Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Baby weeks

The Mandalorian – Akým smerom by sa mohla uberať druhá sezóna? (TÉMA)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Prvý hraný seriál zo Star Wars univerza sa pre svoje kvality stal oprávnene hitom a tiež jedným z dôvodov, prečo si zaobstarať predplatné streamovacej služby Disney+. Zo show Mandalorian sa radovali kritici aj fanúšikovia, prvá séria ale za sebou nechala niekoľko nedoriešených otázok, ktoré zrejme budú hlavnými témami druhej sezóny. Na čo všetko by sme sa teda eventuálne mohli tešiť?

Mandalorian; wallpaper: konceptuálne umenie

The Mandalorian 2. sezóna – Obsah článku

  1. Kam nás Mandalorian zavedie v druhej sezóne?
  2. Dozvieme sa pravú identitu Baby Yodu?
  3. Akú úlohu bude hrať Moff Gideon a jeho Darksaber?
  4. Dočkáme sa prepojenia s pôvodnou trilógiou?
  5. Dobrodružstvo Mandalorian bude pokračovať tento rok v októbri

Kam nás Mandalorian zavedie v druhej sezóne?

• Téma: 12. februára 2020 • Autor: Štěpán Lenk

Seriál The Mandalorian je plný skvelej akcie, napínavých príbehov, výborných efektov a rozmanitých prostredí, zároveň je ale aj fascinujúcim náhľadom do sveta Star Wars, keďže toto univerzum vykresľuje z úplne inej perspektívy. Výnimočne sa totiž nesústredí na súboj Jediov so Sithmi, dokonca sa tu ani neprepiera legendárna Sila. Príbeh sa totiž odohráva približne 5 rokov po udalostiach Epizódy 6 – Návrat Jediho, teda v ére pádu Impéria a zrodenia Novej republiky.

Sila, Jediovia a Sithovia sú tu už vlastne len legendy, ktoré si nikto veľmi nepamätá. Chaos spôsobený pádom imperiálnej diktatúry využívajú na svoje účely najrôznejší prospechári, skupinky, zástancovia bývalých aj novo vznikajúcich poriadkov alebo tí, čo sa jednoducho len snažia prežiť. Medzi takých patrí aj titulný hrdina Mandalorian, alebo skrátene „Mando“, málovravný lovec odmien a príslušník prastarého rádu bojovníkov, ktorého aktuálny politický stav galaxie veľmi nezaujíma.

The Mandalorian – Official Trailer 2 | Disney+ | Streaming Nov. 12

Pre istotu prikladáme trailer k prvej sezóne podareného seriálu Mandalorian, ktorý sme ale samozrejme už všetci videli. Že áno?

Seriál vďaka zameraniu práve na postavu samotárskeho Manda ukazuje tú ošumelú časť galaxie, ktorej sa doterajšie filmy a seriály zo sveta Star Wars venovali skôr okrajovo. Možno vďaka drsnejšej a čiastočne realistickejšej atmosfére show zožala tak pozitívne ohlasy, ktoré sú teraz možno počuť ešte silnejšie vo svetle trochu rozporuplne prijatej Epizódy 9: Vzostupu Skywalkera. Spoločnosť Disney ale do tohto diela zrejme vkladá veľké nádeje, pretože o existencii druhej sezóny Mandalorian sa rozhodlo takmer paralelne s premiérou tej prvej.

Pokračovanie dobrodružstiev jedného potulného Mandaloriana dorazí už tento rok v októbri, posledný odvysielaný diel prvej série však skončil veľmi otvorene a ďalší vývoj príbehu vykreslil len veľmi hrubými obrysmi, čo iste mnoho fanúšikov necháva v nervozitou prestúpenom očakávaní. Aby sme teda tú neistotu trochu zmiernili, poďme sa pozrieť na to, aké tajomstvá druhá séria takmer určite odhalí. Náš článok je ale nevyhnutne plný spojlerov, ak ste teda doteraz prvú sezónu Mandaloriana ešte nevideli a plánujete to, vo svojom vlastnom záujme toto okno prehliadača zavrite. Boli ste varovaní, takže ideme na to.

Dozvieme sa pravú identitu Baby Yodu?

Že v seriáli pôjde predovšetkým o osud dieťaťa rovnakého druhu ako je majster Yoda, to asi okrem tvorcov tušil len málokto. Titulný Mandalorian v podaní Pedra Pascala mal za tučnú odmenu nájsť a doručiť bývalým príslušníkom Impéria istý balík, kto ale mohol predvídať, že v tom balíčku bude nemluvňa sotva 50 rokov (to nie je preklep) staré? Mando síce zásielku doručil, pod nablýskanou helmou sa ale nakoniec predsa len pohlo svedomie a nebohé stvorenie bolo preto potrebné zachrániť. Týmto aktom však porušil pravidlá cechu lovcov odmien, čím si na svoju hruď zavesil obrí terč a ešte obrejšiu (zo slovenčiny som mal vždy jednotky) odmenu na svoju hlavu. A tak sa príbeh Mandaloriana a jeho zverenca dal do pohybu.

Mandalorian; screenshot: Baby Yoda
Priznajte si to. Jeden pohľad na Baby Yodu a už sa topíte ako zmrzlina vystavená teplu oboch sĺnk na planéte Tatooine.

Nevinný chlapček s roztomilým kukučom známy iba ako „Dieťa“, ktorý strávil značnú časť stopáže vo svojom levitujúcom kočíku, sa takmer okamžite stál miláčikom divákov a nezničiteľnou popkultúrnou ikonou, ktorej sa nedalo uniknúť. Internet tejto bytosti, ktorá je kľúčovou postavou celej show a nepriamo aj základným hýbateľom deja, dal prezývku „Baby Yoda“ (ktorej sa už nikdy v živote nezbaví), čím sa zrodil celosvetový fenomén.

A akokoľvek je zaujímavé sledovať dopad tejto príšerky na súčasnú popkultúru, ešte zaujímavejšie bude mapovať jej osud v druhej sezóne Mandaloriana. Po „Dieťati“ zrazu pátra takmer celá galaxia, čo je fascinujúce hlavne z toho dôvodu, že divák nemá najmenšie poňatie, čo je vlastne zelený capart zač a prečo je tak dôležitý. Dlhú dobu sa špekulovalo, že ide o klon majstra Yodu, táto teória sa ale nakoniec zrejme javí ako nepodložená, keďže na konci prvej série Mando a Baby Yoda odlietajú hľadať jeho domovskú planétu a ďalších príslušníkov jeho druhu.

Lenže ako planétu mienia nájsť? Lietať vesmírom krížom krážom, zastavovať sa na každom väčšom mesiaci a dúfať v šťastnú náhodu asi nebude efektívne. Ako prvé teda v druhej sezóne celkom nepochybne príde na rad zber informácií. Nebude to ale nič jednoduché, pretože tento druh je v univerze Star Wars extrémne vzácny a okrem majstra Yodu je známych len niekoľko málo ďalších jedincov, ktorí sú už pravdepodobne po smrti. Dokonca sa ani nevie oficiálny názov tejto rasy, pokračovanie seriálu Mandalorian teda prisľubuje naozaj zásadné prehlbovanie mytológie a osvetlenie desiatky rokov starých záhad.

Mandalorian; screenshot: kokpit lodi Silver Crest
Aké dobrodružstvá čakajú na dvojicu Mandalorian/Baby Yoda v hlbokom vesmíre?

Akú úlohu bude hrať Moff Gideon a jeho Darksaber?

Moff Gideon (v podaní Giancarla Esposita) je zatiaľ hlavným záporákom seriálu, ktorý však po väčšinu času ťahal za nitky z tieňov a osobne sa ukázal až v posledných dvoch dieloch. Na prvý pohľad síce vyzeral ako prefíkaný imperiálny dôstojník, ktorý po strhujúcej potýčke s Mandalorianom stroskotal vo svojom TIE Fighteri a zahynul. O to viac bolo šokujúce, keď sa z horiaceho vraku Gideon presekal na slobodu pomocou legendárneho Darksaberu, z čoho musela nejednému fanúšikovi Star Wars explodovať hlava.

Mandalorian; screenshot: Moff Gideon
Moff Gideon v seriáli Mandalorianov zďaleka nepovedal svoje posledné slovo.

Tento unikátny svetelný meč s čiernou čepeľou je totiž pevne prepojený s mytológiou samotných Mandalorianov. Ako symbol planéty Mandalore ho stvoril muž nazývaný Tarre Vizsla, prvý Mandalorian, ktorý sa kedy stal rytierom Jedi. Každý, kto tento meč vlastní, sa stáva Mand’alorom – vodcom všetkých Mandalorianov – jeho získanie ale nie je nič jednoduché, musíte totiž najskôr poraziť jeho súčasného majiteľa. Čo je takmer nadľudská úloha, keď čelíte perfektne vycvičenému Mandalorianovi so svetelným mečom v ruke.

Po smrti Tarrea Vizslu Darksaber niekoľkokrát zmenil majiteľa, až ho nakoniec získala mandalorianská bojovníčka Bo-Katan Kryze, čo mohli diváci vidieť v animovaných seriáloch The Clone Wars   a Rebels. Ako sa však Darksaber dostal do rúk práve Moffa Gideona, to je zatiaľ záhadou. Teoreticky by mohlo ísť o ďalší exemplár, dôležitosť tohto predmetu je ale založená práve na jeho unikátnosti, takže k tomuto variantu sa príliš neprikláňame. Ako teda Gideon k Darksaberu prišiel? To bude bezpochyby jednou z tém druhej sezóny Mandaloriana.

Mandalorian; screenshot: Bo-Katan Mandalorian; screenshot: Katee Sackhoff
Herečka Katee Sackhoff by si teoreticky mohla zopakovať úlohu bojovníčky Bo-Katan, ktorej už prepožičala som hlas v animovaných seriáloch.

Bo-Katan by sa ale v seriáli mohla objaviť, hoci napríklad iba v rámci nejakého flashbacku. V animovaných seriáloch totiž tejto postave prepožičala hlas herečka Katee Sackhoff, ktorú môžete poznať napríklad z kultového diela Battlestar Galactica či niekoľkých epizód komiksového TV seriálu The Flash. Stavím sa, že fanúšikovia by nemali nič proti tomu, aby si Katee rolu bojovníčky Bo-Katan zopakovala, navyše by sme sa dočkali aj hranej verzie tohto charakteru a ešte silnejšieho prepojenia s animovanými seriálmi.

Dočkáme sa prepojenia s pôvodnou trilógiou?

Existuje nejaká šanca, že by sme v seriáli Mandalorian mohli vidieť nejaké konkrétne prepojenie s filmami? Vlastne áno. Režisér a producent Jon Favreau vo svojom tweete naznačil, že sa v druhej sezóne objaví rasa Gamorreanov, ktorej zástupcovia strážili palác Jabba The Hutta v Epizóde 6 – Návrat Jediho. Tým by však prepojenie s celovečernými zábermi mohlo ešte len začínať.

Ako som už spomínal v predchádzajúcich kapitolách, na konci prvej sezóny Mandalorian a Baby Yoda odleteli do hlbokého vesmíru pátrať po pôvode tohto záhadného „Dieťaťa“, prípadne po ďalších zástupcoch tejto rasy. Toto hľadanie ich podľa môjho názoru musí zaručene priviesť na stopu majstra Yodu. Ten už je však niekoľko rokov tak trochu po smrti, Mando sa teda bude musieť obrátiť na niekoho iného. A kto o ňom má v období, v ktorom sa seriál Mandalorian odohráva, najviac informácií? Muž, ktorého Yoda ešte pred pár rokmi trénoval, aby mohol poraziť Darth Vadera a celé Impérium – Luke Skywalker.

Mandalorian; screenshot: Luke Skywalker
Objaví sa legendárny majster Jedi Luke Skywalker v seriáli Mandalorian? Alebo je to nereálne a ide iba o zhmotnené fanúšikovské predstavy?

Z Lukea by tou dobou už mohol byť ostrieľaný majster snažiaci sa obnoviť zabudnutý poriadok Rytierov Jedi, čo by určite každý fanúšik Star Wars chcel vidieť, keď už nie na striebornom plátne, tak aspoň v TV. Mark Hamill, predstaviteľ Luka Skywalkera, by si túto ikonickú rolu určite rád zopakoval, navyše sa neorientuje len na celovečerné filmy a v najrôznejších seriáloch sa objavuje pomerne často. Samozrejme, ide o špekulácie najhrubšieho zrna, keby sa ale seriál The Mandalorian naozaj vydal touto cestou, budú určite nielen moje vnútorné nerdometry na jeseň hlásiť nadmerne vysoké hodnoty.

Dobrodružstvo Mandaloriana bude pokračovať tento rok v októbri

Či sa ale druhá sezóna Mandalorian naozaj bude uberať smerom naznačeným v tomto článku, to sa dozvieme až v priebehu tohtoročného októbra, kedy sa táto vysoko hodnotená a očakávaná TV show vráti na streamovaciu službu Disney+. Akonáhle sa dozvieme nejaké konkrétne detaily o priebehu natáčania, vývoji príbehu či nových potvrdených postavách, budeme vás nepochybne informovať.

• Zdroje: Star Wars The Mandalorian, Star Wars Fandom, Twitter, vlastné

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.
22,90 € bez DPH 19,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať v piatok 21.2. od 8:00
Objednávací kód: GMERCHb596m
Star Wars Mandalorian – Precious Cargo Pocket tričko - Tričko
Nové
Star Wars Mandalorian – Precious Cargo Pocket tričko
Tričko s motívom Star Wars, krátke rukávy a okrúhly výstrih, materiál: bavlna

Predpoklad. cena
15,90 € bez DPH 13,25 €
Detail
Očakávame 31. marca 2020
Objednávací kód: GMERCHb684nad
Star Wars Mandalorian – Eat Sleep Levitate tričko - Tričko
Nové
Star Wars Mandalorian – Eat Sleep Levitate tričko
Tričko s motívom Star Wars, krátke rukávy a okrúhly výstrih, materiál: bavlna

Predpoklad. cena
15,90 € bez DPH 13,25 €
Detail
Očakávame 31. marca 2020
Objednávací kód: GMERCHb683nad
Star Wars Mandalorian – The Child Sketch tričko - Tričko
Nové
Star Wars Mandalorian – The Child Sketch tričko
Tričko s motívom Star Wars, krátke rukávy a okrúhly výstrih, materiál: bavlna

Predpoklad. cena
15,90 € bez DPH 13,25 €
Detail
Očakávame 31. marca 2020
Objednávací kód: GMERCHb682nad
LEGO Star Wars 75251 Hrad Dartha Vadera - Stavebnica
Viac ako99%spoľahlivosť
-10%
LEGO Star Wars 75251 Hrad Dartha Vadera
Stavebnica pre chlapcov, vhodné od 9 rokov, počet dielikov: 1060, rad LEGO Star Wars

-10% 135,90 €
122,32 € bez DPH 101,93 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: LO75251
LEGO Star Wars 75258 Anakinov klzák – edícia k 20. výročiu - Stavebnica
Viac ako99%spoľahlivosť
-16%
LEGO Star Wars 75258 Anakinov klzák – edícia k 20. výročiu
Stavebnica pre chlapcov, vhodné od 7 rokov, počet dielikov: 279, rad LEGO Star Wars

-16% 30,90 €
25,90 € bez DPH 21,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: LO75258
LEGO Star Wars 75192 Millennium Falcon - Stavebnica
Viac ako99%spoľahlivosť
-20%
LEGO Star Wars 75192 Millennium Falcon
Stavebnica pre chlapcov, vhodné od 16 rokov, počet dielikov: 7541, rad LEGO Star Wars

-20% 799,99 €
643,90 € bez DPH 536,58 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať ihneď na predajni Bratislava - centrála
Objednávací kód: LO75192
Star Wars Hrdinský meč so zvukmi - Detská zbraň
-16%
Star Wars Hrdinský meč so zvukmi
Detská zbraň vhodná pre chlapcov, materiál: plast, je potrebné dokúpiť 3ks batérií typu AA, vhodné od 4 rokov

-16% 37,90 €
31,90 € bez DPH 26,58 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: HRAb1144
LEGO Star Wars 75255 Yoda - Stavebnica
Viac ako99%spoľahlivosť
-13%
LEGO Star Wars 75255 Yoda
Stavebnica pre chlapcov, vhodné od 10 rokov, počet dielikov: 1771, rad LEGO Star Wars

-13% 109,99 €
95,90 € bez DPH 79,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: LO75255
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB1
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi