod krycím sklom sa nachádza dvojica podsvietených senzorových tlačidiel a jedno hardvérové so snímačom odtlačkov prstov. To je navyše dosť pevné a horšie sa tlačí. Čítačka odtlačkov prstov však funguje bez problémov.

Asus Zenfone AR

Asus Zenfone AR je naozaj veľký. Jeho hmotnosť dosiahla 192 g a v ruke pôsobí ťažkopádne. V páse má však príjemných 7,5 mm.

Tlačidlá sa z diskutovanej zadnej strany v prípade starších modelov presunuli na pravý bok, rovnako, ako je to napríklad pri vlajkovej lodi minulého roka Asus Zenfone 3 a jej derivátov. Napriek tomu budú menšie ruky s tlačidlami bojovať, umiestnené sú totiž dosť vysoko. Že by sa teda Asus definitívne vzdal typických zenových kruhov? Nenechajte sa zmiasť. Na telefóne ich nájdete ako perforovanie tlačidiel.

Asus Zenfone AR, displej, snímač odtlačkov prstov Asus Zenfone AR, pravý bok Asus Zenfone AR, tlačítka

Spodná strana je vybavená vcelku hlasným reproduktorom, mikrofónom aj USB-C portom na nabíjanie a pripojenie k počítaču. Asus našťastie nevynechal ani 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Pravý bok je vyhradený hybridnému slotu na dve Nano SIM karty prípade jednu SIM a pamäťovú kartu micro SDXC do kapacity až 2 TB. Slot však nemožno zasunúť úplne do tela telefónu, a nie je tak zahladený s rámom. Navyše sa pri dotyku kýve a hrkajú. Telefónu do 100 eur by sme to odpustili, tu nemôžeme prižmúriť oko.

Celkovo musíme priznať, že sme od Asus Zenfone AR očakávali prvotriednu konštrukciu. Na pevnosť rámu sa sťažovať nemôžeme, malé detaily sa však výrobcovi nevydarili. Pre niekoho môže byť mínusom chýbajúca certifikácia odolnosti, avšak kvôli kamerám na rozšírenú realitu a ďalším senzorom nie je zatiaľ odolnosť možná.

Balenie smartfónu Asus Zenfone AR

Urobme si ešte krátku odbočku k baleniu mobilného telefónu, ktoré je viac než bohaté. Ocenili sme veľmi kvalitné slúchadlá. Pribalené nájdete dokonca aj tvrdené sklo na displej.

  • Smartfón Asus Zenfone AR
  • Napájací adaptér
  • Kábel USB 3.0 – USB-C
  • Slúchadlá a náhradné štuple
  • Plastový ochranný kryt
  • Tvrdené sklo na displej
  • Kartónové okuliare na VR a sklíčka

Asus Zenfone AR, balenie Asus Zenfone AR, obsah balenie Asus Zenfone AR, slúchadlá

Displej s veľkým Quad HD displejom je na VR ako stvorený

Podpora virtuálnej reality (VR) znamená, že na 5,7" displeji technológie Super AMOLED bude použité vysoké rozlíšenie. Konkrétne ide o Quad HD, teda 2 560 × 1 440 pixlov. S celkovou jemnosťou 515 ppi nemáte šancu zahliadnuť jediný pixel. Navyše, hoci sa s tým Asus nepýši, podporuje Asus Zenfone AR Always-On displej, takže po zhasnutí podsvietenia sa rozsvieti len pár pixelov na informovanie o čase a notifikáciách.

Na minimálny aj maximálny jas si nemôžeme sťažovať. A to isté môžeme povedať aj o zobrazení farieb, ktorých sýtosť si môžete v nastaveniach regulovať. Možno si tiež nastaviť ich teplotu, takže sa v zlých svetelných podmienkach displej zahalí do príjemných žltých tónov.

Asus Zenfone AR, čelná strana, 5,7" QHD displej

Super AMOLED displej Asus Zenfone AR má QHD rozlíšenie, skvelé pozorovacie uhly a dokonca aj funkciu Always-On. Telefón môžete tiež odomykať a zamykať iba ťuknutím na displej.

V poslednom rade musíme vyzdvihnúť aj možnosť odomykať a zamykať telefón jednoduchým ťuknutím na displej, čo je opäť funkcia, s ktorou sa Asus nepýši. Poteší vás aj fakt, že telefón je možné ovládať v rukaviciach.

Výkonu telefónu Asus Zenfone AR vládne 8 GB RAM

Možno očakávať, že telefón podporujúci VR a AR potrebuje značný výkon. V telefóne síce nepracuje čipset s najnovším procesorom, ale osemjadrový Qualcomm Snapdragon 821 (2× 2,34 + 2× 1,9 GHz) zvládne obe reality bez problémov. O plynulom behu aplikácií, nových hier či náročnom multitaskingu nehovoriac.

Test Asus Zenfone AR v benchmarku AnTuTu

  • Celkové skóre: 150 479
  • 3D: 57 197
  • UX: 50 983
  • CPU: 33 243
  • RAM: 9 056

Asus Zenfone AR, USB-C, reproduktor, jack Asus Zenfone AR, zadný kryt Asus Zenfone AR, kryt z balenia

Zaujímavejšie je však ďalšie prvenstvo telefónu. Asus Zenfone AR má ako prvý telefón 8 GB RAM. Či ich využijete, je síce diskutabilné, rozhodne však budete mať slušnú zásobu do budúcna. To platí aj o veľkej vnútornej pamäte, ktorá je 128 GB, z ktorých je voľných približne 108 GB na vaše dáta. Zvyšok si zaberie pomerne masívna nadstavba a systém. Ako sme však v našej recenzii spomínali, smartfón obsahuje slot na pamäťovú kartu s kapacitou až 2 TB, takže obmedzovať sa určite nemusíte.

Asus Zenfone AR podporuje Google Tango a Daydream

Tým najdôležitejším na celom telefóne je práve podpora ako rozšírenej, tak aj virtuálnej reality. Začnime tou rozšírenou, teda Google Tango.

Asus Zenfone AR, 23 Mpx fotoaparát, senzory na AR

Na zadnej strane nie je len jeden fotoaparát, ale aj druhý, ktorý je spolu so senzormi využívaný na rozšírenú realitu Google Tango.

Rozšírená realita spočíva v technológii, ktorá vám v reálnom svete zobrazí rôzne predmety. Asus Zenfone AR teda dokáže pomocou fotoaparátu snímať reálny svet a vďaka ďalším senzorom doň umiestňovať predmety. Toto spojenie reálneho a virtuálneho sveta vám prenesie na displej. Dajú sa tak hrať rôzne hry, keď pohybmi zbombardujete hrad na kopci, ktorý ste si umiestnili napríklad vo svojej izbe, ale aj plánovať presťahovanie nábytku či umiestnenie nového do priestoru. Zábavy je s tým veľa a sťahovať môžete ďalšie a ďalšie aplikácie a hry.

Asus Zenfone AR, screenshoot, aplikácia Daydream Asus Zenfone AR, screenshoot, aplikácia Tango Asus Zenfone AR, screenshoot, aplikácia Tango Asus Zenfone AR, screenshoot, aplikácia Tango, predinštalované aplikácie Asus Zenfone AR, screenshoot, aplikácia iStaging Asus Zenfone AR, screenshoot, iStaging

Pre prostredie virtuálnej a rozšírenej reality sú k dispozícii obchody Tango a Daydream. V oboch zoženiete množstvo aplikácií, v prípade VR sú však často platené. Našťastie v telefóne sú predinštalované štyri veľmi dobre použiteľné.

Ďalšou vychytávkou je virtuálna realita, teda v tomto prípade podpora Google Daydream. V balení Asus zenfone AR nájdete aj jednoduché kartónové okuliare na virtuálnu realitu, do ktorých telefón vložíte. Avšak upozoňujeme, že ide skôr o kompromis a pre lepší zážitok z VR odporúčame prikúpiť plnohodnotné okuliare na VR Google Daydream VR Slate. Na účely testovania nám však kartónové okuliare stačili.

Ako funguje teda virtuálna realita? V telefóne nájdete predinštalovanú aplikáciu Google Daydream, pomocou ktorej môžete sťahovať rôzne „svety“ virtuálnej reality. Ako bežné aplikácie ich nájdete v telefóne a môžete sa ponoriť do tajov oceánu, prípadne sledovať praveký svet dinosaurov pomocou telefónu vloženého do kartónových okuliarov.

Asus Zenfone AR, Google Tango, Dinosaurus Among Us

Je to zábava, avšak telefón potrebuje pomerne veľké množstvo výkonu, takže zadná strana sa veľmi zahrieva. Asus Zenfone AR síce počas výprav do virtuálnej reality v rukách nedržíte, po vybratí však odporúčame nechať telefón poriadne oddýchnuť. Trpí aj batéria, ktorá je v tomto režime VR vybitá v priebehu hodiny.

Fotoaparát s 23 Mpx fotografuje skvelo, pokiaľ je svetlo

Fotoaparát na Asus Zenfone AR má 23 Mpx a fotografuje naozaj dobre. Snímkam nechýbajú detaily a následný postprocessing nie je nijako masívny. Jediné, čo by sme mu vytkli sú až príliš sýte farby. Väčšine používateľov nejaké to „prifarbenie“ nebude vadiť, skôr, naopak, ale k prirodzenosti to má predsa len pomerne ďaleko. Svetelnosť f/2 je veľmi dobrá, na dnešné špičky ako na Samsung Glalaxy S8 so svetelnosťou f/1,7, to stále ešte nedosahuje. Ďalší problém robí telefónu protisvetlo. Okolie značne stmavne a nerozoznáte jednotlivé detaily. Malou kompenzáciou môže byť prítomná optická stabilizácia. Videá môžete nahrávať až v 4K rozlíšení pri 30 fps.

Asus Zenfone AR, testovacia snímka, protisvetlo Asus Zenfone AR, testovacia snímka Asus Zenfone AR, testovacia snímka

Asus Zenfone AR, testovacia snímka, detail Asus Zenfone AR, testovacia snímka, detail Asus Zenfone AR, testovacia snímka, zlé svetlo, LED

Bohužiaľ, horšia svetelnosť sa prejaví predovšetkým pri fotografovaní v zlých svetelných podmienkach. V prípade, že si telefón presvieti LED diódou problém mať nebudete, ale bez nej pribúda značný šum a detaily musíte hľadať. A ešte malý detail. V rozlíšení 23 Mpx môžete fotografovať iba snímky s pomerom 4:3. Snímky 16:9 zvládne mobil iba s 16 Mpx.

Asus Zenfone AR, testovacia snímka, noc Asus Zenfone AR, testovacia snímka, nočná Asus Zenfone AR, testovacia snímka, nočná snímka

Avšak musíme uznať kvality prednej 8 Mpx kamery, ktorá má pomerne široký uhol záberu a veľké množstvo možnosti vylepšenia vlastného portrétu. Dokonca si možno nastaviť aj mieru retuše, ešte pred odfotografovaním. Zároveň sú k dispozícii aj také možnosti, ako sú zdôraznenie očí, miera začervenania, tón pleti a ďalšie vychytávky. Pre selfie maniakov je teda Asus Zenfone AR ako stvorený.

Ako je to v prípade Asus Zenfone AR s batériou a výdržou?

Asus Zenfone AR je jednodenným smartfónom, ale skôr s odretými ušami. S kapacitou Li-Ion batéria, ktorá dosahuje 3 300 mAh, vydrží pri bežnom použití (hovory, správy, zapnutá WiFi aj mobilné siete, pár prezretých videí a chvíľka hrania hier) presne do večera (okolo deviatej večer ostali asi 2 %). Ak obmedzíte hranie a streamovanie videí dostanete sa na 1 a štvrť dňa. Stále je to však skôr podpriemer.

Ešte o niečo horšie je to avšak pri využití VR Daydream. Pri jej využití batéria doslova mizne pred očami a za hodinu môžete telefón rovno pripojiť do nabíjačky. S rozšírenou realitou Tango je to o niečo lepšie (2 až 3 hodiny), avšak radšej by sme od elektrickej siete neodchádzali príliš ďaleko.

Asus Zenfone AR, USB-C port

Asus Zenfone AR už využíva nový port USB-C s podporou rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0 od Qualcommu. Je to však dostatočná náplasť za krátku výdrž 3 300 mAh batérie?

Asus si však dal záležať na riadenií spotreby, takže v telefóne je k dispozícii kompletne prispôsobiteľný úsporný režim. V ňom si možno nastaviť mieru obmedzenia výkonu, jasu, dát, ale aj percentá batérie, pri ktorých sa režim automaticky spustí. Je možné v ňom aj vyhľadať aplikácie, ktoré sú extrémne náročné na výkon a tie ručne uspávať. Verte nám, že s tým, ako telefón „žerie“, to budete časom robiť automaticky. Veľká operačná pamäť 8 GB je teda rovnako z 3/4 väčšinou nevyužitá.

Chválime však prítomný USB-C port aj podporu rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0. S ňou je mobilný telefón nabitý za približne hodinu a štvrť.

Operačný systém Android 7.0 a ZenUI 3.0

Operačný systém v telefóne zastáva Google Android 7.0 a pomáha mu aj celkom masívna nadstavba Asusu ZenUI 3.0. Prostredie je kompletne graficky zmenené a boli chvíle, keď sme pochybovali, či stále ide o Android. Asus graficky prerobil takmer každú ponuku a v systéme si ďalej môžete meniť ako schémy, tak aj napríklad font písma, typ prechodov pri prechádzaní menu telefónu a ďalšie drobnosti. Celkom si systém samotný zaberie niečo okolo 17 GB.

Asus Zenfone AR, domovská obrazovka Asus Zenfone AR, horná lišta Asus Zenfone AR, menu aplikacií Asus Zenfone AR, nastavenie Asus Zenfone AR, schémy Asus Zenfone AR, správy

V Asus Zenfone AR nájdete najnovší Android Nougat a masívnu nadstavbu ZenUI 3.0. Menší chaos a rozsah prostredia však čiastočne zachraňuje možnosť širokého prispôsobenia.

S veľkou, až trochu ťažkopádnou nadstavbou, sa, bohužiaľ, viaže aj značne množstvo bloatvéru. Začína to hádam všetkými pomocnými a doplnkovými aplikáciami, ktoré Asus ponúka (Servisné Centrum, ZenCircle, ZenTalk), a končí to predinštalovanými hrami. Tých je naozaj dosť a nájdete medzi nimi napríklad aj Asphalt 8 a N.O.V.A.L. K tomu pripočítajte ešte pár základných na VR a AR, Facebook, Instagram a Messenger a zo 108 GB voľných sa razom stane 106 GB.

Záverečné zhodnotenie Asus Zenfone AR a porovnanie s konkurenciou

Asus Zenfone AR je telefónom, ktorý urobí radosť každému, kto chce vyskúšať virtuálnu a rozšírenú realitu. Užijete si s ním rozhodne veľa zábavy, ale odradiť by vás mohla cena takmer 930 eur. Trochu nás zaskočila krátka výdrž aj horší fotoaparát, ale na druhú stranu ide o unikátny telefón, od ktorého neočakávame perfektné fotografovanie a výdrž tri dni. V prípade tak náročných funkcií, ako je sprostredkovanie AR a VR, je taká výdrž zatiaľ nerealizovateľná.

Čo sa týka konštrukcie, svojich protivníkov LG G6, Samsung Galaxy S8 alebo Huawei P10 nedoženie, ale zato ponúkne moderný druh zábavy, ktorí ocenia predovšetkým mobilní a technickí fanúšikovia.

Bodové ohodnotenie Asus Zenfone AR

Hodnotenie 77 % Alza.sk

Hlavné parametre

Výkon a výbava

92 %

Fotoaparát

69 %

Dizajn a konštrukcia

70 %

Asus Zenfone AR

Klady

  • Dobré materiály telefónu
  • Skvelý QHD displej
  • Podpora Google Tango a Daydream
  • Skvelý výkon
  • Prispôsobiteľné prostredie
  • USB-C port
  • Hlasitý reproduktor
  • Bohaté balenie

Zápory

  • Horšie vyhotovenie
  • Veľké rámčeky displeja
  • Pevné hardvérové ​​tlačidlo
  • Krátka výdrž batérie
  • Značný šum snímok za horšieho osvetlenia
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií