AD homeoffice PET

Prečo si zaobstarať rýchlonabíjačku?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Rýchlonabíjačky sú stále obľúbenejšie. Kapacitu batérie naplnia za výrazne kratší čas ako nabíjačky klasické. Rozdiel môže v niektorých prípadoch predstavovať až desiatky minút. Dobrou správou je, že ak ste svoj mobilný telefón kúpili približne v poslednom roku, je dosť pravdepodobné, že ste v krabici našli aj zariadenie označované ako rýchlonabíjačka alebo fastcharger. Aké sú ich ďalšie výhody? Majú aj nevýhody? A ako vlastne rýchlonabíjačky fungujú?

Rýchlonabíjačky - banner

Prečo si zaobstarať rýchlonabíjačku – OBSAH

  1. Čo je vlastne nabíjačka?
  2. Ako sa líši rýchlonabíjačka od klasickej nabíjačky?
  3. Základom rýchlonabíjačiek je technológia Quick Charge
  4. Nabíjanie neprebieha po celú dobu rovnako rýchlo
  5. Moderné technológie musia byť na oboch stranách
  6. Ako je to teda s podporou rýchleho nabíjania?
  7. Power Delivery – ďalší štandard rýchlonabíjania
  8. Rýchlonabíjačky bývajú vybavené ochrannými funkciami
  9. Aké typy nabíjačiek sú na trhu?
  10. Rýchle nabíjanie bez drôtov: Qi
  11. Nevýhody rýchleho nabíjania
  12. Porovnanie: Quick Charge 1, 2, 3, 4+ a 5

Čo je vlastne nabíjačka?

Nabíjačka je zariadenie, ktoré sa jedným koncom – vidlicou – pripojí do zásuvky (alebo USB portu počítača) a druhým do vstupu mobilného telefónu. Po pripojení prúdi do nabíjačky energia, ktorá postupne naplní kapacitu batérie pripojeného zariadenia. Na ochranu pred poškodením slúžia tzv. regulačné obvody, ktoré dajú používateľovi signál o tom, že nabitie batérie dosiahlo plnú kapacitu a je čas nabíjačku odpojiť. Pokiaľ by totiž prúdu pritekajúcemu do batérie nebola nastavená hranica, mohlo by dôjsť k jej poškodeniu. Tieto regulačné obvody ovplyvňujú aj rýchlosť nabíjania.

Ako sa líši rýchlonabíjačka od klasickej nabíjačky?

Niektoré bežné nabíjačky zvládnu nabiť telefón rýchlejšie než iné, to z nich ale samo o sebe rýchlonabíjačky nerobí. Telefón aj nabíjačka musia byť vybavené špeciálnou technológiou, ktorá rýchlonabíjanie na oboch stranách umožňuje. Pokiaľ nabíjačka takú technológiu má, regulačný obvod prepustí viac prúdu a nabíjanie je rýchlejšie. O akom zrýchlení sa bavíme? Tabuľka nižšie porovnáva klasickú nabíjačku s nabíjačkami vybavenými technológiou Fast Charge.



Typ nabíjania Kapacita batérie
po 30 minútach nabíjania (v %)
Rýchlosť nabíjania
Klasická nabíjačka 18
Quick Charge 1.0 30 1,7×
Quick Charge 2.0 63 3,5×
Quick Charge 3.0 71
Quick Charge 4.0 80 4,5×
Quick Charge 5.0 100 10×

Základom rýchlonabíjačiek je technológia Quick Charge

Základom v podstate všetkých rýchlonabíjačiek na trhu je technológia Quick Charge od spoločnosti Qualcomm. Ostatné firmy využívajú podobný princíp a fungujú na základe licencie, ktorú im vyššie uvedená spoločnosť poskytuje. Dnes už skoro všetky mobilné telefóny vyššej a strednej triedy rýchlonabíjanie podporujú. Záleží na obvodoch, ktoré nabíjanie riadia. Je teda voľbou výrobcu, či vo svojom zariadení po technológii rýchlonabíjania siahne.

i Zatiaľ najpokročilejšou verziou technológie Quick Charge je verzia 5. Oproti prvému variantu je 10× rýchlejšia. Napájací prúd je tak rozdelený a dochádza k zníženiu teploty batérie až o 10 °C. Efektivita nabíjania sa oproti predchádzajúcej Quick Charge 4+ zdvihla o 40 %. Spoločnosť Qualcomm uvádza, že možno nabiť batériu s kapacitou 4 500 mAh z 0 % na 50 % len za 5 minút.

Nabíjanie neprebieha po celú dobu rovnako rýchlo

Cieľom technológie Quick Charge je maximalizácia účinnosti nabíjania. Vo svojej podstate ide teda o to, čo všetko umožní vyššie uvedený regulačný obvod. Moderné zariadenia s technológiou Quick Charge 4 a 4+ zvládnu nabíjačku s napätím až 20 V a dosahujú maximálny výkon 27 W. Mobilné telefóny nižšej triedy pre skromnejších zvládajú väčšinou len 5 V a ich výkon nepresahuje 10 W, ale stále ide o rýchlonabíjanie.

Rýchlejšie nabíjanie ale pracuje iba do pevne daného bodu, kedy sa batéria nabije na určité percento. Od tohto bodu až do plného nabitia proces čerpania energie prebieha pomalšie. Táto hranica býva okolo 80 %. O rýchlosti teda rozhoduje tiež východisková úroveň nabitia batérie.


Rýchlonabíjačky
Technológia Quick Charge od spoločnosti Qualcomm je základom všetkých moderných rýchlonabíjačiek.


Moderné technológie musia byť na oboch stranách

Rýchlejšie nabíjanie vyžaduje zodpovedajúce komponenty na oboch stranách. Moderná rýchla nabíjačka nebude mať na rýchlosť nabitia staršieho telefónu žiadny vplyv, pretože regulačný obvod do neho väčšie množstvo energie nepustí. A platí to aj obrátene. Moderný telefón síce môže byť vybavený Quick Charge technológiou, ale so staršou nabíjačkou ho rýchlejšie nenabijete.

Takmer všetky moderné telefóny už v rôznej podobe funkciou rýchleho nabíjania disponujú. Možnosťou rýchlonabíjania disponujú už dnes aj telefóny patriace do strednej nižšej triedy, pri ktorých je cenovka pomerne nízko.

Ako je to teda s podporou rýchleho nabíjania?

Rýchlonabíjanie telefónov s OS Android

Všetky telefóny a tablety s podporou Quick Charge možno zrýchlene nabíjať. Touto technológiou disponujú hlavne mobilné zariadenia s procesormi Qualcomm Snapdragon. Patria sem najmä mobily strednej a vyššej triedy. Telefóny Samsung radíme k priekopníkom v aplikácii tejto technológie do svojich telefónov, teda môžeme rýchlonabíjanie očakávať na všetkých telefónoch vydaných v poslednom roku. To sa však týka napospol všetkých výrobcov telefónov strednej a vyššej triedy, pri ktorých už túto možnosť nájdeme. K rýchlemu nabíjaniu sa dostaneme aj pri telefónoch pre skromnejších zákazníkov, pri ktorých je cenovka veľmi nízko, ako je napríklad Lenovo K10 Note, ktorý podporuje 18 W rýchlonabíjanie.

Rýchlonabíjanie pri Apple produktoch

Pri iPhonoch sa s podporou rýchlonabíjania začalo až od modelu iPhone 8. Dalo by sa teda povedať, že spoločnosť dlho spala na vavrínoch. To však bolo napravené, pretože všetky novšie modely už rýchlonabíjaním disponujú. Tie staršie, teda iPhone 7 a ďalšie, rýchle nabíjanie nepodporujú. Spoločnosť sa vydala cestou nového štandardu pod názvom Power Delivery. Najnovšie modely iPhonu 12 však s nabíjačkou v balení nechodia. Pokiaľ ste teda vlastníkom jedného z týchto modelov a chcete využiť rýchlonabíjanie naplno, musíte si zakúpiť nabíjačku podporujúcu 20 V a viac.

Power Delivery – ďalší štandard rýchlonabíjania

Medzi ďalšie štandardy rýchlonabíjania, na ktoré v posledných rokoch môžete naraziť, je Power Delivery. Využívajú ho najmä mobilné telefóny spoločnosti Apple, ale aj mobily s Androidom a plno ďalších zariadení. Za jeho vznikom stojí nezisková organizácia USB Implementers Forum zaoberajúca sa USB pripojením. Prvé mobilné telefóny, ktoré disponovali rýchlonabíjaním Power Delivery boli modely Iphone 8 a stali sa tak úplne prvými Apple telefónmi, ktoré podporovali rýchlonabíjanie.

Jednou z veľkých výhod tohto štandardu je sľubovaný výkon až 100 W. Ďalšou výhodou je bezpečnosť, pretože možno telefón podporujúci 15 W nabíjanie pripojiť aj na 50 W nabíjačku bez toho, aby dostal viac energie, než potrebuje. Štandard spolupracuje s koncovkou USB-C, teda tak možno nabíjať nielen mobilné telefóny, ale aj hodinky, tablety a ďalšie zariadenia.

Rýchlonabíjačky bývajú vybavené ochrannými funkciami

Ako každé iné elektrické zariadenie, tak aj rýchlonabíjačky musia byť vybavené niektorými ochrannými funkciami. Tie zvyšujú bezpečnosť celého zariadenia a zároveň pomáhajú vyrovnávať niektoré z vyššie uvedených nevýhod. O akých bezpečnostných funkciách je reč?

  • Prepäťová ochrana – chráni telefón a stráži, aby sa mu nedostalo vyššieho prúdu, než je schopný prijať.
  • Podpäťová ochrana – používa sa prevažne pri rýchlonabíjačkách do áut. Pri poklese napätia v autobatérii pod minimum dôjde k automatickému prerušeniu nabíjania.
  • Regulácia teploty – technológia chrániaca nabíjačku a telefón pred prehriatím.
  • Indikácia nabíjania – umožňuje pohodlnú kontrolu stavu nabíjania, ktoré je najčastejšie zobrazované pomocou LED diódy.


Aké typy nabíjačiek sú na trhu?

Rýchle nabíjanie umožňuje hneď trojica typov zariadení. Sú to nabíjačky:

  • Bezdrôtové známe tiež ako nabíjacie podložky. Kompatibilný telefón na nich stačí len položiť a automaticky sa začne nabíjať.
  • Do siete na pohľad rovnaké ako klasické nabíjačky, líšia sa však rýchlosťou nabíjania.
  • Do auta na rýchle a pohodlné nabíjanie telefónu počas jazdy v aute.

Rýchle nabíjanie bez drôtov: Qi

Trendom posledných rokov sú bezdrôtové nabíjačky. Väčšinou majú podobu okrúhlych podložiek alebo stojančekov, na ktoré stačí telefón položiť. Ten sa potom nabije pomocou magnetickej indukcie. Najväčšou výhodou bezdrôtových nabíjačiek je teda pohodlie pri používaní. Naopak medzi nevýhody patrí nižšia rýchlosť nabíjania.

i Vedeli ste?
Šírenie elektrického prúdu na diaľku testoval už v 19. storočí vynálezca Nikola Tesla.

Základom bezdrôtových nabíjačiek je magnetické pole vytvárané cievkou. V mobilnom telefóne je potom druhou cievkou indukovaný striedavý elektrický prúd, ktorý je následne usmernený a privedený do batérie. Štandard Qi, ktorým bezdrôtové nabíjačky disponujú, pritom okrem samotného nabíjania umožňuje aj komunikáciu zariadení a nabíjacej podložky. To napríklad znamená, že sa podložka dozvie, kedy už je telefón nabitý, a prestane energiu odosielať (a zabráni tak poškodeniu zariadenia).


Nevýhody rýchleho nabíjania

Nič nie je dokonalé a aj rýchle nabíjanie má svoje neduhy, ktoré sa zatiaľ nedarí odstrániť. Ktoré to sú?

  • Rýchle nabíjanie logicky viac zahrieva telefón. Nejde o žiadne akútne ohrozenie používateľa, dlhodobé vysoké teploty však nesvedčia komponentom zariadenia. Teploty sa s postupným zlepšovaním nabíjacej technológie darí znižovať, stále to však patrí k výrazným negatívam.
  • Rýchlosť nabíjania sa od určitého stupňa nabitia znižuje. Spôsobuje to vyššie spomínaný regulačný obvod, ktorý od určitého bodu rýchlejšie nabíjanie obmedzí.

Porovnanie: Quick Charge 1, 2, 3 a 4+


Porovnanie všetkých štyroch variantov štandardov Quick Charge vyzerá nasledovne:


Quick Charge 1.0 Quick Charge 2.0 Quick Charge 3.0 Quick Charge 4+ Quick Charge 5
Napätie 5 V 5 V / 9 V / 12 V 3.2 V až 20 V dynamicky 2 V, 9 V cez USB, 3.6 až 20 V 3.3 V až 20 V
Maximálny výkon 10 W 18 W 18 W 27 W 100 W
Podporujúce čipsety Snapdragon 600 Snapdragon 200, 400, 410, 615, 800,
801, 805, 808 a 810
Snapdragon 820, 620, 618,
617, a 430
Snapdragon 845 Snapdragon 865, 865+
i Mohlo by vás zaujímať

Rýchle nabíjanie šetrí čas a nájdeme ho už takmer na všetkých moderných telefónoch. Výrobcovia už ponúkajú množstvo typov nabíjačiek, či už sú to bezdrôtové, do auta alebo vybavené konektorom USB-C.

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií