Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Black Friday leden Obchodník roka 2019

V 4. fáze MCU nás čaká hororový Doctor Strange, ženská verzia Thora a nové seriály (TÉMA)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizováno

Mohlo by sa zdať, že snímkou Avengers: Endgame filmový svet Marvelu končí. Disney ale rozhodne neplánuje zaspať na vavrínoch a na práve skončenom Comic Cone v San Diegu oznámilo filmy a seriály z nadchádzajúcej 4. fázy, kde nebude chýbať Thor, Doctor Strange, celovečerný film Black Widow alebo aj seriály záporáka Lokiho či vždy odstrčeného Hawkeya. Všetko, čo Marvel vydá v rokoch 2020 až 2021, nájdete v tomto článku.

MCU; screenshot: hrdinovia

Varovánie: novo oznámené filmy a seriály nadväzujú na snímky z tretej fázy, v článku tak mažete nájsť spoilery na filmy Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame a Spider-Man: Ďaleko od Domova.

MCU 4. fáza filmov – všetko, čo potrebujete vedieť

 1. Marvel pre 4. fázu nachystal 5 filmov a 5 seriálov
 2. Black Widow (film, 1. máj 2020)
 3. The Falcon and the Winter Soldier (seriál, jeseň 2020)
 4. Eternals (film, 6. novembra 2020)
 5. Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (film, 12. februára 2021)
 6. WandaVision (seriál, jar 2021)
 7. Doctor Strange in the Multiverse of Madness (film, 7. mája 2021)
 8. Loki (seriál, jar 2021)
 9. What if...? (Animovaný seriál, leto 2021)
 10. Hawkeye (seriál, jeseň 2021)
 11. Thor: Love and Thunder (film, 5. novembra 2021)

Marvel pre 4. fázu nachystal 5 filmov a 5 seriálov

• Téma: 29. 7. 2019 • Autor: Filip Němec

V roku 2008 odštartoval film Iron Man niečo, čo už možno v histórii kinematografie nikto nikdy neprekoná. Marvel dokázal vytvoriť zo svojich komiksov, ktoré aktuálne aj vďaka filmom zažívajú renesanciu, celosvetový kult, ktorý každým rokom naberal nových stúpencov, až sa v roku 2019 zrodil nový najzárobkovejší film všetkých čias – Avengers: Endgame. Lenže čo teraz? Thanos, ktorý všetky tie roky ťahal za nitky, je porazený, Zem aj celý vesmír je mimo nebezpečenstva a Spider-Man sa v poslednom filme fázy 3 vysporiadal so záporákom, ktorý nepredstavuje pre vesmír žiadnu zásadnú hrozbu.

Marvel Studios Panel na Comic Cone v San Diegu – najzaujímavejšie okamihy

Každý z filmov či seriálov mal svoj vlastný panel. V tomto videu nájdete to najdôležitejšie zo všetkých jednotlivých panelov. V podstate ide ale o trinásť minút vrieskania fanúšikov, pretože to vyzerá, že ani po Avengers: Endgame sláva MCU neupadá, skôr naopak.

Skalní fanúšikovia samozrejme vedia, že niekde tam v diaľke sa na nás chystajú medzigalaktické problémy, už otvorenej novej kapitoly MCU, teraz ale máme čierne na bielom, aké filmy a seriály nás v nasledujúcich dvoch rokoch čakajú. Marvel totiž na Comic Cone v San Diegu oznámil kompletný line-up tzv. fázu 4, ktorá v nasledujúcich dvoch rokoch ponúkne päť celovečerných filmov a päť nových seriálov. Aké to budú?

Black Widow (film, 1. máj 2020)

Prezident štúdia Kevin Feige v San Diegu vyhlásil, že štvrtá fáza nebude len o nových postavách, ale aj o lepšom poznaní tých, ktorých už dobre poznáme. S výnimkou vždy tajomného Nicka Furyho tento opis sedí aj na agentku Romanoff. Tá v komiksoch častokrát zaujímala takú pozíciu, že sa nedalo veriť ničomu, čo o nej ktokoľvek vedel. Že sa táto postava dočká vlastného filmu, už nejaký ten piatok vieme, miernym prekvapením je však to, že sa snímka bude odohrávať po udalostiach filmu Kapitán Amerika: Občianska vojna, mali by sme sa však pravdepodobne pomocou flashbackov pozrieť aj do podstatne vzdialenejšej minulosti.

Hlavné úlohy sa samozrejme ujme Scarlett Johansson, bez nej by napokon film mal len neveľké šance na úspech. V nových úlohách sa predstaví David Harbour ako Red Guardian, ktorý je v podstate ruskou verziou Kapitána Ameriky či Florence Pugh v úlohe Yeleny. Tá bola, podobne ako Natasha, vycvičená v programe Red Room Academy pod dohľadom KGB a potom, čo Natashu Romanoff išla do USA, sa práve Yelena mala stať novou Čiernu vdovou. Zatiaľ však nie je isté, ako s týmito a ďalšími postavami, ktoré vychádzajú z originálnych komiksov, Marvel naloží. Scenáristickej stoličky sa ujme mladá austrálska režisérka Cate Shortland.

Black Widow; screenshot: logo

Na Comic Cone mohli návštevníci vidieť krátku ukážku, podľa ktorej bude mať snímka veľmi blízko ku druhému dielu Kapitána Ameriky, kde scenáristi veľmi stavili na boj zblízka pomocou všetkého, čo možno nájsť okolo seba.

The Falcon and the Winter Soldier (seriál, jeseň 2020)

Prvým novo oznámeným seriálom bude The Falcon and the Winter Soldier. Ten, rovnako ako jeho nasledovníci, bude priamo z dielne Marvelu a podieľať by sa na ňom mal hlava Marvel Studios Kevin Feige. Na rozdiel od seriálov z Neflixu alebo Agents of S.H.I.E.L.D. tu môžeme už od začiatku očakávať istú úroveň kvality aj konzistencie, nie je však zatiaľ isté, či seriály vysielané na novej streamovacej službe Disney+ budú priamo spadať do MCU.

V hlavných úlohách sa podľa očakávania predstaví Sebastian Stan (Winter Soldier) a Anthony Mackie (Falcon), ktorých postavy už vo filmoch preukázali, že parťácka chémia medzi nimi funguje veľmi dobre a očakávať tak môžeme veľa vzájomného špičkovania aj skvelej akcie, pretože obaja herci sú známi tým, že väčšinu súbojov a kaskadérskych kúskov zvládajú sami.

Zhruba už vieme aj to, o čom seriál bude. Po udalostiach v Avengers: Endgame sa stal majiteľom kapitánovho štítu Falcon, a hoci Chris Evans účinkovanie v Marvel ukončil, Kapitán Amerika a jeho odkaz bude žiť ďalej práve prostredníctvom tejto dvojice jeho najbližších priateľov. Lipnúť na minulosti sa však bude viac, než sme pôvodne čakali. Vráti sa totiž Baron Zemo a opäť ho stvárni vynikajúci Daniel Brühl. Ten sa pravdepodobne po zmätku okolo lusknutia a následného dvojitého odlusknutia rukavicou nekonečna dostal z väzenia a vráti sa späť vo svojej ikonickej fialovej maske z komiksov. Zo známych tvárí sa ukáže tiež Emily VanCamp ako Sharon Carter alias Agentka 13, The Falcon and the Winter Soldier tak nateraz pôsobí veľmi nádejne a fanúšikovia MCU by si ho nemali nechať ujsť.

The Falcon and the Winter Soldier; screenshot: logo

Že bude pre seriál dôležitá postava Kapitána Ameriky alebo aspoň jeho štít, dokazuje aj logo, ktoré obsahuje ikonickú Kapitánovu hviezdu.

Eternals (film, 6. novembra 2020)

Seriál s Buckym a Falconom síce znie skvele, ale po Infinity ságe skrátka chceme niečo rovnako veľké. Nakuknúť pod pokrievku ďalšieho vesmírneho sváru by mohol film Eternals, ktorý bude mať premiéru 6. novembra 2020 a rozšíri dejisko MCU ešte viac. Film bude pojednávať o rovnomennej rase humanoidov s nadľudskými schopnosťami ako lietanie, telepatia, teleportácia alebo projekcia energie. Mimo Eternals by sa potom mali ukázať ich stvoritelia, rasa vesmírnych bohov Celestials, ktorí patria k najmocnejším bytostiam vo vesmíre a sú v podstate nezničiteľní. Tí okrem Eternal vytvorili tiež rasu Deviantov, ktorí sú síce ohavní, ale veľmi inteligentní a boli to práve oni, kto obyvateľov Zeme pomocou genetického inžinierstva pretvoril na inteligentné bytosti.

Ako veľmi sa vo filme prepletú osudy týchto troch rás, zatiaľ nemáme tušenie, poznáme však aspoň obsadenie niektorých dôležitých rolí. Marvel opäť ukázal silu svojho mena a do filmu Eternals najal veľa známych mien na čele s Angelinou Jolie, ktorá si zahrá Then narodenú na Olympe. Z ďalších mien potom zaujme Salma Hayek (Ajako) alebo Richard Madden (Ikaris). Viac toho zatiaľ o Eternals nevieme, dá sa však očakávať, že filmovým vesmírom Marvelu poriadne zatrasú.

Eternals; screenshot: logo

Nadšenie z obsadenie hviezd ako Angelina Jolie či Salma Hayek mierni napríklad fakt, že postavu Sprit, ktorý je v komiksoch chlapcom, bude vo filme hrať mladá Lia McHugh. Zase tá rodová nevyváženosť?

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (film, 12. februára 2021)

Pamätáte sa na naštvané reakcie fanúšikov, ktorí nezniesli falošného Mandarina v snímke Iron Man 3? Od tej doby však Marvel čas od času pripomenie, že s organizáciou Desať Prsteňov a skutočným Mandarinom ešte majú niečo v pláne a teraz už konečne vieme čo. Okolo tohto mága sa bude točiť ázijská bojovka Shang-Chi, v ktorej Mandarina stvárni obľúbený Tony Leung. Hlavnej postavy sa ujme kanadský herec s čínskymi koreňmi Simu Liu, toho môžeme poznať najmä zo sitcomu Kim's Convenience. Režisérom je Destin Daniel Cretton a očakávať máme klasickú ázijskú bojovku plnú súbojov na blízko. Do kín zamieri 12. februára budúceho roka.

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings; screenshot: logo

Tentoraz nás už snáď Marvel nesklame a skutočne uvidíme ozajstného Mandarina. Škoda len, že jeho hlavný protivník Iron Man už nie je medzi živými.

WandaVision (seriál, jar 2021)

Seriál WandaVision má byť vraj úplne bláznivý, takže ak ste čakali nejakú romancu, pravdepodobne na ňu môžeme zabudnúť, ale kto vie. Jediné, čo Marvel o seriáli zatiaľ prezradil, je to, že sa pri jeho tvorbe nekládli žiadne bariéry. Hlavné úlohy si samozrejme strihnú Elizabeth Olsen ako Wanda Maximoff a Paul Bettany v úlohe Visiona. Seriál sa pritom bude odohrávať po udalostiach Avengers: Endgame, takže zatiaľ nevieme, akú veľkú úlohu bude hrať v príbehu Vision. Dokáže ho Scarlet Witch svojou veľkou mocou oživiť, pôjde iba o flashbacky alebo Wanda využije svoje psychedelické schopnosti a vytvorí si Visiona vo svojej hlave?

Podľa názvu seriálu vsádzame skôr na to, že Vision bude nejakým spôsobom privedený späť k životu, čo by samo o sebe nepopieralo nič z predchádzajúcich udalostí, lebo bol v podstate viac vyspelou formou technológie ako živou bytosťou. Ako to ale nakoniec celé bude, si musíme počkať do jari budúceho roka. V seriáli sa objaví aj Monica Rambeau, ktorú sme videli ako malé dievčatko vo filme Captain Marvel. Tá už bude teraz dospelá, či sa ale dočká schopností z komiksov, kde figurovala ako druhá Captain Marvel či superhrdinka Photon alebo Pulsar, môžeme zatiaľ len hádať.

WandaVision; screenshot: logo, postavy

Väčšina fanúšikov by si priala oživenie skôr Iron Mana alebo Lokiho, aj Vision je však obľúbenou postavou, ktorá je v podstate stará ako MCU samotné, pretože bol už v prvom Iron Manovi vo forme Starkovej umelej inteligencie. Jeho návrat k životu by tak veľa divákov potešil.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (film, 7. mája 2021)

Fáza 4 marvelovského filmového vesmíru prinesie aj očakávané pokračovania. Druhý diel Doctora Strange bude opäť režírovať Scott Derrickson, avšak zatiaľ čo prvý diel sa nebál veľmi často siahnuť k humorným prvkom, pokračovanie sa ponesie v štýle gotického hororu. Je pravdou, že Marvel sa vôbec nezdráha skúšať rôzne žánre a to aj v rámci jednej filmovej série, osobne by som sa však nebál toho, že by si Benedict Cumberbatch v úlohe Stephena Strangea odpustil aspoň pár vtipov.

Ako už napovedá podtitul, pravdepodobne sa konečne dočkáme odomknutia tzv. multiverzia, teda konceptu multiverzum, v ktorom súbežne existujú paralelné svety. V tých môžu byť napríklad zlí Avengers a podobne. A kto by mal brány do iných svetov otvoriť než sám vrchný kúzelník Avengers, ktorý zvládne strážiť viac realít naraz. Marvel by si tým navyše vyšliapal cestičku k veľmi jednoduchému privítaniu X-Menov do MCU, pretože by stačilo povedať, že sa títo zmutovaní superhrdinovia skrátka vyskytovali v paralelných vesmíroch.

To sú ale zatiaľ len číre špekulácie. Čo naopak vieme určite, je to, že sa vo filme objaví tiež Elizabeth Olsen ako Scarlet Witch, pričom seriál WandaVision by mal okrem iného odhaliť práve to, ako sa Wanda ku spojenectvu so Strangeom dostala a nie je snáď ani potrebné zmieňovať, že by mohlo ísť o veľmi silné magické duo. Ako sa im vydarí vzájomná spolupráca, sa dozvieme 7. mája 2021.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness; screenshot: logo, postavy

Prvýkrát si z nás v Marvel vystrelili a narážky na multiverzum vo Spider-Man: Ďaleko od Domova boli len výmysly. Tentoraz už to skrátka musí vyjsť.

Loki (seriál, jar 2021)

Predstaviteľ boha ľsti a pascí Tom Hiddleston sa najprv uchádzal o rolu samotného Thora, nakoniec však bol obsadený práve do úlohy Lokiho a vznikol tak fenomén „Hiddlestoners“, kam sa radia najmä fanúšičky tohto talentovaného herca. Jeho výkon vo filme Thor (2011) presvedčil Marvel na jeho ďalšie obsadzovanie, a keďže v hlavnej dejovej línii MCU je pravdepodobne už naozaj mŕtvy (avšak u boha ľsti nikdy neviete), rozhodol sa Marvel vypočuť prosby fanúšikov a zmapovať osud alternatívneho Lokiho z roku 2012 , ktorý pri cestovaní časom v Avengers: Endgame unikol do alternatívnej reality. Zatiaľ vieme určite len to, že sa pozrieme do roku 1975, vylúčené však nie sú ani iné obdobia.

Loki; screenshot: logo

Seriál Loki bude v rámci Marvel univerza menej významný a zvyšok filmov či seriálov nijako neovplyvní, o to viac by však mohlo ísť o zábavný a pre fanúšikov Lokiho zaujímavý seriál.

What If...? (Animovaný seriál, leto 2021)

Pokiaľ má byť seriál WandaVision totálny úlet, potom What If...? bude úlet na druhú. Komiksová séria s rovnakým názvom patrí medzi tie najpopulárnejšie, pretože uvažuje nad tým, čo by sa stalo, keby sa napríklad Spider-Man pridal k Fantastickej štvorke. Väčšinou sa však zaoberá ďaleko extrémnejším predstavami. Tak napríklad čo by sa stalo, keby všetci Avengers dostali vlastné kladivo, ako má Thor? Možno práve preto pôjde o seriál animovaný, ktorého najväčšou zbraňou ale budú herci filmových predlôh, respektíve ich hlasy. Na dabovanie svojich postáv sa už prihlásila väčšina hereckého ansámblu MCU a chýba len Robert Downey Jr., Chris Evans a Scarlett Johansson.

Lákadlom potom bude tiež hlas Jefreyho Wrighta, ktorý vdýchne život rozprávačovi celej série. Dohliadať nad celým dianím totiž bude The Watcher, ktorý má za úlohu z diaľky pozorovať dianie na Zemi. Vidieť sme ho mohli už v druhých Strážcoch Galaxie v rámci cameo úlohy Stana Leeho, kde šlo ale skôr len o vtipnú narážku. Premiéru by mal mať seriál niekedy v roku 2021.

What If...?; screenshot: logo

Seriál What if...? celkom určite neovplyvní hlavné dianie v MCU, rozhodne však ide o prírastok, ktorý by si mohol získať veľa fanúšikov.

Hawkeye (seriál, jeseň 2021)

Neskoro, ale predsa. Tak by sa dalo popísať zadosťučinenie, ktoré pravdepodobne pocítil Jeremy Renner v okamihu, keď mu bol ponúknutý vlastný seriál. Postava Hawkeya sa dostala v prvých Avengers do nezávideniahodnej pozície a bolo cítiť, že v ďalších dieloch sa scenáristi snažili Rennerovi všetko vynahradiť. Práve postava Clinta Bartona alias Hawkeya, z ktorého sa v Avengers: Endgame stal Ronin, dostane koncom roka 2021 svoj vlastný seriál. V ňom bude trénovať možno svojho nástupcu, ktorého si zahrá Kate Bishop. Dôjsť by potom malo práve aj na jeho prerod na Ronina, Marvel sa totiž inšpiroval u veľmi obľúbenej komiksovej série od Matta Fractiona, čo odráža aj samotné logo seriálu. Snáď pôjde o trefu do čierneho.

Hawkeye; screenshot: logo

Fanúšikov Clinta Bartona zaujíma len jediné – oblečie si konečne svoj fialový kostým z komiksov? Fialová bodka v písmene „a“ by mohla napovedať, že áno.

Thor: Love and Thunder (film, 5. novembra 2021)

Posledným filmom z fázy 4 bude štvrtý a záverečný diel Thora, a ak ste sa sťažovali na to, že v snímke Captain Marvel urobili scenáristi trochu nepochopiteľne z Mar-Vella ženu, tentokrát vám pôjde rovno pena od úst. Alebo skôr blesky? Po pauze v Thor: Ragnarok sa totiž vráti Natalie Portman v úlohe Jane Foster, z ktorej Marvel urobí ženskú verziu Thora. Tá síce má v komiksoch pomerne pevné základy a stala sa celkom obľúbenou superhrdinkou, Natalie Portman si to však rozhádzala u fanúšikov v momente, keď odmietla účinkovanie v treťom dieli a teraz je jej vyčítané, že sa vrátila len vďaka vidine hlavnej úlohy.

Premena Jane Foster na ženskú verziu Thora prebehla v komiksoch tak, že Nick Fury niečo pošepkal Thorovi do ucha a ten kladiva zrazu už nebol hoden. Vyvolať elementárne búrky potom po čase priletelo práve k Jane Foster, ktorá umierala na rakovinu a moc kladiva ju vyliečila. MCU si však túto zápletku pravdepodobne preberie po svojom. Réžie sa opäť ujme Taika Waititi, takže možno očakávať podobnú jazdu plnú humoru ako v prípade predchádzajúceho dielu.

Thor: Love and Thunder; screenshot: logo

Nie práve vážne poňatie Thora odštartoval režisér tretieho dielu Taika Waititi a už samotné logo chystaného pokračovania jasne ukazuje, že aj tentoraz sa nebude nič brať smrteľne vážne.

Bolo toto z Comic Conu všetko? Pravdepodobne si teraz hovoríte, že chystaný lineup filmov vyzerá sľubne, ale zatiaľ sme nevideli ani náznak ničoho tak zásadného, ako bol príchod Thanosa a kameňov nekonečna. Treba mať na pamäti, že ani fáza 1 rovno neponúkla divákom jasné odhalenie finálneho kataklyzmatu. Dá sa tak logicky predpokladať, že aj 4. fáza bude mostom k ďalšiemu medzigalaktickému finále, do ktorého by mohli prehovoriť už spomenutí mutanti. Kevin Feige totiž na záver panela naznačil, že v piatej fáze sa vrátia Strážcovia Galaxie, Black Panther alebo napríklad Captain Marvel a v príprave je nová verzia Fantastickej Štvorky a práve taktiež X-Menov.

• Zdroje: Twitter (BossLogic), YouTube (Attraction Magazine), vlastné

Že Marvel načúva fanúšikom, potvrdilo tiež oznámenie filmu Blade. O tom sa už dlho špekulovalo, pričom sa fanúšikovia tohto zabijaka báli, že sa nakoniec ukáže iba v seriáli. Hlavnú postavu potom stvárni dvoma Oscarmi ocenený Mahershala Ali, ktorého si fanúšikovia do tejto úlohy priali zo všetkých možných adeptov najviac. Aký máte pocit z Comic Conu v San Diegu vy? Ste spokojní s oznámenými filmami a seriálmi? Dajte nám vedieť v komentároch.

LEGO Super Heroes 76113 Spider-Man a záchrana na motorke - Stavebnica
Viac ako99%spoľahlivosť
-8%
LEGO Super Heroes 76113 Spider-Man a záchrana na motorke
Stavebnica pre chlapcov, odporúčaný vek od 6 rokov, počet dielikov: 235, rad LEGO Super Heroes

-8% 25 €
22,90 € bez DPH 19,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: LO76113
LEGO Super Heroes 76114 Spider-manov pavúkolez - Stavebnica
Viac ako99%spoľahlivosť
-20%
LEGO Super Heroes 76114 Spider-manov pavúkolez
Stavebnica pre chlapcov, odporúčaný vek od 7 rokov, počet dielikov: 418, rad LEGO Super Heroes

-20% 44,99 €
35,90 € bez DPH 29,92 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: LO76114
Avengers Hero Mashers – Juggernaut - Figúrka
-56%
Avengers Hero Mashers – Juggernaut
Figúrka vhodná pre chlapcov, odporúčaný vek od 4 rokov

-56% 26,90 €
11,90 € bez DPH 9,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade 5 ks
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: HRAa2503c
Avengers zberateľská séria Legends Taskmaster - Figúrka
-33%
Avengers zberateľská séria Legends Taskmaster
Figúrka vhodná pre chlapcov, odporúčaný vek od 4 rokov

-33% 26,90 €
17,90 € bez DPH 14,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Posledný kus na sklade
Môžete mať zajtra od 10:00
Objednávací kód: HRApta0366
Funko POP Marvel Avengers 2 – Hulk
Figúrka vhodná pre dievčatá aj chlapcov, výška figúrky: 10cm, odporúčaný vek od 6 rokov

17,90 € bez DPH 14,92 €
Kúpiť
Na ceste 2 ks
Očakávame 20.1.2020
Objednávací kód: HRAa8897
Marvel Mighty Muggs Camora - Figúrka
-20%
Marvel Mighty Muggs Camora
Figúrka vhodná pre chlapcov, odporúčaný vek od 6 rokov

-20% 14,90 €
11,90 € bez DPH 9,92 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade 5 ks
Môžete mať ve streda 22.1. od 8:00
Objednávací kód: HRAif6237p
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi