Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Vánoce HP Množstvo zábavy až domov

PlayStation 5 ponúkne hneď pri vydaní rozhranie v českom jazyku (NOVINKA)

Zobraziť katalóg

• Autor: Alexandra Vaníková

Preloženie používateľského rozhrania konzoly do českého jazyka včera potvrdila česká pobočka spoločnosti Sony. A aj keď sa to niektorým môže zdať ako samozrejmosť, vždy to tak nebolo. Prečo teda ide o tak dobrú správu? A ako to vyzerá s prekladom hier na PlayStation 5 do češtiny? Dozviete sa v našej novinke.

PlayStation 5; screenshot: menu, čeština
Alza Magazín

Sme Alza Magazín

Všetky naše články, kde sa dočítate nielen o informáciách zo sveta hier, herného hardvéru a mobilných technológií nájdete na stránke Alza Magazínu. Naše herné recenzie a spravodajstvo sledujte tiež na kanáli Alza Gaming (facebook, instagram), kde sa okrem denného prídelu noviniek, dojmov, recenzií a memov môžete tešiť aj na pravidelné súťaže.

PlayStation v češtine? Nebolo to tak vždy

Problém, ktorý pre niektorých hráčov predstavuje absencia českého jazyka u konzol od Sony, nie je tak starý. V roku 2017 sa fanúšikovia obrátili na japonskú spoločnosť s prosbou o lokalizáciu ako hier (v tej dobe) na PlayStation 4 (a PlayStation 3), tak aj hlavného menu konzoly. Spustená bola dokonca petícia a záujmy hráčov sa rozhodla obhajovať aj v tom čase poslankyňa Európskeho parlamentu, Dita Charanzová.

Ako neskôr sama napísala v príspevku na svojom facebooku, aj ona možno prispela k tomu, že sa hráči po niekoľkých mesiacoch „boja“ nakoniec českej lokalizácie v rozhraní PlayStation 4 dočkali (aj keď až takmer 4 roky po jej uvedení na trh). A ako dopadol starší brat PS4? PlayStation 3 sa češtiny nedočkal doteraz a očakávať už ju samozrejme po takmer 15 rokoch od vydania nemôžeme.

S radostí můžeme potvrdit, že menu konzole PS5 bude opět v českém jazyce. 🇨🇿

Zveřejnil(a) PlayStation CZ dne Úterý 6. října 2020

V prípade PlayStation 5 je tak rozhranie v českom jazyku ihneď pri vydaní skvelou správou pre jedincov bojujúcich s cudzími jazykmi, ktorým angličtina komplikuje napríklad orientáciu v nastaveniach. Lokalizácia navyše hrá dôležitú úlohu pri selekcii jazyka v hre, ktorá češtinu podporuje (titulky alebo dabing) – čeština v hre sa totiž nastavuje prostredníctvom voľby jazyka v hlavnom menu samotného PlayStation. Ihneď po zakúpení najnovšej modrej konzoly tak bude možné bez problémov jazyk hry nastaviť do češtiny.

Čeština a hry na PlayStation 5 – jeden veľký otáznik

Avšak treba povedať, že s prekladom PlayStation 5 hier do češtiny je to stále neisté. Marketing manager českej pobočky PlayStation, Petr Škaloud, pred dvoma rokmi v rozhovore pre PlayStation Česko uviedol, že usilovne pracujú na tom, aby bolo čo najviac hier postupne lokalizovaných do češtiny, a to ako PS exkluzivít, tak aj titulov tretích strán. Škaloud minulý mesiac poskytol vyjadrenie aj hernému portálu Vortex v znení: „Neustále sa usilujeme o to, aby si hráči v Českej republike mohli na našej platforme zahrať čo najviac hier v českom jazyku. To samozrejme platí aj pre PS5 tituly.“ Podobnú odpoveď sme dostali tiež, od (teraz už bývalého) PR manažéra Sony CZ, Honzy Vavříka.

Dodal ale, že „Informácie o lokalizácii nadchádzajúcich PS5 titulov zverejníme v najbližších dňoch.“ Momentálne sme tak odkázaní výhradne na špekulácie. Čo sa týka PS exkluzivít, vyzerá nádejne preklad pokračovania herného Spideyho (Marvel's Spider-Man z roku 2018 obsahoval titulky) – Marvel's Spider-Man: Miles Morales, ktoré dorazí na PlayStation 5 tento rok v novembri. V prípade hier tretích strán ale nie je situácia o nič jasnejšia. Potvrdenú češtinu má zatiaľ akčná adventúra od Ubisoftu, Immortals Fenyx Rising, zatiaľ čo rodná reč našich susedov v Assassin's Creed Valhalla od rovnakého štúdia dostala stopku. A ako v apríli tohto roku vyplávalo napovrch, Ubisoft prestane s českou lokalizáciou hier úplne.

PlayStation 5; screenshot: Miles Morales, Spider-Man: Miles Morales PlayStation 5; screenshot: Kratos, Arteus, GoW: Ragnarok, GoW 2
Dve očakávané pokračovania úspešných titulov – Marvel's Spider-Man: Miles Morales a God of War: Ragnarök budú pravdepodobne obsahovať české titulky.

Ako koniec koncov konštatoval aj skúsený prekladateľ Filip Ženíšek (tvoril češtinu pre The Witcher 3: Wild Hunt, „počeštil“ aj Cyberpunk 2077), „rozhodujúca je kúpna sila trhu“. Zjednodušene povedané, ak sa daná hra alebo jej prvý diel v Česku/Slovensku predáva dobre, existuje vyššia pravdepodobnosť, že sa dočkáme prekladu jej samotnej alebo lokalizácie jej pokračovania. Ďalším faktorom je tiež rozsah titulu – preklad rozsiahlej hry s množstvom dialógov a vetvením príbehu by sa tvorcom a vydavateľovi nemusel nakoniec oplatiť (a to aj napriek tomu, že sa hra inak predáva dobre), a tak od neho upustia. V tejto chvíli sa tak musíme uspokojiť iba s dobrou správou v podobe českého rozhrania PlayStation 5 a pevne dúfať v čoraz viac lokalizovaných hier do češtiny.

• Zdroje: change.orgeuroparl.europa.eu, facebook.com, youtube.comvortex.czplayman.cztwitter.com

i Mohlo by vás zaujímať
PlayStation 5
Herná konzola – k TV, SSD 825 GB, možnosť hrania v 4K, menu v slovenčine, 1× herný ovládač

Predpoklad. cena
499,99 € bez DPH 416,66 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005
PlayStation 5 Digital Edition
Herná konzola – k TV, SSD 825 GB, možnosť hrania v 4K, menu v slovenčine, 1× herný ovládač

Predpoklad. cena
400 € bez DPH 333,33 €
Rezervovať
Očakávame február 2021
Objednávací kód: MSX005DE
Marvels Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition – PS5 - Hra na konzolu
Nové
Marvels Spider-Man: Miles Morales Ultimate Edition – PS5
Hra na konzolu – PS5 (s mechanikou), škatuľová verzia, žáner: akčný – Ultimate Edícia obsahuje pôvodnú základnú hru Marvels Spider-Man Remastered a nový diel Marvels Spider-Man: Miles Morales

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Spider-Man: Miles Morales - předobjednávkový bonus - PS5

Predpoklad. cena
79,99 € bez DPH 66,66 €
Rezervovať
Dátum vydania: 12. novembra 2020
Objednávací kód: PSV0001UE
Assassins Creed Valhalla – Ultimate Edition – PS4 + Eivors Hidden Blade
Hra na konzolu – PS4/PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), škatuľová verzia, žáner: akčný – vžite sa do postavy Eivora, neohrozeného vikingského bojovníka, a vďaka prepracovaným RPG mechanikám budujte vlastnú osadu a rozvíjajte svoju jedinečnú vikingskú ságu

Predpoklad. cena
147,90 € bez DPH 123,25 €
Rezervovať
Akciová cena
Dátum vydania: 10. novembra 2020
Objednávací kód: MSX817ub1
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi