PlayStation Plus: Všetko, čo potrebujete vedieť

Zobraziť katalóg

Info

• Autor: Filip Němec

Pravidelný mesačný prísun hier zadarmo, zdieľanie knižnice s jedným zo svojich priateľov, 100 GB na cloudovom úložisku alebo možnosť hrať online, to sú základné výhody predplatného PlayStation Plus. Vyššie členstvá PlayStation Plus Extra a PlayStation Plus Premium vám k tomu všetkému taktiež umožnia stiahnuť si alebo streamovať až 700 hier z celej histórie konzol PlayStation a ďalšie bonusy. Všetko, čo o predplatnom PlayStation Plus potrebujete vedieť, nájdete v tomto článku.

Informácie o aktuálnej ponuke hier zadarmo pre PlayStation Plus sa dozviete vždy na začiatku mesiaca v tomto článku.

PlayStation Plus; screenshot: cover

zdroj: Sony

PlayStation Plus: Všetko, čo potrebujete vedieť – Obsah článku

  1. Čo je to PlayStation Plus
  2. PlayStation Plus Essential
  3. PlayStation Plus Extra
  4. PlayStation Plus Premium
  5. Aké hry PlayStation Plus obsahuje
  6. PS Plus Collection: ponuka hier a zrušenie kolekcie
  7. PlayStation Plus FAQ

Čo je to PlayStation Plus

PlayStation Plus (PS Plus) je predplatiteľská služba pre konzoly PlayStation 4 a PlayStation 5 od spoločnosti Sony. Bez nej si nezahráte väčšinu multiplayerových častí vami zakúpených hier. Na druhej strane sa vám každý mesiac dostanú do rúk hry zadarmo, ktoré si po aktivácii môžete zahrať kedykoľvek chcete, ak máte zaplatené členstvo PS Plus.

Spoločne so službou dostanete pridelený priestor 100 GB v cloudovom úložisku a svoju hernú knižnicu budete môcť zdieľať s jedným zo svojich priateľov. Zároveň sa k predplatnému PlayStation Plus viažu zaujímavé ponuky a exkluzívne zľavy v PS Store. To všetko ponúka základný stupeň predplatného PlayStation Plus Essential.

S vyššími verziami predplatného PlayStation Plus Extra a Premium získate prístup aj ku knižnici až 700 hier z celej histórie konzol PlayStation s možnosťou niektoré z nich aj streamovať a ďalšie výhody, ako je predplatné Ubisoft+ Classics alebo skúšobné verzie vybraných hier. Cena PlayStation Plus sa odvíja od vybraného stupňa členstva, ktorého obsah si podrobnejšie opíšeme nižšie.

Majitelia PlayStation 5 v minulosti dostali prístup k PS Plus Collection, čo bola zbierka hier ponúkajúca jedny z najlepších PS4 a PS5 titulov. Kolekcia však bola dostupná len do 9. mája 2023, avšak pokiaľ ste si hry dovtedy aktivovali a máte zaplatené PS+ predplatné, hry máte v knižnici stále dostupné.

Introducing the all-new PlayStation Plus | PS5 & PS4 Games

zdroj: PlayStation

V rámci Extra a Premium predplatného dostanete k dispozícii ako PlayStation exkluzivity, tak aj populárne multiplatformové tituly, ako napríklad Red Dead Redemption 2 alebo Assassin's Creed: Valhalla.

PlayStation Plus Essential

Základná verzia predplatného PlayStation Plus Essential ponúka svojim predplatiteľom každý mesiac zadarmo hry na PS4 a PS5, online multiplayer, zľavy, 100 GB cloudové úložisko na herné dáta a prístup k PS Plus Collection, ak ste si ju aktivovali do 9. mája 2023.

PlayStation Plus Extra

Extra predplatné ponúka okrem všetkého zo základného Essential variantu najmä možnosť stiahnuť si hry z knižnice ponúkajúcej až 400 PS4 a PS5 titulov. Tieto hry však nemožno v rámci predplatného Extra streamovať pomocou cloudu, iba stiahnuť do konzoly. Súčasťou predplatného je aj služba Ubisoft+ Classics obsahujúca viac ako 50 hier od Ubisoftu.

PlayStation Plus Premium

Premium predplatné predstavuje najvyššiu verziu s najviac možnosťami. Okrem všetkých funkcií variantu Extra ponúka toto predplatné ešte katalóg ikonických titulov z PS1, PS2 a PSP. Tie je možné ako klasicky stiahnuť a hrať na konzole, tak aj streamovať pomocou cloudu. Dostupné sú aj tituly na PS3, hoci tie je možné hrať len cez cloud. K vyššie spomínaným až 400 PS4 a PS5 hrám z Extra predplatného tak pribudlo ešte až 340 titulov naprieč celou históriou PlayStation. Súčasťou je aj predplatné Ubisoft+ Classics obsahujúce 27 hier od Ubisoftu.

Takmer všetky vyššie zmienené hry (až 700 titulov) z PS1, PS2, PS3, PS4 a PSP (netýka sa PS5 hier) je možné s Premium predplatným tiež streamovať, a to nielen na PS4 a PS5, ale aj na PC. Stačí si nainštalovať PlayStation Plus aplikáciu, bohužiaľ v súčasnosti nie je v Slovenskej republike streamovanie na PC dostupné. Sony sľubuje spustenie tejto funkcie v rámci budúcej aktualizácie.

Streamovať je možné tiež vybrané PS5 tituly a trial verzie z ponuky PlayStation Plus, zatiaľ je však ponuka podporovaných titulov menšia. Ide napríklad o hry Spider-Man Miles Morales, Horizon Forbidden West, Ghost of Tsushima alebo Mortal Kombat 1. Streamovanie PS5 titulov ale podporuje iba PS5, zatiaľ nejde na PC, PS4 a ani handhelde PlayStation Portal. Podporované je 4K rozlíšenie, priestorový zvuk aj HDR.

Majitelia Premium verzie si tiež môžu vyskúšať vybrané tituly vďaka časovo obmedzeným trial verziám.

Porovnanie PlayStation Plus Essential, Extra a Premium predplatného


Verzia predplatného PlayStation Plus Essential PlayStation Plus Extra PlayStation Plus Premium
Online multiplayer a zľavy Áno Áno Áno
Každý mesiac hry zadarmo Áno Áno Áno
PlayStation Collection (ukončenie 9. 5. 2023) Áno (iba na PS5) Áno (iba na PS5) Áno (iba na PS5)
Ukládanie save pozícií do cloudu Áno Áno Áno
Predplatné Ubisoft+ Classics Nie Áno Áno
Až 400 PS4 a PS5 hier Nie Áno Áno
Až 340 hier z PS1, PS2, PS3 a PSP Nie Nie Áno, PS1, PS2 a PSP hry na stiahnutie a streamovanie, PS3 hry iba stream
Streamovanie PS1, PS2, PS3, PS4 a PSP hier na PC (v SR zatiaľ nedostupné) Nie Nie Áno
Streamovanie PS5 hier a trial verzií na PS5 Nie Nie Áno
Trial verzie hier Nie Nie Áno

• Zdroj: PlayStation

PlayStation Plus na Alza.sk

Aké hry PlayStation Plus obsahuje

V rámci predplatného dostávajú majitelia všetkých verzií PlayStation Plus každý mesiac niekoľko vybraných hier zadarmo. Je však potrebné ich každý mesiac ručne pridať do knižnice, aby ste k nim mali prístup aj v budúcnosti. O aktuálnej ponuke hier zadarmo pre všetky verzie PlayStation Plus sa dozviete vždy na začiatku mesiaca v tomto článku.

Vyššie verzie predplatného Extra a Premium umožňujú prístup aj k ďalším knižniciam hier zo všetkých konzol PlayStation. V ponuke nájdete napríklad PlayStation exkluzivity ako God of War, Ghost Of Tsushima Director's Cut, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Returnal alebo séria Uncharted a Horizon. Sony však do knižnice PS Plus nepridáva nové exkluzivity hneď v deň vydania, ako je to pri konkurenčnom Game Passe. Väčšine PS exkluzivít to trvá približne rok, kým sa dostanú do ponuky PS Plus.

V ponuke PS Plus je ale aj celý rad multiplatformových hier, napríklad Mortal Kombat 11, Red Dead Redemption 2, Doom, Devil May Cry 5 alebo Marvel's Guardians of the Galaxy. Súčasťou predplatných Extra a Premium je aj služba Ubisoft+ Classics, ktorá v čase písania tohto článku obsahuje viac ako 50 hier od Ubisoftu, napríklad zo sérií Assassin's Creed a Far Cry vrátane ich najnovších dielov. Kompletný zoznam hier v ponuke PS Plus nájdete tu.

Predtým bola dostupná pre všetkých predplatiteľov PS Plus tiež PlayStation Collection obsahujúca jedny z najlepších PS4 a PS5 hier. Tá však bola v máji 2023 zrušená a novým predplatiteľom už nie je ponúkaná. Pokiaľ ste si ale hry do mája 2023 pridali do svojej knižnice a máte aktívne PS+ predplatné, hry sú pre vás stále dostupné.

PlayStation Plus; screenshot: hry

zdroj: PlayStation

PlayStation Plus ponúkne nielen PlayStation exkluzivity, ale aj tituly od vývojárov tretích strán.

PS Plus Collection: ponuka hier a zrušenie kolekcie

PlayStation Plus Collection bola jedným z benefitov predplatného PS Plus pre majiteľov konzol PlayStation 5. Vďaka PS Plus ste získali okamžitý prístup ku kolekcii obsahujúcej jedny z najlepších PS4 aj PS5 hier, najmä obľúbené PlayStation exkluzivity.

Bohužiaľ, 9. mája 2023 bola táto kolekcia zrušená. Ak ste si však hry dovtedy pridali do svojej knižnice a máte aktívne PS+ predplatné, hry sú pre vás stále dostupné.

K 9. máju 2023 obsahovala PlayStation Plus Collection tieto hry:

PlayStation Plus FAQ

Odpovede na najčastejšie otázky ohľadom služby PlayStation Plus.

Pre koho je PlayStation Plus určené? 

PlayStation Plus by si mali aktivovať všetci používatelia konzol PlayStation 4 alebo PlayStation 5, ktorí túžia využiť ich potenciál naplno. Bez predplatného sa nemôžete pustiť do takmer žiadneho multiplayerového zápasu, takže je pre súťaživých jedincov de facto nutnosťou.

PS Plus sa oplatí ako občasným hráčom tak aj tým náruživým, ktorí za nízky mesačný poplatok môžu získať prístup až k 700 hrám, ktoré si nemusia jednotlivo kupovať. Rôznorodá ponuka hier navyše umožní vyskúšať rôzne herné žánre bez toho, aby ste riskovali nákup hry, ktorá vás nemusí baviť.

Ako dlho budem mať k hrám z PlayStation Plus prístup?

Čo sa týka hier z pravidelnej mesačnej ponuky hier zadarmo: potom, čo ich počas aktuálnej ponuky získate a pripojíte k vášmu účtu, zostanú vám počas vášho členstva v službe PS Plus. V prípade, že ale nevyužijete ponuku v aktuálnom mesiaci a hry si k účtu nepripojíte, spätne sa k ponúkaným titulom už nedostanete. Aktuálna mesačná ponuka hier zadarmo pre všetky verzie predplatného je zverejňovaná každý prvý utorok v mesiaci.

Hry z knižníc PlayStation Collection (všetky verzie predplatného), PS4 a PS5 (iba Extra a Premium predplatné) a PS1, PS2, PS3 a PSP hry (iba Premium predplatné) nie je potrebné akokoľvek pripájať k účtu alebo ich aktivovať. Daná knižnica hier sa vám sprístupní, akonáhle máte aktívne členstvo PlayStation Plus v požadovanej verzii.

Ponuka hier dostupných pre predplatné Extra a Premium bude aktualizovaná vždy uprostred každého mesiaca – niektoré tituly skončia a iné ich môžu nahradiť, pri každej hre sa však čas, počas ktorého v službe zostanú, bude pravdepodobne líšiť.

Či už ide o mesačnú ponuku hier, ktorú treba vždy pripojiť k účtu, alebo hernú knižnicu predplatných PlayStation Plus Extra a Premium, v prípade, že náhodou svoje predplatné neobnovíte, k hrám strácate prístup. Po opätovnom aktivovaní služby PlayStation Plus sa však sprístupní celá plusková knižnica znova (po šiestich mesiacoch neaktivovania však môžete prísť o uložené pozície na cloude).

Môžem hrať v rámci predplatného PlayStation Plus hry pre viacerých hráčov?

Zaobstaraním ponúkanej hry v aktuálnom mesiaci dostanete prístup ku všetkým častiam daného titulu, teda aj multiplayeru. Hry v rámci predplatného PlayStation Plus sa navyše často objavujú v kompletných či inak bonusovo zvýhodnených edíciách, takže sa mnohokrát dostanete k obsahu predtým vlastneného iba časťou hráčov.

Ako znížiť úroveň predplatného PlayStation Plus z PS Plus Premium alebo Extra na nižšiu?

Znížiť úroveň predplatného je možné na PS4, PS5 alebo v internetovom prehliadači.

  • Na PS4 je možné úroveň znížiť v ponuke Nastavenia -> Správa účtu -> Informácie o účte -> Predplatné PlayStation
  • Na PS5 je možné úroveň znížiť v ponuke Nastavenia -> Používatelia a účty -> Účet -> Platba a predplatné -> Predplatné
  • Na PC cez internetový prehliadač môžete predplatné zmeniť v ponuke Správa účtu. Tu zvolíte možnosť Predplatné, vyberiete predplatné PlayStation Plus a ďalej možnosť Zmeniť predplatné.

K zníženiu členstva dôjde na konci súčasného obdobia predplatného. Ak ste si teda napríklad kúpili trojmesačné členstvo a po jednom mesiaci znížite úroveň predplatného, k zníženiu dôjde až o dva mesiace.

23. júna 2023 došlo k spojeniu služieb PlayStation Plus a PlayStation Now, čo sa stalo?

Zlúčením týchto dvoch služieb vzniklo jedno predplatné pod názvom PlayStation Plus, ktoré má teraz tri stupne členstva.

Obsah pôvodného PlayStation Plus je zahrnutý v predplatnom PlayStation Plus Essential, zatiaľ čo varianty PlayStation Plus Extra a PlayStation Plus Premium ponúkajú okrem všetkého z Essential predplatného aj možnosť sťahovať alebo streamovať hry z rozsiahlej knižnice titulov, ako to bolo pri PlayStation Now.

Ak ste boli predplatiteľmi pôvodnej verzie PlayStation Plus, bolo vám prevedené na predplatné PlayStation Plus Essential. Ak ste mali predplatenú službu PlayStation Now, bolo vám predplatné prevedené na PlayStation Plus Premium. V prípade, že ste mali predplatené PlayStation Plus aj PlayStation Now, členstvo bolo prevedené na PlayStation Plus Premium spolu s jedným bezplatným predĺžením vami predplatenej dĺžky členstva.

Je PS Plus alternatívou k predplatnému Game Pass?

V zmysle funkcií áno – PS Plus vo variantoch Extra alebo Premium rovnako ako Game Pass umožňuje si hry požičiavať a hrať na svojej konzole a tiež ich streamovať. V prípade nových first-party hier už ale PS Plus za konkurenciou od Microsoftu v istom ohľade zaostáva. Zatiaľ čo do Game Passu pridáva Microsoft hneď v deň vydania všetky svoje hry a tiež množstvo ďalších od vývojárov tretích strán, Sony to v súčasnosti nemá v pláne. Najnovšie PlayStation exkluzivity tak bude nutné aj naďalej kupovať samostatne.

Inak ale nájdete v PS Plus v prípade, že si zaplatíte Extra alebo Premium verziu, celý rad PlayStation exkluzivít. Ponuka hier obsahuje napríklad Death Stranding, God of War, Marvel's Spider-Man, Marvel's Spider-Man: Miles Morales, Mortal Kombat 11 alebo Returnal. PlayStation exkluzivity sú do ponuky pridávané približne rok od ich vydania.

• Zdroje: playstation.com

i Mohlo by vás zaujímať
4,9 104×
God of War: Ragnarok – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Kratos a Atreus sa musia vydať do každého z deviatych svetov, aby našli potrebné odpovede a pripravili sa na predpovedanú bitku, ktorá ukončí svet.
39,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0017
4,8 62×
God of War Ragnarok – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – Kratos a Atreus sa musia vydať do každého z deviatich svetov, aby našli potrebné odpovede a pripravili sa na predpovedanú bitku, ktorá ukončí svet.
39,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX1342
4,8 138×
Horizon Forbidden West - PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, – pripojte sa k Aloy na jej nebezpečnej ceste cez Zakázaný západ, kde na vás číhajú záhadné nové hrozby. Preskúmajte vzdialené krajiny, bojujte s väčšími a desivejšími strojmi a stretávajte sa s prekvapivými novými kmeňmi.
Cenová bomba
24,90 € Ušetríte 5,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0007
4,7 39×
Horizon Forbidden West - PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: akčný, – pripojte sa k Aloy na jej nebezpečnej ceste cez Zakázaný západ, kde na vás číhajú záhadné nové hrozby. Preskúmajte vzdialené krajiny, bojujte s väčšími a desivejšími strojmi a stretávajte sa s prekvapivými novými kmeňmi.
Cenová bomba
19,90 € Ušetríte 10,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX1197
4,8 43×
Uncharted: Legacy of Thieves Collection – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný, strieľačky a dobrodružný, – objavuj stratenú históriu s charizmatickými a súčasne osobnostne zložitými zlodejmi Nathanom Drakom a Chloe Frazerovou, ktorí so zmyslom pre zázraky cestujú po svete a prenasledujú neobyčajné dobrodružstvá a zabudnuté povesti.
19,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0190
4,8 128×
Marvels Spider-Man 2 – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a RPG, – Peter Parker a Miles Morales čelia ťažkej skúške, aby zachránili mesto pred Venomem a hrozbou symbionta. Symbiontova neuveriteľná sila nutí Petera a Milese čeliť ťažkej skúške odolnosti – v maske aj bez nej. Obaja hrdinovia musia nájsť rovnováhu medzi svojimi životmi, priateľstvom a povinnosťou chrániť tých, ktorí to potrebujú.
Super cena
47,90 € Ušetríte 2,09 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0378
4,6 14×
Elden Ring – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), krabicová verzia, žáner: akčný a RPG, – Hra dáva hráčom možnosť mapovať svet podľa vlastných predstáv. Vyberte si, či chcete čeliť neľútostným bojom proti strašným nepriateľom, alebo využite tajné bojové systémy hry a získate prevahu. Je na hráčovi, aby sa rozhodol, ako zvládne mnohé výzvy, ktoré ho čakajú.
44,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PSV0099se
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií