Nakupování budoucnosti HP + média

Saturnin se vrací a v plnej paráde

Zobraziť katalóg
Saturnin se vrací a v plnej paráde

Trúfnuť si na pokračovanie národného literárneho pokladu menom Saturnin vyžaduje veľa odvahy, sebavedomia i literárneho kumštu. Miroslav Macek, enfant terrible českej politickej scény, sa toho nebál a výsledok nazvaný Saturnin se vrací vôbec nie je zlý. V každom prípade rozhodne stojí za to si nového Saturnina aspoň prečítať a až potom hodnotiť.

Saturnin se vrací

Aký bol Saturnin Zdeňka Jirotku

Knihu Saturnin se vrací s podtitulom „oficiální pokračování“ vydáva nakladateľstvo XYZ v podobe tlačenej, elektronickej i posluchovej. Teda 75 rokov od zrodenia legendárneho románu, ktorý si diváci dokonca zvolili ako víťaza v ankete Českej televízie Kniha môjho srdca (2009).

Jeho tvorca Zdeněk Jirotka v ňom majstrovsky premiešal nenáročný, avšak pútavý dej, charizmatické hlavné postavy a presne mierenú satiru. To všetko posypal suchým anglickým humorom – výsledkom je kniha, ku ktorej sa s láskou vracajú generácie čitateľov.

Aký je Saturnin Miroslava Macka

Miroslavovi Mackovi sa podaril husársky kúsok hneď dvakrát. Ponuku písať Saturnina dostal priamo od vydavateľa, ktorý o možnosti stvoriť pokračovanie presvedčil Jirotkovho syna, držiteľa autorských práv. A po druhé, nová kniha ani zďaleka nie je nejakým prepadákom. Práve naopak.

Saturnin se vrací

Autorovi sa darí zachovať pôvodný štýl, prináša veľa naozaj smiešnych situácií, pridáva niekoľko nových hrdinov. Miroslav Macek sa podľa svojich slov na desať mesiacov stal vnútorne Zdeňkem Jirotkou a fakty z éry prvej republiky hľadal v otcových spomienkach. Zdá sa, že požiadavka nakladateľstva XYZ, aby sa úlohy zhostil niekto s rozhľadom, racionálnym uvažovaním a vzťahom k 30. rokom, sa podarilo naplniť.

Namiesto Saturninovho rozboru radšej čítajte

Je pravda, že čitatelia budú Saturninov návrat porovnávať s originálom. S tým však samozrejme Macek aj nakladateľ počítajú. Ostatne porovnávali tiež diváci filmového a televízneho spracovania v roku 1994 od režiséra Jiřího Věrčáka s Oldřichom Víznerom a Ondrejom Havelkom v hlavných úlohách. A výsledkom bol jeden z najvydarenejších filmov porevolučného obdobia.

Rovnako zbytočné je klásť si otázku, ako by s pokračovaním Saturninových roztomilých príhod bol spokojný samotný Jirotka (zomrel roku 2003). Svojrázny sluha znovu rozbieha kolotoč svojich trafeností a najlepším spôsobom, ako vyvrátiť alebo naopak potvrdiť všetky pochybnosti o nemožnosti jeho návratu na knižné stránky, je knihu Saturnin se vrací prečítať. Nuž, ako by povedala teta Kateřina: „Kto nič nerobí, nič nepokazí.

Saturnin se vrací
Audiokniha MP3 - Slavná humoristická kniha, která baví již několik generací čtenářů, pokračuje. - Miroslav Macek, čte Miroslav Vladyka, 4 hod. 42min.

10,62 €
Kúpiť
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AK1A698
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi