Počas sviatku 5.7. je otvorený iba AlzaDrive Senec.

Naše ceny? Posekané! Naše ceny? Posekané!
Zobraziť katalóg

SSD disky (Solid State Drive) neobsahujú na rozdiel od tradičných harddiskov žiadne pohyblivé diely. Namiesto rotujúcich platní s magnetickou vrstvou obsahujú pamäťové čipy, na ktoré je možné zapisovať dáta a opätovne ich mazať. V princípe ide o technológiu pomerne starú, vidieť sme ju mohli už v počítačoch v 80. rokoch, ale v poslednej dobe sa začali vyrábať pamäte také rýchle a s takou kapacitou, že v mnohých smeroch tradičné harddisky prekonali.

Michal Rybka predstavuje hlavné výhody

Vysoká rýchlosť prenosu a čítania dát

Základnou a najdôležitejšou výhodou SSD diskov je ich rýchlosť. Moderné SSD disky dokážu zapisovať aj čítať rýchlosťou nad 500 MB/s. Ide však o maximálnu rýchlosť, ktorú možno dosiahnuť pri čítaní a zápise veľkých súborov. V praxi sa bežne dosahuje rýchlosť okolo 250 – 300 MB/s, pri práci s malými súbormi môže poklesnúť až na zhruba 50 MB/s. V porovnaní s klasickým harddiskom je to však stále veľa, tie majú maximum okolo 150 MB/s a pri práci s malými súbormi poklesne rýchlosť aj na 2 MB/s! V praxi je tak po nasadení SSD disku možné pozorovať naozaj razantné zrýchlenie systému, či už pri štarte Windows a alebo pri práci s aplikáciami.

SSD vs HDD

Vysoká rýchlosť nie je jedinou výhodou. Pretože SSD disk neobsahuje pohyblivé časti, nehrozí jeho poškodenie pri manipulácii počas prevádzky. Preto sa SSD disky rôznych typov používajú vo všetkých smartfónoch, tabletoch a aj vo väčšine ultrabookov. Taktiež nehrozí poškodenie informácií magnetickým poľom. SSD disky využívajú aj výrazne menej energie, len 2 až 4 W počas intenzívnej prevádzky a len okolo 0,5 W pri menej náročnej prevádzke. Vďaka nízkej spotrebe je SSD disk tiež chladný.

Ideálne pre systémový disk

Relatívne najväčšou slabinou SSD diskov je fakt, že každá pamäťová bunka môže byť prepísaná len 5000-krát. Disky sú však navrhnuté tak, aby sa vždy zapisovalo na najmenej opotrebované časti disku (wear leveling), čím sa jeho životnosť predlžuje. Relatívne najhoršie je neustále prepisovanie celého disku, čo je problém, ktorý napríklad postihol po desiatich rokoch prevádzky Mars Rover Opportunity, kde došlo k zlyhaniu jedného pamäťového bloku. Preto sa tiež neodporúča vykonávať defragmentáciu SSD diskov. Jednak je v prípade SSD disku zbytočná a jednak znižuje jeho životnosť.

SSD

Server Techreport vykonáva už viac ako rok test, v ktorom sa neustále prepisujú vybrané SSD disky. Z pôvodných šiestich testovaných diskov stále fungujú dva modely, Kingston HyperX 3K SSD a Samsung 840 Pro, na ktorých už bolo zapísaných viac ako 2 PB (pentabyte) dát. Tým už bola značne prekročená ich záruka, avšak tieto dva modely stále fungujú. Pri bežnom používaní by však aj lacnejšie SSD disky mali vydržať aspoň 10 rokov prevádzky. Odporúča sa kúpiť si trochu väčší disk, než naozaj potrebujete, aby mechanizmus wear leveling mal voľné miesto, s ktorým môže pracovať.

SSD disky sú ideálne hlavne na inštaláciu operačného systému a programov, ktorých štart a chod sa výrazne zrýchli (podľa meraní zvyčajne 2x – 3×). Množstvo ľudí využíva kombináciu SSD disku na systém a klasický harddisk na dáta, pretože harddisky stále ponúkajú väčšiu kapacitu za menej peňazí. V prípade, že môžete do počítača nainštalovať len jeden disk, je zaujímavou možnosťou hybridný SSHD disk, ktorý predstavuje kombináciu klasického harddisku a malého SSD disku. Jeho inteligencia sama zisťuje, ktoré malé súbory počítač využíva najviac a ukladá ich do SSD časti, čím sa zrýchľuje odozva práve pri týchto kritických súboroch.

Vyberte správny model podľa svojich potrieb

SSD disky sa predávajú v celom rade variantov. Najbežnejšia je podoba 2,5" SATA disku, ktorú je možné osadiť ako do laptopov, tak aj do desktopov. Pozor, niektoré laptopy vyžadujú SATA disk s maximálnou výškou 7 mm! Tento typ diskov možno pripevniť aj do nových skríň pre desktopy, na zadnej strane plechu základnej dosky sú na ne bežne určené jedna alebo dve priehlbiny, kde ich možno jednoducho priskrutkovať. Moderné počítače niekedy vyžadujú osadenie miniaturizovanou verziou SSD disku v podobe malej kartičky – mSATA. Ide o disk, ktorý má rovnaký výkon, len je výrazne zmenšený. Táto podoba sa objavuje hlavne pri ultrabookoch a miniatúrnych stolných PC.

Intel 530 240 GB SSD

Ak si chcete vymeniť používaný bežný harddisk za SSD, oplatí sa kúpiť takzvaný migračný kit, ktorý obsahuje aj externý USB box na disk a softvér. Dodaný SSD disk dáte do škatuľky a pomocou softvéru na neho prekopírujete obsah systémového disku. Potom disk vyberiete a nahradíte ním disk pôvodný. Dodávanú USB škatuľku môžete pokojne osadiť starým diskom 2,5" a používať ako bežný externý disk!

Novinka na poli SSD diskov!

Ultimátnu novinku v oblasti SSD diskov predstavuje spoločnosť Intel. Ide o SSD disk Intel Optane. Tento disk je o úroveň vyšší než ostatné, bežné SSD disky. Dokáže rýchliť PC až o 28 %, ponúka pamäť 3D XPoint a zrýchli načítanie hier až o 68 %. Ale na druhú stranu je Intel Optane pomerne drahý a prináša kapacitu len 16 alebo 32 GB.

0
Vytlačiť
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií