Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Obrovský výprodej Apple Music

G.Skill FlareX 3200 MHz, DDR4 pamäť pre AMD Ryzen (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg
G.Skill FlareX 3200 MHz, DDR4 pamäť pre AMD Ryzen (RECENZIA A TESTY)

Recenzia

Aktualizované

Iste už viete, že procesory AMD Ryzen sa bez rýchlych operačných pamätí, na rozdiel od Intel platformy, nezaobídu. Vysvetlenie je jednoduché. CCX (Core Complex) moduly, z ktorých sa AMD Ryzen skladá, komunikujú medzi sebou pomocou tzv. Infinity Fabric, a tá operuje úmerne rýchlo s DDR4. Voľba operačných pamätí pre AMD Ryzen je teda alfou a omegou a dnes sa pozrieme na pamäťový kit od slávneho výrobcu G.SKILL v modeli FlareX 3 200 MHz CL14.

Operačné pamäte FlareX 3 200 MHz C14 od G.Skill

Operačné pamäte G.SKILL FlareX v testoch – obsah

 1. Testujeme pamäte DDR4 v hernom prostredí
 2. Pamäť RAM v herných testoch – rozdiel default vs. XMP
 3. Testy – rozdiel medzi 3 200 MHz a 2 400 MHz
 4. Záver, alebo potrebujem skutočne rýchlejšie pamäte?

Testujeme pamäte DDR4 v hernom prostredí

Na začiatok upresním, že vplyv operačných pamätí na výkon v hrách je cítiť hlavne tam, kde ide o tzv. CPU bound scénu. Je to moment, úsek a niekedy aj celá hra, kde má viac práce procesor ako grafická karta a jej vyťaženie nie je stopercentné. Najčastejšie ide teda o 1080p gaming, ktorý je stále v obľube, v kombinácii so silnou grafickou kartou. Práve vo chvíli, keď procesor nestíha spracovávať fotografie z grafickej pipeline, ktoré grafická karta vytvorila, veľmi pomôžu silné operačné pamäte. Nemusí to ale trvať dlho a môže sa stať, že výkon grafických kariet bude tak silný, že už ani v 2 560 × 1 440 nebudú procesory stíhať, hoci ich výkon nerastie medzigeneračne tak rýchlo, ako je to práve v prípade grafických kariet NVIDIA. Potom bude záležať na preferencii hráča, či zvolí vyššie rozlíšenie, kde má vždy grafická karta o dosť viac práce, a počítač si vystačí aj so slabším procesorom. U AMD platformy je kvôli už spomínanej Infinity Fabric výkonné DDR4 cítiť viac ako v prípade konkurenčných Intel platforiem.

Pamäť RAM v herných testoch – rozdiel default vs. XMP

Zmyslom nasledujúceho testovania bolo zmerať rozdiel medzi defaultom, teda frekvenciou, ktorú si nastaví automaticky základná doska, a XMP profilom, ktorý je v našom prípade 3 200 MHz. Default býva zvyčajne 2 133 – 2 400 MHz. Týmito frekvenciami disponujú taktiež najlacnejšie a najpomalšie pamäťové kity. Oplatí sa teda priplatiť za drahšie pamäte RAM, prípadne hrať sa s nastavením? Testy nižšie napovedia.

Aké hry sme testovali?

 • Deus Ex: Mankind Divided (DX12)
 • Fallout 4 (DX11)
 • Witcher 3 (DX11)
 • Rise of the Tomb Raider (DX12)
 • Prey (DX11)
 • Ashes of Singularity: Escalation (DX 12)

Testovacia zostava

 • CPU: Ryzen 5 1600x
 • MB: Gigabyte AB350N-Gaming WiFi
 • RAM: G.Skill Flare X 3200 CL14
 • GPU: ASUS ROG GTX 1080 Ti Poseidon
 • Chladenie: NZXT Kraken X62, PSU + Thermal Grizzly Kryonaut
 • Zdroj: Seasonic Prime 1 200 W Platinum
 • Case: Streacom BC-1 OpenBenchtable

Testovacia metodika, alebo ako meriame výkon v hrách

V rámci zachovania objektivity a presných výsledkov je nutné dodržať veľmi špecifické postupy pri meraní. Pri porovnávaní výkonu viacerých procesorov v hrách musíme nastaviť podmienky a prostredie pre každú platformu tak, aby to jednoducho bolo fér. Takže nech už meriame Intel alebo AMD platformu, najsilnejšie desaťjadro Intel Core i9-7900X alebo najslabší Intel Core i5-7640X či Ryzen 5 1600x a alebo Ryzen Threadripper, musíme mať okrem procesora a základnej dosky po hardvérovej stránke nastavené rovnaké podmienky. Teda rovnakú grafickú kartu, rovnaký SSD disk, rovnaký zdroj, pokiaľ možno rovnaké pamäte. Po softvérovej stránke je dôležité mať rovnaký operačný systém vrátane aktualizácií, najlepšie čisto nainštalovaný OS po formáte disku, rovnakú verziu ovládačov grafickej karty a okrem niekoľkých ďalších vecí je predovšetkým dôležité meranie v hre.

Hry meriame pomocou nástroja Fraps a logujeme tzv. frametimes, v ktorých je zaznamenávané, ako dlho trvalo grafickej karte vykresliť jednu snímku za druhou. Pomocou nástroja MSI Afterburner zaznamenávame niekoľko ďalších hodnôt, ako je vyťaženie grafickej karty, vyťaženie procesora, teploty, frekvencie a ďalšie. Logy z oboch programov sa vo finále synchronizujú a sú pripravené na snímkovú analýzu. Najdôležitejšou časťou celého procesu je identický spôsob merania priamo v hre. Je dôležité zvoliť správnu scénu, ktorá bude konzistentná a v ktorej opakovane nameriame totožný výsledok. Ak by sme merali scény s veľkou variabilitou, k ničomu by sme sa nikdy nedopracovali. Z tohto dôvodu napr. neprichádza do úvahy merať v multiplayeri. Keď máme scénu, ktorú budeme merať, vybranú, musíme zistiť, ako dlho presne scéna trvá, aby sme vždy dodržali rovnaký časový úsek. Vo väčšine hier je potrebné scény opakovať, pretože pri prvom priebehu scény sa kompilujú shadery, načítavajú sa textúry a pod. Z týchto dôvodov meriame väčšinou až druhý či tretí priebeh.

Nachádzame sa v trochu paradoxnej dobe, a to na prelome, keď výkon grafických kariet začína byť tak veľký, že aj tie najlepšie procesory pomaly prestávajú stíhať silným grafickým kartám vo Full HD rozlíšení, ale zároveň výkon na plynulé UHD hranie s plnými detailmi nie je dostačujúce. Platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým sú menšie nároky na procesor. Stručne povedané, v neďalekej budúcnosti si so silnou grafickou kartou v 4K rozlíšení vystačíme aj s lacným a menej výkonným procesorom. A keďže pri meraní výkonu procesorov v hernom prostredí v 3 840 × 2 160 už rozdiely nie sú, alebo sú úplne minimálne, budeme porovnávať len 1 920 × 1 080 a 2 560 × 1 440, kde sa ešte sila procesorov zvládne prejaviť.

Deus Ex a G.SKILL FlareX

Deus Ex: Mankind Divided je akčná FPS (First-Person Shooter) počítačová hra s prvkami RPG, stealth a sociálnej interakcie. Hra bola postavená na hernom engine Dawn Engine vývojármi štúdia Eidos Montreal a vydaná v auguste 2016 spoločnosťou Square Enix. Hra spadá do herného programu Gaming Evolved spoločnosti AMD a podporuje aj nové herné rozhranie DirectX 12. Meranie snímkovej frekvencie a frame times bolo vykonávané na vstavanom benchmarku hry po dobu 98 sekúnd nástrojom Fraps.

Nastavenie hry na testovanie

Deus Ex: Mankind Divided nastavenie testu 1Deus Ex: Mankind Divided nastavenia 2

Deus Ex: Mankind Divided

Výkon G.Skill FlareX 3200 C14

Vyťaženie grafickej karty

Využitie grafickej karty s G.Skill FlareX

Priebeh frametimes

Frametimes s G.Skill FlareX 3200C14

O sile CPU v celom tomto článku najviac vypovedá Full HD rozlíšenie, pretože ako už vieme, v menšom rozlíšení má procesor viac práce než grafická karta. Hlavnou úlohou procesora je spracovať v grafickej pipeline všetky snímky, ktoré GTX 1080 Ti Poseidon od ASUSu vytvorí, a pretože karta nevie, koľko ich bude potrebné, vytvorí ich maximum a procesor má čo robiť. Rozdiel medzi defaultom (2 400 MHz) a XMP profilom u G.SKILL FlareX je celkom cítiť.

Fallout 4 a G.SKILL FlareX

Fallout 4 hra Fallout 4 je pokračovanie legendárnej postapokalyptickej RPG kultovky. Hra pochádza z dielne Bethesda Game Studios a beží na Creation Engine, ktorý je veľmi dobre známy z The Elder Scrolls V: Skyrim. Hoci ide o – mierne povedané – predpotopný engine, hra je stále veľmi obľúbená a často hraná po celom svete. Momentálne neexistuje moderná hra, pri ktorej by bol tak cítiť výkon CPU a DRAM ako práve v hre Falloutu 4. Hra je meraná Fraps po dobu 80 sekúnd v lokácii zvanej Boston Commons, ktorú som vybral práve na testovanie procesorov. Keďže nie je nepravdepodobné, že ďalší diel Falloutu pobeží na rovnakom engine, necháme tento klenot v testovacej metodike aj naďalej. Hra bola nastavená na Ultra preset.

Nastavenie hry Fallout 4 na testovanie

Fallout 4 nastavenia testu

Fallout 4

Výkon G.Skill FlareX 3200 CL14

Vyťaženie grafickej karty

Využitie GPU G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Priebeh frametimes

Priebeh frametimes s G.SKILL FLAREX

Fallout 4 je moja srdcovka. Ako z pohľadu gamera, tak z pohľadu porovnávania výkonu hardvéru. V prípade tejto hry sú najviac viditeľné operačné pamäte, ich výkon a rovnako tak výsledná frekvencia na jadro procesora. Asi v žiadnej inej hre nie je výkon operačných pamätí cítiť tak dobre, ako práve v hre Falloutu 4.

The Witcher 3 a G.SKILL FlareX

Hra Zaklínač 3: Divoký Hon The Witcher 3: Wild Hunt je pokračovanie kultového žánru podľa knižnej predlohy od spisovateľa Andrzeja Sapkowského. Hra pochádza z dielne CD Projekt RED štúdia a beží na RED engine. Súčasne patrí do programu NVIDIA The Way It's Meant to be Played a disponuje knižnicami GameWorks. Scény v tejto hre sú rôzne náročné, a preto som na testovanie CPU zvolil 80-sekundový okruh v meste zvanom Novigrad. Tento diel Zaklínača síce už skončil, resp. už nebudú ďalšie datadisky, ale napriek tomu ho stále ponechávam v testovacej metodike pre procesory, pretože ide o veľmi obľúbenú hru, ktorej sa práve nedávno „chytil“ Netflix a chystá jej seriálovú formu, takže je dosť možné, že si ju budete chcieť zahrať.

Nastavenie hry The Witcher 3 na testovanie

The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie postprocesing 1The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie postprocesing 2The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie obecné 1The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie obecné 2The Witcher 3: Wild Hunt nastavenie obecné 3

The Witcher 3

Výkon s G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Vyťaženie grafickej karty

Využitie GTX 1080 Ti G.SKILL FLAREX 3200 C14

Priebeh frametimes

FRAMETIMES; G.SKILL FLAREX 3200 C14

Zaklínač už začína byť celkom starou hrou, a keďže už sa nechystá ani žiadne ďalšie DLC, dosť možno ho čoskoro vyradím zo svojej testovacej metodiky. Zatiaľ nám ale Geralt dobre vypomáha s meraním výkonu procesorov v hernom prostredí a výsledky v 1080p vidíte sami.

Rise of the Tomb Raider a G.SKILL FlareX

Rise of the Tomb Raider

Rise of the Tomb Raider je najnovším dielom legendárnej hernej adventúry s Larou Croft. Hra vzišla z rúk Crystal Dynamics a beží na engine Horizon. Hra patrí do programu NVIDIA The Way It's Meant to be Played a plne podporuje DirectX 12. Herná scéna na meranie procesora je opäť odlišná od scény na meranie grafických kariet. Lokácia Geothermal Valley je veľmi náročná na procesor, a ak niekde v tejto hre bude procesor limitovať grafickú kartu, bude to práve tu. Úsek na meranie frametimes je dlhý 100 sekúnd a hra je nastavená na Ultra detaily so SMAA vyhladzovaním v oboch rozlíšeniach.

Nastavenie hry Rise of the Tomb Raider na testovanie

Rise of the Tomb Raider nastavenia videaRise of the Tomb Raider nastavenia grafiky

Rise of the Tomb Raider

Výkon G.SKILL FLAREX 3200 CL14 v hre Rise of the Tomb Raider

Vyťaženie grafickej karty

Vyťaženie grafickej karty GTX 1080 Ti s G.SKILL FLAREX

Priebeh frametimes

Hladkosť hry s G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Ako sa zdá, ženská ako Lara ocení poriadnu pracovnú silu, a preto aj procesory s viacerými jadrami a vláknami vychádzajú najlepšie. Aj tak, pri „kŕmení“ najsilnejšej grafickej karty ako je GTX 1080 Ti Poseidon od ASUS pamäťový kit FlareX 3 200 MHz CL14 procesoru AMD Ryzen 5 1600x veľmi pomôže.

Prey a G.SKILL FlareX

Rise of the Tomb Raider

Prey je jednou z posledných horúcich noviniek tohto roku. Hra pochádza z dielne Arkane Studios a beží na veľmi známom Cryengine. Prey vznikla pri spolupráci s Bethesda Softworks a hlavným partnerom je AMD, teda patrí aj do programu Gaming Evolved. Ako meracia scéna je zvolená oblasť Hardware Labs, ktorá trvá 64 sekúnd. Celý priebeh frametimes je zaznamenávaný nástrojom Fraps, a ako môžete vidieť, hre vyššie frekvencie operačných pamätí v 1080p rozlíšení naozaj svedčia.

Nastavenie hry Prey na testovanie

Rise of the Tomb Raider nastavenia videa

Prey

Výkon s G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Vyťaženie grafickej karty

Vyťaženie GPU s G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Priebeh frametimes

Priebeh frametimes s G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Pri osamotenej ceste temným vesmírom sa vám budú G.SKILL FlareX 3 200 MHz CL 14 iste hodiť. Samozrejme nie každý potrebuje 200 FPS na hranie single-playeru, ale keďže nám ide o zistenie výkonu medzi pamäťami na defaulte a XMP profile dnes testovaného pamäťového DDR4 kitu, má pre nás táto scéna hodnotu.

Ashes of the Singularity: Escalation a FlareX

Ashes of the Singularity: Escalation je obľúbená real-time stratégia od štúdia Stardock bežiaca na Nitrous Engine. Zároveň ide o jednu z prvých hier natívne podporujúcich DirectX 12. Hra je súčasťou programu Gaming Evolved od AMD. Ide o jednu z najnáročnejších hier na procesor, a preto som ju do našej CPU testovacej metodiky zaradil ako prvú. Meriam dve rozlíšenia, a to 1 920 × 1 080 a 2 560 × 1 440, kde je stále možnosť prejavenie CPU bottlenecku. Frametimes sú merané zabudovaným benchmarkom počas 180 sekúnd. Použité nastavenie bolo na Extreme preset v oboch rozlíšeniach.

Nastavenie hry Ashes of Singularity: Escalation na testovanie

Ashes of Singularity: Escalation nastavenie testu

Ashes of Singularity: Escalation

Výkon s G.Skill FlareX 3200 C14

Vyťaženie grafickej karty

GPU LOAD s G.SKILL FLAREX 3200 CL14

Priebeh frametimes

Frametime alias kvalita FPS s G.SKILL FLAEX 3200 CL14

V akých aplikáciách testujeme rozdiel medzi 3 200 MHz a 2 400 MHz u DDR4?

 • Octane 2.0
 • JetStream
 • Kraken
 • Cinebench R15
 • Geekbench 3
 • WinRAR 5.31
 • HWBOT H265
 • Time Spy Physics

Testy – rozdiel medzi 3 200 MHz a 2 400 MHz

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste Octane 2.0

benchmark Octane; G.SKILL FLAREX 3200 C14

Octane 2.0 sa skladá zo 17 testov založených na JavaScripte a benchmark tak testuje výkon procesora v modernom webovom prostredí. Ako uvidíte v ďalších 2D testoch, rozdiel vo výkone medzi DDR4 na defaulte (2 400 MHz) as XMP profilom (3 200 MHz) je minimálny, a to najmä kvôli voľnému časovaniu XMP profilu.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste JetStream

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark JetStream

Druhý test JetStream opäť skúma výkon vo webovom prostredí, a to v testoch založených na JavaScripte. Benchmark je kombináciou mnohých menších testov, ktoré simulujú ako syntetický výkon, tak reálne prostredie, s ktorým sa bežne stretnete. Výsledné skóre geometrickým priemerom všetkých subtestov. Rozdiel opäť minimálny.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste Kraken

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark Kraken

A do tretice benchmark Kraken, opäť založený na JavaScripte, ktorý skúma rýchlosť jednotlivých úkonov, výsledok je opäť geometrickým priemerom. V tomto prípade je v grafe menej milisekúnd lepšie. Kuriozitou je tu lepší výkon na defaulte, ktorý je zapríčinený utiahnutejším časovaním, ktoré si doska dáva pri DDR4 na defaulte.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste Cinebench R15

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark Cinebench R15

Klasika vo forme Cinebench R15 so zapojením všetkých pracovných vlákien. Jedná sa o test od spoločnosti MAXON, ktorý simuluje pracovný výkon v Cinema 4D, kedy je pomocou procesora renderovaná náročná grafická scéna. Rozdiel vo výkone je samozrejme s časovaním XMP profilu minimálny.

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark Cinebench R15 singlethread

Druhý test je porovnaním tzv. Singlethread výkonu, alebo ide o výsledok situácie, kedy do činnosti zapojíme iba jedno pracovné vlákno. Situácia je samozrejme rovnaká ako v prípade multivláknovej verzie Cinebench R15.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste Geekbench 3

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark GeekBench 3

Geekbench 3 opäť testuje reálne scenáre, s ktorými sa máte možnosť stretnúť pri práci so svojim počítačom. Variant so zapojením všetkých pracovných vlákien poukazuje na výkon pri „zapriahnutí“ celého procesora.

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark GeekBench 3

Keďže sú súčasťou testov Geekbench 3 aj časti senzitívne na efektivitu operačných pamätí, je tu cítiť rozdiel medzi defaultom a G.SKILL FlareX 3 200 MHz CL14 so zapnutým XMP profilom.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste WinRAR

G.SKILL FLAREX 3200; benchmark WinRAR

WinRAR je na rozdiel od ostatných testov veľmi senzitívny na pamäte, výkon krásne škáluje s dual/quad channel zapojením, a preto je tu cítiť rozdiel medzi 2 400 MHz a XMP profilom FlareX od G.SKILL, ktorý operuje na 3 200 MHz.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste HWBOT H265

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark HWBOT H265

HWBOT H265 je benchmark českého pôvodu z dielne overclockera Havliho. Test meria výkon enkódovania videa s H265 kodekom, ktorý sa už pomaly začína používať, pretože videá pod H265 sú ďaleko skladnejšie než tie pod H264, a s príchodom 4K videí, ktoré sú stále viac v kurze, je používanie H265 nutnosť. Rozdiel medzi XMP profilom u G.SKILL FlareX na 3 200 MHz a pamäťou RAM nastavenou na frekvenciu 2 400 MHz je tu samozrejme minimálny.

G.SKILL FlareX 3200C14 v teste Time Spy Physics

G.SKILL FLAREX 3200 CL14; benchmark Time Spy Physics

Time Spy Physics je časťou 3D benchmarku od Futuremark, ktorý je špecializovaný na DirectX 12. Úsek Physics využíva iba procesor na výpočty fyziky, a ako už je tu zvykom, výkonnejšie pamäte = lepší výkon a skóre. V extreme overclockingu sa potom môžete stretnúť s obrovskými rozdielmi v skóre, kde aj napriek pretaktovaniu grafickej karty na dusíku a rovnako tak procesorom hrajú rozdiely vo svetových rekordoch práve frekvencie operačných pamätí a ich časovanie.

Záver, alebo potrebujem skutočne rýchlejšie pamäte?

Ako sa to už stalo v prípade mojich recenzií a testov operačných pamätí zvykom, na G.SKILL FlareX 3 200 MHz CL14 môžete vidieť nielen priemerné FPS, ale aj vyťaženie grafickej karty (GPU LOAD) a kvalitu FPS (FRAMETIMES). Majte na pamäti, že hoci viac FPS = lepšie, stále platí, že kvalita > kvantita. Môžete hrať hru, ktorá sa bude na 60 FPS hrozne „sekať“, a hru, ktorá bude na 40 FPS krásne plynulá, a rozdiel nájdete v plynulosti priebehu frametimes. Ďalšou vecou je faktor hodnoty vašich peňazí, ktoré za svoje pamäte zaplatíte. Pokiaľ si svojich peňazí a hardvéru, ktorý si za nich zaobstaráte, ceníte, potom je rozumné mať váš stroj vybalansovaný tak, aby sa nikde nič zbytočne nebrzdilo a všetko fungovalo na 100 %. A rýchle pamäte s dobrým časovaním sú tým správnym krokom.

i Testovanie Intel Skylake-X a Kabylake-X
V našom teste Intel Skylake-X a Kabylake-X sme odhalili pracovný 2D/3D výkon a detailne sme sa zamerali na herný výkon, kde nová platforma Intel Basin Falls X299 naozaj zažiarila. To už sa ale nedá povedať o prevádzkových vlastnostiach nových procesorov.

G.SKILL FlareX 3 200 MHz CL14 osobne považujem za rozumnú a zároveň minimálnu voľbu pre AMD platformu s procesormi Ryzen. Tento pamäťový kit je postavený na obľúbených Samsung B-DIE chipoch, ktoré s pamäťovým radičom AMD Ryzen procesorov fungujú excelentne. So základnou doskou formátu mini-ITX od Gigabyte, v modeli AB350N-Gaming WiFi, nebol problém tieto pamäte značne pretaktovať, čo svedčí o ďalšom skrytom potenciáli a výkone zadarmo. Ako sa tejto kombinácii darilo, si môžete prečítať v mojej recenziu na túto základnú dosku, ktorú môžem všetkými desiatimi jedine odporučiť.

T-FORCE XTREEM 4000C18

G.SKILL FlareX 3200C14

Operačné pamäte

Za vynikajúci kit operačných pamätí pre platformu AM4 a procesory AMD Ryzen udeľujem G.SKILL FlareX naše druhé, najvyššie ocenenie, strieborného Alzáka.

Klady

 • Samsung B-DIE chipy
 • Nárast výkonu predovšetkým v 1080p hrách
 • Slušné možnosti pretaktovania

Zápory

 • Nič moc dizajn
Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker, ťažiar, nadšenec do blockchainu, kryptomien a decentralizácie. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, prednášam o miningu a aktívne sa snažím zúčastňovať všetkých inovácií v digitálnom svete.

Páči sa vám článok? Ohodnoťte ho!

Ďakujeme za váš názor.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB1
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi