Získajte doručenie ZADARMO na rok iba za 1 € mesačne! Viac informácií

Alza Dni - Gorenje a Hisense Alzákove Jarné TOPky

PlayStation 5 Pro – Všetko, čo vieme o výkonnejšej verzii PS5 (ŠPEKULÁCIA)

Zobraziť katalóg

• Autor: Filip Němec

Konzola PlayStation 5 oslávila 19. novembra 2021 svoje prvé narodeniny, a hoci vďaka obrovskému dopytu v kombinácii s celosvetovým nedostatkom čipov ešte veľa hráčov nedostalo svoj vytúžený kus, mnohí sa už pozerajú dopredu a očakávajú výkonnejší variant PlayStation 5 Pro. Hoci zatiaľ nemáme žiadne oficiálne informácie, príchod výkonnejšej verzie PS5 je takmer istý a začínajú sa tak objavovať prvé náznaky a špekulácie. Všetko, čo o predpokladanom PlayStation 5 Pro vieme, zistíte v tomto článku.

(UPDATE): Článok aktualizovaný po zverejnení nových informácií.

PlayStation 5 Pro; screenshot: cover

Ilustračný obrázok, zdroj: ArtStation (fanúšikovský koncept)

PlayStation 5 Pro – Obsah článku

  1. Dátum vydania PlayStation 5 Pro? Môže vyjsť až v roku 2023
  2. Všetko sú zatiaľ len odvážne špekulácie
  3. Oznámenie PS5 Pro príde, len nevieme kedy
  4. Akú HW špecifikáciu bude mať PlayStation 5?
  5. Skôr než PS5 Pro môže prísť PS5 Slim

Dátum vydania PlayStation 5 Pro? Môže vyjsť až v roku 2023


Všetky špekulácie okolo PlayStation 5 Pro odštartoval už v roku 2021 insider so pseudonymom Tom N/A, ktorý všetko detailne rozobral s odvolaním sa na niekoľko rôznych zdrojov vo videu na svojom YouTube kanáli Moore's Law Is Dead. Podľa jeho zdrojov sa má na PlayStation 5 Pro už pracovať a na pulty obchodov by mala konzola doraziť pravdepodobne koncom roku 2023, poprípade v roku 2024. S rovnakou informáciou prišiel v marci 2022 aj YouTube kanál RedGamingTech, ktorému sa ale zdá pravdepodobnejší až rok 2024.

Čo sa výkonu a technológií týka, má ísť o oveľa väčší skok ako v prípade PS4 a PS4 Pro, od čoho sa má odvíjať aj cena pohybujúca sa medzi 600 a 700 dolármi. Cieliť má konzola na hranie v 8K rozlíšení. Podľa spomínaného kanála RedGamingTech má byť rozdiel vo výkone oproti štandardnému PS5 približne dvojnásobný a to s cieľom ponúknuť čo najlepší virtuálny zážitok prostredníctvom PS VR2. Pre ray-tracing by malo byť k dispozícii 2,5× viac výkonu.

V súčasnej chvíli nie je konzola PlayStation 5 Pro oficiálne oznámená, pričom o jej budúcom vydaní hovoria len dva vyššie spomínané zdroje. Tom N/A a jeho sociálne kanály s názvom Moore's Law Is Dead sa však v minulosti osvedčili ako dobrý zdroj, keď predčasne odhalil mnoho informácií práve o hrách a konzolách PlayStation, zatiaľ čo YouTube kanál RedGamingTech sa odvoláva na svoje zdroje, podľa ktorých majú byť už vyrobené prvé prototypy. A ako upozornil magazín TweakTown, Sony skutočne v marci rozoslalo do USA niekoľko prototypov či devkitov.

PlayStation 5 Pro; screenshot: Yankodesign – ovládač PlayStation 5 Pro; screenshot: Yankodesign – konzola

Ilustračné obrázky, zdroj: YankoDesign (fanúšikovský koncept)

Tak ako sa už stalo dobrým zvykom, grafici z celého sveta pre každú doteraz neoznámenú konzolu pripravujú vlastné návrhy dizajnu a často sa neboja byť veľmi extravagantní.

Všetko sú zatiaľ len odvážne špekulácie


S predikciou vydania PS5 Pro už v roku 2023 či 2024 má však mnoho odborníkov problém. Špekuláciu považuje za nepravdepodobnú napríklad dlhoročný redaktor Forbesu Paul Tassi, podľa ktorého nedáva príliš zmysel, aby nová verzia konzoly vyšla už v roku 2023, aj keby rok predtým už bola základná verzia PS5 v obchodoch bežne dostupná. Skutočne sa zdá také načasovanie príliš rýchle, hoci PS4 Pro vyšlo práve 3 roky po vydaní pôvodnej verzie. Tá však nemala dlhotrvajúce problémy s dostupnosťou. Podľa agentúry Bloomberg navyše problémy s nedostatkom komponentov pri výrobe PS5 stále pretrvávajú, spoločnosť mala podľa niekoľkých zdrojov dokonca znížiť odhad množstva novo vyrobených PS5. Viac sme sa nedostupnosti PS5 venovali tu.

Spochybniť možno aj predikovanú cenu. O astronomických cenách sa totiž špekulovalo aj v prípade PS4 Pro, Xbox One X, PS5 aj Xbox Series X. Ako Sony, tak aj Microsoft si ale nakoniec netrúfli predávať svoje konzoly za viac ako 500 dolárov. Najmä Sony je navyše v posledných rokoch známe tým, že sa snaží byť konkurencieschopné práve cenou konzoly a tlačí ju čo najnižšie.

A čo ono sľubované 8K hranie? Aby PlayStation 5 Pro skutočne stálo viac ako 500 dolárov, muselo by ísť o nesmierne výkonnú hernú konzolu, čo by tvrdeniu o 8K v skutočnosti hralo do kariet, podľa mnohých odborníkov však ide prinajmenšom o prehnané očakávania. 8K hranie v tejto chvíli existuje v podstate len na tých najvýkonnejších PC, nehovoriac o tom, že adopcia 8K televízormi medzi širokou verejnosťou nie je aktuálne v podstate žiadna. Magazín Forbes sa napríklad odvoláva na analýzu spoločnosti Strategy Analytics, podľa ktorej budú v roku 2023 tvoriť 8K televízory iba 3% trhu. 8K konzola v roku 2023 sa tak zdá byť zbytočne výkonná a súčasne nezmyselne drahá.

PlayStation 5 Pro; screenshot: reddit koncept PlayStation 5 Pro; screenshot: PS4 score vtip

Ilustračné obrázky, zdroje: Reddit, GameStar (fanúšikovské koncepty)

Obrázok 1: Niektoré fanúšikovské návrhy sú skôr pokusom o vtip. Obrázok 2: Autor PS5 Pro dizajnu sa pravdepodobne inšpiroval pri vtipoch, ktoré sa začali objavovať po oznámení PS4 Pro, ktoré vyzerá ako dve na seba postavené PS4 Slim.

Oznámenie PS5 Pro príde, len nevieme kedy


V tejto chvíli tak máme v rukách iba jednu jedinú špekuláciu. A hoci je od vcelku spoľahlivého zdroja, nemožno ju akokoľvek overiť a nepodporujú ju ani iné ďalšie špekulácie. Avšak zatiaľ čo spomínaný Paul Tassi z Forbesu vydanie v roku 2023 aj predikovanú cenu považuje za nezmysel, my sme o trochu opatrnejší.

Je takmer isté, že v súčasnosti už v tichosti prebieha vývoj výkonnejšej verzie PlayStation 5, nie je totiž pochýb o tom, že medzigeneračný upgrade konzoly sa oplatil ako v prípade PS4, tak aj Xboxu One. Obaja výrobcovia, poučení z predchádzajúcej generácie, sa navyše snažia o to, aby vylepšená verzia konzoly bola tej základnej technologicky čo najpodobnejšia a výroba tým pádom čo najmenej nákladná. To naznačuje napríklad patent zverejnený už koncom roka 2019, ktorý opisuje ľahké škálovanie výkonu pri konzole PS5. Podľa opisu patentu by malo byť možné pridať ku grafickému jadru ďalšie a jednoducho ich prepojiť.

Akú HW špecifikáciu bude mať PlayStation 5?


Predpovedať v súčasnej chvíli, aký výkon bude mať potenciálne PS5 Pro a aké komponenty nájdeme v jeho útrobách, je veštenie z krištáľovej gule. Prvé náznaky nám ale prinášajú nielen technologický vývoj, ale aj v úvode spomínaný kanál RedGamingTech. Podľa neho PS5 Pro ponúkne procesor so 4 nm technológiou využívajúcou Zen 4 jadrá od AMD. To by bol veľmi výrazný posun, pretože ešte koncom minulého roka sa všeobecne predpokladalo, že dôjde k využitiu „len“ 6 nm alebo najviac 5 nm technológie. Dodajme, že PS5 aktuálne využíva 7 nm technológiu v Zen 2 jadrách od AMD.

Aj v prípade grafického jadra Sony pravdepodobne opäť siahne, ako pri CPU, po technológii od AMD, pravdepodobne po RDNA 3 architektúre (PS5 aktuálne používa RDNA 2). Pochopiteľne ale ide iba o špekulácie a odhady a záležať bude predovšetkým na tom, kedy sa PS5 Pro začne vyrábať a aké technológie v tom čase budú dostupné.

Špekuluje sa aj o špeciálnej podpore pre PS VR2, nový headset pre virtuálnu realitu totiž podľa vyjadrenia Sony nevyjde skôr ako v roku 2022. Zdá sa však nepravdepodobné, že by Sony čakalo s vydaním PS VR2 až na vydanie PS5 Pro. Veľmi pravdepodobná je naopak zásadnejšia zmena dizajnu, ktorý je v prípade PlayStation 5 veľmi odvážny a medzi hráčmi nebol prijatý úplne bez výhrad. K úprave dizajnu však môže viesť aj čisto pragmatická zmena usporiadania jednotlivých komponentov.

PlayStation 5 Pro; screenshot: Let's Go Digital - koncept

Ilustračný obrázok, zdroj: LetsGoDigital (fanúšikovský koncept)

Mnoho fanúšikov si po odvážnom dizajne PS5 praje, aby sa v prípade PS5 Pro Sony vrátila ku konzervatívnejšiemu vzhľadu a najmä k čiernej farbe.

Skôr ako PS5 Pro môže prísť PS5 Slim


Zatiaľ čo medzigeneračný upgrade výkonu konzol je relatívnou novinkou, takzvané Slim alebo Lite revízie tu sú už od čias prvého PlayStation. Ich účelom je ponúknuť zákazníkovi menšie, často menej hlučné a lepšie chladené zariadenie s nižšou spotrebou energie, ktoré je zároveň vďaka technologickému vývoju lacnejšie vyrobiť.

Potenciálne PlayStation 5 Slim tak môže uzrieť svetlo sveta skôr ako PS5 Pro. Naznačuje to aj nedávne vyjadrenie Sony, podľa ktorého jednou z možností, ako sa popasovať s nedostatkom čipov, je využiť iný, v tomto prípade novší model čipov. Špekuluje sa pritom o výmene súčasnej 7 nm technológie pri CPU za novšiu 6 nm, či dokonca podľa ďalších špekulácií rovno za 5 nm technológiu. Mohlo by sa dokonca stať, že by Sony zabilo dve muchy jednou ranou a PS5 Slim by mohlo byť o niečo výkonnejšie ako pôvodná verzia.

Playstation 5 slim!

Ilustračné video, zdroj: Concept Creator

Takto si predstavujú PlayStation 5 Slim v magazíne LetsGoDigital.

Slim model často nahradí pôvodnú verziu, čo sa stalo napríklad pri PS4 a PS4 Slim a v prípade PlayStation 5 je tento postup vďaka problémom s výrobou ešte pravdepodobnejší. Aj v prípade PlayStation 5 Slim však nemáme zatiaľ žiadne oficiálne stanovisko a v prípade PS5 Slim aj PS5 Pro sa tak v súčasnosti musíme uspokojiť iba s tým, že skôr či neskôr taká konzola vyjde, len o nej zatiaľ vôbec nič nevieme.

• Zdroje: Bloomberg, Cnet, Forbes, Gaming Intel, Moore's Law Is Dead (YouTube)

i Mohlo by vás zaujímať
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Midnight Black
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, čierna farba

73,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 12. 4. 2023
Objednávací kód: MSX005DS2
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller Cosmic Red
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, červená farba

78,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS3
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Starlight Blue
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, modrá farba

79,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS4
4,9 405×
PlayStation 5 DualSense Wireless Controller – Galactic Purple
Gamepad pre PS5, bezdrôtové pripojenie, 3.5 mm Jack (na ovládači), USB-C (na ovládači), integrovaná batéria, vibrácie, podsvietenie, analógové páčky, reproduktor, mikrofón, haptická odozva, fialová farba

74,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MSX005DS6
4,7 160×
PlayStation 5 HD Camera
Webkamera – kvalita záberov vo Full HD, integrovaný podstavec, funkcia na odstránenie/orezanie pozadia, 120×189×68mm

48,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: MSX005HDC1
4,7 160×
PlayStation 5 Media Remote
Diaľkový ovládač – pre PlayStation 5, ľahké ovládanie streamovacích služieb, biely

29,90 €
Na sklade 2 ks
Objednávací kód: MSX005RE1
HORI Dual Charger for DualSense Wireless Controller - PS5
Dobíjacia stanica - na bezdrôtové dobíjanie až dvoch ovládačov DualSense Wireless Controller pre herné konzoly PS5, indikátory nabíjania, možnosť súčasne dobíjať a hrať

24,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: HORHW131
Vytlačiť
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií