Alza dni - Logitech Alzaboxy

Syberia: The World Before (RECENZIA) – Príbehová krasojazda

Zobraziť katalóg

• Autor: Jiřina Formánková

Séria Syberia sa v posledných rokoch bohužiaľ vyznačovala pozvoľna klesajúcou kvalitou, a príbehu Kate Walker v treťom dieli pomaly, ale isto dochádzal dych. Veľa očakávaní teda štvrtá časť nevyvolávala… ako to s ňou nakoniec dopadlo, si môžete prečítať v našej recenzii.

Syberia: The World Before; screenshot: cover

zdroj: Microids

Syberia: The World Before v skratke

  Syberia: The World Before

 • Žáner: Adventúra
 • Vývojár: Microids
 • Vydavateľ: Microids
 • Čeština, česká lokalizácia: Nie

 • Dátum vydania a platformy: 18. 3. 2022 na PC

Syberia: The World Before (RECENZIA PC) – Obsah článku

 1. Kate Walker štvrtýkrát
 2. Tieseň, kam sa pozrieš
 3. Automatoni na scéne
 4. Recenzia Syberia: The World Before: záverečné hodnotenie
 5. HW nároky pre Syberia: The World Before PC

Kate Walker štvrtýkrát


S hlavnou hrdinkou celej série Kate Walker, sa tentoraz stretávame v roku 2005 v trestaneckých podmienkach ruskej soľnej bane, kde so svojou priateľkou Kaťušou otročí dvanásť hodín denne a sníva o (ako inak) príležitosti k úteku. Medzitým sa dozvedá o obrovskej osobnej strate, ktorá aj vďaka podaniu jej priateľky z New Yorku vyvoláva pocity beznádeje a výčitky svedomia. Potom, čo sa Kate a Kaťuši podarí nájsť priervu v skale a dostať sa na starú zdevastovanú stanicu, nachádzajú dávno zabudnutú vlakovú súpravu, v ktorej sa nachádzajú ukradnuté cennosti odvezené kedysi z úplne inej oblasti.

Syberia: The World Before; gameplay: Kate

zdroj: vlastný

Soľná baňa je asi tak rovnako útulná, ako trochu lepší Gulag.

Najzaujímavejším objavom sa ale nakoniec stáva nie zlato a obrazy starých majstrov, ale nenápadný obal na noty ukrývajúci portrét neznámeho dievčaťa, ktoré sa na Kate až neuveriteľne podobá. Pri úteku ale dôjde k tragédii, a tak sa hlavná hrdinka, (teraz už sama) vydáva po stope spomínaného mladého dievčaťa z obrázku, aby sa pokúsila odhaliť, či ich nespája predsa len niečo viac, než len nápadná podoba.

Cesta ju zavádza do ospalého mestečka Vaghen v štáte Osterthal (kdesi pri hraniciach so Švajčiarskom) v ktorom kedysi žila Dana Roze (talentovaná hudobníčka z obrázku). Tu tiež začína pútavý príbeh jedného zdanlivo úplne obyčajného života v neľahkej medzivojnovej dobe (rok 1937). Mladá klaviristka má totiž tú smolu, že oblasť začína ovládať zoskupenie fanatikov známe ako Brown Shadow (inšpirácia nacistami je zrejmá) a ona rovnako ako jej rodina patrí k takzvaným „Vageranom“, teda tunajším „podľudom“, ktorých treba utláčať všetkými prostriedkami.

Tieseň, kam sa pozrieš


Čo musím hneď na začiatku vyzdvihnúť, je priam hmatateľná atmosféra tiesne a ohrozenia. Pocit, že sa čo najskôr „niečo“ (veľmi nepekného) stane, sa autorom podarilo navodiť brilantne. Medzitým, čo Dana brilantne hrá na námestí s mechanickým orchestrom, na iných miestach mesta lietajú pokojným obyvateľom do nákladov obchodov tehly s vyhrážkami smrťou, ďalší sú sťahovaní do get a tak podobne. Došlo to dokonca tak ďaleko, že som si musela dať z počiatku príbehu od hrania niekoľkokrát pauzu, pretože pohybovať sa v tejto atmosfére nebolo vôbec príjemné. Nad všetkým sa jednoducho vznáša pachuť bezmocnosti a strachu.

Syberia - The World Before – the trunk (Alza Magazín, PC, no commentary)

zdroj: vlastný

Kate sa dozvedá o živote Dany vďaka rozhovorom s pamätníkmi aj z najrôznejších dokumentov.

Prepínanie medzi pátrajúcou Kate a Danou mi spočiatku prišlo možno až trochu veľmi krkolomné a uponáhľané (aj vzhľadom na to, že ide o úplne iné časové roviny). S postupom hrou sa našťastie všetko upokojí a prechody pôsobia oveľa prirodzenejšie a menej na silu. Na rad tiež prídu najrôznejšie písomnosti na prečítanie a lepšie pochopenie doby aj spojnice zo života Dany. Tie spolu s riešením hádaniek a hrabaním sa vo viac či menej sofistikovaných mechanických zariadeniach tvoria neoddeliteľnú súčasť hrania Syberie. A čo ešte potom, keď sa znova stretnete so svojím starým známym Oskarom…

Syberia: The World Before; gameplay: Oskar

zdroj: vlastný

Oskar, si to ty?

Okrem samotného mesta Vaghen sa hráči pozrú aj do snehom zaviateho horského hotelíka, v ktorom Dana pracuje, a tiež stretáva svoju prvú životnú lásku, Leona. Ten sa tu s niekoľkými ďalšími bádateľmi pripravuje na komplikovanú expedíciu v snahe nájsť blízkeho príbuzného moderného typu človeka. Bohužiaľ aj tu dosiahnu dlhé chápadlá Brown Shadow, ktorí majú na výskume nemalý záujem ako investori.

Leon je okrem Kate a Dany jednou z postáv, nad ktorými v priebehu hry preberáte velenie a sledujete ich osudy z prvej ruky. Vývoj jednotlivých postáv, respektíve ich motivácia k jednotlivým dobrým alebo zlým činom, je tu spracovaný tiež veľmi dobre a miestami hráč nestačí žasnúť, ako sa veci vyvíjajú a akým smerom sa uberajú. Netvrdím, že niektoré časti zápletky nie sú zrejmé už nejaký čas dopredu, ale zostáva veľa netušeného, čo treba odhaliť.

Ovládanie je jednoducho spracované a funkčné a vystačíte naň iba s myškou. Málokedy sa stalo, že by postava neurobila na prvý pokus, čo som od nej chcela. Dobre spracované sú aj miesta pre interakciu, ktoré sú vždy dobre viditeľné (snáď s jedinou výnimkou obrázku s Danou, kde bolo trochu krkolomnejšie hľadať na svetlom podklade rovnako svetlé body) a nemusíte tak ďalekosiahlo prechádzať okolie v márnej snahe niečo objaviť. 

Automatoni na scéne


Jednou z najväčších devíz je okrem už spomínanej atmosféry aj vizuál Syberie. Pohyby postáv a grimasy tváre síce pôsobia dosť strnulo a určite nie extra realisticky, ale v tomto prípade to hre rada odpustím. Jesenné mestečko zaliate melancholickými farbami rovnako ako úžasné retro-futuristické zariadenie mesta (vrátane automatonov) sú vytvorené s úžasným zmyslom pre detail. Hudobný sprievod (hlavne Danino hranie na piano) za výtvarnou stránkou nijako nezaostáva a tvorí krásny a zapamätateľný celok.

Syberia: The World Before; gameplay: mesto

zdroj: vlastný

Mestečko Vaghen zaujme svojou architektúrou aj atmosférou.

Syberia: The World Before bez problémov zvládla napraviť pošramotenú reputáciu predchádzajúceho dielu a vrátiť sa na výslnie adventúr, ktoré dokážu vyrozprávať strhujúce príbehy okorenené špecifickým svetom, v ktorom môže hráč nájsť veľa tém na zamyslenie a pútavú verziu alternatívnej histórie. Bude určite zaujímavé počkať, či sa vývojári pokúsia nadviazať na viac-menej otvorený koniec dobrodružstva Kate a odrozprávať ďalší kúsok jej príbehu, hoci bohužiaľ bez pôvodného autora Benoîta Sokala.

• Zdroje: Vlastné


Syberia: The World Before (RECENZIA)


Záverečné hodnotenie

Táto recenzia bola napísaná pre PC verziu hry. Kópiu pre recenziu poskytol distribútor HYPE.

        Hodnotenie8/10 VEĽMI DOBRÉ
Verdikt:

Syberia: The World Before je nadmieru podareným pokračovaním osudov hlavnej hrdinky Kate Walker, ktorá sa tentokrát púšťa po stopách tajomného dievčaťa z obrazu, s ktorou ju spája až nápadná podoba. Jeden zdanlivo obyčajný život dostáva netušený spád, čo je spolu s originálnym vizuálom a rovnako podarenou hudbou, ako aj atmosférou doby a miesta, recept na úspech, ktorý si najnovší diel rozhodne zaslúži.

Syberia: The World Before; recenzia

Klady

 • Parádne gradujúci príbeh
 • Nezameniteľný vizuál
 • Námety na zamyslenie
 • Strhujúca atmosféra

Zápory

 • Strnulé postavy a ich výrazy
Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Volám sa Jiřina Formánková a o hry sa zaujímam približne posledných 15 rokov. V Alza Magazíne pôsobím od roku 2017. Medzi moje obľúbené žánre patrí RPG a Survival, z platforiem dávam jednoznačne prednosť PC pred všetkými ostatnými.

HW nároky pre Syberia: The World Before PCMinimálne HW požiadavky Odporúčané HW požiadavky
Operačný systém Windows 7 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor i5 6600 i7 8700
Grafická karta Nvidia GTX 750 Ti | AMD Radeon HD 7850 / R7 260X Nvidia RTX 2070 | AMD Radeon RX 6600 XT
DirectX DirectX 11.0 DirectX 12.0
Operačná pamäť 8 GB 16 GB
Pevný disk 22 GB 22 GB (SSD odporúčané)

• Zdroj: Steam (28. 3. 2022)

S akým herným PC na Syberia: The World Before?

Chcete si uľahčiť výber? Nižšie pre vás máme tipy na vhodné herné počítače podľa náročnosti.

Alza GameBox Core GTX1650

Základná zostava:

Alza GameBox Core GTX1660 Super

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Optimálna zostava:

Alza BattleBox Core RTX3060 Gungnir

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

Zostava pre náročných:

Alza BattleBox Ryzen RX 6800 XT Master

i Mohlo by vás zaujímať

Čo sme skôr napísali o Syberia: The World Before

Podarí sa dostať Syberiu opäť na výslnie?

• Oznámenie: 22. 8. 2019 • Autor: Alexandra Vaníková

Séria s názvom Syberia dnes už patrí medzi herné klasiky. Keď v roku 2002 dorazila na PlayStation 2 a Xbox, zožala pomerne veľký úspech a hodnotenia kritikov sa často pohybovali v rozmedzí 80 až 90 percent. Základným princípom hry je riešenie rôznych puzzle, ktorých úspešným zdolaním posuniete príbeh ďalej. Kladie sa tu teda dôraz najmä na pozorovacie schopnosti hráča a jeho logické myslenie.

V roku 2004 a 2017 nasledovali jednotku dve pokračovania, avšak Syberia 3, ktorej vývoj trval 5 rokov, mnohých sklamala takmer vo všetkých smeroch, a hráči spolu s kritikmi na nej nenechali nitku suchú, pričom najviac sa pohoršovali nad nepodareným prevedením hry do 3D.

Syberia 3; screenshot: Kate Walker Syberia 3; screenshot: Kate Walker

Tretí prírastok do série bol veľkým sklamaním. Zatiaľ čo niektorí hráči už nad hrou definitívne zlomili palicu, iní dúfajú v jej znovuzrodenie.

Francúzske štúdio Microids však opäť spojilo sily s belgickým vývojárom a tvorcom komiksov Benoît Sokalom (Amerzone, Paradise, Sinking Island), ktorý stojí aj za predchádzajúcimi troma dielmi adventúry Syberia a ešte pred oficiálnym štartom Gamescomu oznámili jej štvrté pokračovanie. Hra je vraj vo vývoji 18 mesiacov, momentálne ale nevieme kedy a na ktoré platformy dorazí. Predpokladáme však PC, Xbox, PS4 (pokiaľ teda stihne ešte staršiu generáciu konzol), prípadne Switch.

Syberia: The World Before; screenshot: horolezci

Pri príležitosti oznámenia štvrtého pokračovania hry sa vývojári veľkým množstvom informácií či obrázkov nepochválil. Nezostáva nám tak nič iné ako čakať.

Podľa oficiálnej správy vývojárskeho štúdia nás čaká cesta naprieč kontinentmi opletená mystériom. Ako aj v predošlých dieloch série sa hráči môžu tešiť na snové prostredie privedené k životu prostredníctvom originálnych postáv. Priznám sa, že so sériou Syberia zatiaľ nemám skúsenosti, ale podľa vývojárov by si ju mali vychutnať ako skalní fanúšikovia, tak úplní nováčikovia. Novinky pre vás budeme aj naďalej sledovať.

• Zdroje: Gematsu, YouTube, Microids

Alza GameBox Core RTX3060 Ti+ - Herný PC
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,7 18×
Alza GameBox Core RTX3060 Ti+
Herný PC Intel Core i5 11400F Rocket Lake 4.4 GHz, NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8 GB, RAM 16GB DDR4, SSD 1000GB+ HDD 2TB 7200 ot./min, bez mechaniky, WiFi, HDMI a DisplayPort, 2×USB 3.2, 4×USB 2.0, typ skrine: Midi Tower, Windows 11 Home – originálny produkt MS (nejde o druhotnú licenciu)
+1 darček v hodnote 33,90 €
1 309 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: sklRB5b2m4b
Vytlačiť
P-DC1-WEB20
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií