AP+ nový vizuál AlzaBoxy Q1

Ako správne prerezávať ovocné stromy a kríky?

Zobraziť katalóg

Jesenné a jarné dni sú ideálnym obdobím na prierez ovocných stromov a kríkov. Správny rez zaručí, že strom či ker bude zdravý a úroda bohatá. Kedy a ako prerezávať ovocné stromy a kríky? Ako sa líši rez jabloní od rezu čerešní a višní? Aké rezy sa najčastejšie vykonávajú? Ako prerezávať ovocné kríky v prvom roku a ako v tých nasledujúcich? A konečne, aké pomôcky vám pomôžu vytvoriť dokonalý tvar stromu a kríku? To všetko vám zhrnieme v nasledujúcom článku.

Rez ovocných stromov a kríkov

Čo sa v článku o reze ovocných stromov a kríkov dozviete?

Základné vybavenie na pravidelný rez stromčekov

Začnite nákupom základného vybavenia, bez ktorého sa celkom určite nezaobídete:

  • Nožnice – klasické jednoručné nožnice využijete na strihanie tenkých vetvičiek. Pri strihaní väčších konárov dajte prednosť nožniciam pákovým, ktoré vám umožnia vyvinúť väčšiu silu.
  • Pílky – ideálne na rezanie vetví, ktoré neuštipnete kliešťami. Pílky sú napr. rámové alebo chvostovky.
  • Píly – vhodné na rezanie naozaj silných konárov. Môžu sa hodiť aj v prípade, že po zime nájdete strom natoľko poškodený, že sa ho budete musieť zbaviť. Na uľahčenie práce by vám preto vo výbave nemala chýbať ani motorová píla.
  • Drviče konárov – odrezané konáre môžete podrviť v záhradnom drviči a jemnú drť použiť na záhony pod rastliny.
  • Rebríky – pokiaľ máte na záhrade vysoké stromy, tak sa bez rebríka nezaobídete.
Drvič záhradného odpadu, nožnice, pílka i motorová píla - dôležité nástroje pri priereze stromov

Aké základné druhy rezov rozlišujeme?

  • Zakladací – vykonáva sa väčšinou pri výsadbe, výrazne ovplyvňuje budúci rast stromu.
  • Výchovný rez – pri mladých stromoch v prvých rokoch. Cieľom je dosiahnuť požadovaný tvar koruny.
  • Udržiavací – zaistí optimálny pomer medzi rastom a plodnosťou.
  • Omladzovací – pristupuje sa k nemu pri starších, zanedbaných a nerodiacich stromoch.
i Ako sa správne starať o jednotlivé stromy, zistíte ich starostlivým sledovaním. Časom sami vypozorujete, ktoré vetvy najviac plodia, tomu prispôsobíte rez, a strom tak zbavíte neplodných a zbytočných konárov.

Rez ovocných stromov

Univerzálny návod na prierez stromov a kríkov teda neexistuje. Každý druh stromu vyžaduje iné postupy. Preto sme pre vás vybrali niekoľko najčastejšie pestovaných stromov a kríkov na slovenských záhradách, na ktorých si vysvetlíme najdôležitejšie kroky ich priereze.

Rez jabloní a hrušiek

Po výsadbe striháme jablone aj hrušky na jar pred pučaním. Koruna by mala mať terminálny (hlavný, stredný) výhon so štyrmi hlavnými kostrovými (bočnými) vetvami.

Rez jabloní a hrušiek

Ako strihať jablone a hrušky prvý rok

Prebytočné a nevhodne rastúce vetvy odstrihnite až na vetvový krúžok (vetva, z ktorej vyrastajú). Vyberte štyri bočné vetvy smerujúce von z koruny a skráťte ich na 4 – 6 púčikov. Konce kostrových konárov pritom musia byť po skrátení v jednej rovine. V poslednej fáze zastrihnite terminálny výhon tak, aby bol dlhší o 10 cm ako bočné vetvy. Dôležité je ho skrátiť až na puk stojaci nad miestom posledného krátenia, jedine tak bude rásť rovno. Nasledujúci rok skracujte bočné výhony do jednej roviny a predovšetkým odstraňujte konkurenčné výhony a výhony rastúce dovnútra. Obrastové vetvy dlhšie ako 30 cm skráťte približne o štvrtinu. V opačnom prípade, ak má strom krátke prírastky, ho možno povzbudiť do vzrastu hlbokým skrátením, až do dvojročného dreva.

Rez jabloní

Keď začne strom menej plodiť a klesne počet nových výhonkov, vykonajte omladzovací (obnovovací) rez. Začať môžete miernym zásahom, kedy zastrihnete kostrové konáre do dvojročného dreva a plodné vetvy skrátite o štvrtinu. Zvoliť však môžete aj strednú cestu, pri ktorej skrátite kostrové konáre do 3 – 4-ročného dreva a plodné vetvy až o polovicu. A ak je na tom strom citeľne zle, bude vhodný veľmi razantný zásah – kostrové konáre skráťte minimálne do štvorročného dreva a plodné vetvy o dve tretiny.

Rez čerešní a višní

Pre kôstkoviny je ideálna doba rezu na jar, teda na začiatku vegetácie, kedy sa rany najlepšie hoja. Pri výsadbe a v období výchovného rezu (do dvoch rokov) používajte rovnaké pravidlá ako pri jabloniach a hruškách, potom sa však riadime špeciálnymi pravidlami pre čerešne a višne.

Rez čerešní a višní

Pre čerešne nie je vhodný príliš hlboký rez a prehnané tvarovanie. Preto strom tvarujte iba v prípade nutnosti, a to jednoduchým odstránením konkurenčných či prebytočných výhonkov a skracovaním kostrových konárov do jednej roviny.

Zásady na správny rez čerešní a višní

  • Koruna má mať správne 3 – 4 základné vetvy a terminál.
  • Vetvy musia vyrastať pod uhlom minimálne 45° od hlavnej osi.
  • Udržiavací rez vykonávajte len na výhonoch dlhších ako 60 cm.
  • Stredne vyvinutý kmeň možno skrátiť o tretinu, čím redukujete výšku stromu.

Pri višniach taktiež zakladajte korunu so štyrmi kostrovými výhonmi. Tie skracujte až na 3. – 5. púčik do jednej roviny. Terminálny výhon opäť udržujte o 10 cm dlhší. Uhol postranných výhonov s osou kmeňa by mal byť ideálne 45°. Vetvy, ktoré sú v korune navyše, musíte zrezať až pri konárovom krúžku. Výchovný rez pri višniach trvá najdlhšie 4 roky, potom už korunu iba presvetľujte. Omladzujúci rez višne vyžadujú raz za tri roky, najmä ak sú zatienené a málo plodia.

Nožnice Fiskars

Postupný rez pri čerešniach a višniach

Pri čerešniach a višniach môžete použiť postupný (tzv. Zahnov) rez, ktorý strom ozdraví a presvetlí s minimálnymi rizikami. Nehrozí odumieranie vetiev, ani väčší výskyt glejotoku (živíc vytekajúcej z rezov). Vhodná doba na tento úkon je počiatok kvitnutia. Pri jeho využití je však dôležité dodržať niekoľko základných pravidiel:

  • Bočné vetvy nesmú byť silnejšie ako polovica priemeru hlavnej osi kmeňa po rozvetvení.
  • Nežiaduce vetvy je potrebné skrátiť na dlhšie oslabené aktívne čapíky (rôzne dlhé vetvy). Takto skrátené vetvy (čapíky) prevedú rast na iné vetvy, ktoré počas 2 – 3 rokov budú porovnateľné s ostatnými vetvami v korune.
  • Čapíky možno po dvoch až troch rokoch odrezať, pretože už nerastú a len živoria.

Rez marhúľ

Medzi pestovateľmi koluje zásada, že marhule by sa nemali rezať vôbec. Do istej miery je to pravda. Avšak pri nadmernom raste je rez žiaduci a neodvratný. Omladzovací rez musíte vykonať vo vhodnej dobe, teda čo najskôr po zbere alebo pri vyšších teplotách, ktoré urýchľujú hojenie rán. Pri marhuliach prichádza plodnosť skôr, než tomu je pri jabloniach alebo hruškách.

Rez marhúľ

V prvom roku letorasty vyrastajú a súčasne sa na nich zakladajú kvetné púčiky, ktoré v nasledujúcom roku plodia. Toto však platí len pri výhonoch dlhých 20 – 30 cm. Dlhšie výhony majú kvetné puky vo vrcholných častiach a zvyšok je holý alebo len s listovými púčikmi, čo má za následok malé a menej chutné plody. Preto sa už v druhej polovici mája vykonáva tzv. Šittov rez. Jeho princíp spočíva v tom, že akonáhle letorasty narastú do dĺžky približne 20 – 30 cm, tak ich vrchol nechtom uštipneme. Týmto zásahom je vyvolaná tvorba bočného obrastu, kde sa kvetné puky založia oveľa ľahšie.

Rez broskýň

Broskyne saďte na jar a kostrové výhony skracujte na 3 – 5 púčikov. V ďalších rokoch, na začiatku kvitnutia, skracujte jednoročné prírastky o tretinu až polovicu. Druhý rok od výsadby, počas augusta, skracujte letorasty ešte o štvrtinu, dosiahnete vďaka tomu väčšieho počtu kvetných púčikov aj v nižšej časti. V druhom roku taktiež zahájte rozdvojenie kostrových konárov na 6 – 8 hlavných a predovšetkým sa zbavte letorastov rastúcich dovnútra koruny. Pri broskyniach sa robia dva rezy – klasický krátky rez a dlhý rez používaný na vyrastajúcich odrodách pestovaných v dobre zásobenej pôde živinami a vodou.

Rez broskýň

Krátky rez broskýň

  • Skracujte plodné výhony na 7 – 10 kvetných púčikov (na jar).
  • Vedľa plodného výhonku nechajte kratšie náhradné čapíky s 2 – 3 lupeňmi, z ktorých sa v ďalšom období vytvoria plodné letorasty.
  • Plodné výhony musia byť od seba vzdialené 15 – 20 cm.
  • Tento postup opakujte niekoľko rokov.

Dlhý (americký) rez broskýň

  • Výhony nechávajte rásť v prirodzenej dĺžke (neskracujte, nerežte náhradné čapíky).
  • Tvorbu nových výhonov vyvolá ohnutie starých výhonov pod váhou ovocia.
  • Nové letorasty sa tvoria v hornej časti plodnej vetvy.
  • Nasledujúci rok odrežte odplodené vetvy až na jednoročný výhon.
  • Takto možno upravovať niekoľko rokov, potom strom omlaďte na vhodný výhon rastúci blízko hlavnej vetvy.

Rez ovocných kríkov

Poďme sa spoločne pozrieť na pravidlá správneho rezu vybraných ovocných kríkov, o ktoré je tiež potrebné sa správne starať.

Rez kríkových egrešov

Na jar vysadený ker egrešov skráťte na 2 – 3 púčiky. Slabé alebo krátke výhony odstrihnete pri zemi. Nasledujúci rok ponechajte na kríku iba 4 – 6 najsilnejších dobre rastúcich výhonkov, tie ešte skráťte o jednu tretinu. Obrastové vetvy skráťte na dva púčiky a nevhodne rastúce a slabé výhony opäť odstráňte až pri zemi. Po treťom roku skracujte vetvy na 10 – 12 púčikov, bočné výhony na 3 – 5 púčikov. Základné konáre by mali byť v počte 8 – 12. Po 5 – 7 rokoch začnite odstraňovať a obnovovať základné vetvy.

Rez egrešov

Rez stromových egrešov

Na jeseň vysadený stromček strihajte až v predjarí, pričom skracujte výhony na 3 – 4 púčiky, tie slabšie potom iba na 1 – 2 púčiky. V druhom roku vyberte najsilnejšie (5 – 7) z nich a skráťte ich o tretinu, čím vznikne základ koruny. V ďalších rokoch odstraňujte výhony zo stredu koruny, stromček tak celkovo rozjasníte. Snažte sa pritom o rovnomerné rozloženie vetiev okolo kmienka. Základné vetvy kráťte na 8 – 10 púčikov, obrastové potom na 2 – 4 púčiky.

Rez egrešov

Rez maliníku

Prierez tohto obľúbeného letného ovocného kríka patrí medzi tie najjednoduchšie. V prípade sadenia malín na jar skracujte na 20 – 40 cm s ohľadom na silu výhonku a koreňovej sústavy. Čím slabší výhon, o to viac ho skráťte. Druhý rok musí mať každá rastlina 2 – 3 výhony. V ďalších rokoch ponechajte 6 – 8 najsilnejších výhonov na bežný meter pásovej výsadby.

Rez maliníka

Rez kríkového ríbezľa

Už pri výsadbe je dôležité zasadiť kríky o 10 – 15 cm hlbšie ako rástli v škôlke. Každý výhon si tak vytvorí vlastné korene, vďaka čomu rastlina lepšie odolá chorobám a bude odolnejšia.

Rez prebieha pri čiernom i červenom ríbezlí rovnako. V prvom roku skracujte výhony na 3 puky. Druhý rok pri zemi odstrihnite prebytočné, slabé a krátke výhony. Ponechajte iba 5 najsilnejších, pri ktorých nestrihajte vrcholy. V júni je možné skrátiť o 15 cm bočné obrastové vetvy smerujúce dovnútra kríka. V treťom roku by mal mať ker rovnaký počet jednoročných, dvojročných a trojročných konárov.

V ďalších rokoch prichádza na rad udržiavací rez. Odstraňujte štvorročné a päťročné vetvy, pri čiernom ríbezlí už trojročné, ihneď po zbere. Taktiež je pri čiernom ríbezlí lepšie ker presvetľovať, než skracovať vetvy. Odporúčaný interval omladzovania je 2 – 3 roky. Pestovanie ríbezlí v stromčekovej forme je takmer zhodné s rezom egrešov.

Rez rýbezľa

i Zaujíma vás, ako sa starať o svoju záhradu v jednotlivých mesiacoch? Poradíme vám v Záhradnom kalendári.

Tipy na správny prierez ovocných stromov

  • Po reze ošetrujte čerstvé rany štepárskym voskom, stromovým balzamom alebo latexom. Urýchlite tak ich hojenie.
  • Dodržujte ideálny pomer hlavných vetiev, vzrastom a plodným obrastom.
  • Pri presvetľovaní vetvy tvarujte rezom nad očkom smerujúcim do voľného priestoru tak, kam nesmeruje iná vetva.
  • Zanedbaný strom omladzujte postupne. Omladený strom v jednom roku vyženie vetvy úplne z každého očka.
  • Vykonávajte rez šikmo tak, aby po niekoľkých rokoch takmer splynul s pôvodným konárom.
  • Hlavné vetvy by nemali rásť pod sebou a mali by smerovať do vodorovného smeru.
4,5 11×
Fiskars PowerStep™ 111670
Nožnice na konáre – jednoručné, jednočepeľové, dĺžka 180 mm, max. priemer strihu 24 mm, protišmykové, materiál čepele oceľ
27,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BOR401p
4,8 19×
Fiskars - Nožnice na silné konáre s prevodom PowerGear L70 (S)
Nožnice na konáre – pákové, dvojčepeľové, dĺžka 460 mm, max. priemer strihu 38 mm
33,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BOR401j
4,8 60×
Fiskars Záhradné nožnice SINGLESTEP111260
Nožnice na konáre – jednoručné, dvojčepeľové, dĺžka 208 mm, max. priemer strihu 22 mm, protišmykové a zamykací systém, materiál čepele oceľ
Novinka
15,74 €
Na sklade 2 ks u dodávateľa
Objednávací kód: BOR401f
5,0 15×
Fiskars Nožnice záhradné dvojčepelové 111440
Nožnice na konáre – jednoručné, dvojčepeľové, dĺžka 195 mm, max. priemer strihu 20 mm, ergonomická rukoväť a protišmykové, materiál čepele nehrdzavejúca oceľ, materiál rukoväti plast
17,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BOR401o
Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií