Argumentov ku kúpe smart watch môže byť celý rad, ale najčastejšie medzi ne patria sledovanie pohybovej aktivity a upozornenia na udalosti vo vašom smartfóne, ako je prichádzajúci hovor či správa. Čo však hrá výhradne v neprospech smart watch, je rozhodne ich výdrž batérie a u niekoho aj vzhľad. Mnohé smart hodinky sa svojim dizajnom síce veľmi blížia klasickým elegantným hodinkám, ich ciferník však bude vždy len displej a mnohí používatelia na mechanické ručičky jednoducho nedajú dopustiť. Aj pre nich však existuje riešenie – a to v podobe hybridných hodiniek.
Hybridné smart hodinky možno s trochou nadsadenia definovať ako klasické hodinky, do ktorých výrobca zabudoval inteligentný náramok. Vždy ponúknu ciferník s mechanickými ručičkami, ktorý potom niektoré modely kombinujú s displejom – väčšinou monochromatickým. Navyše majú hybridné hodinky výhodu v lepšej výdrži na jedno nabitie. Vlastne by sa dalo povedať, že tam, kde v tomto ohľade smart hodinky bežne končia, hybridné hodinky začínajú, lebo aj modely s horšou výdržou batérie spravidla zvládnu aspoň pracovný týždeň v plnom nasadení. Smart výbava sa potom pri týchto modeloch môže rôzne líšiť, rovnako ako pri klasických inteligentných hodinkách.
Napríklad jedny z vôbec najlacnejších hybridných hodiniek Withings Move sú síce vyvedené v plaste, ponúknu však základné sledovanie pohybových aktivít, a to vrátane záznamu pomocou GPS. Škoda len absencie snímača srdcového tepu. Samozrejmosťou je potom upozornenie prostredníctvom vibrácií. Stačí si však priplatiť pár desiatok eur a môžete siahnuť po modeli vybavenom tiež meraním EKG – príhodne nazvanom Withings Move ECG.
Pod značkou Withings však nájdete aj lepšie vybavené modely hybridných hodiniek, ako napríklad športové Withings Steel HR Sport alebo elegantné Withings Scanwatch, dostupné dokonca v dvoch veľkostiach. Oboje potom obsahujú malý, v kruhovom výreze umiestnený monochromatický displej, zobrazujúci základné informácie o prejdenej vzdialenosti, tepovej frekvencii či prichádzajúcich notifikáciách z pripojeného smartfónu. Drahšie Scanwatch navyše ponúknu vedľa snímača tepovej frekvencie aj meranie EKG a monitoring okysličenia krvi.
Vedľa spoločnosti Withings, ktorá sa zameriava na využitie moderných technológií k podpore zdravia, však majú hybridné hodinky vo svojom portfóliu aj tradiční výrobcovia hodiniek, ako napríklad Festina. Tá má vo svojej ponuke zaujímavé dámske hybridné hodinky Festina Smartime, kde je celý ciferník nahradený farebným AMOLED displejom. Tu je potom už prítomné tiež dotykové ovládanie podobné tomu z bežných inteligentných hodiniek. Len nepočítajte s rovnakou mierou komfortu ako pri klasických dotykových displejoch. Tie sú predsa len o niečo lepšie responzívne než tu použité riešenie.
Skvele sa potom s potrebou zobrazenia informácií na inak nenápadných a elegantných hodinkách vysporiadal Garmin, ktorý má bohaté skúsenosti najmä z oblasti outdoorových a fitness inteligentných hodiniek. Produkty z radu Garmin Vívomove totiž na prvý pohľad pôsobia ako klasické hodinky bez akýchkoľvek inteligentných funkcií. Teda do chvíle, než na hodinky poklepete a aktivujete tak skrytý displej (respektíve displeje), ktorý presvitá cez pozadie ciferníka. Displej môže byť buď monochromatický, alebo aj farebný a disponuje dotykovým ovládaním. Len, rovnako ako pri Festina hodinkách, nepočítajte s plnohodnotným a responzívnym ovládaním ako pri bežných smartwatch. Čo sa výbavy na sledovanie pohybovej aktivity týka, tá je tradične pri Garmine výborná a v prípade drahších modelov dostanete k dispozícii aj možnosť platenia pomocou Garmin Pay.
Za zmienku rozhodne stoja tiež hodinky Sequent Supercharged 2.1, ktoré sa dobíjajú premenou kinetickej energie vytváranej pohybom používateľa na energiu elektrickú. V pohotovostnom režime potom hodinky vydržia až dva roky. Výrobca nepodcenil ani spracovanie hodiniek a tie si tak môžete zaobstarať vo vrcholnom variante s oceľovým puzdrom, zafírovým sklíčkom a koženým opaskom.
Čo sa inteligentných funkcií týka, tie tu museli trochu ustúpiť. Hodinky tak neponúknu displej, upozornenie na udalosti v telefóne pomocou vibrácií alebo napríklad GPS konektivitu. Základný monitoring pohybovej aktivity však zvládajú a v kombinácii s telefónom stále dokážu byť užitočným nástrojom na sledovanie športových výkonov používateľa. Škoda len, že snímač srdcového tepu ponúkne len najvybavenejší model – Sequent SuperCharger 2.1 Premium HR.
Uvažujete nad inteligentnými hodinkami, ale odrádza vás nízka výdrž na batériu alebo sa nechcete vzdať elegantného vzhľadu a mechanických ručičiek? Potom by vás mohli zaujať smart hybridné hodinky.