Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Počas sviatku 5.7. je otvorená iba centrála v Bratislave a AlzaDrive.

Sdílej a ušetři Autom na dovolenku

História PlayStation konzol (1995-2017) – od CD mechaniky až k pohybovému ovládaniu

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Vedeli ste, že prvý PlayStation pravdepodobne vznikol len vďaka spoločnosti Nintendo a bol vôbec prvou konzolou s CD mechanikou? Je to práve PlayStation, ktorý priniesol technológie, bez ktorých si dnes nedokážeme hranie na konzolách predstaviť. Okrem CD aj dve analógové páčky alebo napríklad pohybové ovládanie, ktoré s pomocou PS Eye kamerky zvládal už PlayStation 2. Prejdime si spoločne históriu konzol PlayStation.

PlayStation; screenshot: PS logo

Herná konzola PlayStation (1995 – 2017)

• Téma: 16. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

PlayStation rozhodne nepatrí medzi pionierov konzolového hrania. Na tento trh prišiel až v roku 1994 (respektíve 1995, zo začiatku bol totiž veľký rozostup medzi dátumom vydania PlayStation konzol v Japonsku a u nás v Európe) a bol súčasťou až 5. generácie konzol. Rýchly nástup PlayStationu 1 aj herných strojov od Nintenda ale v podstatne vymazal konkurenciu v podobe Segy či Atari. PS1 vďaka pokročilému procesoru prevýšil výkonom všetky ostatné konzoly, prvýkrát v histórii predviedol ovládač s dvomi analógmi a CD nahradili kazety ako pamäťové médium.

Rast hernej divízie pokračoval aj s PlayStation 2, ktorý je dodnes celosvetovo najpredávanejšou hernou konzolou. Bol dokonca tak obľúbený, že jeho podpora bola ukončená až v roku 2016, hoci sa v roku 2007 začal predávať jeho nástupca PlayStation 3. Ten mal z počiatku problémy vďaka zložitej hardvér architektúre a tiež konkurencii v podobe Xboxu 360, ktorý vyšiel o rok skôr. Z chýb sa poučil PlayStation 4, ktorý okrem iného priniesol headset pre virtuálnu realitu PlayStation VR a teší sa veľkej popularite.

Do rodiny konzol PlayStation patria tiež dva handheldy. PlayStation Portable a jeho už menej úspešný nástupca PlayStation Vita. Obe prenosné konzoly však dnes už Sony nevyrába a zameriava sa iba na segment klasických herných konzol.

PlayStation 1 (1995) – od CD až k hracím konzolám


• Výrobca: Sony • Typ: Stolná hracia konzola • Dátum vydania: 29. septembra 1995 (Európa)


PlayStation 1; screenshot: PS1

Nebyť zákazky od Nintenda, spoločnosť Sony by dnes možno herné konzoly vôbec nevyrábala. V roku 1995 sa však vďaka tomu zrodila prvá herná konzola PlayStation a herný svet už nikdy nebol ako predtým.

Kým dnes je Sony a Nintendo považované za priamych konkurentov, skôr išlo o blízkych spojencov. V roku 1986 Nintendo potrebovalo pre svoju NES konzolu CD-ROM mechaniku, ktoré v tej dobe už Sony dlho vyrábala, a tak vzniklo úzke partnerstvo. V rámci spolupráce však inžinier Ken Kutaragi zo Sony v laboratóriách Nintenda vyvinul tiež nový veľmi výkonný procesor. To Sony zaujalo natoľko, že začalo pracovať na vlastnej konzole. To sa samozrejme nepáčilo Nintendu, čo odštartovalo dlhoročné súdne spory, ktoré nakoniec Sony vyhralo.

Roku 1994 (u nás až v roku 1995) tak vychádza prvá herná konzola PlayStation. Herný svet je šokovaný najmä pokročilou grafikou a možnosťou prehrávať aj audio CD. Roku 2000 potom vychádza vylepšená verzia s názvom PSOne. Do roku 2006, kedy bol PSOne stiahnutý z predaja, vyšlo na tejto konzole neuveriteľných 7918 hier. PlayStation ako prvý spopularizoval CD ako herné médium, ktoré vyradilo klasické kazety a išlo vôbec o prvú konzolu, ktorej ovládač mal dve analógové páčky.

PlayStation 2 (2000) – najpredávanejšia herná konzola sveta


• Výrobca: Sony • Typ: Stolná hracia konzola • Dátum vydania: 24. novembra 2000 (Európa)


PlayStation 2; screenshot: PS2

PlayStation 2 je so 155 miliónmi predaných kusov oficiálne najpredávanejšou konzolou na svete, a to pri uvedení na trh začínala jeho cena na 789 eurách.

Úspech prvého PlayStationu samozrejme vyústil vo vydaní PlayStationu 2. Ten vyšiel v roku 2000 a už v tom čase išlo o cenovo dostupný DVD prehrávač so 40 GB HDD a možnosťou zahrať si všetky hry z predchádzajúcej generácie. V roku 2003 potom vychádza vylepšená verzia s názvom PSX, ktorá priniesla ikonické používateľské prostredie XrossMediaBar známe potom aj z PS3 alebo PSP. O rok neskôr potom vychádza Slim model. PlayStation 2 je dodnes absolútne najúspešnejšou konzolou, celosvetovo sa predalo viac ako 155 miliónov kusov, čo zatiaľ žiadna iná herná konzola neprekonala. Podporovaná bola dokonca až do roku 2016 a poslednou vydanou hrou bol Pro Evolution Soccer 2014.

PlayStation Portable (2005) – prenosné „péespéčko“


• Výrobca: Sony • Typ: Prenosná herná konzola (handheld) • Dátum vydania: 1. septembra 2005 (Európa)


PlayStation Portable; screenshot: PSP

Legendárne PSP sa dočkalo mnohých revízií, základ však zostal vždy zachovaný. Široký displej, relatívne veľký výkon a rozsiahla knižnica hier.

PlayStation Portable, známy skôr ako PSP Portable, bol vo svojej dobe najvýkonnejšou prenosnou konzolou, ktorá výpočtovým výkonom prevýšila prakticky jedinú konkurenciu v podobe Nintenda DS. Okrem hrania hier, ktoré vychádzali na tzv. Universal Media Diskoch (UMD), ktoré sa vkladali zozadu do PSP, zvládala konzola aj multimédiá vrátane filmov alebo televízie. Aj konektivitou sa mohla konzolka chváliť. Vedela sa pripojiť na internet, k ostatným konzolám či PS3. V roku 2007 vyšiel Slim model, o rok neskôr potom ďalšia verzia, ktorú v roku 2009 vystriedalo redizajnované PSP Go. Handheld zaznamenal obrovský úspech vďaka podpore zaujímavých hier a vysokému výkonu, aj táto hracia konzola sa tak dočkala svojho nástupcu.

PlayStation 3 (2007) – keď výkon nestačí


• Výrobca: Sony • Typ: Stolná hracia konzola • Dátum vydania: 23. marca 2007 (Európa)


PlayStation 3; screenshot: PS3

PS3 konzola bola výkvetom moderných technológií. Na mieru vytvorený Cell procesor, integrovaný Wi-Fi modul, Blu-Ray mechanika a ovládač s gyroskopom aj integrovanou nabíjateľnou batériou. Niekedy ale výkon nie je všetko.

Sony si vďaka PS2 získalo povesť kráľa konzolového sveta a zatiaľ čo konkurenciu od Segy zničilo, prišiel Microsoft so svojou konzolou Xbox 360, ktorá bola pre Sony nebezpečným oponentom. Kým Sony PlayStation 3 ponúkol Blu-Ray mechaniku, Xbox 360 vsádzal na HD DVD, boj však Sony vyhralo a dnes tento formát používa aj konkurencia. Sony PlayStation 3 prišiel tiež s novinkou v podobe siete PlayStation Network, ktorá bola úplne zadarmo. Roku 2009 potom vychádza vylepšená verzia PS3 Slim a potom tiež PS3 Super Slim. PlayStation 3 vyšlo zhruba o rok neskôr než konkurenčná herná konzola Xbox 360 a zo začiatku na konkurencii strácal, vďaka výrazne výkonnejšej, avšak zložitej architektúre bolo bohužiaľ ťažšie na PS3 vyvíjať hry. Nakoniec však PlayStation 3 predal takmer 90 miliónov kusov.

PS Vita (2012) – neúspešný nástupca


• Výrobca: Sony • Typ: Prenosná hracia konzola (handheld) • Dátum vydania: 22. februára 2012 (Európa)


PlayStation Vita; screenshot: PS vita

Pri uvedení Sony PlayStation 4 bola ešte PS Vita konzola v úlohe rovnocenného partnera, postupom času sa však Sony začalo zameriavať iba na PS4 a segment handheldov začiatkom roka 2019 definitívne opustilo.

Nástupca populárneho „péespéčka“ prišiel v roku 2012 pod názvom PlayStation Vita. Hlavnou prednosťou bol päťpalcový OLED dotykový displej a dvojica analógových páčok. Zvláštnosťou bol tiež dotykový panel na zadnej strane konzoly, dvojica kamier alebo hneď tri snímače pohybu. Prenosná herná konzola ťažila z vysokého výkonu a zaujímavého hardvéru, ale predaje zostali za očakávaním a veľkí vydavatelia stratili o publikovanie svojich hier na PS Vita záujem. Postupne sa tak z Vity stal domov najmä menších indie titulov, až bola začiatkom roka 2019 jeho výroba ukončená.

PlayStation 4 (2013) – ideálna kombinácia ceny, výkonu a exkluzivít


• Výrobca: Sony • Typ: Stolná herná konzola • Dátum vydania: 29. novembra 2013 (Európa)


PlayStation 4; screenshot: PS4

Podobne ako predchádzajúce generácie, aj PS4 dostal novší Slim model. Novinkou tejto generácie je výkonnejšia verzia PlayStation 4 Pro určená hráčom, ktorí vyžadujú čo najvyšší výkon a najlepšie grafické spracovanie. (Zľava: PS4, PS4 Slim, PS4 Pro)

Sony PlayStation 4 sa začal predávať v novembri 2013 a oproti svojmu predchodcovi ponúkol vývojárom podobne ako konkurenčný Xbox One klasickú PC architektúru, takže vytváranie hier bolo podstatne jednoduchšie. PS 4 v prvých rokoch pomohol zle zvolený marketing Microsoftu, PS4 sa tak výrazne lepšie predával, k čomu pomohlo aj vydanie vylepšenej verzie Sony PlayStation 4 Pro v roku 2016, ktoré pri niektorých tituloch podporuje 4K rozlíšenie. Všetky verzie PS4 vďaka softvérovej aktualizácii podporujú HDR technológiu a prehrávanie filmov v 4K rozlíšení. Najvýznamnejším technologickým vylepšením je headset pre virtuálnu realitu PlayStation VR, ktorý sa rýchlo stal vďaka cenovej dostupnosti najpredávanejšie VR headsetom.

• Zdroje: Vlastné

iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.
i Mohlo by vás zaujímať


0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi