PET AD homeoffice

Normálny krvný tlak: ideálne hodnoty a ako si ich udržať

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Normálny krvný tlak vypovedá o dobrom stave nášho srdca a tepien a každá jeho odchýlka môže znamenať menšie aj väčšie zdravotné riziko. Ktoré hodnoty tlaku krvi sú normálne a ktoré už nie? Ako krvný tlak merať pomocou tlakomera, aby sme získali správne výsledky? A čo robiť na udržanie ideálneho krvného tlaku a zdravého krvného obehu?

Normálny krvný tlak

Normálny krvný tlak – OBSAH

  1. Čo to je krvný tlak a čo nám hovorí
  2. Normálny krvný tlak a jeho odchýlky
  3. Ako si udržiavať optimálny krvný tlak
  4. Tlakomery: ako zistiť správne hodnoty svojho krvného tlaku
  5. Ako si správne merať krvný tlak v pohodlí domova

Čo to je krvný tlak a čo nám hovorí

Krvný tlak predstavuje silu, s akou krv pôsobí na steny ciev. Táto sila nie je rovnomerná, pretože sa cyklicky strieda fáza pumpovania (systolický tlak) a fáza odpočinku (diastolický tlak). To je tiež dôvodom, prečo sa výška krvného tlaku udáva dvomi číslami – napríklad 120/80 mm Hg (merané v torroch, milimetroch ortuťového stĺpca). Vyššie číslo zobrazuje systolický tlak a nižšie číslo diastolický tlak. Obe hodnoty sú dôležité na presné posúdenie vášho zdravotného stavu.

Systolický krvný tlak

Systolický alebo horný krvný tlak je vždy prvé namerané číslo, ktoré udáva najvyššiu dosahovanú hodnotu krvného tlaku. Ide o tlak v tepnovom riečisku v okamihu sťahovania srdcového svalu a vypudzovania krvi do obehu. Hovorí nám, ako silno srdce pumpuje krv vpred.

Diastolický krvný tlak

Diastolický čiže dolný alebo tiež spodný krvný tlak vidíte pri nameranej hodnote za lomkou. Toto druhé číslo v poradí vyjadruje tlak krvi v tepnovom systéme medzi sťahmi (údermi srdca), teda vo chvíľach, kedy vaše srdce odpočíva a nasáva do seba neokysličenú krv. Diastolický tlak nás Informuje o náplni krvného obehu a zvyčajne rastie s pribúdajúcim vekom.

i Krvný tlak sa mení nielen cyklicky, ale aj počas dňa. Najnižší krvný tlak máme obvykle v spánku a naopak najvyššie hodnoty dosahuje v dopoludňajších hodinách (do obeda). V iných časoch potom stúpa pri fyzickej a psychickej záťaži.

Krvný tlak je niečo iné ako pulz

Pulz čiže tep predstavuje tlakovú vlnu, ktorá vzniká vypudením krvi z ľavej srdcovej komory do aorty a potom do celého tela. Meria sa v úderoch za minútu a jeho namerané hodnoty sa označujú skratkou BPM (beats per minute). Rozoznávame pokojovú, aktuálnu a maximálnu tepovú frekvenciu.

Krvný tlak je teda sila s akou krv pôsobí na tepny a pulz je počet najsilnejších pôsobení za minútu. U dospelého človeka sa normálna pokojová hodnota tepu nachádza medzi 60 a 100 údermi za minútu, u novorodencov môže byť táto hodnota až 160 úderov za minútu. Zvyčajne platí, že čím je človek zdravší a v lepšej fyzickej kondícii, tým je jeho tep pomalší.

Napríklad keď cvičíte alebo sa pohybujete svižnou chôdzou, vaša tepová frekvencia sa zvýši, ale váš krvný tlak zostane rovnaký alebo sa zvýši len nepatrne.

i Udáva sa, že tuky sa najlepšie spaľujú, keď je počet tepov za minútu približne na 65 percentách vašej maximálnej tepovej frekvencie.

Normálny krvný tlak a jeho odchýlky

Aký je normálny krvný tlak? Optimálna hodnota u dospelého človek sa pohybuje okolo 120/80 mm Hg (u dojčiat býva normálny tlak okolo 100/70 mm Hg) a môže sa ešte mierne líšiť v závislosti od toho, či ste žena alebo muž. Určité kolísanie okolo tejto hodnoty je úplne bežné.

Aký je normálny tlak u dospelých a detí?

  • Dojča: 80 – 85/45 – 50 mm Hg
  • Väčšie dieťa: 110 – 120 / 70 – 80 mm Hg
  • Dospelý muž: 100 – 140 / 60 – 90 mm Hg
  • Dospelá žena: 100 – 140 / 70 &ndas h;90 mm Hg

Presne ale nemožno povedať, aký je správny krvný tlak, pretože záleží na vašom celkovom zdravotnom stave, fyzickej kondícii a veku. Správny krvný tlak konkrétne u vás vám vždy oznámi váš lekár.

i U detí je mnohokrát meranie krvného tlaku ťažké, pretože sa u nich môže objaviť „syndróm bieleho plášťa“ – tlak krvi vykazuje zvýšené hodnoty. Niekedy je preto lepšie krvný tlak premerať ešte doma a to v okamihu, keď viete, že je dieťa v pokoji. Pre istotu meranie opakujte niekoľkokrát.

Hypotenzia – nízky krvný tlak

Ak je váš tlak dlhodobo nižší ako 100/65 mmHg, máte hypotenziu (nízky krvný tlak). Medzi najčastejšie príznaky hypotenzie obvykle patrí motanie hlavy, závraty, hučanie v ušiach, mihanie pred očami a odpadávanie. Nepríjemný pocit slabosti môže nastávať tiež pri rýchlej zmene polohy zo sedu do stoja. Avšak stále ide o mierne riziko. Viac o nízkom krvnom tlaku sa dočítate v článku Nízky tlak a jeho vplyv na náš život.

Hypertenzia – vysoký krvný tlak

Ak sa váš krvný tlak pravidelne pohybuje v hodnotách vyšších než 140/90 mm Hg, ide o hypertenziu (vysoký krvný tlak). Medzi príznaky vysokého krvného tlaku patria napríklad poruchy spánku, opuchy končatín, bolesti hlavy, zhoršenie zraku alebo tlak na hrudi.

Túto diagnózu si nechajte potvrdiť svojím lekárom na minimálne dvoch rôznych vyšetreniach. S vysokým krvným tlakom sa neodporúča zahrávať a je potrebné ho začať včas liečiť. Akonáhle sa totiž hodnoty dostanú nad 160/90 mmHg, môže dôjsť až k trvalému poškodeniu srdca a ciev, obličiek či k cievnej mozgovej príhode. Aj o vysokom krvnom tlaku pre vás máme detailný článok Vysoký tlak – prečo je tak nebezpečný a ako ho znížiť?.

Hodnoty krvného tlaku

Typ krvného tlaku Systolický tlak Diastolický tlak
Vysoký krvný tlak >140 mm Hg >90 mm Hg
Normálny krvný tlak 100 – 140 mm Hg 60 – 90 mm Hg
Nízky krvný tlak <100 mm Hg <60 mm Hg

Ako si udržiavať optimálny krvný tlak

Optimálny krvný tlak je odrazom nielen vášho zdravotného stavu, ale aj vášho životného štýlu. Normálne hodnoty aj vo vyššom veku si udržíte takto:

  • Pravidelne sa hýbte – aspoň trikrát týždenne po dobu minimálne 30 minút a to tak, že sa ľahko spotíte a zadýchate.
  • Primerane soľte a jedzte zdravo – predovšetkým zeleninu, ovocie, ryby, strukoviny a orechy.
  • Obmedzte alkohol a fajčenie – doprajte si maximálne jedno pivo denne a vyhýbajte sa zafajčeným miestnostiam.
  • Sledujte si optimálnu váhu – váš index telesnej hmotnosti, skrátene BMI (body mass index) by mal byť medzi 20 a 25. Vypočítate ho jednoducho ako rozdiel hmotnosti v kg a výšky v metroch na druhú (napríklad 63/1722).
  • Dostatočne relaxujte, spite a vyhýbajte sa stresu – výborným prostriedkom na upokojenie a zároveň spevnenie tela je joga v kombinácii s meditáciou. Spať by ste mali minimálne 7 hodín denne.
  • Smejte sa a radujte sa z maličkostí – frázu „smiech lieči“ pozná asi každý, ale už menej z nich si uvedomuje, že je to naozaj tak. Len veselá myseľ je cestou k zdraviu.
Zdravá strava
Zdravá a vyvážená strava je jedným z krokov, ako si udržať normálny krvný tlak a pevné zdravie.

Tlakomery: ako zistiť správne hodnoty svojho krvného tlaku

Ste citliví na zmeny počasia a chcete mať prehľad o tom, čo sa s vaším telom a poťažmo krvným tlakom deje pri týchto výkyvoch? Alebo chcete pravidelne kontrolovať svoj tlak v súvislosti so svojím zdravotným stavom? Ľahko si ho zmeriate aj sami mimo lekársku ordináciu, a to s pomocou tlakomera na domáce použitie.

Typy tlakomerov na meranie správneho tlaku

Digitálne tlakomery merajú tlak aj pulz a vedia zaznamenať hodnoty viacerých používateľov. Tieto informácie si uložia a vy tak môžete porovnávať nameraná čísla v určitom časovom horizonte.

  • Tlakomery na rameno – sú presné a niektoré modely dokonca odstraňujú nezrovnalosti pri nesprávnom umiestnení manžety na paži.
  • Tlakomery na zápästie – nie sú tak presné ako tlakomery na rameno a slúžia teda skôr k orientačnej vedomosti výšky svojho krvného tlaku.
  • Inteligentné tlakomery – možno ich prepojiť s inteligentným telefónom alebo počítačom a vďaka tomu máte svoje namerané výsledky kedykoľvek a kdekoľvek ľahko dostupné.

Medzi obľúbené merače krvného tlaku patrí napríklad: tlakomer na pažu OMRON M3 s farebným indikátorom hypertenzie, tlakomer na zápästie Beurer BC 32 a inteligentný tlakomer OMRON M7 Intelli IT.

Ako si správne merať krvný tlak v pohodlí domova

Na výšku krvného tlaku má vplyv nielen denná doba, ale aj okolitá teplota a psychická a fyzická záťaž. Relevantné a správne hodnoty preto získate opakovaným meraním v rovnakom čase, v pokojovom stave a za rovnakých podmienok.

30 minút pred meraním tlaku krvi

Najmenej pol hodiny pred meraním nefajčite, nepite alkohol a nemajte účasť na žiadnych emočne a fyzicky vypätých situáciách.

Tesne pred meraním krvného tlaku

Pred každým meraním tlaku sa vždy upokojte, hlboko a pomaly dýchajte a v sede odpočívajte aspoň 5 minút.

Kvalitný prístroj na meranie tlaku

Na meranie tlaku krvi používajte spoľahlivý tlakomer, ktorý sa jednoducho ovláda, má dobre čitateľný displej a dostatočne veľké tlačidlá. Najlepšiu službu urobí overený tlakomer, ktorý má pozitívne recenzie a pochádza od dôveryhodného výrobcu.

Spôsob merania krvného tlaku

  • Tlak krvi merajte vždy posediačky s opretým chrbtom.
  • Rameno majte vo vyvýšenej polohe s predlaktím položeným na stole v prípade ramenného tlakomeru a v úrovni srdca v prípade zápästného tlakomeru.
  • Nekrížte nohy.
  • Počas merania nehovorte, nehýbte sa a pokojne dýchajte.
  • Krvný tlak merajte vždy na rovnakej paži a na holej koži (zistite, na ktorej paži máte vyšší tlak a na tej vždy meranie vykonávajte).
  • Okraj manžety tonometra majte približne 2 centimetre (šírka jedného prsta) nad lakťovou jamkou.
Meranie tlaku
Meranie krvného tlaku v pohodlí domova vám umožní zistenie hodnôt bez stresu a v pokoji.

Správna veľkosť manžety tlakomeru

Na každej manžete tlakomeru je vždy napísané, na aký obvod paže je určená. Riaďte sa tým. Ak by ste použili príliš úzku alebo naopak príliš silnú manžetu, mohli by byť namerané hodnoty skreslené.

Opakované meranie krvného tlaku

Krvný tlak si zmerajte opakovane: 2× ráno a 2× večer. Rozostup medzi meraniami v danú dennú dobu majte vždy cca 3 minúty.

Pri dlhodobom meraní použite tlakomer raz až dvakrát za týždeň a namerané hodnoty krvného tlaku si zaznamenávajte spolu s ďalšími dôležitými údajmi (zdravotné problémy, zmena liečby a i.).

i Domáce meranie krvného tlaku slúži predovšetkým pre váš prehľad. Aj keď ale vlastníte tlakomer a pravidelne si tlak meriate, nemali by ste zabúdať na pravidelné preventívne návštevy u svojho lekára, s ktorým môžete namerané hodnoty konzultovať a ktorý vám odpovie na všetko, čo vás zaujíma. Viac o meraní tlaku sa dočítate v článku Ako merať tlak (TIPY A TRIKY).

Keď si to zhrnieme, možno povedať, že normálny krvný tlak je taký, pri ktorom sa cítite dobre a ktorý vás nijako neobmedzuje v bežných denných činnostiach. Tlakomery sú v tomto smere výborným pomocníkom, ako si udržiavať povedomie o výške svojho krvného tlaku a ako predchádzať nečakaným komplikáciám. Nezabúdajte však, že kľúčom k normálnym hodnotám krvného tlaku je najmä aktívny spôsob života a zdravý životný štýl.

4,4 38×
Beurer BM49 Hovoriaci tlakomer s adaptérom
Tlakomer na rameno, detekcia arytmie, lcd displej, pamäť, priemer tlaku a hlasová asistencia, dĺžka manžety 36 cm, pripojenie NIE,
58,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BEU183
Vytlačiť
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií