Motorola Edge 50 je celý rad vydarených telefónov a keď som sa pozrel na Edge 50 Neo, ako prvé ma zaujali dynamické farby. Testovaný kus mal oranžovočervený odtieň Pantone Poinciana, ktorý rozhodne upúta a pritiahne pohľady.
Keď sa vám telefón zapáči vzhľadom, asi budete zvedaví, čo ukrýva pod kapotou. Ja som rozhodne bol a najviac ma zaujímal fotoaparát. Cítim totiž v kostiach, že tento typ telefónu zaujme hlavne mladších ľudí, ktorí často fotografujú a chcú dostať za dobrú cenu špičkovú kvalitu fotografií. Či sa mi to splnilo, to sa dozviete v recenzii.
Motorola to v prípade modelu Edge 50 Neo vymyslela celkom dobre. K dispozícii sú štyri farebné odtiene a iba jeden z nich je trochu konzervatívnejší. Iba trochu, pretože bledosivá nie je práve bežná farba, len nepôsobí tak dynamicky ako ostatné odtiene. Novú Motorolu si môžete zadovážiť v jemnej hnedej pripomínajúcej latté či sýtej námorníckej modrej a už spomínanej takmer krikľavo červenooranžovej. Tie farby ma jednoducho bavia a páči sa mi, že Motorola nezabúda na zákazníkov, ktorých už nudí klasická čierna.
Pri téme dizajnu zdôrazním, že Edge 50 Neo sa veľmi dobre drží z dvoch dôvodov. Zadná strana pokrytá vegánskou kožou nie je klzká a hmotnosť mobilu je pôsobivých 171 gramov. Vďaka tomu sa bude cítiť dobre aj v menšej ruke, ktorú neunaví ani po dlhšom telefonovaní. Výrobca k telefónu dodáva ochranný obal v jeho farbe. Horšie je, že odtieň tak úplne nesedí a v rámci ekologických snáh výrobcu Motorola ide o puzdro z recyklovaných materiálov. Normálne by to bolo chvályhodné, ale dosť je to na ňom vidieť a pokiaľ máte mierne OCD, fliačiky sa budete pokúšať neustále márne čistiť.
Spomeniem aj odolnosť, model Edge 50 Neo totiž nie je odolný len podľa najvyššieho komerčného protokolu IP68, ale navyše aj podľa vojenského štandardu MIL-STD 810H. Pokiaľ teda nemáte práve najšikovnejšie ruky v meste, tento model telefónu by mohol vydržať aj vaše drsnejšie zaobchádzanie. Displej chráni Gorilla Glass 3, čo je ďalší krok smerom k vyššej odolnosti.
V oblasti parametrov nie je veľmi čo riešiť. Mobilný telefón Edge 50 Neo má 8 GB RAM a 256 GB kapacitu úložiska. To sú hodnoty, ktoré nenadchnú ani neurazia a pokiaľ s telefónom nerobíte niečo špeciálne, malo by vám to stačiť. Spravidla odporúčam minimálne 512 GB úložiska, ale táto Motorola ponúka len jednu kombináciu kapacít a príjemnú koncovú cenu, takže je to tak ako to je a hotovo.
Čo sa týka procesora mobilného telefónu Motorola Edge 50 Neo, výrobca použil MediaTek Dimensity 7300. Ide o moderný procesor vyrobený 4nm technológiou, ktorý ponúka pomerne férový výkon, chvíľami som však mal pocit, že pri multitaskingu a spúšťaní telefónu by to chcelo trochu viac výkonu. To znamená, že ak si radi občas zahráte nejakú hru, nečakajte od neho výkony hodné olympionika, ale svoju úlohu splní.
Pokiaľ niečo ťahá Motorolu Edge 50 Neo smerom k nadpriemeru, určite je to jej 120 Hz pOLED displej. Uhlopriečka 6,4“ znamená, že je telefón trochu užší, možno aj preto sa tak dobre drží. Rozlíšenie 2 670 × 1 220 bodov zase prináša pôsobivú ostrosť 460 ppi a je to skutočne vidieť. Model ponúka vyššiu ostrosť zobrazenia, než je bežné a v kombinácii so svietivosťou 3 000 nitov sa nezľakne ani krutého letného slnka. Keď zasvieti, stále uvidíte čo vám displej ukazuje, a to nie je samozrejmosť.
Ako som už naznačil, v tomto prípade je určite fotoaparát veľmi dôležitý a Motorola Edge 50 Neo sa ním rozhodne môže chváliť. Je zaujímavé, že sa výrobca v čase vylepšovania záberov pomocou AI zameral skôr na dobrú detailnosť a neprepálené reálne farby.
Či už fotografujete v exteriéri alebo interiéri, stále dostávate zhruba rovnako vysokú kvalitu záberov. Až na jednu nedokonalosť. Pri vyššom priblížení a makrofotografii niekedy uletia niektoré odtiene červenej a pomerne dosť sa vzdialia od reality.
Napriek tomu však makro chválim a musím povedať, že bez väčšej námahy dosiahnete výborné výsledky aj v automatickom režime. Pre milovníkov kvality však nechýba ani ten profesionálny, a nakoniec pochválim aj schopnosť dobre sa vyrovnať so silným protisvetlom. Cez deň.
Slabšou stránkou fotoaparátu je nočná fotografia. Síce dokáže zachytiť tmavú oblohu bez toho, aby zachádzal do modrého spektra ako niektorí konkurenti, ale zábery sa pomerne ľahko rozmažú a nie sú na tom veľmi dobre ani z pohľadu detailnosti.
Nechýba trojnásobný optický zoom, ale čo sa týka kvality fotografií pri najvyššom priblížení, nebol som práve nadšený. Fotografie neboli dostatočne ostré ani detailné. Nechcem však, aby to vyznelo príliš negatívne, fotoaparát Edge 50 Neo je skutočne dobrý, len nie vo všetkých okolnostiach.
Za zmienku stojí, že táto Motorola má prekvapivo iba 4 310 mAh kapacitu batérie a napriek tomu dokáže vydržať deň a pol prevádzky. Telefón je s malou batériou ľahký a na tretinu kapacity som ho nabil už za 15 minút. Ako je to s originálnou nabíjačkou, to presne neviem, pretože ide o ďalší model, ktorý v rámci ekológie kúpite bez nabíjacieho adaptéra. Ale dobré a rýchle to bolo aj s nabíjačkou inej značky.
Mnohých určite poteší aj možnosť bezdrôtového nabíjania, pretože sa zabudované nabíjačky čoraz viac objavujú aj v bežných autách. Edge 50 Neo stačí položiť na kompatibilnú nabíjačku a jednoducho sa vám nabije.
Po zvukovej stránke je na tom Motorola Edge 50 Neo veľmi dobre a vďaka integrácii Dolby Atmos si môžete vyladiť zvuk podľa svojich predstáv a typu aktuálne konzumovaného obsahu. V oblasti výšok je drobná rezerva, ale to si zrejme väčšina používateľov ani nevšimne.Približne v rovnakej cene môžete dostať aj Oppo Reno 12. Ponúkne vám viac operačnej pamäte (12 GB), čo sa môže prejaviť pri spúšťaní viacerých aplikácií naraz. Má tiež o niečo väčší displej, takže Motorola Edge 50 Neo je vhodnejšie do menších rúk. Reno 12 neponúka tak vysokú odolnosť (IP65), takže ide aj o osobné preferencie.
Ako kandidát sa uplatní tiež Nothing Phone(2a) Plus. Ten budú voliť asi hlavne používatelia, ktorým ide o originálny dizajn. Nothing totiž kladie pri svojich telefónoch dôraz práve na netradičný vzhľad a inak budú parametre pomerne podobné ako v prípade Edge 50 Neo. Dostanete viac operačnej pamäte (12 GB), nižšiu odolnosť proti vode a prachu (IP65), ale niekomu by mohlo chýbať bezdrôtové nabíjanie.
Zvážiť by ste mali aj Honor 200, ktorý je pomerne obľúbený a Motorolu Edge 50 Neo prekonáva kvalitou fotoaparátu, hlavne v noci, čo nie je zanedbateľné. Procesorom je Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3, takže Honor má aj o niečo vyšší výkon pri takmer identickej cene telefónu.
Mimochodom, pokiaľ vám ide o herný výkon, je tu ešte Poco F6 s procesorom Snapdragon 8s Gen 3. Ten je na hry určite vhodnejší ako Dimensity 7300 v Motorole Edge 50 Neo. Potvrdí to kombináciou 12 GB RAM a 512 GB úložiska, takže by mohol byť výbornou voľbou nielen pre hráčov.
Pokiaľ by vás lákal z pohľadu Androidu referenčný telefón od Google, za podobnú cenu zoženiete tiež Pixel 8a. Ten vás neochudobní o dynamické farby ani o bezdrôtové nabíjanie a jeho parametre sa podobajú Edge 50 Neo, až na o niečo nižšiu odolnosť (IP67), menší displej (6,1“) a skromné 128 GB úložisko.
Motorola Edge 50 Neo
MobilyĽahké telo, ktoré upúta pohľady, a pritom má vysokú odolnosť nielen podľa IP68, ale aj vojenského MIL-STD 810H? Áno, to sa mi páči. Parametre sú pre strednú triedu skôr bežné a konkurencia má často 12 GB RAM, čím túto Motorolu prekonáva. Na druhej strane asi žiadny iný porovnateľný telefón sa tak dobre nedrží a vysoká ostrosť displeja v kombinácii s jeho odolnosťou je na nezaplatenie. Fotoaparát má svoje muchy, ale v podstate je na tom veľmi dobre až na nočné fotenie.
Klady
Zápory
Motorola Edge 50 Neo je výborný telefón nižšej strednej triedy. Získa si vás výborným displejom a netradične ľahkým telom. Mňa osobne veľmi tešia aj atraktívne farebné odtiene, v ktorých si ho môžete zadovážiť. Určite stojí za zmienku aj jeden a pol denná výdrž batérie, rýchle nabíjanie a dobrý fotoaparát s kvalitným makro režimom. Má svoje muchy, ako je slabšia nočná fotografia, ale pri testovaní mi vôbec nevadili.
• Autor: Ondřej Chabr
Dvojicu veľmi podarených smartfónov predstavila Motorola. Výrobca nimi, zdá sa, završuje celý modelový rad Motorola Edge 50, ktorý obsahuje hneď niekoľko modelov rozvrstvených cenou a výbavou. Tými novinkami pre náš trh sú smartfóny Motorola Edge 50 a Edge 50 Neo. Sú k dispozícii nielen s veľmi atraktívnou výbavou, ale aj v zaujímavých a moderných farebných vyhotoveniach. Poďme si ich predstaviť.
Obe novinky prichádzajú so sympatickými rozmermi. Tie nie sú na obtiaž a menšia Motorola Edge 50 Neo sa dokonca zmestí do výšky 155 mm. Väčšia Motorola Edge 50 zase poteší hrúbkou iba 7,8 mm. Po stránke vzhľadu úplne zapadajú do súčasných modelov radu Edge 50. Ten sa vyznačuje foto výstupkom mierne zdvihnutým nad povrch chrbta.
Hrany oboch modelov sú v zadnej časti zahnuté, model Edge 50 Neo však predný displej prináša v rovnom vyhotovení s minimalistickým rámčekom. Motorola Edge 50 má rámčeky len hore a dole, kraje sa zaobľujú smerom k bokom. Pekným detailom je kryt v základnom balení. K mobilnému telefónu totiž dostanete taký, ktorý farebne ladí práve s vybranou farbou Motoroly.
Ako sú na tom Motoroly s materiálmi a odolnosťou? Motorola Edge 50 Neo aj Edge 50 zhodne ponúkajú úplnú odolnosť voči prachu a vode IP68. To ale nie je všetko, výrobca spomína aj vojenský štandard MIL-STD 810H.
Motorola Edge 50 Neo vo všetkých 4 farebných variantoch má chrbát vyrobený z vegánskej kože a zároveň všetky štyri odtiene môžeme nájsť vo vzorkovníku Pantone. Motorola Edge 50 poputuje k zákazníkom v zelenej a sivej, pričom obe farby majú chrbát vyhotovený aj v koži. Zelenú tvorí drsnejšia koža, sivú potom semiš. Displeje kryjú sklá Gorilla Glass 3 v prípade Edge 50 Neo, resp. Gorilla Glass 5 v prípade Edge 50.
Obe nové Motoroly si vypýtali skvelé parametre displejov. Zatiaľ čo Edge 50 Neo hostí uhlopriečku 6,4", Edge 50 pridáva a rozrastá sa na 6,67". Modely pracujú s rozlíšením 1 220 pixelov na šírku, väčší model má na výšku pár pixelov navyše. Zhodne sa ale chvália veľmi vysokou jemnosťou displeja, takže sa používatelia nemusia báť, že by im obrazové body vadili.
i
Spísali sme pre vás recenzie na 2 najvýkonnejšie Motoroly radu Edge 50.
P-OLED displeje s pomermi strán 20 : 9 potešia pri sledovaní videí, systém sa po obrazovke preháňa v plnej 120 Hz frekvencii. Samozrejmosťou je ďalej podpora HDR10+. Menšia obrazovka Edge 50 Neo sa chváli jasom s hodnotou 3 000 nitov, Edge 50 má k dispozícii o niečo menej, konkrétne 1 600 nitov. Oboje ale zaručuje, že by priamy slnečný svit nemal ničomu vadiť.
Určite sa nemožno sťažovať na použité čipsety. Motoroly totiž vsádzajú na moderné čipy od Qualcommu a Mediateku. Drahšia Motorola Edge 50 teda dokazuje výkon procesorom Snapdragon 7 Gen 1 Accelerated Edition so 12 GB RAM. Edge 50 Neo na tom nie je oveľa horšie, veď tu nájdeme Mediatek Dimensity 7300 a 8 GB RAM. Systém Android 14 je pripravený pred vydaním najnovšej generácie Android 15, na ktorý Motorola určite dostane update.
To by nebola Motorola, keby nevynikala schopnosťami akumulátorov. Kapacity 5 000 mAh (Edge 50) a 4 310 mAh (Edge 50 Neo) nie sú nič neobvyklé, ale rozhodne dobre znejú údaje o napájaní. Pri oboch smartfónoch sa dostaneme až na 68 W a bude ich možné nabíjať aj 15 W bezdrôtovo. O kvalitné hlasné počúvanie sa zaslúžia stereo reproduktory Dolby Atmos.
i
Vzhľadovo sa k radu Edge 50 viaže aj ďalšia, lacnejšia Motorola. Aj tá prešla našou recenziou. Motorola Moto G85 5G (RECENZIA): Skvelý displej, slušné fotografie, napriek tomu to nie je úplne ono.
Ako Edge 50, tak Edge 50 Neo sú schopnými fotoaparátmi. Ich parametre sú totiž na vlas rovnaké, preto si poďme technické parametre povedať naraz.
Ten hlavný foťák je v oboch prípadoch snímač Sony Lytia 700C s rozlíšením 50 Mpx, svetelnosťou f/1,8 a stabilizáciou obrazu. Výsledkom pomáha umelá inteligencia moto ai. Má sa postarať o adaptívnu stabilizáciu, až 30-násobný zoom, dlhší expozičný čas pri fotení a pod. Druhý fotoaparát tvorí 13 Mpx širokáč s uhlom záberu 120°. Ten zároveň slúži na vyhotovovanie makro fotografií. Nakoniec sa tešme na 10 Mpx teleobjektív schopný priblížiť 3× optickým zoomom.
Motoroly sa neodlišujú ani schopnosťou točiť 4K video s 30 fps, prípadne Full HD so 60 fps, a dokonca ani selfie fotoaparátom s 32 Mpx rozlíšením.
Parametre/Model | Motorola Edge 50 | Motorola Edge 50 Neo |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,67" | Uhlopriečka: 6,4" |
Rozlíšenie: 2 712 × 1 220 px, 446 ppi | Rozlíšenie: 2 670 × 1 220 px, 460 ppi | |
Typ: p-OLED | Typ: p-OLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | |
Ochrana: Gorilla Glass 5 | Ochrana: Gorilla Glass 3 | |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS |
Širokouhlý: 13 Mpx, f/2,2 | Širokouhlý: 13 Mpx, f/2,2 | |
Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,0, OIS | Teleobjektív: 10 Mpx, f/2,0, OIS | |
Predný fotoaparát | 32 Mpx, f/2,4 | 32 Mpx, f/2,4 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1 | Mediatek Dimensity 7300 |
GPU | Adreno 750 | Adreno 740 |
RAM | 12 GB | 8 GB |
Interné úložisko | 512 GB | 256 GB |
Operačný systém | Android 14 | Android 14 |
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP68 | IP68 |
Akumulátor | 5 000 mAh | 4 310 mAh |
Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 68 W/15 W | Rýchlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 68 W/15 W | |
Rozmery | 160,8 × 72,4 × 7,8 mm | 154,1 × 71,2 × 8,1 mm |
Hmotnosť | 180 g | 171 g |
Obsah balenia | USB-C kábel, kryt, nástroj na vybranie SIM karty, používateľská príručka | USB-C kábel, kryt, nástroj na vybranie SIM karty, používateľská príručka |
Cena | od 519 € | od 499 € |
i
Mohlo by vás zaujímať
Zdá sa, že svoje schopnosti už Motorola musela s poslednou dvojicou modelov Edge 50 a Edge 50 Neo vyčerpať. Rad je skutočne dobre rozostavený a teraz je načase si detailne prejsť jednotlivé parametre, a vybrať si tak ideálneho spoločníka. Ktorý model najviac sadne vám?