AD schízovačka LEGO boost duben

Rozdiel medzi sklokeramickou a indukčnou doskou (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Sklokeramická alebo indukčná varná doska je dnes súčasťou takmer každej modernej domácnosti. Okrem inovatívnych funkcií, vďaka ktorým sa vaše varenie stáva viac zábavné a menej náročné, pôsobia v kuchyni ako zaujímavý dizajnový prvok a tvoria jej pevné jadro. Ako sa ale rozhodnúť, ak si nie ste istí, či pre vás bude lepšia indukcia alebo sklokeramika? Prinášame užitočné porovnanie na tému indukcia vs. sklokeramika, v ktorom sa dozviete všetko podstatné. Poradíme nielen ako vybrať varnú dosku, ale tiež ako ju správne zapojiť a udržiavať čistú.

Varná doska

Rozdiel medzi sklokeramickou a indukčnou doskou – OBSAH

 1. Rozdiely medzi sklokeramickou a indukčnou doskou
 2. Varenie na indukcii vs. varenie na sklokeramike
 3. Ako vybrať varnú dosku
 4. Aké funkcie varnej dosky ponúkajú
 5. Zapojenie varnej dosky
 6. Manipulácia s varnou doskou
 7. Ako vyčistiť varnú dosku

Rozdiely medzi sklokeramickou a indukčnou doskou

Hoci sa sklokeramická a indukčná doska na prvý pohľad takmer nelíšia, nájdeme medzi nimi podstatné rozdiely. Na akom princípe fungujú, čo je pre ktorú z nich charakteristické a ako je to napríklad s ich energetickou náročnosťou?

Čo je indukčná varná doska vôbec zač

Indukčné varenie funguje na princípe indukčného ohrevu. Ten pomocou elektromagnetických vĺn ohrieva iba dno nádoby, v ktorej vznikajú vírivé tepelné prúdy, takže sa indukčné dosky samy o sebe nerozpália. Vďaka tomuto systému je vaše varenie výrazne rýchlejšie a nedochádza pri ňom takmer k žiadnym tepelným stratám, čo sa prejaví na výraznej úspore elektrickej energie. Nemusíte sa tiež obávať nepríjemného popálenia a ide rozhodne o bezpečnejší variant pre domácnosť s malými deťmi.  Nevýhody indukčnej dosky sú predovšetkým v nutnosti zaobstarať si nový riad na varenie.

i Viete o tom, že indukčný varný panel by si nemali kupovať osoby s kardiostimulátorom? Indukčné vlny môžu totiž ohroziť správnu funkciu kardiostimulátora, a tým aj zdravie dotknutej osoby.

Ako funguje sklokeramická varná doska

Sklokeramická varná doska je rozdelená na varné zóny, ktoré ohrievajú elektrické vykurovacie špirály. Po ich nahriatí dochádza k prenosu tepla na dno nádoby. Rozohriatie vykurovacej špirály na potrebnú teplotu spoznáte podľa červeného zafarbenia platničky, trvá však podstatne dlhšie, než pri indukčnom varení. Aj po ukončení varenia zostávajú varné zóny dlho horúce, čo má za následok vyššiu spotrebu elektrickej energie, než majú indukčné varné dosky.

Varenie na indukcii vs. varenie na sklokeramike

Indukčná varná doska v prevádzke

Pri indukčnej varnej doske dochádza k lepšiemu a cielenejšiemu prenosu tepla, čo má za následok rýchlejší a rovnomerný ohrev. Povrch varnej dosky sa pri varení nerozpáli, takže nemusíte riešiť odstraňovanie pripálených zvyškov jedla. Tiež ide určite o bezpečnejší variant, ktorý eliminuje riziko popálenín o rozpálenú varnú dosku. Hoci je jej zaobstarávacia cena niekedy až trikrát vyššia ako pri sklokeramike. Avšak vďaka výraznej úspore za energiu sa vám tieto náklady čoskoro vrátia. Oproti sklokeramickým varným doskám sa indukčné varné dosky zdajú byť mierne hlučnejšie a hlavne na ne musíte používať len riad určený na varenie na indukcii, ktorý je vyrobený z magnetických materiálov.

Indukčná varná doska
Indukčná varná doska vyžaduje použitie špeciálneho magnetického riadu.

Výhody indukčnej dosky:

 • Úspora energie
 • Rýchlejšie a jednoduchšie varenie
 • Bezpečná prevádzka
 • Jednoduchá údržba
 • Mnoho inovatívnych technológií
 • Moderný dizajn

Nevýhody indukčnej dosky:

 • Vyššia zaobstarávacia cena
 • O niečo hlučnejšia
 • Vyžaduje špeciálny riad
i Ako spoznáte vhodný riad na varenie na indukcii?
Ak si nie ste istí, či je váš riad vhodný na indukčné varenie, odporúčame vám vykonať jednoduchý test s magnetom. Priložte magnet k riadu, a ak k nemu magnet priľne, je toto riad vhodný na varenie na indukcii. Ak nie, je potrebné investovať do nového riadu.

Sklokeramická varná doska v prevádzke

Varenie na sklokeramickej doske je časovo náročnejšie, pretože dlhšie trvá jej nahriatie na požadovanú teplotu. Po ukončení varenia zostávajú platničky ešte nejaký čas horúce a postupne chladnú, takže sa na nich ľahko pripaľujú zvyšky jedla. Celkovo ide o energeticky náročnejšiu záležitosť, ale oproti indukčnej varnej doske nemusíte riešiť žiadny špeciálny riad a je tiež rozhodne cenovo dostupnejšia.

Sklokeramika
Sklokeramický povrch varnej dosky je rozdelený na jednotlivé varné zóny.

Výhody sklokeramickej dosky:

 • Cenovo dostupnejšia
 • Je vhodná pre akýkoľvek riad
 • Menej hlučná

Nevýhody sklokeramickej dosky:

 • Vyššia spotreba elektrickej energie
 • Dlhší čas na dosiahnutie bodu varu
 • Náročnejšia na údržbu
 • Horúce varné zóny nevychladnú ihneď

Ako vybrať varnú dosku

Sklokeramická doska alebo indukcia? Pri vyberaní novej varnej dosky zvážte, koľko času varením strávite a ako často budete variť. V prípade častého varenia pre väčší počet osôb sa iste oplatí investovať do spotrebiča s nízkymi energetickými nákladmi, pri ktorom využijete tiež mnoho inovatívnych funkcií na pohodlné a moderné varenie. Do úvahy berte aj nasledujúce body, ktoré vám pomôžu vybrať ideálnu varnú dosku pre vašu domácnosť:

Celková plocha varnej dosky a počet platničiek

Na výber máte rôzne veľkosti varných dosiek s 2 – 6 platničkami či varnými zónami. Medzi štandardné voľby väčšiny domácností patrí varná doska so štyrmi platničkami, je však len a len na vás, aký variant si zvolíte.

Veľkosť a výkon jednotlivých varných zón

Pokiaľ si zaobstaráte varnú dosku s viacerými platničkami, počítajte s rozdielnymi rozmermi aj výkonom jednotlivých varných zón. Najmenšia varná zóna máva spravidla výkon do 1 200 W, najväčšia zóna na varenie až 2 300, a ak varná doska obsahuje špeciálny horák WOK, jeho výkon sa môže vyšplhať až na 4 000 W. Výkony niektorých varných zón môžete tiež zvyšovať pomocou špeciálnych funkcií, ako je napríklad funkcia Booster.

Ovládanie

Pomocou zabudovaných senzorov ovládate indukčné a sklokeramické dosky jednoducho a pohodlne jedným dotykom. Môžete si nastaviť zvukovú odozvu vášho ovládania alebo ho zablokovať detskou poistkou proti všadeprítomným detským prštekom.

Ovládanie varnej dosky
Intuitívne dotykové ovládanie poskytuje jednoduchú a rýchlu voľbu potrebných programov.

Dizajn a farba

Varná doska sa najčastejšie vyrába v klasickom čiernom vyhotovení, ak ste však odvážnejší alebo máte štýlový kuchynský interiér, môžete zvoliť aj iný farebný variant. Okrem čiernej varnej dosky v matnom aj lesklom vyhotovení zoženiete tiež biely variant indukčnej dosky alebo bielu sklokeramickú dosku, výnimkou nie sú ani pastelové farby alebo stále obľúbenejšie hnedé vyhotovenie.

i S výberom správnej varnej dosky pre vašu kuchyňu vám poradí aj náš prehľadný sprievodca Ako vybrať varnú dosku.

Aké funkcie varné dosky ponúkajú

Indukčne alebo sklokeramické dosky sú doslova nabité inovatívnymi funkciami a modernými technológiami, ktoré vám uľahčia varenie a ušetria veľa času. Medzi najviac využívané patria nasledujúce funkcie:

 • Booster – extrémne rýchlo ohreje váš pokrm, či privedie vodu do varu
 • Časovač – pomáha s organizáciou času v priebehu varenia
 • Stop & Go – umožňuje kedykoľvek proces varenia pozastaviť a opäť sa k nemu navrátiť
 • Flexi zóna – prispôsobuje plochu varnej zóny podľa veľkosti riadu
 • Udržanie teploty – po uvarení uchováva pokrmy v optimálnej teplote pre servírovanie
 • Detská poistka – ochrana pred nechceným spustením varnej dosky
 • Automatické vypnutie – pri dlhšej nečinnosti sa spotrebič sám vypne
Smart funkcie
Varenie vám pôjde samo s inteligentnými funkciami a inovatívnymi programami.

Zapojenie varnej dosky

Ak ste sa rozhodli zapojiť varnú dosku sami, musíte vziať do úvahy hodnotu prúdového ističa na rozvodnej doske a tiež prierez kábla a vedenia. Ako optimálne sa zdá trojfázové zapojenie s hodnotami ističa 16 A a prierezom 1,6 mm². Špeciálne pri indukčných varných doskách dbajte na dostatok miesta v ich spodnej časti, v ktorej sa nachádzajú chladiace vetráky. Tie potrebujú voľný priestor na nasávanie a vyfukovanie vzduchu, aby mohli spúšťať proces chladenia počas prevádzky varnej dosky.
i Pred tým, než sa pustíte do inštalácie varnej dosky na vlastnú päsť, prečítajte si vždy starostlivo postup inštalácie priložený v balení. Ak máte akékoľvek pochybnosti či nejasnosti, obráťte sa z bezpečnostných dôvodov radšej na odborníka.

Manipulácia s varnou doskou

Indukčná alebo sklokeramická doska je vyrobená z pomerne krehkého materiálu, ktorý sa pri neopatrnom zaobchádzaní ľahko poškriabe, v horšom prípade môže aj prasknúť. Ako teda s varnou doskou zaobchádzať, aby vám vydržala čo najdlhšie?

 • Nikdy nepúšťajte riad na varnú dosku z výšky, nárazom by hrozilo jej prasknutie.
 • Pri posúvaní hrncov pri varení dávajte pozor na možné škrabance, ktoré sú nielen nevzhľadné, ale tiež sa v nich usadzujú nečistoty, ktoré sa zložito odstraňujú.
 • Pokiaľ pri varení dôjde k poliatiu dosky tekutinou, opatrne ju zotrite a ihneď po vychladnutí platničky škvrnu odstráňte.
 • Pri pravidelnej údržbe sa vyhnite vzniku nevzhľadných máp, ktoré vznikajú na povrchu dosky pri opakovanom schnutí špiny a mastnoty.
 • Na čistenie varnej dosky používajte vždy len prípravky špeciálne na to určené.

Ako vyčistiť varnú dosku

Indukčné a sklokeramické dosky vyžadujú jemnú starostlivosť a pravidelné čistenie, ideálne po každom varení. Na bežnú údržbu vám postačí jemná hubka na riad, špeciálny čistiaci prípravok na sklokeramické povrchy alebo bežný odmasťovací prostriedok na riad. Sklokeramická doska alebo indukcia ocení nežnú starostlivosť utierky z mikrovlákna. Ak sú škvrny či zvyšky jedla na platničke už zaschnuté, použite na ich odstránenie špeciálnu škrabku so žiletkou, ktorou ich opatrne zoškrabnete.

Ako si poistíte stálu čistotu varnej dosky?

Aby vaša varná doska vyzerala aj po rokoch stále ako nová, snažte sa ju vždy pravidelne po použití utrieť jemnou handričkou a nedopustite, aby sa na nej vytvorila zaschnutá špina. Nepoužívajte na ňu hrubé hubky a v žiadnom prípade drôtenky či nože, ktoré by mohli jej povrch nenávratne poškodiť. Pri aplikácii čistiaceho prostriedku voľte len ten priamo určený pre varné dosky, napríklad klasický tekutý piesok je na čistenie varných dosiek úplne nevhodný.

Ako vyčistiť varnú dosku
Pred každým čistením varnej dosky počkajte, kým úplne nevychladnú všetky varné zóny.


Ako vyčistiť varnú dosku krok za krokom

 1. Pred čistením nechajte varnú dosku dostatočne vychladnúť.
 2. Najhoršie pripáleniny odstráňte špeciálnou škrabkou so žiletkou, ktorá býva súčasťou balenia.
 3. Pokiaľ chcete zvoliť šetrnejšiu cestu, môžete na pripáleniny nakvapkať citrónovú šťavu, ktorú po chvíli pôsobenia jednoducho zotriete jemnou hubkou.
 4. Po odstránení vystúpených pripálenín použite špeciálne čistiace prostriedky na sklokeramiku, ako sú rôzne spreje alebo krémy, ktoré nanesiete na celý povrch varnej dosky. Tie vytvoria na doske ochranný film proti nežiaducim nečistotám a prachu.
 5. Nakoniec celú plochu varnej dosky vyleštite utierkou z mikrovlákna do dokonalej čistoty.
i Mohlo by vás zaujímať

Indukčná či sklokeramická varná doska dodá vašej kuchyni úplne novú tvár a vďaka šikovným funkciám vám umožní variť moderným, jednoduchším a hlavne zábavnejším spôsobom.

4,3 10×
BOSCH 311897 Čistič na keramické sklo, indukčnú a nerezovú oceľ
Čistiaci prostriedok – učinný a pritom jemný, všetky druhy znečistenia sú odstránené jednoduchou aplikáciou, nepoužívajte na ovládacom paneli,
8,80 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BOPRIS008
4,7 46×
Electrolux EHF6241FOK
Varná doska – sklokeramická, 4 platničky, Booster, detská poistka, dotykové ovládanie a ukazovateľ zvyškového tepla, 1 skosená hrana, s rámikom, vstavaná, vzhľad čierne sklo, povrch sklo, pripojenie 230 V, rozmery 3,8 × 59 × 52 cm (V׊×H), na zapojenie spotrebiča je potrebný elektrikár
191,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: FBV3105u
4,6 19×
BEKO HIC 64401
Varná doska – sklokeramická, 4 platničky, Booster, dotykové ovládanie a ukazovateľ zvyškového tepla, brúsené hrany, bez rámika, vstavaná, vzhľad čierne sklo, povrch sklo, pripojenie 230 V a 400 V, rozmery 3,7 × 60 × 51 cm (V׊×H), na zapojenie spotrebiča je potrebný elektrikár
161,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: BHI03
4,9 111×
VILEDA Mikro handrička Colors 8 ks
Handrička na antikoro, drevo, keramiku a sklo - 0,74 €/ks
5,89 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: UKL202
4,4 14×
BOSCH 311901 Súprava na starostlivosť o sklokeramické varné dosky
Čistiaca sada – účinne odstraňuje a rovnomerne sa stará o každý druh nečistoty na sklokeramickom povrchu
11,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BOPRIS009
4,4 54×
FROSCH EKO Čistič na indukčné a sklokeramické dosky 300 ml
Ekologický čistiaci prostriedok – do kuchyne, 300 g
Kúpiť s kódom ALZADNI15 3,56 €
4,19 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CIS076
4,0
BRIL profesional univerzálny odmasťovač 750 ml
Odmasťovač – odstraňuje odolné mastnoty v domácnosti – sporáky, pracovné dosky, digestory, kuchynské obklady, skrinky, drezy
3,59 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: CIS1206
4,9 22×
AEG Mastery IKE64441IB
Varná doska – indukčná, 4 platničky, Booster, časovač, detská poistka, dotykové ovládanie, flexi zóna, Hob2Hood a zvukový signál, možné pripojiť k digestoru, zaoblené hrany, bez rámika, vstavaná, vzhľad čierne sklo, povrch sklo, pripojenie 230 V a 400 V, na zapojenie spotrebiča je potrebný elektrikár
469,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 15. 4. 2024
Objednávací kód: AEGVD015
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií