Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Baby weeks

Huawei Mate 20 Pro (RECENZIA): Nový kandidát na kráľa telefónov

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

V roku 2018 už predstavila svoj top produkt každá z elitných značiek. Huawei do bitky o náročných zákazníkov prišiel posledný s netrpezlivo očakávaným modelom Huawei Mate 20 Pro, ktorého priamou konkurenciou je aj taký matador ako Samsung Galaxy Note9. V tejto recenzii sa pozrieme na zbrane, s ktorými bude nový Huawei zápasiť, a zistíme, či sa uvelebí na pomyselnom tróne smartfónov. Osobitnú pozornosť potom budeme venovať fotoaparátu, ktorý otestoval Jiří Šebek, držiteľ ocenenia Czech Press Photo 2016.

Huawei Mate 20 Pro (RECENZIA) – OBSAH

 1. Parametre a porovnanie: Huawei Mate 20 Pro drží tempo
 2. Obsah balenia a príslušenstvo: K Huawei Mate 20 Pro slúchadlá navyše
 3. Dizajn a konštrukcia: Huawei Mate 20 Pro má tendenčné tvary so zaujímavými detailmi
 4. Displej: AMOLED kino s čítačkou odtlačkov prstov
 5. Výkon a úložisko: Huawei Mate 20 Pro zvládne všetko, čo vám napadne
 6. Batéria a výdrž: Huawei Mate 20 Pro zvládne aj dva dni
 7. Operačný systém a softvér: Nadstavba EMUI je skôr kozmetickou úpravou
 8. Fotoaparát: zosadí Huawei Mate 20 Pro vlastný predchodca?
 9. Záver: Huawei Mate 20 Pro je ideálny mobil na zábavu

Parametre a porovnanie: Huawei Mate 20 Pro drží tempo

Všetky súčasné high-end smartfóny majú síl na rozdávanie. Väčšina špičkových mobilov sa priklonila k výkonu procesora Qualcomm Snapdragon 845, len Samsung sa drží Exynos a Huawei tlačí svoj HiSilicon Kirin. Nikto ale nezaostáva.

Rovnako tak odolnosť voči vode a prachu sa stala štandardom, podobne ako operačná pamäť aspoň 6 GB. Konkurencia sa líši hlavne vzhľadom (displej s vykrojením, alebo bez neho), dizajnom (klasické farby, alebo prechody) a softvérovými vychytávkami (čistý Android, alebo nadstavba).

Poďme si teda porovnať Huawei Mate 20 Pro s najväčšími rivalmi, Samsung Galaxy Note9 a Google Pixel 3XL:

Parametre/Model Huawei Mate 20 Pro Samsung Galaxy Note9 Google Pixel 3XL
Uhlopriečka displeja 6,39" 6,4" 6,3"
Rozlíšenie a typ displeja 3 120 × 1 440 px, AMOLED 2 960 × 1 440 px, LCD 2 960 × 1 440 px, AMOLED
Pomer strán 19,5 : 9 18,5 : 9 18 : 9
Výrez v displeji
Procesor HiSilicon Kirin 980 Samsung Exynos 9810 Qualcomm Snapdragon 845
Operačná pamäť RAM 6 GB 6 GB 4 GB
Interné úložisko 128 GB, nanoSD (až 256 GB) 128/512 GB, nanoSD (až 256 GB) 64/128 GB, nanoSD (až 256 GB)
Pperačný systém Android 9 Pie Android 8 Oreo Android 9 Pie
Zadný fotoaparát 40 Mpx (f/1,8) + 20 Mpx (f/2,2) + 8 Mpx (f/2,4) 12 Mpx (f/1,5 – 2,4) + 12 Mpx (f/2,4) 12,2 Mpx
Predný fotoaparát 24 Mpx (f/2,0) 8 Mpx (f/1,7) 8 Mpx (f/2,0)
Batéria 4 200 mAh 4 000 mAh 3 430 mAh
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP68 IP68
Rozmery 157,8 × 72,3 × 8,6 mm 161,9 × 76,4 × 8,8 mm 158 × 76,7 × 7,9 mm
Hmotnosť 189 g 201 g 184 g
Umelá inteligencia
Cena 998,90 € od 998,90 € od 1 199 €

*Ceny platné k 3. 12. 2018

Obsah balenia a príslušenstvo: K Huawei Mate 20 Pro slúchadlá navyše

Vnútri balenia Huawei Mate 20 Pro nečakajte žiadne Vianoce, ale Huawei tentoraz úplne nešetril. Samozrejmosťou je dokumentácia a sponka na vysunutie slotu na SIM kartu, bonusom sú potom štupľové slúchadlá. Najväčším bonusom je v podstate nabíjačka. Prečo, keď ju dodáva k svojmu mobilu každý výrobca? Kvôli svojmu výkonu, ako sa dozviete v kapitole venovanej batérii.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, obsah balenia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, obsah balenia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, obsah balenia
Obsah balenia Huawei Mate 20 Pro vás prakticky v ničom neprekvapí.

Dizajn a konštrukcia: Huawei Mate 20 Pro má tendenčné tvary so zaujímavými detailmi

Huawei Mate 20 Pro je zástupcom moderných inteligentných telefónov so všetkými ich módnymi vlastnosťami: minimálnymi rámčekmi okolo displeja, pretiahnutým displejom s výrezom a konštrukciou zo skla a kovu. Dizajn je v poslednom polroku natoľko unifikovaný, že tento phablet skoro nemá čím vyčnievať. Jeho najvýraznejším prvkom je preto hlavne veľkosť a zaujímavá farba, ktorú nesie najmä variant Twilight.

V okolí displeja Huawei Mate 20 Pro zostalo len veľmi málo miesta, pretože obrazovka zaberá 87,9 % z celkovej plochy zariadenia. Hoci presné čísla jedným pohľadom odhadnete ťažko, dalo by sa povedať, že nie je dôvod, prečo boky ďalej zoštíhľovať a usilovať napríklad o pomer 95 %.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia
Dodávaný nabíjací adaptér je síce naozaj veľký, ale zato dokáže dobiť Huawei Mate 20 Pro na 75 % kapacity batérie za 30 minút.

Efektu minimálnych rámčekov napomáha aj zakrivenie krycieho skla Huawei Mate 20 Pro. Polomer bol našťastie zvolený tak, aby sa odlesky objavovali len na mieste, kde sa ešte stále nachádza ani nie milimeter tenký rámik, a neprekážali farbám na displeji.

Spodný okraj obrazovky Huawei Mate 20 Pro meria cca 4 milimetre, v pomere k uhlopriečke by ste mu však tipli ešte menej. Jeho optickú protiváhu tvorí vykrojenie displeja (notch) na hornej strane. Nemožno ho prehliadnuť, Huawei do neho totiž potreboval umiestniť senzory potrebné na rozpoznávanie tváre majiteľa tohto mobilu. Nemohol preto zvoliť ani kvapkovitý výrez, aký používa OnePlus 6T, ani jednoduché koliesko, s ktorým na trh prišiel Essential Phone.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia
Huawei Mate 20 Pro sa nezaobíde bez (mnohými nenávideného) výrezu, ktorý obsahuje prednú kameru a senzory rozpoznania tváre.

Huawei Mate 20 Pro si dobre zapamätáte podľa zadnej kamery. Zatiaľ čo väčšina modelov Huawei si zakladá na zoskupení šošoviek v rohu mobilu, ktoré evokuje kompaktné fotoaparáty, Huawei Mate 20 umiestnil objektívy do rohov štvorca uprostred zadnej strany, ktorého štvrtý vrchol obsadila prisvetľovacia dióda. Napodiv ale nejde len o estetický prvok – po prvé by sa rad fotoaparátov nevošiel do zahnutých okrajov a po druhé môže telefón ležať na stole prekvapivo stabilne.

Sklenený chrbát síce podporuje bezdrôtové nabíjanie (obojsmerne), ale je veľmi náchylný na odtlačky a ešte viac na pošmyknutia. Ešte že Huawei do krabičky pribalil aj jednoduché gumové puzdro, ktoré síce nenechá charizmu telefónu žiariť naplno, ale zabráni škodám vzniknutým z pádov a škrabancov.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia
Zadné objektívy fotoaparátu Huawei Mate 20 Pro sa nachádzajú nezvyčajne uprostred hornej tretiny zadnej časti.

Puzdro tiež dokáže schovať niektoré unikátne konštrukčné riešenie mobilu, čo by bola škoda! Ťažko by ste si všimli, že bočné tlačidlá hlasitosti a zapínania majú každé inú farbu – volume je vo farbe telefónu, vypínač je červený. Uniknúť pozornosti by mohla aj strana spodná, na ktorej napríklad úplne chýba mriežka hlasného reproduktora. Ako je to možné? Huawei Mate 20 Pro hrá rovno z portu USB-C! Stlmenie zasunutým káblom potom síce viditeľné je, ale nijako zásadne.

Miesto vedľa patrí slotu na SIM karty, respektíve pamäťovú kartu nového formátu NM Card (môžete sa stretnúť aj s inými názvami, napr. NanoSD). Môžeme len hádať, prečo Huawei nezvolil zabehnutý formát microSD, dôležité je, že extrémne nároční majitelia tohto krásavca budú schopní rozšíriť úložisko o ďalších 256 GB k existujúcim 128 alebo 256 GB.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia Huawei Mate 20 Pro, recenzia, dizajn a konštrukcia
Huawei Mate 20 Pro sa spolieha na konektor USB-C, cez ktorý môžete zariadenie nabíjať či s pomocou dodávaného adaptéra počúvať hudbu.

Horná hrana potom patrí infraportu. IrDA síce nevyužijete často, ale Huawei Mate 20 Pro sa prezentuje ako zariadenie, ktorému nič nechýba. Infraport tak poslúži v prípadoch, kedy nebudete chcieť hľadať ovládač k televízoru alebo budete chcieť poštekliť obsluhu v reštaurácii preladením športového prenosu na telenovelu. Avšak, na vlastné nebezpečenstvo...

Bohužiaľ sa už nedostalo na slúchadlový 3,5 mm jack, no aspoň nie je nutné dokupovať redukciu zvlášť, keď jednu nájdete v balení. Zvuk preto občas budete púšťať skôr zo stereo reproduktorov so slušným výkonom (na pomery telefónov).

i U väčšiny moderných inteligentných telefónov by sme 3,5 mm jack konektor hľadali len ťažko. Absenciu slúchadlového konektora však vyriešite jednoducho, a to buď nenápadným adaptérom, alebo nákupom bezdrôtových slúchadiel.

Veľmi kladne potom hodnotíme zvýšenú odolnosť definovanú certifikáciou IP68. Do vody teda s Huawei Mate 20 Pro môžete, nezabudnite ale pred pripojením nabíjačky, slúchadiel vysušiť konektor.

Displej Huawei Mate 20 Pro: AMOLED kino s čítačkou odtlačkov prstov

Možno ste si všimli, že v kapitole o konštrukcii Huawei Mate 20 Pro sme sa nezmienili o čítačke odtlačkov prstov. To ale neznamená, že touto technológiou autorizácie telefón nedisponuje. Len si pre ňu našiel miesto, kde nikomu neprekáža, v displeji! Presnejšie sa čítačka nachádza v strede spodnej tretiny displeja.

Ako funguje? V prvom rade sa musíte prehrýzť pomerne zdĺhavým procesom skenovania papilárnych línií. Zatiaľ čo na ostatných telefónoch párkrát priložíte prst, v prípade Huawei Mate 20 Pro musíte postup opakovať minimálne dvadsaťkrát. Hoci je čítačka veľmi rýchla, odstup optickej technológie voči kapacitnej je citeľný aj preto, že si musíte zvyknúť na patričný prítlak, pretože obyčajné priloženie nestačí.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej
Čítačka odtlačkov prstov sa po novom nachádza v displeji, zatiaľ nie je tak spoľahlivá ako tá klasická, no odomknutie Huawei Mate 20 Pro vyzerá skutočne efektne.

Akonáhle však tieto podmienky prijmete a dostanete do svalovej pamäte, zistíte, že odomknutie je bleskové. A keby sa snáď nedarilo, súbežne môžete využiť aj overenie svojou tvárou, ktoré je snáď ešte rýchlejšie, pretože používa nielen predný fotoaparát, ale aj projektor bodiek a infračervenú kameru vrátane svetelného zdroja. Práve vďaka infračervenej lampe aj snímačom vás Huawei Mate 20 Pro bezpečne spozná aj v noci bez toho, aby musel rozsvecovať displej.

Aj to by Huawei dokázal, pretože AMOLED obrazovka dokáže žiariť veľa silne, aby bola dobre čitateľná aj na slnečnom svetle. Výrobca si je ale vedomý, že biela farba organickým displejom nesvedčí, a pridáva preto inverznú tému, ktorá prevráti biele plochy na čierne, čomu prispôsobí aj ostatné farby.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej
Huawei Mate 20 Pro je pomerne veľký mobilný telefón, na jeho používanie si tak budete musieť chvíľu zvykať.

V noci sa zase bude hodiť minimálny jas – ten umožňuje zredukovať podsvietenie na hodnoty, ktoré dovolia príjemné čítanie aj po tme. Filter modrého svetla tak neplní zároveň funkciu nočného režimu a obe nastavenia obrazovky preto môžete využívať osobitne.

Samotný displej používa rozlíšenie 3 120 × 1 440 px, teda WQHD+. Možno ho však znížiť aj na širokouhlé Full HD či úsporné HD, prípadne nechať voľbu rozlíšenia na automatike. Nižšie rozlíšenie ale pixely nevypína, takže sa potenciálna úspora energie prejaví skôr v nižšom odbere procesora, ktorý jednoducho nebude mať takú prácu s grafikou.

Z rozlíšenia možno ľahko spočítať aj pomer strán. Podlhovastý tvar Huawei Mate 20 Pro potvrdzujú aj čísla 19,5 : 9. V spojení s uhlopriečkou 6,39" to bohužiaľ znamená, že ani veľké ruky nezvládnu obsluhovať celý displej, nech už si zvolíte akýkoľvek spôsob ovládania.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej Huawei Mate 20 Pro, recenzia, displej
Recenzia Huawei Mate 20 Pro: Nastavenie displeja.

Predvolenou voľbou je tradičná navigačná lišta s tlačidlami späť, domov a ponukou posledných aplikácií. Je však tak nízko, že pri jej stláčaní hrozí, že telefón prepadne z dlane. Ak budete Huawei Mate 20 Pro držať vyvážene, na dolný riadok nedosiahnete. Toto správanie by malo riešiť ovládanie gestami. Malo by, ale nerieši, pretože gestá okrem kroku späť začínajú práve na spodnej lište. Treťou možnosťou je plávajúce tlačidlo na displeji, ktoré ho ale čiastočne zakrýva a rovnako nie je spásonosným riešením.

Obrazovka pracuje vo farebnom priestore DCI-P3 s podporou HDR10 a pôsobí podobne ako iné OLED panely. To znamená veľmi sýte farby a absolútnu čiernu. Zároveň vám ale nič nebráni saturáciu znížiť či posunúť spektrum smerom k teplejším, či naopak chladnejším farbám. Možnosť zmeny farebného priestoru však chýba. Prekvapivo chýba aj prebudenie poklepaním, k notifikáciám na zamknutom telefóne (ako je napríklad práve prehrávaná hudba) sa dostanete len pokusom o odomknutie nenaskenovaným prstom.

i Výrez v displeji umožňuje Huawei vo svojej nadstavbe EMUI skrývať. Robí tak ale polovične – spínač len mení farbu stavovej lišty medzi čiernou a priehľadnou. Ikonky ale pozíciu nemenia, takže je ich priestor drasticky obmedzený.

Medzi funkcie patrí aj AOD, čiže Always-on-display. Telefón Huawei Mate 20 Pro tak dokáže zobrazovať čas, stav batérie alebo upozornenie aj v „zhasnutom“ stave a ani sa nemusíte báť, že by vám takto svietil zbytočne vo vrecku – pri zakrytí proximity senzoru sa aj ambientný displej vypne. Funkciu AOD môže suplovať aj drobná stavová dióda ukrytá vo výreze displeja.

Výkon a úložisko: Huawei Mate 20 Pro zvládne všetko, čo vám napadne

Kto chce na vrchol, musí mať natrénované. Súčasným modelom Huawei potvrdzuje, že bitky o najsilnejšie procesory už nevedú len firmy Apple a Qualcomm. V podstate každý skúsenejší používateľ dospel k záveru, že najvýkonnejšie čipsety ktoréhokoľvek z troch menovaných výrobcov sú porovnateľné a odchýlky pramenia buď z metodiky testovania, alebo z architektúry. V podstate je ale jedno, či v benchmarku dosiahne procesor o pár bodov viac, alebo menej.

Faktom totiž zostáva, že HiSilicon Kirin 980 doplnený 6 GB RAM je neuveriteľne výkonná kombinácia. Dá sa bez hanby povedať, že čokoľvek budete od telefónu chcieť, zvládne. Dokonca aj náročné hry ako PUBG bežia úplne plynule aj na maximálne detaily.

Batéria a výdrž: Huawei Mate 20 Pro zvládne aj dva dni

Čím výkonnejší mobil, tým rýchlejšie sa vybije. S týmto nepísaným pravidlom sa potýka väčšina smartfónov, aby nakoniec uznávala jednodňovú výdrž ako víťazstvo. Nie však Huawei Mate 20 Pro!

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria
Batéria telefónu Huawei Mate 20 Pro obstála v našej recenzii na výbornú.

Veľký displej dáva možnosť umiestniť do tela smartfónu Huawei Mate 20 Pro objemný akumulátor s kapacitou 4 200 mAh, čím prekonáva všetku konkurenciu. Objem batérie však nie je len prázdne číslo, ale predzvesť dlhej výdrže. Skutočne sme v redakcii dlho nemali telefón, ktorý by po dni používania hlásil 100 % kapacity rovnako ako ráno.

Tým nás však vyprovokoval k drsnému testu. Na telefóne sme hrali hry, púšťali videa, browsovali webom, inštalovali nové aplikácie a zase ich mazali, testovali fotoaparát... A Huawei naše chúťky znášal so stoickým pokojom. Minimálne zahrievanie prezrádzalo, že 7 nm výrobná technológia procesora nesie svoje ovocie a priebeh vybíjania bol lineárny – neobjavili sme žiadnu činnosť, ktorá by sa vymykala bežným zvyklostiam. Súdime preto, že práve kvôli stabilným výsledkom a obrej výdrži si Huawei Mate 20 Pro zaobstará veľa ľudí.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria Huawei Mate 20 Pro, recenzia, batéria
Recenzia Huawei Mate 20 Pro: Nastavenie telefónu.

A až akumulátor smartfónu Huawei Mate 20 Pro predsa len vybijete, stačí vytiahnuť rýchlonabíjačku trochu väčších rozmerov a zízať, ako rýchlo sa energia dopĺňa. Pokiaľ doteraz platil za nemenovaného kráľa štandard Dash Charge, Huawei ho okamžite zosadzuje: výkon 40 W dokáže telefón natlačiť „z nuly na sto“ za hodinu a pár minút. A to sa stále bavíme o obrej kapacite 4 200 mAh! Rýchlosť nabíjania je o to pôsobivejšia, že systém hlási každú stotinu získanej energie, takže je vidieť, ako rýchlo percenta letia nahor.

Telefón Huawei Mate 20 Pro si rozumie aj s bezdrôtovým nabíjaním s výkonom 15 W, oveľa zaujímavejšia je však funkcia reverzného nabíjania. Stačí tak na telefón položiť napríklad inteligentné hodinky a razom sa začnú dobíjať. Nutné je však dodať, že pri takomto dobíjaní dochádza k stratám a nabíjať čokoľvek s batériou so štvormiestnou kapacitou by bolo kontraproduktívne.

Operačný systém a softvér: Nadstavba EMUI je skôr kozmetickou úpravou

Veľké displeje vládnu vlajkovým lodiam a čistý Android je pre mnohých používateľov preferovanou voľbou pred grafickými nadstavbami. Dochádza tak k paradoxnej situácii, keď je na displeji veľa miesta, ale operačný systém s ním nevie správne zaobchádzať. Pre Huawei Mate 20 Pro to platí tiež, aj keď len čiastočne.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os
Recenzia Huawei Mate 20 Pro: Nastavenie telefónu.

Už sme spomenuli, že jednou rukou bez prehmatávania sa Huawei Mate 20 Pro prakticky ovládať nedá. Často sa preto uchyľujeme k jednoručnému režimu, kedy sa potiahnutím prsta po navigačnej lište obraz zmenší a stiahne do rohu. Potom môžeme s mobilom pracovať, aj keď sa budeme musieť v autobuse držať.

Táto funkcia je však jediným aspektom, ktorým telefón sa svojou veľkosťou pracuje. Kým teda Samsung Galaxy Note9 zvláda na obrazovke spúšťať niekoľko aplikácií paralelne v režime plávajúcich okien, Huawei Mate 20 Pro používa rovnaký softvér ako jeho súrodenci s polovičnou cenou. Predinštalovaný Android 9 Pie síce zvláda rozdeliť obrazovku na dve polovice, ale nie je to to isté.

Veľkosť obrazovky sa v podstate prejavuje len tým, že je všetko dianie na nej veľké. Pozeráte sa na obrie ikony, v rýchlych prepínačoch máte päť veľkých tlačidiel vedľa seba a v Google Play vidíte to isté, čo na 5" obrazovke, a ani zmena veľkosti zobrazenia prostredia a textov nepomáha – v tomto ohľade je veľa miesta na vylepšenie komfortu a ergonómie.

Huawei Mate 20 Pro, os Huawei Mate 20 Pro, os Huawei Mate 20 Pro, os Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os Huawei Mate 20 Pro, recenzia, os
Recenzia Huawei Mate 20 Pro: Nastavenie telefónu.

Po vzore svojho staršieho rivala od Samsungu zvláda nahradiť aj stolný počítač. Po pripojení cez USB-C hub k HDMI konektoru sa spustí akýsi desktop režim, ktorý sa v mnohom blíži operačnému systému Windows. Samotný rozbočovač, hoci jeho cena nie je vysoká, však v balení nenájdete.

Inak je nadstavba EMUI len drobnou obmenou grafiky, po funkčnej stránke je vylepšenie len minimum. Medzi pár vymoženosťami stojí za zmienku možnosť zdvojenia aplikácií, výkonný herný režim (vcelku zbytočný) alebo HiSense, čo je aplikácia na rozpoznávanie objektov v hľadáčiku fotoaparátu. Aj táto funkcia má minimálne použitie, pretože predkladá výsledky len približné. V podstate je schopná zistiť, že sa pozeráte na horský bicykel alebo mobilný telefón, a niekedy ani to nie.

Fotoaparát: zosadí Huawei Mate 20 Pro vlastný predchodca?

Vzhľadom k reputácii Huawei P20 Pro boli na Huawei Mate 20 Pro kladené obrovské očakávania – žiak by predsa mal prekonať svojho učiteľa, nie? Na schopnosti kamery Leica recenzovaného smartfónu sme sa preto zamerali ešte podrobnejšie ako zvyčajne. K spolupráci sme prizvali aj fotografa Jiřího Šebku ktorý vyhral Czech Press Photo 2016.

Základom fotoaparátu je čip s rozlíšením 40 Mpx, svetelnosťou f/1,8 a ohniskom 28 mm. Druhý objektív má rozlíšenie 20 Mpx a používa sa pre širokouhlou fotografiu. Tretí objektív má nižšie rozlíšenie 8 Mpx, ale zase funguje ako teleobjektív, objekty ním snímané vidíte, ako by ste použili 3× optický zoom. Prítomná je aj optická stabilizácia.

Širokouhlé snímky

Existuje len pár telefónov, ktoré by zvládali fotiť so širokým zorným poľom, hoci sa táto schopnosť hodí veľmi často – niekedy skrátka nejde urobiť pár krokov späť, či už ide o fotenie architektúry, alebo fotografie z interiéru. V takýchto prípadoch si fotomobil neporadí.

Huawei Mate 20 Pro však má objektív, ktorého ohnisková vzdialenosť meria 17 mm, čím je umožnené do záberu dostať aj celú budovu. Žiaľ, nezaobíde sa to bez drobného skreslenia, ktoré však dokáže mnoho grafických editorov automaticky opraviť.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukázkové fotografie Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukázkové fotografie
Širokouhlý objektív Huawei Mate 20 Pro znamená drobné skreslenie v rohoch fotografie – jeho celkové prínosy však nechajú na tento zanedbateľný nedostatok rýchlo zabudnúť.

Fotoaparát Huawei Mate 20 Pro: Nočný režim

Fotenie v noci je skvelým príkladom, ako môžu mobily obchádzať nedostatky danej vlastnou konštrukciou. Veľký čip sa do tenkého tela nezmestí, ale Huawei Mate 20 Pro to nahrádza skladaním snímok z viacerých fotografií. Behom okamihu zaobstará fotky s rôznou expozíciou a z niekoľkých objektívov a následne ich poskladá.

Profesionálni fotografi možno namietnu, že na kvalitu digitálnej zrkadlovky to nestačí, a v zásade budú mať pravdu. Avšak pre naprostú väčšinu použitia to stačí s rezervou a na Facebooku s takto vytvorenými snímkami budete za hviezdu.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie
Na prvom obrázku môžete porovnať fotenie v normálnom režime a v nočnom režime. Zvyšné dva boli fotené pomocou Huawei Mate 20 Pro v nočnom režime.

Fotoaparát Huawei Mate 20 Pro: Protisvetlo

Protisvetlo je častým nepriateľom fotografov, pretože prehlbuje kontrast. Tmavé miesta robí ešte tmavšie a svetlé plochy ešte zosvetlí. Našťastie môžete aktivovať HDR režim, kedy sa dve snímky (podexponovaná a preexponovaná) spoja v jednu.

Výsledky bežnej implementácie HDR sú pôsobivé, však nereálne snímky s obrovskou hĺbkou, avšak za cenu akejsi rozprávkovosti. Huawei Mate 20 Pro v takýchto prípadoch opäť aplikuje medicínu v podobe AI, ktorá dokáže najkrikľavejšie miesta vyhladiť.

Vďaka tomu nie je patrný predel medzi zosvetlenou a stmavenou časťou. Celá snímka vytvorená s Huawei Mate 20 Pro preto pôsobí vyvážene a nechýba ani detailné prekreslenie.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie
Na obrázku vľavo sa nevyskytujú žiadne odrazy ani žiadne prasiatka. Naopak si všimnite pekné prekreslenie. Čo sa týka obrázku vpravo, HDR na Huawei Mate 20 Pro pracuje dobre – modrá okolo slnka si zachovala farbu.

Fotoaparát Huawei Mate 20 Pro: Portrét/bokeh

Rozmazané pozadie je pre mnohých používateľov dôvodom, prečo si zaobstarať mobil s duálnym fotoaparátom. Huawei Mate 20 Pro v tomto smere nesklame. Detailista síce namietne, že digitálna zrkadlovka zvládne viac, a bude mať pravdu. Lenže zrkadlovka sa vám do vrecka nezmestí. Preto radi odpustíme, že občas je prechod medzi popredím a pozadím ostrejší, než by sme čakali.

Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie Huawei Mate 20 Pro, recenzia, ukážkové fotografie
Na ukážkovom obrázku vľavo je pozadie rozostrené tak, ako sa sluší a patrí. Na druhom obrázku si môžeme všimnúť plynulý prechod, s ktorým majú mnohé telefóny nemalý problém.

Fotoaparát Huawei Mate 20 Pro: Video

Akokoľvek dobre si Huawei Mate 20 Pro stojí v oblasti fotografie, pri videu nemožno začať inak ako 4K rozlíšením. Na bežné použitie to nie je hendikep, ale zamrzí, že novinka nevie natáčať v UHD detailoch pri 60 snímkach za sekundu. Maximom je 30 fps, na vyšší framerate sa dostanete len pri znížení rozlíšenia.

Vyvažuje to aspoň podpora superspomaleného videa, kedy môžete zlomok sekundy natáčať pohyb v 960 snímkach za sekundu v rozlíšení 720p.

Záver: Huawei Mate 20 Pro je ideálny mobil na zábavu

Huawei Mate 20 Pro je právoplatným členom mobilnej aristokracie. Medzi smotánku ho radí parádny displej, obrovský výkon a špičkový fotoaparát. Zo zásadných funkcií a vlastností nič nechýba, naopak chválime za vodoodolnosť, objemnú batériu a zaujímavý nápad s reverzným bezdrôtovým dobíjaním príslušenstva.

Kombinácia menovaných atribútov robí z Huawei Mate 20 Pro asi najlepšie zariadenie na zábavu. Môžete na ňom hrať bez toho, aby ste sa strachovali o výdrž, a keď už bude potrebné nabíjať, stihnete to rýchlejšie ako u ktorejkoľvek konkurencie. Ak budete chcieť fotiť, môžete sa spoľahnúť, že Huawei sa nevzdá ani v noci, veľa plusových bodov tento phablet nazbiera aj vďaka optickému zoomu a širokouhlému objektívu.

i Mohlo by vás zaujímať

Len na prácu so Huawei Mate 20 Pro tak nehodí, respektíve zvládne ju ako ktorýkoľvek iný smartfón. Spojenca v ňom nenájdu ani tí, ktorí sú ochotní si telefón ladiť a prispôsobovať podľa svojho. V oboch disciplínach je Samsung silnejší.

Čo z toho vyplýva? Huawei Mate 20 Pro sa podaril. Huawei už nehrá druhé husle, a potvrdzuje tak pozíciu, ktorú si vydobyl modelom Huawei P20 Pro. Napriek tomu sa nemôžeme zbaviť dojmu, že hlavne v otázke softvéru mohol výrobca ponúknuť viac, ako predviedol.

Huawei Mate 20 Pro

Recenzia Huawei Mate 20 Pro

Smartfóny Huawei

Huawei Mate 20 Pro vzbudil obrovské očakávania a splnil ich. V tomto telefóne je všetko, čo by ste mohli chcieť: perfektný displej, výborný fotoaparát aj prebytok výkonu na hranie náročných hier. K tomu možno pripojiť atraktívny vzhľad, zaujímavý nápad reverzného nabíjania a fantastickú výdrž.

Tento phablet ale nie je dokonalý. Zamrzí, že potenciál veľkého displeja nemožno lepšie využiť na multitasking, niekomu bude chýbať slúchadlový konektor alebo viac možností prispôsobenia systému.

Klady

 •  Bleskurýchle nabíjanie
 •  Kvalitný fotoaparát
 •  Vodoodolnosť
 •  Výkon

zápory

 • Ergonómia
 • Nadstavba neprináša žiadne praktické vylepšenia

Huawei Mate 20 Pro (PREVIEW)

V utorok 16. októbra usporiadal Huawei v Londýne veľkolepú tlačovú konferenciu. Bolo tiež prečo – predstavovali sa mobilné telefóny z vrcholného radu Mate 20. Hlavnou hviezdou podujatia bol Huawei Mate 20 Pro, ktorý odprevadila trojica Mate 20, Mate 20X a Huawei Mate 20 RS Porsche Design. Tá sa na náš trh ale nedostane, Mate 20 Pro však áno. A konkurencii chce poriadne zakúriť. Stačí len spomenúť vylepšený fotoaparát, čítačku odtlačkov prstov v displeji alebo Kirin 980. Čo ďalšie sa nám na tomto supertelefóne páči? Má nejaké nedostatky? Svoj priestor dostali aj inteligentné hodinky Huawei Watch GT a fitnes náramok Huawei Band 3 Pro.

Huawei Mate 20 Pro (PREVIEW): Nový kandidát na kráľa telefónov – OBSAH

 1. Huawei Mate 20 Pro zdobí overená elegantná kombinácia skla a kovu
 2. Huawei Mate 20 Pro má na všetkých stranách zaoblený displej
 3. Čítačka odtlačkov prstov zabudovaná do displeja
 4. Bude fotoaparát Huawei Mate 20 Pro novým šampiónom?
 5. Výkon a hardvér telefónu Huawei Mate 20 Pro
 6. Porovnanie Huawei Mate 20 Pro s ďalšími telefónmi rovnakej série
 7. Huawei Mate 20 Pro – cena a dostupnosť
 8. Čo ďalšie Huawei v Londýne predstavil?

Huawei Mate 20 Pro zdobí overená elegantná kombinácia skla a kovu

Novinka pôsobí príjemne kompaktne. Huawei Mate 20 Pro je štíhly a vďaka zaobleným hranám sa veľmi dobre drží. Pretiahnutý tvar umožní jednoduché ovládanie jedným prstom na veľkej časti displeja. Celkové rozmery sú nasledujúce: 157,8 × 72,3 × 8,6 mm, oproti minuloročnému modelu Huawei P20 Pro telefón narástol cca o milimeter na všetkých stranách. Opäť je tu využitá klasická kombinácia skla a kovového rámu, čo je spôsob, na aký sme u Huawei už zvyknutí.

Huawei Mate 20 Pro
Nový telefón Huawei Mate 20 Pro je k dispozícii v niekoľkých farebných variantoch.

Mate 20 Pro vyzerá luxusne a hodnotne. Je to určite aj zaujímavými farebnými variantmi, v ktorých bude nový smartfón Huawei Mate 20 Pro k dispozícii. Čierna, to už je ľahko konzervatívna klasika, Twilight s premenlivými farbami zase cieli na milovníkov luxusu. Príjemne poteší zdanlivo obyčajný modrý odtieň. Ten totiž dostal aj nový povrch, tzv. hyper optical pattern, ktorý na dotyk pripomína mierne zvrásnený povrch vinylovej platne. Všetky tri farebné varianty budú k dispozícii aj na našom trhu. V zahraničí zaobstaráte ešte tmavo zelenú.

i Huawei P20 a P20 Pro (VIDEORECENZIA) – Najlepšie fotomobily v teste

Huawei Mate 20 Pro má na všetkých stranách zaoblený displej

Displej nového smartfónu Huawei Mate 20 Pro dostal do vienka uhlopriečku 6,39 palca, čo je predsa len o niečo menej, než na čo si trúfli niektoré špekulácie. Všetko ostatné je už ale na svojom mieste a mnohé predstavy dokonca prekonáva. Huawei využil panel typu AMOLED, displej je zahnutý na všetkých stranách, a dokonca aj v rohoch. Horná hrana prednej strany telefónu patrí obligátnemu výrezu, ktorý je pomerne veľký. Okrem selfie kamery totiž skrýva tiež aj 3D kameru, slúchadlo kombinované s reproduktorom, infračervený snímač, projektor infraobrazu, diódové svietidlo či senzor priblíženia.

Huawei Mate 20 Pro
AMOLED displej je zaoblený na všetkých stranách, príjemne kontrastný a so sýtymi farbami.

Čítačka odtlačkov prstov zabudovaná do displeja

Konečne sme sa vďaka Huawei Mate 20 Pro dočkali bájnej čítačky odtlačkov prstov zabudovanej do displeja. Hoci ju mal už napríklad Huawei Mate RS, prvýkrát sa dostáva aj do bežne dostupného telefónu. Miesto našla v hornej časti dolnej tretiny výšky displeja. Nie je nijako označená, iba pri zhasnutom displeji a aktivovanej funkcii Always On o sebe dáva vedieť. Poloha je šikovne zvolená. Je ľahké ju nájsť a palec k nej má veľmi dobrý prístup. Telefón sa odomyká po pol sekunde od podržania prsta na danom mieste.

Huawei Mate 20 Pro
Čítačka odtlačkov prstov je u Huawei Mate 20 Pro umiestnená pod displejom.

Druhým spôsobom, ako Huawei Mate 20 Pro odomknúť, je 3D rozpoznávanie tváre po vzore iPhonu XS. Podľa samotnej spoločnosti Huawei by technológia mala byť o 30 % rýchlejšia ako doteraz. Aká je realita, uvidíme, až sa nám telefón dostane do ruky. Rozpoznávanie tváre by malo bez problémov fungovať aj potme, a to vďaka infračervenému prisvieteniu.

Bude fotoaparát Huawei Mate 20 Pro novým šampiónom?

Huawei sa dozaista stáva hráčom, ktorý mení trendy v oblasti fotomobilov. Podarilo sa mu to už s modelom Huawei P20 Pro, ktorý sa ukázal na začiatku roka a ktorý je stále najlepším fotomobilom. Zaujímavé a trendy určujúce prináša aj novinka. Huawei Mate 20 Pro má tri šošovky hlavného fotoaparátu umiestnené na zadnej strane telefónu v neobvyklom štvorci. Sústavou šošoviek telefón čiastočne pripomína už spomínaný Huawei P20 Pro. Základom je 40 Mpx čip s trojnásobným zoomom a druhý čip s rozlíšením 8 Mpx. Novinkou je 20 Mpx farebný čip so skutočne širokým uhlom záberu. Zmizla tak stálica v podobe čiernobieleho snímača, ktorý predtým slúžil na presnejšie zisťovanie jasových informácií. Dnes to dobre zvládajú aj farebné čipy.

Huawei Mate 20 Pro fotoaparát
Fotoaparát Huawei Mate 20 Pro zase posúva možnosti fotenia pomocou mobilov.

Telefón Huawei Mate 20 Pro pri fotení využíva umelú inteligenciu. Tá klasicky prichádza k slovu pri korekcii snímok priamo pri fotení, kedy využíva schopnosti fotoaparátu rozpoznať 1 500 scén. Novinkou sú zaujímavé a v praxi dobre použiteľné efekty, a to aj pri natáčaní videa. Môžete napríklad celú scénu odfarbiť a nechať len jednu dominantnú farbu. Hračka, ale každopádne zábavná a so zaujímavým potenciálom.

Výkon a hardvér telefónu Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro je prvým telefónom, ktorý využíva úplne nový osemjadrový procesor HiSilicon Kirin 980. Ten je doplnený pamäťou RAM s kapacitou 6 GB. Kombinácia je to viac než slušná a Huawei Mate 20 Pro je podľa AnTuTu testu najvýkonnejším telefónom so systémom Android.

K dispozícii sú totiž už aj prvé benchmarky, napríklad od redaktorov webu phonearena.com. Na grafe nižšie môžeme vidieť, že Huawei Mate 20 Pro v komplexnom teste získal 265 556 bodov, zatiaľčo druhý v poradí, Sony Xperia XZ3, OnePlus 6, alebo napríklad Samsung Galaxy Note9 sa umiestnili až za ním. Na prvom mieste však zostáva Apple iPhone XS Max (a tým pádom aj XS), ktorý ako jediný prekročil 300-tisícovú hranicu. Ako sa Huawei Mate 20 Pro darilo v testoch Geekbench 4? Pri variante na jedno jadro skončil až za Note9 alebo aj iPhonom X. iPhone XS Max je opäť na prvom mieste. Vo viacjadrovom teste je to podobné, len s tým rozdielom, že Mate 20 Pro sa dostal pred Note9.

Huawei Mate 20 Antutu Huawei Mate 20 Pro Geekbench Single Huawei Mate 20 Pro Geekbench Multi

Výsledky benchmarkov dávajú výrobcovia Huawei za pravdu.

Dostatok energie dodáva telefónu batéria s kapacitou 4 200 mAh, ktorá disponuje funkciou rýchlonabíjania. Na 70 % kapacity sa dostane už za tridsať minút. Dobrou správou je, že noví majitelia Huawei Mate 20 Pro nájdu v balení taktiež rýchlonabíjačku. Samozrejmosťou je aj bezdrôtové nabíjanie a skvelou vychytávkou je nabíjanie iného telefónu pomocou Huawei Mate 20 Pro. Stačí obe zariadenia k sebe priložiť a telefón sa začne nabíjať.

Huawei Mate 20 Pro nabíjanie
Huawei Mate 20 Pro umožní aj vzájomné dobíjanie telefónov.

Všetkému dáva poriadok a systém nový Android 9.0, ktorý si Huawei mierne upravil svojou nadstavbou. Tá sa od klasického Androidu líši použitím rozdielnych gest pri ovládaní telefónu. Bude to stáť trochu učenia, napriek tomu je to veľmi zaujímavý a hlavne efektívny spôsob ovládania telefónu.

Porovnanie Huawei Mate 20 Pro s ďalšími telefónmi rovnakej série

Huawei Mate 20 Pro nebol, ako sme spomenuli na začiatku, jediným telefónom, ktorý čínska spoločnosť v Londýne predstavila. Okrem neho to boli hneď tri ďalšie: Mate 20, Mate 20 X a Mate 20 RS (Porsche Design).

Verzia Huawei Mate 20 sa od bračeka s priezviskom Pro líši väčším displejom, ktorý má 6,53 palcov. Na rozdiel od neho je ale iba LCD a s rozlíšením Full HD+. Ani po stranách nie je zaoblený. Jasne viditeľný rozdiel je vo výreze. Huawei Mate 20 má výrez iba malý, kvapkovitý a skrýva sa v ňom len slúchadlo a selfie kamera. Čítačka odtlačkov prstov je u tohto telefónu umiestnená klasicky na chrbte. Nižšia verzia primárne ponúka pamäť RAM 4G, k dispozícii ale bude aj verzia 6 GB.

Huawei Mate 20 X je obrím telefónom s displejom s uhlopriečkou 7,2 palcov. Podľa vyhlásenia výrobcu by malo ísť o smartfón, ktorý je určený na hranie a prácu. Má OLED displej iba s Full HD+ rozlíšením. Výkon nie je nijako ochudobnený, zodpovedá vlajkovej lodi Huawei Mate 20 Pro. Úložný priestor (128 GB) bude možné zdvojnásobiť pomocou Nano Memory Card. Batéria má kapacitu 5 000 mAh. Poteší tiež prepracované chladenie. Pre jednoduchšie ovládanie je možné dokúpiť stylus a pri hraní oceníte špeciálny nadstavec, ktorý prístroj premení na hernú konzolu.

Huawei Mate 20 Huawei Mate 20 X Huawei Mate 20 Pro – Porsche design

Huawei predstavil taktiež tri variantné modely, Huawei Mate 20, Mate X a Mate Pro (Porsche Design).

Poslednou novinkou je Huawei Mate 20 RS (Porsche Design). Výsledok spolupráce so švajčiarskymi dizajnérmi vás bude stáť 2 100 eur. A čím sa od zvyšnej trojice líši? Chrbát má odlišný dizajn, zložený z troch pruhov, dvoch kožených a jedného skleneného. Narástol tiež výkon, pamäť RAM má teraz 8 GB, interné úložisko 256 GB a v tej úplne najvyššej verzii dokonca dvojnásobok. Dizajnérske štúdio sa okrem vonkajších aspektov telefónu pozrelo tiež na vzhľad používateľského rozhrania.

Parametre/Model Huawei Mate 20 Pro Huawei Mate 20 Huawei Mate 20 X Huawei Mate 20 RS Porsche Design Huawei Mate 10 Pro
Uhlopriečka displeja 6,39" 6,53" 7,2" 6,39" 6"
Rozlíšenie a Typ displeja 3 120 × 1 440 px, AMOLED 2 244 × 1 080 px, LCD 2 244 × 1 080 px, AMOLED 3 120 × 1 440 px, AMOLED 2 160 × 1 080 px, AMOLED
Pomer strán 19,5 : 9 18,7 : 9 18,7 : 9 19,5 : 9 18 : 9
Výrez v displeji
Procesor HiSilicon Kirin 980 HiSilicon Kirin 980 HiSilicon Kirin 980 HiSilicon Kirin 980 HiSilicon Kirin 970
Operačná pamäť RAM 6 GB 6 GB 6 GB 6 GB 8 GB
Interné úložisko 128 GB, nanoSD (až 256 GB) 128 GB, nanoSD (až 256 GB) 128 GB, nanoSD (až 256 GB) 128 GB, nanoSD (až 256 GB) 256/512 GB
Operačný systém Android 9 Pie Android 9 Pie Android 9 Pie Android 9 Pie Android 8 Oreo
Zadný fotoaparát 40 Mpx (f/1,8) + 20 Mpx (f/2,2) + 8 Mpx (f/2,4) 12 Mpx (f/1,8) + 16 Mpx (f/2,2) + 8 Mpx (2,4) 40 Mpx (f/1,8) + 20 Mpx (f/2,2) + 8 Mpx (f/2,4) 40 Mpx (f/1,8) + 20 Mpx (f/2,2) + 8 Mpx (f/2,4) 20 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx
Predný fotoaparát 24 Mpx (f/2,0) 24 Mpx (f/2,0) 24 Mpx (f/2,0) 24 Mpx (f/2,0) 8 Mpx (f/2,0)
Batéria 4 200 mAh 4 000 mAh 5 000 mAh 4 200 mAh 4 000 mAh
USB-C
3,5 mm jack
Stupeň krytia IP68 IP53 IP53 IP68 IP68
Rozmery 157,8 × 72,3 × 8,6 mm 158,2 × 77,2 × 8,3 mm 174,6 × 85,4 × 8,2 mm 157,8 × 72,3 × 9,7 mm 154,2 × 74,5 × 7,9 mm
Hmotnosť 189 g 188 g 232 g 187 g 178 g
Umelá inteligencia
Cena 999 € 850 € cca 899 € cca 1 700 € 639 €

* Ceny platné k 16. 10. 2018 | ** V Slovenskej republike sa nepredáva

Huawei Mate 20 Pro – cena a dostupnosť

Nový telefón Huawei Mate 20 Pro môžete objednávať od 17. októbra. Ako darček k predobjednávkam navyše získate bezdrôtovú nabíjačku a tiež modernú nano SD card. Predaj nových Huawei Mate 20 oficiálne štartuje 1. novembra. Mate 20 Pro so 128 GB úložiskom bude stáť 960 €. Pre porovnanie, cena Samsung Galaxy Note9 štartuje na sume približne o 40 € vyššej, teda na 999 €.

Čo ďalšie Huawei v Londýne predstavil?

V tieni nových mobilných telefónov zostávajú inteligentné hodinky a fitness náramok, ktoré Huawei tiež predstavil. Huawei Watch GT sú elegantné inteligentné hodinky, ktoré spájajú moderné technológie s klasickým dizajnom náramkových hodiniek. Disponujú 1,39" AMOLED displejom s rozlíšením 454 × 454 pixelov. Telo tvorí keramický rámček a jadro je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Hodinky bežia na vlastnej platforme, ktorú Huawei vyvíja už od roku 2015. Sledovať s nimi môžete obvyklé veci, ako sú prejdené kilometre, spálené kalórie, samozrejmosťou sú notifikácie na prichádzajúce hovory a správy. Na jedno nabitie by mali vydržať až tridsať dní – a to už je solídna výdrž. Ale to len v prípade, ak máte zapnuté len základné funkcie. Predávať sa budú od 199 eur.

Fitness náramok Huawei Band 3 Pro, to už je v podstate klasika. Jednoducho poňatý fitness náramok so zakriveným AMOLED displejom, ktorý kopíruje zakrivenie ruky používateľa. Je ideálny pre všetky športové aktivity vrátane plávania, monitoruje srdcový tep používateľa a tiež sleduje GPS. Samozrejmosťou je funkcia hodiniek. Predávať sa budú za 99 EUR.

Huawei Watch GT Huawei Band 3 Pro

Huawei predstavil tiež inteligentné hodinky a fitness náramok.

i Mohlo by vás zaujímať

Záznam z odhalenia Huawei Mate 20 (Pro) a ďalších noviniek

Textový záznam z odhalenia Huawei 20 (Pro)

 • 16:35 – ZHRNUTIE: Spoločnosť Huawei predstavila hneď štvoricu nových telefónov – Mate 20, Mate 20 Pro, Mate X a Mate 20 RS (Porsche Design).
 • 16:32 – Inteligentný náramok Huawei Band 3 (99 eur) s automatickým rozpoznaním 8 typov pohybu a integrovaná GPS.
 • 16:30 – Vydrží dva týždne na jedno nabitie alebo 20 hodín so zapnutou GPS.
 • 16:29 – Nové inteligentné hodinky Huawei Watch GT (od 199 eur) s OLED dotykovým displejom a okrúhlym ciferníkom.
 • 16:26 – Ide tak pravdepodobne o najlepší dostupný herný mobil.
 • 16:24 – Huawei Mate X si trúfa aj na porovnanie s vreckovou konzolou Nintendo Switch a vo všetkých sledovaných parametroch je skutočne lepší.
 • 16:21 – Huawei Mate X má batériu s kapacitou 5 200 mAh.
 • 16:18 – Ďalšia novinka v akcii – Huawei Mate X sa 7,2" OLED displejom.
 • 16:16 – 8 GB RAM + interná pamäť 256 alebo 512 GB, v luxusnom balení bude rovno rýchlonabíjačka alebo kožený kryt.
 • 16:14 – Vítame, že šošovky nijako nevystupujú z tela telefónu.
 • 16:12 – Huawei Mate 20 RS bude k dispozícii v červenej a čiernej farbe.
 • 16:10 – Zadná strana ponúkne mimoriadne atraktívnu kombináciu kože a skla.
 • 16:08 – Huawei Mate 20 RS, ide už o štvrtý výsledok úzkej spolupráce s prémiovou značkou.
 • 16:06 – Vyzeralo to na koniec tlačovej konferencie, ale teraz je na scéne luxusná novinka pod taktovkou Porsche Design.
 • 16:04 – Nový Android prináša celý rad dôležitých prvkov pre zabezpečenie používateľských dát, významné sú aj zmeny smerom k augmentovanej realite.
 • 16:00 – Na pódiu je zástupca spoločnosti Google, ktorý oceňuje nasadenie najnovšieho Androidu 9 Pie.
 • 15:58 – Huawei Share 3.0 zaistí veľmi jednoduché zdieľanie medzi telefónmi alebo s PC, rovnako tak je podporovaná aj vzdialená tlač priamo z telefónu.
 • 15:56 – Podpora PC módu je dokonca rozšírená o bezdrôtové pripojenie s displejom pomocou technológie Miracast.
 • 15:54 – Zaujímavá aplikácia pre stráženie príjmu kalórií, tie možno pomerne presne odvodiť pomocou 3D fotografie.
 • 15:52 – Dual SIM technológia je podporovaná vo viacerých aplikáciách – napríklad môžete mať dva nezávislé WhatsApp účty.
 • 15:50 – Huawei pridal podporu gest, ktorá je veľmi podobná ovládaniu na iPhone X, je to samozrejme dôsledok chýbajúceho domovského tlačidla.
 • 15:48 – Oba telefóny budú už od začiatku obsahovať najnovší Android vo verzii 9 s grafickou nadstavbou EMUI 9.
 • 15:46 – Odovzdáva sa ocenenie za najlepšiu mobilnú fotografiu z Huawei Mate 10 Pro.
 • 15:44 – Docela zaujímavo vyzerá skenovanie 3D objektov, kedy pomocou kamery zachytíte napríklad plyšového medvedíka a následne ho v telefóne môžete nechať obživnúť alebo zdieľať napríklad na sociálne siete.
 • 15:40 – Samozrejme nesmie chýbať 3D emoji.
 • 15:39 – Notch v displeji obsahuje celý rad senzorov vrátane podpory pre odomykanie displeja pomocou 3D snímky tváre.
 • 15:37 – Umelá inteligencia dokáže pridávať živé efekty do natáčaného videa v reálnom čase – to znie celkom zaujímavo.
 • 15:35 – Vďaka odolnosti IP68 je možné fotografovať aj priamo pod vodou, to by sme napríklad pri iPhone XS zrovna neodporúčali.
 • 15:33 – Zástupcovia Huawei ukazujú nádherné snímky, ale v tomto smere je potrebné počkať na nezávislé testy.
 • 15:30 – Špičková trojitá kamera Huawei Mate 20 Pro je na demo snímkach dokonca lepšia ako nedávno predstavené iPhony.
 • 15:26 – Huawei Mate 20 Pro zároveň sám o sebe slúži ako bezdrôtová nabíjačka – stačí naň položiť iný mobil a bude sa nabíjať.
 • 15:24 – Podporované je aj bezdrôtové nabíjanie, podľa tvrdenia Huawei prebieha bezdrôtové nabíjanie dokonca až o 70 % rýchlejšie ako u konkurencie.
 • 15:22 – Bleskové nabíjanie batérie s kapacitou 4 200 mAh, s rýchlonabíjaním získate počas 30 minút až 70 % jej kapacity, všetko je navyše certifikované a mimoriadne bezpečné.
 • 15:20 – Čipset je zároveň šetrný na spotrebu batérie.
 • 15:19 – Používaný čipset Kirin 980 vlastnej výroby dostal do vienka nárast výkonu v hodnote desiatok percent.
 • 15:16 – Oba telefóny Huawei Mate 20 (Pro) budú k dispozícii v 5 farebných variantoch.
 • 15:16 – Zadná sklenená strana má špeciálnu vzorku, ktorá by mala minimalizovať vykĺznutie telefónu z ruky.
 • 15:14 – Mate 20 Pro má odolnosť podľa prísneho štandardu IP68.
 • 15:10 – Nové Huawei telefóny budú obsahovať podporu pre nový typ pamäťových kariet Nano Memory Card – menšia fyzická veľkosť, vyššia rýchlosť aj kapacita.
 • 15:05 – Huawei Mate 20 Pro má potvrdenú čítačku odtlačkov prstov v displeji.
 • 14:55 – Už o pár minút štartuje v Londýne prezentácia očakávaných noviniek Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro. Možno sa dočkáme aj nejakého ďalšieho odhalenia. Tešíte sa?

Nasleduje pôvodný článok...

Huawei Mate 20 Lite, Mate 20 a Mate 20 Pro skomplikuje situáciu konkurencii – OBSAH

 1. Huawei Mate 20 Pro nemá konkurenciu
 2. Huawei Mate 20 Lite sa predstavil v berlínskom nákupnom centre
 3. Dizajn Mate 20 Lite je v znamení kovu a skla
 4. Mate 20 Lite dostal štyri fotoaparáty
 5. Huawei Mate 20 Lite, výkon a hardvér
 6. Huawei Mate 20 Lite, cena a dostupnosť
 7. Porovnanie Huawei Mate 20 Lite vs. konkurencia
 8. Huawei Mate Lite v zahraničných recenziách
 9. Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro – Aktualizácia z 8. 10. 2018: Poznáme ceny nových modelov
 10. Uniknuté puzdrá všeličo poodhaľujú
 11. Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro prídu s odlišným dizajnom
 12. Bude mať štvorcový fotoaparát len Huawei Mate 20 Pro?
 13. Bude Mate 20 Pro najlepším fotomobilom?
 14. Výkon Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro v znamení Kirin 980
 15. Cena Huawei Mate 20/Mate 20 Pro: Zatiaľ iba nepotvrdené špekulácie

Huawei Mate 20 Pro nemá konkurenciu

Huawei práve dnes, 16. októbra, predstavil v Londýne nový vlajkový rad Mate 20. Jeho súčasťou sú dokonca hneď štyri telefóny – Mate 20, Mate 20 Pro, Mate 20 X a luxusný Mate 20 RS v spolupráci s Porsche Design.

Huawei Mate 20 Pro, fialová

Huawei Mate 20 Lite v atraktívnom fialovom vyhotovení.

Aktuálne nás však najviac zaujíma kľúčová novinka Huawei Mate 20 Pro. Na obrovskom 6,39" OLED paneli sa rozohráva neskutočné predstavenie, ktoré nijako neruší ani naozaj malý výrez s čelnou kamerou a ďalšími senzormi. Výrobca navyše integroval aj čítačku odtlačkov prstov do spodnej časti displeja, na čo sme v praxi naozaj zvedaví. Predovšetkým na rýchlosť nasnímania odtlačku a jeho bezproblémové rozoznanie. Celkové rozmery sú prijateľné pre ovládanie jednou rukou a Huawei sa snaží napomôcť aj novými gestami pre ovládanie. Tie v podstate kopírujú iPhone X, a sú teda veľmi dobre použiteľné.

O výkon zariadenia sa stará úplne nový čipset Kirin 980 vyrábaný 7 Nm technológiou. Jeho výkon v praxi otestujete pri hrách s augmentovanou realitou (AR) alebo pri používaní fotoaparátu. Ten nie je v tomto prípade „len duálny“, ale rovno ponúka sústavu troch šošoviek. Na ich nezávislom otestovaní práve teraz usilovne pracujeme.

Ďalej by sme chceli zdôrazniť netradične pojaté bezdrôtové nabíjanie. To je nielen neskutočne rýchle, ale samotný telefón je v podstate bezdrôtová nabíjačka pre ostatné zariadenia. Má váš kamarát vybitú batériu a nemáte kábel? Stačí jeho telefón položiť chrbtom na chrbát Mate 20 Pro, ktorý ho nabije. To je naozaj zaujímavé a praktické riešenie.

Huawei Mate 20 Lite sa predstavil v berlínskom nákupnom centre

Huawei na IFA 2018 v Berlíne predstavil niekoľko zaujímavých noviniek a jednou z nich bol aj telefón Huawei Mate 20 Lite, ktorý sa podľa posledných informácií dostane aj na slovenský trh. Odhalený nebol v areáli veľtrhu, ale netradične v nákupnom centre v Berlíne. Absolútnu väčšinu informácií o Mate 20 Lite sme vďaka početným únikom a tiež vďaka odštartovanému predpredaju v Poľsku a Nemecku vedeli už pred oficiálnym predstavením 31. augusta. Čím sa snaží Mate 20 Lite osloviť potenciálnych kupcov? A obstojí v porovnaní s konkurenciou?

i Huawei nova 3, špičkový telefón pre mladých

Dizajn Mate 20 Lite je v znamení kovu a skla

Huawei Mate 20 Lite, ktorý sa zaradil do strednej triedy, je prémiovo spracovaný mobilný telefón z kovu a skla. Nadväzuje na obľúbeného predchodcu Mate 10 Lite, dizajnom zadnej strany ale trochu pripomína skôr Huawei Mate 10 Pro. Takisto má pruh, hoci ten u Mate 20 Lite je orientovaný vertikálne. Sústredia sa v ňom dve šošovky a čítačka odtlačkov prstov. Na okrajoch potom môžeme pozorovať pre Huawei pomerne nezvyčajné mierne zahnutie.

Huawei Mate 20 Lite, čierna, modrá

Huawei Mate 20 Lite v čiernej a modrej farbe. Predávať sa bude ešte v zlatom odtieni.

Predná strana Mate 20 Lite je už ale pre telefóny Huawei typická. Nesie sa v duchu minimálnych rámčekov okolo displeja a výrezu. Huawei u tohto modelu použil 6,3" Full HD+ displej, teda takmer rovnaký panel, aký nájdeme napríklad v telefónoch Huawei nova 3 a Honor Play predstavených v lete. Mate 20 Lite sa bude predávať v čiernmom, modrom a zlatom variante.

Mate 20 Lite dostal štyri fotoaparáty

Huawei Mate 20 Lite vyráža do boja s kvartetom fotoaparátov, na každej strane s jedným duálnym. Zadný sa skladá z 20 Mpx primárneho snímača s objektívom so svetelnosťou f/1,8 a sekundárneho 2 Mpx snímača, ktorý bude slúžiť predovšetkým na tvorbu bokeh efektu. Na prednej strane nájdeme duálnu selfie kameru s 24 Mpx a 2 Mpx.

Huawei Mate 20 Lite, fotoaparát

Detail fotoaparátu Huawei Mate 20 Lite. Fotomodul má aj čítačku vo vertikálnom pruhu. Mimo je LED dióda.

Ako sme už spomínali, výrobca veľa operuje s pojmom umelá inteligencia, ktorá nesmie chýbať ani pri fotení. Jednou z úloh je rozpoznať scénu a podľa toho upraviť nastavenia fotoaparátu. Inteligentné algoritmy ich pri zadnom fotoaparáte Huawei Mate 20 Lite rozpoznajú až 500, u toho popredného 200. Snímače podporujú tiež instantné HDR Pro a fotoaparát dokáže simulovať aj štúdiové osvetlenie. V tejto triede poteší aj možnosť vytvárania spomalených videí so 480 snímkami za sekundu. Nechýba ani Qmoji, obdoba Animoji od Apple.

Huawei Mate 20 Lite, výkon a hardvér

Huawei Mate 20 Lite poháňa nedávno predstavený čipset Kirin 710 vyrobený 12 Nm technológiou. Spolupracovať bude so 4 GB pamäte RAM a ako úložný priestor slúži 64 GB flash. Nechýba slot na microSDXC kartu s kapacitou až 256 GB.

i Huawei na IFA 2018 predstavil aj výkonný Kirin 980, ktorý sa stane pohonnou jednotkou plnokrvných modelov tohto radu – Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro, ale neskôr aj ďalších telefónov Huawei a Honor.

Príjemnou správou je 3 750 mAh batéria dobíjaná cez USB-C konektor (USB 2.0). Už tak nadpriemerná kapacita Huawei Mate 20 Lite sľubuje dlhú výdrž, navyše podporuje 18 W rýchle nabíjanie. Z konektorovej výbavy nechýba ani slúchadlový jack na spodnej strane. Telefón beží na Androide 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.2 a s najväčšou pravdepodobnosťou sa dočkáme aj upgradu na Android 9 Pie.

Huawei Mate 20 Lite, batéria

3 750 mAh je nadpriemerná hodnota. Huawei Mate 20 Lite by mohol vydržať pomerne dlho.

Huawei Mate 20 Lite, cena a dostupnosť

Huawei Mate 20 Lite sa zatiaľ predáva len na niekoľkých trhoch, potvrdené ale nie sú dokonca ani Spojené štáty americké alebo Austrália. Medzi vybranými je napríklad aj Slovensko, kde je k dispozícii za 399 eur. Telefón očakávame v priebehu septembra.

Porovnanie Huawei Mate 20 Lite vs. konkurencia

Ak by sme uvažovali o cene 399 eur, Huawei Mate 20 Lite by mal za rovnakú cenu niekoľko konkurentov. Jedným z nich je Nokia 7 Plus, veľmi dobre spracovaný telefón s fínskym rodokmeňom, ktorý stojí 360 eur. V porovnaní s ním ale Huawei Mate 20 Lite vyzerá modernejšie (Nokia nemá výrez), má väčší displej a výkonnejší procesor. Nokia naopak boduje čistým Androidom.

Asus Zenfone 5 je tiež telefón za cenu takmer 400 eur. Aj on stráca v priamom porovnaní s Mate 20 Lite, a to v procesore, veľkosti batérie, displeja a tiež novšou verziou operačného systému Android.

Huawei Mate 20 Lite, barvy

Takto vyzerá telefón Huawei Mate 20 Lite vo všetkých farbách. Sú decentné a nežiaria tak výrazne ako u iných modelov toho istého výrobcu.

Ďalší konkurenti sú výkonnejší, stoja ale len o trochu viac. Xiaomi Pocophone F1 poháňa Snapdragon 845 skombinovaný so 6 GB pamäte RAM a má väčšie úložisko. Je ale z plastu, nemá NFC a podľa zahraničných recenzií jeho fotoaparát za špičkovými modelmi zaostáva. Taký Honor 10 sa zdá byť dôstojnejším súperom, boduje napríklad kombináciou čipsetu HiSilicon 970 a 4 GB pamäte RAM. Nevýhodou by pre niekoho mohol byť v porovnaní s Huawei Mate 20 Lite menší displej.

Ďalší telefón zo sesterskej stajne, Honor Play, je podobne výkonný ako Honor 10, je však výrazne lacnejší. Zameriava sa na mladých hráčov, ktorí najviac využijú jeho výkon a optimalizáciu pri hraní. Mate 20 Lite sa ale zdá byť na prvý pohľad štýlovejší, hoci nie tak výkonný.

Parametre/Model Huawei Mate 20 Lite Huawei Mate 10 Lite
Uhlopriečka displeja 6,3" 5,9"
Rozlíšenie a Typ displeja 2 340 × 1 080 px, IPS 2 160 × 1 080 px, IPS
Pomer strán 19,5 : 9 18 : 9
Jemnosť displeja 409 ppi 409 ppi
Výrez v displeji
Koľko plochy čelnej strany zaberá displej? 81,7 % 76,5 %
Procesor HiSilicon Kirin 710 HiSilicon Kirin 659
Operačná pamäť RAM 4 GB 4 GB
Interné úložisko 64 GB, microSD (až 256 GB) 64 GB, microSDXC (až 256 GB)
Operačný systém Android 8.1 Oreo Android 8.0 Oreo
Zadný fotoaparát 20 Mpx (f/1,8) + 2 Mpx 16 Mpx + 2 Mpx (f/2,0)
Predný fotoaparát 24 Mpx + 2 Mpx 13 Mpx (f/2,0) + 2 Mpx
Batéria 3 750 mAh 3 340 mAh
USB-C (USB 2.0) (USB 2.0)
3,5 mm jack
Rozmery 158,3 × 75,3 × 7,6 mm 156,2 × 75 × 7,5 mm, 164 g
Hmotnosť 172 g 164 g
Umelá inteligencia
Cena cca 399 € 299 €

* Ceny platné k 1. 10. 2018

Huawei Mate 20 Lite v zahraničných recenziách

Na svete už sú prvé zahraničné recenzie nového telefónu Huawei Mate 20 Lite. Ako telefón hodnotia?

Recenzent Jon Mundy z webu techradar.com hodnotí telefón Huawei Mate 20 Lite ako „dobrý phablet zo strednej triedy, ale nie ten najlepší.“ Najviac plusových bodov získava novinka vďaka svojmu príjemnému dizajnu (chváli najmä fakt, že telefón je tenký a ľahký) a veľkému displeju. Pokiaľ ide o jeden z najviac zdôrazňovaných prvkov, kameru s umelou inteligenciou, Mundy je na vážkach. Umelá inteligencia veľmi dobre rozpoznáva podmienky pri fotení a nastavenia im prispôsobuje veľmi presne, napriek tomu nejde o nejaké zázraky, ktoré by zase výrazne posúvali technické možnosti. Drobná výčitka ide tiež k fotoaparátu samotnému, ktorý o niečo horšie zvláda zhoršené svetelné podmienky a zábery začínajú šumieť. Výkonovo je na tom Mate 20 Lite veľmi solídne aj výdržou batérie. V prípade náročnejšieho využitia (napr. hrania hier) sa logicky vybíja rýchlejšie.

„Ľahký pre peňaženku, nie však odľahčený od funkcií a výbavy.“ Tak telefón Huawei Mate 20 Lite charakterizujú na GSMArena.com. Predná strana telefónu vraj veľmi neprekvapí, prvky vo výreze sú usporiadané prísne symetricky. Väčšiu slobodu ukázal Huawei na zadnej strane, a to najmä v použitých farbách (GSM Arene sa najviac páči zafírová modrá). Stále je ale čo doháňať, pokiaľ ide o kontrast displeja na priamom osvetlení. Je tu vraj viditeľný posun od modelu Huawei P20 Lite, ale dokonalé to nie je. Nakoniec je tým najväčším plusom fakt, že ide o pomerne lacný telefón, ktorý ale nepôsobí lacno. Recenzentom sa však nepáči absencia natáčania 4K videa a tiež odvodený dizajn telefónu. Chcelo by to byť viac sám sebou.

Kolegovia z TrustedReviews.com si na Huawei Mate 20 Lite najviac cenia ostrý displej telefónu. Oproti vyššie uvedeným ide aj pochvala smerom k dizajnu telefónu, ktorý je vraj ideálny pre tých, „ktorí hľadajú vzhľad prvej triedy za oveľa nižšiu cenu.“ Napriek tomu však v závere svojho textu tvrdia, že „ak chceme zostať v revíre spoločnosti Huawei, je lepšou voľbou siahnuť po alternatívach schovaných pod hlavičkou Honor.“

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro – Aktualizácia z 8. 10. 2018: Poznáme ceny nových modelov

Pár dní pred oficiálnym predstavením mobilných telefónov Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro unikli na internet ich ceny. Zverejnil ich server PhoneAreana.com. Ide o ceny pre Švajčiarsko, napriek tomu si na základe týchto čísel môžeme urobiť pomerne jasnú predstavu. Koľko teda budú novinky stáť?

 • Mate 20 Pro bude stáť 999 švajčiarskych frankov, teda v prepočte 870 € bez DPH.
 • Mate 20 vyjde na 799 švajčiarskych frankov, teda necelých 700 € bez DPH.

Uniknuté nákresy a rendery puzdier všeličo poodhaľujú

Nedávno unikli spoločnosti Huawei nákresy podoby puzdier nového telefónu. Nám sa tým veľmi výrazne pootvorili dvere ku skutočnej podobe telefónu. Istotou tak je, zdá sa, fotoaparát umiestnený do štvorca, čo bude tiež jediný otvor v zadnej strane puzdra. Dá sa tak predpokladať, že čítačka odtlačkov prstov nájde svoje miesto v displeji. Podľa tvaru puzdra možno tiež usudzovať, že AMOLED displej bude mať zakrivené hrany a výraznejší výrez: Okrem selfie kamery sa do neho musí zmestiť aj reproduktor a pribudol skener tváre.

Render puzdra nového telefónu Huawei Mate 20 Pro
Uniknuté rendery puzdier (tu v sivej farbe) pre Huawei Mate 20 Pro okrem iného potvrdzujú to, akým spôsobom budú v tele telefónu umiestnené šošovky fotoaparátu.

Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro prídu s odlišným dizajnom

Na IFA 2018 sme sa dočkali len mobilu Huawei Mate 20 Lite, a nie ďalších dvoch bračekov zo série Mate, Mate 20 a Mate 20 Pro. Ich prvýkrát uvidíme až 16. októbra v Londýne. A prečo výrobca trojicu takto rozdelil? Podľa svojich slov jednoducho preto, aby všetko gradovalo a aby Mate 20 a Mate 20 Pro nezatieňoval lacnejší model.

Huawei Mate 20, Mate 20 Pro
Pozvánka na predstavenie telefónov Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro. Dočkáme sa nejakých prekvapení?

Na verejnosť sa dostalo niekoľko únikov z dôveryhodných zdrojov, takže už s určitou dávkou istoty vieme, ako budú Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro vyzerať. Ich dizajn sa ponesie v súlade so súčasnými trendmi, teda s tenkými rámčekmi okolo obrazovky s výrezom. AMOLED displeje budú mať pravdepodobne rozdielne uhlopriečky aj rozlíšenie.

 • Mate 20 príde so 6,3" displejom a Full HD+ rozlíšením, teda 2 244 × 1 080 px, a tým pádom pomerom strán 18,7 : 9.
 • Mate 20 Pro ale vraj dostane 6,9" zakrivenú obrazovku s rozlíšením 3 120 × 1 440 px, a teda pomer strán 19,5 : 9.

Keď sa pozrieme na vytvorené rendery, môžeme vidieť niekoľko pomerne inovatívnych prvkov a tiež to, že tohtoročné modely sa budú od seba dizajnovo líšiť viac ako tie minuloročné. U lacnejšieho modelu Huawei Mate 20 sa veľmi pravdepodobne dočkáme len miniatúrneho výrezu v podobe malej kvapky iba pre predný fotoaparát, podobne ako u minulého telefónu Essential Phone. Mate 20 Pro bude potrebovať väčší výrez kvôli kamerke pre 3D detekciu tváre, podobnej tej, akú má iPhone XS alebo iPhone XS Max. Pri bližšom pohľade na rendery možno nad selfie kamerkou uvidieť reproduktor, čo znamená, že oba telefóny dostanú stereo reproduktory.

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro sa od seba budú na prvý pohľad líšiť. Lacnejší model dostane len miniatúrny výrez, verzia Pro bude potrebovať na senzory viac miesta.

Uniknuté oficiálne rendery (zverejnil ich napríklad server thenextweb.com navyše ukazujú, že sa môžeme tešiť na trojicu farebných vyhotovení. Nové telefóny Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro sa do sveta pozrú v nadčasovej čiernej, sivej a temne modrom odtieni. Posledná menovaná farba pravdepodobne v podobe tzv. Twilight, teda takej, kedy sa pri natáčaní telefónu menia odtiene farieb. v oblasti špekulácií je ešte štvrtá farba, zelená.


Huawei Mate 20 Pro render farby

Celkom nový render ukázal farby telefónu Huawei Mate 20 Pro, ale tiež to, že šošovky fotoaparátu budú vo štvorci a na zadnej strane zmizne čítačka odtlačkov prstov.

Bude mať štvorcový fotoaparát len Huawei Mate 20 Pro?

Uprostred hornej časti skleneného chrbta (čo indikuje podporu bezdrôtového nabíjania) môžeme vidieť nezvyčajné usporiadanie fotoaparátu v štvorcovom module. Do zaobleného štvorca sa zmestili tri šošovky aj prisvetľovacia dióda. Zatiaľ nie je jasné, či takto rozloženú fotografickú zostavu budú mať oba telefóny. Niektoré informácie napovedajú, že toto vyhotovenie sa bude týkať len Mate 20 Pro a že lacnejší Mate 20 zostane u klasického vertikálneho usporiadania šošoviek.

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro, modrá, čierna

Vľavo Huawei Mate 20 s čítačkou odtlačkov prstov na chrbte. Mate 20 Pro ju bude mať v displeji.

Ako možno tiež vidieť, na jednom renderi úplne chýba čítačka odtlačkov prstov. To môže naznačovať, že minimálne Huawei Mate 20 Pro bude mať čítačku zabudovanú v displeji. Podobné špekulácie sa mimochodom týkajú aj pripravovaného Samsungu Galaxy S10. Pozorné oko si tiež všimne mierne zakrivenie displeja, ktoré sa ale objaví len u Mate 20 Pro. Mate 20 dostane rovný displej a čítačku odtlačkov na tradičnom mieste pod fotoaparátom. Tieto informácie napokon potvrdzujú aj aktuálne uniknuté rendery.

i Huawei P20 a P20 Pro – recenzia

Bude Mate 20 Pro najlepším fotomobilom?

Fotoaparát by mal byť prinajmenšom u Huawei Mate 20 Pro ešte schopnejší než ten u Huawei P20 Pro. A pretože P20 Pro je podľa DxOMark stále najlepším fotomobilom súčasnosti, máme sa na čo tešiť. Novinky totiž bude poháňať nový čipset Kirin 980, ktorý bude mať duálnu neurálnu spracovateľskú jednotku pre spracovanie obrazových dát. Zatiaľ ale nie je jasná zostava fotoaparátu. Jednou z možností je obdobný variant, ako má Huawei P20 Pro, teda 40 Mpx farebný snímač, 20 Mpx čiernobiely snímač a 8 Mpx fotoaparát s 3-násobným zoomom.

Niektoré informácie prezrádzajú variabilnú svetelnosť šošoviek v rozmedzí f/1,6 – f/2,4, možno to napríklad vidieť na spomenutých rendeorch. Nie je ale isté, či trojitý fotoaparát dostanú oba modely, alebo len Huawei Mate 20 Pro. Vpredu potom čakáme 24 Mpx snímač a nepochybne zostane aj certifikácia Leica.

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro, fotoaparát

Netradičný štvorcový fotomodul. Huawei Mate 20 aj Mate 20 Pro budú útočiť na pozície najlepších fotomobilov.

Výkon Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro v znamení Kirin 980

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro budú prvými telefónmi s novým čipsetom HiSilicon Kirin 980, vyrobeným 7 Nm technológiou. Súčiastka s plochou približne jedného štvorcového centimetra je výkonná, prešpikovaná umelou inteligenciou a vysoko efektívna v správe napájania. V rozpoznávaní obrázkov zhruba 2× prekonáva v rýchlosti Snapdragon 845 či Apple A11 Bionic a vylepšuje tiež podporu pre prácu s viacerými fotoaparátmi alebo technológiu pre odstraňovanie šumu z fotiek.

Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro, skla

Tu vidíte únik predných skiel Huawei Mate 20 a Mate 20 Pro. Môžeme vidieť tenké rámčeky.

Procesor Huawei Mate 20 (Pro) bude spolupracovať so 6 GB RAM a 128 GB úložiskom, pravdepodobná je ale aj verzia s 8 GB pamäte RAM. Telefóny by mali podľa vykresľovania a iných informácií obdržať aj 3,5 mm jack, pričom zaujímavý je fakt, že Mate 10 Pro ho nemal (Mate 10 áno). Zvýši sa podľa všetkého tiež kapacita batérie na 4 200 mAh a chýbať nebudú ani stereo reproduktory. Dvojlístok na rozdiel od Huawei Mate 20 Lite dorazí s Androidom 9 Pie s nadstavbou EMUI 9.0.

Cena Huawei Mate 20/Mate 20 Pro? Zatiaľ iba nepotvrdené špekulácie

Pokiaľ ide o ceny, tie zatiaľ zostávajú neznáme. Dá sa s určitosťou očakávať, že novinka bude stáť viac ako súčasná vlajková loď, teda Huawei P20 Pro. Konkrétne sumy sa zatiaľ objavili dve. S vyšším variantom prišiel server SlashGear – 999 dolárov. Druhé, podstatne nižšie číslo 730 dolárov priniesol čínsky server Weibo. Stále sa ale pohybujeme v rovine čírych špekulácií a ako poznamenáva web TrustedReviews, pravda môže byť úplne iná.

Parametre/Model Huawei Mate 20 Huawei Mate 20 Pro Huawei Mate 10** Huawei Mate 10 Pro
Uhlopriečka displeja 6,3" 6,9" 5,9" 6"
Rozlíšenie a Typ displeja 2 244 × 1 080 px, AMOLED 3 120 × 1 440 px, AMOLED 2 560 × 1 440 px, LCD 2 160 × 1 080 px, AMOLED
Pomer strán 18,7 : 9 19,5 : 9 16 : 9 18 : 9
Výrez v displeji
Procesor HiSilicon Kirin 980 HiSilicon Kirin 980 HiSilicon Kirin 970 HiSilicon Kirin 970
Operačná pamäť RAM 6 GB 6/8 GB 4 GB 6 GB
Interné úložisko 128 GB, microSD (až 256 GB) 128/256 GB, microSD (až 512 GB) 64 GB, microSD (až 256 GB) 128 GB
Operačný systém Android 9 Pie Android 9 Pie Android 8 Oreo Android 8 Oreo
Zadný fotoaparát 20 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx 40 Mpx (f/1,8) + 20 Mpx (f/1,6) + 8 Mpx (f/2,4) 20 Mpx (f/1,6) + 12 (f/1,6) Mpx 20 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx
Predný fotoaparát 24 Mpx (f/2,0) 24 Mpx (f/2,0) 8 Mpx (f/2,0) 8 Mpx (f/2,0)
Batéria 4 200 mAh 4 200 mAh 4 000 mAh 4 000 mAh
USB-C
3,5 mm jack
Rozmery 150,5 × 77,8 × 8,2 mm 154,2 × 74,5 × 7,9 mm
Hmotnosť 186 g 178 g
Umelá inteligencia
Cena cca 590 € 639 €

*Ceny platné k 9. 9. 2018 | **V Slovenskej republike sa nepredáva

i Mohlo by vás zaujímať

Huawei Mate 20 Pro je veľmi sebavedomý telefón za pomerne priaznivú cenu. Hoci výkonom nepredbehol nedávno predstavené iPhony, obsadil priečku najvýkonnejšieho telefónu Android. A navyše, jeho fotoaparát dosť možno ovládne prvú priečku fotomobilov. Tejto vlajkovej lode prakticky nič nechýba. Stane sa najlepším telefónom vôbec?

FIXED Opus pre Huawei Mate 20 Pro čierny - Puzdro na mobil
-25%
FIXED Opus pre Huawei Mate 20 Pro čierny
Puzdro na mobil pre Huawei Mate 20 Pro, flipové puzdro, umelá koža, výrezy pre konektory a tlačidlá, integrovaný stojan a priestor na kreditnú kartu

-25% 15,90 €
11,90 € bez DPH 9,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: FXDEb099
FIXED pre Huawei Mate 20 Pro číry
Kryt na mobil pre Huawei Mate 20 Pro, TPU

7,90 € bez DPH 6,58 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: PP899ve19
FIXED Skin pre Huawei Mate 20 Pro číry - Kryt na mobil
Viac ako98%spoľahlivosť
-47%
FIXED Skin pre Huawei Mate 20 Pro číry
Kryt na mobil pre Huawei Mate 20 Pro, TPU, mäkký

-47% 11,90 €
6,29 € bez DPH 5,24 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: PP899ve18
Huawei Original Wallet Black pre Mate 20 Pro (EU Blister) - Puzdro na mobil
-24%
Huawei Original Wallet Black pre Mate 20 Pro (EU Blister)
Puzdro na mobil pre Huawei Mate 20 Pro, flipové puzdro, koža, výrezy pre konektory a tlačidlá a priestor na kreditnú kartu

-24% 16,90 €
12,90 € bez DPH 10,75 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: HU5000g2c
Huawei Original Protective Transparent na Mate 20 Pro (EU Blister)
Kryt na mobil pre Huawei Mate 20 Pro, TPU, mäkký

5,50 € bez DPH 4,58 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: HU5000h18
Epico Glass 3D+ na Huawei Mate 20 Pro – čierne
Ochranné sklo na mobilný telefón Huawei Mate 20 Pro, tvrdosť 9H,

15,90 € bez DPH 13,25 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: EPICO99d037
Epico Ronny Gloss na Huawei Mate 20 Pro – biely transparentný - Kryt na mobil
-28%
Epico Ronny Gloss na Huawei Mate 20 Pro – biely transparentný
Kryt na mobil pre Huawei Mate 20 Pro, TPU, pevný

-28% 10,90 €
7,90 € bez DPH 6,58 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:00
Objednávací kód: EPICO99b649
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi