AD homeoffice PET

Garmin vívomove 3 Sport (RECENZIA) – smart funkcie v utajení

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované • Autor: Daniel Hlas

Mechanické ručičky sú v móde po celé stáročia a neprekvapí preto príliš, že ich výrobcovia inteligentných hodiniek chcú zachovať aspoň pri hybridných modeloch. Tam vedľa Garmin vívomove 3 Style a Fossil Hybrid HR patria tiež dnes recenzované Garmin vívomove 3 Sport, atraktívna kombinácia nadčasového dizajnu, pestrých funkcií a rozumnej cenovky. V sortimente spoločnosti Garmin ide pritom o zaujímavý kompromis medzi staršími vívomove HR a citeľne drahšími variantmi vívomove 3 Style alebo vívomove 3 Luxe. Napriek tomu praktická skúsenosť ukázala, že ani tento model nie je dokonalý.

Garmin vivomove 3 Sport; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky;

Garmin vívomove 3 Sport (RECENZIA) – OBSAH

  1. Garmin vívomove 3 trikrát inak
  2. Keď je displej až na druhom mieste
  3. Solídna konštrukcia so znamenitým remienkom
  4. Športové funkcie v nešportovom tele
  5. Telesné funkcie pod drobnohľadom
  6. Dostatok funkcií a viacdenná batéria
  7. Garmin vívomove 3 Sport – varianty, dostupnosť a cena

Garmin vívomove 3 trikrát inak

Garmin v súčasnej dobe ponúka tri odlišné série vívomove 3, ktoré rozoznáme podľa koncového označenie v podobe Sport, Style alebo Luxe. Tie sa líšia displejom, rozmerom, materiálom aj niektorými podstatnými funkciami. Hlavné rozdiely sme pre vás spísali do samostatnej tabuľky nižšie.

Model vívomove 3 Sport vívomove 3 Style vívomove 3 Luxe
Displej jeden čiernobiely OLED panel dva farebné AMOLED panely dva farebné AMOLED panely
Materiál tela polymér hliník oceľ
Materiál lunety oceľ hliník ooceľcel
Ochrana displeja chemicky tvrdené sklo Corning Gorilla Glass 3 zafírové sklo
Priemer tela hodiniek 3 Sport: 44 mm
3S Sport: 39 mm
42 mm 42 mm
Rozmer remienka 3 Sport: 20 mm
3S Sport: 18 mm
20 mm 20 mm
Garmin Pay x

Keď je displej až na druhom mieste

K inteligentným funkciám pristupujeme prostredníctvom čiernobieleho OLED displeja, s rozmermi 0,95 × 0,74" a rozlíšením 64 × 132 pixelov, ktorý je umiestnený na spodnej polovici ciferníka. Oproti drahším modelom radu vívomove 3 tu chýba druhý displej, vyššie rozlíšenie aj farby. Stále však ide o plne dostačujúci obraz a hlavná výčitka preto smeruje k nižšej svietivosti a tým aj horšej čitateľnosti na priamom slnku. Jas je automaticky regulovaný na základe okolitého osvetlenia a jasným vinníkom je preto nedostatočná maximálna svietivosť, čo je za letného popoludnia jednoducho problém.

…
Smart hodinky Garmin vívomove 3 Sport bez aktivovaného displeja.

Obavy naopak netreba mať z prekážania ručičiek, ktoré pri interakcii s displejom vytvárajú vodorovnú čiaru a zobrazované informácie tým úplne odkrývajú. Bližší pohľad potom odhaľuje decentné vrúbkovanie po celej ploche ciferníka, čo smart watch Garmin vívomove 3 Sport náramne pristane a dodáva aj istý šmrnc.

Vzhľadom na absenciu akýchkoľvek tlačidiel je dotykový displej alfou a omegou celého ovládania. Zdvihnutím zápästia alebo dvojitým poklepaním panel aktivujeme a už môžeme listovať funkciami podľa vlastnej ľubovôle. V prípade dvojitého poklepania je nutné vyvinúť o trošku väčšiu silu, než je príjemné – dá sa na to ale zvyknúť. Hoci interakcia nie je nijako zlá, na iných smart watch všetko prebieha predsa len o niečo intuitívnejšie a ľahšie.

O to cennejšia je možnosť zvoliť si funkcie, ktoré v menu neskôr uvidíme, vďaka čomu nemusíme zbytočne dlho listovať. Podobne si môžeme vybrať aj vzhľad a typ informácií, ktoré sa zobrazia pri rozsvietení displeja. Vzhľadom na menšiu veľkosti displeja je ale v niektorých prípadoch obmedzené množstvo zobrazených informácií a napríklad hladina stresu alebo energie zobrazuje údaje len za poslednú hodinu. Z týchto dôvodov je hlavným zdrojom informácií inteligentný telefón s Androidom alebo iOS, ale využiť možno aj počítač.

… …
Vľavo pohľad na zadnú stranu, vpravo ciferník bez aktivovaného displeja.

Solídna konštrukcia so znamenitým remienkom

Samotný názov poukazuje na športovejšie ladený dizajn, ktorý predsa len nie je tak elegantný a minimalistický ako pri sériách vívomove 3 Style alebo vívomove 3 Luxe. Veľkú pochvalu si zaslúži aj spracovanie – všetko do seba presne zapadá, dokonale prilieha a pevne drží. Hoci telo je z tvrdeného polyméru, lunetu tvorí nehrdzavejúca oceľ, čím získavame väčšiu odolnosť než pri hliníkovej lunete z drahšieho modelu vívomove 3 Style. Prednú stranu pre zmenu kryje tvrdené minerálne sklo ponúkajúce dostatočnú ochranu, hoci zrejme nie tak veľkú ako v prípade použitia Gorilla Glass alebo zafíru.

Zastaviť sa musíme tiež pri remienku z mäkkého a čiastočne pružného silikónu. Ten je nielen veľmi pohodlný, ale zo svojej podstaty nesaje tekutiny ani pot, takže je vhodný na športovanie aj do vody. S technológiou Quick Release navyše remienok kedykoľvek ľahko a rýchlo vymeníme, stačí vlastniť náhradný remienok s rovnakou šírkou. Originálne príslušenstvo ostatne ponúka aj samotný výrobca, ktorého ponuku si môžete pozrieť tu.

…
Aktivované merania stresu na smartwatch Garmin vívomove 3 Sport.

Športové funkcie v nešportovom tele

Inteligentné hodinky Garmin vívomove 3 Sport tak trochu klamú svojím názvom. Hoci dizajn vyzerá športovejšie než pri rade Style alebo Luxe, o čisto športový model rozhodne nejde. Displej horšej svietivosti obmedzuje prístup k informáciám pri samotnej aktivite, čo pre náročnejších fanúšikov vonkajších športov môže byť jednoducho neospravedlniteľné. Nedočkali sme sa ani GPS, ktorú však možno nahradiť polohovým systémom smartfónu – stačí, keď ho necháme v blízkosti. Samozrejme, pokiaľ trváte na využití GPS a mobilný telefón nosiť odmietate, nezostane vám nič iné než si vybrať smart hodinky s integrovanou GPS z nášho sortimentu tu.

Hoci profesionálnejšie športové funkcie chýbajú, Garmin vívomove 3 Sport stále ponúkajú základné aj niektoré pokročilé prvky. Spomenúť môžeme celodenné monitorovanie krokov, prejdené vzdialenosti, vystúpené poschodia, prípadne množstvo minút intenzívnej aktivity. Snímané je tiež dýchanie alebo srdcová frekvencia, pri ktorej sme navyše upozornení na abnormálne hodnoty.

… …
Porovnanie vzhľadu smart watch s aktivovaným a deaktivovaným displejom.

Na výber sú samozrejme aj konkrétne aktivity, ktoré analyzujú v danom športe podstatné parametre. Zvoliť si môžeme beh, chôdzu, silový tréning, eliptický trenažér, stepper, kardio, jogu, cyklistiku aj plávanie v bazéne. S tým súvisí vodotesnosť do piatich atmosfér, ktorá umožňuje umývanie rúk, sprchovanie aj plávanie v plytkej vode, zatiaľ čo potápania sa musíme vyvarovať. Mierne problémy však nastávajú pri športovaní za vyložene slnečného počasia, kedy je čitateľnosť miestami problematická. Za letného popoludnia, kedy je situácia najhoršia, však kvôli vyšším teplotám športuje asi málokto.

Minimálne beh a chôdzu smart hodinky Garmin vívomove 3 Sport rozpoznajú automaticky, a nie je preto nutné zapínať režimy manuálne. Počítať ich možno navyše aj s prekvapivo vysokou presnosťou, ktorá sa zdá byť lepšia ako pri hociktorej konkurencii. Osobne ma potešilo tiež samovoľné nastavovanie cieľov, vďaka ktorému je motivovaný aj človek s horšou fyzickou kondíciou. Inteligentné hodinky rozoznajú neaktívneho jedinca a nastavia mu realistický cieľ v podobe napríklad 2 000 krokov denne, čo je dosiahnuteľné, a tým aj inšpirujúce.

… …
Vľavo meranie stresu, vpravo deaktivovaný displej smart watch Garmin vívomove 3 Sport.

Telesné funkcie pod drobnohľadom

Hoci ide o hybridné smart hodinky venované najmä dizajnu, ukrýva výbava aj niektoré prémiovejšie funkcie v podobe merania okysličenia krvi, fitness veku alebo VO2 Max. K veľkému úžitku je tiež meranie stresu alebo exkluzívna funkcia Body Battery, ktorá prezradí množstvo zostávajúcej energie používateľa. A zatiaľ čo našu batériu dobíjame odpočinkom alebo spánkom, vybíjame ju akoukoľvek záťažou vrátane športovania či akútneho ochorenia. V čase testovania ma skolila chrípka, ktorá bola na Body Battery rozoznateľná už pol dňa pred objavením príznakov.

Ďalej inteligentné hodinky Garmin vívomove 3 Sport analyzujú kvantitu a kvalitu samotného spánku. Pomerne komplexný záznam zahŕňa dáta o ľahkej, hlbokej a REM fáze, prípadne informácie o frekvencii dýchania alebo okysličenia krvi. Pri manuálnom zadávaní množstva vypitých tekutín získame aj prehľad o celkovej hydratácii, ktorú obzvlášť v lete nesmieme podceňovať. Pokiaľ zvolíme v nastavení ženské pohlavie, odomkneme tiež funkciu sledovania menštruačného cyklu. V nej zaznamenáme obdobie menštruácie a plodných dní, fyziologické príznaky alebo náladu. Nechýba ani upozornenie na predpokladané termíny či užitočné odporúčania nielen ohľadom výživy a tréningu.

… …
Vľavo bočný pohľad zdôrazňujúci mechanické ručičky, vpravo pohľad na silikónový remienok.

Dostatok funkcií a viacdenné batérie

Arzenál rôznorodých funkcií je pripravený na každú situáciu. Vedľa úplného základu v podobe času, dátumu a stavu batérie máme k dispozícii aj budík, stopky, odpočítavanie, kalendár alebo možnosť prezvoniť mobilný telefón na jeho ľahšie nájdenie. Spoľahnúť sa môžeme tiež na počasie, ktoré prezradí informácie aktuálne, ale aj o nadchádzajúcich dňoch. Na správne fungovanie je však vyžadovaná aktívna GPS na smartfóne, čo v čase, keď práve necestujeme, zbytočne spotrebováva energiu.

Ovládať môžeme tiež hudbu a videá prehrávané na smartfóne. Riadiť možno zastavenie a spustenie či preskakovanie médií, zatiaľ čo meniť hlasitosť prekvapivo nejde. Hudbu nemožno nahrať ani priamo do pamäte smart watch a pokiaľ plánujete športovať bez telefónu, v bezdrôtových slúchadlách muziku bohužiaľ nespustíte. Podobne chýba aj bezkontaktné platenie Garmin Pay.

Pochváliť musíme tiež notifikácie. Garmin vívomove 3 Sport nás jemnými vibráciami upozornia na prichádzajúci hovor, SMS správy či oznámenia z vybraných aplikácií. Na rozdiel od niektorých konkurenčných zariadení nechýba ani podpora slovenskej diakritiky alebo vykreslenie väčšiny smajlíkov. Ďalšou dobrou správou je možnosť reagovať predpripraveným textom na volanie a správy z aplikácií, zatiaľ čo pri SMS máme prekvapivo smolu. V nastavení však chýba možnosť vlastnej rýchlej odpovede vytvoriť, čo pritom iné Garmin hodinky bežne ponúkajú.

Garmin vivomove 3 Sport; smartwatch; nositeľná elektronika; smart hodinky;
Prehľad ponúkaných variantov smart watch Garmin vívomove 3 Sport. Hore dve väčšie veľkosti vívomove 3 Sport, dole menší rozmer vívomove 3S Sport.

Pri SMS sa v teste nezobrazovali ani háčiky, ide však pravdepodobne o softvérovú chybu, ktorú výrobca skôr či neskôr opraví. Prichádzajúci hovor môžeme prijať alebo odmietnuť, hoci bez zabudovaného mikrofónu a reproduktora sa ho na smart watch vybaviť nedá. Aby nás upozornenia neobťažovali v nechcenú dobu, možno ich obmedziť na určité obdobie, pri športe, prípadne nastaviť, či máme byť informovaní len o prichádzajúcich hovoroch alebo SMS správach.

Hoci menší displej by teoreticky mohol viesť k až ohromujúcej výdrži batérie, reálne Garmin vívomove 3 Sport vydržia zhruba päť dní bežného používania. Aj tak ide o veľmi dobrú hodnotu a vždy poteší, keď dobíjanie nie je každodenným chlebom. Z nuly na sto percent sa navyše dostaneme za dve hodiny, a to prostredníctvom kábla pripojeného k spodnej strane hodiniek, zatiaľ čo druhý koniec strčíme do USB portu počítača alebo nabíjačky.

Model vívomove 3S Sport vívomove 3 Sport
Hmotnosť 39 g 46 g
Rozmery Š × V × H 39 × 39 mm 44 × 44 mm
Hrúbka 11 mm 12 mm
Šírka remienka 18 mm 20 mm

Garmin vívomove 3 Sport – varianty, dostupnosť a cena

Dnes recenzovaný model si môžeme kúpiť v dvoch rozmeroch, pričom menší z nich spoznáme podľa písmena S v názve. Každá z veľkostí je vyrábaná v odlišných farebných variáciách a zatiaľ čo vívomove 3 Sport existuje v Silver Slate Back a Silver Grey, vívomove 3S Sport zaobstaráme v LightGold Pink, Rosegold Blue, Silver Gray alebo LightGold Pink. Aktuálnu dostupnosť a cenu zistíte kliknutím na zelené tlačidlo nižšie.

smart hodinky; smartwatch; wearables;

Garmin vívomove 3 Sport

Smart hodinky

Smart hodinky Garmin vívomove 3 Sport sú jedinečnou kombináciou nadčasového dizajnu, kvalitného spracovania, bežných aj pokročilých funkcií a relatívne dostupnej ceny. Nenadchnú síce čistokrvných športovcov, bežní používatelia však môžu byť viac než spokojní.

Klady

  • Prvotriedny dizajn
  • Kvalitné spracovanie
  • Relatívne pokročilé funkcie
  • Podpora slovenskej diakritiky
  • Päťdňová výdrž
  • Primeraná cenovka

Zápory

  • Horšia čitateľnosť na slnku
  • Nedokonalé ovládanie
  • Len jeden čiernobiely displej
  • Chýba GPS a Garmin Pay
Daniel Hlas

Daniel Hlas

Po absolvovaní IT strednej školy a filozofie na FF OSU, pokračujem štúdiom psychológie na FF UPOL. Práve poznávanie vied technických a humanitných, dvoch zdanlivo protikladných svetov, je mi inšpiráciou v živote aj autorskej tvorbe. V rámci viac ako desaťročnej publikačnej činnosti som písal o všemožných žánroch, od počítačových hier cez softvér a hardvér až po recenzie kníh alebo športové potreby.

i Mohlo by vás zaujímať
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií