Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Predĺžili sme otváraciu dobu našich predajní, ale ak nemáte cestu okolo, objednávky nad 80 Eur stále doručujeme zadarmo!

Splátky bez navýšení Windows 7

Hi-Res Audio obnovilo záujem o hudbu vo vysokej kvalite

Zobraziť katalóg
Hi-Res Audio obnovilo záujem o hudbu vo vysokej kvalite

Vysoké rozlíšenie hrá prím nielen v prípade obrazu v televízoroch a inteligentných telefónoch, ale aj zvuku. Hi-Res Audio (HRA) prináša verný, detailný a dynamický zvuk, s ktorým si užijete aj tie najjemnejšie zvukové nuansy nahrávky svojho obľúbeného interpreta. Zvuk je počuť tak, ako nahrávka znela v štúdiu, keď ju umelec nahrával. Chcete vedieť o hudbe vo vysokej kvalite viac?

Nahrávanie hudby; hi-res audio

Hudba ochudobnená o množstvo detailov

Ešte donedávna však na trhu prevažovala hudba s nízkym rozlíšením a na mnohých miestach je k dispozícii stále. Napríklad portály s ponukou hudby na stiahnutie a streamovacie služby využívajú formáty s nízkym bitratom (maximálne 320 kb/s, skôr však 192 kb/s a menej). Kompresia spôsobuje stratu dát, ktoré vedú k zníženiu kvality zvuku, keď z nahrávok miznú detaily aj dynamika.

Odstráni sa všetko, čo je v zázname nevýznamné, takže do istej miery počúvame nahrávku ochudobnenú o množstvo zvukov. V autobuse alebo vo vlaku nám počúvanie „ochudobnených“ skladieb nevadí, praví fanúšikovia sú však náročnejší a vyžadujú zvuk kvalitou čo najbližšie originálu.

Gytara

Zvuk vo vysokom rozlíšení a jeho význam

Pojmom Hi-Res Audio sa označujú digitálne procesy a formáty schopné kódovať a prehrávať hudbu s využitím vyšších vzorkovacích frekvencií, ako je bežné v prípade diskov CD. Umelci svoje albumy v štúdiu nahrávajú v HRA, teda väčšinou s parametrami 24 bitov/96 kHz. Skladby sú však následne skomprimované na CD v nižšej kvalite, konkrétne 16 bitov/44,1 kHz. Objem prenesených dát je teda v tomto prípade 3,2-krát menší. Vysoké rozlíšenie je skrátka obetované v prospech menších veľkostí súborov.

Elektronická hudba

Hudba s vysokým rozlíšením začína dominovať

Hi-Res Audio sa začína viac presadzovať v posledných rokoch a už niekoľký rok po sebe predstavuje takýto obsah viac ako polovicu výnosov z distribúcie hudby. Poslucháči vyššiu kvalitu vítajú, a tak sa stále menej stretávame s tým, že by nejaký hudobný album nebol dostupný v Hi-Res kvalite. S tým súvisí aj čoraz väčšie množstvo audiotechniky na trhu, ktorá podporuje formát high-resolution audio.

Zariadenie Hi-Res Audio

Milovníkom HRA vychádzajú výrobcovia v ústrety

Veľkí výrobcovia, ako sú Sony, Samsung, LG, FiiO alebo Pioneer už majú v portfóliu zariadenia schopné zvládnuť aj Hi-Res zvuk. Patria sem napríklad audio systémy, receivery, domáce kiná alebo reproduktory a na trhu sa objavuje aj čoraz viac zosilňovačov s podporou HD zvuku. Skoršie obmedzenia s malým vnútorným úložiskom alebo pamäťovými kartami v prenosných zariadeniach, ktoré by toľko objemnéj hudby nepojali, sú už minulosťou.

Najväčšiu podporu High-resolution audia majú zariadenia od Sony. Práve tento výrobca ako prvý verejnosti predstavil zariadenie s podporou formátu s vysokým rozlíšením. Medzi fanúšikmi kvalitnej hudby sú obľúbené napríklad prenosné prehrávače Walkman alebo intelgientné telefóny.

Sony Walkman

Hi-Fi slúchadlá so zvukom vo vysokom rozlíšení

Aby ste poznali rozdiel medzi zvukom s nízkym a vysokým rozlíšením, nemusíte za aparatúru utrácať nijako závratnú sumu. Kvalitné Hi-Fi slúchadlá vám umožnia počúvať skladby v špičkovej kvalite nielen doma v obývacej izbe, ale aj na cestách. Veľakrát poslúžia dokonca lepšie ako reproduktory, pretože nemusíte bojovať s akustikou v posluchovej miestnosti. Hudbu vo vysokom rozlíšení, napríklad vo formátoch FLAC, ALAC, DSD, WAV alebo AIFF si uložíte do prenosného prehrávača a môžete vyraziť.

Sony slúchadlá - vysoké rozlíšenie

Funkcia zvyšovania digitálneho rozlíšenia

Výrobcovia svoje audio zariadenia veľakrát vybavujú pokročilými technológiami, ako je napríklad zvyšovanie digitálneho rozlíšenia. S väčšími či menšími úspechmi sa snažia obnovovať kvalitu súborov vo formátoch MP3, iTunes AAC, ATRAC alebo WMA na úroveň blížiacu sa pôvodnej nahrávke. Isté zvýšenie kvality si teda môžu užívať aj poslucháči, ktorí svoje nahrávky vo vysokom rozlíšení k dispozícii nemajú.

Sony Hi-Res XBA-N3AP - Slúchadlá
-39%
Sony Hi-Res XBA-N3AP
Slúchadlá s mikrofónom, do uší, konštrukcia uzatvorená, frekvenčný rozsah 3Hz–40000Hz, citlivosť 105dB/mW, impedancia 32 Ohm, kábel 1.2m

-39% 323,04 €
196 € bez DPH 163,33 €
Kúpiť
Black Friday
Posledných 18 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: RO977g1
Sony Hi-Res XBA-N1AP - Slúchadlá
-35%
Sony Hi-Res XBA-N1AP
Slúchadlá s mikrofónom, do uší, konštrukcia uzatvorená, frekvenčný rozsah 4Hz–40000Hz, impedancia 32 Ohm, menič 9mm, kábel 1.2m

-35% 211,50 €
137 € bez DPH 114,17 €
Kúpiť
Black Friday
Posledných 9 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: RO977e1
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
Tipy na vianočné darčeky Zobraziť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi