PlayStation 5 Pro – Všetko, čo vieme o výkonnejšej verzii PS5 (ŠPEKULÁCIA)

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

(Update): Pridané najnovšie informácie o výkone, komponentoch a vzhľade PS5 Pro.

Technologický vývoj je neúprosný, a hoci len nedávno Sony vydalo PlayStation 5 Slim (alebo možno práve preto), mnoho hráčov netrpezlivo očakáva novšie a výkonnejšie PlayStation 5 Pro. Medzigeneračný upgrade sa totiž výrobcom konzol vypláca, a hoci zatiaľ PS5 Pro oficiálne nie je oznámené, máme už k dispozícii množstvo vierohodných špekulácií o výkone, dátume vydania alebo nových technológiách. Všetko, čo o PlayStation 5 Pro zatiaľ vieme, zistíte v tomto článku.

PS5 Pro; screenshot: cover

Ilustračný obrázok, zdroj: ArtStation (fanúšikovský koncept)

PlayStation 5 Pro – Obsah článku

  1. Dátum vydania, názov a cena
  2. Hardvérová špecifikácia
  3. Hry a spätná kompatibilita
  4. Recenzie a hodnotenie

Dátum vydania, názov a cena


Hoci PlayStation 5 Pro ešte nie je v súčasnosti oficiálne oznámené, že je výkonnejšia verzia PS5 vo vývoji, je v podstate verejným tajomstvom. Prvé špekulácie prišli už v roku 2021, a potom o vývoji PS5 Pro informovali rešpektovaní novinári a insideri ako Tom Henderson, RedGamingTech alebo Tez2.

Podľa Hendersona, ktorý patrí k najvierohodnejším zdrojom v hernom priemysle, je vydanie PS5 Pro aktuálne naplánované na koniec roka 2024. Predchádzajúce informácie od novinára Jeffa Grubba, že by konzola mohla vyjsť už v septembri 2024, nie sú v súčasnosti považované za reálne.

Čo sa výkonu a technológií týka, má ísť o oveľa väčší skok ako v prípade PS4 a PS4 Pro, od čoho sa má odvíjať aj cena. Spomínaný Jeff Grubb sa domnieva, že konzola bude stáť 600 dolárov. Na rozdiel od vyššie spomínaných informácií ide o skôr jeho odhad a je tak zatiaľ priskoro obávať sa relatívne vysokej ceny.

O podobne vysokých obstarávacích cenách sa totiž špekulovalo aj v prípade PS4 Pro, Xboxu One X, PS5 aj Xboxu Series X. Najmä Sony je navyše v posledných rokoch známe tým, že sa snaží byť konkurencieschopné práve cenou zariadení a tlačí ju čo najnižšie. Niekoľko zdrojov tiež potvrdilo, že aj PS5 Pro vyjde v dvoch verziách – klasickej s blu-ray mechanikou a digitálnej, ktorej cenovka by mohla začínať o sto dolárov nižšie.

Konzola sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou volať PlayStation 5 Pro, pre zaujímavosť však spomeňme, že v Sony údajne vzniká pod kódovým označením Trinity, zatiaľ čo PS4 Pro nieslo označenie Neo a PS VR zasa Morpheus… v Sony tak majú evidentne radi Matrix.

PlayStation 5 Pro; screenshot: Yankodesign – ovládač PlayStation 5 Pro; screenshot: Yankodesign – konzoly

Ilustračné obrázky, zdroj: YankoDesign (fanúšikovský koncept)

Tak ako sa už stalo dobrým zvykom, grafici z celého sveta pre každú doteraz neoznámenú konzolu pripravujú vlastné návrhy dizajnu a často sa neboja byť veľmi extravagantní.

Predošlé špekulácie o PS5 Pro

Všetky špekulácie okolo PlayStation 5 Pro odštartoval už v roku 2021 insider so pseudonymom Tom N/A. Podľa jeho zdrojov sa malo v tom čase už na PS5 Pro pracovať, pričom na pulty obchodov mala konzola doraziť pravdepodobne koncom roka 2023, poprípade v roku 2024. S rovnakou informáciou prišiel v marci 2022 aj YouTube kanál RedGamingTech, ktorému sa ale zdal pravdepodobnejší až rok 2024. Podľa uznávaného insidera a dataminera Tez2 dokonca mali mať v roku 2022 veľké štúdiá k dispozícii vývojárske devkity PlayStation 5 Pro a tie ostatné ich mali dostať začiatkom roka 2023.

V súčasnej chvíli stále nie je konzola PlayStation 5 Pro oficiálne oznámená, v marci 2023 sa však k spomínaným insiderom, ktorí už niekoľkokrát predčasne odhalili mnoho informácií práve o hrách a konzolách PlayStation, pridal rešpektovaný novinár Tom Henderson, podľa ktorého je taktiež PS5 Pro vo vývoji, ale podľa jeho zdrojov vyjde najskôr koncom roka 2024. O mesiac neskôr potom Henderson prišiel s informáciou, že čoskoro štúdiá Sony dostanú vývojárske devkity PS5 Pro a ostatné štúdia ich získajú koncom roka 2023.

Čo sa výkonu a technológií týka, má ísť o oveľa väčší skok ako v prípade PS4 a PS4 Pro, od čoho sa má odvíjať aj cena pohybujúca sa medzi 600 a 700 dolármi. Cieliť má konzola na hranie v 8K rozlíšení. Podľa spomínaného kanála RedGamingTech má byť rozdiel vo výkone oproti štandardnému PS5 asi dvojnásobný, a to s cieľom ponúknuť čo najlepší virtuálny zážitok prostredníctvom PS VR2. Pre ray-tracing by malo byť k dispozícii 2,5× viac výkonu, čo tvrdí aj spomínaný Tom Henderson, podľa ktorého sa chce Sony zamerať práve na optimalizáciu ray-tracingu.

Hardvérová špecifikácia


O výkone a hardvérových komponentoch PS5 Pro máme v tejto chvíli už pomerne presné informácie, predchádzajúce špekulácie kanálu Moore's Law is Dead v marci 2024 potvrdil uznávaný novinár Tom Henderson. Stále síce nejde o oficiálne informácie, vzhľadom na doterajšiu presnosť Hendersona ich však možno považovať za vierohodné. PS5 Pro má renderovať obraz o 45 % rýchlejšie, pričom hrubý výpočtový výkon sa má dokonca strojnásobiť na 33,5 TFLOPs oproti súčasným 10,28 TFLOPs. Predchádzajúce zdroje pritom hovorili „len“ o dvojnásobnom výpočtovom výkone.

S odkazom na nemenovaných vývojárov potom neskôr Henderson dodal aj presnejšiu technickú špecifikáciu. PS5 Pro má využívať rovnaký procesor ako súčasný model, ale s tým rozdielom, že vďaka úprave bude môcť CPU pracovať na frekvencii 3,85 GHz, čo je približne 10 % nárast. Rýchlosť RAM pamäte má vzrásť o 28 % (576 GB/s vs 448 GB/s) s tým, že má byť ešte efektívnejšia, takže výsledná rýchlosť by mala byť ešte vyššia. Kapacita RAM 16 GB a typ GDDR6 ale zostane pravdepodobne rovnaký, podobne ako 1 TB SSD disk.

Henderson potvrdil aj skoršie správy o výraznom zameraní na ray-tracing a tiež implementácii vlastnej technológie na vyhladzovanie pomocou strojového učenia a integráciu umelej inteligencie. PS5 Pro má zvládať 2× – 4× rýchlejšie vypočítavať ray-tracing, zatiaľ čo o vyhladzovanie hrán a dopočítavanie rozlíšenia (zväčšenie obrazu) sa postará technológia PSSR (PlayStation Spectral Super Resolution), vlastná obdoba populárneho DLSS od Nvidie. Ďalej má mať PS5 Pro špeciálnu architektúru pre strojové učenie a akcelerátor umelej inteligencie. Henderson však dodáva, že v tomto prípade iba „opisoval“ informácie od vývojárov a nemá vlastnú predstavu o tom, čo tieto technológie budú presne vedieť.

PlayStation 5 Pro; screenshot: Let's Go Digital – koncept

Ilustračný obrázok, zdroj: LetsGoDigital (fanúšikovský koncept)

Mnoho fanúšikov si po odvážnom dizajne PS5 praje, aby sa v prípade PS5 Pro Sony vrátilo ku konzervatívnejšiemu vzhľadu a najmä k čiernej farbe.

Vďaka kombinácii vyššie spomínaného by PS5 Pro malo zvládať 8K rozlíšenie, v tomto prípade ale očakávame situáciu podobnú ako v prípade sľubovaných 120 fps pri súčasnom modeli PS5. Ten totiž zvláda 60 fps a natívne 4K rozlíšenie len pri jednoduchších tituloch.

O hardvéri teda padlo už mnoho informácií, o vizuáli konzoly však nevieme takmer nič. Jeho zmena by nebola prekvapením, dizajn PlayStation 5 je veľmi odvážny a medzi hráčmi nebol prijatý úplne bez výhrad. K úprave dizajnu navyše môže viesť aj čisto pragmatická zmena, napríklad z dôvodu iného usporiadania jednotlivých komponentov.

Podľa vyššie spomínaných informácií to ale vyzerá tak, že „vnútornosti“ PS5 Pro budú v podstate totožné a ako dodáva Henderson, devkity PS5 Pro údajne vyzerajú rovnako ako v prípade základného PS5. To pochopiteľne nemusí nič znamenať, ale mohlo by ísť o náznak toho, že by sme mali očakávať skôr menšie vizuálne zmeny, hoci dizajnéri budú určite musieť nejakým spôsobom dať aj vizuálne najavo, že ide o lepšiu a výkonnejšiu verziu konzoly.

PlayStation 5 Pro; screenshot: reddit koncept PlayStation 5 Pro; screenshot: PS4 score vtip

Ilustračné obrázky, zdroje: Reddit, GameStar (fanúšikovské koncepty)

Obrázok 1: Niektoré fanúšikovské návrhy sú skôr pokusom o vtip. Obrázok 2: Autor PS5 Pro dizajnu sa pravdepodobne inšpiroval vtipmi, ktoré sa začali objavovať po oznámení PS4 Pro, ktorý vyzerá ako dve na seba postavené PS4 Slim.

Predtým sme napísali o HW komponentoch a výkone PS5 Pro

Predpovedať v súčasnej chvíli, aký výkon bude mať potenciálne PS5 Pro a aké komponenty nájdeme v jeho útrobách, je veštenie z krištáľovej gule. Prvé náznaky nám ale prinášajú nielen technologický vývoj, ale aj v úvode spomínaný kanál RedGamingTech. Podľa neho PS5 Pro ponúkne procesor s 4 nm technológiou využívajúcou Zen 4 jadrá od AMD. To by bol veľmi výrazný posun, pretože ešte koncom minulého roka sa všeobecne predpokladalo, že dôjde k využitiu „len“ 6 nm alebo najviac 5 nm technológie. Dodajme, že PS5 aktuálne využíva 7 nm technológiu v Zen 2 jadrách od AMD.

Aj v prípade grafického jadra Sony pravdepodobne opäť siahne, ako pri CPU, po technológii od AMD, pravdepodobne po RDNA 3 architektúre (PS5 aktuálne používa RDNA 2). Pochopiteľne ale ide iba o špekulácie a odhady a záležať bude predovšetkým na tom, kedy sa PS5 Pro začne vyrábať a aké technológie v tom čase budú dostupné.

Špekuluje sa aj o špeciálnej podpore pre PS VR2, pokiaľ je to ale pravda, pravdepodobne pôjde vo výsledku skôr o menšie vylepšenia v smere vyššej snímkovacej frekvencie alebo lepších detailov, pretože už pôvodné PS5 bolo vyvíjané s ohľadom na PS VR2. Veľmi pravdepodobná je naopak zásadnejšia zmena dizajnu, ktorý je v prípade PlayStation 5 veľmi odvážny a medzi hráčmi nebol prijatý úplne bez výhrad. K úprave dizajnu však môže viesť aj čisto pragmatická zmena usporiadania jednotlivých komponentov.

A čo so sľubovaným 8K hraním? Aby PlayStation 5 Pro skutočne stálo viac ako 500 dolárov, muselo by ísť o nesmierne výkonnú hernú konzolu, čo by tvrdenie o 8K v skutočnosti hralo do kariet, podľa mnohých odborníkov však ide prinajmenšom o prehnané očakávania. 8K hranie v tejto chvíli existuje v podstate len na tých najvýkonnejších PC, nehovoriac o tom, že adopcia 8K televízorov medzi širokou verejnosťou nie je aktuálne v podstate žiadna. Magazín Forbes sa napríklad odvoláva na analýzu spoločnosti Strategy Analytics, podľa ktorej budú v roku 2023 tvoriť 8K televízory iba 3 % trhu. 8K konzola v roku 2023 sa tak zdá byť zbytočne výkonná a súčasne nezmyselne drahá.

Hry a spätná kompatibilita


Jednou z najväčších zbraní PS5 Pro bude nepochybne stopercentná spätná kompatibilita so všetkým, čo vyšlo na pôvodnom PlayStation 5. A to ako všetkých hier, tak zrejme všetkého príslušenstva, vrátane PS VR2.

Práve preto Sony vyvíja PS5 Pro na rovnakej architektúre, akú má pôvodný model, teda aby prípadný prechod ako pre hráčov, tak aj vývojárov hier, bol čo najľahší. Avšak dodávame, že ide iba o (nielen) náš odhad a musíme si počkať na oficiálne oznámenie konzoly.

Recenzie a hodnotenie


Na PlayStation 5 Pro zatiaľ nie sú dostupné žiadne recenzie.

i Mohlo by vás zaujímať

• Zdroje: Bloomberg, Cnet, Forbes, Gaming Intel, Moore's Law Is Dead (YouTube), insider-gaming.com, gamingbolt.com


4,9 260×
PlayStation 5 Slim
Herná konzola - k TV, SSD 1024 GB, Blu-ray (4K), možnosť hrania v 4K, menu v češtine, 1x herný ovládač – vertikálny stojan nie je súčasťou balenia a je predávaný samostatne
548,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX0052
4,9 72×
PlayStation 5 Slim Digital Edition
Herná konzola - k TV, SSD 1024 GB, bez mechaniky (neprehráva fyzické disky), možnosť hrania v 4K, menu v češtine, 1x herný ovládač – vertikálny stojan nie je súčasťou balenia a je predávaný samostatne
449 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX005DE2
4,6 238×
PlayStation VR2
VR okuliare – k hernej konzole, 120 Hz, zorné pole 110°, pripojenie cez USB-C, mikrofón, gyroskop, proximity senzor, otvor na slúchadlá – Všetky prijaté predobjednávky PlayStation VR2 sú vybavované postupne podľa dátumu vytvorenia predobjednávky a podľa dostupnosti príslušnej regionálnej verzie s obmedzením 1ks na zákazníka.
579,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: MSX005VR2
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií