PET PET

Bitcoinový mesačník: čo hýbalo svetom kryptomien v marci?

Zobraziť katalóg
• Autor: Matouš Wachutka

Kryptomeny a Bitcoin: novinky

Nestíhate sledovať, čo všetko sa v Bitcoine deje? Nechce sa vám prečítať všemožné krypto denníky, aby ste našli hodnotnú informáciu z bitcoinového odvetvia? Potom ste na správnom mieste. Prinášame súhrn toho najpodstatnejšieho, čo sa v Bitcoine počas marca udialo.

Novinky zo sveta Bitcoinu – OBSAH

  1. Novinky z Bitcoin Alzy
  2. Bitcoin dosiahol nové cenové maximá
  3. Ako sú na tom ťažiari s halvingom za rohom?
  4. Bitmain predstavil nový rad ťažobných mašín
  5. 27 rokov od vzniku systému Proof of Work
  6. Štátne penzijné fondy začínajú krúžiť okolo bitcoinu
  7. Hnutie za oficiálny Bitcoin emotikon
  8. Bitcoin na BitMEXe za 8 900 USD?
  9. Google po novom indexuje dáta z bitcoinového blockchainu vo výsledkoch vyhľadávania
  10. Nákup bitcoinu už v Česku umožňujú aj stávkové kancelárie

Novinky z Bitcoin Alzy

V marci sme pre vás v redakcii Bitcoin Alzy opäť pripravili tradičnú dávku bitcoinového obsahu. Tak napríklad ste u nás mohli čítať report z Konfy – komunitnej konferencie na tému peňaženiek Trezor, ktorá prebehla v Nymburku. Ak ste sa na udalosť nemohli osobne dostaviť, pozrite v našom článku Trezor Konfa (REPORTÁŽ) na súhrn toho najdôležitejšieho, čo sa tam odohrávalo a čo sa účastníci mohli dozvedieť.

Ďalej sme rozšírili našu sériu o platformách umožňujúcich nákup aj predaj bitcoinu s dôrazom na súkromie, a to článkom RoboSats: P2P bitcoinová zmenáreň na Lightningu (NÁVOD), v ktorom sa dozviete všetko o inteligentnom bitcoinovom trhovisku RoboSats, ktoré je takou lightningovou obdobou burzy Bisq a na obchodovanie bitcoinu ho s trochou umu zvládne pohodlne využiť aj novopečený bitcoiner.

Nezabudnite tiež sledovať náš Twitter, kde priebežne reagujeme na bitcoinové aktuality a prihadzujeme k nim relevantné články z našej hlbokej redakčnej studnice.

Hlavnou bitcoinovou udalosťou apríla bude určite už netrpezlivo očakávaný halving. Aj na tento mesiac ale chystáme ďalšie zaujímavé texty na tému Bitcoinu, aby ste mali ešte viac toho, na čo sa môžete tešiť!

Bitcoin dosiahol nové cenové maximá

Marec bol pre bitcoin naozaj prelomovým mesiacom, minimálne čo sa týka ceny za jednu mincu. Po takmer dvoch a pol rokoch sa totiž bitcoinu 5. marca podarilo o maličký kúsok prekonať predchádzajúce cenové maximum z novembra 2021 stanovené približne na 69 000 USD. Pohyb nasledovala rýchla korekcia o asi 15 %, už však obratom v nasledujúcich dňoch vystriedal ďalší rast pokračujúci až do 14. marca, ktorý už viedol k trvalejšiemu prelomu cenového all-time high a ustanoveniam nových maxím na hodnote okolo 74 tisíc dolárov.

Bitcoinové ATH
Krásou ustanovovania nového cenového maxima je, že každý, kto niekedy kúpil bitcoin, je v tej chvíli v zisku. Obvykle potom nasleduje tzv. „price discovery“ fáza trhu, kedy si bitcoin hľadá nové férové nacenenie.

Hnacou silou pre cenu sú momentálne populárne spotové ETF na bitcoin, ktoré boli spustené na amerických burzách v januári tohto roku a umožňujú jednoduchú investíciu do bitcoinu najmä veľkým inštitúciám či investičným fondom. Istý vplyv má nepochybne aj blížiaci sa halving, ktorý v bitcoinových cykloch historicky stál na začiatku parabolického vývoja ceny smerom nahor. Býčí trh po halvingu historicky trval 266 – 315 dní.

Pre zaujímavosť – s posledným rastom trhovej kapitalizácie bitcoinu presiahla 1,4 bilióna dolárov, čím predbehla striebro ako ôsme najväčšie aktívum podľa trhovej kapitalizácie.

Bitcoin vs. stříbro
S ďalším cenovým rastom, a teda aj rastom trhovej kapitalizácie je možné predpokladať dlhodobé zaradenie bitcoinu do prvej desiatky najväčších aktív.

Netypické je však v súčasnom cykle dosiahnutie nového cenového maxima ešte pred halvingom, a aj úrokové sadzby sú dnes americkou a ďalšími centrálnymi bankami nastavené na vysokej úrovni, zatiaľ čo v čase, keď sa bitcoin naposledy obchodoval na podobných cenových hladinách, sa úrokové sadzby blížili nule a podporovali rizikové investície. Musíme si tak počkať, ako veľmi odlišne sa ďalej tento cyklus odohrá oproti tým minulým.

Ako sú na tom ťažiari s halvingom za rohom?

Do halvingu zostávajú už len necelé dva týždne a bitcoinoví ťažiari sa musia pripravovať na skokové zníženie ziskovosti, ktoré pravdepodobne príde, pokiaľ sa teda cena bitcoinu neutrhne z reťaze. Zatiaľ čo v januári tohto roku sme pozorovali ťažiarov rekordne likvidovať vlastné bitcoinové rezervy práve v rámci prípravy na halving, marec im priniesol rekordy oveľa príjemnejšie. Mineri totiž minulý mesiac zaznamenali najvyššie mesačné príjmy v histórii. Podľa údajov z analýz spoločnosti Block získali celkom ľahko cez 2 miliardy dolárov, pričom 86 miliónov USD pochádzalo z transakčných poplatkov a 1,93 miliardy USD z odmien za vyťaženie bloku (block reward). Bolo tak prekonané posledné mesačné maximum z mája 2021, keď si mineri prišli na 1,74 miliárd dolárov.

Rekordní měsíční mining revenue
V grafike na obrázku môžete vidieť vývoj dolárovej výšky výnosov z ťažby v priebehu rokov. Modré pásmo predstavuje výšku výnosov z transakčných poplatkov a červené potom výnosy z odmien za vyťaženie bloku. Zdroj: The Block

V prípade bitcoinového hashratu (výkon zabezpečujúci sieť) potom po ľahkom februárovom zaváhaní pokračoval trend strmého rastu niekam k úrovni 640 EH/s (exahashov za sekundu). Podľa mnohých analytikov však po halvingu môže dôjsť k dlhšiemu odpojeniu až 20 % súčasného hashratu, pokiaľ sa vplyvom zníženia obťažnosti ťažby nezačne situácia opäť stabilizovať a ťažiari sa odhodlajú navracať späť do hry.

Bitcoin hashrate
Bitcoinový hashrate sa len za posledný rok zdvojnásobil.

Bitcoinový halving, čiže polenie, je dôležitá udalosť, ku ktorej dochádza každých 210 000 vyťažených blokov. Počas neho sa odmena za vyťaženie bloku ťažiarom znižuje na polovicu. Už okolo 20. apríla 2024 dôjde k už 4. halvingu a odmena za vyťažený blok klesne zo súčasných 6,25 BTC na 3,125 BTC. Preto aj v závislosti od vývoja ceny ešte len uvidíme, či boli marcové výnosy minerov posledným hurá pred tým, než sa dostaví bolesť.

Halvingy sú významné, pretože zaisťujú, že nové bitcoiny budú vznikať stabilne, s predvídateľným tempom emisie nových mincí. Taká riadená miera menovej inflácie je jedným z hlavných rozdielov medzi bitcoinom a tradičnými fiat menami, ktoré majú neobmedzenú peňažnú zásobu s vopred nepredvídateľnou rýchlosťou emisie.

Odpočet do halvingu spoločne s ďalšími bitcoinovými štatistikami je možné prehľadne sledovať na cool webe timechaincalendar.com.

Bitmain predstavil nový rad ťažobných mašín

K bitcoinovej ťažbe sa viaže aj ďalšia správa ohľadom najväčšieho výrobcu bitcoinových ťažobných zariadení (ASICov), spoločnosti Bitmain, ktorá koncom marca na konferencii Global Digital Mining Summit oznámila uvedenie nového modelu Antminer S21 Pro. Nové zariadenie má byť vylepšenou verziou doposiaľ najvýkonnejšieho modelu – Antminer S21.

Podľa zástupcov Bitmainu má Antminer S21 Pro ponúknuť značne vyšší výkon s hashratom 234 TH/s aj nižšie energetické nároky s hodnotou 15,0 J/TH. Starší Antminer S21 má oproti tomu rýchlosť hashovania 200 TH/s a energetickú účinnosť 17,5 J/TH. Okrem boostu výkonu a lepšej energetickej efektivity bude nový ASIC tiež odolnejší, napríklad zvládne prevádzku v teplotách až 45 stupňov Celzia, čo ďalej zníži nároky na chladenie.

Nový Antminer S21 Pro ovplyvní úroveň miningového odvetvia a rivalitu medzi ťažiarmi už v tomto cykle, pretože sa začne do dátových centier dodávať v treťom kvartáli tohto roku.


27 rokov od vzniku systému Proof of Work

A keď už sme toľko ponorení do miningu, ponúka sa pripomenúť aj samotný základ, na ktorom procesy bitcoinových ťažiarov stoja. Koncept Proof of Work (dôkaz prác) 28. marca zaznamenal 27 rokov od svojho vzniku v roku 1997, kedy ho v rámci systému Hashcash svetu predstavil Adam Back, cypherpunk a bitcoinový OG, ktorý patril medzi prvých vývojárov pomáhajúcich Satoshimu zdokonaľovať Bitcoin v jeho raných začiatkoch.

Koncept PoW je o viac ako 11 rokov starší ako samotný Bitcoin. Pokiaľ sa o ňom chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok Proof of Work a proof of Stake (VŠETKO, ČO VIEME).

Proof of Work (PoW) koncept slúžil pôvodne v systéme Hashcash ako bezpečnostný prvok umožňujúci ochranu pred DoS útokmi a spamom. Až neskôr ho Satoshi implementoval do Bitcoinu ako systém na vytváranie ľahko overiteľných dôkazov na základe práce vykonanej výpočtovým výkonom – konkrétne prostredníctvom výpočtu hashovacej funkcie. Práve touto operáciou sa každú sekundu zaoberajú stroje bitcoinových minerov rozmiestnené po celom svete a zaisťujú tým bezpečné a konzistentné udržiavanie účtovnej knihy týchto neštátnych peňazí.

Štátne penzijné fondy začínajú krúžiť okolo bitcoinu

Japonský Vládny dôchodkový investičný fond (GPIF), ktorý je mimochodom najväčším dôchodkovým fondom na svete, sa zaoberá bitcoinom ako potenciálnym nástrojom diverzifikácie. GPIF 19. marca oficiálne oznámil, že v reakcii na významné zmeny v ekonomike aj spoločnosti a rýchly technologický pokrok začne päťročný výskumný plán, ktorého cieľom bude preskúmať inovatívne metódy diverzifikácie investícií s dôrazom na udržateľnosť a riadenie rizík. V rámci tohto plánu GPIF zhromažďuje informácie okrem iného aj o bitcoine, ktorý by sa mohol časom stať súčasťou portfólia fondu.

GPIF spravuje penzie s aktívami v hodnote cez 1,5 bilióna dolárov pre viac ako 67 miliónov japonských občanov.

Senát štátu Arizona v USA sa zase zaoberá návrhom, ktorý má podporiť preskúmanie možnosti začlenenia nových bitcoinových ETF do investičných portfólií tamojších penzijných fondov Arizona State Retirement System (ASRS) a Public Safety Personnel Retirement System (PSPRS). Cieľom návrhu je aj tu poskytnúť ASRS a PSPRS informácie potrebné na informované rozhodovanie o začlenení spotových ETF na bitcoin do ich diverzifikačných investičných stratégií.

Je tak vidieť, že s rastúcou adopciou a relevanciou Bitcoinu vo finančnom svete naozaj dochádza k bitcoinermi dlho predvídanému záujmu o investíciu do neho zo strany štátnych entít, akými sú napríklad spomínané penzijné fondy. Či sa nakoniec bitcoin naozaj objaví v ich portfóliách sa však ešte uvidí.

Hnutie za oficiálny Bitcoin emotikon

Viac ako 25 významných organizácií a biznisov zaoberajúcich sa Bitcoinom v marci spojilo svoje sily pod hlavičkou hnutia „Bitcoin Deserves an Emoji“ (Bitcoin si zaslúži emoji). Koalíciu tvoria spoločnosti ako Bitcoin Magazine, Bitget, Brink, Hacken a mnoho ďalších a s touto globálnou iniciatívou si dávajú za cieľ dosiahnuť uvedenie oficiálneho bitcoinového emotikonu na digitálne klávesnice po celom svete. Presadenie začlenenia Bitcoinu do digitálneho lexikónu prostredníctvom univerzálneho jazyka pre emotikony má signalizovať uznanie úlohy Bitcoinu v spoločnosti ako revolučnej technológie, formy peňazí a kultúrneho fenoménu.

A takto by mal bitcoinový emotikon vyzerať. Snaha o jeho vytvorenie je symbolickým gestom, a tiež dôkazom odhodlania komunity pokročiť v prijatí Bitcoinu po celom svete.

Kampaň začala 7. marca petíciou usilujúcou sa o nazbieranie 50 tisíc podpisov, ktorá bude následne oficiálne predložená ako žiadosť neziskovej organizácii Unicode Consortium, ktorá sa venuje vývoju, údržbe a propagácii štandardu „Unicode“, ktorý špecifikuje reprezentáciu textu vo všetkých moderných softvérových produktoch.

Bitcoin na BitMEXe za 8 900 USD?

V polovici marca sa na kryptomenovej burze BitMEX odohrala dnes už pomerne výnimočná udalosť. Bitcoin sa tam totiž krátko prepadol až na hodnotu 8 900 dolárov. Prepad prebehol v noci z pondelka 18. na utorok 19. marca. Počas dvoch minút sa cena zosypala na 8 900 USD, čo je podľa údajov z grafov platformy TradingView najnižšia hodnota od začiatku roka 2020. Rovnako rýchle bolo však aj zotavenie, pretože o 10 minút neskôr sa tu bitcoin obchodoval opäť okolo pôvodných 67 000 USD.

Bitcoinový flash crash
Takto vyzeral bleskový prepad a následný svižný návrat na cenovom grafe.

Tzv. „flash crash“ (bleskový prepad) sa prejavil iba na BitMEXe, kde bol pozorovaný najskôr nechcený odpredaj viac ako 850 bitcoinov naraz za aktuálnu trhovú cenu. Vplyvom nedostatku likvidity vo chvíli, keď veľrybí nešťastník zadal objednávku, musela obchodná konzola hľadať protistranu nižšie a nižšie v „order booku“, kým neodpredala aj posledný bitcoin niekde okolo už spomínanej hodnoty pod 9 tisíc dolármi. Celá epizóda prepadu na spotovom trhu BitMEXu sa neprejavila na ostatných burzách a globálna priemerná cena BTC sa počas flash crashu pohybovala okolo 67 400 USD.

i „Flash crash“ alebo „bleskový prepad“ je bežne definovaný ako náhly a výrazný pokles ceny aktíva, po ktorom nasleduje rovnako rýchle zotavenie. Nie je to prvýkrát, čo bitcoin zažil také cenové výkyvy. Avšak zatiaľ čo v minulosti bolo možné bleskové prepady pozorovať pomerne často, dnes už aj na bitcoine ide o veľmi výnimočný jav.

Google po novom indexuje dáta z bitcoinového blockchainu vo výsledkoch vyhľadávania

Spoločnosť Google začala v marci indexovať dáta z blockchainu Bitcoinu vo výsledkoch vyhľadávania. Používatelia tak teraz môžu vyhľadávať bitcoinové adresy a zobrazovať podrobnosti o zostatku a transakciách priamo v Google vyhľadávaní. Integrácia prichádza po dlhých rokoch, kedy mal Google k Bitcoinu problematický postoj. V roku 2018 napríklad zakázal akékoľvek reklamy na Bitcoin a vo vyhľadávaní ho rôzne spomaľoval, kým v januári tohto roku nezmenil kurz a reklamy opäť povolil pri príležitosti schválenia spotových bitcoinových ETF.

V súčasnej dobe Google povoľuje tri formáty adries – P2PKH, P2SH a Bech32. Pri vyhľadávaní bitcoinových adries v jednom z týchto formátov sa používateľom zobrazí ich aktuálny zostatok alebo dátum jeho poslednej aktualizácie.

Novinka sa však mnohým bitcoinerom a vývojárom nepáči z hľadiska ochrany súkromia. Indexovanie všetkej bitcoinovej transakčnej aktivity Googlom podľa nich povedie k zbytočnému hromadeniu a centralizácii údajov na serveroch spoločnosti, z ktorých potom bude možné ľahšie sledovať pohyby na blockchaine a prepojiť jednotlivcov s ich adresami a mincami.

Nákup bitcoinu už v Česku umožňujú aj stávkové kancelárie

Bitcoin sa v Česku teší veľkej obľube a stále viac ľudí si k nemu nachádza cestu. A hoci veľká časť miestnej bitcoinovej komunity berie ohľad na pôvodnú myšlienku, ktorá projektuje Bitcoin ako nezávislé peer-to-peer digitálne peniaze, stále sa najskôr nájde veľký dopyt po čisto špekulatívnych nákupoch.

S kurióznou novinkou prišla v marci stávková kancelária Tipsport, ktorá na svojich platformách Tipsport a Chance spustila v spolupráci s burzou Coinmate možnosť obchodovania bitcoinu aj kryptomien, ako je étereum, litecoín, XRP a ďalšie. Cesta k nákupu sa na webe aj v aplikácii skrýva pod záložkou „Krypto“, ktorá vás v prvom rade ešte odkáže na registráciu do oddelenej elektronickej peňaženky Pluso, ktorú si prepojíte s herným kontom a môžete začať gamblovať.

S uvedením novej funkcie Tipsport v marci tiež spustil televíznu reklamnú kampaň, v ktorej priamo promuje Bitcoin a krypto.

Gamblovať preto, pretože to je jediné, čo pri Tipsporte s bitcoinom a ďalšími kryptomenami môžete robiť. Dajú sa tu iba nakúpiť, sledovať cenu vám prisľúbeného počtu mincí držaného u Coinmate a následne ich prípadne predať. Bitcoin ani ďalšie krypto si z herného konta nemôžete vybrať na vlastnú adresu, použiť ho na platenie, ani ho v rámci platformy staviť napríklad na športové stretnutie. Nákup tu je teda veľmi podobný nákupu na centralizovaných kryptomenových burzách, akurát s tým rozdielom, že z Tipsportu bitcoiny nedostanete ani v prípade, keď platforma napríklad stopne výbery vo fiate.

Podľa zástupcov Tipsportu má prítomnosť krypto sekcie na platforme vzbudiť u ľudí záujem o bitcoin aj ďalšie kryptomeny a doviesť ich k zamysleniu, či dávajú alternatívne neštátne peniaze zmysel.

i Pamätajte na to, že nákupom bitcoinu či ďalších kryptomien a ich držaním na centralizovaných platformách získavate len expozíciu voči ich cene, nič viac. Mince skutočne nevlastníte, a navyše svoj nákup spájate s vašimi osobnými dátami, ktoré musíte platforme odovzdať pri registrácii. Pokiaľ si chcete bitcoin zaobstarať bezpečnou a anonymnou cestou tak, ako bol navrhnutý (teda peer-to-peer a bez KYC), potom pozrite na náš článok Ako používať Bitcoin anonymne? alebo návody Aplikácia Vexl: P2P trhovisko na nákup a predaj bitcoinu vo vašom smartfóne, RoboSats: P2P bitcoinová zmenáreň na Lightningu a Decentralizovaná P2P burza Bisq.

Aj v marci sa toho udialo oveľa viac, než na čo stačí priestor nášho Bitcoinového mesačníka. Odporúčame sledovať na Twitteri ako náš účet @BitcoinAlza, tak aj tie, ktoré v mesačníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.

Bitcoinový mesačník 02/2024

  1. Novinky z Bitcoin Alzy
  2. Na svetlo vyplávala zatiaľ nezverejnená emailová komunikácia so Satoshim
  3. Bitcoin developer mailing list migruje na Google groups
  4. Braiins ako prvý mining pool predstavil Lightning payouts
  5. Cena bitcoinu sa pohybuje okolo predchádzajúceho maxima
  6. Etiópia začne ako prvá africká krajina ťažiť bitcoin
  7. Energetická asociácia USA vyžaduje citlivé dáta od ťažiarov
  8. Nigéria bojuje proti stúpajúcej popularite Bitcoinu v krajine
  9. Hack zmenárenské platformy FixedFloat
  10. Bol spustený nový bitcoinový freelance marketplace

Novinky z Bitcoin Alzy

Vo februári ste na Bitcoin Alza mohli objaviť po dlhej dobe updatovaný článok o Lightningu. Prvé pokrytie tejto platobnej siete nad Bitcoinom u nás vyšlo niekedy pred 6 rokmi. Odvtedy sa technológia pochopiteľne v mnohom posunula, a tak sa pôvodnému textu pozrel na zúbok Juraj Bednár a prehnal ho poriadnou aktualizáciou. Pokiaľ ste to ešte nestihli, neváhajte článok Lightning Network (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ) poriadne preštudovať. Dozviete sa nielen zaujímavé podrobnosti o súčasnom fungovaní lightningových kanálov, ale tiež si budete môcť konečne urobiť jasno v mýtoch a rozdieloch lightningu oproti on-chainovému Bitcoinu alebo získať najnovší prehľad o tom, ako vyzerá lightningový ekosystém v roku 2024.

Lightningový ekosystém 2024
Ekosystém lightningových aplikácií narástol do úctyhodnej veľkosti a stojí za to zistiť, aké všemožné funkcionality ponúka.

V nadväznosti na to odporúčame aj návod na používanie lightningovej peňaženky Zeus, ideálny na prevádzku vlastného LN uzla. Všetko sa o nej dozviete vo februári vydanom článku – Zeus: Najflexibilnejšia mobilná Lightning peňaženka? V marci sa od nás môžete tešiť napríklad na návod k lightningovej zmenárni RoboSats.

Na svetlo vyplávala zatiaľ nezverejnená emailová komunikácia so Satoshim

Doposiaľ neuvidená emailová komunikácia medzi Satoshim a ďalšími OG vývojármi Bitcoinu bola zverejnená počas prebiehajúceho súdneho procesu s faketoshim Craigom Wrightom, ktorý čelí žalobe podanej organizáciou Crypto Open Patent Alliance, ktorá sa snaží navždy oficiálne vyvrátiť všetky Wrightove vyhlásenia, že on sám je tvorcom Bitcoinu, Satoshim Nakamotom.

Súčasťou vypočutia boli ako dôkazné materiály predložené emaily medzi Satoshim a niektorými z prvých prispievateľov do jeho bitcoinového kódu, medzi ktoré patrí Martti Malmi (Sirius) alebo Adam Back. V komunikácii vývojárov sa objavilo hneď niekoľko zaujímavých citácií.

Martti Malmi, tiež známy pod prezývkou Sirius, pri tejto príležitosti zverejnil 120 strán emailov s podrobnosťami o jeho práci na Bitcoine v rokoch 2009 – 2011.

Niektoré emaily ukazujú na Satoshiho prezieravosť, pretože sa zdá, že už vtedy predvídal nedávne kontroverzie okolo kryptomien. Jeho predpovede sa týkali napríklad problematiky možných budúcich regulácií alebo energetickej náročnosti bitcoinovej ťažby. Ďalšou zaujímavosťou bola Satoshiho reakcia na dnes už zavedený výraz „kryptomena“. Tu je pár výňatkov Satoshiho slov z čerstvo zverejnených emailov:

  • Komentár k predstavovaniu Bitcoinu ako investície: „Nevyhovuje mi, že sa výslovne hovorí: 'považujte to za investíciu'... To je nebezpečné vyjadrenie a mali by ste tento bod vymazať. Je v poriadku, ak k tomuto záveru ľudia dospejú sami, ale nemôžeme to takto podsúvať.“
  • Satoshi o energetickej náročnosti bitcoinovej ťažby: „Ak by sa skutočne rozrástla a spotrebovávala značné množstvo energie... Náklady by aj tak boli rádovo nižšie ako miliardové bankové poplatky, z ktorých sa platia všetky tie kamenné pobočky, finančné domy v mrakodrapoch a nevyžiadaná pošta s ponukami kreditných kariet.“
  • Riešenie zavedenia termínu „kryptomena“: „Niekto prišiel so slovom 'kryptomena'... možno by sme ho mohli používať pri popise Bitcoinu, páči sa vám?“
Z emailov tiež vyšlo najavo, že Satoshi bol do vývoja Bitcoinu zapálený natoľko, že vykonával technické testy protokolu aj na Vianoce počas Štedrého dňa. V twitterovom vlákne vyššie rozoberá Pete Rizzo ďalšie podrobnosti emailov.

Z komunikácie s Adamom Backom potom ide vyčítať veľký Satoshiho rešpekt k Backovej práci na Proof of work systéme Hashcash navrhnutému na obranu proti emailovému spamu a DoS útokom, ktorý poslúžil ako inšpirácia práve pre Proof of work systém Bitcoinu. Komunikácia medzi dvoma kryptografmi ukazuje napríklad Satoshiho správu, v ktorej Backa informuje o vydaní bitcoinového whitepaperu, v ktorom plánuje odkazovať práve na whitepaper Hashcashe, alebo Satoshiho avízo Backovi o spustení bitcoinovej siete.

Satoshi ďakuje Adamovi Backovi a informuje ho o oficiálnom zverejnení softvéru Bitcoinu. Podľa Backových verejných vyhlásení sa Bitcoinu znova venoval až koncom roka 2012.

Bitcoin developer mailing list migruje na Google Groups

Bitcoin developer mailing list je prostriedok pre bitcoinovú komunitu, ktorý má technicky umožniť vývojárom prehľadne a bezpečne predkladať a preberať návrhy týkajúce sa upgradov protokolu či ďalších nesoftvérových zmien. Zároveň slúži pre verejnosť aj ako technická podpora, zdroj informácií ohľadom vývoja Bitcoinu a miesto na záznam a prezeranie všetkých preberaných tém okolo tejto technológie.

Začiatkom februára boli bitcoineri informovaní o jeho ďalšom presune na inú platformu. Historicky sa bitcoin-dev mailing list sťahoval z preslávenej pôvodnej domény Sourceforge.net, kde Satoshi taktiež vytvoril aj hosťoval prvé bitcoinové fórum, na Linux Foundation, a potom na platformu OSUOSL. Moderátori mailing listu, Ruben Somsen, Bryan Bishop a Warren Togami teraz oznámili, že jeho novým domovom sa po veľkom presune stanú Google Groups.

Twitterové oznámenie Bryana Bishopa o presune Bitcoin developer mailing listu s odkazom na predchádzajúcu migráciu.

Budúcnosť bitcoin-dev mailing listu bola neistá od konca roku 2023, kedy Linux Foundation oznámila plánované zrušenie prevádzky mailing list softvéru. V súčasnosti už to vyzerá na konečné riešenie, ktoré však mnohí neprijali s nadšením, najmä kvôli nedôvere Googlu. Nový archív mailing listu je však možné prezerať v online rozhraní (bez potreby zakladania Google účtu) a je tiež externe zálohovaný na adrese gnusha.org/pi/bitcoindev. Na externej záložnej adrese je možné si prezerať aj starší obsah mailing listu. Súčasné riešenie prostredníctvom Google Groups sa podľa správcov v ničom zásadnom nespolieha na Google. Ten bude používaný iba ako kanál na zdieľanie informácií, ktoré už tak majú byť verejné.

Moderátori tiež oznámili, že zoznam pravidiel bitcoin-dev mailing listu zostáva aj po migrácii nezmenený.

Braiins ako prvý mining pool predstavil Lightning payouts

Český Braiins pool, významný hráč v odvetví bitcoinovej ťažby, sa stal prvým mining poolom, ktorý zaviedol výplaty cez Lightning, čím revolučne mení spôsob, akým ťažiari dostávajú svoje odmeny. Ide o významný krok smerom k integrácii Lightning Networku do ťažobného odvetvia.

Braiins pool sprostredkováva Lightning payouts v spolupráci s firmou Voltage, ktorá poskytuje rýchle, škálovateľné, non-custodial a na súkromie dôraz kladúce riešenie pre Lightning, najmä väčším bitcoinovým biznisom.

Rozhodnutím integrovať Lightning Network Braiins odpovedá predovšetkým na ťažkosti, s ktorými sa stretávajú malí ťažiari pri vyberaní prostriedkov z poolov. Lightning payouts umožní ťažiarom okamžitý prístup k ich bitcoinovým odmenám bez stanovených minimálnych čiastok výberu alebo poplatkov.

Kristian Csepcsar, šéf marketingu v Braiins, k novej funkcionalite uviedol: „Čím viac používateľov bude Lightning používať, tým bude sieť stabilnejšia a spoľahlivejšia. Ako vôbec prvý ťažobný pool, ktorý kedy vznikol, máme naozaj radi starý dobrý on-chainový bitcoin, ale myslíme si, že Lightning ťažiarom prinesie výrazné výhody napríklad v oblasti súkromia a tiež plynulosti prevádzky bitcoinového blockchainu tým, že ho nebudú zahlcovať drobné výplatné. UTXO.“

Cena bitcoinu sa pohybuje okolo predchádzajúceho maxima

Koncom februára sa dolárová cena bitcoinu pohybovala okolo hodnoty 63 000 USD, tesne pod svojím predchádzajúcim maximom približne 69 000 USD z roku 2021. V prípade iných fiatových mien už cena bitcoinu svoje nové maximum dosiahla. V dôsledku klesajúcej trhovej hodnoty niektorých fiatových mien kvôli rastúcej inflácii už sa obyvatelia niekoľkých krajín mohli radovať z nového cenového maxima bitcoinu. V posledných dňoch februára dosiahol bitcoin ATH (all-time high) napríklad voči japonskému jenu, malajskému ringgitu, indickej rupii, taiwanskému doláru, juhokórejskému wonu, čílskemu pesu, austrálskemu doláru, čínskemu jüanu, juhoafrickému a aj českej korune.

Hoci cena bitcoinu v korune (čiže „Michlcoinu“, ak chcete) 29. februára o kúsok prerástla predchádzajúce maximum, vplyvom kumulovanej inflácie od roku 2021 na úrovni okolo 30 % k skutočnému ATH aj v ostatných vyššie spomínaných fiat menách ešte predsa len kus rastu zostáva.

Za aktuálnym rastom ceny bitcoinu stojí pravdepodobne pretrvávajúci býčí sentiment medzi investormi, ktorý podporujú faktory ako blížiaci sa halving, rastúca inštitucionálna adopcia prostredníctvom nedávno spustených spotových ETF na bitcoin alebo obavy z pokračujúcej inflácie a narastajúce povedomie o Bitcoine v mainstreame.

Jednoznačný vplyv na cenu má momentálne výrazne prevyšujúci dopyt nad ponukou. Hlavnú úlohu pravdepodobne hrá tzv. „pasívny dopyt“, ktorý majú na svedomí práve investori do spotových bitcoinových ETF, ktorí sú väčšinou cenovo agnostickí. To znamená, že vnímajú bitcoin skôr ako dlhodobého uchovávateľa hodnoty ako volatilné aktívum na obchodovanie. Posledný týždeň februára bol pre ETF rekordný. Konkrétne napríklad bitcoinové ETF spoločnosti BlackRock (IBIT) zaznamenalo príliv cez 520 miliónov dolárov.

K 27. februáru potom bolo dohromady cez všetky spotové ETF na bitcoin od ich spustenia 11. januára nakúpených viac ako 300 tisíc bitcoinov.

Od prekročenia cenovej úrovne približne 47 000 USD je už 90 % hodlerov v pluse. Zatiaľ to teda vyzerá, že trpezlivosť sa aj napriek väčším cenovým výkyvom v cykloch pri Bitcoine stále vypláca.

Etiópia začne ako prvá africká krajina ťažiť bitcoin

Podľa generálneho riaditeľa etiópskej spoločnosti Hashlabs Mining, Kala Kassy, sa etiópska vláda chystá začať bitcoinovú ťažbu prostredníctvom nového partnerstva s firmou Data Center Service PLC – dcérskou spoločnosťou čínskej West Data Group. Tieto plány boli oznámené 15. februára etiópskym štátnym investičným fondom Ethiopian Investment Holdings.

V rámci spolupráce má byť v Etiópii investovaných do vytvorenia ťažobnej infraštruktúry až 250 miliónov dolárov. Krajina si dáva za cieľ využiť svoje technologické a energetické zdroje na podporu medzinárodných investícií a hospodárskeho rastu.

V Etiópiu momentálne prebieha stavba jednej z najväčších vodných elektrární na svete. Po jej otvorení sa očakáva nárast prebytku elektrickej energie v krajine z 3 GW na 9 GW. Tieto prebytky by sa dali ideálne využiť práve na bitcoinovú ťažbu.

Etiópska vláda spomínané správy zatiaľ oficiálne nepotvrdila. Pokiaľ k tomu však dôjde, Etiópia by sa stala prvou africkou krajinou, ktorá začne ťažiť bitcoiny.

Energetická asociácia USA vyžaduje citlivé dáta od ťažiarov

Ministerstvo energetiky USA požaduje, aby bitcoinoví ťažiari podávali správy o svojej spotrebe energie za nasledujúcich šesť mesiacov po tom, čo sa objavili obavy zo zvýšeného záujmu o prevádzkovanie ťažby, ktorý narastá s pozitívnym vývojom ceny bitcoinu.

Na prelome januára a februára americký Úrad pre energetické informácie – štatistická agentúra ministerstva energetiky (EIA) uviedol, že od budúceho týždňa začína predbežný prieskum s cieľom zistiť spotrebu energie miestnych spoločností zaoberajúcich sa miningom, pričom ťažiari musia poskytnúť podrobnosťami týkajúce sa ich spotreby elektriny, dodávateľov a umiestnenie dátumu centier. V prípade neposkytnutia týchto údajov hrozí EIA minerom pokutami vo výške desiatok tisíc dolárov.

Už počas prvej polovice februára dostali niektorí mineri listy so žiadosťami o dodanie citlivých dát, často s lehotami iba desať dní.

Veľkí hráči v bitcoinovom ťažobnom odvetví USA vyjadrili obavy z praktík štátnych agentúr a upozornili na nejasnosť dôvodu takto mimoriadneho prieskumu, za ktorým sú podľa niektorých z nich politické motívy. Podľa denníka Cointelegraph so zástupcami ťažobných organizácií ako Texas Blockchain Council alebo Riot Platforms zhodli na tom, že široká verejnosť si stále viac uvedomuje schopnosť minerov upravovať čerpanie energie v dátových centrách tak, aby nebola narušená stabilita energetických sietí, čo dokladajú aj mnohé prípady, konkrétne napríklad januárové pozastavenie. operácií v Texase na udržanie stability rozvodnej siete pri neobvykle nízkych teplotách.

Bitcoin ťažiace spoločnosti v USA tiež kladú otázku, prečo EIA nezaviedla podobné povinné opatrenia na zber dát aj pre ďalšie priemyselné odvetvia, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo energie. Ide podľa nich o neférový dvojaký štandard a požiadavky EIA považujú za nezákonné.

Ťažiari šli však nakoniec do boja. Riot Platforms a Texas Blockchain Council zatlačili na ministerstvo energetiky žalobou a iniciovali zastavenie zberu dát. Okresný súd USA pre západný Texas v polovici februára vydal štrnásťdňový dočasný súdny príkaz, počas ktorého EIA nemohla ťažobne nútiť, aby na prieskum odpovedali. 28. 2. potom žaloba ťažiarov úspešne zastavila „krízový“ prieskum EIA.

Vláda musí zničiť všetky zhromaždené údaje, zaplatiť súdne náklady a začať znova legálne, s verejným oznámením a poskytnutím relevantných komentárov.

Nigéria bojuje proti stúpajúcej popularite Bitcoinu v krajine

Problémy nigérijskej štátnej meny nairy pokračujú a s tým sa prehlbuje aj ekonomická kríza v krajine. Obyvatelia Nigérie sa pre nestabilitu štátnej meny čoraz častejšie spoliehali na neštátne peniaze ako bitcoin alebo ďalšie kryptomeny. Často na nákupy a zmeny používali centralizované burzy. Tie sa stali dôležitými kanálmi na stanovenie neoficiálnych trhových cien nairy. Ceny uvádzané napríklad na burze Binance často slúžili ako porovnanie pre kurzy fiatových mien v regióne.

V súčasnosti naira padá na rekordné minimá. V snahe získať späť kontrolu nad kurzom nairy sa preto tamojšia vláda rozhodla zablokovať prístup k týmto platformám. Nigérijská Communications Commission vo februári vydala príkaz telekomunikačným spoločnostiam, aby spotrebiteľom zneprístupnili webové stránky hlavných kryptomenových búrz, ako sú Binance, Coinbase či Kraken.

Od niektorých štátnych činiteľov Nigérie už dokonca zaznievajú vyhlásenia, že používanie Bitcoinu a ďalších kryptomien by malo byť v krajine nelegálne.

Nigéria však našťastie patrí medzi krajiny, v ktorých už prebieha orangepillovací vzdelávací program pod záštitou Trezoru. V rámci neho tadiaľto prechádza bitcoinový tereňák, ktorého posádka šíri bitcoinovú osvetu a učí obyvateľov, ako Bitcoin používať anonymne, peer-to-peer a bez vedomia štátnych utláčateľov.

Hack zmenárenské platformy FixedFloat

Tím u nás často používané a odporúčané zmenárenské služby FixedFloat 18. februára potvrdil, že platforma bola hacknutá po tom, čo blockchainoví analytici nahlásili podozrivé krypto transakcie. FixedFloat je kryptomenová non-custodial zmenáreň poháňaná sieťou Lightningu, ktorá umožňuje instantné kryptomenové swapy a platby bez nutnosti registrácie alebo KYC overenia.

Vo chvíli, keď hack prebiehal, nemali prevádzkovatelia platformy veľa informácií a aktuality sa používatelia dozvedali od analytikov na Twitteri.

Za hackerským útokom nebol nikto zo zamestnancov platformy, išlo o vonkajší útok spôsobený zraniteľnosťou bezpečnostnej architektúry, čo útočníkom umožnilo získať prístup k niektorým nedostatočne chráneným systémom zmenárne. Podľa analytickej firmy PeckShield bolo v rámci hacku ukradnutých približne 1 728 etherov (4,85 miliónov USD) a 409 bitcoinov (21 miliónov USD).

Zástupcovia FixedFloat uistili používateľov, že ich finančné prostriedky (práve aj vďaka non-custodial architektúre) zostali v bezpečí a odcudzenie sa týkalo iba vnútorných operácií platformy. V súčasnosti už by mali byť bezpečnostné zraniteľnosti podľa vývojárov služby vyriešené a jej prevádzka je opäť spustená.

Bol spustený nový bitcoinový freelance marketplace

Vo februári bola spustená nová platforma Plebwork, ktorá má fungovať ako špecializovaný marketplace, kde môžu nezávislí pracanti na voľnej nohe prijímať za svoje zákazky bitcoiny. Disponuje funkciami, ako je integrovaná fakturácia či procesovanie platieb pomocou BTCPay Serveru, takže platby prebiehajú non-custodial cestou (z peňaženky na peňaženku), vďaka čomu majú obe strany 100 % kontrolu nad svojimi prostriedkami.

Skúste si na Plebwork nájsť bitcoinový job alebo bitcoinového profíka pre váš biznis aj vy.

Na rozdiel od tradičných platforiem pre freelancerov sa Plebwork zameriava špeciálne na bitcoinovú komunitu a poskytuje priestor, kde môžu freelanceri s odbornými znalosťami v oblasti Bitcoinu nájsť prácu na čiastočný úväzok vo firmách pôsobiacich v bitcoinovej sfére. Naopak, bitcoinové biznisy hľadajúce kvalifikovaných ľudí na čiastočný úväzok tu môžu získať prístup k databáze na Bitcoin zameraných freelancerov.

Plebwork je aktuálne k dispozícii v predbežnom prístupe a umožňuje freelancerom zverejňovať svoje profily zadarmo. Biznisy, ktoré chcú zverejniť pracovné ponuky, si môžu vyžiadať pozvánku, nechať si overiť profil a prejsť kontrolou, že sú skutočne primárne bitcoinovou spoločnosťou.

Aj vo februári sa toho udialo oveľa viac, než na čo stačí priestor nášho Bitcoinového mesačníka. Odporúčame sledovať na Twitteri ako náš účet @BitcoinAlza, tak aj tie, ktoré v mesačníku citujeme.

Matouš Wachutka

Matouš Wachutka

Som content špecialista, venujem sa tvorbe a optimalizácii webového obsahu. Študujem Bitcoin a ďalšie systémy decentralizácie a zaujímam sa o ich súvislosti s princípmi osobnej slobody a zodpovednosti. Snažím sa prispieť k popularizácii týchto ideí. Vo voľnom čase sa rád nechávam uniesť skúmaním rôznych alternatívnych konceptov reality.

4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7 13×
Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny
Audiokniha MP3 - Dark Web je tajemné a mýty opředené místo na internetu, kde se za virtuální peníze dá koupit leccos ilegálního. Lidé si posílají poštou drogy a padělané dokumenty, nakupují ukradené kreditní karty a sledují pornografii za hranou zákona... - autor Dominik Stroukal, čte Petr Neskusil , 8 hod. 21min.
12,90 €
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AK1C580
2,2
Cryptosteel Cassette Solo
Hardvérová peňaženka – offline – AISI 304. Dodávané s viac ako 250 listovými dlaždicami z nehrdzavejúcej ocele. V balení: 1× kryptostelová kazetová jednotka, 1× sada písmen (cca 800 dlaždíc).
98,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CSTEEL001a3
4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,4 57×
Ledger Nano X Onyx Black Crypto Hardware Wallet
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux alebo smartfón(OS, Android), certifikácia CC EAL5+, chipy: ST33J2M0 + STM32WB55, podpora veľkého množstva meny, možnosť bezdrôtového pripojenia pomocou bluetooth, jednoduché ovládanie
149,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT7d
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,7 45×
Ledger Nano S Plus Matte Black Crypto Hardware Wallet
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux alebo smartphone (iOS, Android), certifikácia CC EAL5+, možnosť správy DeFi a NFT, podpora veľkého množstva mien, USB-C, jednoduché ovládanie
79,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT8h
5,0
Cryptosteel Capsule Duo
Hardvérová peňaženka – offline – zabezpečenie z nehrdzavejúcej ocele. Nastaviteľné oddeľovače s kapacitou 133 znakov. Škrupina z AISI 303. Jadro, oddeľovače, spojovacie prvky a dlaždice postáv z AISI 304. V balení: 2× nádoba na kapsuly, 1× sada dlaždíc (>1400).
139,90 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: CSTEEL001a2
Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií