KIDS TOPky LEGO Dni

NBA 2K19 (RECENZIA) – Práca, pot, slzy a mikrotransakcie

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Nie je to tak dávno, kedy sme v našom preview predstavovali nové prvky NBA 2K19 a nesmelo verili tvorcom z Visual Concepts, že sa poučili z chýb urobených v minulom, fanúšikmi nie celkom pozitívne prijatom diele. Po bezsenných nociach plných pobehovania a poskakovania po naleštenej palubovke sme konečne zistili, či nešlo len o prázdne sľuby a koľko proklamovaných noviniek sa dá naozaj považovať za revolučných. Naše dojmy z hrania na systéme PS4 Pro sme podrobne rozpísali v recenzii, ktorú nájdete nižšie.


• Žáner: Športové • Vývojár: Visual Concepts • Vydavateľ: 2k Sports • Platformy a Dátum vydania: PC, PS4, Xbox One, Switch   (11. septembra 2018) • Homepage: nba.2k.com/2k19/


Časti článku:

Obsah recenzie NBA 2K19 (PS4 Pro)

 1. NBA 2K19 nie je pre občasného hráča žiadna prechádzka ružovou záhradou
 2. Aby sa v herných režimoch čert vyznal
 3. Mikrotransakcie si v NBA 2K19 našli svoj domov
 4. V NBA 2K19 vládne nekorunovaný kráľ LeBron I.
 5. Tímová súhra občas trošku viazne
 6. Reparát NBA 2K19 sa podaril len na 50 %
 7. Recenzia NBA 2K19: záverečné hodnotenie
 8. HW nároky pre NBA 2K19 PC

NBA 2K19 nie je pre občasného hráča žiadna prechádzka ružovou záhradou

• Recenzia: 11. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Basketbal v našej krajine síce nevládne rebríčkom popularity, napriek tomu si aspoň počas vrcholných podujatí, ako majstrovstvá sveta alebo letná olympiáda svojich priaznivcov nájdu. Nemálo fanúšikov zápolenia pod bezodnými košmi sleduje po nociach severoamerickú NBA (alebo tiež našu ligu). Možno práve oni majú vo svojej poličke miestečko na nový jubilejný diel NBA 2K19. Dvadsiate výročie prináša opravy niektorých chýb z minulého roka a opäť tak posúva hranice simulácie basketbalu k jeho reálnemu predobrazu. Napriek tomu si dovolím v priebehu recenzie vysloviť niekoľko pripomienok či dokonca výhrad k inak slušne zvládnutému reparátu.

NBA 2K19 – gameplay trailer

Graficky prepracovaný titul NBA 2K19 dokáže priniesť atmosféru televízneho prenosu k vám domov.

Trúfnem si totiž tvrdiť, že NBA 2K19 nie je športovým titulom pre každého, skôr pre hardcore zažraných fanúšikov, ktorí sa budú piplať s najmenším detailom. Ovládnutie všetkých pohybov, typov striel a prihrávok, trikov a tímovej hry totiž zaberie viac času, než by si občasný hráč mohol dovoliť. Ak hľadáte spôsob, ako si v pokoji virtuálne zahádzať na kôš a nezaťažovať svoju nervovú sústavu, nasmerujem vás na predsa len používateľsky prístupnejšie dielo od EA s názvom NBA Live 19. Tam by ste mali dostať svoju porciu načančaného basketbalu vyžadujúceho o niečo menej sústredenia pri ovládaní.

Aby sa v herných režimoch čert vyznal

Ak vaše srdce bije v rytme driblujúcej lopty, dovolím si vás pozvať do nablýskaných priestorov NBA 2K19, kde v spoločnosti súčasných hviezd svetového formátu povediete svoj tím k víťazstvu v play off. Príležitostí budete mať viac než dosť. Môžete v pokoji rozbehnúť tradičnú ligu (popr. zaradiť do aktuálnej zostavy nový tím podľa vašich snov) v rámci MyLeague, vytvoriť si rýchly turnaj alebo sa zamerať na komplexnú správu celého klubu ako manažér v móde MyGM (general manager).

NBA 2K19; gameplay: tlačovka NBA 2K19; gameplay: taktika NBA 2K19; gameplay: rozbor

Obrázok 1: V móde NBA 2K19 s názvom MyGM budete podávať správy o stave tímu na pravidelných tlačovkách. Obrázok 2: V priebehu oddychových časov je priestor na poupravené tímové taktiky. Obrázok 3: Rozbor po odohratom zápase ukáže tiež najčastejšie miesta streľby s ich úspešnosťou.

Ten môžete podstúpiť v klasickom rozbiehaní sezóny cez draftovanie hráčov a letné prípravy, alebo sa vrhnúť do oveľa košatejšieho príbehového módu, v ktorom sa staráte o nový klub zámožného fanúšika basketbalu Texa Towersa. Počas približne dvoch hodín podstúpite desiatky nenadabovaných rozhovorov plných rozpačitých animácií vašej postavy a okolitých aktérov. Také emotívne mávanie rukou som nevidel ani v juhoamerickej telenovele. Majiteľ má navyše tendenciu vám do všetkého neustále kecať a so svojím tímom riešite každú maličkosť. Niekomu však môže tento prvok pridať na atmosfére pri budovaní nového klubu NBA.

Oveľa lepší pocit som mal z príbehového režimu s názvom The Way Back. V rámci MyCareer sa chopíte vami vymodelovaného nádejného hráča (tvorba postavy vyzerá ako zdravotné koliesko pri nástupe nováčika do tímu) menom A.I. Mladý frajer zahľadený sám do seba snívajúci len o NBA dostane počas prvej časti kariéry prešpikovanej neuveriteľným množstvom videí od života poriadne na zadok. Prebíjať sa musí v čínskej lige za tím šanghajských Medveďov, aby nastúpil v G League (nižšia basketbalová súťaž v USA) za Šialených mravcov z Fort Wayne. Cez obrovské množstvo americky poňatých klišé (basketbal je láska) sa nakoniec prebojujete do NBA, v ktorej sa budete pokúšať uchytiť.

NBA 2K19; gameplay: magazín NBA 2K19; gameplay: mravce NBA 2K19; gameplay: Osment

Obrázok 1: Tvorba postavy v MyCareer je naozaj dôkladná. Od fyzických vlastností, cez detailné prevedenie tváre až po vypožičanie pohybov hviezd pre svojho avatara umožní jasne definovať vlastný štýl. Obrázok 2: Renderovaných video predelov si mnohokrát užijete viac než dosť, pokojne pol hodiny v kuse. Obrázok 3: Medzi postavami sa mihnú aj hviezdy filmového neba. Do NBA 2K19 sa podarilo zlanáriť napríklad Haleya Joela Osmenta (Šiesty zmysel).

Mikrotransakcie si v NBA 2K19 našli svoj domov

A práve tu narážame na prvý obrovský balvan úrazu. Postup vašej postavy totiž bude nekonečne zdĺhavý a pripravte sa na dlhodobý grind. Za svoje pôsobenie v klube totiž dostávate plat v podobe vnútornej meny NBA 2K19, za ktorú si môžete nakupovať zlepšenie svojich vlastností. Rozhodne však nejde o nejakú brigádu, ale ťažkú prácu – najväčší bonusový obnos získate za prospešnosť tímu, ktorá sa odvíja od vášho pôsobenia na ihrisku. Nevďačnosť vládne svetu, a preto sa nečudujte, že za koše a prihrávky obdržíte len maličký posun nahor, zatiaľ čo za akúkoľvek chybu vás hra veľmi prísne potrestá. Ak vám tréner priradí pri obrane najväčšiu hviezdu súpera (a to sa deje takmer neustále) a dostanete známku vyššiu ako C-, môžete si pogratulovať.

Pozápasové voľné chvíle možno stráviť v telocvični a trénovať svoje zručnosti (avšak len štyri denne) alebo sa vydať do víru „veľkosusedstva“. Síl na to budete mať viac než dosť, keď väčšinu zápasu poslušne presedíte na striedačke. Projekt Neighborhood vám umožní poflakovať sa okolo svojho bydliska, hľadať nových kamarátov a zahrať si s nimi streetovú verziu basketbalu alebo iné hry. Zároveň v ňom nájdete ďalšie spôsoby, ako minúť svoje poctivo našetrené peniaze – tetovanie, oblečenie, bicykel či skateboard niečo stoja. Ak budete investovať do svojej postavy a budete mať hlboko do svojej reálnej peňaženky, čaká vás pobehovanie po okolí v základnom tričku ako chudobný sused od vedľa (žiadnu úpravu základného oblečenia nečakajte). NBA 2K19 jednoducho tlačí mikrotransakciami zbytočne na pílu.

NBA 2K19; gameplay: balíčky NBA 2K19; gameplay: mikrotransakcie NBA 2K19; gameplay: zápas

Obrázok 1: Prekliate rozbaľovanie balíčkov bude hrať v režime MyTeam hlavnú úlohu. Obrázok 2: Koľko budete ochotní investovať do vybudovania svojej postavy či vlastného tímu v NBA 2K19? Obrázok 3: Kartičkový dizajn sa premieta do všetkých zápasov režimu MyTeam v rámci NBA 2K19.

Dosť podobnú situáciu zažijete aj vo variante tvorby vlastného tímu snov. Podobne ako vo FIFA (FUT) alebo NHL (HUT) totiž v režime MyTeam otvárate nespočet balíčkov kartičiek, v ktorých na vás okrem kozmetických modifikácií čakajú hviezdni hráči, ktorých môžete na niekoľko zápasov priradiť do svojho mužstva a potom sa pustiť do plnenia výziev alebo začať zápas proti hráčom na sieti. Vnútorná mena pribúda naozaj pomaly a bez finančnej injekcie sa vám bude porovnávať so zámožnejšími súpermi len veľmi ťažko. Viac spoplatnených módov síce nenájdete, ale aj tak sa budete na NBA 2K19 pozerať dosť škaredo. Tvorcovia sa bránia tým, že v lige a manažérskom móde máte všetko zadarmo, ale v miestach sociálneho kontaktu s ostatnými bez vlastných investícií pôsobíte ako totálny Looser.

V NBA 2K19 vládne nekorunovaný kráľ LeBron I.

Absencia aspoň základného vybavenia pre všetkých hráčov (na rozdiel od NBA Live 19) u mnohých fanúšikov zatieni všetky klady, ktoré so sebou NBA 2K19 v novej sezóne prináša. Od spustenia prvého zápasu máte pocit obrovskej show, akú dokážu vykúzliť okolo bezodných košov len v zámorí. Predzápasové štúdio so Shaquillom O'Nealom rýpajúcim sa v uchu na jednej strane, komentátorom s motýlikom a smutne vyzerajúcim mužom na strane druhej je skôr na smiech, ale všetko ostatné priamo pulzuje atmosférou. Strihy ako z televízneho prenosu, predstavovanie hráčov, dynamické prestrihy počas zápasu, opakovačky či rozhovory s hráčmi priamo z palubovky vás strhnú do víru diania.

NBA 2K19; screenshot: hviezdy

LeBron James patrí k najlepšie hodnoteným basketbalistom, takže sa s ním trafíte ľahšie a s menším dôrazom na presný timing.

Šťavnatý komentár dvojice až trojice odborníkov vie v NBA 2K19 vyhodnotiť akcie tesne po ich priebehu a občas pridajú analýzu, ktorá hráčovi nabudúce pomôže vyvarovať sa očitých chýb. Taktické rozostavenie totiž značne ovplyvní chod zápasu, a ak počas jedného z oddychových časov zvolíte chybnú taktiku, tak vás predovšetkým na vyššej obtiažnosti protivník roztrhá na kusy. Šnúry dvanástich bodov v rade nie sú výnimkou. Obranná fáza je totiž zviazaná s pokrývaním súperov, ich nadväzovaním pri prienikoch, pokusmi vypichnúť im loptu a nefaulovať, popr. so snahou doskočiť odrazenú loptu. Osobne sa mi zdá bránenie oveľa zložitejšie ako útok.

Strieľanie košov je totiž vďaka veľkému množstvu nových pohybov naozaj zábavné. Teda po niekoľkých hodinách tréningu. Trafiť sa do obruče so sieťou totiž vyžaduje úplne presné načasovanie. Pri streľbe (buď tlačidlom alebo pravým analógom, ja som ich pravidelne striedal v závislosti od situácie) sa totiž u hráča objaví plniaci sa ukazovateľ. Ak presne neodhadnete moment vypustenia lopty, váš pokus skončí neúspechom, čo sa u slabších hráčov bude diať veľmi často. O nervy je to predovšetkým v situáciách pod košom, pretože z tejto pozície sa jednoducho profík musí vedieť trafiť až na niekoľko trápnych výnimiek v podstate vždy. V NBA 2K19 si však občas budete pripadať ako na ihrisku za domom, kde sa o loptu preťahujú miestni výrastkovia, ktorí netrafia ani auto.

NBA 2K19; gameplay: Shaquille NBA 2K19; gameplay: súboje NBA 2K19; gameplay: útok

Obrázok 1: Možnosť hrať za legendy severoamerického basketbalu je skvelou možnosťou, ako zaspomínať na ich skvelé výkony v histórii. Obrázok 2: Kolízny model NBA 2K19 zaznamenal oproti minulému dielu veľké zlepšenie. Súboje tak vyzerajú oveľa reálnejšie. Obrázok 3: Najľahšia obtiažnosť NBA 2K19 vám umožní natrénovať odvážne útočné akcie. Slušnú výzvu hľadajte už o úroveň vyššie.

Tímová súhra občas trošku viazne

Dôraz na precíznosť načasovania po chvíli pretečie do vašich žíl a na palubovke budete vyčíňať ako splašení. Samozrejme najväčšiu radosť vám budú robiť superhviezdy schopné pridať špeciálne pohyby k dobru. Tešiť sa môžete aj na legendy histórie. Mať v ruke all stars LA Lakers bol jednoducho skvelý pocit. Johnson prihráva na Bryanta, ktorý nadhadzuje Shaquillovi na smeč. Bol som v siedmom nebi. Ak máte po ruke kvalitných nabiehajúcich hráčov (nie vždy to tak je), budete si užívať útočné akcie. Inokedy však budete zúfalo očami hypnotizovať spoluhráčov, aby sa posunuli pod kôš, kde ich nájdete jednou z troch možných typov prihrávok.

V prípade nutnosti sa môžete pokúsiť vydať pod kôš sami vďaka niektorému z trikov, ktoré sa možno naučiť počas tréningu. Všetko však prebieha metódou pokus-omyl, pretože nikde nenájdete žiadne názorné video alebo dôkladný tréning, v ktorých by ste sa kľučky naučili. Jednoducho si prečítate manuál a budete skúšať, či sa vám všetko vydarí podľa vašich predstáv. Je škoda, že poctivá príprava v učebnom režime chýba a v arkádovom NBA Live 19 ju nájdete.

NBA 2K19; gameplay: zavesovanie NBA 2K19; gameplay: bojovnosť NBA 2K19; gameplay: prestávka

Obrázok 1: Animácie zakončenia priamo do koša sú v opakovačkách dychberúce. Obrázok 2: Na palubovkách NBA 2K19 sa bojuje o každú loptu. Obrázok 3: Oddych si užijete počas prestávkového programu, ktorý vyplnia tanečné vystúpenia roztlieskavačiek a rekapitulácia predchádzajúcich minút komentátormi.

Podstatnou prekážkou pri skórovaní sa stane tiež adaptabilná umelá inteligencia. Už sa vám nebude tak často stávať, aby ste dávali koše podľa rovnakého vzorca používaného v krízových situáciách. Postupom času sa počítačom ovládaní hráči naučia vypĺňať kritické priestory, a vy budete musieť nájsť cestu ku košu iným smerom. Sám to považujem za veľmi osviežujúce a motivujúce, niekoho to však môže privádzať k šialenstvu.

Reparát NBA 2K19 sa podaril len na 50 %

Nastáva čas, aby sme titul NBA 2K19 od Visual Concepts celkovo zhodnotili. Musím sa priznať, že pomalý a demotivujúci postup v MyCareer ma naozaj naštval, ale pre niekoho môže byť pozvoľné budovanie charakteru dlhodobou zábavou, čo platí aj pre MyTeam (napriek tomu je tlak na ďalšie investície enormný). Ostatní sa radšej obrátia smerom k manažérskym, ligovým a pohárovým súbojom, kde môže zostať ich peňaženka v pokoji. Zábavy budú mať tiež viac než dosť.

NBA 2K19; gameplay: štúdio NBA 2K19; gameplay: show NBA 2K19; gameplay: maskot

Obrázok 1: Asi najpodivnejšia časť „televízneho“ prenosu patrí predzápasovému štúdiu. Prednesené analýzy sú síce k veci (Borbélyho nečakajte), ale animácie sú strašidelné. Predovšetkým smutný muž vpravo. Obrázok 2: Od konca štúdiového rozboru ale všetko začne v NBA 2K19 šliapať ako hodinky. Obrázok 3: Bez typických maskotov by zápasy NBA nikdy neboli úplné.

Až na niekoľko výnimiek musím pochváliť podanie atmosféry, ktorá vás do hry vtiahne a nepustí. Napriek tomu by komentátori v štúdiu a roztlieskavačky mohli byť spracovaní lepšie. Maskoti občas levitujú nad palubovkou a v nestráženej chvíli dokážu prebehnúť samotnými hráčmi. Asi sa na nich zabudlo pri vymýšľaní kolízneho modelu, ktorý od minulého dielu zaznamenal obstojné zlepšenie. Občas priamo naštve, keď do vás vrazí vlastný spoluhráč, ale na druhú stranu poteší postaviť strom súperovi, aby ste odblokovali cestu svojmu útočníkovi.

Z prvého pohľadu veľmi slušná basketbalová simulácia NBA 2K19 nakoniec podráža nohy sama sebe tým, že tak agresívne po hráčoch chce ďalšie peniaze. Ak by sa zvolil citlivejší a lepšie odmeňujúce prístup, asi by sme miktrotransakčnú politiku ohodnotili iba stručnou poznámkou. Takto za svoje peniaze fanúšikovia dostanú len polovicu režimov, pretože kariéra a správa vlastného tímu vyžadujú buď dosť času, alebo ďalšie peniaze, inak sú proti bohatším hráčom v nevýhode. Kvalitná atmosféra zámorského basketbalu je poznamenaná aj zlými animáciami „civilných“ postáv. Veľmi mi tiež chýba poriadny tréning, aby som sa mohol naučiť nové triky. Skrátka slušný titul, ktorý by bolo možné s trochou starostlivosti a rozumu posunúť oveľa ďalej.

NBA 2K19; screenshot: zavesenie

Podobných snímok vytvoríte za jeden zápas hneď niekoľko. NBA 2K19 skrátka vie ukázať atraktívny basketbal a nebojí sa toho.

Táto recenzia bola napísaná pre PS4 Pro verziu.

Recenzia NBA 2K19: záverečné hodnotenie

Hodnotenie 79 % Alza.sk
Hlavné parametre: Hrateľnosť
87%
Audiovizuálne spracovanie
85 %
Znovu hrateľnosť
95 %
NBA 2K19; recenzia

Klady

 • Skvele podaná atmosféra NBA
 • Veľký počet módov
 • Prítomnosť najlepších hráčov histórie NBA
 • V koži generálneho manažéra môžete prežiť každý detail sezóny
 • Nové animácie a vylepšený kolízny model
 • Sociálny priestor Neighborhood pre kontakt s ostatnými hráčmi
 • Pre niekoho príbehové zázemie v MyCareer a MyGM
 • Znovuzavedenie ukazovateľa streľby
 • Adaptabilná umelá inteligencia

Zápory

 • Obrovský tlak mikrotransakcií v režimoch MyCareer a MyTeam
 • Zdĺhavý vývoj postavy v kariére a žiadne základné kozmetické predmety zadarmo
 • Takmer žiadny vplyv rozhodovania na vývoj príbehu kariéry
 • Absencia výukového programu
 • Sporadické bugy pri načítaní lokácií
 • Pre niekoho príbehové zázemie v MyCareer a MyGM
 • Desivo komické modely nehráčských postáv
 • Občasná nespolupráca zvyšku tímu pri útočení
 • Zo začiatku ťažké navyknutie na precíznosť streľby
Jakub Němec

Jakub Němec

Hranie počítačových a doskových hier patrí k môjmu životnému štýlu už viac ako dvadsať rokov, pretože ma baví preskúmavať nápadité príbehy a svety, ktoré môžem sám ovplyvniť, prípadne sa rád zabavím v športových a pretekárskych tituloch. O svojich dojmoch z návštev týchto fantazijných miest neobmedzených možností píšem s rôzne dlhými prestávkami cez trinásť rokov, z toho posledné tri roky pre Alza Magazín.

NBA 2K19 – Novinky

 1. (31. 8. 2018) NBA 2K19 ukazuje basketbal za oponou
 2. HW nároky pre NBA 2K19 PC

NBA 2K19 ukazuje basketbal za oponou

• Update: 31. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Príbehové režimy v športových hrách naberajú na sile. Tvorcovia zrejme hľadajú spôsob, ako svojim verným fanúšikom ponúknuť zaujímavý obsah a trochu spestrenia v ich obľúbenom titule. Podobnému vábeniu podľahli tvorcovia NBA 2K19, v ktorom ambiciózny mladík, ktorý bol draftovaný priamo z ligy vysokých škôl, preukazuje svoje kvality v čínskej lige. Nikomu tu nerozumie, ale aby sa mohol vrátiť do nižšej americkej ligy, musí presvedčiť trénerov, že na to má. Nový príbehový mód My CAREER tak dáva fanúšikom basketbalu ďalší dôvod, prečo sa k digitálnemu poňatiu ich úspešnej hry vracať.

NBA 2K19 – The Way Back (trailer)

Samotný trailer na príbehový režim v NBA 2K19 ukazuje toľko emócií, že by vystačili na slušnú celovečernú športovú drámu.

Podobne ako pri sledovaní osudu Alexa Huntera v sérii FIFA, aj basketbalový talent má svoj osobný život. Pubertálne zábavy sa krížia so životom profesionálneho športovca snažiaceho sa dosiahnuť vrchol. Príbeh s názvom The Way Back by tak mohol byť nabitý mladickými emóciami, ktoré budú posúvať zápletku dopredu. Zatiaľ nevieme, v akom rozsahu budeme môcť do príbehu zasahovať, ale 11. septembra, kedy NBA 2K19 vychádza na počítače, PS4, Xbox One a Switch, sa necháme prekvapiť.

i Pozrite sa na všetky články z hernej sekcie!

HW nároky pre NBA 2K19 PC

Minimálne HW požiadavkyOdporúčané HW požiadavky
Operačný systémWindows 7 64-bitWindows 10 64-bit
ProcesorIntel Core i3-530 2.9 GHz/AMD Phenom II X4 805 2.5GHzIntel Core i5-4430 3.0 GHz/AMD FX-8370 4.1 GHz
Grafická kartaNVIDIA GeForce GTS 450/Radeon HD 7770NVIDIA GeForce GTX 770/Radeon R9 270
DirectXDirectX 11.0DirectX 11.0
Operačná pamäť4 GB8 GB
Pevný disk70 GB70 GB
i Mohlo by vás zaujímať

NBA 2K19 vyšlo 11. septembra 2018 na PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch. O novinkách vás budeme informovať.

NBA 2K19 Preview

NBA 2K19 – Preview

 1. Mikroplatby v NBA 2K19 zrejme zostanú, ale budú menej agresívne
 2. V NBA 2K19 zažijete spoluprácu nováčikov a veľkých hviezd
 3. NBA 2K19 skladá reparát
 4. Kráľ sa vracia do NBA 2K19
 5. HW nároky pre NBA 2K19 PC

Mikroplatby v NBA 2K19 zrejme zostanú, ale budú menej agresívne

(10. 8. 2018) Podobne ako vo svete digitálnych futbalových trávnikov sa aj pod bezodným košmi stretávajú dvaja konkurenti. Zatiaľ čo v prípade futbalu je zatiaľ mierne v predstihu EA Sports pred Konami (uvidíme, či FIFA 19 si udrží vďaka licenciám prvú priečku v obľúbenosti pred PES 2019), v basketbale stráca na úkor simulácie od vydavateľa 2K. NBA Live 19 vychádza už 7. septembra, ale jeho priamy konkurent 2K19 ho bude nasledovať v rýchlom slede. Štvordňový predstih pravdepodobne nebude nič znamenať, takže sa môžeme pripraviť na priamy boj o priaznivcov. Dnes sa pokúsime poodhaliť všetky esá v rukáve NBA 2K19.

NBA 2K19; screenshot: Kuzma

Electronic Arts vo väčšine športových simulácií nad svojimi konkurentmi víťazí. Iná situácia je však v basketbale – priamy zápas o fanúšikov virtuálneho basketbalu medzi NBA 2K19 a NBA Live 19 nás čaká už o mesiac.

Vďaka dvom rozhovorom uverejneným na hernom webe gameinformer.com sa medzi fanúšikov naleštených paluboviek, sklenených dosiek a bezodných košov dostáva veľké množstvo informácií, s ktorými sa dnes zoznámime. Začnime od problému, kvôli ktorému sa búri veľká časť hráčov – mikrotransakcie v minulom ročníku. Tie zrejme v režime My Career zostanú, rovnako ako sa ich nezbavíme v tituloch od Electronic Arts, ale budú menej agresívne a tvorcovia navyše od poplatkov oslobodia dva módy – My League a My GM, ktorý si teraz bližšie predstavíme.

NBA 2K19 – Take the Crown (trailer)

Oficiálny trailer Take the Crown predstavuje v pohybe niektoré z najnovších prvkov

GM, čiže generálny manažér, nemá v športových tímoch ľahkú pozíciu. Nielenže sa musí starať o fungovanie svojho mužstva počas tréningov a zápasov, ale tiež sa venuje ekonomickej stránke, hľadá sponzorov a upokojuje rozmaznané majiteľa klubu. Príbehový mód s názvom The Saga Continues nadväzuje na koniec predošlého ročníka. Zostanete verní svojmu tímu, alebo sa radšej odtrhnete a skúsite rozbehnúť svoju kariéru v inom meste? NBA 2K19 vám umožní vybrať si svoju cestu.

V NBA 2K19 zažijete spoluprácu nováčikov a veľkých hviezd

Okrem príbehového a sezónneho režimu sa však môžeme tešiť na rad ďalších vychytávok, ktoré by nám mali spríjemniť basketbalové seansy u herného zariadenia. Veľmi sa nám páči princíp mentoringu, v ktorom superhviezdy dostanú pod svoje krídla mladých nádejných hráčov a učia ich až štyrom svojim prednostiam. S radosťou potom sledujete, ako sa mladík v tíme udomácňuje a bojuje o svoje miesto v základnej zostave. Samozrejme môžete do mužstva priviesť basketbalistu, ktorého sami vytvoríte. Tohtoročné NBA 2K19 rozšírilo spektrum vizuálnych úprav, takže svojho hráča dotvoríte do posledného detailu.

NBA 2K19; screenshot: súboj

Krytie lopty, starostlivá obrana a súboje jeden na jedného by mali zohrávať dôležitú úlohu počas každého zápasu NBA 2K19.

Rad hráčov tiež ocení možnosť zapojiť do svojej sezóny historické drafty. V rámci tohto konceptu tak do mužstva môžete dostať najväčšiu superstar za posledných štyridsať rokov. Áno, znamená to možnosť ovládnuť palubovku napríklad s Michaelom Jordanom. Na to sa rozhodne nemôžeme sťažovať. V onlinových My League súťažiach sa princíp draftu tiež pozmení, pretože so svojimi súpermi budete môcť obchodovať v reálnom čase. Zaznamenajú sa aj transfery, ktorých sa nezúčastňujete, takže budete mať neustály prehľad o všetkom dianí vo vašej súťaži.

NBA 2K19 skladá reparát

Matadorov minulého roka však zaujíma, ako sa podarilo zamiesť s chybami, ktoré v NBA 2K18 kazili pohodový basketbalový zážitok. Podľa Mike Wanga, vedúceho gameplaya vo Visual Concepts, sa v štúdiu výrazne venovali pripomienkam fanúšikov na fórach a urobili všetko preto, aby boli s tohtoročným ročníkom spokojní. Rad prvkov úplne zmizol, niektoré zažili svoju renesanciu zo starších dielov a samozrejme v NBA 2K19 nájdeme novinky s ambíciami urobiť z basketbalovej simulácie zase o niečo reálnejší zážitok.

NBA 2K19; screenshot: Towns

Už dnes môžete nájsť bodové hodnotenie najväčších hviezd minuloročnej sezóny NBA.

Malú oslavu si určite zaslúži návrat ukazovateľa sily strely a prihrávky, ktoré vlani dosť sťažovali útočné akcie pod košom súpera. Na druhú stranu sa kladie dôraz na precíznosť prevedenia, takže sa zrejme s implementovaným systémom budete musieť chvíľku zžívať. Podobnou premenou prešiel tiež princíp bránenia, u ktorého bude záležať na postavení defenzívneho hráča voči strelcovi. Odobratie lopty už nebude stopercentné a môže sa stať, že skončí u súpera alebo v aute.

Zlepšenia sa dočkala tiež umelá inteligencia, ktorá predovšetkým pri bránení v poli v minulých tituloch občas hnevala. UI by mala vedieť vyhodnotiť vaše obľúbené kombinácie, takže sa na ich bránenie viac sústredí, rovnako ako si bude dávať pozor na preferované miesta pre streľbu. Hráč tak bude neustále nabádaný ku kreativite prinášajúcej vytúžené body. Sme naozaj zvedaví, či sa štúdio Visual Concepts poučilo zo svojich chýb a v NBA 2K19 všetko napraví, ako sľubuje.

NBA 2K19; screenshot: Giannis

Hviezdou prebalu základnej edície NBA 2K19 je grécky hráč Milwaukee Bucks Giannis Antetokounmpo.

Kráľ sa vracia do NBA 2K19

O nutnosti nápravy treba hovoriť aj u grafického podania. Vlani sme sa totiž často museli pozerať na vzájomné prelínanie sa modelov hráčov. Mike Wang tvrdí, že im samotným vadilo, akým spôsobom fungoval kolízny model, a preto sa na neho sústredili. V NBA 2K19 by sa tak malo stávať iba sporadicky, že hrudník jedného hráča bude súčasťou trupu súpera. Je pravdou, že v basketbale je veľké množstvo zoskupení a občas sa nám podobný hororový pohľad naskytne, ale tvorcovia sa ich snažia minimalizovať. Najväčší problém pre nich predstavujú paže hráčov, ktorým sa budú zrejme ešte venovať.

NBA 2K19; screenshot: Lebron

LeBron James sa stal tvárou špeciálnej NBA 2K19 – 20th Anniversary edície.

Inak vyzerá vizuál NBA 2K19 veľmi dobre. Hráčom sú v tomto ročníku dané do vienka nové kľučky až streetového razenia a zlepšili sa súboje jeden na jedného, takže sa budeme kochať trikmi hodnými najlepšej basketbalovej súťaže sveta. O dôraze na fyzickú hru s precíznou streľbou svedčí tiež hlavná tvár obálky Giannis Antetokounmpo, ktorému sekunduje vo výročnej dvadsaťročnej edícii obdivovaný LeBron James. Snáď dvojica hviezd spoločne so zmenami v herných princípoch navrátia lesk dlhoročnej značke zo stajne 2K. Sami situáciu zhodnotíme od 11. septembra, kedy titul vyjde na štvoricu najpreferovanejších herných zariadení.

5,0
NBA 2K19 – Xbox One
Hra na konzolu – Xbox One S/Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verzia, žáner: športový, pre online hranie vyžaduje predplatné Xbox Live Gold, – NBA 2K oslavuje 20 rokov, počas ktorých udávala nový smer tomu, čím môžu športové hry byť, a to od najlepšej grafiky a hrateľnosti po revolučné herné režimy a podmanivý otvorený svet „Neighborhood“. NBA 2K19 tiež posúva hranice možností, lebo je o krok bližšie ku skutočnému basketbalovému vzrušeniu a kultúre.
8,39 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MXO526
5,0
NBA 2K19 – PS4
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, krabicová verzia, žáner: akčný a športový, pre online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus, – NBA 2K oslavuje 20 rokov, počas ktorých udávalo nový smer tomu, čím môžu športové hry byť, a to od najlepšej grafiky a hrateľnosti po revolučné herné režimy a podmanivý otvorený svet ,„Neighborhood“. NBA 2K19 tiež posúva hranice možností, lebo je o krok bližšie ku skutočnému basketbalovému vzrušeniu a kultúre.
8,29 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX547
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií