Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Naše pobočky sú otvorené iba v režime výdajní.
Viac informácií k prevzatiu objednávok.

Pre rýchlejší výdaj na pobočkách odporúčame využiť vyzdvihnutie cez aplikáciu.

Reklamácie počas lockdownu prijímame bohužiaľ iba cez online formulár.

Velkolepý výprodej XXL týždne

Porovnanie QLED TV a OLED TV

Zobraziť katalóg

V januári Samsung oficiálne predstavil nový rad televízorov označený QLED. Čo má QLED spoločné s OLED? A pozná bežný divák rozdiel medzi QLED a OLED televízorom? Pokúsime sa vám vzájomným porovnaním oboch typov televízorov na tieto čoraz častejšie otázky odpovedať.

Panasonic OLED televízor

Čo má QLED TV spoločné s LED televízorom

Ešte predtým, než sa pustíme do porovnávania QLED TV a OLED TV, je potrebné (zjednodušene) vysvetliť, ako fungujú LCD a LED televízory, pretože to je na pochopenie rozdielov medzi QLED a OLED dôležité.

V prípade LCD televízora je zdrojom základného svetelného lúča fluorescenčné podsvietenie. Odtiaľ lúč prechádza vrstvou tekutých kryštálov, následne prejde farebným filtrom, v ktorom je zafarbený, a po prekonaní ďalších dvoch „dešifrovacích“ filtrov sa lúč konečne objavuje na obrazovke, kde ho už vnímame ako zrozumiteľný obraz.

LED televízor funguje na rovnakej báze ako LCD televízor, ale s tým rozdielom, že zdrojom podsvietenia nie je fluorescenčná vrstva, ale LED diódy.

Quantum Dot

QLED, čiže ako Samsung inovoval LED TV

Na uvedenom princípe LED technológie v skutočnosti fungujú aj QLED televízory. Aj keď svojím názvom vzbudzujú dojem, že by mohlo ísť o niečo podobné technológii OLED, v skutočnosti s ňou nemajú prakticky nič spoločné.

QLED TV má základ v LCD televízore podsvietenom LED diódami. Samsung však do svojich prémiových televízorov aplikoval najmodernejšiu Quantom Dot technológiu, a tým vznikol Samsung QLED TV. QLED teda technicky vzaté nie je žiadna revolučná technológia, ale „len“ inovácia starých známych LCD/LED televízorov. Je nutné však objektívne povedať, že inovácia to je vydarená, ako si ukážeme ďalej v článku.

i Ako funguje Quantum Dot
Quantum Dot, skrátene QD, je technológia, ktorej základom sú svetelné diódy, ktoré dokážu pohlcovať a následne vyžarovať základný svetelný lúč. A pretože každá základná farba má svoju diódu, má tak každá farba aj svoj vlastný lúč. To v praxi znamená, že farby na obrazovke sú krásne a čisté. Preto majú televízory s QD technológiou kvalitnejšie farby než televízory disponujúce obyčajným farebným filtrom. Výhodou Quantum Dot je aj energetická nenáročnosť.

Ako funguje OLED TV

Oproti QLED televízorom OLED funguje už úplne nezávisle na starších LCD/LED technológiách. Displej OLED TV sa totiž skladá z organických svetelných bodov (alebo tiež pixelov), z ktorých každý produkuje vlastné svetlo. Milióny svetelných bodov OLED technológie dokážu generovať zložitú mozaiku farieb, ktorú naše oči pri sledovaní televízie vnímajú ako kompletný obraz.

Pretože v prípade OLED TV každý svetelný bod produkuje plnohodnotný jas, odpadá pri tejto technológii nutnosť podsvietenia, čo je rozdiel oproti LED/QLED televízorom.

OLED TV vychádzajú z LG displejov

Pre OLED technológiu je tiež charakteristická jej zložitosť pri výrobe: panely veľkých uhlopriečok dokážu aktuálne vyrobiť len LG. Výrobcov OLED televízorov je síce viac (Sony, Philips, Panasonic), ale tí všetci preberajú OLED panely od LG.

Každý výrobca pri kompletizácii hotových OLED TV využíva vlastné komponenty a svoje know-how, takže sa dá objektívne povedať, že každá značka ponúka plnohodnotné a nezameniteľné OLED televízory.

LG OLED televízor

Takéto postupy výroby sú však nákladné, a preto si koncový zákazník musí za OLED TV priplatiť. To napokon platí aj o QLED TV: v obchodoch sa ceny obidvoch typov televízorov začínajú na niekoľkých stovkách eur (záleží na šírke uhlopriečky a konkrétneho modelu).

Rozdiel medzi OLED TV a QLED TV v praxi

Začneme pre bežného televízneho diváka dôležitým kritériom, kvalitou farieb. Môžeme povedať, že v tejto kategórii víťazí Samsung a jeho QLED TV, ktorý pokrýva takmer celý farebný gamut DCI-P3. Dokáže tak zobraziť aj najjemnejšie odtiene farieb. Je nutné však povedať, že víťazstvo je to tesné, pretože aj OLED televízor dosahuje pokrytie škály DCI-P3 výrazne nad 90 %.

Zobrazenie čiernej farby v prípade QLED TV a OLED TV

Avšak z hľadiska farieb je tu jedna oblasť, v ktorej ani najmodernejšia Quantum Dot technológia nemá na OLED nárok, a to je zobrazovanie čiernej farby. QLED TV totiž ako klasický LCD/LED displej produkuje svetlo celou svojou plochou, a teda aj tie najtmavšie miesta na obrazovke nedokážu „zhasnúť“ na 100 %. Samsung síce QLED televízor vybavil antireflexnou Ultra Black vrstvou a ďalšími funkciami za účelom zvýraznenia čiernej, ale to v dobehnutí druhej technológie stále nestačí.

Toto je devíza OLED TV: vďaka jednotlivým svetelným bodom môže pri tmavých scénach každý pixel úplne vypnúť a nežiariť. V miestach obrazu s čiernou farbou, bude skutočne plnohodnotná čierna, žiadna vyblednutá čierna alebo, božechráň, tmavosivá farba.

Čierna farba

i Ak budete rozmýšľať medzi QLED a OLED televízorom a kvalita farieb bude pre vás pri vyberaní zásadná, budete si musieť vybrať, či pri televízore chcete kvalitnú čiernu (OLED) alebo viac odtieňov ostatných jednotlivých farieb (QLED). Nemožno objektívne povedať, čo je lepšie, pretože záleží na vašich osobných preferenciách.

QLED technológia má nižší kontrast než OLED

S kvalitnou čiernou farbou taktiež súvisí aj kontrast: keď budete mať čiernu „čiernejšiu,“ bude rozsah medzi čiernou a bielou farbou širší. Je teda jasné, že keď má OLED TV kvalitnejšiu čiernu než QLED, bude mať taktiež aj vyšší kontrast. Viac o farebnom gamute a kontraste sa môžete dočítať v našom článku Čo je HDR a ako funguje.

Aký vplyv má Quantum Dot na jas QLED TV

Ohľadom obrazu spomenieme ešte jednu kategóriu, cez ktorú sa vrátime do revíru QLED TV: úroveň jasu hovorí pre prémiové produkty Samsungu  a to opäť vďaka kvantovým bodom. OLED TV bežne majú svietivosť v rozmedzí 1 000  1 500 cd/m2, zatiaľ čo QLED modely disponujú jasom 1 500  2 000 cd/m2. QLED televízory tak majú lepšie predpoklady na produkovanie obrazu vo svetlých miestnostiach bez potreby zatemnenia.

QLED televízor

QLED TV aj OLED TV sú plnohodnotné Smart TV

Čo sa týka funkcií, tu porovnanie asi nemá príliš zmysel. S ohľadom na fakt, že OLED aj QLED televízore sú prémiové produkty svojich výrobcov, je jasné, že budú mať všetko, čo správne Smart TV majú mať. HDR, 4K rozlíšenie, HDMI, DLNA. A taktiež koketovanie so Smart domácnosťou je v prípade OLED aj QLED televízorov samozrejmosť.

Je QLED TV energeticky šetrnejší než OLED TV?

V prípade spotreby pravdepodobne narazíte na jeden zaužívaný mýtus: všeobecne to znamená, že OLED TV majú vyššiu spotrebu než QLED TV. Vychádza to asi z predstavy, že elektrina v prípade OLED displejov musí „vyživovať“ každučký pixel zvlášť. Pravdou je, že takto jednoznačne sa to povedať nedá.

Samsung QLED

Pri LCD/LED/QLED záleží okrem iného na sile podsvietenia: to je kritérium, ktoré môžete sami ovplyvniť nastavením jasu. Takže ak vám bude stačiť slabší jas, budete logicky mať aj nižšiu spotrebu.

Pri OLED je princíp spotreby odlišný s ohľadom na pixely, ktoré môžu úplne „zhasnúť“. Pri sledovaní temného trajlera, ktorý sa odohráva prevažne v noci, bude žiariť menej obrazových bodov, a teda bude OLED TV „spaľovať“ menej. Pri veľmi svetlej scéne, keď budete napríklad pozerať na hokej s bielou ľadovou plochou, to bude presne naopak.

iPodporte kvalitnú obrazovku i kvalitným Blu-ray obsahom. Pokiaľ potrebujete o Blu-Ray viac informácií, prečítajte si náš článok Čo je Blu-ray?

Pri výbere podľa energetickej náročnosti je teda potrebné sa pozerať na spotrebu konkrétnych modelov televízorov a počítať pri tom aj s odchýlkami podľa individuálneho nastavenia alebo zobrazovanej scény.

Ako teda porovnanie QLED TV a OLED TV dopadlo?

Tak aké televízory sú z používateľského pohľadu lepšie? OLED TV alebo QLED TV? Rozhodujúce stanovisko sa jednoznačne zaujať skrátka nedá, keďže obidva televízory ponúkajú svoje vlastné špecifiká a vždy závisí na konkrétnom modeli televízora.

Taktiež záleží na vkuse a preferenciách používateľa: na základe nášho článku si už určite dokážete urobiť predstavu, čo ktorá technológia dokáže lepšie, a podľa toho vyberať. Jedno je však isté: nech už si vyberiete OLED TV či QLED TV, sledovanie televízie pre vás bude prvotriedny zážitok.

Zdroje: http://www.rtings.com, http://televisions.reviewed.com, https://www.cnet.com

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi