Days of Play Si ready na ďalší level?

Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (RECENZIA) – Skákačková nirvána

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Keď príde na portovanie hier pre konzolu Nintendo Switch, ide v mnohých ohľadoch o odkladisko verzií, ktoré na ostatných platformách bežia a vyzerajú oveľa lepšie. Lenže ako je to s roztomilou skákačkou Ori and the Blind Forest prichádzajúcou na Switch rovno v definitívnej edícii? Môže sa stať, že práve táto verzia bude najlepšia zo všetkých? Dozviete sa v našej recenzii.

Recenzia (Switch)Oznámenie


• Žáner: Adventúra, plošinovka • Multiplayer: Nie • Vývojár: Moon Studios • Vydavateľ: Xbox Game Studios • Platformy a Dátum vydania: PC, Xbox One (11. marca 2015); Switch (27. september 2019) Homepage • Čeština: Nie


Časti článku:


Obsah recenzie Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (Switch)

 1. Ori and the Blind Forest je roztomilá, ale ťažká hra
 2. Ori vo víre Metroidvanie
 3. Čo je nové v Ori and The Blind Forest Definitive Edition
 4. Definitívny verdikt nad definitívnou edíciou
 5. Recenzia Ori and the Blind Forest: Definitive Edition: záverečné hodnotenie
 6. HW nároky na hru Ori and the Blind Forest: Definitive Edition PC

Ori and the Blind Forest je roztomilá, ale ťažká hra

• Recenzia: 2. 10. 2019 • Autor: Filip Němec

Skákačka Ori and the Blind Forest bola dlhú dobu exkluzívnym titulom Microsoftu, keď však vidím ikonku hry na displeji môjho Switchu, nemôžem si v rámci skákačiek vydaných v posledných rokoch vybaviť lepšiu voľbu. Ori totiž na prvý pohľad zaujme krásnym a hravým spracovaním, ktoré dokáže chytiť za srdce silnejšie, než kadejaké momenty zo slaďáku hollywoodskej produkcie. Pod hravou šupkou nežných emócií a dojemných momentov sa však skrýva veľmi náročná hra, ktorá si v útokoch na vaše nervy nezadá ani s výtvormi štúdia FromSoftware.

Ori and the Blind Forest; gameplay: ori a narem

Úvod prevetrá vaše slzné kanáliky ako máloktorá hra, než si ale stihnete utrieť oči, Ori and The Blind Forest vás vytrestá nekompromisnou hrateľnosťou.

Hoci Ori za celú hernú dobu, ktorá vám zaberie približne 10 hodín (v prípade vlastnej nešikovnosti ale počítajte pokojne s dvojnásobkom), ani raz neprehovorí, príbeh točiaci sa okolo záchrany magického lesa Nibel vás rozhodne upúta. Potom, čo Ori príde o svojho priateľa Narema, vydáva sa na cestu a zisťuje, aký je jeho pravý osud. Autori sa netaja inšpiráciou z klasických animovaných filmov, no žiadnu kopírku nečakajte. Pestrofarebná paleta farieb miešajúca sa s roztomilým fantasy príbehom nejde s ničím zameniť a to isté možno povedať o nezabudnuteľnom soundtracku.

Ori vo víre Metroidvanie

Slabším povahám sa rozplačú oči hneď na začiatku hry, kedy príbeh zažíva najväčšie zvraty. Ak ste však plní pýchy prečkali úvodný „doják“, ešte nemáte vyhrané. Hoci to tak z okolitých screenshotov nemusí vyzerať, Ori and the Blind Forest je hardcore plošinovka, kde plný ukazovateľ životov zmizne žmurknutím oka. Level dizajn je úchvatný, autorom sa totiž podarilo skĺbiť mnohokrát veľmi originálne priestorové puzzle a hádanky s prostredím, ktoré pôsobí nádherne a prirodzene. Všetko je krásne a nenútené, napriek tomu dostať sa do ďalšej oblasti je mnohokrát úloha na niekoľko minút. Častokrát stačí len jedno predčasné stlačenie tlačídla a inak bezchybná pasáž končí Oriho smrťou.

Ori and the Blind Forest; gameplay: náhla smrť Ori and the Blind Forest; gameplay: náhla mapa

Obr. 1 Niektoré pasáže sú ozajstnou skúškou reflexov a sebaovládania. Obr. 2 Celá hra je tvorená jednou celistvou mapou, ktorú možno prejsť bez jedinej nahrávacej obrazovky.

Nečakane dôležitý je systém ukladania hry. Vytvoriť si checkpoint totiž môžete takmer kdekoľvek, ak na to máte dostatok energie. Tej je okolo vás pomerne dosť, no vysoká obťažnosť vás neustále núti vytvárať ďalšie záchytné body a potom práve v momente, kedy by ste jeden potrebovali, modrobiele kryštáliky nie sú nikde na dohľad. Systém ukladania skvele podčiarkuje do bodky premyslenú hrateľnosť, ktorá vám necháva voľné ruky v tom, ako sa k hraniu postavíte. Po každej, čo i len menšej chybe, ale prichádza tvrdá odplata.

Celá herná mapa, ktorú rozhodne nemožno považovať za malú, je tvorená spleťou malých chodbičiek a väčších jaskýň a pôsobí ako jedno veľké videoherné mravenisko. V štýle Metroidvania hier potom niektoré zákutia nejdú navštíviť do doby, než si v rámci príbehu osvojíte nové zručnosti, medzi ktoré patrí wall jump, plávanie alebo schopnosť odraziť sa od nepriateľských projektilov. V tomto smere je Ori vcelku klasickou skákačkou, avšak aj tentoraz všetko šliape ako hodinky. Akúsi druhú vrstvu hrateľnosti potom dodávajú pasívne skilly, ktoré si odomykáte za získané skúsenostné body a nie sú zásadné na dohranie Oriho, rozhodne však hranie spríjemňujú, čo je vzhľadom na stúpajúcu obťažnosť potreba.

Ori and the Blind Forest; gameplay: bodáky Ori and the Blind Forest; gameplay: orb Ori and the Blind Forest; gameplay: puzzle

Aj tie najťažšie pasáže vždy lahodia oku a nepôsobia len ako prvoplánové bludisko, kedy by dizajnéri zabudli na výsledný dojem.

Čo je nové v Ori and The Blind Forest Definitive Edition

Ori and the Blind Forest sa na Switchi vyníma vo svojej definitívnej edícii, ktorá vyšla v roku 2016 na PC a Xbox One. Tá sa, ako asi sami čakáte, líši najmä vo väčšom množstve obsahu. Ten je celkom rozmanitý a zahŕňa nové oblasti, pridané puzzle a doposiaľ nevidené príbehové sekvencie alebo nové schopnosti pre Oriho. Tie určite nie sú na zahodenie, prvá zručnosť je totiž rýdzo bojová a môžete vďaka nej hádzať malé granáty, zatiaľ čo ďalšou novinkou je vylepšený dash pôsobiaci zároveň poškodeniu nepriateľov. Tieto novinky do pôvodnej hry skvele zapadajú, čo má ale aj svoju negatívnu stránku. Ak totiž k hre pristúpite podobne ako ja s odstupom niekoľkých rokov, vlastne ani nespoznáte, čo je nové a čo nie.

Zo všetkého najviac ma však potešil systém magických studní, slúžiacich ako portály na rýchle cestovanie. Celá hra je totiž tvorená jednou celistvou sieťou tunelov (bez jedinej loadingovej obrazovky!) A niekedy skrátka nemáte chuť absolvovať už desaťkrát navštívené skákacie sekvencie znova. Snáď jedinou škvrnou na kráse Ori and the Blind Forest Definitive Edition je absencia krabicovej verzie, odkázaní tak sme len na tú digitálnu, ktorá stojí 19,90 €, čo je vzhľadom na dĺžku a najmä kvalitu hry cenovka veľmi prívetivá.

Ori and the Blind Forest; gameplay: nepriateľ Ori and the Blind Forest; gameplay: skok

Definitívne edícia ponúka dve nové schopnosti, ktoré do pôvodnej hry skvele zapadajú.

Definitívny verdikt nad definitívnou edíciou

Pôvodne vyšiel Ori and the Blind Forest v roku 2015 na konzolu Xbox One a stolné počítače. Verzia na Nintendo Switch by sa mohla zdať ako obyčajný port, opak je však pravdou. Ori je síce krásnou, ale vďaka svojej podstate na výkon celkom nenáročnou hrou, a tak mohli autori namiesto škrtov urobiť drobné vylepšenia. Najväčšou úpravou je navýšenie snímkovania z 30 fps na 60 snímok za sekundu, ktoré sú poznať najmä na animáciách postáv. Na rovnakom engine totiž beží aj pripravované pokračovanie Ori and the Will of the Wisps, takže vývojári mohli vziať čerstvé technológie z nového dielu a implementovať ich do Nintendo Switch verzie.

Ori and the Blind Forest; gameplay: plavanie Ori and the Blind Forest; gameplay: plazma Ori and the Blind Forest; gameplay: priepasť

Snáď v každom okamihu ponúka Ori and the Blind Forest krásne a zapamätaniahodné scenérie.

Vďaka tomu je Ori and the Blind Forest: Definitive Edition na Switch jasne tou najlepšou verziou, ktorú hra aktuálne ponúka a mňa osobne prekvapilo napríklad aj to, že v dokovacom režime je hra ešte krajšia ako v tom handheldovom. Väčšina portov totiž grafické nedorobky schováva za menšie rozlíšenie na Switch a na veľkej obrazovke už toľko nežiari, nie však v tomto prípade. Vďaka tomu, ale aj ďalším vylepšeniam, Ori and the Blind Forest na Nintendo Switch získava takmer maximálne hodnotenie.

Táto recenzia bola napísaná na Nintendo Switch verziu.

• Zdroje: Vlastné

Recenzia Ori and the Blind Forest: Definitive Edition: záverečné hodnotenie

    Hodnotenie 99 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
95 %
Audiovizuálne spracovanie
99 %
Opätovná hrateľnosť
80 %
Ori and the Blind Forest: Definitive Edition; recenzia

Klady

 • Príbeh a štýl jeho rozprávania
 • Do detailu prepracovaná hrateľnosť
 • Originálne priestorové puzzle
 • Nový obsah v rámci definitívnej edície
 • Pridaný systém rýchleho cestovania
 • Navýšenie snímkovania na 60 fps a ďalšie úpravy

Zápory

 • Absencia krabicovej verzie
 • Chýbajúce informácie o novo pridanom obsahu
Filip Němec

Filip Němec

Hry boli mojím najlepším priateľom aj milenkou už od detstva. O hrách som začal písať už na strednej škole, čím som vysedávanie pri herných strojoch ospravedlňoval najskôr pred rodičmi a teraz pred manželkou. V minulosti som vo forme textu aj herných relácií prispieval do magazínov ako Games.cz, Eurogamer.cz či Zing.cz. V Alza Magazíne mám na starosti herné konzoly všetkého druhu a z hier potom najmä preteky, v osobnej rovine som navyše hlavným strojcom vyostrených diskusií medzi konzolistami a PC Master Race.

Ori and the Blind Forest – Oznámenie

 1. Ori and the Blind Forest – magický les bude opäť čeliť záhube
 2. HW nároky na hru Ori and the Blind Forest PC

Ori and the Blind Forest – magický les bude opäť čeliť záhube

• Oznámenie: 21. 8. 2019 • Autor: Štěpán Lenk

Ori and the Blind Forest pôvodne vyšlo na PC a Xbox One v marci roku 2015, vzhľadom na veľmi dobré výsledky sa ale dalo očakávať, že sa tento titul časom pozrie aj na iné platformy. Ori ale exkluzívnou hrou Microsoftu zostal ďalšie štyri dlhé roky, až do Gamescomu 2019, kedy bola v rámci prezentácie Nintendo India World oznámená verzia pre Nintendo Switch.

Ori and the Blind Forest – Nintendo Switch (trailer)

Ori je povinnosťou pre každého hráča plošinoviek a Switch je platforma pre skákačky ako stvorená.

Ak vám teda táto fascinujúca hra na prvýkrát unikla a vlastníte Switch, máte jedinečnú príležitosť na vlastnej koži prežiť príbeh malého lesného strážcu, ktorý sa snaží zachrániť umierajúci les. V priebehu tohto emocionálneho a ručne maľovaného dobrodružstva tak budete musieť riešiť veľa logických hádaniek a prekonať veľa náročných skákacích sekcií, ako sa napokon v prípade tohto žánru sluší a patrí.

Hra vyjde v takzvanej Definitivnej Edícii, čo znamená, že bude obsahovať hneď niekoľko nových miest, ktoré by mali naďalej rozvíjať príbeh a mytológiu tohto diela. S týmito novými miestami potom súvisia aj nové schopnosti a nové stupne obťažnosti. Na Nintendo Switch Ori and the Blind Forest dorazí už 27. septembra 2019, teda už o jeden mesiac a týždeň (približne). Mimochodom, Moon Studios práve usilovne pracujú na pokračovanie s dátumom vydania plánovaným na rok 2020, ak sa teda chcete do tohto čarovne vyzerajúceho sveta ponoriť, teraz je tá ideálna doba.

• Zdroje: Nintendo, YouTube (Nintendo), Moon Studios

HW nároky na hru Ori and the Blind Forest PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E4500 2.2 GHz/AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8 GHz Intel Core i5 2300/AMD FX 6120
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 240/Radeon HD 6570 NVIDIA GeForce GTX 550 Ti/Radeon HD 6770
DirectX
Operačná pamäť 1 GB 1 GB
Pevný disk 8 GB 8 GB
i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.

Ori and the Blind Forest vychádza od 11. marca 2015 na PC a Xbox One. Novo sa titul od 27. septembra 2019 objaví aj na Nintende Switch. O novinkách vás budeme informovať.

Ori and the Blind Forest – Nintendo Switch
Hra na konzolu – Nintendo Switch, krabicová verzia, žáner: akčný a logický,
38,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: NSW747
4,0
Ori and the Blind Forest: Definitive Edition (PC) DIGITAL
Hra na PC – elektronická licencia, kľúč pre Steam, žáner: akčný, arkády a logický,
8 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MVE002933
Ori and the Blind Forest: Definitive Edition – Xbox Digital
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licencia, kľúč pre Xbox Live, žáner: akčný a logický,
22,90 €
Ihneď na stiahnutie
Objednávací kód: MXESD0015
4,3
Ori and the Will of the Wisps – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: akčný, – v ktorej hráte za bieleho guirdian spirita menom Ori. Pomáhate mu vyriešiť rôzne hlavolamy a hádanky. Samozrejmosťou je systém soul links, ktorý hráčovi umožní ľubovoľné uloženie hry a vylepšovanie Oriho schopností.
22,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MXO515
4,8 58×
Nintendo Switch – Grey Joy-Con
Herná konzola – hybridná (do ruky/k TV), 6.2 " displej, HDD 32 GB, Slot na pamäťové karty, kapacita batérie 4310 mAh, sivá farba
269,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: NXHW001v2
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií