Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

PET PET

Panasonic G100: dostupné bezzrkadlovky pre vlogerov

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Keď príde na bezzrkadlovky schopné natáčať kvalitné video, vydobyl si Panasonic veľmi slušnú povesť. Niektoré jeho modely (napr. GH5 alebo G9) sú medzi videotvorcami už legendárne, iné sa nimi ešte len, avšak úspešne stávajú (napr. Lumix S1H). Nie je tak veľa dôvodov pochybovať o tom, že sa aj nový Panasonic Lumix G100 zaradí vo svojej triede medzi to najlepšie. Je malý, cenovo prívetivý a zameriava sa na vlogerov, vďaka čomu by sa mal ľahko ovládať. Dokáže natáčať 4K video a do predaja mieri v sete s dvomi stabilizovanými objektívmi. Na to, čím všetkým sa snaží zaujať, sa pozrieme v tomto článku.

Panasonic Lumix G100

Panasonic G100 – OBSAH

  1. Prečo je bezzrkadlovka lepšia ako smartfón?
  2. Lumix G100 natáča 4K aj spomalené zábery
  3. OZO Audio od Nokia: kvalitný zvuk aj bez externého mikrofónu?
  4. Telo G100 je dobre vybavené, napriek tomu intuitívne aj pre začiatočníkov
  5. Panasonic Lumix G100: čo je hybridná stabilizácia?

Prečo je bezzrkadlovka lepšia ako smartfón?

S dnešnými smartfónmi, ktorým už nerobí problém natáčať 4K video, je veľmi lákavé zavrhnúť fotoaparát (alebo kameru) a používať na vytváranie videa len mobilný telefón. Lenže aj keď sa môže kvalita mobilného videa na displeji telefónu javiť ako prinajmenšom dostačujúca, monitor počítača odhalí jeho nedostatky. A nejde o rozlíšenie. Senzor fotoaparátu mobilného telefónu jednoducho nie je príliš veľký a nezachytí tak dostatok svetla na vytvorenie čistého detailného obrazu. To platí najmä za zhoršených svetelných podmienok, s ktorými sa môžete stretnúť častejšie, než by sa mohlo zdať (patrí sem aj bežne osvetlený interiér).

Produktové video Panasonic G100.

Čo mobilný telefón nezvládne po stránke čistého výkonu snímača, zvyčajne kompenzuje rôznymi redukciami šumu a preostrovaním, čo znamená, že video vo výsledku potláča detail a nevyzerá príliš prirodzene. Natáčanie na dovolenke to znesie, poloprofesionálne či profesionálne video určite nie. Ďalšou zásadnou výhodou bezzrkadloviek je možnosť meniť objektívy a opticky tak prispôsobovať vzhľad videa. Chcete získať portrétové rozostrené pozadie alebo bez straty detailu priblížiť vzdialený objekt? S bezzrkadlovkami a správnym objektívom to nie je žiadny problém.

i

Bitrate (dátový tok)

Jedným z ďalších nedostatkov mobilného videa je nízky bitrate – zatiaľ čo Panasonic G100 natáča 4K/30 fps video pri 100 Mb/s, Samsung Galaxy S10, vlajková loď minulých rokov a dodnes jeden z najlepšie natáčajúcich telefónov, zvláda pri rovnakom rozlíšení iba 48 Mb/s. Vysoký bitrate znamená menej komprimované, kvalitnejšie video, s čím sa spája tiež väčší dátový objem vytvorených súborov.

Lumix G100 natáča 4K aj spomalené zábery

Rovnako ako ostatné bezzrkadlovky značky Panasonic, má aj Lumix G100 snímač formátu Micro 4/3 s rozmermi 17,3 × 13 mm. Ten síce nepatrí medzi najväčšie, ale ani medzi najmenšie. A ako dokazujú drahšie bezzrkadlovky, ako je napríklad Panasonic GH5, týmto formátom senzora môže byť vybavená aj najlepšia videobezzrkadlovka svojej doby. Čo sa obrazovej kvality týka, G100 zvláda natáčať 4K video pri 30 snímkach za sekundu s dátovým tokom 100 Mb/s. K dispozícii je aj režim spomalených záberov – Full HD rozlíšenie pri 120 snímkach za sekundu – ktorý umožňuje štvor- až päť-násobné spomalenie videa bez straty plynulosti.

Panasonic Lumix G100
Displej Panasonic G100 vám dá jasne najavo, či je natáčanie videa aktívne.

Obrazová kvalita videa a fotografií je výrazne ovplyvnená tiež použitým objektívom. Systém Micro 4/3 v tomto smere našťastie disponuje jedným z najširších portfólií, ktoré tvoria nielen objektívy Panasonic (a Panasonic Leica), ale tiež ponuka značky Olympus M.ZUIKO. Ponuka opticky kvalitných skiel je teda široká. Objektívy sú navyše zvyčajne veľmi kompaktné a v porovnaní s APS-C alebo Full Frame konkurenciou tiež relatívne lacné, aj keď nejde o pravidlo.

i

V-Log L

Na zachytenie a následné získanie lepšieho dynamického rozsahu je Panasonic Lumix G100 schopný robiť video v profile V-Log L. Ten je voliteľný a pri jeho použití je video priamo z kamery farebne ploché, takže nevyzerá tak dobre – vyžaduje úpravu farieb v postprodukcii, ktorá však ponúka široké možnosti prispôsobenia. Týmto spôsobom sú nasmerované profesionálne videá.

OZO Audio od Nokia: kvalitný zvuk aj bez externého mikrofónu?

Každý vloger potrebuje nahrávať nielen video, ale bezpochyby aj zvuk. Z hľadiska kvality je zvyčajne najlepším riešením veľký externý mikrofón, keď ale príde na rozmery, môže sa stať prekážkou. Pokiaľ si so sebou chcete vziať fotoaparát na nákup, dovolenku či návštevu príbuzných len pre prípad, že by sa naskytla vhodná chvíľa niečo natočiť, budete radi za každý kus vybavenia, ktorý môžete nechať doma. A v takých chvíľach je Lumix G100 skutočne tým jediným, čo so sebou vďaka kvalitným integrovaným mikrofónom potrebujete.

Panasonic Lumix G100
OZO Audio systém spoľahlivo izoluje váš hlas aj pri priechode hlučným mestom.

Spomínané mikrofóny sú celkovo tri a patria do systému nazvaného OZO Audio, ktorého dodávateľom je slávna Nokia. Vďaka fyzickému usporiadaniu a inteligentnému riadeniu sú schopné vytvoriť niekoľko rôznych smerových charakteristík – kardioidnú prednú, kardioidnú zadnú a tiež všesmerovú. V prípade nahrávania zvuku pred fotoaparátom je k dispozícii aj tracking čiže režim sledovania. Pri použití automatického ostrenia na tvár je audio systém schopný nahrávať zvuk z miesta, na ktoré ostrí objektív. Keď sa teda pohybujete po zábere, G100 bude nahrávať váš hlas a nie okolitý hluk.

i

Na jednoduchšie používanie sa dokáže audio G100 automaticky prepínať z predného do zadného snímania v závislosti od toho, v akej polohe sa práve nachádza výklopný displej.

Telo G100 je dobre vybavené, napriek tomu intuitívne aj pre začiatočníkov

Síce do väčšieho, ale Lumix G100 by sa skutočne mal vojsť do vrecka, a to vďaka kompaktným rozmerom (115,6 × 82,5 × 54,2 mm), ktoré sú zvyčajne vlastné aj kompatibilným objektívom. Na tele nájdete všetky ovládacie prvky, aké možno od bezzrkadlovky tohto typu očakávať, ich rozvrhnutie je ale premyslené, a teda intuitívne aj pre začiatočníkov. Namiesto záplavy tlačidiel, akú poznáme z profesionálnych fotoaparátov, tu nájdeme skôr striedmou ponuku funkčne zameranú na amatérskych či poloprofesionálnych tvorcov videí. Súčasťou je tak napríklad dedikované tlačidlo na odoslanie videa do telefónu.

Panasonic Lumix G100
Kvalitný elektronický hľadáčik určite nadchne všetkých fotografov.

Displej (monitor) aj elektronický hľadáčik patrí k tomu najlepšiemu, čo dnes v tejto cenovej kategórii nájdeme. Polohovateľný displej má rozlíšenie 1,84 miliónov bodov a možno ho vďaka bočnému kĺbu vyklopiť do selfie režimu. Že Lumix G100 stále myslí aj na fotografov, dokazuje prítomný elektronický hľadáčik s 3,68 miliónmi bodmi a 0,73× zväčšením. Pre tých, ktorí plánujú pripojenie externého mikrofónu, je k dispozícii 3,5 mm audio jack, ktorý v ponuke konektorov dopĺňa Micro HDMI a Micro USB 2.0.

Panasonic Lumix G100: čo je hybridná stabilizácia?

Na rozdiel od väčších a drahších súrodencov nemá Panasonic G100 mechanickú stabilizáciu senzora, avšak čo má, je stabilizácia elektronická a potom široké portfólio dostupných objektívov s optickou stabilizáciou, a to vrátane tých, ktoré sú s G100 dodávané v sete. Hoci je absencia stabilizácie senzora mierne nepríjemná, je vzhľadom na rozmery fotoaparátu tiež úplne pochopiteľná. Kombináciu elektronickej stabilizácie fotoaparátu a optickej stabilizácie objektívu nazýva Panasonic ako päťosovú hybridnú stabilizáciu, ktorej efektivitu by mal zabezpečovať gyroskopický senzor.

Panasonic Lumix G100
Z Panasonic G100 prenesiete videá do mobilu stlačením jediného tlačidla.

Na pevnejší úchop, a teda stabilnejšie video možno Lumix G100 kúpiť v sete s praktickým mini statívom DMW-SHGR1. Ten je možné buď rozložiť a postaviť na stôl či iný povrch, alebo zložiť do rukoväte a používať na ručné natáčanie. Je potrebné upozorniť, že takéto predĺženie dosahu ruky je najmä pri natáčaní seba samého praktické, lebo s použitím elektronickej stabilizácie sa spája aj zúženie (orezanie) záberu.

Parametre
Panasonic Lumix G100
Snímač
20,3 Micro 4/3 Live MOS
Bajonet Micro 4/3
Max. rozlíšenie fotografií
5 184 × 3 888 px
Automatické zaostrovanie
kontrastné (tvár, oči, sledovanie)
Citlivosť AF
EV -4 až 20
Rýchlosť sériového snímania (foto)
10 snímok za sekundu
Max. rozlíšenie videa
4K (3 840 × 2 160 px) / 30 fps
Režim spomalených záberov
Full HD (1 920 × 1 080 px) / 120 fps
Monitor (displej)
LCD, 1,84 milióna bodov
Elektronický hľadáčik
LCD, 3,68 milióna bodov
Bezdrôtové pripojenie
Bluetooth 4.2, WiFi
Konektory
3,5 mm jack, Micro HDMI a Micro USB 2.0
Rozmery
115,6 × 82,5 × 54,2 mm
Hmotnosť (len telo s batériou a kartou)
345 g
Cena
od 649 €
i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Panasonic Lumix G100 chce vyjsť v ústrety predovšetkým vlogerom a ďalším tvorcom videí, zároveň ale nezabúda ani na fotografov. Možno tak ide nielen o zaujímavú bezzrkadlovku pre vlogerov, ale aj o univerzálny kompaktný fotoaparát pre tých, ktorí radi fotia a natáčajú zároveň.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií